11BIT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11BIT [11B]

AKTUALNY KURS: 319,00 zł (+0,79%) 19-10-2018 17:02
Elemis
Grupa: StockWatcher
Wpisów: 140
Wysłane: 10 października 2018 14:38:16 przy kursie: 308,00 zł
bankrucik napisał(a):
@frey
więcej już raczej nie będę kontynuował moich wypowiedzi na tym wątku bo w 99% przypomina on dyskusję miedzy zwolennikami PO a PIS.. czyli albo jesteś za albo przeciwko... wyznawcą nie jestem

Nie ma co się obrażać, bo nikt Cię tu nie atakuje. Ja chętnie się wsłuchuję w logicznie sceptyczne głosy, więc im więcej będziesz tu pisał tym lepiej dla wątku

We mnie natomiast coraz więcej optymizmu blackeye

Trzeci kwartał faktycznie jest sezonowo najgorszy. Tyle że jak zwykli mawiać Bito - przeciwnicy "wszystko w cenie" i trudno się akurat w tym wypadku nie zgodzić. 3 kwartał przeminął i choć względem 2 rewelacyjny nie będzie to i strat być tu nie powinno evil4 Raport Q3 ukaże się zresztą nomen - omen 14 listopada. Nie wiedzieć czemu data kojarzy mi się z jakimś ważnym wydarzeniem z życia spółki. Coś mi podpowiada, że wtedy też oczy wszystkich będą skierowane na promocje pewnej gry, która może być równocześnie z dwoma dodatkami, solidną przeceną i dużą akcją marketingową wydana równocześnie na switch.

Pytają niektórzy co teraz/ w najbliższej przyszłości/ do wydania P8. Z czego brać przychody/zyski. W sumie wymienianie tego jest jakby "dreptaniem w miejscu" no ale jeszcze raz podsumuję. Ja zakładam sobie takhappy9

4 Kwartał:
Wielka akcja sprzedażowa TWOM jak już pisałem: 2 dodatki/ solidna przecena/ switch

Moonlighter: switch + nie było dawno dawno żadnej przeceny na PC. Ogólnie jak do tej pory przeceny PC były bardzo małe więc i z komputerów przybędzie tu sporo siana ( największa jak do tej pory przecena to bodaj 20%. 2 miesiące temu. Na 4 dni i bez weekendu)

Frostpunk: Czysto hipotetycznie jak można to rozegrać

Wersja Mac + 25% przecena ----> Pierwsza zniżka

Black Friday + Sandbox + 33% przecena ---> Black Friday

Niespodzianka ( albo nawet i nie glasses10 ) + 40% zniżka ---> Święta/sylwek

Przypominam, że Frost jak do tej pory NIE MIAŁ większej przeceny, niż 25% na steam. Ponownie była ona dosłownia paru dniowa i bez weekendu. Jeśli spółka zdecyduje się na tak agresywną wyprzedaż ( 3 akcje sprzedażowe i max 40% zniżki ) to myślę, że niektórym co nieco po opada kiedy będą liczyć komentarze na Steamie.

1 Kwartał
Tutaj mamy zapewne konsole i CoM. Może ogłoszenie o zimie na switch? Niezbadane są Bicie wyroki. Do tego wpadnie co nieco jeszcze z zimowej przeceny, a i pierwsze płatne DLC ma prawo się pojawić.
2 Kwartał to zapewne duża akcja promocyjna związana z rocznicą wydania gry/ summer sale/

Na moje oko tyle wystarczy, żeby przezimować. Co będzie dalej - tego nie wiem. Zgadzam się z Rifem, że rok po wydaniu FP rynek pomalutku zacznie grać w "nadzieję" pod to co będzie, a nie dyskontować to co było/jest. A skoro scenariusz kontynuacji jest scenariuszem bazowym to należy przyjąć że rynek zapragnie dyskontować sukces P8 na poziomie większym niż FP - tym bardziej, że ma być wydany od razu na wszystkie docelowe platformy. No i po raportach może się okazać, że spółka zwiększa zatrudnienie, tak jak obiecała. Coś może zostać zaanonsowane z wydawnictwa.

W swoim ostatnim wpisie zwróciłem uwagę, na otoczenie zewnętrzne. MOIM ZDANIEM, nie będzie wielkiego jebs, a na wiosnę doczekamy się odbicia. W Polsce mamy już teraz małe/ średnie spółki wypikowane bardzo solidnie. Mamy też konkretną korektę na całym Gamedevie. Jeśli mam rację to wiosna "będzie nasza". Słyszę też głosy, że branża growa może nie uczestniczyć w przyszłej hossie, bo już została "rozegrana" w tej i miała swoje 5 minut "konia pociągowego". Z tym się nie zgadzam. Uważam, że jest to branża, w której po prostu jako kraj jesteśmy już dobrzy. Mamy ludzi i know - how. Zatem jest duża szansa, że wszystko fajnie się zgra i na naszym Bicim poletku
Edytowany: 10 października 2018 14:42

Rif
Wpisów: 497
Wysłane: 10 października 2018 15:15:24 przy kursie: 308,00 zł
rubik napisał(a):

dziękuję @Rif

Jakie przychody i zysk netto prognozujesz za Q3?

