pixelg
GETBACK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93

GETBACK [GBK]

AKTUALNY KURS: 3,75 zł (-17,04%) 16-04-2018 09:04
win1248
0
Wpisów: 529
Wysłane: 7 maja 2018 18:57:46
Getback serwisował Trigon i chyba Altus ? Co się dzieje jak gwarant płynności traci płynność?

sirland
0
Wpisów: 11
Wysłane: 7 maja 2018 19:40:42
Nie wiem jak w Altusie (tzn. wiem, że inaczej, dlatego jego nie brałem), ale w mojej serii, jak gwarant nie spełnia założeń, to te 20%początkowej inwestycji traci w wysokości potrzebnej do obsługi gwarancji, a cały pakiet wierzytelności może być do oddany do obsługi innemu serwiserowi.

niekumaty6161
0
Wpisów: 16
Wysłane: 7 maja 2018 20:48:57
Dotyczy Trigona i Altusa.
Z chwilą gdy dowiedziałem się o spadku wartości przedmiotowych funduszy zadzwoniłem do siedziby funduszu Universe i zapytałem o przyczynę tak znacznego spadku. Otóż dowiedziałem się, że audytor pewnie zatrudniony przez GetBack, zmienił metodologię ( moim zdaniem właściwą nazwą jest metodyka ) wyceny aktywów dotychczas obowiązującą na inną i wartości aktywów zanurkowały. Być może się mylę ale zakupując przedmiotowe jednostki zawarłem umowę w której integralną częścią jest sposób wyceny nabytych aktywów. Zatem, tak mi się wydaje, zmiana sposobu określenia wyceny jednostki nie może się odbyć bez mojej wiedzy i zgody. Jeżeli faktycznie jest tak jak to przedstawiłem to mamy do czynienia z WAŁKIEM i to sporego kalibru.Myślę, że operacja zmiany metodologii jest możliwa bez mojej zgody i wiedzy TYLKO wówczas należy wycenę aktywów skorygować od początku istnienia funduszu i skorygować ilość posiadanych jednostek przypadających na uczestnika funduszu. Następna rzecz - należy się spodziewać podobnego WAŁKA jeżeli chodzi o wycenę aktywów spółki GetBack. Jeżeli mylę się to proszę mnie sprostować.
Pozdrawiam.

orekki
1
Wpisów: 357
Wysłane: 7 maja 2018 20:58:15
Przedstawiona propozycja jest wg mnie nieuczciwa. Biorąc pod uwagę, że sprawcą tej sytuacji nie są obligatariusze, ale zarząd i brak właściwego nadzoru ze strony właściciela, nie może być tak, że konsekwencje poniosą głównie posiadacze obligacji.
Abris wyjął sporo kasy podczas ipo, a dopiero co deklarował dofinansowanie i udział w nowej emisji do wysokości posiadanego zaangażowania.
Skoro takie były deklaracje, to teraz też powinien objąć akcje w cenie takiej jak proponowana w układzie, w ilości proporcjonalnej (czyli ok.1,5 razy tyle).
To zmieniłoby wartość strzyżenia, a do kasy wpłynęłaby konkretna gotówka ( a nie udawana pożyczka ) i właściciel mógłby pokazać że traktuje sytuację poważnie. Propozycje zrzucenia całych kosztów na tych co dali kasę i w podtekście "szantaż" - albo tak albo będzie gorzej, pokazuje raczej niezbyt uczciwe podejście.

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 7 maja 2018 21:01:08
sirland napisał(a):
Tyle tylko, że w Trigonie dalej obowiązuje gwarancja.
Pakiety są własnością funduszu, nie Getbacku. 20% całej emisji jest opłacona przez getback i zastawiona jako zabezpieczenie, a na dodatek fundusze które podlinkowałeś są już w większości wykupione. Czyli Klienci tych funduszy już otrzymali np. 50% zainwestowanej kwoty z zyskiem przekraczającym gwarantowane 6%, a teraz mają pakiet w którym Getback dalej wszystko gwarantuje, mają w pompie układy,w razie czego zyskają 40% pozostałego pakietu który opłacił Getback i mogą go pchnąć, lub dać do obsługi np. Krukowi.

Sam mam te certyfikaty, więc WE sobie poczytałem.

Na twoim miejscu wszytko bym umorzył za nim inni się zorientują o co tu caman.

lesgs
lesgs PREMIUM
26
Wpisów: 860
Wysłane: 7 maja 2018 21:37:30
Cena akcji z konwersji jest bardzo zbliżona do średniej ceny, po której Abris nabywał swój udział w GetBack (kupno od Idea, plus zwrot z częściowej sprzedaży kupionego pakietu podczas IPO, itp.). Abris zostanie rozwodniony - trzeba sprawdzić, czy pomysł nie jest taki, by jego udział spadł do poniżej 33%, i nie musiał ogłaszać wezwania. Wtedy też, Abris może się powoli i po cichu wycofywać z inwestycji, jeśli cena akcji po odwieszeniu zacznie rosnąć.

Plan spłaty rozłożony na lata do 2025 r. wygląda oczywiście pięknie (dla GetBack) i średnio dla posiadaczy obligacji. Jest jednak jeden wielki znak zapytania. Wszelkie prognozy makro wskazują na powolne zakończenie cyklu wzrostowego na rynkach. Nawet na naszej zielonej wyspie powoli się to kończy (zwracam uwagę na ostatnią wypowiedź jednego z członków RPP o tym, że wprawdzie nie przewiduje się podwyżek stóp ale jeśli koniunktura ulegnie osłabieniu, to możliwe są nawet obniżki - nie sądzę, by taki ktoś lekko szafował słowami). To oznacza, że wspaniale plany spłat na lata 2019-2021 mogą okazać się nierealne, bo jeśli przyjdzie osłabienie gospodarcze, to i obecnie zakładane spłaty z portfeli staną się trudne do realizacji.

Sprawa jest bardzo poważna - decyzja sądu może okazać się pyrrusowym zwycięstwem nawet przy strzyżeniu na poziomie 35%. Ciekawe, na ile sądy biorą pod uwagę prognozy gospodarcze. Może do tego należy zaangażować eksperta, a to przedłuży całą procedurę o wiele miesięcy.

Według mnie, to bardzo niepokojąca sytuacja. Uważam, że sprzedaż pakietów nawet ze stratą, ale w chwili obecnej może okazać się najlepszym wyjściem, z tym, że inni windykatorzy też są świadomi aktualnej sytuacji w koniunkturze gospodarczej.

Być może, dyskutujemy i decydujemy o kwadraturze koła.

Giant
0
Wpisów: 6
Wysłane: 7 maja 2018 21:59:10
Zastanawiam się (choć chyba znam odpowiedź) dlaczego w takiej sytuacji układ nie będzie rozciągnięty na kolejne ~ 3 lata aby spłacic całe 100% zobowiazań ?
Po teoretycznym wywiązaniu się z układu firma zacznie znowu zarabiać generując głównemu udziałowcowi mniejsze lub większe zyski... więc będzie cacy (a ci , którzy zostali "ostrzyżeni" będą "w plecy".

W sytuacji układu (w obecnej formie) najwięcej tracą obligatariusze a Abris właściwie w sensie finansowym nic. W przypadku upadłości majątek firmy (a więc głównie środki Abrisu idą na zaspokojenie wierzytelności) - a to stawia całą sytuację w zupełnie innym świetle !

Reasumując pan p.o Prezesa zadbał o interes głównego udziałowca w propozycji układowej , a teraz to już inni będą tymi "złymi" !
Edytowany: 7 maja 2018 22:12

pinw
0
Wpisów: 48
Wysłane: 7 maja 2018 22:25:18
win1248 napisał(a):
Getback serwisował Trigon i chyba Altus ? Co się dzieje jak gwarant płynności traci płynność?

Sprzedaje się jego Certyfikaty innemu, który płynność zapewni. Oczywiście z dyskontem, ale w tym przypadku (mówię o Trigonie, Altusa nie mam), jest sporo miejsca, bo w moim funduszu większość już wykupiona.

Dla mnie to typowa zagrywka pod zmianę serwisera, więc nie darłbym szat o zmianę wyceny.

pinw
0
Wysłane: 7 maja 2018 22:27:30
Bercik40 napisał(a):
sirland napisał(a):
Pakiety są własnością funduszu, nie Getbacku. 20% całej emisji jest opłacona przez getback i zastawiona jako zabezpieczenie, a na dodatek fundusze które podlinkowałeś są już w większości wykupione. Czyli Klienci tych funduszy już otrzymali np. 50% zainwestowanej kwoty z zyskiem przekraczającym gwarantowane 6%, a teraz mają pakiet w którym Getback dalej wszystko gwarantuje, mają w pompie układy,w razie czego zyskają 40% pozostałego pakietu który opłacił Getback i mogą go pchnąć, lub dać do obsługi np. Krukowi.

To fundusze z auto umorzeniami - nie można ich umorzyć, kiedy się chce Shame on you

getbeka
0
Wpisów: 19
Wysłane: 7 maja 2018 22:34:54
Czy ktoś zna warunki wypłaty 700mln dla abris przez sp? Temat jakoś kompletnie pomijany, a jesli faktycznie będzie trzeba to zapłacić to to jest najlepsze rozwiązanie żeby dokapitalizowac trupa.

