SystemTrader.pl - blogbook - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

SystemTrader.pl

System Trader
Wpisów: 33
Wysłane: 15 listopada 2018 09:16:41
🔊 ST 018: Budujemy strategię transakcyjną, czyli o co w tym wszystkim chodzi? (część 1)

Aby móc myśleć o osiągnięciu sukcesu w inwestowaniu, musimy opracować rzetelny plan działania, a następnie wykazać się dyscypliną w podążaniu za nim. Oczywiście, żaden, nawet najlepszy plan nie jest gwarancją sukcesu, ale jego brak, jest już za to gwarancją porażki. Cóż, zarabianie na rynkach finansowych nie jest proste, chociaż sprawia czasami takie wrażenie, co właśnie przyciąga zawsze wielu zainteresowanych. 🙂

W tym odcinku przybliżę sposób, w jaki możemy budować własną strategię inwestycyjną. Będzie to dość specyficzna strategia, bowiem oparta o algorytm. Ale nie obawiaj się — wszystko przedstawione jest prostym, ludzkim językiem. 🙂 Wyjaśnię, dlaczego właśnie takie podejście ma sens, ba, jest wręcz pożądane. Omówię poszczególne kroki w procesie budowy strategii inwestycyjnej oraz wskażę wiele pułapek, jakie na nas czyhają po drodze.

Żeby nie było tylko teoretycznie, niebawem pojawi się również notka blogowa, w której zbudujemy i wytestujemy konkretną strategię dla jednego z rynków kontraktów terminowych.

A na koniec całego cyklu planowana jest jeszcze jedna niespodzianka: wywiad z człowiekiem, który jest światowym pionierem budowania, testowania i używania strategii mechanicznych. Doradzał m.in. Goldman Sachs oraz Daiwa Securities. Stay tuned! 🙂

System Trader
Wysłane: 28 listopada 2018 12:25:06
🔊 ST 019: Robert Pardo, legendarny trader i wieloletni zarządzający funduszami hedgingowymi

Robert Pardo to człowiek legenda w świecie tradingu. Współpracował z najlepszymi funduszami hedge na świecie jak np. Dunn Capital Management, czy bankami inwestycyjnymi jak Goldman Sachs. Robert jest pionierem handlu opartego na algorytmach oraz twórcą tzw. Walk Forward Analysis. W oparciu o to podejście rynkowe w samym tylko roku 2008 podczas krachu światowej ekonomii zarobił 142%.

Obiecywałem wcześniej, że w ramach serii podcastowej o budowie własnej strategii, pojawi się gość, który ma ogromny wkład w tym temacie. Przyznam, że 10 lat temu, gdy pierwszy raz zetknąłem się z książką Roberta Pardo, przez myśl mi nie przeszło, że kiedykolwiek będę miał możliwość rozmowmy z nim. Siła podcastu. 🙂

A już niebawem pojawi się kolejny odcinek o tym jak budować własną strategię transakcyjną.

Zapraszam!

System Trader
Wysłane: 12 grudnia 2018 11:25:07
🔊 ST 020: Budujemy strategię transakcyjną, czyli o co w tym wszystkim chodzi? (część 2)

Ostatnio, w odcinku numer 18, zaprezentowałem wprowadzenie do tematu, tłumacząc między innymi takie kwestie jak różne podejścia do inwestowania, czy w ogóle potrzebę zdefiniowania własnej strategii. Wspomniałem również dlaczego nie da się prosto przenieść na rynek finansowy naszej intuicji i życiowego doświadczenia. Wreszcie przedstawiłem podejście rynkowe oparte na algorytmach, wskazując jego wady i zalety.

W tym odcinku omawiam w szczegółach proces budowy i cykl życia algorytmicznej strategii inwestycyjnej, czy też systemu transakcyjnego, jak ktoś woli. Jest to krytyczny element naszej rynkowej egzystencji, od którego zależy czy wdrażana strategia ma szansę spełniać nasze oczekiwania.

W tym odcinku:
- Po co i jak ustalić cel strategii
- Jak zrealizować obrany cel stawiany przed strategią
- Implementacja strategii i testy wstępne na ograniczonym zbiorze danych historycznych
- Rozbudowane testy strategii: jak je przeprowadzić, wskazówki i pułapki
- Co to jest inkubacja i w czym może pomóc
- Wdrożenie strategii na rynek oraz konserwacja i monitorowanie
- Kiedy wycofać strategię z rynku

Wszystko co tu znajdziesz, traktuj jako co najwyżej inspirację. Podchodź do wszystkiego krytycznie. Weryfikuj. Trust, but verify. 😉

System Trader
Wysłane: 19 grudnia 2018 09:27:58
🔊 ST 021: Larry Connors, czyli o tym jak kupować strach i sprzedawać chciwość

Larry Connors to człowiek z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem na rynkach finansowych, bardzo poważany w branży, zwłaszcza w kontekście krótkoterminowego handlu algorytmicznego. Jest autorem wielu uznanych pozycji książkowych, takich jak How Markets Really Work czy Short Term Trading Strategies That Work.

Larry jest również współautorem książki Street Smarts, którą napisał wraz z Lindą Raschke, moim gościem odcinka numer 5. Książka ta została wybrana przez magazyn The Technical Analysis of STOCKS & COMMODITIES jako klasyka XX wieku, pośród książek poświęconych tradingowi.

W tym odcinku rozmawiam z Larrym o jego najnowszej książce zatytułowanej Buy the fear, sell the greed: 7 behavioural quant strategies for traders. Jest to świetny dowód na to, że ekonomia behawioralna nie tylko działa, ale można ją skwantyfikować i użyć na rynku.

Na stronie znajdziecie też kompletną przykładową strategię. :-)

W tym odcinku:

- Przebieg profesjonalnej kariery Larry’ego
- Dlaczego traderom ciężko jest zawierać transakcje, które statystycznie dają duże prawdopodobieństwo osiągnięcia sporych zysków?
- Dlaczego emocje odgrywają tak istotną rolę na rynkach finansowych?
- Co oznacza termin trading the data?
- Jak zmieniają się rynki pod wpływem rewolucji technologicznej?
- Dlaczego strategie oparte na strachu i chciwości generują bardzo stabilne wyniki?
- Dlaczego podejście algorytmiczne pomaga w realizowaniu strategii opartej na strachu i chciwości?

Zapraszam do słuchania i oglądania. :-)

Pozdrawiam,
Jacek

System Trader
Wysłane: 29 stycznia 2019 09:00:18
🔊 ST023: Szkolenia z zakresu inwestowania – czy warto za nie płacić?

Temat płatnych szkoleń, które mają nas uczyć jak inwestować swoje pieniądze na rynkach finansowych, wzbudza wiele emocji. Niestety nierzadko dość negatywnych emocji. Dlaczego?

Jest wiele różnych skrajnych opinii odnośnie szkoleń finansowych. Jedni mówią, że jeśli ktoś wie jak inwestować, to nie będzie tego zdradzał innym, bo jego metody przestaną zarabiać. Drudzy mówią, że jeśli ktoś robi szkolenia z zakresu inwestowania, to pewnie sam nie umie zarabiać na rynku, i mówiąc wprost stara się wciskać kit innym właśnie na szkoleniach, biorąc za to pieniądze. Jeszcze inni stoją na stanowisku, że szkolenia o inwestowaniu nie różnią się niczym od innego rodzaju szkoleń, a za zwyczajnie dobrze wykonaną robotę jak najbardziej należy się płaca.

W tym odcinku postaram się wyważyć argumenty każdej ze stron. Jak to w życiu bywa – prawda zwykle ulokowana jest gdzieś pośrodku skrajnych opinii. Czy i tak jest w tej sytuacji?

W tym odcinku podcastu uslyszysz:
- Czy w ogóle, nie tylko w dziedzinie finansów, warto inwestować w płatne szkolenia?
- Czy szkolenia z zakresu tradingu można przyrównać do innego rodzaju szkoleń?
- Błędne oczekiwania względem szkoleń
- Czy można stać się zyskownym traderem bez czytania książek i uczestniczenia w szkoleniach?
- Czy warto płacić za szkolenia z zakresu tradingu/inwestowania?
- Czy moralne jest pobieranie pieniędzy za szkolenia z zakresu tradingu/inwestowania?

A na koniec, prowokacyjny cytat: 😉

Cytat:
The more you actually know, the less confident you become. I advise you not to read any books. Including this one.

Charles Dow

System Trader
Wysłane: 31 stycznia 2019 09:21:26
📖 Budujemy strategię transakcyjną, czyli o co w tym wszystkim chodzi? Praktyczny przykład.

UWAGA: Nie jest to typowy wpis blogowy na 3 minuty przy kawie. Ale jeśli interesuje Cię poważne podejście do tradingu, to zaprszam do przeczytania tego materiału. :-)

Artykuł pokazuje całą ścieżkę, „od pomysłu, do przemysłu”, budowy i wdrożenia własnej, krótkoterminowej strategii transakcyjnej. Same konkrety, twarde liczby, rachunek prawdopodobieństwa i statystyka. Solidne rzemiosło.

Pewnie powinienem był zacząć w stylu: poznaj strategię zarabiającą 40% w rok. :-) Tak, to poprawiłoby klikalność artykułu. Ale byłoby też nieuczciwe, bez podania ryzyka z tym związanego.

Aby nie przerazić większości, dla celów edukacyjnych wybrany przykład jest prosty. Co nie znaczy, że ułomny — wręcz przeciwnie — pokazuje, że rozwiązanie proste, nie prostackie, może być piękne i efektywne.

Będę wdzięczny za informację zwrotną — dzięki temu mogę wiedzieć, czy to co robię ma dla Ciebie sens.

Zapraszam! :-)

—————

PS1. Jeśli uznasz ten materiał za wartościowy, będę Ci wdzięczny, jeśli podzielisz się nim z innymi. Dzięki!

PS2. W przygotowaniu mam dwa *mega* pogłębione wywiady z *mega* gośćmi. Będzie to kawał solidnej, rzetelnej wiedzy. Między innymi o tradingu w wydaniu profesjonalnym, gdzie zarządza się gruuuuuubymi milionami. Będzie też podsumowanie kariery kogoś, kto na rynku spędził niemal 40 lat... Wiedza unikatowa! Stay tuned!