Będzie relatywnie biednie. Obstawiam na maksie 8,5kk przychodu. Niemniej, tak moim zdaniem będą wyglądać najbiedniejsze kwartały do premiery P8. Bardziej mnie ciekawią koszty, by znowu czegoś nie przywalili, co pominęli anale.
Przy czym poczytaj co napisał Elemis o dniu publikacji raportu (14.11) i czym będziemy wtedy sobie głowy zaprzątać, a także o perspektywach fajnych dla Q4.

baks
Wpisów: 1 980
Wysłane: 10 października 2018 16:54:21 przy kursie: 308,00 zł
Frey napisał(a):
Wiesz co mi się podoba w spółkach growych - to, że tu nie do końca wszystko jest przewidywalne. Przede wszystkim do momentu premiery nikt nie wie czy gra odniesie sukces czy nie, a jeśli będzie sukces to jak duży. Zarówno insiderzy, instytucjonalni, jak i zwykli mali, interesujący się tematyką inwestorzy mają podobne szanse w ocenie ewentualnego sukcesu. I to jest pięknie demokratyczne.

Może nie do końca bym się zgodził z tym sukcesem. Takie tytuły jak Wiedźmin, GTA, CIV było wiadomo, że będzie sukcesem tylko właśnie skala była trudna do przewidzenia szczególnie spółki na dorobku jak CDP.
Jednak dzięki zaangażowaniu dużych partnerów udało się przejść o 1-2 poziomy wyżej i awansować do elity.
Małym spółkom zdecydowanie trudniej przebić sufit - jednak 11bit jest bliski tego.
W przypadku powtórzenia sukcesu FP przez P8 i podwojenia przychodów i zysków można liczyć, że P9 i budżet będą znów wyższe - na poziomie 30mln + a gra może aspirować już do kategorii AA.
Wszyscy czekają na 3A ale taki projekt pojawi się w produkcji być może dopiero za 5 lat lub więcej. Dobry projekt AAA musi kosztować więcej niż 50-60 mln + marketing kolejne z 50 mln. Bez tego trudno oczekiwać sprzedaży na poziomie zbliżonym do 10mln szt w premierowym roku. Na to spółki jeszcze nie stać ale jak widać robią kolejne "kroki milowe".
Tylko, że iść trzeba ostrożnie a nagły skok może "wylądować" w bagnie ..Think
Tego mogą oczekiwać tylko osoby mało zainteresowane dalszym rozwojem spółki.Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)
Edytowany: 10 października 2018 16:55

baks
Wysłane: 10 października 2018 17:03:01 przy kursie: 308,00 zł
win1248 napisał(a):
A mi się w spółkach gamedev podoba przede wszystkim to, że są grane, bo gdyby nie były grane, w ogóle nie warto byłoby interesować się polskim rynkiem, więc nie zależy mi na spadkach.

Z drugiej jednak strony mam do tych spółek stosunek jako inwestor raczej niż fan i zdaje sobie sprawę z tego, że to giełda i to nie drobni robią wzrosty i że wynikają one również z pewnej mody na spółki typu growth, które na naszym podwórku przekładają się właśnie na spółki growe. i to fundusze dają płynność na tych spółkach, a nie fani zakochani w logo 11bit. Dlatego ważne są wyniki. Warto o tym pamiętać.

Róznimy się w filozofii podejścia do inwestowania. Niektórzy inwestują większe pieniądze długoterminowo w perspektywiczne spółki i nie ma dla nich większego znaczenia okresowe spadki czy wyjścia kogoś typu WD czy BB - bo mają swój cel długoterminowy.

Przy inwestycji małego kapitału (kilkadziesiąt tyś) ma sens kupowanie i sprzedawanie przy zmianach.
Zakładając, że ktoś ma powyżej 1mln w akcjach i inwestuje samodzielnie to wydaje mi się, że nie zawsze opłaca mu się robić kółka.
W maju trudno było zakładać, że kurs spadnie do 300zł. A dlaczego spadł czynników było wiele i rozłożone w czasie. To trochę tak jak w walce bokserskiej - walczą dobrze aż niespodziewanie jeden trafia ... i jest po walce.
Kurs spadł ale i tak jest 100% wyżej niż w listopadzie .. zależy jak kto na to patrzy.
Ktoś kupując w listopadzie po 155 zarobiłby w ubiegłym tygodniu 100% minus podatek.
Ale można mówić, że jeśli ktoś kupił po 540 to ma stratę ponad 40%.
Tyle, że jeśli ktoś kupił po 540 .... to był niepoważny i dawno sprzedał .. Angel

Bidzos
Wpisów: 26
Wysłane: 10 października 2018 18:33:18 przy kursie: 308,00 zł
Rif napisał(a):
rubik napisał(a):

dziękuję @Rif

Jakie przychody i zysk netto prognozujesz za Q3?

Będzie relatywnie biednie. Obstawiam na maksie 8,5kk przychodu. Niemniej, tak moim zdaniem będą wyglądać najbiedniejsze kwartały do premiery P8. Bardziej mnie ciekawią koszty, by znowu czegoś nie przywalili, co pominęli anale.
Przy czym poczytaj co napisał Elemis o dniu publikacji raportu (14.11) i czym będziemy wtedy sobie głowy zaprzątać, a także o perspektywach fajnych dla Q4.

8,5kk to będzie z samego FP przychodu, ok 180k kopii, myślę, że reszta dorzuci 1,5-2kk.

Utnapisztim
Wpisów: 284
Wysłane: 10 października 2018 19:55:12 przy kursie: 308,00 zł
Ciekawostka: Paradox od tegorocznego rekordu zamknięcia (228,5) spadł do dziś (132) o 42%. 11bit od tegorocznego rekordu zamknięcia (529) spadł do dziś (308) o ...42%. Koincydencja? Think

Elemis
Wysłane: 10 października 2018 20:15:11 przy kursie: 308,00 zł
Utnapisztim napisał(a):
Ciekawostka: Paradox od tegorocznego rekordu zamknięcia (228,5) spadł do dziś (132) o 42%. 11bit od tegorocznego rekordu zamknięcia (529) spadł do dziś (308) o ...42%. Koincydencja? Think

Tak. Premiery Frostpunka i Battletecha były podobnie udane evil4

Tutaj mamy kolejny przykład tego, że po dupie dostaje cała branża. I to nie tylko nasza rodzima. Oraz kolejny dowód na to, że nie wyniki czy perspektywy są teraz grane ( popatrzmy sobie też na TEN - dobry przykład)

Dla wszystkich, którzy wierzą w moc sprawczą raportu za q3 mam materiał do analizy:

30 czerwca 2018 godzina 23:45

Steam:
10883 Frostpunk
1386 Moonlighter
37 362 TWoM
1106 Beat Cop blah5

STEAM DB

13 137 Frostpunk
1757 Moonlighter
44 312 This War of Mine
1460 Beat Cop blah5

1/10/2018 godzina 9:30

Steam:
13 125 Frostpunk
38 248 TWoM
1981 Moonlighter
1174 BC blah5

SteamDB:
15 922 Frostpunk
45 416 TWoM
2475 Moonlighter
1548 BC blah5

No i pamiętajcie jeszcze o Tower 57 king Bundla TWoM i FP nie wliczam bo recki liczą się osobno. Ale to kolejna rzecz, którą można w sumie wyciskaćBoo hoo! pewnie kiedyś tam (Q2, Q3 ? ) doczeka się i ona mocniejszej przeceny.

mindek
Wpisów: 888
Wysłane: 10 października 2018 22:16:39 przy kursie: 308,00 zł
Nikt nie patrzy na wyniki, dax usiaki dzisiaj wylamal

pandorinium
Wpisów: 206
Wysłane: 11 października 2018 17:28:41 przy kursie: 295,00 zł
Czy z tego wnika że TFI Investors dobrało sporo akcji od lipca do września?

https://www.gpw.pl/pub/GPW/files/PDF/komunikaty_indeksowe/Komunikat_prasowy_Rewizja_IV_kw_2018.pdf

Utnapisztim
Wpisów: 284
Wysłane: 11 października 2018 17:42:19 przy kursie: 295,00 zł
Chyba wirtualnie wave

pandorinium
Wysłane: 11 października 2018 17:47:34 przy kursie: 295,00 zł
Ah. Zapomniałem. Oni podają o jedną liczbę za dużo. Nalezy odciąć ostatnią, sprawdzone z innymi spółkami i wtedy się wszystko zgadza.

Elemis
Wysłane: 11 października 2018 19:49:58 przy kursie: 295,00 zł
Na parkiecie i na steamie dziś niskie ceny king

Będziemy mieć weekend z przeceną. Spółka gra ostro bo dorzuca całe 2% do tego co już było ( najwyższa do tej pory przecena Steamowa to 25% z przed około 2 miesięcy) Nie widzę też żadnego dodatkowego bonusu. Nie chcę tu snuć jakiś nadinterpretacji no ale...
Można to odczytywać w taki sposób, że spółka jest zadowolona z rezultatów ostatniego bezpłatnego DLC. Czyli bezpłatny dodatek podbił zadowalająco sprzedaż, po czym ponownie podbija sprzedaż przecena. Nie potrzeba tutaj synergii. Ciekawe, ile zwojuje 27%. Póki co idzie jak taran druid occasion9

A no proszę..

Moonlighter i TWoM też przecenione. Zwłaszcza tego drugiego żem się nie spodziewał. Wygląda na Bici weekend.

Kurcze tak to jest jak najpierw się piszę, a potem czyta d'oh!
TO JEST Bici weekend. Frostpunk, TWoM, ich bundle, Moonlighter, Beat Cop, Tower 57, Cała seria anomaly i Spacecom. Kurcze - trochę się już tego nazbierało :)
Edytowany: 11 października 2018 19:59

Frey
Wpisów: 755
Wysłane: 11 października 2018 20:09:19 przy kursie: 295,00 zł
Do tego spory update Moonlightera thumbright

pandorinium
Wysłane: 11 października 2018 20:17:13 przy kursie: 295,00 zł
Ja tam widzę fajny bonus, chyba że to standardowo zawsze tak było. TWOM + FP w pakiecie za 88,45 zł. Gdybym nie miał TWOM to jako gracz bym brał obie. :)

Rif
Wysłane: 11 października 2018 20:23:33 przy kursie: 295,00 zł
FP zasuwa jak miło, ale na trzeciej stronie też super: TWOM+FP, ML i TWOM. Czwarty kwartał przyniesie solidny strzał gotówkowy, bo jeszcze kilka przecen, oczekiwany przez graczy endless Mode, gry na pstryczka i kolejna rocznicówka TWOM.
Brawo :)

Rif
Wysłane: 11 października 2018 22:32:21 przy kursie: 295,00 zł
Dwie godziny później całkiem historyczny moment. W TOP25 cztery pozycje 11bit :)
Szkoda tylko, że nie będzie to miało zbytniego znaczenia w kontekście kolejnego dnia spadków w USA.

baks
Wysłane: 12 października 2018 12:13:05 przy kursie: 317,00 zł
Patrząc na umiarkowany trend do promocji w q3 można przyjąć ok 10mln przychodu i chyba ponad 5 mln zysku.
Zakładam sprzedaż FP zbliżoną do 200tyś szt, jakąś sprzedaż ML (kilkadziesiąt tyś 30-40) i niewielką TWOM prawie bez promocji.
Na q4 stawiałbym potrojenie wyników z q3. I tak przychód na poziomie powyżej 20 mln i zysk zbliżony do 15mln.
Patrząc na zadziwiająco wysoką pozycję FP zarówno w pojedynkę jak i z duecie z TWOM. Jak wiadomo sprzedaż FP i TWOM się sumują ... Angel
Więc pozycje byłby wyższe pojedynczo.
Jednak łączenie uważam za słuszne bo skuszą zapewne dodatkowych graczy przynajmniej w tym okresie.
Ma ktoś dokładniejsze rozeznanie jak wyglądają wyliczenia sprzedaży w q3 metodą "na komentarze" ?

topfacet
Wpisów: 2 426
Wysłane: 12 października 2018 14:49:33 przy kursie: 317,00 zł
Dzień dobry

"Frostpunk" w wersji na komputery Mac ukaże się jeszcze w tym roku. Nie zdradzamy jeszcze dokładnej daty premiery ale nie będzie to prezent dopiero na Gwiazdkę :)

Pozdrawiamy

Odp z forum inwestorskiego :)

baks
Wysłane: 12 października 2018 16:19:43 przy kursie: 317,00 zł
Nie wiem czy nie będzie trzeba zrewidować "założeń" bo sam FP na MAC może "wykręcić z 5 mln zysku ..Angel
Podsumowując pachnie mi to wynikiem powyżej 15 mln zysku
warunek, że wersja na MAC wyjdzie nie później niż tydzień przed promocją na czarny piątek.

t0m4s
t0m4s PREMIUM
Wpisów: 108
Wysłane: 12 października 2018 22:17:57 przy kursie: 317,00 zł
baks napisał(a):
Na q4 stawiałbym potrojenie wyników z q3. I tak przychód na poziomie powyżej 20 mln i zysk zbliżony do 15mln.

Również zakładam zysk netto za 2018r ok 45mln.
Ale ale, to bez wirtualnych odpisów na program motywacyjny w wysokości 2,2mln kwartał.
To jest realny pieniądz, który zostaje w kasie, do tego bez opodatkowania, jeśli dobrze zrozumiałem wywód anyt_teresy.
Wiec wypadało by do tego wyniku dodać 4x2,2=8,8
Razem wychodzi niespelna 54mln zysku co jest zbieżne z reko bosia.

Oczywiście odpis na premie dla załogi już wirtualny nie jest, więc go nie wliczam.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość