portfel długoterminowy IKE - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

33 34 35 36 37 38 39

portfel długoterminowy IKE

GRAF78
GRAF78 PREMIUM
Wpisów: 1 037
Wysłane: 7 grudnia 2018 16:08:14
A nie lepiej skupić się na jednej branży poznać ją jak najlepiej się da wybrać 1-3 spółki liderów w danej branży i tylko w te podmioty inwestować?

Yaroman
Wpisów: 827
Wysłane: 8 grudnia 2018 08:40:49
Ilu inwestorów tyle metod inwestowania. Inwestując kwotę do kilku tysięcy zł pewnie skoncentrowałbym się na 2-3 spółkach - z różnych branż. W przypadku mojego portfela ( o większej wartości), przy uwzględnieniu moich cech osobistych (psychologia) - szczególnie akceptowanego poziomu ryzyka, zarówno pojedynczej transakcji jak i ryzyka portfela jako całości mój poziom komfortu + możliwość „ ogarnięcia” walorów to +/- 12 walorów.
fluctuat nec mergitur

Yaroman
Wysłane: 8 grudnia 2018 12:41:35
Zmniejszam częstotliwość wpisów w kronice. Częste wrzutki, typu „coś kupiłem, coś sprzedałem, etc” powodują wrażenie chaosu i chyba w swej masie są trudne do ogarnięcia dla czytelników. Chciałbym też by wpisy były czytelne po latach także dla mnie samego. Od tej pory będę podsumowywał kolejne miesiące inwestowania.
fluctuat nec mergitur

GRAF78
GRAF78 PREMIUM
Wysłane: 8 grudnia 2018 13:47:24
Yaroman napisał(a):
W przypadku mojego portfela ( o większej wartości), przy uwzględnieniu moich cech osobistych (psychologia) - szczególnie akceptowanego poziomu ryzyka, zarówno pojedynczej transakcji jak i ryzyka portfela jako całości mój poziom komfortu + możliwość „ ogarnięcia” walorów to +/- 12 walorów.

Zauważam tendencje im więcej walorów w portfelu tym gorsze wyniki, ja mam przeważnie 1 instrument/akcje czasem 2. I też nie były to drobne kwoty. Pisze o tym dlatego że mając mniej spółek więcej się wie o ich sytuacji fundamentalnej i technicznej oraz o rozwoju branży w jakiej działają. Dywersyfikacja w mojej ocenie jest dobra w przypadku spółek dywidendowych i nastawieniu się tylko na tego typu zyski.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 2 669
Wysłane: 8 grudnia 2018 15:17:25
Cytat:
Zauważam tendencje im więcej walorów w portfelu tym gorsze wyniki, ja mam przeważnie 1 instrument/akcje czasem 2.

Tutaj cudów nie ma - masz większy mianownik to musi być niższa stopa zwrotu średnio z większej ilości walorów. Moim zdaniem 1-2 spółki to już naprawdę jazda "po bandzie", bo dajmy na to jeśli miałbyś CDR i 11B kupione na początku tego roku w równym udziale masz dziś +39,63% stopy zwrotu YTD. Niby super i to jeszcze na spadkowym rynku, ale drawdown (obsunięcie kapitału) masz na poziomie -42% od sierpnia. Czy takie coś łatwo jest psychicznie wytrzymać ? W drugą stronę też szybki wzrost zysków z małej ilości dużych pozycji (choćby znów ten gaming gdy rósł jak szalony w połowie tego roku) mógł spowodować "implozję" w głowie niejednego inwestora. Moim zdaniem należy szukać złotego środka - o ile nadmierna dywersyfikacja prowadzi do słabych wyników (to już lepiej indeks kupić...) to jej brak może mieć też opłakane skutki (historie tych co stracili wszystko na giełdzie w 9 na 10 przypadków tyczą się osób które miały 1 lub 2 spółki i trzymały, dopłacały aż te podmioty zbankrutowały i nie mogli sprzedać tych akcji nikomu). Dla mnie optymalna ilość to te 4-8 walorów, ale skoro autor lepiej się czuje z 12 to jego wybór.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 8 grudnia 2018 15:21

Yaroman
Wysłane: 8 grudnia 2018 15:19:23
Fundamentalnie nigdy nie wiesz wszystkiego, śmiem wręcz twierdzić, że najważniejsze informacje, szczególnie te negatywne wychodzą na światło dzienne gdy już jest za późno na reakcję (kurs już się zmienił).
Technicznie nie jest problemem przeanalizowanie kilkunastu spółek. Myślę że wystarczy godzina raz na tydzień.
U mnie dywersyfikacja działa, największe zyski ZAWSZE miałem na spółkach które nie znalazłyby się w porfelu bardziej skoncentowanym (np. MDG, PHR, XTP).
Jak pisałem, ile inwestorów, tyle metod inwestowania. To co działa u jednego u innego niekoniecznie.
fluctuat nec mergitur

Yaroman
Wysłane: 8 grudnia 2018 15:25:53
P.S. Te 12 walorów to łącznie, odliczając np. obecnie posiadane obligacje, które w zasadzie są niemal „bezobsługowe” to dywersyfikacja chyba nie jest nadmierna? Przyznaję w przeszłości miałem z tym problem i muszę się pilnować by nie przesadzać.
fluctuat nec mergitur

gandalfp
Wpisów: 59
Wysłane: 8 grudnia 2018 16:06:14
Skoro działa dla Ciebie, to nie ma co kombinować i zmieniać. Ważne, żeby był efekt. Potwierdzam, to co napisaliście, że nie dla każdego zadziała ta sama strategia. Dla mnie działa portfel składający się z jednej lub dwóch spółek. Jak się przyzwyczai do tego, żeby jak najmniej kombinować w portfelu, wtedy człowiek się uczy cierpliwości i zysk się w końcu pojawia.

007
Wpisów: 195
Wysłane: 8 grudnia 2018 20:14:27
Nie rozumiem dlaczego większa dywersyfikacja miałaby wpływać na średnią rentowność, może co najwyżej wpływać na zmniejszenie odchyleń. Na dzień dobry można śmiało wymienić z 30 spółek wartych inwestycji, które powinny w długim okresie być lepsze od WIG. Inwestując w 2 spółki równie dobrze zamiast CDR i 11bit można było wybrać BAH jako wzrostowy i dywidendowy lub Unimot, który raportował wspaniałe wyniki jak się później okazało tyko papierowe. Przy tego typu inwestowaniu można i przez 5 lat mieć świetne wyniki, a potem jeden błąd i człowiek traci całość w jeden miesiąc.

investped
Wpisów: 29
Wysłane: 9 grudnia 2018 00:42:16
Najlepsi gracze, i często należy ich naśladować, i cytować, mają bardzo odmienne zdanie co do dywersyfikacji, np:

- Phil Town proponuje do 20 tys posiadać wyłącznie 1 firmę, ale nie za 100% lecz stopniowe jej kupowanie, przy wartości 40 tys możemy zwiększyć portfel do 2 akcji. mając 100 tys i więcej powinniśmy mieć 5 i nie więcej firm. I co najważniejsze - firm NAJLEPSZEJ JAKOŚCI.

- Graham zalecał trzymanie średnio 30 przedsiębiorstw, ponieważ jego metoda była bardzo nastawiona na ostrożne inwestowanie. Jeśli jesteś emerytem to nie warto ryzykować w 1 firmę, lecz trzymać się stylu Grahama.

- Richard Koch zalecał trzymanie średnio 10 firm,

- a Gil Blake - mistrz od funduszy - kupował tylko jeden rodzaj funduszu na 1-3 dni.

- daytraderzy z kolei inwestują w jeden instrument szerokiego rynku i przez to dywersyfikują (np. kontrakty). Także, każdy styl ma odmienną ilość dywersyfikacji, ale...

Każdy z super-graczy z jakimi miałem styczność potwierdzała, aby nigdy nie korelować akcji. Np. CDProjekt i 11Bit - powinieneś wybrać tę firmę, która zachowuje się lepiej (siła relatywna).

