pixelg
COGNOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

13 14 15 16 17 18 19 20

COGNOR [COG]

AKTUALNY KURS: 0,95 zł (-1,66%) 14-07-2020 12:30
krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 564
Wysłane: 8 maja 2018 22:15:50 przy kursie: 1,72 zł
COGNOR - analiza techniczna na życzenie


Będzie krótko, bo nie ma nad czym się rozpisywać. Trendu brak, co potwierdzają wskaźniki techniczne - linia ADX jest poniżej 20 i tworzy zwartą wstęgę z kierunkowymi, linia RSI utkwiła w przedziale 40-60. Solidne wsparcie znajduje się w strefie 1,53-1,55 zł, jego utrata oznacza perspektywę przeceny nawet do 1,30 zł.
Opory zaznaczone są kolorem czerwonym i są widoczne na osi wartości.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


O poprawie sentymentu w dłuższym terminie można będzie mówić dopiero po wybiciu oporu strefy 2,00-2,07 zł.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

underground
underground PREMIUM
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 338
Wysłane: 9 maja 2018 08:47:44 przy kursie: 1,72 zł
No nie wiem. Mnie osobiście wygląda to na podejście pod linię oporu w formacji trójkąta zwyżkującego. Wydaje mi się, że kurs w którym jest powinien pokusić się o testowanie poziomu 1.8 - 2.0 czy go pokona to zupełnie inna sprawa (choć raczej przychylam się do tego wariantu).

cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 216
Wysłane: 14 sierpnia 2018 06:44:39 przy kursie: 2,07 zł
Robi się coraz ciekawiej na wykresie i w samej spółce.
Na wykresie - długoterminowo mamy łamany kilku letni boczniak. Jeśli się to uda to ruch powinien dać dużo satysfakcji posiadaczom akcji.
Cognor - wykup obligacji powoli staje się faktem (ostatnie komunikaty) + dzisiejsze wyniki półroczne


Skimixa
Skimixa PREMIUM
Dołączył: 2012-05-19
Wpisów: 191
Wysłane: 16 sierpnia 2018 20:49:24 przy kursie: 2,08 zł
Proszę o analizę raportu. Dziękuję

svalbard
Dołączył: 2012-09-05
Wpisów: 7
Wysłane: 17 sierpnia 2018 11:46:07 przy kursie: 2,07 zł
Okazuje się, że wojna handlowa USA-Turcja może mieć pozytywny wpływ na COG:

Cytat:
Wojna handlowa między USA a Turcją wpływa na rynek złomu
Wojna handlowa między USA, a Turcją ma znaczący wpływ na zachowanie się rynku złomu stali, jako że USA są największym jego eksporterem, a Turcja największym importerem. Około 25% eksportu złomu z USA znajduje swoje miejsce w Turcji. Wyższe cła na import stali z Turcji oraz osłabienie liry wpłynęło na około 8% spadku ceny złomu w ostatnich dwóch tygodniach. Beneficjentem takiej sytuacji może być Cognor, który przetapia złom w Polsce, a produkty sprzedaje na terenie Unii Europejskiej.

Rynek stali
W ostatnich dwóch tygodniach ceny złomu stalowego spadły o 8%. Być może jest to skutek osłabiającej się liry tureckiej, gdyż Turcja jest dużym importem złomu w Europie. Spadek cen złomu znacząco poprawia konkurencyjność producentów stali opartych o piece elektryczne (EAF). W ciągu dwóch tygodni różnica kosztów wytworzenia między producentami elektrycznymi (EAF) a wielkopiecowymi (BOF) spadła z ponad 100 USD/t do 63 USD/t. To z kolei zestawiając z wysokimi cenami prętów żebrowanych powoduje, że marże na produkcji tego asortymentu wzrosły do rekordowego od kilku lat poziomu.


COG produkuje w technologii EAF

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 925
Wysłane: 17 sierpnia 2018 12:39:11 przy kursie: 2,07 zł
i druga strona medalu to tańsza dotychczas stal z Turcji na rynki europejskie, szczególnie kiedy trump zamknął im granice. Gdzie turcja to sprzeda, ile wsadu to złom z importu? UE także jest przez US przymknięta i robi się powoli kocioł ze stalą w Europie.

Pytanie co zrobi EU z Turcją. Erdogan póki co robi to samo co putin, utrzymuje kraj na powierzchni spuszczając czy dając przyzwolenie na spuszczenie waluty o 40%.

Jak Rosja najechała na Donbas to rubel stracił od tego czasu 100% i już tej siły nie odzyskał i nie odzyska. Rosja na nowym poziomie się ustabilizowała, to samo robi się w Turcji, tylko oni nie mają surowców i to jest ich problem.

Jak widać tylko twarda waluta jest gwarantem utrzymania wartości. Nasza RPP też robi co może aby nie podnosić stóp i powoli spuszczając złocisza.

Edytowany: 17 sierpnia 2018 12:39

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 422
Wysłane: 21 sierpnia 2018 16:09:41 przy kursie: 2,18 zł
Spready daleko od biedy - omówienie sprawozdania finansowego Cognor po 2 kw. 2018r.


Ostatnia analiza Cognor była przeprowadzona rok temu i dotyczyła wyników drugiego kwartału 2017 roku. Zobaczmy w takim razie jak spółka poradziła sobie przez ostatni rok, tym bardziej, że kurs akcji w tym okresie urósł z 1,20 na ponad 2,00 zł za akcję. Na początek jednak kilka zdań przypomnienia czym zajmuje się ta spółka. Podstawową działalnością GK Cognor jest skup i przetwarzanie złomu stalowego na półprodukty (kęsy) oraz wyroby hutnicze. Działalność prowadzona jest w dwóch głównych obszarach. Pierwszym jest segment surowcowy (Złomrex Metal z Poraja) prowadzący skup, przerób i sprzedaż złomów stali i metali nieżelaznych do podmiotów grupy, ale również klientów zewnętrznych. Drugi obszar to dywizja produkcyjna reprezentowana jest przez HSJ (Huta Stali Jakościowych w Stalowej Woli), Ferrostal Łabędy w Gliwicach (FER). Produkują one półwyroby oraz wyroby hutnicze ze stali, zarówno długie (pręty gładkie, płaskowniki, kształtowniki) jak i płaskie (blachy grube i cienkie). Wyroby wyprodukowane przez GK Cognor znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, górniczym, budowniczym, lotniczy, kolejowym, czy elektromaszynowym.

Wysokie przychody i ceny skutkują bardzo dobrą marżą

Spółka istotnie poprawiła swoje wyniki w drugim kwartale 2018 roku, choć poprawa wyników widoczna jest już od kilku kwartałów.kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


Sprzedaż w analizowanym kwartale zwiększyła się aż o 33,1 proc., przede wszystkim w związku z wzrostem ilości sprzedaży złomu stali o 16,6 tys. ton (dynamika 54,9 proc. r/r) oraz wyrobów gotowych o 15,2 tys. ton (dynamika 13,9 proc. r/r). Skompensowane to zostało spadkiem sprzedaży kęsów o 11,0 tys. ton i 26,2 proc. niższej dynamice r/r. Oprócz zmian ilościowych również zmiany cen sprzedaży miały istotny wpływ na wyniki drugiego kwartału. Ceny złomu stalowego wzrosły o 17,4 proc., ceny kęsków o 22,8 proc., natomiast wzrost cen wyrobów finalnych wyniósł 22,2 proc. r/r.

Osiągnięcie wyższych cen sprzedaży w połączeniu z wyższymi spreadami (o nich opowiem za chwilę) spowodowały skokowy efekt wzrostu marży brutto na sprzedaży. Wyniosła ona 81,5 mln zł, co stanowiło 15,3 proc. obrotu i była wyższa r/r aż o 3,7 p.p.

Przy tak istotnym wzroście obrotu, również musiały zwiększyć się koszty sprzedaży i tak istotnie się stało. Ich dynamika była jednak dwukrotnie niższa niż dynamika sprzedaży, co możemy odczytywać umiarkowanie pozytywnie, ponieważ jednak dynamika tych kosztów wyprzedziła dynamikę sprzedaży ilościowej. To co na pewno może zastanawiać to istotny wzrost kosztów zarządu, które wyniosły 13,3 mln zł, czyli o 2,4 mln więcej r/r, co daje dynamikę ponad 22 proc. Niestety spółka nie wytłumaczyła powodu tak istotnego wzrostu kosztów zarządu, które również wzrosły o 2,4 mln zł porównując z kwartałem poprzednim.

Odsetki od obligacji skutecznie redukują wynik netto

Saldo na działalności finansowej w drugim kwartale tego roku wyniosło -32,7 mln zł, co było wynikiem gorszym aż o 19 mln zł niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Saldo za pierwsze półrocze wykazało wartość -48,0 mln zł w porównaniu do 28,9 mln zł rok wcześniej. Tak katastrofalny rezultat jest spowodowany trzema głównymi czynnikami:
a) Po pierwsze spółka posiadała na koniec raportowanego okresu dług obligacyjny denominowany w EUR w wysokości 80,8 mln EUR, w chwili obecnej oprocentowany aż na 12,5 proc. Spółka z jednej strony ucierpiała z tytułu osłabienia złotówki w stosunku do EUR o 15 groszy w trakcie drugiego kwartału, co spowodowało konieczność zaksięgowania prawie 13 mln zł niezrealizowanych różnic kursowych.
b) Po drugie same odsetki od tego długu wynoszą kwartalnie ponad 10 mln zł, co jest oczywiście wartością bardzo istotnie wypływającą na zysk netto.
c) Po trzecie jednorazowo rozpoznano koszty związane z finansowaniem udzielonym w drugim kwartale 2017 roku z przeznaczeniem na refinansowanie obligacji oraz rozwiązaniem tej umowy przez spółkę przed uruchomieniem środków w drugim kwartale bieżącego roku w wysokości około 7 mln zł.

O ile co do pierwszej pozycji trudno dyskutować i ją kwestionować, ponieważ kursy są jakie są. To w wypadku drugiej i trzeciej są one związane z przedłużającymi się negocjacjami z konsorcjum kredytowym. Pamiętajmy, że sprawa refinansowania obligacji była już podnoszona przez zarząd spółki na początku 2017 roku. Ostatecznie Cognor podpisał umowę 12 lipca 2018 na kredyt długoterminowy w kwocie 60 milionów euro przeznaczony na całkowitą spłatę długu obligacyjnego oraz 40 milionów złotych na finansowanie bieżącej działalności. Niecały miesiąc później spółka dokonała częściowej spłaty obligacji ze środków własnych w kwocie 20,8 mln EUR, co stanowiło jeden w warunków uruchomienia kredytu. 20 sierpnia firma poinformowała, że banki potwierdziły spełnienie wszystkich pozostałych warunków uruchomienia i kredyt powinien zostać uruchomiony w ciągu 5 dni roboczych. Refinansowanie powinno wpłynąć na istotne obniżenie kosztów finansowania w przedziale 20-25 mln zł w skali rocznej (przy zakładanym nowym oprocentowaniu 3,0-4,5 proc. p.a. w porównaniu do 12,5 proc. w chwili obecnej). Pierwsze efekty będą widoczne w wynikach czwartego kwartału bieżącego roku.

Spółka, co należy oczywiście pochwalić, zamieszcza informacje na temat znormalizowanego zysku EBITDA oraz zysku netto.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać na załączonym powyżej wykresie pochodzącym z komentarza zarządu do wyników, EBITDA zaraportowana była wyższa o 29,3 mln zł r/r, natomiast zysk EBITDA oczyszczony ze zdarzeń jednorazowych były wyższy o 25,4 mln zł r/r. Różnica przede wszystkim wynikała z salda na pozostałych przychodach i pozostałych pozycjach (+2,5 mln zł) oraz różnicach kursowych na działalności operacyjnej (+1,6 mln zł). Szkoda, że spółka nie zdecydowała się opisać dokładniej tej pierwszej pozycji, która brzmi nieco zagadkowo. To co również warto zaznaczyć, to fakt, że znormalizowana EBITDA drugiego kwartału była tylko o 0,5 mln zł wyższy niż ta z poprzedniego kwartału. W dodatku dyrektor finansowy poinformował, że spodziewa się, że EBITDA w trzecim kwartale będzie o kilka milionów niższa niż ta z bieżącego okresu. To może trochę zastanawiać, przy rekordowo wysokich spreadach. Pamiętać jednak należy o sezonie wakacyjny, co spowalnia sprzedaż stali oraz jest wykorzystywane na zaplanowane remonty hut.

Wynik netto, poza przypadkami opisanymi powyżej, został dotknięty różnicami kursowymi oraz kosztami rozwiązania umowy kredytowej, które omówiłem przy analizie salda na działalności finansowej. Zwróciłbym jednak uwagę, że różnice kursowe wynikające z przeszacowania obligacji będą się powtarzać co kwartał i trudno tutaj mówić o zdarzeniach jednorazowych. Spółka wybrała taki model finansowania i ponosi tego konsekwencje. Oczywiście w momencie umocnienia się złotówki będą one oddziaływać pozytywnie na koszty finansowe.

Spready w górę to i zyski operacyjne rosną

Spółka systematycznie od kilku kwartałów poprawia swoją rentowność operacyjną.


kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


Jak widać na powyższych wykresach, marża brutto na sprzedaży ma bardzo istotne przełożenie na zyskowność na poziomie zarówno marży na sprzedaży, jak i marży operacyjnej. Z kolei na marżę netto wpływają jeszcze bardzo wysokie koszty finansowe. Niewątpliwie do tak znakomitych wyników w 2017 i pierwszym półroczu 2018 roku przyczyniła się bardzo dobra koniunktura na rynku stali na świecie. Produkcja światowa wzrosła aż o 5,9 proc., przy wzroście w UE na poziomie 2,2 proc. oraz spadku w Polsce o 1,9 proc., jednakże produkcja w Polsce w roku 2017 była dość wysoka. Naturalnie do tak dużego, jak na sektor o takim stopniu dojrzałości, wzrostu na świecie przyczyniły się Chiny, który przyśpieszyły wzrost swojej produkcji aż do 6,4 proc. Aktualnie rozpoczęty cykl w przemyśle stalowniczym pod koniec 2016 roku wciąż nie wykazuje znamion korekty, również w trzecim kwartale 2018 roku. Pytanie, które trzeba jednak sobie postawić dotyczy tego jak długo może trwać tak dobra koniunktura.

Spółka była w stanie wyprodukować więcej stali o 5,7 proc., natomiast sprzedaż ilościowa złomu, półwyrobów oraz wyrobów gotowych wzrosła o 11,1 proc. W efekcie wzrostu cen sprzedaży oraz spreadów (różnica między ceną zakupu, a ceną sprzedaży) przychody w drugim kwartałe urosły aż o 30,3 proc.

Zobaczmy zatem w jakich obszarach spółka zarabiała najwięcej, czyli przeanalizujmy strukturę marży brutto oraz zysku operacyjnego w rozbiciu na segmenty.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać sprzedaż wyrobów finalnych oraz półproduktów przynosi prawie 80 proc. marży brutto jak i zysku operacyjnego. Ferrostal to przede wszystkim, choć nie tylko producent stali surowej oraz półfabrykatów takich jak kęsy stalowe czy pręty zbrojeniowe. Sprzedaż tych wyrobów oznacza się zazwyczaj niższą marżowością w porównaniu do produktów HSJ, głównie ze względu na produkcję mniej przetworzonych wyrobów. Z kolei HSJ (dawniej Huta Stali Jakościowych) to producent wyrobów z różnego asortymentu stali o wysokiej i specjalnej jakości (stal i blachy wysokojakościowe, blachy trudnościeralne oraz kęsy). Produkcja wysokiej jakości i bardziej przetworzonych produktów pozwala na uzyskiwania wyższych marż. Z kolei segment dotyczący zakupu złomu stali nie ma istotnego wpływu na wyniki GK Cognor, jednak stabilizuje zaplecze surowcowe i zapewnia spółkom stabilny dopływ surowca.

Skoro wiemy już na czym spółka zarabia najwięcej to spróbujmy zrozumieć jakie czynniki za tym stoją i jak mogą się one kształtować w kolejnych kwartałach. Innymi słowy zajmijmy się spreadami.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać na powyższym wykresie spready istotnie wzrosły na przestrzeni ostatnich kwartałów, choć widać hamującą dynamikę wzrostów. Spready na wyrobach gotowych HSJ wzrosły o 26,9 proc., podczas gdy porównując dwa ostatnie kwartały wzrost ten wyniósł 10,4 proc., a więc istotnie mniej. Podobnie było w wypadku wyrobów finalnych FER, gdzie spread wzrósł o 22,2 proc. r/r, ale pozostał praktycznie niezmieniony między dwoma pierwszymi kwartałami 2018 roku. O ile w samym trzecim kwartale 2018 roku spółka powinna nadal wypracowywać wysokie spready ze względu na niską bazę porównawczą, to począwszy od czwartego kwartału 2018 roku baza ta zacznie być coraz bardziej wymagająca.

Koniunktura na stal jest bardzo dobra to nie ulega wątpliwości. Przyczyn jest kilka, począwszy od cyklu koniunkturalnego, wprowadzenia barier ochronnych przez Komisję Europejską chroniącą rynek europejski przed tanimi produktami z Chin, poprzez inne czynniki związane głównie z nazwiskiem Donalda Trumpa.

Z jednej strony to wprowadzenie instrumentu ochronnego przez UE, która zdecydowała się nałożyć kontyngenty oraz cła na wyroby hutnicze pochodzące z USA. W efekcie, według informacji ze spółki, można zaobserwować w chwili obecnej wzrost cen wyrobów np. prętów zbrojeniowych. Z drugiej strony należy wziąć pod uwagę efekt osłabienia tureckiej liry i „przepychanek” na linii Turcja – USA. Turcja była i nadal jest istotnym importerem złomu w Europie. Osłabienie się tureckiej waluty w oczywisty sposób może wpłynąć na zmniejszenie popytu z ich strony, co powinno się przełożyć na spadek cen złomu. Należy jednak dodać, że sama spółka w chwili obecnej nie potwierdza jeszcze takich tendencji. Zmniejszenie zakupu złomu przez Turcję może być spowodowane po prostu spadkiem produkcji, co sugeruje poczekanie na pełne dane, które pozwolą na dokładniejsza analizę. Taka sytuacja (ograniczenie popytu na złom ze strony Turcji) byłaby jak najbardziej korzystna dla Cognora, ponieważ prawdopodobnie spowodowałaby zwiększenie spreadów. Dodatkowo powinno to poprawić konkurencyjność produkcji w systemie EAF vs BOF.

Zobaczmy w takim razie jak historycznie kształtowały się spready na półproduktach i wyrobach produkowanych przez spółkę w stosunku do tych osiąganych na dzień dzisiejszy.kliknij, aby powiększyć


Spready w pierwszym półroczu 2018 roku zostały obliczone w uproszczony sposób jako średnia arytmetyczna dwóch kwartałów. Chciałbym jednak pokazać pewne tendencje i poziomy niż dokładne liczby. Analiza wykresu zamieszczonego powyżej jasno pokazuje, że spółka zbliża się lub nawet już osiągnęła rekordowe spready w ostatnich 7-8 latach. O ile w wypadku wyrobów finalnych w HSJ do szczytu brakuje kilku procent, choć w drugim kwartale maksymalne spready zostały osiągnięte, o tyle w pozostałych przypadkach średnie spready z 2018 roku są najwyższe od 7 lat. Nie znaczy to oczywiście, że nie mogą one być wyższe (sky is the limit), aczkolwiek należy doradzić ostrożność w zakładaniu rosnącego trendu na kolejne kwartały czy też lata.

Stal w hutach spółki wytapiana jest ze złomu w piecach opartych na energii elektrycznej (technologia EAF – Electric Arc Furnace). Na świecie stosowany jest również drugi proces produkcji stali tzw. proces konwertorowy (BOF − Basic Oxygen Furnace), gdzie piece opalane są koksem. Różnice między stosowanym wsadem (w zależności od cen wsadu) wpływają na pozycję konkurencyjną producentów w obydwu technologiach oraz w dłuższym okresie na generowane przez nich marże, w szczególności w zakresie walki konkurencyjnej na poziomie półwyrobów (kęsy).


kliknij, aby powiększyć


Spółka w swoich sprawozdaniach informuje że, różnica między kosztem wsadu BOF a EAD wyniosła w analizowanym kwartale 69 USD na tonę. Tak duża rozpiętość kosztowa, zdaniem zarządu, nie pozwala na skuteczną konkurencję w obszarze półwyrobów z producentami BOF. Spółka zakłada, że w chwili obecnej model huty Cognoru (EAF) będzie nadal kosztowo niekorzystny w porównaniu z wielkopiecowym (BOF). Pamiętajmy jednak, że istotniejsze znaczenie niż marża na półproduktach ma sprzedaż i marża osiągana na wyrobach finalnych, gdzie różnice kosztowe związane z metodą produkcji mają zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Optymalizacja kapitału obrotowego widoczna w danych finansowych

Sprawdźmy jak wygląda kwestia zarządzania majątkiem obrotowym. Niech przemówi obraz, który często jest wart więcej niż 1,000 słów.kliknij, aby powiększyć


Przypominam, że kapitał pracujący oraz wskaźniki aktywności liczone są jako średnie, czyli cykle w ujęciu rocznym oraz ze średnich stanów bilansowych w okresie, a nie stanu na koniec danego okresu. Wykres kapitału pracującego pokazuje bardzo ładną tendencję skrócenia cyklu konwersji gotówki. Poprawa ta jest zasługą zarówno skrócenia rotacji zapasów jak i należności w dniach, co należy odczytywać oczywiście pozytywnie.kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik płynności bieżącej utrzymuje się w dość rozsądnym przedziale 1,4-1,8, natomiast wskaźnik płynności bieżącej wynosi obecnie 0,85. Ta druga wartość jest trochę poniżej od standardowo uznawanej za zalecaną (1,0). Warto jednak zauważyć, że wartość tego wskaźnika wzrosła w porównaniu do roku poprzedniego. Dodając do tego szybki, jak na spółkę produkcyjną, cykl konwersji gotówki, można to spokojnie zaakceptować.

Zadłużenie wysokie choć z pozytywnym trendem

Na koniec analizowanego okresu wskaźnik zadłużenia ogólnego wynosił 73,3 proc., co było najniższą wartością w ostatnich kilkunastu kwartałach.kliknij, aby powiększyć


Biorąc pod uwagę, że GK Cognor jest spółką produkcyjną to wskaźnik zadłużenia na tym poziomie jest dość wysoki. Historycznie wynika on oczywiście z wysokiego zadłużenia w obligacjach EURO z dość wysoką stopą procentową. Zarówno wskaźnik zadłużenia jak i relacja długu netto do EBITDA wykazują pozytywne malejące tendencje.

Z drugiej jednak strony wskaźnik pokrycia aktywów trwałych kapitałami stałymi wygląda dość rozsądnie.


kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik ten informuje czy aktywa trwałe finansowane są kapitałem długoterminowym, do którego zalicza się oprócz kapitałów własnych również długoterminowe zobowiązania. Utrzymywał się on w zasadzie prze cały czas powyżej jedności, którą to wartość przyjmuje się za wartość minimalną. Oczywiście zobowiązania długoterminowe to w przeważającej części zadłużenie z tytułu obligacji w EUR. Wzrostowa tendencja tego wskaźnika na przestrzeni ostatnich 3 kwartałów spowodowana jest dwoma czynnikami.

Po pierwsze spółka dokonała podwyższenia kapitału akcyjnego w ostatnim kwartale 2017 roku o kwotę prawie 40 mln zł. Emisja akcji nie zakończyła się takim sukcesem jak spodziewała się spółka, która chciała uzyskać z rynku między 90 a 100 mln zł. W efekcie nie spełniony został wymóg banków co do wartości podniesienia kapitału akcyjnego, co spowodowało kolejne negocjacje warunków umowy kredytowej oraz przedłużenie terminu wejścia jej w życie. Drugim powodem poprawy wskaźnika były oczywiście osiągane wyniki finansowe, które budowały kapitały własne.

Podsumowując zadłużenie spółki jest dość wysokie, choć tendencja jest malejąca, a refinansowanie obligacji powinno istotnie przyśpieszyć proces schodzenia z zadłużenia.

Zyski zamieniają się w gotówkę używaną do redukcji zadłużenia

Analiza rachunku przepływów pieniężnych w ujęciu kwartalnym jak i półrocznym pokazuje, że spółka jest w stanie produkować gotówkę.kliknij, aby powiększyć


W pierwszym półroczu bieżącego roku spółka zanotowała dodatnie przepływy operacyjne w kwocie 68,8 mln zł, czyli o 3,2 mln zł więcej niż w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Dobry wynik na poziomie zysku brutto został zredukowany przez negatywny wpływ kapitału obrotowego. Związane to było przede wszystkim z zwiększeniem wartości zapasów o 57 mln zł w porównaniu do końca 2017 roku. Biorąc jednak pod uwagę, że wskaźnik rotacji zapasów nie pogorszył się, bardziej należy to wiązać z wzrostem sprzedaży oraz cen niż problemami z rotacją zapasów.

Spółka nadal inwestowała i wydała w drugim kwartale ponad 13 mln zł na nabycie rzeczowego majątku trwałego jak i wartości niematerialnych i prawnych. W tym momencie wspomnieć należy o ograniczeniach, które narzucają banki w kwestii nakładów inwestycyjnych (rozumianych jako wypływ gotówki w danym roku). Dyrektor finansowy spółki poinformował, że ograniczenia te wynoszą 28 mln zł w bieżącym roku oraz 23 mln w latach kolejnych. Biorąc pod uwagę fakt, że wykorzystanie zdolności produkcyjnych wyniosło 112 proc. w porównaniu do 106 proc. rok wcześniej, spółka zamierza inwestować w istniejące aktywa, aby zwiększyć moce produkcyjne. W szczególności będzie dotyczyć to Ferrostalu gdzie wykorzystanie mocy sięgnęło ponad 117 proc., a dodatkowo istnieje dość wysoki popyt na ich produkty.

Ujemne przepływy finansowe nie wynikają przede wszystkim, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka, ze spłaty kredytów czy obligacji. W większej wartości są związane one z spłatą, wysokich przecież, odsetek oraz płatności zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego. Dodatnie saldo w czwartym kwartale 2017 roku wynikało przede wszystkim z podwyższenia kapitału, o którym pisałem wcześniej.

Pierwsza wypłata dywidendy dobrym znakiem

W kwietniu 2018 roku spółka po raz pierwszy wypłaciła dywidendę w wysokości 0,10 zł na akcję, co dawało stopę dywidendy powyżej 5 proc. oraz wskaźnik wypłaty dywidendy na poziomie około 25 proc. Zarząd spółki deklaruje w polityce dywidendowej, uchwalonej w drugiej połowie 2017 roku, rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy na poziomie około 25 proc. skonsolidowanego zysku netto spółki za dany rok obrotowy. Jest to niewątpliwie dobra informacja pokazująca, że spółka, poza refinansowaniem oraz redukcją zadłużenia, które jest priorytetem, również zamierza w rozsądny sposób dzielić się dywidendą z akcjonariuszami. Oczywiście przy tych poziomach zadłużenia są zapewne ograniczenia w umowach kredytowych, które mogą ograniczać wartości wypłacanej dywidendy. Ustalenia polityki dywidendowej wydają się jednak być na tyle rozsądne i bezpiecznie, że nie powinno to być znaczną przeszkodą, o ile oczywiście wyniki spółki będą powtarzalne.

Podsumowanie i ocena sytuacji rynkowej

Standardowe w moim podejściu podsumowanie musi również zawierać czynnika ryzyka, które należy rozważyć oceniając atrakcyjność inwestowania w akcje danej spółki. W tym wypadku proponuję zwrócić uwagę na:
a) Poziom zadłużenia spółki – oczywiście w chwili obecnej wydaje się być to bardziej szansa, rozumiana jako redukcja oprocentowania i pozytywny wpływ takiej operacji na wynik netto. Jednakże wysokie zadłużenie, a ono patrząc obiektywnie jest obecnie na takim poziomie, w momencie pogorszenia wyników wpłynąć może na wskaźniki oraz możliwość ograniczenia dywidendy.
b) Spółka jest typowym przykładem spółki surowcowej, a w związku z tym zależnej od cyklu koniunkturalnego w Polsce jak i na świecie. Jeśli do tego dodamy wysoką dźwignie operacyjną oraz finansową to możemy założyć, że w momencie dobrej koniunktury zyski będą ponadprzeciętne, ale w wypadku jej pogorszenia mogą one również szybko spadać.
c) KE wprowadziła cła ochronne na pręty ze stali produkowane na terenie UE do lipca 2021 roku, co miało uchronić europejskich producentów przed dumpingiem głównie ze strony Chin czy Turcji. W zależności od prawdopodobieństwa przedłużenia tego okresu może to być wcześniej lub szybciej uwzględniane w wycenie spółki. Podobnie, choć ma to mniejsze znaczenie, sytuacja wygląda w kwestii importu złomu przez Turcję.
d) KE wprowadziła odpowiedź na cła wprowadzone przez USA co w chwili obecnej spowodowało wzrost cen produktów finalnych. Cła i kontyngenty zostały wprowadzone na okres 200 dni. Pytanie oczywiście nasuwa się samo – co będzie dalej i jak to wpłynie na popyt na produkty spółki. Pamiętajmy, że w chwili obecnej reakcja KE spowodowała wzrost cen wyrobów ale w długim terminie utrzymanie wojny handlowej może spowodować zmniejszenie popytu i problem z plasowaniem produkowanej stali na innych rynkach w Europie.
e) Spółka wyemitowała obligacje zamienne na akcje na kwotę 25,1 mln EUR, których termin zapadalności przypada na początek 2021 roku. Cena konwersji została obniżona do 2,05 zł za 1 akcję w związku z emisją akcji w 2017 roku. Mechanizm wymiany oraz ilość akcji ewentualnie wprowadzonych do obrotu w przyszłości, również będzie skutkował zmianą wskaźników i potencjalnie może obniżyć atrakcyjność inwestycji w spółkę.

Na dzień dzisiejszy większość serwisowych automatów (metody dochodowe, majątkowe oraz wskaźnikowe) wskazuje na niedowartościowanie akcji Cognor na GPW i w zasadzie trudno z tym polemizować. Spółka notowana jest na wskaźniku P/E poniżej 5,0 EV/EBITDA nie wyższe niż 3,5 oraz poniżej wartości księgowej. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że spółki surowcowe czasami są notowane z dyskontem w stosunku do ogólnego rynku ze względu na cykle koniunkturalne, duże nakłady kapitałowe na majątek trwały i obrotowy oraz fakt, że na wyniki wpływa wiele zmiennych (ceny złomu, ceny stali, kursy walutowe, wykorzystanie mocy produkcyjnych, etc.) co utrudnia ich prognozowanie. Niewątpliwie konwersja drogich euroobligacji na tańszy kredyt bankowy poprawi istotnie wynik finansowy netto. Zasadnym jednak pozostaje pytanie czy zyski z tego tytułu skompensują niższe wyniki operacyjne, które zapewne się pojawią gdy koniunktura nie będzie tak dobra jak obecnie.>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 27 sierpnia 2018 23:39

optimafinanse
Dołączył: 2016-08-03
Wpisów: 71
Wysłane: 21 sierpnia 2018 21:48:11 przy kursie: 2,18 zł
Znakomita analiza. Dzięki!

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 22 sierpnia 2018 22:42:47 przy kursie: 2,24 zł
Cognor - Analiza Techniczna

Kurs stalowej spółki wielokrotnie próbował przebić poziom 1,92 zł za akcję, ale w poprzednich 4 tegorocznych próbach zawsze kończyło się to zauważalnym górnym cieniem i odejściem. Pod koniec lipca także powstał cień i wydawało się, że powtórzy się scenariusz z przełomu marca i kwietnia, lecz dość nieoczekiwanie notowania spółki ruszyły w górę. Nieoczekiwanie, bo złamanie oporu odbyło się bez większego wolumenu. Obecnie kurs dojechał do ekspansji 161,8 proc. korekty z okresu kwiecień-czerwiec. Dodatkowo wskaźnik ADX przekroczył już poziom 40, a kierunkowa DI+ zeszła poniżej ADX. Wydaje się, że otwiera się pole do krótkoterminowej korekty, której zasięg nie powinien być większy niż 1,92 zł. - 38,2 proc. wali wzrostowej. Oczywiście nie przekreśla to w żaden sposób kontynuacji długoterminowego wzrostowego trendu. Po ewentualnym przebiciu okolic 2,3 zł kolejny poziom docelowy można wyznaczyć w okolicy 2,80-2,90.


kliknij, aby powiększyćPowyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 22 sierpnia 2018 22:43

michal_real_estate
Dołączył: 2010-12-21
Wpisów: 25
Wysłane: 5 października 2018 00:36:48 przy kursie: 1,64 zł
Czy są jakieś fundamentalne przesłanki takiego zjazdu cenowego ?


cheron
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-09-19
Wpisów: 109
Wysłane: 5 października 2018 08:48:01 przy kursie: 1,64 zł
Tak, wysokie ceny energii. Wg DM mbanku koszty mogą wzrosnąć nawet o 43 mln w ciągu roku.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 134
Wysłane: 5 października 2018 08:57:59 przy kursie: 1,64 zł
Pierwsze co przychodzi mi do głowy to ceny uprawnień do emisji CO2

obs
obs PREMIUM
Dołączył: 2011-05-23
Wpisów: 490
Wysłane: 5 października 2018 11:28:48 przy kursie: 1,62 zł
Cognor zużył w zeszłym roku 378 tys. MWh.
Cena energii wzrosła na giełdzie za 170 zł za MWh do 290 MWh.
czyli 120 zł * 378 tys. = 45 mln zł

Ceny energii wzrosły przez CO2, a przynajmniej w pewnym momencie stały się pretekstem do wzrostu.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 422
Wysłane: 8 listopada 2018 19:27:30 przy kursie: 1,89 zł
Energetyczna pułapka - omówienie sprawozdania finansowego Cognor po 3 kw. 2018r.

Ostatnia analiza Cognor była przeprowadzona 3 miesiące wcześniej, tak więc teraz skupimy się tylko na omówieniu najistotniejszych zmian, które można było zauważyć zarówno w wynikach trzeciego kwartału 2018 roku jak i informacjach podawanych przez spółkę.Wysokie ceny i spready skutkują wciąż bardzo dobrą marżą

Spółka istotnie poprawiła swoje wyniki w trzecim kwartale 2018 roku, co jest już standardem od kilku kwartałów.kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż w analizowanym kwartale zwiększyła się o 11,2 proc., pomimo spadku ilości sprzedaży kęsów (półprodukty) o 13,8 tys. ton oraz wyrobów gotowych o 8,6 tys. ton. W trzecim kwartale GK Cognor zwiększyła sprzedaż ilościową złomów stali o 9,9 tys. ton. Łącznie sprzedaż złomów stali, kęsów i wyrobów finalnych spadła o 12,4 tysięcy ton czyli o 11,1 proc. Powyższe zmiany skompensowane zostały wzrostem ceny sprzedaży złomów stali o 4,2 proc. (42 zł na tonę), kęsów o 17,7 proc. (349 złotych na tonę) oraz wyrobów finalnych o 525 złotych na tonę czyli 23,9%.

Osiągnięcie wyższych cen sprzedaży w połączeniu z wyższymi spreadami powinno spowodować skokowy efekty wzrostu marży brutto na sprzedaży. I faktycznie porównując r/r tak się stało. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 76,3 mln zł co stanowiło 13,9 proc. obrotu i była wyższa r/r aż o 4,4 p.p. Jednakże gdy porównamy wyniki trzeciego kwartału do okresu poprzedzającego sytuacja nie wygląda już tak idealnie. W drugim kwartale marża brutto na sprzedaży stanowiła 15,3 proc. sprzedaży, czyli o 1,4 p.p. więcej niż w analizowanym okresie. Niższa marża brutto niż w poprzednim kwartale w około połowie może być wytłumaczona poprzez stratę w związku z posiadanymi zapasami w kwocie 4,7 mln zł, podczas gdy w poprzednim kwartale strata ta wyniosła tylko 0,7 mln zł. Tak zwany wynik FIFO, związany jest z różnicą pomiędzy ceną złomu stali zawartą w koszcie wytworzenia zgromadzonych zapasów a aktualnymi jego notowaniami. Jeśli spółka sprzedaje wyroby wytworzone z historycznie tańszego złomu niż jego cena bieżąca to będzie osiągać zysk. Analogicznie przy sprzedaży gdy cena bieżąca złomu jest niższa od ceny historycznej to Cognor wykaże stratę na tej operacji.

Koszty sprzedaży stanowiły w tym kwartale 3,9 proc. obrotów, czyli o 0,1 p.p. więcej r/r, ale aż 0,7 p.p. więcej niż w dwóch poprzednich kwartałach. Niestety zarząd nie wypowiedział się w komentarzu do wyników w tym zakresie. Przy poprzedniej analizie martwiliśmy się rosnącymi kosztami zarządu, które wynosiły już 13,3 mln zł w ujęcie kwartalnym. Z kolei w analizowanym okresie koszty zarządu wyniosły tylko 9,3 mln zł, czyli o 2,0 mln mniej r/r oraz 4,0 mln mniej k/k. Jest to oczywiście tendencja pozytywna, choć niestety również nie znamy przyczyn takiej zmienności tej pozycji kosztowej.

Koniec zabójczych obciążeń finansowych

Saldo na działalności finansowej w trzecim kwartale wyniosło tylko -2,0 mln zł w porównaniu do -32,7 mln zł w drugim kwartale 2018 roku oraz -20,8 mln zł w porównywalnym okresie roku poprzedniego. Zysk z tytułu różnic kursowych z tytułu zadłużenia wyniósł 4,8 mln zł i został wsparty 4,5 mln złotych związanym z rozliczeniem całkowitej spłaty obligacji. Ta druga kwota to różnica między kosztami rozpoznawanymi w księgach jako spodziewane średnie oprocentowanie (10,9%) a faktycznie uiszczanymi kuponami, które były niższe. Dodatkowo wynik został pomniejszony o rozliczenie niezamortyzowanych kosztów emisji obligacji. Należy mieć nadzieję, że czwarty kwartał 2018 roku, nie dosyć, że będzie zawierał niższe obciążenia finansowe, to będzie pierwszym od dawna bez kolejnych jednorazowych transakcji na tym poziomie. Przypomnijmy, że zakończona operacja refinansowania programu obligacji i zastąpienie go kredytem z konsorcjum 4 polskich banków powinno wpłynąć na istotne obniżenie kosztów finansowania w przedziale 20-25 mln zł w skali.

Spółka, co należy oczywiście pochwalić, zamieszcza informacje na temat znormalizowanego zysku EBITDA oraz zysku netto.kliknij, aby powiększyć


Jak widać na załączonym powyżej wykresie pochodzącym z komentarza zarządu do wyników, EBITDDA zaraportowana była wyższa o 4,2 mln zł od EBITDA skorygowana. Różnica przede wszystkim wynikała z kosztu wytworzenia sprzedaży oraz [pozostałych przychodów. Niestety spółka nie zdecydowała się opisać dokładniej tych właśnie pozycji, które brzmią nieco zagadkowo.

Spready w górę to i zyski operacyjne rosną

Spółka systematycznie od kilku kwartałów poprawia swoją rentowność operacyjną.kliknij, aby powiększyć


Jak widać na powyższych wykresach, marża brutto na sprzedaży wciąż ma i zapewne dalej mieć będzie, bardzo istotnie przełożenie na zyskowność na poziomie zarówno marży na sprzedaży, jak i marży operacyjnej. To co jednak zastanawiające to spadek procentowej marży brutto w odniesieniu do poprzedniego kwartału – spółka tłumaczy go efektem FIFO, o którym pisałem powyżej. Wydaje się jednak, że efekt ten może wytłumaczyć około połowę spadku marzy, a reszta (to już moja zgadywanka) to efekt rosnących kosztów zużycia energii oraz świadczeń pracowniczych.

Produkcja stali surowej zmniejszyła się o 1,8 proc., a sprzedaż ilościowa złomu stali, półwyrobów (kęsów) i wyrobów finalnych była także niższa o 5,4 proc. Pomimo tego przychody wzrosły o ponad 11 proc. co związane było z wzrostem cen sprzedawanego asortymentu. Spready (czyli różnice pomiędzy średnią ceną sprzedaży kęsów i wyrobów finalnych a średnią ceną zakupu złomu) powiększyły się odpowiednio o 290 złotych oraz 430 złotych na 1 tonie.

Spółka uzyskała lepsze spready dzięki szybszemu wzrostowi cen kęsów i wyrobów finalnych w porównaniu do dynamiki cen złomu stali. Niewątpliwie do znakomitych wyników za pierwsze 9 miesięcy 2018 roku przyczyniła się bardzo dobra koniunktura na rynku stali na świecie. Produkcja światowa wzrosła w analizowanym kwartale o 4,1 proc., przy niewielkim wzroście w UE na poziomie 0,7%. Produkcja stali w Polsce spadła o 11,1 proc. przede wszystkim w związku z 1,5-miesięcznym remontem jednego z pieców w dąbrowskiej hucie ArcelorMittal. Oczywiście spory światowy wzrost zawdzięczamy przede wszystkim Chinom, gdzie produkcja wzrosła o 5,8 proc. Aktualnie rozpoczęty cykl w przemyśle stalowniczym pod koniec 2016 roku wciąż nie wykazuje znamion korekty. Nie należy jednak zapominać o tym, że nic nie trwa wiecznie więc i dobra koniunktura może się kiedyś skończyć.

Zobaczmy zatem w jakich obszarach spółka zarabiała najwięcej, czyli przeanalizujmy strukturę marży brutto oraz zysku operacyjnego w rozbiciu na segmenty.kliknij, aby powiększyć


Jak widać sprzedaż wyrobów finalnych oraz półproduktów przynosi ponad 80 proc. marży brutto jak i zysku operacyjnego. Ferrostal to przede wszystkim, choć nie tylko producent stali surowej oraz półfabrykatów takich jak kęsy stalowe czy pręty zbrojeniowe. Sprzedaż tych wyrobów oznacza się zazwyczaj niższą marżowością w porównaniu do produktów HSJ, głównie ze względu produkcję mniej przetworzonych wyrobów. Z kolei HSJ (dawniej Huta Stali Jakościowych) to producent wyrobów z różnego asortymentu stali o wysokiej i specjalnej (stal i blachy wysokojakościowe, blachy trudnościeralne oraz kęsy). Produkcja wysokiej jakości i bardziej przetworzonych produktów pozwala na uzyskiwania wyższych marż. Z kolei segment dotyczący zakupu złomu stali nie ma istotnego wpływu na wyniki GK Cognor, jednak stabilizuje zaplecze surowcowe. Warto również zwrócić uwagę na segmenty zbite w nazwę „Pozostałe” (wyroby nieżelazne, pozostałe, nieprzypisane oraz eliminacje), który wykazuje dość dużą zmienność (w analizowanym okresie zysk, w poprzednim strata). Wynika to przede wszystkim z pozycji eliminacje, która w tym okresie dołożyła do zysku operacyjnego 2,3 mln zł, a w kwartale poprzednim było to 3,4 mln zł straty.

Skoro wiemy już na czym spółka zarabia najwięcej to spróbujmy zrozumieć jakie czynniki za tym stoją i jak mogą się one kształtować w kolejnych kwartałach. Innymi słowy zajmijmy się spreadami.kliknij, aby powiększyć


Jak widać z powyższego wykresu spready istotnie wzrosły na przestrzeni ostatnich kwartałów, choć można dostrzec pewne przesilenie. Jeśli chodzi o spready na półproduktach to zanotowały one nawet troszkę niższe wartości niż w poprzednim kwartale. Wciąż jednak rosną spready na wyrobach gotowych, które w trzecim kwartale osiągnęły wartość 2,401 zł na tonę, czyli o prawie 100 zł więcej niż w poprzednim kwartale. Warto jednak zauważyć, że CFO Spółki lojalnie informuje, że EBITDA w czwartym kwartale będzie zapewne niższa w ujęciu wartościowym niż w analizowanym okresie. A przecież już EBITDA za trzecim kwartał biła niższa niż wynik drugiego kwartału 2018 roku. Dodatkowo spółka zaczyna się zbliżać, począwszy od pierwszego kwartału 2019 roku do bardziej wymagającej bazy porównawczej, czyli bardzo dobrego roku 2018. Spółka oczekuje w czwartym kwartale 2018 roku podobnych cen oraz spreadów jak w analizowanym okresie. Dodatkowo popyt z Polski wciąż pozostaje dość silny, aczkolwiek export wykazuje pewne oznaki słabości związane z spadającymi PMI z UE.

Krótko przypomnijmy sobie jak wyglądają obecne spready w porównaniu do cen historycznych.kliknij, aby powiększyć


Spready za 3 kwartały 2018 roku zostały obliczone w uproszczony sposób jako ich średnia arytmetyczna. Analiza wykresu zamieszczonego powyżej jasno pokazuje, że spółka zbliża się lub nawet już osiągnęła rekordowe spready w ostatnich 7-8 latach. Nie znaczy to oczywiście, że nie mogą one być wyższe, chociaż warto pamiętać, że nic nie trwa wiecznie.


Dwa modele produkcji

Stal w hutach spółki wytapiana jest ze złomu w piecach opartych na energii elektrycznej (technologia EAF – Electric Arc Furnace). Na świecie stosowany jest również drugi proces produkcji stali tzw. proces konwertorowy (BOF − Basic Oxygen Furnace), gdzie piece opalane są koksem. Różnice między stosowanym wsadem (w zależności od cen wsadu) oraz metodą produkcji wpływają na pozycję konkurencyjną producentów w obydwu technologiach oraz w dłuższym okresie na generowane przez nich marże. W przypadku hutnictwa stali opartego na węglu koksującym (BOF) wsad stanowi surówka żelaza z kolei węgiel koksujący służy do ogrzewania. Natomiast w hutnictwie opartym na elektrycznym piecu łukowym (EAF) do stopienia jednej tony stali do temperatury odlewania potrzeba energii elektrycznej a wsadem jest złom metalowy. Już tylko ten krótki opis różnic jasno wskazuje, że na koszt produkcji w wypadku Cognora będą wpływać przede wszystkim następujące czynniki: zdolność do zapewnienia odpowiedniej ilości złomu stalowego po konkurencyjnej cenie (stąd obecność Złomrex w GK Cognor) oraz ceny energii elektrycznej.kliknij, aby powiększyć


Spółka w swoich sprawozdaniach informuje, różnica między kosztem wsadu BOF a EAD wyniosła w analizowanym kwartale 47 USD na tonę, co było najniższą różnicą w ostatnich 5 kwartałach. W chwili obecnej model huty Cognora (EAF) jest kosztowo niekorzystny w porównaniu z BOF. Pytanie czy w wypadku istotnych podwyżek cen energii nożyce te zostaną jeszcze szerzej rozwarte czy wręcz przeciwnie dystans zacznie się zmniejszać? Ceny energii elektrycznej w ostatnim czasie bardzo istotnie wzrosły, jednakże węgiel koksujący również zanotował wzrosty notowań na przestrzenie ostatnich 2-3 lat. Bezpośrednia konkurencja odbywa się przede wszystkim na poziomie półproduktów (kęsy stalowe) a sporo bardziej istotne dla spółki jest sprzedaż i marża na wyrobach finalnych.

Wzrost wartości zapasów

Analizując kapitał pracujący dostrzeżemy wzrost zapasów o ponad 20 proc. r/r w porównaniu do wzrostu sprzedaży na poziomie 11 proc. Oczywiście w efekcie końcowym skutkuje to pogorszeniem rotacji zapasów, która wzrasta z 46 do 52 dni r/r.kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik płynności bieżącej utrzymuje się w kilku ostatnich kwartałach na dość bezpiecznym poziomie 1,5-1,8, natomiast wskaźnik płynności bieżącej wynosi obecnie 0,82. Ta druga wartość jest trochę poniżej od standardowo uznawanej za zalecaną (1,0). Z drugiej jednak strony szybki, jak na spółkę produkcyjną, cykl konwersji gotówki w przedziale 40-45 dni stanowi pewną równowagę.

Malejące zadłużenie z pozytywnym trendem

Na koniec analizowanego okresu wskaźnik zadłużenia ogólnego wynosił 69,9 proc., co było najniższą wartością w ostatnich kilkunastu kwartałach.kliknij, aby powiększyć


Biorąc pod uwagę, że GK Cognor jest spółką produkcyjną to wskaźnik zadłużenia na tym poziomie jest dość wysoki. Historycznie wynika on oczywiście z wysokiego zadłużenia w obligacjach EURO z dość wysoką stopą procentową. Zarówno wskaźnik zadłużenia jak i relacja długu netto do EBITDA wykazują pozytywne malejące tendencje. Wskaźnik odsetkowy dług netto/EBITDA jeszcze dwa lata temu osiągał wartości przekraczające poziom 5, podczas gdy dzisiaj jest to zaledwie 1,4.

Zakończony proces związany z refinansowaniem obligacji po pierwsze już obniżył zadłużenie, po drugie istotnie zmniejszy koszty finansowania. W chwili obecnej odsetkowy dług netto jest o ponad 80 mln zł mniejszy niż rok wcześniej, a oszczędności z tytułu refinansowania szacowane są nawet na 2 mln zł miesięcznie. W efekcie zaoszczędzona gotówka może zostać przeznaczona na dalszą optymalizację struktury finansowania.

Analiza rachunku przepływów pieniężnych w ujęciu kwartalnym pokazuje, że spółka jest w stanie produkować gotówkę.kliknij, aby powiększyć


W ciągu 3 pierwszych kwartałów bieżącego roku spółka zanotowała dodatnie przepływy operacyjne w każdym z nich co w sumie przyniosło 115 mln zł. Ujemne przepływy finansowe w trzecim kwartale nie wynikają przede wszystkim z zmniejszenia zadłużenia o 65 mln zł oraz zapłaty odsetek i innych kosztów transakcyjnych w wysokości ponad 28 mln zł.

Podsumowanie i ocena sytuacji rynkowej

Jeśli chodzi o czynniki ryzyka, związane z inwestowaniem w akcje GK Cognor, które należy rozważyć to nie będę się powtarzał i odeślę czytelników do poprzedniej analizy (https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-366059_COGNOR.aspx#366059). Dodatkowo należy oczywiście wspomnieć o jednym bardzo poważny czynniku ryzyka związany z energią elektryczną. Oddajmy głos zarządowi, który w trakcie omawiania rezultatów trzeciego kwartału jasno wskazywał:
kliknij, aby powiększyć


Po taki, trzeba przyznać, że mało optymistycznym wstępnie zobaczmy jak kształtowały się ceny energii na przestrzeni ostatnich lat bazując na informacjach z Towarowej Giełdy Energii.kliknij, aby powiększyć


Jak widać na powyższym wykresie cena energii w 2017 roku kształtowała się w przedziale 140-170 zł/1MWh, podczas gdy rok bieżący to już przedział 170-270 zł/1MWh. Oczywiście za sporą część tej dynamicznej zwyżki odpowiada wzrost ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Papiery te w przeciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły z 8 do 17 EUR, a we wrześniu bieżącego roku osiągnęły nawet poziom 25 EUR/1t.

Zakładając, że spółka będzie w stanie zapewnić całość potrzebnej energii elektrycznej po w/w koszcie, oznacza to, że przy rocznej produkcji na poziomie 660 tys. ton oznacza to dodatkowy koszt rzędu 38 mln zł, co stanowi około 22 proc. obecnego rocznego zysku operacyjnego. Zarząd spółki zdaje sobie z tego sprawę i oprócz lobbingu w organizacjach branżowych zamierza również ogłosić plany inwestycyjne, które przy „niewielkich nakładach” powinny pozwolić na podniesienie mocy produkcyjnych wraz z jednoczesnym zmniejszeniem energo- i pracochłonności procesu produkcji. Oczywiście należy tylko przyklasnąć takiemu procesowi biorąc pod uwagę tendencje w zakresie rynku pracy, energii elektrycznej oraz wykorzystania w pełni mocy produkcyjnych.

Na dzień dzisiejszy większość serwisowych automatów (metody dochodowe, majątkowe oraz wskaźnikowe) wskazuje na niedowartościowanie akcji Cognor na GPW i w zasadzie trudno z tym polemizować. Spółka notowana jest na wskaźniku P/E poniżej 2,5 podobnie EV/EBITDA oraz na poziomie 0,75 wartości księgowej. Biorąc pod uwagę rozwodnienie związane z emisją obligacji na akcje wskaźniki te mogłyby się prezentować już nie tak okazale, ale nadal na bardzo niskich wartościach. Ryzyka związane przede wszystkim z bardzo dobrą koniunkturą, która kiedyś się przecież skończy, niepewną sytuacją związaną z wojnami handlowymi i protekcjonizmem, a także rosnącymi kosztami energii elektrycznej, które mogą zabrać sporą część zysku są znane. Oczywiście nasuwa się pytanie czy jest to niebywała okazja inwestycyjna, czy jednak rynek dyskontuje coś czego jeszcze nie widzimy.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 9 listopada 2018 11:48

le rom
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 972
Wysłane: 17 grudnia 2018 18:17:08 przy kursie: 1,69 zł
angry3
COG -falowanie i spadanie-a dyć do 1 nie spadnie. Strateg-Sztuczkowski Przemysław-ok. 77%PS HoldCO, a ff ok. 20%. zatem 40 mln zł w grze.oj oj enrgy , energy 1,46 w dyskoncie i piachu.

le rom
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 972
Wysłane: 2 maja 2019 12:54:07 przy kursie: 1,82 zł
angry3
Strateg S.P. ma gł 92% i mowa o div 0,3 zł (ale nawet div 0,14 zł) nie urągałoby obecnej wycenie. Dodam, że nawet n=170 mln też nie urąga temu kursowi. Zatem czy dojdzie do P= 1,6 zł ,czy zaś do P= 3 zł- jest tu w sferze wyobraźni inwestorów, których horyzonty są jak wiemy zamraczane emocjami.
Strateg tu ma głos, a reszta kibicuje. Co do zewnętrznych czynników - strateg zapewne tego pilnuje. Ceny energii zapewne się urynkowią, bowiem cała operacja z prawami emisji CO2 , byłaby atrapą do okradania obywateli, a nie stymulatorem na przechodzenie w OZE.
Zatem falowanie nie powinno być tu nader groźne.

le rom
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 972
Wysłane: 11 maja 2019 10:20:41 przy kursie: 1,59 zł
angry3
Uprawnienia EUA do emisji CO2 -cóż to takiego?
Instrument finansowy oparty bezpośrednio lub pośrednio o pieniądz czy towar ? I tu jest szkopuł !!! Nikt tego nie wie? Na giełdzie notowania już dochodzą do 26 EUR/t. Wzrost w ostatnim roku o ponad 90%. Instrument oparty o "widzimisie" i to taki "pseudopieniądz" . Działa jak "pseudopodatek" lecz nim nie jest bo jest nieprzewidywalny co do wysokości. Funkcjonuje raczej jak "pseudopieniądz" nad emisją którego Banki Centralne nie mają kontroli, a więc gdzieś ukryto "PseudoBank emisyjny EUA".
A kto ma nad nim kontrolę? Na pewno nie Polskie Państwo.
I oto jest ten szkopuł!!
Nie chcemy" Euro" a mamy "pseudoEuro" w postaci "EUA" co jest całkowicie poza kontrolą świata finansowego. Tu świat polityczny urządza swoje harce.
Morawiecki: koszt zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych to 4 mld zł rocznie nowych wydatków z budżetu,
a dla przemysłu i samorządów ? -czekamy na pozwolenie UE.
I tu mamy następny szkopuł.
Pamiętamy jak to się działo w stoczniach polskich.
Edytowany: 11 maja 2019 10:34

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 564
Wysłane: 10 czerwca 2019 12:22:43 przy kursie: 1,615 zł
COGNOR - analiza techniczna na życzenie


Sytuację techniczną na wykresie notowań spółki Cognor oceniam negatywnie. Owszem, w krótkim terminie możliwe jest rozwinięcie korekty wzrostowej nawet w kierunku 1,77 zł w celu złożenia pożegnalnego pocałunku, ale na razie nic poza tym. Sekwencja coraz wyżej uplasowanych dołków została naruszona, średnie skierowane w dół, linia wzrostów przełamana.
Na wskaźnikach obowiązują zalecenia sprzedaży. Jeżeli obecne zagęszczenie cen jest chorągiewką, to kryje ono w sobie potencjał wystarczający do dotknięcia linii spadków od dołu.
Utrata wsparcia w okolicy 1,46 zł otworzy drogę do kolejnego, znajdującego się na poziomie 1,23 zł.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 422
Wysłane: 12 lipca 2019 09:37:56 przy kursie: 1,81 zł
Dla zainteresowanych spółką Cognor:

Wczorajszy wywiad z parkietu.tv, a dzisiaj to w wydaniu papierowym.
www.parkiet.com/Parkiet-TV/190...

Ciekawsze rzeczy to:

Być może szansa na rozpoznanie kilkunastu mln PLN za H1 2019 jako rekompensata za wzrost cen EE (ale nie wiadomo czy i kiedy - jeśli już to raczej w Q3) - pamiętajmy, że t jednorazowe i nie spodziewałbym się z tego tytułu jakiejś zmiany w wycenie spółki. W chwili obecnej nie xzabezpieczyli cen na 2020 i pewno kiedyś zabezpieczą ale nie na zbyt długi okres.

Dywidenda pewno taka jak proponowana wcześniej czyli 0,29. WZA - 26/07/2019

Co ciekawe prawdopodobnie zrównał się koszt produkcji ze złomu i koksu - spadek cen złomu i wzrost cen węgla koksowego.

Gdyby Huta Częstochowa została wystawiona przez syndyka na sprzedaż (o ile taka sytuacja zaistnieje) będą się przyglądać - część aktywów jest ciekawa.

i jeszcze kilka innych informacji :)
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

michal_08
Dołączył: 2019-07-17
Wpisów: 2
Wysłane: 18 lipca 2019 07:32:43 przy kursie: 1,80 zł
W obliczu presji konkurencyjnej – omówienie sprawozdania finansowego Cognor za I kw. 2019
r.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 17-07-2020 7:32:43.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 15140)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 18 lipca 2019 11:05

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
13 14 15 16 17 18 19 20

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,574 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +138,08% +27 616,92 zł 47 616,92 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d