pixelg
Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

drax
0
Wpisów: 100
Wysłane: 7 maja 2018 20:54:58
amadeus napisał(a):

Moim zdaniem powinniśmy się trzymać pierwotnych ustaleń:
1. Skoro głównym źródłem problemów była narastająca lawina przedterminowych wykupów obligacji, to możemy się zgodzić, by spłaty obligacji były wydłużone.
2. Powinniśmy twardo trzymać się kwoty nominalnej + proporcjonalne przycięcie odsetek
3. Abris powinien też coś od siebie dać, czyli dofinansować spółkę i nie blokować możliwości wpuszczenia nowych inwestorów
4. Skoro w przyszłości firma planuje kupować nowe wierzytelności i jeśli jak argumentują poprawić efektywność funkcjonowania, to niech również z przyszłych zysków spłacą nasze zobowiązania - ja nie widzę uzasadnienia, dlaczego to my mamy być sponsorami przyszłych zysków firmy.

Amedeus, całkowicie się z Tobą zgadzam, tak to powinno wyglądać. Jednak wydaje mi się, że Abris ma swoją tabelkę w Excelu i ma w niej policzone co im się opłaca a co nie. I obawiam się, że bardziej opłacalne może być dla nich bankructwo firmy niż dosypanie znaczących pieniędzy. Zastanawiam się na ile będą w stanie ustąpić. Wydaje mi się, że z jakimikolwiek decyzjami musimy poczekać do sprawozdania za 2017 r. a niedługo też będzie raport za 1Q2018. No i pewnie niedługo dotrzemy do bilansu i innych dokumentów finansowych, które złożyli w sądzie - z tego pakietu najwięcej się dowiemy o ich faktycznej zdolności do generowania zysków... teraz pozostaje nam gdybanie

bilgo
0
Wpisów: 2
Wysłane: 7 maja 2018 20:55:58
Dla mnie ciekawostką jest skąd wzięli cenę akcji po jakiej chcą zrobić konwersję. Za te 35% przy niższej cenie Abris przestałby być istotnym akcjonariuszem Getback.

drax
0
Wpisów: 100
Wysłane: 7 maja 2018 21:17:14
@bilgo
Patrząc na prostą kalkulację - po emisji akcji z układu będą mieć 32,9% akcji. Wystarczy do decydującego głosu w na WZA, więc wydaje się z ich punktu widzenia sensownie.

Ale...

może się mylę, bo nie jestem prawnikiem i są jakieś wyłączenia prawne, które przeszkadzają w zrobieniu poniższej akcji po układzie.

Fabuła:
Zapewne akcje będą delikatnie mówiąc nisko wyceniane zaraz po ich emisji. Mogą zrobić potem dodatkową emisję akcji z wyłączeniem podmiotów poniżej 0,5%, czyli de facto do siebie, cena może być niska - łatwo uzasadnić - odnoszą się do rynku. Nawet jak wpadną w progi z przymusowym wykupem, to tak mogą ustalić moment nowej emisji, że wezwanie do sprzedaży akcji będzie miało jakąś śmieszną cenę w porównaniu do ceny emisyjnej z układu (przecież nie muszą się śpieszyć, cena akcji będzie niska przez długi czas, ba - może nawet i groszowa).
Efekt: odzyskują swoje 60% albo i więcej, czyszczą bilans i zaczynamy zabawę od nowa. Im na reputacji już nie zależy, bo jej nie odzyskają, więc czemu nie iść dalej po bandzie?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 600
Wysłane: 7 maja 2018 21:30:13
ik2015 napisał(a):
www.bankier.pl/wiadomosc/Kakol...
Cytat:
- Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż zapowiadana restrukturyzacja spółki diametralnie różnicuje sytuację poszczególnych obligatariuszy. Zgodnie z art. 252 ustawy prawo restrukturyzacyjne GetBack w związku z otwarciem restrukturyzacji nie może regulować zobowiązań powstałych przed dniem otwarcia restrukturyzacji, w tym obligacji które już stały się wymagalne lub względem których obligatariusze złożyli żądanie wcześniejszego wykupu. Z drugiej strony zgodnie z art. 326 ust. 2 prawa restrukturyzacyjnego GetBack będzie zobligowany do regulowania bieżących odsetek od obligacji i bieżącego ich wykupywania wraz z nadejściem kolejnych terminów zapadalności. Dlatego też obligatariusze, których obligacje stały się już wymagalne aby odzyskać swoje pieniądze będą musieli czekać na zakończenie procesu restrukturyzacyjnego, a obligatariusze z późniejszymi terminami wykupu będą zaspokajani na bieżąco - tłumaczy adwokat Tomasz Majkowycz z kancelarii MKP Legal, reprezentujący część obligatariuszy.

