Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

cinis_
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 171
Wysłane: 11 października 2018 15:54:04
Jak dla mnie skoro nowy inwestor stawia warunki, niech pokaże gębę i się urzeczywistni. Już nie mówi się o zcp tylko o sprzedaży aktywów. Po co akcje nam skoro jedyna wartość gbk będą to stare biurka i komputery??? Przeciągnięcie o kolejne 4 tygodnie sprawy układu to już chyba tylko czysty akt desperacji, że strony RW i p. RB.

webking
Wpisów: 19
Wysłane: 11 października 2018 19:10:44
kris1986 napisał(a):
Ja również jestem za tym, aby nie rozbijać akcjonariatu na miliardy akcji, gdyż na pewno te akcje nigdy nie zyskają na wartości, a po drugie rzeczywiście w ten sposób drobni akcjonariusze zostaną z palcem w...…….(ja jestem tylko obligatariuszem) Abris ma 60 070 558 akcji co daje 60,071% w kapitale zakładowym i 86,21% na ZWZ. Jeszcze tylko JP Morgan Funds posiada 5,508% głosów na ZWZ. Łącznie wszystkich akcji jest ok 100 mln. I teraz prosta matematyka: inwestor wykłada 5 mln zł i jest posiadaczem kolejnych 100 mln akcji co daje mu 50% liczby głosów Abrisowi zostaje 30% pozostałe 20% drobni akcjonariusze. Co to oznacza? A mianowicie że 80% głosów mają gracze, którzy posiadają pieniądze na dokapitalizowanie Spółki i zakupów nowych portfeli. Jeśli Inwestor chce przejąć GetBack ok. daje kasę na jednorazową spłatę - kurator jak i Spółka mówi, że to dobre propozycje dające 200 mln więcej dla obligatariuszy. Oznacza to że za 5 mln przejmuje całą władzę nad spółką ale ma też kompana Abris z wielkimi pieniędzmi na zakupy nowych portfeli. Wiem, że Abris dał du…..y nie nadzorując poprzedni Zarząd, ale teraz ma szanse pokazać, że tak jak sam mówi, że jest również poszkodowanym w całej tej sprawie.
Plusów takiej sytuacji jest wiele:
- obligatariusze dostają jednorazową wypłatę w odpowiednim % ze środków od inwestora w ciągu 6 mcy, pozostała kwota w kilkunastu ratach w ciągu kilku lat
- akcjonariat nie jest rozbity tylko w rękach dwóch graczy (80%),
- jest 200 mln akcji, które zyskają na wartości a nie kilkanaście miliardów
- Abris wychodzi z twarzą z tej całej sytuacji,
- drobni akcjonariusze (a jest ich też pewnie kilka tysięcy) nie zostali pominięci w całej tej kryminalnej sytuacji, brak pozwów z ich strony przeciwko GetBack
- główny inwestor za 5 mln jest głównym udziałowcem olbrzymiej spółki windykacyjnej
- główni gracze łączą siły przeciwko Deeloite i innym nierynkowym transakcjom, kasa szybciej spływa na spłatę wierzycieli, a przyszły zysk dzielą między sobą, itd itd
Wiem,że może to zbyt proste i RW nie takie tematy przerabiała, ale nie zawsze proste musi być złe. Co o takim wariancie myślicie? Może warto coś z tego ugryść.

Kris bardzo sensowne rozwiązanie - lecz zrozum, że to nie o Twój (obligatariusza) interes tutaj idzie!

SKORO KONWERSJA PO 5gr to ABRIS ZNALAZŁ INNE WYJŚCIE DLA SIEBIE... przecież oni są o 3 ruchy do przodu przed obligatariuszami, akcjonariuszami, KNFem.

PRZYCHODZI INWESTOR Z ZAGRANICY, NIE ZNA POLSKIEGO RYNKU, NIE MA PRAWA MIEĆ PEŁNEGO OBRAZU GETBACK PO SKALI PRZEKRĘTÓW, PONOĆ PORTFELE ŚMIECI I NAGLE OFERUJE 1 MLD ZA PORTFELE. BŁAGAM WAS - PRZECIEŻ TO SIĘ KUPY NIE TRZYMA - TEN INWESTOR WYLICZYŁ ROI NA MIN. 300-400% I JEST TO DROGA OBRANA PRZEZ ABRIS BY WYJŚĆ Z INWESTYCJI NA PLUSIE.

WYKAZALI MILIARDY STRAT NA PODSTAWIE ODPISÓW I WYCENY STRESS-TEST I NA TEJ PODSTAWIE SPRZEDADZĄ WSZYSTKIE CENNE AKTYWA - W NAJGORSZYM DLA SPÓŁKI MOMENCIE I PO NAJNIŻSZEJ MOŻLIWEJ CENIE.

GDYBY NIE EMOCJE, KTÓRE TOWARZYSZĄ OBLIGATARIUSZOM Z POWODU STRATY FINANSOWEJ TO WIDZIELIBYŚCIE ŻE ABRIS WAS ROZGRYWA JAK DZIECIAKÓW.

Kurator w sposób jasny przedstawił minusy konwersji a zarazem dopisał iż jest nieodwołalna :)
Powstanie chaos, brak możliwości decyzyjnych i paraliż być może przelewający czarę goryczy i prowadzący prosto do upadłości. RW zrobi nowy nabór do zarządu i nagle zgłoszą się najlepsi fachowcy na rynku, chcący pracować dla RW? A może sama RW wejdzie do zarządu, taki jest plan???

Konwersja nie jest konieczna by wykazania straty, nie jest konieczna do przejęcia spółki, nie jest konieczna do uzyskania większego zaspokojenia w przyszłości (przyszłe zyski i tak popłyną do wierzycieli, którzy nie zostali zaspokojeni konwersją) - więc po co ?

Przy miliardach akcji po 5 gr, skok poziom niżej to już 20% starty, przecież aby handel takimi akcjami był możliwy (jeśli KNF kiedykolwiek odwiesi notowania - PO CO KOMU AKCJE KTÓRYMI OBRÓT JEST ZAWIESZONY) na starcie zostanie dokonany resplit akcji powodując stratę min 80% na starcie??? strat z akcji nikt wam nie zrekompensuje!

voyager747
Wpisów: 299
Wysłane: 11 października 2018 19:28:46
Jasne, ale co my możemy zrobić ? Oni nas okradli i on dyktują warunki ? Ja nic nie mogę zrobić, nic.

kris1986
Wpisów: 113
Wysłane: 11 października 2018 19:36:56
Widzę, że nie jestem sam w takim rozumowaniu, ale ponawiam prośbę aby odniósł się do tego punktu widzenia Pan Radek. To on jest w RW i RN w której odpowiada za proces restrukturyzacji, więc ma pewną wiedzę, dzięki której może obalić bądź poprzeć pomysły obligatariuszy.

orekki
Wpisów: 269
Wysłane: 11 października 2018 19:56:12
@webking

"Przy miliardach akcji po 5 gr, skok poziom niżej to już 20% starty, przecież aby handel takimi akcjami był możliwy (jeśli KNF kiedykolwiek odwiesi notowania - PO CO KOMU AKCJE KTÓRYMI OBRÓT JEST ZAWIESZONY) na starcie zostanie dokonany resplit akcji powodując stratę min 80% na starcie??? strat z akcji nikt wam nie zrekompensuje!"

Piszesz kompletne bzdury. Te akcje nie mogą stracić bo są aktualnie nic nie warte. Niezaleznie czy będzie ich miliard czy 100 mld. Konwersja jest tylko zastąpieniem umorzenia i teoretycznie daje możliwość wygenerowania straty, którą można zrekompensować podatek od zysków kapitałowych (oczywiście jeśli go się ma). Chcesz koniecznie narzucić innym swój punky widzenia, taki aby nikt inny nie skorzystał w kwestii zmniejszenia poniesionych strat. Taki... pies ogrodnika

meter30
Wpisów: 7
Wysłane: 11 października 2018 20:42:31
Abstrahując od kolejnej próby wydymania nas, mam pytanie do osób które składały doniesienie do prokuratury z art 286kk- czy macie jakieś odpowiedzi? Czy są jakieś przesłanki od rzecznika finansowego?

El
Wpisów: 10
Wysłane: 11 października 2018 21:06:14
Czy dobrze rozumuję:

1. Akcje będą min. 3%, czy 5% - info kuratora. Niezależnie od tego, czy chcemy, czy nie chcemy? Dla wszystkich? Czy szykują grupę bez akcji - dla tych, co i tak nie odpiszą straty np. dla emerytów?

2. Żeby wykazać stratę, trzeba będzie te akcje w sposób legalny!!![/b ( nie na t.z. ciocię)] sprzedać - wtedy dopiero będzie strata - ok. 2020 r, pod warunkiem, że ktoś je kupi...
Odliczenie straty - [b]tylko dla tych
, którzy mają zysk ze sprzedaży np. innych obligacji w tym że 2020 r.? A jeśli ktoś będzie miał zysk w 2019 r - to już tej przyszłej straty nie rozliczy?

3. Jeśli ktoś włożył np. 100 tys., a zwrot będzie np. 30% w 6 mies to będzie tego 30 tys w 6 mieś? Anxious Niektórzy piszą, że to inaczej się liczy... A jak?

orekki
Wysłane: 11 października 2018 21:27:21
@ El
ad2. W sposób legalny możesz sprzedać nawet cioci :). Wazne by miała już r-k inwestycyjny, bo akcje trzeba na ten r-k przenieść. Wystarczy tu zwykła umowa. Trzeba tylko to "zatwierdzić" przez DM no i niestety zapłacić wtedy te kilkadziesiąt zł za przeniesienie papierów. Oczywiście będzie to możliwe dopiero w przyszłości, jeśli taki będzie układ i po emisji tych akcji.
Nie da się tak skompensować obecnych zysków w przyszłości. Można to zrobić tylko w roku w którym powstanie strata i w ciągu kolejnych 5 lat, jeśli coś zostanie na później. Więc jest to trochę "na zaś". ale zawsze jakaś szansa na odebranie od fiskusa paru groszy.
P.S. A i dotyczy to nie tylko zysków z innych obligacji, ale wszystkich zysków kapitałowych, które rozliczane są jednym pit-em. Akcje , obligacje, derywaty, forex itp. Ale nie dywidendy i kupony odsetkowe, tam fiskus bierze ryczałt i ma gdzieś inne ewentualne straty.
Edytowany: 11 października 2018 21:33

El
Wysłane: 11 października 2018 21:46:31
Dzięki za wyjaśnienie.
A wiesz może jak obliczyć, ile nam zwrócą? Najpierw gotówką w te np. 6- 12 mies zg. z układem, a potem będzie coś spływać z konfiskat i ew. wygranych procesów? Jak to bywało w innych przypadkach?

orekki
Wysłane: 11 października 2018 22:31:46
To zależy od układu i licz raczej, że ten procent podany w układzie to będzie max.
Jeśli będzie tam przykładowo 40%, to licz na te 40% od nominału obligacji (bez odsetek na poprzedni czas i przyszły). Ale jeśli będzie sprzedaż inwestorowi i wpłynie gotówka do spółki to będą to uzasadnione oczekiwania. Przy innej opcji i rozłożeniu w długim okresie, licz tylko na to co już dostaniesz (czyli po fakcie), cała reszta to niewiadoma. Jak i te możliwe "dopłaty".
Dotychczasowa historia upadłości na catalyst, to niestety w prawie wszystkich przypadkach brak jakichkolwiek odzysków, nawet przy zabezpieczeniach na hipotece. Bo hipoteki dostają nóg, zmieniają właścicieli, nie ma kto tego ruszyć, albo nikt nie chce kupić nawet za ułamek "rzekomej wartości". Tu skala jest dużo większa niż dotychczas, więc raczej tak łatwo nie przyschnie. Ale historia jest zniechęcająca, lepiej nie sprawdzaj .

El
Wysłane: 11 października 2018 23:05:09
orekki,

ciemność widzę... Zaczynaliśmy od zwrotu w 100% + odsetki od odsetek!

Nawet 50,5% tak ładnie wyglądało w te 8 lat! Trzeba psychicznie się nastawić, że jest to NIEREALNE.

W sądach z bankami uda się wygrać tylko niektórym - z twardymi dowodami...

Pan Radek pisał, że może uda się krócej, niż 8 lat, ale będzie mniejszy procent. Ja stawiam przykładowo na 30% w np.6 - 12 mieś i to już nie wygląda tak ciekawie, jak 50,5%...

30% w 6-12 mies > 50,5% w 8 lat, taka to MATEMATYKA.
A reszta wyparowała, taka to CHEMIA inwestycyjna.
Oj, bolesna nauka inwestowania dla wielu emerytów i nie tylko!

NerfMe
Wpisów: 66
Wysłane: 11 października 2018 23:14:44
Mnie ta historia właśnie oduczyła inwestowania. Okazuje się że nawet na regulowanym rynku taki szwindel jest możliwy, więc ja żegnam się z giełdą i nie dziękuję;)

cinis_
Wpisów: 171
Wysłane: 11 października 2018 23:16:48
Resplit nie wyjdzie na dobre, przykład gbk, dziś jedna akcja warta jest tak naprawdę 17 groszy, spółka wróciła do punktu wyjścia, po ok 50 groszy akcja. Akcje gbk będą po 5 groszy, nastąpi resplit powiedzmy x10, następnie kurs znowu obleci do 1 grosza. Zresztą, kto przy zdrowych zmysłach będzie chciał handlować tymi akcjami?
Edytowany: 11 października 2018 23:18

El
Wysłane: 11 października 2018 23:20:54
Giełda, giełdą, a większość z nas poszła tylko do BANKU. A okazuje się, że dostajemy z każdej strony. Ja jakiś czas temu założyłam IKE i IKZE w różnych miejscach - a oni też weszli w Getback, z każdej strony człowiek dostaje po d...

voyager747
Wysłane: 11 października 2018 23:21:44
Handlować będą chcieli posiadacze, tylko nikt nie będzie chciał ich kupić.

maciej_61
Wpisów: 227
Wysłane: 12 października 2018 17:58:41
Zupełnie nie w temacie, ale chodzi o pieniądze. Tak ku pokrzepieniu serc ;-) Właśnie dostałem nowy cennik energii elektrycznej na 2019 rok. Podwyżka 110%. Tak to nie pomyłka. Chyba rzadziej będę na forum bo szkoda prądu na komputer.
Miłego weekendu hello1

voyager747
Wysłane: 12 października 2018 18:51:52
A mnie się najbardziej podoba to, że nie podnoszą stóp procentowych,bo po co ? Prąd, paliwo, chleb, wszystko drożeje, a stopy zabetonowane.

kris1986
Wpisów: 113
Wysłane: 12 października 2018 19:04:17
Wiem, że artykuł stary, ale coraz bardziej może nas dotyczy w kontekście odzyskania jakiś pieniędzy
forsal.pl/artykuly/1261742,getback-uderza-w-deloitte.html

Jak myślicie, jaka jest realna szansa na zastrzyk gotówki z tej strony? Ile taka sprawa może się ciągnąć?
Przecież głównie przez DELOITTE wielu z nas zdecydował się na zakup obligacji a akcjonariusze akcji. Z KNF się nie wygra, ale z nimi myślę, że jest szansa.

bukos4
Wpisów: 85
Wysłane: 12 października 2018 22:54:50
https://mojafirma.infor.pl/spolki/spolki/spolka-akcyjna/700425,Odpowiedzialnosc-czlonka-rady-nadzorczej-w-spolce-akcyjnej.html
A ja wnoszę aby obecna RN zajela sie poprzednikami.co najmniej odpowiedzialnosc odszkodowawcza wobec spolki.a moze i karna. Ken to powinien nam doplacic za swoje zaniedbania

voyager747
Wysłane: 12 października 2018 23:02:19
Ken wziął 3 mln i się szybko zawinął, należało mu się.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość