EKOEXPORT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

76 77 78 79 80 81 82 83

EKOEXPORT [EEX]

AKTUALNY KURS: 4,04 zł (+2,28%) 21-09-2018 17:00
kombiii
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 21
Wysłane: 14 maja 2018 21:12:23 przy kursie: 4,33 zł
Niestety dla posiadaczy, formacja objęcia hossy została dzisiaj zanegowana. Technicznie powrót do trendu spadkowego.

luciano81
Wpisów: 41
Wysłane: 15 maja 2018 11:17:38 przy kursie: 4,63 zł
Kolego a wiesz może, ze po zaistniałym sygnale technicznym rynek z reguły robi cofkę i to jest dogodny moment na zajecie pozycji to taka podstawa z at

mackopl
mackopl PREMIUM
Grupa: + , StockWatcher
Wpisów: 569
Wysłane: 15 maja 2018 23:47:54 przy kursie: 4,63 zł
Any napisał(a):
"(...)ekonomicznie te akcje są warte zero (...) To nie jest uprawnione stwierdzenie.

OMS posiada 40% akcji w SUEK SM - właścicielu lagun mikrosfery. W ten sposób EkoExport posiada pośredni udział w podmiocie posiadającym laguny: = (udział EkoExportu w OMS * OMS) * (udział OMS w SUEK SM * SUEK SM).

Aby wynik równania był równy 0, musi być spełniony warunek: SUEK SM = 0. Jeśli SUEK SM jest większe od 0 , wynik równania również musi być większy od 0. W przeciwnym razie SUEK SM miałby wartość dodatnią, a udziały w nim nie miałyby wartości dodatniej, co byłoby błędem logicznym.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że SUEK SM =0?

anty_teresa napisał(a):
Inwestycja jest warta tyle ile może przynieść gotówki. Akcje są nie do sprzedania, a spółka nie otrzyma z nich dywidendy.

Z jakiego powodu są nie do sprzedania? W sumie to taką teorię można podpiąć pod każdą spółkę, która nie wypłaca dywidendy?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Engineer , Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 380
Wysłane: 16 maja 2018 08:27:46 przy kursie: 4,63 zł
Na rynku niepublicznym kupuje się mniejszościowe udziały w zasadzie tylko po to, aby móc je odsprzedać drożej w późniejszym upublicznieniu, albo po to żeby czerpać korzyści z dywidend. Transakcje bez przejęcia kontroli to rzadkość i bardzo często efekt realizacji zabezpieczeń wierzytelności.

Pomysł tutaj był inny - wymiany miały powiązać OMS z EEX (EEX miało rosnąć, bo ma stabilne dostawy itd.) - nikt nie myślał o odsprzedaży akcji OMS z zyskiem. Pytasz dlaczego są niesprzedawalne? Formalnie są, ale kto chciałby te akcje kupić, skoro nawet EEX nie zna sytuacji finansowej OMS, bo inaczej pojawiał by się ten temat w wycenach (może są w obecnym do którego jeszcze nie zajrzałem). Nie znamy też "planów rozwoju", strategii i wielu innych rzeczy o OMS.

Any
Wpisów: 22
Wysłane: 16 maja 2018 12:48:12 przy kursie: 4,90 zł
Podobno głupoty bardzo łatwo się pisze. Bardzo łatwo się także dyskredytuje tych, którzy te głupoty piszą.

anty_teresa napisał(a):
Ty możesz mówić nieprawda i że się nie znam, ale to nic nie zmieni. Mówisz równanie... OK. W takim razie powiedz jaka jest wartość kapitału własnego SUEK, jaka jest wartość kapitału własnego OMS? Ja przykładowo nie wiem...

Tutaj się nie różnimy. Ja również nie wiem.
Kod:
treść usunięta

Jeśli nie wiesz, jaka jest wartość kapitału własnego SUEK, to na jakiej podstawie twierdzisz, że wartość udziałów Eko Exportu w OMS jest równa zero? Na jakiej podstawie zakładasz, że jeśli czegoś nie wiesz, to czegoś nie ma bądź wartość tego jest równa zero?

anty_teresa napisał(a):
Równanie? A proszę bardzo OMS może mieć ujemny kapitał własny. Co z tego, że ma gdzieś udziały, jak jego zobowiązania mogą być wyższe od aktywów, w tym udziałów w SUEK? Samo SUEK tez może mieć ujemne kapitały... Da się rozwiązać to równanie przy mojej tezie? Da.

W którym miejscu napisałem, że nie da się rozwiązać równania? Wskaż! Ułatwię. Napisałem: Aby wynik równania był równy 0, musi być spełniony warunek: SUEK SM = 0. Jeśli SUEK SM jest większe od 0 , wynik równania również musi być większy od 0. W przeciwnym razie SUEK SM miałby wartość dodatnią, a udziały w nim nie miałyby wartości dodatniej, co byłoby błędem logicznym. Nie znasz wartości SUEK (co jest koniecznym warunkiem do rozwiązania równania, aby wyliczyć wartość udziałów Eko Exportu w OMS), ale znasz wynik równania – zero? Pomyliłeś fora.

anty_teresa napisał(a):
Warto też zwrócić uwagę na inny aspekt. OMS żeby spełnić warunki w latach po wyminie i osiągać korzyść z dostaw powinien mieć akcje EEX. Wygląda jednak na to, ze OMS wywala akcje EEX.

Nie wiem, czy wywalają, czy nie. Wiem natomiast (pomijając wiążący ich lock –up oraz prawo pierwokupu przysługujące Eko Exportowi), że zerwanie umowy przez OMS byłoby całkowicie bez sensu z punktu widzenia biznesowego. W ogóle nie wiesz, o co chodzi w tych transakcjach i jaką korzyść osiąga dzięki nim OMS. Ale tak jak wspomniałem, nie wiem co OMS robi z akcjami Eko Exportu. Wiem natomiast, że OMS jest związany umową i został podpisany list intencyjny co do przedłużenia umowy z Eko Export.

Skorzystaj z wiedzy innych. Zwróć się od któregoś z analityków bądź któregoś zarządzających z prośbą o ustosunkowanie się do tego co napisałeś, a następnie opublikuj odpowiedź. Będziesz miał obiektywną ocenę swoich bredni, a przy okazji każdy z czytelników forum, bez względu na to jak nieświadomy, będzie mógł poznać jakie głupoty wypisujesz.
Edytowany: 16 maja 2018 14:34

Avocado
Avocado PREMIUM
Wpisów: 265
Wysłane: 16 maja 2018 13:39:57 przy kursie: 4,90 zł
ROFL - moze bana dla tego kolegi, co sie bardzo interesuje jedna spolka i pod niebiosa ja wychwala z sobie tylko znanych powodow obrazajac przy okazji moda.

inna sprawa, ze w opinii audytora tez jest mowa o tych udzialach i dziwi mnie dlaczego na wiare klepnieto wyjasnienia Zarzadu dotyczace kontynuacji wspolpracy nawet nie pytajac o warunki kontynuacji. a nie zdziwie sie, jak sie okaze, ze EEX moze dalej wspolpracowac z Omega, o ile regularnie bedzie placil skladke, sorry kupowal jej akcje, za 1,7 mPLN rocznie. bez szczegolowego podzielenia sie danymi spolki zaleznej z rynkiem - bardziej wyglada mi to wszystko na koszt okresu, niz na aktywo.

na marginesie - jesli jest lock-up, to do kiedy i gdzie komunikat, ze Omega ma akcje EEX?

Any
Wysłane: 16 maja 2018 14:27:03 przy kursie: 4,90 zł
"ROFL - moze bana dla tego kolegi, co sie bardzo interesuje jedna spolka i pod niebiosa ja wychwala z sobie tylko znanych powodow obrazajac przy okazji moda".

Pewnie, zróbcie sobie towarzystwo wzajemnej adoracji... Coś mi to przypomina...

"inna sprawa, ze w opinii audytora tez jest mowa o tych udzialach i dziwi mnie dlaczego na wiare klepnieto wyjasnienia Zarzadu dotyczace kontynuacji wspolpracy nawet nie pytajac o warunki kontynuacji. a nie zdziwie sie, jak sie okaze, ze EEX moze dalej wspolpracowac z Omega, o ile regularnie bedzie placil skladke, sorry kupowal jej akcje, za 1,7 mPLN rocznie. bez szczegolowego podzielenia sie danymi spolki zaleznej z rynkiem - bardziej wyglada mi to wszystko na koszt okresu, niz na aktywo".

Warunki kontynuacji? Na trzy lata przed? Jaka spółka zależna? W ogóle nie masz kontaktu...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 17 maja 2018 00:10:37 przy kursie: 4,90 zł
Any napisał(a):
Podobno głupoty bardzo łatwo się pisze. Bardzo łatwo się także dyskredytuje tych, którzy te głupoty piszą.

Ciekawe jak ocenisz własne słowa w kontekście poniższego:
Any napisał(a):

OMS posiada 40% akcji w SUEK SM - właścicielu lagun mikrosfery. W ten sposób EkoExport posiada pośredni udział w podmiocie posiadającym laguny: = (udział EkoExportu w OMS * OMS) * (udział OMS w SUEK SM * SUEK SM).
Aby wynik równania był równy 0, musi być spełniony warunek: SUEK SM = 0. Jeśli SUEK SM jest większe od 0 , wynik równania również musi być większy od 0.

Wartość równania będzie także zero jeśli OMS=0

Tylko to tak naprawdę jak pisałem nie ma znaczenia. Mogą do bilansu wpisać i 100 mln USD i tak to nic nie zmieni. Nie tylko dlatego, że ja uważam iż to jest EKONOMICZNIE warte zero, ale dlatego, że rynek patrzy na zyski, a nie wartość księgową.

Any napisał(a):

Jeśli nie wiesz, jaka jest wartość kapitału własnego SUEK, to na jakiej podstawie twierdzisz, że wartość udziałów Eko Exportu w OMS jest równa zero? Na jakiej podstawie zakładasz, że jeśli czegoś nie wiesz, to czegoś nie ma bądź wartość tego jest równa zero?

Ja mówię o ekonomicznej wartości, o tym ile z tych akcji może być gotówki. Z samych akcji, a nie całego segmentu mikrosfery szarej. Zauważyłeś, że nigdzie nie pojawiły się dane Omegi? Jak myślisz dlaczego? Czy to EEX nie chce pokazać jakie ma wspaniałe aktywa czy może po prostu nie ma do nich dostępu? Praktyka nauczyła mnie, ze wątpliwości rozstrzyga się na niekorzyść spółki.

Any napisał(a):

Nie wiem, czy wywalają, czy nie. Wiem natomiast (pomijając wiążący ich lock –up oraz prawo pierwokupu przysługujące Eko Exportowi), że zerwanie umowy przez OMS byłoby całkowicie bez sensu z punktu widzenia biznesowego. W ogóle nie wiesz, o co chodzi w tych transakcjach i jaką korzyść osiąga dzięki nim OMS. Ale tak jak wspomniałem, nie wiem co OMS robi z akcjami Eko Exportu. Wiem natomiast, że OMS jest związany umową i został podpisany list intencyjny co do przedłużenia umowy z Eko Export.

EEX ma 13 akcji OMS, a nie tak jak wynika z zamieszczonej tabelki w "wycenie" 17. W związku z tym że były dwie emisje w zeszłym roku OMS nie przekroczył jednak progu 5 proc. Nie ma zatem powodu twierdzić, że wywalili już to w rynek - moja pomyłka.

Zacznijmy od tego, że nikt nie pisał o zerwaniu umowy tylko o braku jej kontynuacji po roku 2022. Test na utratę wartości był robiony z założeniem że dostawy będą kontynuowane po okresie umowy (wartość rezydualna segmentu mikrosfery szarej), ale już bez emisji kolejnych akcji. Ja w to bardzo wątpię, ale może się mylę. Dlatego bardzo chętnie dowiem się na przykład tego jaką korzyść osiąga na transakcjach z EEX spółka OMS.

OMS sprzedaje EEX mikrosferę szarą taniej niż na rynku - czyli tutaj jest do tyłu.
OMS dostaje akcje EEX w zamian za swoje akcje - akcje EEX będzie mógł odsprzedać do EEX (prawo pierwokupu) lub wywalić w rynek. Inaczej mówiąc będzie mógł wyjść z inwestycji w każdej chwili i ją spieniężyć.

I teraz pytanie brzmi czy OMS będzie trzymał te akcje po umowie czy nie? Będzie mógł je zamienić na parę milionów USD, albo trzymać w celu wzrostu wartości na GPW. Patrząc na przychody i zyski z dostawy od OMS (prognozy są w teście) będą już marginalne - tak wynika z tego co pisze zarząd o przychodach z tego roku i potencjale produkcyjnym Astany. A zatem dostawy z OMS do EEX nie będą już driverem wzrostu wyników i kapitalizacji EEX. Pytanie czy w takim razie nadal będzie się im opłacało dostarczać mikrosferę z marżą poniżej rynkowej do EEX już bez kolejnych akcji EEX? Bardzo chętnie przeczytam uzasadnienie, że będzie. Acha, gdyby umowa sobie wygasła w 2022 r. i dostawy nie byłyby kontynuowane to na dziś dzień trzeba byłoby zrobić odpis na kwotę 5,1 mln zł. No i chciałbym zacytować opinię biegłego w kwestii listu intencyjnego o kontynuacji.

Cytat:
Test na utratę wartości został przeprowadzony przy założeniu realizacji dostaw mikrosfery oraz dalszej jej sprzedaży przez spółkę w nieokreślonym okresie czasu i wskazuje na brak utraty wartości akcji przy takim założeniu. Jeżeli jednak umowa o współpracy zostałaby zakończona zgodnie z jej treścią w roku 2022 to przy braku możliwości stwierdzenia lub oszacowania wartości godziwej przez EKO EXPORT, konieczne byłoby utworzenie odpisu aktualizującego w wysokości 5.129,5 tys. zł.podmiotu emitującego akcje posiadane na dzień badania Zarząd jednostki dominujacej złożył biegłemu oświadczenie o zamiarze kontynuacji umowy o współpracy po 2022r. stąd też przyjął w sprawozdaniu finansowym za rok 2017 założenie o braku utraty wartości posiadanych przez jednostkę dominującą akcji. Zarząd nie posiada jednak potwierdzenia intencji kontunuowania współpracy po 2022 roku przez drugą stronę umowy wieloletniej

Any
Wysłane: 17 maja 2018 08:24:16 przy kursie: 4,90 zł
Może przestaniemy się spierać, bo to niczego dobrego nie wróży, choć są również pozytywne tego efekty, co widać po coraz większej ilości informacji, jakie publikujemy.

Równanie dotyczy obliczenia udziału pośredniego. Jeśli Eko Export ma udziały w OSM, a OSM ma udziały w SUEK, to jeśli SUEK nie jest równe zero, to OSM również nie może być równe zero. To jest błąd logiczny, o którym piszę.

Co do udziału pośredniego, OMS miał w kwietniu 2017r. 1000 akcji, dlatego udział pośredni EkoExportu w Suek (http://www.suek.ru) jest dużo niższy niż podałem.

Co do stanowiska biegłego rewidenta, nie wiem skąd wytrzasnąłeś to, które cytowałeś. Aktualne brzmi tak:

„Kierownik badanej jednostki złożył biegłemu rewidentowi oświadczenie o zamiarze kontynuacji współpracy a także przedstawił list intencyjny podpisany z kontrahentem umowy wieloletniej w zakresie zamiaru kontynuacji współpracy po roku 2022. Na tej podstawie przyjęliśmy racjonalność
założenia o kontynuacji umowy wieloletniej po roku 2022 dla celów testu na utratę wartości akcji i w rezultacie wniosku co do braku utraty wartości przez te inwestycje”.

https://www.bankier.pl/static/att/emitent/2018-04/Sprawozdanie_z_badania_2017_jednostkowe_EKO_201804290338095649.pdf

Żeby była jasność. Co do samych wymian krzyżowych, moje zdanie jest od początku bardzo negatywne. O ile wiem, jako pierwszy na publicznym forum (nie tutaj) przedstawiłem swoją opinię o nich i nazwałem te wymiany krzyżowe „po imieniu”. W mojej ocenie są niekorzytne dla spółki. Opinia moja jednak obarczona była i jest i prawdopodobnie będzie błędem niedostatecznej wiedzy związanej z sytuacją na rynku surowca w tamtych czasach. Być może Zarząd Eko Exportu byłby w stanie wykazać ich rzeczywistą korzyść dla spółki w dniu zawierania umowy i przekonać mnie do zmiany stanowiska. Po krachu na rynku ropy sytuacja mikrosfery wygląda, jak wiadomo, zupełnie inaczej i to również trzeba mieć na uwadze.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 17 maja 2018 09:42:33 przy kursie: 5,05 zł
No właśnie może być tak że udzialy w Suek będą warte x, a udziały w OMS zero. Tak jak napisałem wystarczy aby zobowiązania OMS przekraczaly wartość Suek.

Jeśli zaś chodzi o cytat z biegłego to wziąłem go ze strony EEX - raport z badania sprawozdania skonsolidowanego:

http://www.ekoexport.eu/images/raporty%20GPW/Bilans%202017%20skonsolidowany/Sprawozdanie%20z%20badania%20GK%202017.pdf

Jak się okazuje co innego jest w raporcie do sprawozdania jednostkowego i co innego do skonsolidowanego. W związku z tym kwestie wiarygodnosci badania pozostawiam bez komentarza....

Ciekawe także co w tym liście jest (zakładam, że on istnieje). Współpraca na obecnych zasadach oznacza kolejne wymiany krzyżowe i brak wskazywania części kosztów jakimi są akcje OMS.
Edytowany: 17 maja 2018 09:52

Any
Wysłane: 17 maja 2018 16:00:45 przy kursie: 5,05 zł

Nie doczytałeś. W skonsolidowanym sprawozdaniu jest ten sam zapis:"Kierownik jednostki dominującej złożył biegłemu rewidentowi oświadczenie o zamiarze kontynuacji współpracy a także przedstawił list intencyjny podpisany z kontrahentem umowy wieloletniej w zakresie zamiaru kontynuacji współpracy po roku 2022. Na tej podstawie przyjęliśmy racjonalność założenia o kontynuacji umowy wieloletniej po roku 2022 dla celów testu
na utratę wartości akcji i w rezultacie wniosku co do braku utraty wartości przez te inwestycje". Objaśnienia uzupełniające.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 17 maja 2018 17:08:15 przy kursie: 5,05 zł
Czytałem, czytałem. W ryzykach jest jak napisałem. Skontaktowałem się z audytorem sprawozdania. Ma być oficjalna korekta. Tak czy owak stan wskazuje na to, że list intencyjny został wyprodukowany już po badaniu. Inaczej w raporcie nie zostałby taki kwiatek. To oznacza dla mnie, że EEX widząc co chce napisać audytor poprosiło OMS o taki list... I możliwe, że zmiana terminu publikacji miała miejsce właśnie ze względu na list.

Any
Wysłane: 17 maja 2018 17:45:34 przy kursie: 5,05 zł
Opóźniono skonsolidowane. Jednostkowe przyspieszono, a w jednostkowym jest ten sam zapis. Opóźnienie skonsolidowanego więc nie było tym spowodowane.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 18 maja 2018 01:03:24 przy kursie: 5,05 zł
Zabawa w ciuciubabkę – omówienie sprawozdania finansowego GK Ekoexport po 4 kw. 2017 r.

Z finansowego punktu widzenia był to fatalny kwartał w wykonaniu bielskiej spółki. Zarząd twierdzi, że wyniki są efektem realizowanej strategii – możliwe, że tak jest, ale do perspektyw trzeba podchodzić z rezerwą.

W 2017 r., a konkretnie po 2 kw. roku spółka rozpoczęła konsolidację swojej spółki w Kazachstanie i zaczęła sporządzać sprawozdania skonsolidowane, które ujawniają znacząco różny obraz od tego jaki wynikał z publikowanych danych jednostkowych. Niestety spółka nie zdecydowała się na zaprezentowanie osobno skonsolidowanych danych za 2 kw. i mamy jedynie raport półroczny. W konsekwencji na poziomie skonsolidowanym można wyłonić zaledwie dwa kwartały (III i IV). Zacznijmy jednak od sprawozdania jednostkowego, gdzie mamy ciągłość danych.

Przychody w IV kw. zgodnie z zapowiedziami zarządu wzrosły r/r. Sprzedaż jednostkowa wyniosła 6,6 mln zł i była o 3,5 mln zł (113 proc.) wyższa r/r. Na pozór wzrost robi wrażenie, ale to jedynie efekt bardzo niskiej bazy sprzed roku. Obroty na poziomie 6+ mln zł odnotowano także w II kw. 2016 r. (6,5 mln zł) czy przede wszystkim w III kw. 2017 r. (7,5 mln zł). Spółka nie ujawnia co prawda wolumenów, ale te musiały znacznie wyraźniej wzrosnąć od przychodów. Z jednej strony mamy średnio-kwartalny kurs EUR niższy o 3 proc. r/r z drugiej bardzo dynamiczny spadek cen sprzedaży. Proszę zauważyć, że po trzech kwartałach spółka informowała o tym, ze średnia cena sprzedaży wyrażona w EUR spadła o 10 proc. natomiast po czterech kwartałach spadek ten przyspieszył do 16 proc. Spółka wyjaśnia, że spadek cen wynikał z sytuacji rynkowej, ale co ważniejsze także z polityki sprzedażowej. W tym miejscu pozostaje pewien niesmak. Zarząd spółki wielokrotnie podkreślał, że jego produkty są najwyższej jakości, nieosiągalnej dla konkurencji, że mikrosfera biała z Astany jest droższa od szarej, a aby zwiększyć wolumen sprzedaży i pozyskać klienta spółka musiała mocno zejść z ceny.

O ile przychody wzrosły to w IV kw. dramatycznie obniżyła się rentowność biznesu. Marża brutto wyniosła jedynie 848 tys. zł, czyli o 53 proc. mniej r/r. Rentowność na tym poziomie zysków i strat wyniosła 12,8 proc. w porównaniu do 26,6 proc. w poprzednim kwartale i 57,5 proc. w IV kw. 2016 r. Takiego ubytku masy marży nie wyjaśnia spadek cen. Proszę zauważyć, że jeśli cenę zwiększymy w IV kw. o 20 proc. to marża brutto wyniosłaby 30 proc., czyli nadal znacząco poniżej wyniku w IV kw. 2016 r. Spółka informuje, że ze względu na późniejsze pozyskanie surowca koszty zakupu wzrosły ze względu na zbliżającą się zimę. Nie do końca widzę związek, ale może taki istnieje.

Jeszcze większym zaskoczeniem są wyniki skonsolidowane. Przychody w zasadzie niewiele się różnią od jednostkowych (Astana sprzedaje tylko do EEX), ale już na poziomie zysku brutto ze sprzedaży mamy 369 tys. straty. Różnica pomiędzy wynikiem skonsolidowanym a jednostkowym wynosi 1,2 mln zł. W uproszczeniu oznacza to, że taką stratę brutto na produkcji i sprzedaży mikrosfery wygenerował zakład w Kazachstanie. Kwartał wcześniej różnica wynosiła 258 tys. zł.

Wiadomo, że skala produkcji w stosunku do planowanych zdolności na razie była niska. W pierwszym kwartale mikrosfera pozyskiwana była jeszcze w sposób tradycyjny, ale od trzeciego kwartału wydawało się, że została uruchomiona linia do automatycznego pozyskiwania na co wskazuje poniższy cytat z raportu po 3 kw:

Cytat:
Wynik na sprzedaży jest obciążony ujemnym wynikiem uzyskanym w spółce Eko Spheres KZ, która nie osiągnęła jeszcze planowanej, pod względem wydajności, produkcji, szczególnie jeśli chodzi o linie automatycznego pozyskiwania mikrosfery

OK, niskie wykorzystanie mocy może spowodować uderzenie kosztów stałych w postaci pracowników czy amortyzacji, o czym częściowo spółka informowała we wspomnianym raporcie za 3 kw:

Cytat:
Znaczącym czynnikiem negatywnie wpływającym na rentowność są znaczne koszty amortyzacji, która jest naliczana, szczególnie w Kazachstanie

Faktycznie skonsolidowana amortyzacja wzrosła w III kw. z 360 tys. w 2016 r. do 1,35 mln zł w 2017 r. Pomiędzy końcem 2016 r. i 2017 r. liczba pracowników produkcyjnych wzrosła o 5 osób czyli 11 proc. Teoretycznie więc mamy wyjaśnienie słabego IV kw. w tym roku – uderzenie kosztów stałych. Problem polega jednak na tym, że w IV kw. spółka zaprzestała amortyzacji zakładu w Astanie! Kwartalna amortyzacja wynosi -789 tys. zł. W takim razie ujemna rentowność Astany nie pochodzi od uruchomienia zakładu. Potwierdza to nota dotycząca aktywów trwałych. Według niej rzeczowe aktywa trwałe za kwotę 28,3 mln zł były nadal w budowie. A zatem w III kw. zakład łącznie z automatyczną linią według danych finansowych działał i był użytkowany, natomiast obecnie nie jest użytkowany… Gdyby był, to powinien przejść na rzeczowe aktywa trwałe i być amortyzowany.
W związku z powyższym faktyczny wynik brutto na sprzedaży jest znacznie mniejszy (jest większą stratą), bo powiększyła go korekta amortyzacji wykazanej w III kw.

W związku z ujemną amortyzacją mamy kuriozalne zachowanie wyników. EBIT w IV kw. był ujemny na kwotę 65 tys. zł, natomiast EBITDA na 854 tys. zł. Dość zabawnie wygląda także linia finansowa sprawozdania. Otóż przychody finansowe w IV kw. były ujemne na kwotę 2,5 mln zł (stały się kosztami), natomiast koszty były dodatnie na kwotę 3,8 mln zł (stały się przychodami). W linii zysku netto spółka pokazała 3,1 mln zł straty. Co ciekawe, choć spółka w spółce w Astanie posiada tylko 51 proc. udziałów w sprawozdaniu skonsolidowanym nie ma podziału wyniku netto na zysk akcjonariuszy jednostki dominującej i udziałowców niesprawujących kontroli.

W obliczu zmiany decyzji w stosunku do amortyzacji Astany wyniki kwartalne dają mocno zamazany obraz. W ujęciu rocznym spółka pokazała stratę EBIT na poziomie 4,6 mln zł i to bez kosztów amortyzacji Astany. Wynik jest naprawdę słaby.

W bilansie spółki nie zaszły większe zmiany od końca III kw. W aktywach trwałych najmocniej wzrosły aktywa finansowe – 1,8 mln zł, co związane jest z nabyciem kolejnej akcji Omega Minerals w związku z wymianami krzyżowymi. Wydaje się, że spółka na razie nie zapłaciła za nie swoim akcjonariuszom, gdyż wykazuje w bilansie zobowiązania z tytułu wymian na kwotę 2,5 mln zł.

Po stronie pasywnej bilansu mamy spadek zobowiązań długoterminowych o 3,5 mln zł i wzrost krótkoterminowych o 2 mln zł, głównie z powodu emisji obligacji. Zadłużenie finansowe netto wynosiło na koniec kwartału 18,6 mln zł, co w relacji do EBITDA na poziomie niecałego 1 mln zł daje wskaźnik długu netto do EBITDA przekraczający 19 przy granicy bezpieczeństwa równej 4. To z pewnością jest bardzo trudna sytuacja finansowa i balansowanie na progu wypłacalności. Spółka musiała ratować się dwiema emisjami akcji serii M i Ł.

Gdyby nie tak znaczący spadek rentowności odnotowany w drugiej połowie 2017 r. to można byłoby się cieszyć ze wzrostu przychodów w 1 kw. tego roku. Według wstępnych danych wyniosły one ponad 8 mln zł, co jest wynikiem najwyższym od 2013 r. Zarząd spółki informuje, że po zdobyciu klienta ceny sprzedaży powinny rosnąć. To nieco sprzeczne z tym, że spółka chce zostać liderem pod względem kosztów produkcji, a dodatkowo trzeba pamiętać o przyszłym uderzeniu amortyzacji które na podstawie raportu za III kw. można szacować na około 1 mln zł kwartalnie.

Portfel zamówień spółki na obecny rok wynosi 43,3 mln zł i jest dwukrotnie wyższy od przychodów raportowanych w ostatnich latach. Kluczem jest jednak rentowność jaka zostanie zrealizowana na zawartych kontraktach, bo okazuje się bowiem, że choć jak informowała spółka klienci wielokrotnie badali produkt EEX to bez upustu cenowego nie byli skłonni składać zamówień – deklarowana jakość nie stymulowała wystarczająco popytu.

Dodatkowo potencjalnie problemem pozostaje płynność i kapitał. Do tej pory kwartalna sprzedaż na poziomie 6-7 mln zł wymagała kapitału obrotowego netto w kwocie prawie 10 mln zł. Innymi słowy wygląda na to, że żeby podwoić sprzedaż spółka musi pozyskać kolejne 10 mln zł. Możliwości finansowania dłużnego na zewnątrz są w zasadzie zerowe przy obecnych wskaźnikach. Pozostaje zatem emisja akcji, lub pożyczki od właścicieli, które ostatnio także skonwertowały się ostatecznie na emisję akcji. Spółce sprzyjają za to wzrosty cen ropy naftowej, które mogą pociągnąć za sobą także wzrosty cen mikrosfery.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 18 maja 2018 07:43

Any
Wysłane: 28 maja 2018 12:55:36 przy kursie: 6,06 zł
Spodziewałem się nieco większego zysku na poziomie jednostkowym i trochę większej straty na poziomie skonsolidowanym. Jestem pozytywnie zaskoczony, jednak trzeba poczekać na raport, aby odpowiedzieć na pytanie czy przełoży się to na następne kwartały.

Wstępne wyniki finansowe Eko Export S.A. za I kwartał 2018 roku:
Przychody ze sprzedaży: 8.093 tys. zł
Wynik brutto ze sprzedaży: 2.318 tys. zł
EBITDA: 933 tys. zł (rentowność 12%)
Wynik netto: 602 tys.zł

Wstępne wyniki finansowe Grupy Kapitałowej Eko Export S.A. za I kwartał 2018 roku:
Przychody ze sprzedaży: 8.093 tys. zł,
Wynik brutto ze sprzedaży: 1.895 tys. zł,
EBITDA: 203 tys. zł (rentowność 3%)
Wynik (strata) netto: -200 tys. zł.

kombiii
Wpisów: 21
Wysłane: 12 lipca 2018 05:44:25 przy kursie: 5,12 zł
Po wczorajszej informacji na stronie spółki, że bez modernizacji Astany się jednak "obejdzie" pomimo dwuletnich prac, obietnic i przygotowań, słynna rura pozostaje w sferze kolejnych mrzonek zarządu.
Jest to kolejny sygnał o lekceważeniu akcjonariatu i marnotrawieniu środków.
Przewiduję sporą przecenę akcji w związku z totalnym zgruchotaniem wizerunku spółki.
Po wczorajszej akcji już nie można mówić nawet o szczątkowym zaufaniu do zarządu a określenie "pinokio" nabiera nowego znaczenia.

dejw
Wpisów: 16
Wysłane: 12 lipca 2018 08:44:44 przy kursie: 5,12 zł
No ta rura przecież już (podobno) była prawie gotowa. Normalnie parodia westernu. Ciekawe czy czasem nie robiła jej jakaś firemka powiązana z rodziną, tą rodziną.
Edytowany: 12 lipca 2018 08:45

Avocado
Avocado PREMIUM
Wpisów: 265
Wysłane: 12 lipca 2018 12:42:55 przy kursie: 4,74 zł
albo miejscowi, np. Ci ktorych akcje kupuje sie w Szwajcarii.

mackopl
mackopl PREMIUM
Grupa: + , StockWatcher
Wpisów: 569
Wysłane: 12 lipca 2018 18:09:04 przy kursie: 4,74 zł
kombiii napisał(a):
Po wczorajszej informacji na stronie spółki, że bez modernizacji Astany się jednak "obejdzie" pomimo dwuletnich prac, obietnic i przygotowań, słynna rura pozostaje w sferze kolejnych mrzonek zarządu.
Jest to kolejny sygnał o lekceważeniu akcjonariatu i marnotrawieniu środków.
Przewiduję sporą przecenę akcji w związku z totalnym zgruchotaniem wizerunku spółki.
Po wczorajszej akcji już nie można mówić nawet o szczątkowym zaufaniu do zarządu a określenie "pinokio" nabiera nowego znaczenia.

http://www.ekoexport.eu/Default.aspx?id=388

Opracowana została również koncepcja zduplikowania przyłącza mniejszej średnicy w przyszłości bez konieczności dokonywania znacznych przeróbek. Podwójne przyłącze mniejszej średnicy rodzi znacznie mniejsze wyzwania technologiczne w stosunku do pojedynczego przyłącza zwiększonej średnicy."

Jak to jest napisane.....
To ten zapis świadczy, że tej słynnej rury nie będzie?

Any
Wysłane: 21 lipca 2018 19:51:03 przy kursie: 4,46 zł
(...)
Przekaz środowej informacji to :

1. modernizacja linii potwierdziła przy podłączeniu jedną rurą mniejszej średnicy jest w chwili obecnej wystarczająca

………Na bazie tych zmian, na obecnych przyłączach osiągnięte zostały przepływy zapewniające realizację celów biznesowych spółki……..

.........w rzeczywistości zasilanie zakładu pulpą na poziomie zwiększonym o 74% w stosunku do prognoz…….

2. Podłączenie drugiej takiej samej rury w zależności od potrzeb może nastąpić przy niewielkich kosztach .

…..Opracowana została również koncepcja zduplikowania przyłącza mniejszej średnicy w przyszłości bez konieczności dokonywania znacznych przeróbek…..

……Podwójne przyłącze mniejszej średnicy rodzi znacznie mniejsze wyzwania technologiczne w stosunku do pojedynczego przyłącza zwiększonej średnicy……

……..Na bazie obecnej infrastruktury prowadzone będą prace zmierzające do zwiększenia współczynnika uzysku mikrosfery z pulpy……..

3. Obecnie pozyskiwana ilość mikrosfery już teraz wystarcza na realizacje planu sprzedaży na ten rok.

……Po zsumowaniu ilości mikrosfery pozyskiwanej technologią DMC oraz pozyskiwanej metodami tradycyjnymi zarząd podjął decyzję o kontynuowaniu funkcjonowania zakładu na bazie obecnych przyłączy…….

……Pozyskiwane ilości zapewniają realizację, a nawet przekroczenie ilości prognozowanych do sprzedaży……..

4. wobec powyższego na dzień dzisiejszy nie ma potrzeby podłączania rury o większej średnicy

….Mając na względzie powyższe fakty obecne przyłącze do elektrowni oraz obecny sposób funkcjonowania zakładu umożliwia realizację założeń biznesplanu na r. 2018……

….Tym samy spółka ocenia obecny stan zakładu w Astanie za satysfakcjonujący i kończy prowadzone prace modernizacyjne związane z rozszerzeniem przyłącza……

5. podłączenie rury o większej średnicy jest otwarte

………Dalsze zwiększanie ilości pozyskiwanej mikrosfery jest możliwe i jest planowane, ale wiąże się to również z inwestycją w rozszerzenie linii suszenia, co na tym etapie nie jest uzasadnione…….

………Uzgodnienia dotyczące zwiększenia przepływów w przyszłości, dokonane z lokalnym instytutem zatwierdzającym koncepcje techniczne oraz z elektrownią, otwierają możliwość dalszego rozwoju zakładu……..

6. w tym roku Spółka skupia się na wynikach finansowych

………Priorytetem zarządu w roku 2018 jest jednak poprawa wyniku finansowego spółki przy zachowaniu dużej dynamiki wzrostu przychodów co oznacza maksymalne wykorzystanie obecnych zasobów i minimalizację bieżących inwestycji……..

Serdecznie pozdrawiam

Jacek Dziedzic (...)

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
76 77 78 79 80 81 82 83