Jan Nowak
0
Wpisów: 181
Wysłane: 7 maja 2018 22:44:57
Giant napisał(a):
Zastanawiam się (choć chyba znam odpowiedź) dlaczego w takiej sytuacji układ nie będzie rozciągnięty na kolejne ~ 3 lata aby spłacic całe 100% zobowiazań ?
Po teoretycznym wywiązaniu się z układu firma zacznie znowu zarabiać generując głównemu udziałowcowi mniejsze lub większe zyski... więc będzie cacy (a ci , którzy zostali "ostrzyżeni" będą "w plecy".

Według mnie obligatariusze powinni walczyć o takie rozwiązanie, o którym piszesz. Spłata 100% obligów nawet w dłuższym czasie zamiast konwersji obligacji na akcje. Albo nawet niekoniecznie w dłuższym czasie - tylko w czasie zależnym od tego w jakiej kondycji będzie spółka np. za 2 czy 3 lata. Jeśli będzie w dobrej kondycji to szybsze i większe spłaty, jeśli w słabszej to wolniejsze i mniejsze spłaty.

Jan Nowak
0
Wpisów: 181
Wysłane: 7 maja 2018 22:53:03
getbeka napisał(a):
Czy ktoś zna warunki wypłaty 700mln dla abris przez sp? Temat jakoś kompletnie pomijany, a jesli faktycznie będzie trzeba to zapłacić to to jest najlepsze rozwiązanie żeby dokapitalizowac trupa.

Z tego co wiem (z internetu) to jest wyrok o odszkodowaniu dla Abrisu ale Skarb Państwa zaskarżył ten wyrok i nie wypłacił Abrisowi tego odszkodowania. Czekamy na wyrok sądu apelacyjnego.

kikor
kikor PREMIUM
0
Wpisów: 6
Wysłane: 7 maja 2018 23:00:16
pinw napisał(a):
Bercik40 napisał(a):
sirland napisał(a):

To fundusze z auto umorzeniami - nie można ich umorzyć, kiedy się chce Shame on you

Czyli Getback objemował 20% certyfikatów, które odpowiadały 20% inwestycji w portfele wierzytelności funduszu i jednocześnie były zabezpieczeniem w przypadku braku gwarantowanych przez getback 6% zwotu w skali roku? tak?

getbeka
0
Wpisów: 19
Wysłane: 7 maja 2018 23:00:46
Zaskarzyli, mhm. Czyli będą musieli zapłacić za jakiś czas. Jak już będzie pozamiatane. No sensownie hello1

addison
26
Wpisów: 2 206
Wysłane: 7 maja 2018 23:09:15
Jan Nowak napisał(a):
Giant napisał(a):

Według mnie obligatariusze powinni walczyć o takie rozwiązanie, o którym piszesz. Spłata 100% obligów nawet w dłuższym czasie zamiast konwersji obligacji na akcje. Albo nawet niekoniecznie w dłuższym czasie - tylko w czasie zależnym od tego w jakiej kondycji będzie spółka np. za 2 czy 3 lata. Jeśli będzie w dobrej kondycji to szybsze i większe spłaty, jeśli w słabszej to wolniejsze i mniejsze spłaty.

Na moje to ten układ ma jedną wadę, cenę emisyjną akcji. powinna być z dyskontem do ceny rynkowej a nie wyższa o dziesiątki procent. wtedy obligatariusze dostają 65% za obligi plus akcje, które mogą dać zyski jeżeli spółka po upadłości podniesie się z kolan.

Pisałem, że układ spowoduje, że getback będzie dużą firmą ze sporymi kapitałami, ale forma ich pozyskania jest przykra.

zamienione oblgi na akcje po cenie ok 4-5 pln dadzą szansę na odzyskanie większej kasy i może nawet wyjść na plus taka przymusowa inwestycja.Można sobie wyobrazić kurs akcji a 2 lata na poziomach ok 12pln jak poukładają biznes na wzór kruka a rynek znowu zacznie ich finansowa . wtedy te akcje mogą dać dobre zyski. Tylko trzeba szybko działać, aby układ wszedł w życie. potem dodruk akcji, wpuszczenie na rynek i monitorowanie wyników nowego getbac

Abris rozumiem, tanio się nie chce rozwodnić, on kupował zdaje się po 10, w ipo sprzedał cześć po 18.5 to nie chce drukować po 5 dla obligatariuszy. każdy ma swoje interesy.

druga opcja o której bajkopisarz KK wciąż mówi to inwestor wkładający po cenie około 8pln 350mln pln i spółka odzyskuje płynność, wycofuje się z układu i mamy nowy start. tylko weź tu znajdź chętnego i zgodę abrisu. emisja jest przegłosowana, tylko chętnych jak widać brak.

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 8 maja 2018 08:10:47
biznes.gazetaprawna.pl/artykul...

Cytat:
Jak GetBack próbował osaczyć premiera Morawieckiego
Przedstawiciele windykatora przez miesiąc szukali dojścia do najbliższych współpracowników szefa rządu. Działano na granicy prowokacji.