System Trader
Wysłane: 19 lutego 2019 10:30:02
🔊 ST 024: Ekskluzywne wywiady z profesjonalistami branży finansowej — kulisy, plany i podsumowanie roku 2018

Zimowym wieczorem, 21 stycznia 2018 roku, ukazał się publicznie mój pierwszy odcinek podcastu. Był to w zasadzie cały pakiet inauguracyjny, złożony z aż 3 odcinków. Gwoździem wieczora był wywiad z profesjonalnym traderem, współtwórcą znanego portalu finansowego Stooq, Krzysztofem Łucjanem.

W ramach tego pakietu inauguracyjnego znajdowały się jeszcze dwa inne odcinki. Pierwszy to mega maraton, 6 godzin nagrania w wersji solo o podstawach rynków finansowych. Kolejny odcinek to wywiad z moim kolegą, który inwestuje w nieruchomości. Łącznie niemal 10 godzin materiału w formie podcastu.

Istotny moment nastąpił jeszcze tego samego miesiąca, gdy w niewiele ponad tydzień od debiutu, Linda Bradford Raschke, w pełni zasłużona legenda rynków finansowych w USA, przyjęła zaproszenie do mojego programu. Szok i niedowierzanie, pomieszane z pewną dawką bezczelności, jaką się wykazałem sięgając po gościa tego kalibru.

To była przełomowa chwila, która otworzyła mi drzwi do najciekawszych osób w branży, z najwyższej półki. I dziś właśnie przyszedł moment, by nieco podsumować ten miniony, zwariowany rok. 🙂

Mam ambicje przemycić sporo merytorycznej treści z profesjonalnego światka tradingu. Stay tuned!

System Trader
Wysłane: 26 lutego 2019 11:02:37
🔊 ST 025: Andreas Clenow, czyli jak wygląda profesjonalny świat zarządzającego funduszem hedgingowym

Andreas Clenow jest głównym zarządzającym funduszem hedge (Chief Investment Officer) w Zurichu w Szwajcarii, portfelem o łącznej wartości kilkuset milionów dolarów amerykańskich. Metody ilościowe, oparte na algorytmach i matematyce są jego specjalnością. W ramach zarządzanego przez niego funduszu hedgingowego typu quant, przy pomocy tworzonych algorytmów handluje wieloma klasami aktywów rozlokowanych po całym świecie.

W tym odcinku Andreas dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem inwestycyjnym. W ciekawy sposób wyjaśnia dlaczego handel na rynkach finansowych prywatnym kapitałem nie jest optymalnym rozwiązaniem. Mówi o różnicach pomiędzy profesjonalistami, a amatorami w handlu instrumentami finansowymi. Szczegółowo i przystępnie przedstawia też dwie strategie, które opisał w swoich szeroko uznanych na świecie książkach.

Przyznam, że wyjątkowo cenię sobie profesjonalizm Andreasa. Miałem okazję poznać jego warsztat nieco bliżej. Odpowiada mi jego podejście do rynku, ponieważ jest bardzo pragmatyczne i oparte na obiektywnych przesłankach — jest w końcu quantem.

Andreas bardzo celnie punktuje wiele różnych mitów ze świata tradingu. Bezlitośnie wręcz wskazuje jak wielu, jak to określa hobby traderów, myli trading z hazardem czy numerologią. Jest przy tym bardzo pewny siebie — nic w tym dziwnego, gdy ma się w zarządzaniu setki milionów dalarów amerykańskich.

Każdy musi oczywiście szukać swojej drogi na rynkach finansowych. Niemniej jednak warto chociaż się zatrzymać i zastanowić, czy bezkrytyczna wiara w rzeczy takie jak piramidowanie pozycji, ciągi Fibonacciego i wiele innych przedstawia jakąś wartość. A nader często widzimy tu i ówdzie jak prezentowane są tego typu metody, niestety bez solidnego opracowania — co najwyżej wybiórcze przykłady. Dla przykładu, strategie prezentowane przez Andreasa można sprawdzić w prosty sposób, gdyż oparte są na jednozacznych algorytmach, gdzie nie ma miejsca na interpretacje.

Żeby nie było — Andreas docenia tzw. traderów dyskrecjonalnych/uznaniowych, np. znakomitą Lindę Bradford Raschke (gość piątego odcinka w moim podcaście). Przy czym to zupełnie inna liga, a Linda robiła doktorat tradingu wprost na parkiecie, gdzie godzinami, dzień w dzień śledziła bezpośrednio rynki przez kilka lat, zanim zaczęła handel elektroniczny w zaciszu swojego domu. Przeżyła wiele wzlotów i upadków na bardzo poważnym kapitale. Wyobraź sobie stratę własnego kapitału w kwocie 86 000 USD. Nie, nie dzisiejszych dolarów, tylko 40 lat temu. W jedną noc tracisz cały swój kapitał i masz jeszcze debet, gdy masz zaledwie 23 lata i nie pochodzisz z bogatej rodziny. Lata zmagań pozwoliły wypracować jej bardzo indywidualny styl handlu, który w gruncie rzeczy również jest formą algorytmu. Mając niewiele ponad 30 lat na karku (początek lat 90. XX wieku), postawiła sobie cel: 3 miliony dolarów w 4 lata. Osiągnęła to w 2 lata. Ale wcześniej włożyła w pracę całą siebie. Jej przewaga tkwi w ogromnym doświadczeniu i pasji tradingu.

Piszę o tym, gdyż w tradingu nie ma legalnej drogi na skóty, a przypadki takie jak Linda, to wyjątki. I Andreas stara się zwrócić na to uwagę. Profesjonalny handel algorytmiczny wydaje się trudny dla przeciętnego Kowalskiego, bo postawiona jest wysoka poprzeczka merytoryczna i techniczna. Wielu wybiera więc handel uznaniowy, z bardzo złych powodów. Sądzą bowiem, że podejście takie jest prostsze w realizacji. Nic bardziej mylnego. Darmowe obiady nie istnieją. Ale o tym jeszcze niebawem usłyszycie od samej Lindy, która ponownie będzie gościć w moim podcaście. Stay tuned! 🙂

A teraz zapraszam do wywiadu z Andreasem. W potoku totalnego chłamu, jaki zalewa internet, słowa takich ludzi powinny dać nam przynajmniej sporo do myślenia.

W tym odcinku:
- Przebieg kariery Andreasa
- Jak wygląda profesjonalny trading i czym różni się od hobbystycznego podejścia do rynków?
- Dlaczego zarządzanie prywatnym kapitałem nie jest optymalnym rozwiązaniem?
- Jakie są realistyczne stopy zwrotu na rynkach?
- Dlaczego określenie money management jest niewłaściwe i jak powinno wyglądać profesjonalne podejście do kwestii ryzyka na rynkach finansowych?
- Dlaczego nie ma sensu skupiać się na pojedynczej pozycji otwartej na rynku, na rzecz kontroli portfela jako całości?
- Na czym polega trading jako biznes (prowadzenie funduszu hedgingowego)?
- Dlaczego piramidowanie pozycji jest pozbawione sensu?
- Co to jest fundusz hedgingowy?
- Różnice pomiędzy klasycznymi funduszami inwestycyjnymi, a funduszami hedgingowymi
- Na czym polega strategia trend-following i jakie generuje stopy zwrotu?
- Zastosowanie teorii portfelowej dla strategii typu trend-following
- Czy można samodzielnie zreplikować fundusze wykorzystujące trend-following?
- Jak powinno wyglądać poprawne podejście do back-testów?
- Czy trend-following nadal działa w obliczu wielu stwierdzeń, że ta strategia już umarła?
- Dlaczego rynek akcji jest najtrudniejszą klasą aktywów?
- Problem z shortowaniem strategii akcyjnych (i nie tylko)
- Różnica pomiędzy strategią momentum dla akcji kontra trend-following dla kontraktów terminowych
- Co to jest risk parity i dlaczego ma kluczowe znaczenie w profesjonalnym tradingu?
- Dlaczego język programowania Python jest tak popularny w branży finansowej?

System Trader
Wysłane: 12 marca 2019 09:23:56
🔊 ST 026: ETF, czyli co to jest, dlaczego warto się tym zainteresować i na co uważać

Dziś już chyba wszyscy, co mają jakikolwiek kontakt z rynkami finansowymi, słyszeli o ETF, czyli Exchange Traded Fund. Założenie było genialne w swojej prostocie — stworzyć fundusz inwestycyjny, który nie będzie starał się walczyć z rynkiem, tylko go naśladować. Ma to sens, ponieważ na przestrzeni lat, większość funduszy inwestycyjnych aktywnie zarządzanych przez specjalistów przegrywa z rynkiem. Zatem kupienie na przykład koszyka spółek wchodzących do indeksu WIG20, tak by replikować ten indeks, daje nam bardzo dużą szansę na pobicie większości aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych na rynku. Koncepcja prosta, jej realizacja w praktyce jest jednak trudna, a dla większości inwestorów indywidualnych wręcz bardzo trudna lub niemożliwa choćby z powodu niewystarczającego kapitału.

ETF zachowuje zalety klasycznego funduszu inwestycyjnego, czyli dysponując niewielkim kapitałem, inwestor ma łatwy dostęp do szerokiej dywersyfikacji na rynku i jest zwolniony z podejmowania samodzielnych decyzji inwestycyjnych. Usuwa jednak wiele bolączek jakie trapią klasyczne fundusze inwestycyjne.

Koncepcja ETF pozwala, przynajmniej w teorii, zastąpić specjalistę aktywnie zarządzającego portfelem funduszu przez komputer — w końcu chodzi o mechaniczną replikację, czyli naśladowanie indeksu giełdowego. Dodatkowo ETF jest dostępny w obrocie giełdowym jak zwykła akcja, którą można kupić i sprzedać w dowolnym momencie podczas sesji. To wszystko zaś pozwala znacząco obniżyć koszty funduszu, w efekcie dostarczając lepszy wynik inwestorowi.

Niestety wraz z rozwojem rynku ETF, powstało z czasem wiele produktów, które poza opakowaniem nie mają wiele wspólnego z oryginalną koncepcją tego typu funduszy. Niewiedza może jednak sporo kosztować, jeśli mamy w głowie tylko prosty obraz, przedstawiający ETF jako produkt tani i bezpieczny. W tym odcinku wszystko postaram się wyjaśnić w przystępny sposób.

W tym odcinku:
- Co to jest ETF i dlaczego jest to interesujący produkt?
- Replikacja fizyczna, a replikacja syntetyczna — co to jest i na co należy zwrócić uwagę?
- Zalety i wady ETF
- Co to jest ETN i czym różni się od ETF
- Ryzyka związane z inwestowaniem w ETF i ETN
- Dlaczego ETF jest tańszy od klasycznych funduszy inwestycyjnych
- Rodzaje ETF
- Co to jest ETF odwrócony (ang. inverse) i dlaczego lepiej go unikać?
- Co to jest ETF lewarowany i dlaczego lepiej go unikać?
- Gdzie i jak można kupić ETF

PS. Jeszcze w tym tygodniu powinno pojawić się pierwsze tłumaczenie jednego z wywiadów -- na pierwszy ogień idzie Linda Raschke. :-)
Edytowany: 12 marca 2019 09:26

System Trader
Wysłane: 20 marca 2019 16:15:41
Wywiad z Lindą Bradford Raschke w końcu po polsku!

(...) otworzyłam ogromną krótką pozycję, jakieś 600 kontraktów S&P500 i 600 kontraktów Russell 2000 w piątkowe popołudnie (wartość pozycji równa niemal 60 milionów dolarów), kiedy Fed przyszedł i powiedział, że uratują Fannie Mae i Freddie Mac’a. Moja największa pozycja krótka w całej karierze, 1200 kontraktów i od razu znalazłam się po złej stronie rynku. Strata wynosiła około 4 miliony dolarów w kilka minut, gdy byłam poza biurem. Założyłam sobie, że odrobię to w miesiąc — udało się szybciej.

Nie, to nie trailer do najnowszego thriller'a, a do wywiadu, jakiego udzieła mi Linda Raschke rok temu. Tym razem jednak mam przyjemność zaprosić do jego przeczytania, gdyż w końcu skończyłem pracę nad jego tłumaczeniem. Gdy rok temu publikowałem ten wywiad w formie podcastu po angielsku, wiele osób było zawiedziona brakiem tłumaczenia. Oto zatem i ono. :-)

Linda Raschke ma niemal 40 lat doświadczenia w handlu, głównie kontraktami terminowymi. Prowadziła kilka swoich funduszy hedgingowych. Obecnie handluje już tylko na swoim prywatnym rachunku.

To, czego uczą takie historie jak Lindy, to że na rynku nie da się niczego przewidzieć. Skupić się należy na tym jak trzymać ryzyko w ryzach. Najlepszy trader z kolei to taki, który potrafi podnieść się z największych opresji.

Zapraszam!

System Trader
Wysłane: 26 marca 2019 09:29:07
🔊 ST 027: Linda Bradford Raschke i jej współczesna wersja Wspomnień Gracza Giełdowego

To jest na moim blogu miesiąc z Lindą Raschke. ;-)

Kariera Lindy Raschke ma swój początek w roku 1981, gdy zaczęła pracę jako animator rynku opcji na giełdzie w San Francisco. W roku 1992 zdobyła licencję CTA (ang. Commodity Trading Advisor), co pozwoliło jej zarządzać kapitałem w ramach funduszy hedgingowych. Z wielkim sukcesem zresztą, bo BarclaysHedge sklasyfikował je fundusz na 17 miejscu pośród grupy 4500 funduszy, za najlepszy wynik w okresie 5 lat.

Również Jack Schwager dostrzegł szybko niesamowity talent Lindy, umieszczając ją w panteonie traderów wszechczasów w ramach znakomitej serii książek Czarodzieje Rynku (Market Wizards).

Przyczynkiem do niniejszego wywiadu jest książka Lindy pod tytułem „Trading Sardines”, która ukazała się na początku roku 2019, a o której wspominała w moim poprzednim wywiadzie. A nie jest to banalna pozycja o tym jak zarabiała w trakcie swojej kariery grube miliony dolarów, ale przede wszystkim szczere wyznanie jak wielokrotnie dostawała mocne kopniaki od rynku.

Głównym przesłaniem Lindy jest to, aby nie starać się na siłę poszukiwać perfekcyjnych metod zarabiania na rynku. Liczy się przede wszystkim umiejętność panowania nad ryzykiem, aby przetrwać najtrudniejsze chwile. A te chodzą parami częściej niż większości z nas się może wydawać. Linda wręcz twierdzi, że ilość razy, gdy sama była po złej stronie rynku w najgorszych możliwych momentach, wykracza daleko poza zwykły przypadek. Świetnego tradera poznać można jednak nie po tym jak upada, otrzymując cios którego nikt nie był w stanie przewidzieć, jak na przykład atak na World Trade Center (jeden z funduszy Lindy ulokowany był w budynku obok), ale po tym jak podnosi się ponownie na nogi, by kontynuować walkę.

Dla mnie historia Lindy to dwudziestopierwszowieczna wersja słynnych Wspomnień Gracza Giełdowego. Tyle, że tu w roli Jessiego Livermore’a wciela się kobieta, dzielnie i z sukcesem zmagająca się z rynkowymi przeciwnościami losu przez niemal 4 dekady.

Zapraszam na bardzo osobistą i pogłębioną rozmowę z wyjątkową osobę, która w tym wszystkim ujmuje swoją życzliwością, skromnością i serdecznością względem drugiego człowieka.

W tym odcinku
- Najnowsza książka Lindy „Trading Sardines” jako współczesna wersja „Wspomnień Gracza Giełdowego
- Dlaczego to nie wydarzenie, a reakcja na nie jest kluczowa w tradingu?
- Dlaczego czarne łabędzie zdarzają się częściej niż większość nas sądzi?
- Dlaczego świat akademicki/teoretyczny tak bardzo odkleja się od rzeczywistego świata tradingu?
- Jaką stopę zwrotu generowała Linda w ciągu całej swojej kariery?
- Wiele nadzwyczajnych historii Lindy, które przytrafiły się jej w niemal 4 dekadach obecności na rynku

Dlaczego (kolejny) wywiad z Lindą?
Powinieneś zadać sobie takie pytanie. Na wstępie napisałem, że przyczynkiem do dyskusji była jej nowa książka. Ale nie chodzi tu o to, by ją promować pod kątem sprzedażowym (chociaż z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu), żeby Linda w skali roku mogła zarobić ekstra może kilka tysięcy dolarów, a kariery Michaela Lewisa nie planuje o ile mi wiadomo.

Linda nie oferuje też żadnych usług doradczych czy szkoleniowych, aby wykorzystać podcast jako reklamę.

Nie chodzi też o to, bym to ja mógł ogrzać się w jej blasku, serio. Rozbuchane ego źle robi, tym bardziej na rynku.

Zgodziła się na wywiad ze mną, bo mogła i chciała. Zwyczajnie, po ludzku, bez oczekiwania czegokolwiek w zamian. Linda, podobnie jak i ja, wierzy w dobrą karmę. Znaleźliśmy wspólny język i jestem przekonany, że prezentowany tu materiał może być źródłem inspiracji i przemyśleń dla wielu z Was. Nie oczekuj jednak gotowych rozwiązań.

Linda jest po prostu wiarygodna w tym co mówi bo jest wieloletnim praktykiem i ma sukcesy, które wykraczają poza zwykły przypadek. Cztery dekady, które spędziła na rynku, stanowią ogromnie cenne doświadczenie. Tu nie chodzi już o stopy zwrotu jakie generowała (chociaż celowo poruszyłem z nią ten temat), ale o to, że przeżyła na rynku. A niewielu z nas poważnie o tym myśli.

System Trader
Wysłane: 11 kwietnia 2019 09:14:35
🔊 ST 028: Czy z inwestowania na rynkach kapitałowych można się utrzymać?

Inwestowanie na rynkach finansowych rozpala wyobraźnię wielu ludzi. Nic w tym dziwnego, gdy słyszy się historie osób, które dorobiły się w ten sposób ogromnych fortun. Próg wejścia do świata finansów jest obecnie najniższy w historii – właściwie wystarczy mieć łącze internetowe i dosłownie parę złotych w kieszeni. Voilà!

Piękną wizję niezależności finansowej burzą nieco, delikatnie ujmując, statystyki, które mówią o tym, że większość niestety kończy swoją karierę inwestycyjną z odchudzonym portfelem.

W tym odcinku:
- Dlaczego rynki kapitałowe kreują obraz miejsca, gdzie szybko i łatwo można zarobić dużo pieniędzy?
- Dlaczego warto wiedzieć czy zarobione na rynkach kapitałowych pieniądze są wynikiem zwykłego szczęścia, a nie umiejętności?
- Czy wystarczy być dobrym inwestorem/traderem, aby zarabiać na rynkach kapitałowych dużo pieniędzy?
- Ile zarabiają najlepsi inwestorzy/traderzy na rynkach kapitałowych?
- Czy można się utrzymać z pomnażania prywatnego kapitału?
- Na czym polega profesjonalne podejście do handlu na rynkach kapitałowych?
- Mówię o tajemniczym mailu od uznanego tradera, który po wysłuchaniu jednego z moich odcinków podcastu postanowił coś zmienić w swoim życiu. 😉

Zapraszam do słuchania i czytania.

System Trader
Wysłane: 19 kwietnia 2019 15:27:03
ETF, czyli co to jest, dlaczego warto się tym zainteresować i na co uważać

O ETF raz jeszcze, dla początkujących przede wszystkim. Tym razem z transkrypcją podcastu, dla tych, co wolą treści czytane od mówionych. :-)

Zapraszam!

PS. W tym roku planuję sporo tematów wokół ETF, gdzie będę chciał pokazać praktyczne zastosowanie tego instrumentu. Stay tuned!

System Trader
Wysłane: 24 kwietnia 2019 08:59:54
🔊 ST 029: Gary Antonacci, czyli o fenomenie impetu cen na rynkach i sposobach jego wykorzystania w praktyce

Jeśli nie wiesz jak zabrać się za samodzielne inwestowanie, np. pod kątem emerytury, ten odcinek jest dosłownie perłą. Zapraszam na wywiad z wyjątkowym gościem!

Odcinek tego podcastu jest w języku angielskim. Ale obiecuję Wszystkim zainteresowanym, że materiał ten nie tylko pojawi się w języku polskim, co może nieco potrwać, ale, że całą rodzinę metodologii będę sukcesywnie opisywał i przybliżał na łamach mojego bloga i podcastu. Będzie to działo się wolno, bo kładę nacisk na jakość i uczciwość, a nie ilość prezentowanego materiału. Nie chodzi też o bajkopisarstwo — słowa będę starał popierać się konkretnymi obliczeniami. I coś jeszcze, ale to później… 😉

Wyobraź sobie, że spędzasz dosłownie zaledwie kilka minut w miesiącu, aby zarządzać swoją długoterminową inwestycją. Masz niemal pewność, że regularnie pobijasz rynek i większość aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych. Wszystko co robisz oparte jest na kilku prostych i logicznych instrukcjach. Płyniesz z rynkiem, reagujesz na jego ruchy, ale nie walczysz z nim, ani nie starasz się wyprzedzać jego zachowań. Nie ma miejsca na uznaniowe decyzje, zgadywanie czy prognozowanie czegokolwiek w odniesieniu do tego co rynek może zrobić bądź nie. Nie musisz czytać kolejnych bezwartościowych w większości komentarzy analityków, prognostów i szarlatanów. Nie musisz rozważać tysięcy zmiennych, które mogą wpłynąć bądź nie na zachowanie rynku.

Wszystkie twoje decyzje transakcyjne wynikają z fenomenu, który obserwowany jest na rynkach od wieków. I od wieków pozwala on regularnie pobijać rynki. Wielu dorobiło się dzięki jego istnieniu ogromnych fortun. U podstaw tej rynkowej anomalii leży ludzka natura, co daje niemal pewność, że nie przestanie ona występować z dnia na dzień.

Brzmi jak kolejne tanie oszustwo, jak prymitywna próba sprzedawania marzeń, których w świecie finansowym jest całe mnóstwo? Zdecydowanie powinien każdy z nas wszystko samodzielnie weryfikować, nie wierzyć nikomu na słowo. Cóż, dziwnym trafem, jeśli idzie o wybór nowej lodówki czy telewizora, to jesteśmy skłonni spędzić na decyzję o kupnie nawet tygodnie, czy wręcz miesiące. Gdy zaś idzie o podejmowanie decyzji na rynkach kapitałowych, gdzie na szali jest często nasza finansowa przyszłość, mamy skłonność do bycia kompletnymi ignorantami nie wykazującymi nawet minimum racjonalności.

W tym odcinku:

- Krótki przegląd współczesnych finansów (Efficient Market Hypothesis, Markowitz Mean-Variance Optimization, Capital Asset Pricing Model, Black-Scholes Option Pricing) oraz dlaczego zdrowa dawka sceptycyzmu jest wskazana wobec nawet najbardziej utytułowanych ekspertów?
- Krótka historia pierwszego funduszu indeksowego w Smith Barney & Co. z roku 1976.
- Dlaczego ETF smart-beta oparte na momentum mają trudność z pobiciem rynku?
- Czy inwestowanie w wartość pozwala zarabiać ponadprzeciętne zyski?
- Co to jest momentum, dlaczego działa i jakie stoją za nim przesłanki behawioralne?
- Dwa rodzaje momentum: relatywne (cross-sectional) i absolutne (time series momentum).
- Dlaczego w podejściu wykorzystującym momentum absolutne, Gary nie wykorzystuje średniej kroczącej (np. 200-dniowej lub 10-miesięcznej)?
- Dlaczego stosowanie momentum absolutnego ma sens dla szerokiego rynku akcji, a nie indywidualnych spółek?
- Czy stosowanie zleceń obronnych (stop loss) może poprawić wyniki modeli z momentum?
- Dla jakich klas aktywów i jakich interwałów czasowych momentum działa najskuteczniej?
- Momentum kontra powrót do średniej (mean reversion), czyli ogień i woda rynków.
- Co to jest Dual Momentum?
- Global Equities Momentum (GEM) jako prosta implementacja Dual Momentum.
- Zalety Dual Momentum.
- Ryzyka związane ze stosowaniem Dual Momentum.
- Wykorzystanie podejścia Dollar Cost Averaging (DCA) z Dual Momentum w procesie regularnego budowania kapitału.
- Wykorzystanie krzywej kapitału do optymalnego zarządzania portfelem opartego na Dual Momentum.
- Dlaczego Dual Momentum nie jest powszechnie stosowane w branży finansowej?
- Inne sposoby wykorzystania Dual Momentum: Dual Momentum Sector Rotation (DMSR) oraz Global Balanced Momentum (GBM).
- Jak powinien wyglądać poprawny proces testowania strategii, by zminimalizować ryzyko przeoptymalizowania i data-miningu?
- Jak wielki powinien być zbiór danych testowych, by z powodzeniem projektować na nim modele długoterminowe?
- Czy można (re)optymalizować parametry Dual Momentum celem adaptacji do zmian rynkowych?
- Dywersyfikacja na poziomie parametrów sterujących modelem GEM
- Krytyka Dual Momentum
- Czy inwestor indywidualny może konkurować z profesjonalnymi zarządzającymi?
- Grzechy główne inwestorów.
- Czy podejście wykorzystujące strategię opartą o sztywny zbiór reguł (algorytm) ma większe szanse na poprawne wykorzystanie na rynku względem podejścia uznaniowego?
- Narzędzia wykorzystywane przez Gary’ego do modelowania (języki programowania, biblioteki, pakiety, etc.)

Będę wdzięczny za komentarze i słowo zwrotne. Przygotowanie tego materiału kosztowało OGROM pracy (ponad miesiąc przygotowań), a to nie cała praca wokół tworzenia takiego materiału. Dzieki Wam mogę wiedzieć, co robić lepiej/inaczej.

Dziękuję i pozdrawiam! :-)
Edytowany: 24 kwietnia 2019 09:00

System Trader
Wysłane: 29 kwietnia 2019 09:49:12
Larry Connors, czyli o tym jak kupować strach i sprzedawać chciwość

Powoli tłumaczone są na język polski wywiady jak i spisywane są podcasty nagrywane po polsku, jakie zrealizowałem i nadal robię w ramach projektu System Trader. Tym razem zapraszam do rozmowy z Larry Connorsem, faceta o 40-letnim doświadczeniu rynkowym.

Oto tematy poruszone w dyskusji:

- Dlaczego traderom ciężko jest zawierać transakcje, które statystycznie dają duże prawdopodobieństwo osiągnięcia sporych zysków?
- Dlaczego emocje odgrywają tak istotną rolę na rynkach finansowych?
- Co oznacza termin trading the data?
- Jak zmieniają się rynki pod wpływem rewolucji technologicznej?
- Dlaczego strategie oparte na strachu i chciwości generują bardzo stabilne wyniki?
- Dlaczego podejście algorytmiczne pomaga w realizowaniu strategii opartej na strachu i chciwości?

Przedstawiona jest też prosta, acz bardzo logiczna i skuteczna strategia na indeksy (np. NASDAQ 100, S&P 500, Russell 2000). Wszystko uzupełnione mega szczegółowym opisem budowy i testowania takiej strategii krok-po-kroku.

Tymczasem życzę udanego wypoczynku majowego. :-)

System Trader
Wysłane: 7 maja 2019 09:28:36
Na rynku nie zarabia się dzięki przewidywaniu przyszłości

W inwestowaniu bardzo kluczowe jest, aby myśleć w kategoriach prawdopodobieństwa. Nie chodzi o przewidywanie przyszłości, co wielu stara się robić, bo to nie jest możliwe, o ile nie jesteś jasnowidzem. :-)

Dlatego musimy poruszać się w oparciu o strategię, która posiada przewagę rynkową. Krótkoterminowo, na poziomie mikro, możemy odnotowywać stratne transakcje. Na poziomie makro jednak, przy odpowiednio dużej liczbie transakcji nasza przewaga rynkowa generuje nam zyski.

To bardzo ważne, aby rynki rozumieć właśnie w ten sposób. Wówczas nie martwimy się pojedynczą stratną transakcją, bo jest ona naturalną częścią aktywności rynkowej, a to z kolei pozwoli na utrzymaniu niezbędnej dyscypliny. Tak na rynku działają profesjonaliści. Więcej na ten temat powiem niebawem w kolejnym odcinku podcastu, który pojawi się, mam nadzieję, pod koniec przyszłego tygodnia.

Dziś natomiast zapraszam na pierwszy odcinek z mini cyklu poświęconego tworzeniu własnej strategii rynkowej. Materiał powstał kilka miesięcy temu, ale dziś jest dodatkowo wzbogacony o transkrypt, czyli tekstowy zapis podcastu.

Skupiam się na strategii krótkoterminowej, ale z czasem będzie też coś o podejściu długoterminowym, które dla większości jest prostsze w codziennym stosowaniu.

System Trader
Wysłane: 16 maja 2019 10:28:27
🔊 Inwestowanie, a hazard — gdzie przebiega granica?

Słowa takie jak inwestowanie i hazard to dla wielu terminy będące antonimami, czyli przeciwieństwami. O ile w obu przypadkach zwykle mówi się o ryzyku, to jednak właśnie hazard ma wydźwięk o zabarwieniu pejoratywnym, jest kojarzony z czymś negatywnym. I pewnie wielu, zwłaszcza w gronie mieniącym się inwestorami, obruszy się, gdy powiem, że inwestowanie ma bardzo wiele cech — no właśnie — hazardu.

W tym odcinku:
- Definicja słów inwestowanie i hazard
- Potoczne rozumienia i postrzeganie hazardu
- Przykład gry hazardowej w której nie można przeciągnąć przewagi na swoją stronę
- Posiadanie przewagi w grze: czyli kiedy hazard nie jest hazardem?
- Hazard i inwestowanie: cechy wspólne
- Perspektywa mikro i perspektywa makro zdarzeń losowych oraz zastosowanie tej koncepcji w profesjonalnym inwestowaniu
- Praktyczny przykład przewagi na rynku kapitałowym
- Myślenie w kategoriach prawdopodobieństwa
- Dlaczego nie warto próbować przewidywać przyszłości w inwestowaniu?

Zapraszam do czytania i słuchania!

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2