Publiczna seria GBK0520 notowana na Catalyst ma odsetki płatne dopiero 10 maja, czyli spółka jeszcze nie ma na nich zaległości. Czy dobrze rozumiem, że w pozytywnym scenariuszu spółka będzie normalnie płacić z tych papierów odsetki, a posiadacze papierów z opóźnieniami w płatności będą czekać na zakończenie restrukturyzacji?

Art. 326. 2:
Cytat:
Sąd umarza postępowanie układowe albo postępowanie sanacyjne, jeżeli dłużnik utracił zdolność do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i zobowiązań powstałych po jego otwarciu oraz zobowiązań, które nie mogą zostać objęte układem. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do zaspokajania zobowiązań, jeżeli opóźnienie w ich wykonywaniu przekracza trzydzieści dni.

Art. 252. 1.
Cytat:
Od dnia otwarcia przyspieszonego postępowania układowego do dnia jego zakończenia albo uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego, spełnianie przez dłużnika albo zarządcę świadczeń wynikających z wierzytelności, które z mocy prawa są objęte układem, jest niedopuszczalne.

Nie jestem prawnikiem ale jak można wnioskować to:
1.Jeśli chodzi o odsetki to można mówić, że zobowiązanie powstaje po otwarciu restrukturyzacji i w świetle 326.2 muszą być regulowane, ale tylko do momentu uchwalenia układu, bo przecież pochodzić będą od obligacji które do układu wejdą.
2 Nie ma też co liczyć na wykup obligacji, bo to zobowiązania powstałe przed otwarciem restrukturyzacji i wejdą do układu.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wysłane: 7 maja 2018 21:37:41
drax napisał(a):
Tu jest ciekawe info, które dziś trochę bokiem przeszło z wiadomych przyczyn :

Cytat:
Dziewięć funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ), w ramach których Trigon współpracował z GetBackiem, zostało potężnie przecenionych w wyniku ostatniej aktualizacji. Dość powiedzieć, że miesięczne stopy zwrotu sięgają obecnie od -16,18 proc. do nawet -28,62 proc.

źródło: www.bankier.pl/wiadomosc/GetBa...

Co prawda ekspozycja na 3Q2017 w aktywach Getback to było ok. 80 mln zł, ale zapewne będzie to jedna z korekt, które zobaczymy w sprawozdaniu za 2017 r., które zobaczymy za tydzień.

Jednocześnie może trochę za odważnie powiem, ale przy utrzymaniu takiej skali odpisów na portfelu będącym bezpośrednio na bilansie Getback, to zobaczymy w sprawozdaniu za 2017 r. kapitały własne bliskie 0. Swoją drogą niesamowite jak można źle wycenić odzyski z portfela z tak dużym błędem, które co do zasady są przewidywalne statystycznie.

To raczej nie zła ocena odzysków, tylko efekt braku kasy. GetBack był gwarantem płynności, czyli odkupował certyfikaty. Jeśli nie ma teraz kasy, a przecież nie ma, to pakiety z zarządzanych funduszy muszą być wyprzedawane na rynku.

pinw
0
Wpisów: 48
Wysłane: 7 maja 2018 22:11:22
Cytat:

To raczej nie zła ocena odzysków, tylko efekt braku kasy. GetBack był gwarantem płynności, czyli odkupował certyfikaty. Jeśli nie ma teraz kasy, a przecież nie ma, to pakiety z zarządzanych funduszy muszą być wyprzedawane na rynku.

Moim zdaniem, a mam CI jednego z tych Funduszy, to przecena wynikająca z tego, że pewnie przepływy z portfeli wyraźnie zmalały, a za chwilę mogą się nawet zatrzymać, nie dlatego, że portfele złe, tylko operacyjnie GBK dostaje zadyszki. Skąd takie przypuszczenie? W moim przypadku, jak dotąd odzysk szedł zgodnie z planem i do wykupienia pozostało raptem ok. 30%. A skoro przez dwa lata odzyskiwali zgodnie z planem, to sami widzicie, że nie jakość portfela jest tu problemem.

To fundusze z tzw. gwarancją minimalnej stopy zwrotu i jeśli nie osiągają owej stopy, to gwarant, czyli GBK musi dosypać. Jak wiemy nie dosypie. Jak nie dosypie, to będzie podstawa do zmiany podmiotu prowadzącego.

Szczerze, to zastanawiałem się kiedy to nastąpi, bo kolejny wykup mam za rok, więc zakładałem, że spokojnie poszukają innego serwisera, ale widzę, że chyba już nikt nie wierzy w ożywienie trupa i TFI nie czekają.

Bercik40
0
Wpisów: 494
Wysłane: 8 maja 2018 08:01:45
Abris żąda miliarda. Fundusz domaga się przed arbitrażem w Londynie 355 mln zł za długi Warszawy. To zaokrągliło jego łączne roszczenia wobec państwa. Więcej na pb.pl.
Polska w obecnej sytuacji ma ich w garści. Wystarczy udowodnić, że to była piramida finansowa. Co rzeczywiście jest prawdą i kasę dać na odszkodowania ludziom z polski niż oszustom z abrisa. Kwestia zainteresowania się tą sprawę przez nadzór i polskie służby.

Jaka normalnie działająca spółka emituje 291 serii obligacji, których zapadalność przypada, w zależności od serii, na lata 2018-22. Łączna wartość nominalna istniejących i niewykupionych obligacji wyemitowanych przez spółkę wynosi 2,31 mld zł. Czysta piramida finansowa.

Okazje się jeszcze , że w emisjach prywatnych ograniczonych do 149 inwestorów, mogło brać udział nawet ponad 300 osób !!!! Niezły wałek.

adashi2
0
Wpisów: 127
Wysłane: 8 maja 2018 10:56:06
Trudno sobie wyobrazić konstrukcję ram prawnych przekazania tych środków "na odszkodowania" oraz ustalanie wysokości takich "odszkodowań". To jeszcze mniej możliwe niż nacjonalizacja Getbacka.

win1248
0
Wpisów: 529
Wysłane: 8 maja 2018 11:05:52
@Bercik Abris to taki sam właściciel jak reszta akcjonariuszy, ma większościowy pakiet, ale tak samo można żądać od reszty akcjonariuszy odszkodowania, nawet tych co mają 1 akcję. Przecież też w jakiejś części byli właścicielami tej spółki i ponoszą też odpowiedzialność. To są już zupełnie jakieś fantastyczne oderwane od rzeczywistości rozważania. Ważne kto jest na prawie i kto zostanie z kasą, a nie moralne zwycięstwa przegranych powstań.

Państwo polskie ma słabą historię sporów arbitrażowych, tych z Abrisem w szczególności, już to pisałem, ale powtórzę, nic sądzę żeby znowu głupio się nadstawili i dostali knockout.
Edytowany: 8 maja 2018 11:07

Bercik40
0
Wysłane: 8 maja 2018 11:19:36
adashi2 napisał(a):
Trudno sobie wyobrazić konstrukcję ram prawnych przekazania tych środków "na odszkodowania" oraz ustalanie wysokości takich "odszkodowań". To jeszcze mniej możliwe niż nacjonalizacja Getbacka.

Z tego co pamiętam, abris był jedynym właścicielem getbacka przed wprowadzaniem na giełdę i zapewne tym działaniem dali ostatni oddech trupowi, który nie powinien wejść na giełdę tylko upaść. Skasowali przy tym 370 mln zł, a parę miesięcy upadli, kasa sie rozpłynęła. winnych nie ma. Pamiętaj dość z Ambergold tez nie czuje się winny całej tej sytuacji, Po prostu winni byli ludzie.

spółka przytuliła z abrisem 740 mln z emisji akcji, 2,6 mld z emisji obligacji a teraz po paru miesiącach nie ma na nic. Zwykła piramida finansowa. Jakoś kruk czy best też emitowali i funkcjonują normalnie. Niestety jak się okazało że abris kupił trupa od sbeka z getinu opakował to w sreberka i puścił sam w rynek.

mobile.twitter.com/mgr_ewa/sta...
Dr Czarnecki złogi z Getinu, czyli długi nie odzyskania, ładnie opakował w sreberko i sprzedał do #GetBack Taki polski trick a la subprime.
Dlatego to dr Czarnecki jest tu "De beściak".

#GetBack szykował się do emisji prywatnych obligacji w Rumunii. Nawet prospekt w @uknf złożył, ale jak zobaczył 100 uwag do niego od nadzoru i żądanie ujawnienia syt. finansowej to go wycofał
Edytowany: 8 maja 2018 11:27

joshep
0
Wpisów: 115
Wysłane: 8 maja 2018 11:32:44
Do emisji w rumunii KNF nie dopuścił ale w marcu 2018 klepnął kolejną emisję obligacji getback na polskim rynku, to wtedy nie martwił się już o finanse spółki?

frik
0
Wpisów: 8
Wysłane: 8 maja 2018 12:51:19
anty_teresa napisał(a):
1.Jeśli chodzi o odsetki to można mówić, że zobowiązanie powstaje po otwarciu restrukturyzacji i w świetle 326.2 muszą być regulowane, ale tylko do momentu uchwalenia układu, bo przecież pochodzić będą od obligacji które do układu wejdą.
2 Nie ma też co liczyć na wykup obligacji, bo to zobowiązania powstałe przed otwarciem restrukturyzacji i wejdą do układu.
W propozycji układowej jest punkt o umorzeniu wszelkich odsetek od obligacji i kredytów (pkt 2.3).

Krygu
0
Wpisów: 4
Wysłane: 8 maja 2018 13:24:37
Witam wszystkich,

Jestem nowy na tym forum. Jestem również posiadaczem obligacji Getback. W dniu wczorajszym w związku z nieterminową spłatą odsetek złożyłem zgodnie z terminami ustawowymi żądanie o przedterminowy wykup całości obligacji.

Czy wiecie, czy w związku z wczorajszymi informacjami odnośnie potencjalnych propozycji układu złożonych we wniosku sądowym, każdy kto złożył podobny wniosek o wykup będzie kwalifikowany do grupy I, czy automatycznie do grupy III układowej?

Czy przedmiotowe żądanie można w dniu dostarczenia lub w jakimkolwiek terminie jeszcze wycofać, jeżeli pogarsza sytuację obligatariusza?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Bercik40
0
Wysłane: 8 maja 2018 13:30:30
Jesteś szcześciarzem grupy 1

zibi03
0
Wysłane: 8 maja 2018 14:34:43
Witam
Z uwagi na nieobecność w kraju dopiero w długi weekend zorientowałem się co się stało. Biorąc pod uwagę informację od "Krygu" i "Bercik" oraz poniżej informacji z dn. 30.04.2018r.
"GetBack| Obligacje serii GN | VI okres odsetkowy
Jako podmiot prowadzący ewidencję obligacji na okaziciela serii GN wyemitowanych przez GetBack S.A. („Obligacje”), niniejszym informujemy, że zgodnie z warunkami emisji Obligacji na dzień 27 kwietnia 2018 r. przypadał dzień wypłaty odsetek od Obligacji za szósty okres odsetkowy. Spółka GetBack S.A. do dnia dzisiejszego nie przekazała do Mercurius DM kwoty pozwalającej na zaspokojenie roszczeń obligatariuszy uprawnionych do odsetek za szósty okres odsetkowy z tytułu Obligacji.

Zgodnie z postanowieniami umowy, zawartej pomiędzy Mercurius DM a spółką GetBack S.A., przekazanie obligatariuszom odsetek otrzymanych od GetBack S.A. powinno zostać dokonane nie później niż następnego dnia roboczego po ich otrzymaniu. Wobec powyższego, w przypadku otrzymania przez Mercurius DM od GetBack S.A. należnych poszczególnym obligatariuszom kwot odsetek od Obligacji za szósty okres odsetkowy, kwoty te zostaną przekazane niezwłocznie na rzecz uprawnionych obligatariuszy."

Czy mając na uwadze powyższe przysługuje mi również możliwość wniesienia żądanie o przedterminowy wykup całości obligacji?

Bercik40
0
Wysłane: 8 maja 2018 15:56:31
Wszystko zależy od tego czy masz obligacje zabezpieczone np. hipoteka lub zastawem itd. to takie działanie ma sens. Natomiast jak masz obligacje niezabezpieczone to raczej nie ma sensu tego robić. Spółka złożyła wniosek do Sądu o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego i nie musi teraz niczego płacić.

a tak apropos jak zapoznasz się z tym co oferuje ci spółka to jesteś raczej w grupie nr 1. Osobiście współczuję. Wątpię żebyś odzyskał to co oferuje ci spółka. Ale jak jest nadzieja na te 65% to brałbym w ślepo. Akcje raczej są obecnie bezwartościowe.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wysłane: 8 maja 2018 16:12:17
frik napisał(a):
anty_teresa napisał(a):
W propozycji układowej jest punkt o umorzeniu wszelkich odsetek od obligacji i kredytów (pkt 2.3).

Umorzeniu odsetek przyszłych, jak układ zostanie zatwierdzony - tak. Ale jest różnica pomiędzy wymagalnymi odsetkami, tych już nie płacimy, a odsetkami które dopiero narosną od niewymagalnych zobowiązań, bo te zgodnie ze wskazanym paragrafem spółka będzie musiała regulować - tak można to czytać i tak to interpretuje prawnik cytowany przez bankiera.

Bercik40
0
Wysłane: 8 maja 2018 16:14:20
m.money.pl/wiadomosci/artykul/...

- Państwo co miesiąc zbiera ode mnie haracz w postaci podatków, a nie potrafi zagwarantować podstawowego bezpieczeństwa - opowiada Michał. Oszczędności życia włożył w obligacje GetBack. W papiery wchodzili i doświadczeni inwestorzy, i zupełnie nieświadomi Polacy. Teraz czekają na pomoc.

- Myśli samobójczych nie mam, ale nie jest łatwo pogodzić się ze stratą sporej części oszczędności życia. Przez 20 lat pracowałem po 400 godzin miesięcznie, by móc zapewnić rodzinie spokojną emeryturę a dzieciom spokojną przyszłość. I dałem się wciągnąć jak dziecko w GetBack - opowiada money.pl Michał. Jest przedsiębiorcą, prowadzi firmę w sektorze IT, zatrudnia kilkadziesiąt osób. Woli pozostać anonimowy. Straty się wstydzi, nie chce, by przykleiła się do niego łatka naiwniaka.

Na GetBack wyłożył kilka milionów złotych. Kwoty nie chce podać i to pomimo zapewnień o anonimowości. - Przez pewien czas nie przyznawałem się rodzinie, że jest problem. Ale nie wytrzymałem. To gniotło mnie w środku, musiałem im powiedzieć.

Jak ta piramida skończy się tak samo jak inne upadłości bezkarnie to naprawdę warto zacząć kraść.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Wysłane: 8 maja 2018 16:14:37
Krygu napisał(a):
Witam wszystkich,

Jestem nowy na tym forum. Jestem również posiadaczem obligacji Getback. W dniu wczorajszym w związku z nieterminową spłatą odsetek złożyłem zgodnie z terminami ustawowymi żądanie o przedterminowy wykup całości obligacji.

Czy wiecie, czy w związku z wczorajszymi informacjami odnośnie potencjalnych propozycji układu złożonych we wniosku sądowym, każdy kto złożył podobny wniosek o wykup będzie kwalifikowany do grupy I, czy automatycznie do grupy III układowej?

Czy przedmiotowe żądanie można w dniu dostarczenia lub w jakimkolwiek terminie jeszcze wycofać, jeżeli pogarsza sytuację obligatariusza?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Należysz do grupy 1. O złożone oświadczenie woli jakim jest żądanie wykupu musisz zapytać prawnika. Mnie się wydaje, że wycofanie takiego oświadczenia wymaga zgodny GetBacku w tej chwili

zibi03
0
Wysłane: 8 maja 2018 16:40:35
Prawnika o jakiej specjalizacji szukać?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20