Kilkanaście minut po siódmej rano w poniedziałek, 16 kwietnia, GetBack opublikował komunikat, w którym zapewnił o „pozytywnym zaangażowaniu” spółki w rozmowy z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) na temat finansowania w wysokości do 250 mln zł. To korzystny news, który niewątpliwie podbiłby jej kurs. Jednak informacje szybko zostały zdementowane, a KNF uznała, że komunikat może być manipulacją i zawiadomiła prokuraturę.

Kod:
link i krótki cytat w zupełności wystarczą

Pytanie nasuwa się samo. Dlaczego do tej pory nie zatrzymano tych osób ? Dlaczego nie zabezpieczono majątku.
Edytowany: 8 maja 2018 08:20

sirland
0
Wpisów: 11
Wysłane: 8 maja 2018 09:24:38
kikor napisał(a):

Czyli Getback objemował 20% certyfikatów, które odpowiadały 20% inwestycji w portfele wierzytelności funduszu i jednocześnie były zabezpieczeniem w przypadku braku gwarantowanych przez getback 6% zwotu w skali roku? tak?

Oględnie rzecz ujmując tak. Po automatycznych umorzeniach to już nie 20, tylko 40%.

pinw
0
Wysłane: 8 maja 2018 09:30:27
kikor napisał(a):
pinw napisał(a):
Bercik40 napisał(a):
sirland napisał(a):

Tak. Ponadto na CI jest zastaw rejestrowy i są one podporządkowane względem CI klientów - póki ostatni inwestor nie zostanie wykupiony w całości GBK nie dostanie swoich CI. Tak to rozumiałem, gdy obejmowałem CI i wygląda na to, że to działa.

fre0n
0
Wpisów: 127
Wysłane: 8 maja 2018 10:12:09
kolejny wniosek o kasę dla Abris od Państwa
www.pb.pl/abris-zada-miliarda-...

w sumie ponad miliard

_olo_
8
Wpisów: 486
Wysłane: 8 maja 2018 10:12:54
Bercik40
dość szumny tytuł w tym artykule, biorąc pod uwagę ile na ten temat autor tam napisał:
Cytat:
Zrekonstruowaliśmy, jak przez niemal miesiąc przed tymi doniesieniami próbowano dotrzeć do osób z otoczenia premiera – Pawła Borysa, prezesa PFR, i Zbigniewa Jagiełły, prezesa PKO BP. Nasi rozmówcy przekonują, że głównym celem mógł być Mateusz Morawiecki.

Dziwię się jak Kąkolewski mógł liczyć na pomoc tych instytucji skoro prawodawstwo uchwalane przez PiS zmierza w kierunku ograniczenia windykacji czy tzw. lichwy i media pokazują jak dzięki 500+ spadła liczba chętnych na chwilówki.

Jakieś dwa tygodnie temu czytałem artykuł gdzie wyboldowana była tylko jedna informacja, że już koniec kwietnia a jeszcze nie ma sprawozdania natomiast w następnym zdaniu dziennikarz napisał, że zgodnie z prawem ma na to czas do końca kwietnia. Jak to ktoś już wcześniej napisał temat do zapełnienia łam prasy i stron internetowych. Za to brak ze strony dziennikarzy wyjaśnienia przyczyn i prób znalezienia rozwiązania najlepszego dla akcjonariuszy i obligatariuszy, którymi ci ostatni też mogą się stać w niedługim czasie.

W mojej opinii winny zarówno jest Kąkolewski, który w jednym z wywiadów wg mnie jasno twierdził, że miał sygnały że Abris nie da mu środków (może nie miał, może nie chciał) a on mimo to parł naprzód jak i przedstawiciele Abrisu w radzie nadzorczej. Dziwi mnie, że rada nadzorcza nie panowała nad sytuacją i nie pytali jakim kosztem w tak szybkim tempie pozyskują finansowanie i na jakich warunkach. Teraz ludzie uciekają z różnych organów spółki ale wynagrodzeń jakie "przytuli" w związku z pełnioną funkcją już nie oddadzą. Ciekawe czy w przypadku rezygnacji taka osoba musi dostać skwitowanie (podobno tak) a jak go nie otrzyma (czy Abris będzie bronił swoich?) czy można go pozwać?

Skoro niektórzy apelują do Abrisu, żeby dokapitalizował spółkę może te apele powinny być także skierowane do podmiotów, które na dystrybucji obligacji zarobiły niemałe pieniądze?
Czy KNF podejmie działania w stosunku do firm, które oferowały obligacje i jednocześnie wydawały rekomendacje i jakie to przyniesie efekty?

SW pisze, że cena 8,63zł za akcje jest wysoka. Jaka zatem zdaniem SW cena byłaby rozsądna?
Edytowany: 8 maja 2018 10:27

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93