Na koniec jeszcze przytoczę mojego faworyta Jacka D. Schwagera z książki "Jak działają rynki":

Nadmierna dywersyfikacja nie ogranicza ryzyka lecz... je podwyższa, pod warunkiem, że aktywa w nim są silnie skorelowane ze sobą (strona 262).

Jest jeszcze jedno błędne stwierdzenie, z którym należy się zmierzyć, otóż nadmierna dywersyfikacja niemal zawsze powoduje, że nasz portfel jest gorszy od rynku.

Osobiście uważam, że lepiej mieć maksymalnie 5 firm świetnej jakości, niż 20 przeciętnych. Problem w tym, że większość osób nie potrafi odróżnić tych pierwszych od drugich i dlatego kupują więcej niż powinni.

GRAF78
GRAF78 PREMIUM
Wysłane: 9 grudnia 2018 16:51:40
Wojetek napisał(a):
Moim zdaniem 1-2 spółki to już naprawdę jazda "po bandzie", bo dajmy na to jeśli miałbyś CDR i 11B kupione na początku tego roku w równym udziale masz dziś +39,63% stopy zwrotu YTD. Niby super i to jeszcze na spadkowym rynku, ale drawdown (obsunięcie kapitału) masz na poziomie -42% od sierpnia. Czy takie coś łatwo jest psychicznie wytrzymać ?

Akurat miałem 11B i przez swój błąd i brak postępowania zgodnie z planem którym było napisane że mam sprzedać przed raportem sprzedałem po, po kursie ok 350... a jeśli chodzi o CDR to obecnie trzymam ponownie shorty - najważniejsze to napisać dobry plan a potem już tylko realizacja i liczenie zysków.

007
Wysłane: 9 grudnia 2018 18:54:09
Nie ma żadnego logicznego uzasadnienia dla stosowania limitu 20 tyś dla jednej spółki. Jedyny sensowny limit to ok. 1 tyś zł ze względu na prowizję. Zauważ, że 3 tyś zł. dla osoby odkładającej 100 zł miesięcznie to tyle samo co 300 tyś. dla osoby odkładającej 10 tyś miesięcznie. Ktoś może i przez pięć lat zbierać te 20 tysięcy i po jednym błędzie straci większość kapitału.

Gdyby to było takie proste że wybieramy 5 firm świetnej jakości i patrzymy jak kursy wszystkich pięciu rosną do nieba to mielibyśmy samych multimilionerów na giełdzie. Rzeczywistość jest trochę bardziej brutalna, bo istnieją setki powodów załamania wyników każdej z tych super spółek.

investped
Wysłane: 9 grudnia 2018 19:26:18
Jeśli masz efektywną strategię gry to w dłuższym terminie musisz zarobić. I w drugą stronę, nawet najlepszy model zarządzania staje się bezużyteczny jeśli posiadasz kiepską metodę gry.

Nie muszą wszystkie rosnąć do nieba. Możesz mieć odsetek zaledwie 40 procent zyskownych transakcji, a i tak zarabiać duże sumy, pod warunkiem, że działasz tak jak trzeba.

Zarabianie na giełdzie wcale nie jest takie trudne. To ludzie sami sobie szkodzą i nawet jeszcze o tym nie wiedzą. Mógłbym ci tu wyjawić moją strategię, a i tak nie zarobisz na niej ani złotówki.

007
Wysłane: 9 grudnia 2018 19:49:52
Na giełdzie nic nie musisz, a w szczególności nie musisz zarobić. Te 40% równie dobrze działa przy pięciu jak i przy 50 spółkach. Nie działa natomiast przy jednej spółce. A na Twojej strategii z pewnością bym nie zarobił, bo bym z niej nie skorzystał. Nie zdarza mi się inwestować więcej niż 20% kapitału w jedną spółkę.

investped
Wysłane: 9 grudnia 2018 21:04:32
Nie, nie zadziała żadne 40% tak samo w przypadku 5, 15 czy 30 spółek. Im większa ilość spółek w portfelu, tym mniejsze szanse na podbicie rynku.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
33 34 35 36 37 38 39