ETF-y w Polsce - Kontrakty, opcje i produkty strukturyzowane - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

ETF-y w Polsce

złotybitcoin96
Wpisów: 2
Wysłane: 7 września 2018 14:14:04
Witam!
Chciałbym poruszyć temat ETF-ów w naszym kraju. Uważam, że jest to rynek ze znacznym potencjałem i dużo bezpieczniejszy niż Forex, dający drobnym inwestorom ekspozycję na rynki zagraniczne przy mniejszym ryzyku.
Niestety na naszej Giełdzie notowane są tylko trzy ETF-y: na WIG20, DAX i S&P500. Dla porównania na parkiecie we Frankfurcie jest ich ponad sto i dają ekspozycję nie tylko na indeksy lecz także na waluty, akcje, obligacje oraz surowce. Moim zdaniem przy Książęcej 4 powinien się pojawić np. ETF na USD/PLN lub polskie obligacje skarbowe. Umożliwiłoby to krajowym inwestorom łatwą dywersyfikację portfela, oraz przyspieszyło rozwój rynku kapitałowego w naszym kraju.
Chciałbym się dowiedzieć co Państwo o tym sądzą.
Z góry dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie tematem.

Złoty Bitcoin 96

Konrad90
Wpisów: 10
Wysłane: 12 września 2018 21:17:28
Jest sporo produktów strukturyzowanych - takie niby ETF-y.
A typowe ETF-y mogą być na płynnych walorach czyli w sumie W20 i mW40 i tak jest, na reszcie nie ma płynności.

złotybitcoin96
Wpisów: 2
Wysłane: 13 września 2018 17:54:16
Dzień dobry!

W gruncie rzeczy ma Pan rację, ale wadą produktów strukturyzowanych jest tzw. poziom bariery (w przypadku certyfikatów ING Turbo). Po jego osiągnięciu certyfikat jest wykupywany, a inwestor traci ok. 70% swojego kapitału. ETF-y zaś znajdują się w ciągłym obrocie giełdowym i nawet jeśli przejściowo tracą to w dłuższym terminie inwestor zarabia. Uważam, że jest to istotna ich cecha, szczególnie w przypadku inwestorów z ograniczonym kapitałem. W przypadku inwestowania przez ETF-y osiągamy dywersyfikację przy znacznie mniejszym ryzyku. Sam kiedyś straciłem na certyfikatach Turbo na EUR/USD, a gdybym miał do dyspozycji ETF na tę parę walutową, to przeczekałbym spadki i zarobił w dłuższym terminie.
Moim zdaniem wielu młodych inwestorów też chciałoby mieć takie fundusze do dyspozycji.

Złoty Bitcoin 96

Silverr
Silverr PREMIUM
Wpisów: 162
Wysłane: 14 września 2018 00:16:47
W pierwszej połowie roku byłem na spotkaniu z Panem Markiem Dietlem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Mówił, ze aktualnie GPW pracuje nad otwarciem kolejnego ETF-a na akcje spółek notowanych w państwach Europy Środkowej i Południowej (generalnie od Polskie w dół gdzieś aż po koniec Bałkanów). Wspominał, że pewnie dopiero za 2-3 lata uda się wszystko dopiąć, ale z Jego wypowiedzi wynikało, ze ten pomysł nie jest już rozważany, tylko pozytywna decyzja zapadła a teraz pracują nad wdrożeniem. Czyli wygląda na to, że będziemy mieć czwartego ETF-a.

jankowski90
Wpisów: 27
Wysłane: 4 października 2018 10:29:18
W ubiegłym roku byłem na jakimś wykładzie/szkoleniu organizowanym na Książęcej przez BOŚ i z 3 prezentacji jedna była poświęcona ETFom. Jakie to wspaniałe narzędzie i jak warto w to inwestować. Porównując do 3 ETFów, które mamy dostępne na GPW jest to niezwykle smutne angry3

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość