REMAK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

REMAK [RMK]

AKTUALNY KURS: 12,40 zł (+4,20%) 18-06-2019 10:26
szop_pracz
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 25
Wysłane: 9 marca 2010 13:01:43 przy kursie: 31,25 zł
sporo już zarobiłem ale wciąż liczę na więcej
zamieszczam link do AT przygotowanej przez ING wave
slimak.onet.pl/_m/nb/biznes/re...

szop_pracz
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 25
Wysłane: 6 kwietnia 2010 15:25:43 przy kursie: 36,50 zł
Remak: Początek roku na plusie?


Piotr Gośliński 06-04-2010, ostatnia aktualizacja 06-04-2010 07:38

– Mroźna i długa zima nie miała istotnego wpływu na nasze wyniki. Sądzę, że I kwartał zakończymy na plusie – mówi Marek Brejwo, prezes Remaku. Nie zdradził szczegółów.

Szef firmy przyznał, że powtórzenie ubiegłorocznych rezultatów będzie dużym wyzwaniem. W 2009 r. spółka, specjalizująca się w montażu kotłów energetycznych, wypracowała 11,9 mln zł zysku netto (4,7 mln zł rok wcześniej) przy 258,3 mln zł sprzedaży (171 mln zł).

Aktualnie portfel zleceń jest wypełniony na ten rok w ponad 40 proc., a jego wartość przekracza 100 mln zł. Remak pochwalił się właśnie podpisaniem kontraktu z Foster Wheeler Energia Polska na montaż kotła na biomasę za 16,2 mln zł w Koninie. Prace potrwają do sierpnia przyszłego roku.

– Planowane marże na tym kontrakcie nie odbiegają wartościowo od innych umów – twierdzi Brejwo. Remak nie ukrywa, że najbliższe tygodnie mogą być udane dla firmy, jeśli chodzi o kontraktację. Spółka walczy m.in. o prace przy montażu kotłów w Połańcu, Jaworznie i Opolu. W przypadku tych dwóch pierwszych można spodziewać się rozstrzygnięć w perspektywie jednego–dwóch miesięcy.

Ożywienia szef firmy spodziewa się na rynkach zagranicznych. – Są duże szanse, że w wynikach firmy za III i IV kwartał zobaczymy wpływy z opóźnionych kontraktów m.in. w niemieckiej elektrowni Westfalen – twierdzi Brejwo. Przypomnijmy, że wartość zlecenia, wykonywanego wspólnie z Polimeksem-Mostostalem, wynosi 40 mln euro (154 mln zł).

Szef firmy mówi, że perspektywy Remaku na lata 2011–2012 wyglądają nieźle. – Jest spora szansa, że odzyskamy wcześniejszą silną pozycję na zagranicznych rynkach kosztem konkurencji z państw bałkańskich. Zleceniodawcy zrozumieli, że w tej branży nie zawsze najniższa oferta oznacza najlepszy wybór – mówi prezes.

PARKIET

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 7 maja 2010 13:13:59 przy kursie: 31,02 zł
Omówienie wyników za pierwszy kwartał Remak S.A.

Ten kwartał pomimo dużego spadku przychodów związanego z wstrzymaniem prac na jednym z większych kontraktów był dla spółki udany.

Remak nie jest zależny od warunków pogodowych, bo prace prowadzi wewnątrz gotowych już budowli. Pomimo spadku przychodów z 52 w poprzednim kwartale do obecnych 39 udało się wygenerować zysk brutto na sprzedaży w kwocie 6 milionów złotych. W poprzednim kwartale było to 8 milionów, a przed rokiem 5,5 wygenerowane na 67 milionach przychodów. Mamy więc do czynienia z sytuacją lekko kuriozalną. Im mniejsze przychody tym większa rentowność. Obecnie rentowność brutto sprzedaży wyniosła 15%, czyli tyle ile w poprzednim kwartale, ale więcej niż w I,II,III kwartale zeszłego roku pomimo znacząco mniejszych przychodów.

Od trzech kwartałów spółka raportuje zbliżony zysk na działalności operacyjnej, który w zasadzie nie zależy od wyniku na sprzedaży. Można podejrzewać, że wiele się działo wcześniej na pozostałej działalności operacyjnej, bo koszty zarządu nie powinny się tak zmieniać na przestrzeni kwartałów, podobnie jak koszty sprzedaży. Teraz to kwota nie tak znacząca i wyniosła około 400 tysięcy. Prawdopodobnie w samym 4Q utworzono sporo rezerw.

Spółka znaczącą większość przychodów osiąga w walutach obcych, ale nie zabezpiecza w żaden sposób marży, która jest narażona na wahania kursowe. Wynik brutto obciążają ujemne różnice kursowe. Tym razem na kwotę 1,4 miliona. To spore obciążenia jak na zysk operacyjny 3,2 miliona. Brak zabezpieczenia marży jest największym mankamentem tej spółki. Pytanie pozostaje dlaczego tego nie robi? Zyski kwotowo są już na tyle istotne, że można zawrzeć transakcje forward. Pytanie brzmi czy spółka potrafi dobrze kalkulować koszty… Widać, że wstrzymywanie projektów w branży montażu kotłów nie jest niczym nadzwyczajnym. Z tego powodu cierpi giełdowy Energoinstal. Prawdopodobnie brak możliwości dokładnej kalkulacji jest powodem wystawiania zysków na ryzyko walutowe.
Aktualne wyceny można znaleźć w monitorze spółki:
www.stockwatch.pl/gpw/remak,wy...#analiza

W aktywach trwałych na przestrzeni raportowanych trzech miesięcy wiele się nie wydarzyło. Za ich 4% spadek odpowiada głównie amortyzacja, zmniejszenie stanu rozliczeń międzyokresowych(płatności z tytułu robót długoterminowych) oraz zmniejszenie aktywów z odroczonego podatku dochodowego.
Pomimo zmniejszenia przychodów mocno wzrosły należności. Mocno spadł poziom gotówki i rozliczenia międzyokresowe krótkoterminowe. Za część prac długoterminowych otrzymano płatność.

Kapitał własny spadł, a jest to wynikiem przeznaczenia ponad 4 milionów na przyszłą dywidendę. Spółka w ogóle nie korzysta z kredytów, więc w pasywach znajdziemy jedynie zobowiązania wobec dostawców, rezerwy i rozliczenia międzyokresowe, czyli zaliczki, przedpłaty, dotacje itd. Spółka spłaciła sporo swoich zobowiązań. Ich całkowity poziom zmniejszył się 60 do 46 milionów. Cash Flow operacyjny jest mocno ujemny, ale wynika to z mocnego zmniejszenia kapitału obrotowego.

W działalności Remaka widzę dwa podstawowe zagrożenia. Pierwszym jest kurs walutowy. Umacnianie złotego będzie niekorzystnie wpływać na wyniki spółki. Sprzyja za to obecne gwałtowne osłabienie złotówki. Kontrakty podpisywane przy mniejszych poziomach Euro będą bardziej rentowne. Pojawia się także dodatnie różnice kursowe.
Drugi i chyba groźniejszy problem to uzależnienie się od jednego dostawcy. Z informacji dodatkowej załączonej do sprawozdania wynika, ze spółka osiągnęła ponad połowę przychodów od jednego zleceniodawcy. Taki stan nie daje dobrej pozycji negocjacyjnej przy kolejnych realizacjach. Wstrzymanie płatności także niekorzystnie odbije się na spółce.


Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


TJappy
Dołączył: 2010-05-17
Wpisów: 49
Wysłane: 12 sierpnia 2010 09:26:15 przy kursie: 31,17 zł
72,2 mln zł przychodów i 4,2 mln zł zysku netto odnotowało Przedsiębiorstwo Modernizacji Urządzeń Energetycznych Remak w I półroczu 2010 r.
W tym samym okresie w ubiegłym roku przychody spółki wynosiły 138,3 mln zł, a zysk netto wyniósł 7,5 mln zł.


Spadek bardzo duży .... prawie 50%

szop_pracz
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 25
Wysłane: 12 sierpnia 2010 20:03:48 przy kursie: 31,17 zł
witam
miałem ładnych parę chwil na Remaku
raport odczytuje raczej pozytywnie
dwa pierwsze kwartały jednak na sporym plusie, a miało być pod kreską
w III kwartale pojawią się dochody z przesuniętego niemieckiego kontraktu z Polimexem,a potem może być tylko lepiej
jestem za kupowaniem wave

szop_pracz
Dołączył: 2009-09-09
Wpisów: 25
Wysłane: 17 września 2010 09:21:26 przy kursie: 37,99 zł
witam
trochę przespałem ostatnie wzrosty, ale jeszcze nic straconego !
energetyka.wnp.pl/remak-coraz-... wave

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 6 listopada 2010 14:10:24 przy kursie: 48,50 zł
Omówienie sprawozdania za III kwartał 2010r. Remak S.A.

Spółka zanotowała najniższe przychody w swojej historii. Po trzech kwartałach, w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem, spadek przekracza 50%. Z kwartału na kwartał jest niestety coraz gorzej. W pierwszym kwartale było to 42%, w drugim 53%, a obecnie ponad 60%. Spółka osiąga około 80% przychodów. Spóła w sprawozdaniu wini za taki stan rzeczy wstrzymanie prac na kontrakcie w Westfalen. Do mnie to tłumaczeni nie trafia, bo kontrakt nie był realizowany ani w II, ani w I kwartale tego roku, a przychody były znacząco większe. Ponadto w raportowanym kwartale prace w Westfalen wznowiono, co prawda dopiero we wrześniu, ale i tak powinien dołożyć cegiełkę do wyniku. Umacniający się złoty tylko nieznacznie wpłynął na sprzedaż. Średni kurs EUR był mniejszy o troszkę ponad 5% niż w roku ubiegłym co powinno przełożyć się na 4% spadek przychodów. Tak naprawdę za spadek odpowiada malejąca liczba realizowanych kontraktów. W pierwszym kwartale wstrzymano prace na Westfallen, w drugim zakończono prace dla HEAT Polska oraz na obiekcie w Oostrozebeke, a niestety nie rozpoczęto żadnych nowych projektów. W trzecim kwartale było już pod tym względem lepiej, bo rozpoczto realizację kontraktu w Koninie. Nie ma tu oczywiście kwot i wprost się nie przekłada na przychody, ale daje pewien pogląd na przychody.

Zastanawiające są znaczne zmiany marży brutto na sprzedaży. W obecnym kwartale rentowność na sprzedaży wyniosła 15% wobec 10 w II kwartale oraz 8 przed rokiem. Z pewnością nie wynika to ze zmian kursu walutowego. Jeśli złoty w III kwartale się osłabił to powinna wraz z nim maleć marża, nawet przy dużych kosztach walutowych, a w spółce jest odwrotnie. Nie jest to także chyba związane z różnymi marżami na kontraktach, bo poza Westfalen realizowano w zasadzie te same projekty, natomiast realizacja w Koninie na razie dotyczyła tylko organizacji placu budowy, bez wysokomarżowych prac Remaka. To co się dzieje z rentownością w poszczególnych kwartałach ciężko wytłumaczyć na podstawie sprawozdania, bez znajomości struktury aktywowanych kosztów i uznawanych przychodów. Spółka w rachunku wyników nie wykazuje w ogóle kosztów sprzedaży, a przecież materiały trzeba jakoś transportować.

Skaczą też nieco koszty zarządu. W porównaniu do poprzedniego roku spadły o około 10%. Ze względu na duże koszty zarządu do raportowanego zysku operacyjnego mocno powinna się zmienić rentowność wraz ze zmianą przychodów, ale tak się nie dzieje, w związku z istotną zmianą rentowności na poziomie sprzedaży, nawet pomimo sprzedaży aktywów na kwotę ponad 800 tysięcy w III kwartale poprzedniego roku. EBIT margin nawet wzrósł o jeden punkt procentowy do poziomu prawie 6,5% Ponownie jest odwrotnie niż można byłoby się spodziewać. Wynik netto jest dość mocno obciążony działalnością finansową. Pojawiły się ujemne różnice kursowe na kwotę około 800 tysięcy złotych, przy EBIT równym 1600. Nie potrafię zrozumieć braku zabezpieczeń ryzyka kursowego. Oczywiście w wielu wypadkach nieefektywne, co nie jest szczególną sprawą, ale prawdopodobieństwo zmiany kursu jest większe niż zerwania czy wstrzymania jakiejś realizacji. Zabezpieczenia kwotowo nie byłby duże, bo wystarczy zabezpieczyć nie pokrytą kosztami walutowymi część sprzedaży walutowej. Spółka pisze, że stanowią one większość kosztów całkowitych w związku z czym należałoby zabezpieczyć tylko ciut więcej niż planowany zysk brutto na kontrakcie.

Z bilansu wynika, że ubyło ze spółki sporo gotówki(ponad 3 mln). Spadły też rozliczenia międzyokresowe, co jest zbieżne ze zmniejszeniem ilości prac oraz obniżyło się zadłużenie.

Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły ponad 3 miliony, ale to wynik głównie zmiany rozliczeń międzyokresowych. Cashflow z działalności inwestycyjnej jest niemal zerowy, natomiast z działalności finansowej ujemny na prawie 7 milionów, co wynika ze spłaty kredytów.

Spółka do tanich nie należy: www.stockwatch.pl/gpw/remak,wy...
Rynek wysoko wycenia spółkę, ale ma to pewne podstawy. W III i IV kwartale Remak podpisał umowy sprzedaży na kwotę ponad 200 milionów złotych, co jest imponującą kwotą w porównaniu do zaraportowanych przez ostatnie miesięcy 150 milionów. Niestety ciężko prognozować przyszłe przepływy pieniężne i zyski z tego tytułu na wspomniane duże rozchwianie marż, ale po prawie roku posuchy widać poprawę na rynku i to prawdopodobnie się przełoży na przyszłe przychody i zyski spółki. Natomiast wszystko może się rozbić na zmianach kursu walutowego.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 006
Wysłane: 7 listopada 2010 10:19:43 przy kursie: 48,50 zł
Sytuacja techniczna:


kliknij, aby powiększyć


Zakres 9M. Interwał 1D. Remak znajduje się w średnioterminowym trendzie wzrostowym. Podczas ostatnich kilku sesji papier zmaga się z oporem w okolicach 48,50 zł. Wydaje się jednak, że trend wzrostowy jest na tyle silny i pokonanie tego oporu pozostaje tylko kwestią czasu.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 658
Wysłane: 20 lutego 2012 13:40:58 przy kursie: 34,00 zł
Osoby zainteresowane branżą budowlaną, w szczególności spółkami, które ostrzą sobie zęby na wysokomarżowe kontrakty energetyczne powinny czasem zerkać na Remaka, który jest niejako papierkiem lakmusowym branży, bo raportuje się jako pierwszy.
Przypomnę, że spółka zajmuje się instalowaniem kotłów i innych podzespołów związanych z wytwarzaniem energii, czyli krótko mówiąc jest podwykonawcą spółek takich jak Polimex, Rafako czy mający w Remaku udział Mostostal Warszawa.
Niestety z punktu widzenia inwestycji w nasze firmy budowlane nie jest to obraz kompletny, a jedynie pewien odcień, w związku z faktem, że większość realizowanych kontraktów spółki ma miejsce w Europie a nie w kraju. Jedynie jedna trzecia prac jest realizowana w Polsce. Dodatkowo spółka ma swoje własne problemy, ale o tym za chwilkę.

Po posusze w roku 2010 związanej z ograniczaniem wydatków energetycznych w Europie rok 2011 wypadł dużo lepiej. W IV kwartale zaraportowano najwyższe przychody w historii, co związane jest raz wysoką kontraktacją, dwa korzystnym, wysokim kursem Euro.


kliknij, aby powiększyć


Niestety zaczyna kuleć rentowność zysku brutto na sprzedaży, czyli realizowana na kontraktach marża. Zarząd tłumaczy to zwiększoną konkurencją a także mniejszą wydajnością pracy, która to związana jest ze technologią wykorzystującą stal T24. Podobno materiał ten wymaga dużo większej staranności i dokładności, a tym samym dużo dłuższego czasu. Oznacza to, że spółka prawdopodobnie nie miała świadomości takich problemów w momencie podpisania kontraktu, albo też miała, ale konkurencja obniżyła marże. To bardzo ciekawe zagadnienie. Problem jest znany w całej Europie:

Kod:
Słynna już stal T24 jest największym problemem ostatnich lat na budowie nowych bloków energetycznych


budownictwo.wnp.pl/energoinsta...

Kod:
Dwie firmy dostarczające wyposażenie elektrowni - francuski Alstom i japoński Hitachi - obiecały koncernom energetycznym, że są w stanie tak wyśrubować parametry bloków węglowych, że wytrzymają konkurencję z gazowymi. Pomóc w tym miała m.in. stal T-24, czyli nowy rodzaj superwytrzymałej stali stosowanej w kotłach. Jednak pojawił się problem –  stal pęka.


energetyka.inzynieria.com/cat/...

Polski konkurent Remaka - Enegroinstal też zmagał się z problemem, choć już udało się go rozwiązać. W jaki sposób niestety nie wiadomo, ale przedstawiciel spółki stwierdził, że problem tej stali nie będzie już obciążać wyników w roku 2012. Czy podobnie będzie z Remakiem? Nie wiadomo. Zarząd jest bardzo oszczędny w słowa. Jeśli wykonywane projekty nie zostaną aneksowane, to może się to także odbić na wynikach tego roku. Spółka w kalkulacji marży na innych kontraktach powinna takie problemy uwzględnić. Obecny kurs walutowy dość mocno ogranicza konkurencyjność europejskich firm.
Problemy takich firm jak Alstom, czy Hitachi mogą wspierać rodzime podmioty jak Safako, czy Rafako z projektami realizowanymi na "normalnej" stali. Z drugiej strony można się spodziewać zwyżki marż u spółek montażowych, a tym samym albo jej przeniesienia na inwestora przez generalnych wykonawców, albo przełknięcia gorzkiej pigułki w utracie marży. Trzeba brać taką ewentualność pod uwagę.

Koszty ogólnego zarządu spółki rosną, choć skala wzrostu przychodów w pewnym stopniu może być wytłumaczeniem. Skala problemów związanych z realizacją kontraktów T24, także choćby w obsłudze prawnej czy ekspertyzach. W pozostałej działalności operacyjnej poniesiono większą stratę niż w roku ubiegłym, co w dużej mierze wynika z większych zapłaconych przez spółkę kar.
To co pochłonęła pozostała działalność operacyjna udało się z nawiązką nadrobić w linii finansowej sprawozdania dzięki różnicom kursowym.

Raportowany zysk jest potwierdzony przepływami operacyjnymi, więc czepiać się nie ma czego. Remak ma markę w Europie więc z nowymi kontraktami nie powinno być problemów. Z drugiej strony nie potrafi często wykorzystać tych kontraktów do osiągania ponad przeciętnych zysków. Kursy walutowe były problemem spółki w latach 2006, 2007. Teraz mamy ryzyko operacyjne, które niestety się realizuje.
Spółka osiąga dodatni wynik, ale można oczekiwać czegoś więcej.

Wyceny automatyczne:http://www.stockwatch.pl/gpw/remak,wykres-swiece,wycena.aspx
wskazują na przewartościowanie spółki. W cenach jest dwukrotna poprawa wyniku netto. To jest oczywiście możliwe pod dwoma warunkami, a mianowicie utrzymaniem wysokich kursów walutowych(EUR) i renegocjację kontraktów z wykorzystaniem T24, albo ich szybkie zakończenie. Potencjał do wzrostu pomimo tego, że spółka była wyceniana prawie dwa razy drożej z fundamentalnego punktu widzenia pozostaje stosunkowo ograniczony.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 20 lutego 2012 13:41

Rych
Dołączył: 2009-11-19
Wpisów: 86
Wysłane: 7 grudnia 2017 12:28:00 przy kursie: 10,95 zł
Kurs jest obecnie w ciekawym miejscu, zwłaszcza w świetle bardzo dobrych wyników za III kwartał. Jedyne co budzi moje obawy, to przepływy z działalności operacyjnej, które w kilku ostatnich kwartałach są regularnie ujemne.


kliknij, aby powiększyć


Rych
Dołączył: 2009-11-19
Wpisów: 86
Wysłane: 5 września 2018 08:09:14 przy kursie: 8,28 zł
Prawdziwy dinozaur GPW.

Skoro grudniowa koncepcja utrzymania się wieloletniej linii trendu wzrostowego poniosła porażkę, zakłócona tylko chwilowo świątecznym rajdem, to myślę, że wizja długoterminowego odwrócenia spadków (potwierdzona ostatnimi wynikami finansowymi) ma duże szanse zrealizować się na jednej z zaznaconych linii, raczej na tej niżej:


kliknij, aby powiększyć

Joker
Joker PREMIUM
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 1 215
Wysłane: 12 października 2018 10:31:08 przy kursie: 8,08 zł
Zastanawiam się czy to nie jest dobry temat do inwestycji?
Zaskakujące przekroczenie progu 5%.

Avocado
Avocado PREMIUM
Dołączył: 2013-06-23
Wpisów: 305
Wysłane: 12 października 2018 11:20:00 przy kursie: 8,08 zł
jesli juz to bardzo krotkoterminowo. w tym biznesie rynek dogorywa i juz nie wroci, a spolka nie ma innych nitek biznesowych.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,362 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d