CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 194,60 zł (+11,77%) 23-01-2019 17:03
lelo-pakero
Wpisów: 512
Wysłane: 11 stycznia 2019 11:03:47 przy kursie: 165,10 zł
abcabc napisał(a):
Argumenty i szacunki były podawane w wątku wielokrotnie. Są również szacunki biur maklerskich, które wprawdzie nieraz podają wyższe ceny docelowe, ale pod dwoma warunkami:
1. szybka premiera (najdalej początek 2020)
2. sprzedaż na poziomie RDR2, co jest wg mnie nieuzasadnionym optymizmem

Mijasz się z prawdą mówiąc delikatnie. Szacunki, którego biura maklerskiego zakładają sprzedaż na poziomie RDR2? Prawdopodobnie sprzedaż RDR2 osiągnie okolice 25-30 mln kopii w pierwszym kwartale sprzedaży (17 mln osiągnęli w 12 dni). Gdyby wypuścili wersję na PC równolegle to byłoby to odpowiednio 30-35 mln w kwartale premiery. Tymczasem najbardziej optymistyczne założenie co do sprzedaży CP2077 zrobił Vestor, który założył sprzedaż 19 mln kopii w kwartale premiery. Trigon zakłada 16 mln, a BOŚ założył 15 mln w kwartale premiery. Mbank zakłada 17,9 mln kopii, ale w pierwszym roku sprzedaży, a nie kwartale. Podobnie jak Noble, który w rekomendacji z przed paru dni zakłada jedynie 15 mln kopii w pierwszym roku sprzedaży.

abcabc napisał(a):
Są również szacunki biur maklerskich, które wprawdzie nieraz podają wyższe ceny docelowe

Nieraz? Aktualnie, które biura maklerskie podają cenę docelową mniejszą niż 153 zł? Wszystkie wymienione przeze mnie powyżej dają cenę powyżej 170 zł, średnio na poziomie 200 zł. Trigon 235 zł. Mam nadzieję, że nie mówisz o starych, nieaktualizowanych rekomendacjach.

abcabc napisał(a):
Spółka jest na czysto spekulacyjnych poziomach, więc nie widzę powodu, żeby trochę pospekulować. [...]Myślę, że rozsądnie byłoby być w okolicy 100, a okazja pojawi się przy 80, ale oczywiście wycena rynkowa nie musi być efektywna.

Naganianie level bankier i nic więcej. Może przedstawisz jakieś wyliczenia, z których wynika taka właśnie "rozsądna" wycena spółki na poziomie 100 zł? Pochwaliłeś się kilka postów wyżej, że zająłeś krótką pozycję na walorze i trudno oprzeć się wrażeniu, że ten fakt całkowicie przesłania ci obiektywny osąd spółki.
Edytowany: 11 stycznia 2019 11:05

abcabc
abcabc PREMIUM
Wpisów: 179
Wysłane: 11 stycznia 2019 11:38:42 przy kursie: 165,10 zł
Założenia biur maklerskich nie dotyczą całego kwartału w sensie od pierwszego do ostatniego dnia, tylko "kwartału premiery", a premiera może być np. w środku ostatniego miesiąca. Jeśli uważasz, że 25 mln vs 19 mln to nie jest ten sam poziom, to rzeczywiście, możemy uznać że to dużo mniej. Osobiście skłaniam się do tego, że będzie im trudno rozkręcić machinę promocyjną 2x lepiej niż dla poprzedniej produkcji, bo nie mają z tym doświadczenia. Uznaję to po prostu za obiektywną biznesową trudność, której nie pokonuje się "bo gra była dobra". Żeby przekroczyć te najwyższe poziomy, trzeba albo megahitu kolonizującego nową niszę (minecraft), albo sprawnie się wypromować - zakładam, że CP mierzy w to drugie, czyli konkurowanie ze studiami AAA. Tam nie ma właściwie możliwości zaskoczenia grą, społeczności są dawno zbudowane wokół marki studia i ich potencjał jest z grubsza znany.

Dlatego np. będę wyciągał wnioski z tego, ile RDR2 wydało na promocję i ile może wydać (lub planuje) CDP i to będzie ograniczało z góry możliwość sprzedaży w 99% przypadków. Zostawiam 1% na cud, że gra będzie tak dobra, że sprzedaż będzie się kręcić wyżej sama.

"nieraz" może nie jest tu najlepszym słowem, bo rzeczywiście rekomendacji jest zaledwie kilka. Miałem na myśli to, że niektóre podają znacznie wyższe poziomy niż obecny. Co do rekomendacji, uważam że najbardziej realistycznie do założeń podchodzi mbank. Jednak nie zgadzam się z ich wnioskowaniem (wystarczy spojrzeć na wyniki modelu DCF i metody porównawczej). Rekomendację zmienili w momencie gdy wydaje mi się mieli zmiany w pokryciu spółek i przebudowywali zespół, więc nawet nie wiem czy analizę robi ciągle ta sama osoba.

Podałem jaką pozycję zająłem w tamtym momencie z czystej formalności. Wcześniej zajmowałem również pozycję w górę. Na pewno to wpływa na argumentację, ale to nie znaczy, że nie chcę czytać przeciwnych argumentów - a nuż zmienię zdanie. W końcu chodzi o to, żeby coś tu zarobić, a nie mieć rację i zostać bez kasy.

Jak szacuję odpowiedni poziom dla kupna - przez porównanie szans i możliwości zarobku na akcję. Czyli jeśli zakładamy,że zrobią 10-20-30 pln na akcję w dobrym roku z premierą itd. to dla mnie jest mało. Dlaczego? Bo ryzyko, ze sprzeda się połowę mniej i potem ciężko będzie dopiąć finansowo kolejne duże produkcje jest wysokie (20-40% - mój własny szacunek, na oko, bo tyle mniej więcej gier z dużych studio sprzedaje się tak sobie lub słabo). Ciężko będzie też szybko rozwijać firmę do poziomu pozwalającego robić kilka produkcji naraz, a więc uzasadniającego wycenę porównawczą do gigantów branży (z którymi na razie nie powinni być zestawiani bez dyskonta kilkadziesiąt procent - chyba się zgodzimy, że po prostu nie mają tyle dojnych krów co Activision). Stąd kurs nie powinien być w miejscu, gdzie spółka zarabia X przy sprzedaży Y, tylko niżej o te kilkadziesiąt procent. Oczywiście nie musi tak być na rynku i teraz wg mnie tak jest, tzn. wycena rynkowa nie powoduje opłacalności kupowania akcji. Jeśli w ogóle interesuje cię ten temat, mogę rozwinąć na podstawie spojrzenia na kurs CDP w momencie wydania W3.

Bushido
Wpisów: 250
Wysłane: 11 stycznia 2019 11:42:42 przy kursie: 165,10 zł
CP tworzą prawie 8 lat więc o jakich 3 latach wspominacie ?
Całokształt kosztów może się otrzeć o 0,5 mld zł - CP dla nich to "wóz albo przewóz" - oczekiwania bardzo wysokie a zakończenie może być różne
Wycena na dziś - kosmos

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 11 stycznia 2019 12:03:06 przy kursie: 165,10 zł
3 lata to powiedzmy minimum od ogłoszenia gry. Trzeba pamiętać, że robi je studio Spokko, specjalizujące się w grach mobilnych, a nie poprzednie zespoły, więc mogą też zaskoczyć sprawnością. Chyba nie byliby na rynku mobilnych gierek, gdyby robili jedną 10 lat :)?

michal-j
Wpisów: 15
Wysłane: 11 stycznia 2019 12:14:47 przy kursie: 165,10 zł
Spokko nie pracuje nad nieogłoszonym tytułem AAA, przyszli do spółki z własnym pomysłem i spółka go kupiła, mówił o tym Kiciński. To jest coś ekstra w stosunku do strategi.

Greenthumb
Wpisów: 149
Wysłane: 11 stycznia 2019 12:18:05 przy kursie: 165,10 zł
Spokko robi kolejne AAA+ dla CDR? No pojechałeś...Liar
Przypominasz mi wpisy WINa sprzed premiery W3. Polecam przejrzeć.
Zamiast pisać elaboraty na mało istotne tematy, naganiając na spadki poczekaj na preordery i wtedy będziemy rozmawiać o faktach, a nie Twoich domysłach.
Widocznie nie zrobił na Tobie wrażenia sposób prezentacji trailera na E3, wyświetlenia na YT, ani nie śledzisz hype'u w necie. Jeśli na podstawie tych prostych porównań nie jesteś w stanie określić jaki ta gra ma potencjał, to jest mi troszkę przykro.

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 11 stycznia 2019 12:30:44 przy kursie: 165,10 zł
Aha, w takim razie musiałem coś źle przeczytać. Wydawało mi się, że to oni robią ten nieogłoszony projekt, z którym sami poszli do CDP, być może po prostu gdzieś to opisywali razem jako nieogłoszony projekt i dlatego doszedłem do wniosku że to oni robią ten AAA. Nie ma to większego znaczenia dla dyskusji, ale dzięki za sprostowanie.

michal-j
Wysłane: 11 stycznia 2019 12:46:22 przy kursie: 165,10 zł
"Przyszli do nas z ciekawym pomysłem opartym na jednej z naszych marek, w który postanowiliśmy się zaangażować kapitałowo. Chcemy wnosić do naszego biznesu świeże pomysły i rozwiązania, a to, co planuje ekipa Spokko jest dla nas zupełnie nowym obszarem twórczym. Nowe studio będzie w dużej mierze niezależne."

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/spokko-nowa-spolka-cd-projektu-co-to-jest/epz5bq3

Zakładam, że pracują nad czymś o potencjale WK. I znowu, nie jest to poziom strategiczny dla spółki, ale ten tytuł + Gwint + WK + mam nadzieję, kolejne płatne dodatki do Gwinta ze sprzedażą 1-2M kopii, mają na celu zmniejszyć negatywne skutki sezonowości w rozumieniu od premiery do premiery.

Bushido
Wysłane: 11 stycznia 2019 12:59:08 przy kursie: 165,10 zł
Greenthumb napisał(a):
Spokko robi kolejne AAA+ dla CDR? No pojechałeś...Liar
Przypominasz mi wpisy WINa sprzed premiery W3. Polecam przejrzeć.
Zamiast pisać elaboraty na mało istotne tematy, naganiając na spadki poczekaj na preordery i wtedy będziemy rozmawiać o faktach, a nie Twoich domysłach.
Widocznie nie zrobił na Tobie wrażenia sposób prezentacji trailera na E3, wyświetlenia na YT, ani nie śledzisz hype'u w necie. Jeśli na podstawie tych prostych porównań nie jesteś w stanie określić jaki ta gra ma potencjał, to jest mi troszkę przykro.

Na wielu ekspertach nie zrobiło to wrażenia i co ???
Czy na każdym miało zrobić wrażenie bo to robota CDP ???

Czasem można odnieść wrażenie że "zakon CDP" widzi wszystko tylko - ach och - cud miód
a są specjaliści którzy twierdzą że CP może być dobra grą ale jak to górale mówią " jajec nie urwie "
Osobiście nie wierzę w sukces CP - nie z tymi ludzmi - ale jakoś w głębi troszkę kibicuję bo to w końcu firma z naszego podwórka

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 11 stycznia 2019 13:37:30 przy kursie: 165,10 zł
michal-j napisał(a):

Zakładam, że pracują nad czymś o potencjale WK. I znowu, nie jest to poziom strategiczny dla spółki, ale ten tytuł + Gwint + WK + mam nadzieję, kolejne płatne dodatki do Gwinta ze sprzedażą 1-2M kopii, mają na celu zmniejszyć negatywne skutki sezonowości w rozumieniu od premiery do premiery.

Też trochę dziwne, jeśli to mały projekt i nie został ciągle ogłoszony.

Z ciekawostek, dzisiaj ujawnił się kolejny fundusz grający na spadki. Jak wy to interpretujecie, skąd ten dysonans? Wszyscy widzieli trailer CP i wiedzą jakie były reakcje, jednak właściwie nie ma obecnie kupujących insiderów ani funduszy. Jeśli wszyscy wierzą w spółkę, a mamy do czynienia z bardzo płynnym komponentem wig20, to co widzą, że nie chcą zapakować pod korek i ujawnić się w akcjonariacie?

Czy można określić potencjał na podstawie trailera? Nie, bo gra to nie trailer. Właściwie to w tym momencie jej nie było. Mogę sobie ocenić potencjał Duke Nukem Forever na podstawie trailera - też był świetny i urywał głowę jak wyszedł. Cały czas nie wiemy, kiedy gra wyjdzie, a każdy rok ewentualnego opóźnienia to przecież wydłużenie okresu zwrotu z kapitału. Jeśli zakładamy 2 mld, które mają uzasadnić wysokie c/z za ostatnie kilka lat, to za rok gra musi zarobić 25% więcej. Za dwa - 50%. Ile by nie dopracowywali, będą musieli wtedy wydać, inaczej przestanie się opłacać nad nią pracować - takie jest ryzyko branży i to powinno być w kursie, a nie 200 pln bo jak sprzedadzą 20 mln kopii to zarobią.

michal-j
Wysłane: 11 stycznia 2019 14:02:16 przy kursie: 165,10 zł
Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Po prostu reprezentują drugą stronę rynku i tyle. Powiedzmy, że bardziej by mnie martwiła wyprzedaż pakietów tych ujawnionych funduszy niż pojawienie się krótkiej pozycji.

W sumie to samo pytanie można zadać inaczej, skoro CP + nowy tytuł tak źle prognozują, to dlaczego w akcjonariacie mamy tyle funduszy (ponad 30% udziału), dlaczego one nie sprzedawały po 200 tylko wytrzymały zjazd do 125, dlaczego nie robią teraz, korzystając z podbitki?

Takie rozważania chyba nie mają sensu. Każdy chce zarobić i robi to realizując inną strategię.
Osobiście uważam, że ci, którzy teraz trzymają a nawet kupują longi, wyceniają CDR w perspektywie kolejnych 5-10 lat, kiedy to spółka powinna wejść na nowy poziom i zacząć wreszcie produkować dwa dwa tytuły AAA jednocześnie.

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 11 stycznia 2019 14:45:27 przy kursie: 165,10 zł
Przecież sprzedawały - fundusz szwedzki, polskie (do niedawna było to widoczne na stooq, ale co jakiś czas resetują statystyki zmian w akcjonariacie). Reszta handluje poza progami powiadomień i nie musi schodzić w dół z pozycji, szczególnie jeśli zajęli ją bardzo nisko. Jednocześnie mogą być zyskowni na pozycji, właśnie dzięki handlowi w trakcie zmiennych sesji, gdzie przecież grubas zawsze ogrywa tłum.

surfmen
Wpisów: 74
Wysłane: 11 stycznia 2019 15:20:56 przy kursie: 165,10 zł
Do poprzedników ,jeżeli piszecie że znacie negatywne opinie ekspertow to je przytoczcie ,jeżeli piszecie że nie ma dużych zleceń kupna na papierze od dawna to najpierw zerkinijcie na arkusze z ostatnich sesji ,jedno co się zgadza to wykazane zlecenie na KS,w KNF.

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 11 stycznia 2019 15:34:00 przy kursie: 165,10 zł
Nie ma potrzeby szukać opinii ekspertów, same rekomendacje to w gruncie rzeczy negatywny opis. Popatrz na to tak: masz rekomendację 200, ale przy sprzedaży X.

Tylko że tej sprzedaży nie ma i może nie być. Może być X*0,5 i to jest bardzo prawdopodobne, np. 50% szansy. Może być X*1,5, ale to już jest mało prawdopodobne, np. 1-5% - to wiemy stąd, że gry tego typu po prostu tak się nie sprzedają w większości przypadków.

No i teraz pozostaje pytanie, czy stawiasz na wydarzenie z szansą 1%, czy to z szansą 50%. Skoro kurs jest praktycznie w miejscu, które dyskontuje szansę sprzedaży na poziomie X. No chyba, że chcesz wejść po 20% zysku z ryzykiem 50% wtopy.
Edytowany: 11 stycznia 2019 15:34

lelo-pakero
Wysłane: 11 stycznia 2019 17:50:53 przy kursie: 165,10 zł
abcabc napisał(a):
Tylko że tej sprzedaży nie ma i może nie być. Może być X*0,5 i to jest bardzo prawdopodobne, np. 50% szansy. Może być X*1,5, ale to już jest mało prawdopodobne, np. 1-5% - to wiemy stąd, że gry tego typu po prostu tak się nie sprzedają w większości przypadków.

RDR2 po doliczeniu PC sprzedałby ok. 30-35 mln kopii w ciągu dwóch miesięcy od premiery. To jest o min. 100% więcej niż zakłada DM BOŚ dając wycenę 204 zł i pewnie min. 200% więcej niż zakłada Noble dając wycenę 194 zł (zakładają sprzedaż 15 mln kopii przez cały rok sprzedaży). Czyli gra powszechnie uważana na rynku za benchmark dla sprzedaży CP2077 ma obecnie sprzedaż X*2 do X*3. Tobie jednak nie przeszkadza to w tworzeniu absurdalnych teorii o rzekomym 1% (!!) prawdopodobieństwie scenariusza sprzedaży X*1,5. Ciebie nic nie obchodzą fakty i liczby, a wszystko co masz do powiedzenia na temat spółki opierasz na swojej wierze i domysłach. Twoją wiedzę o CD Projekcie dobrze podsumowuje wpis o tworzeniu nowej gry skali AAA przez przejętą firmę Spokko.

Bushido
Wysłane: 11 stycznia 2019 18:09:27 przy kursie: 165,10 zł
@lelo-pakero
Zarzucasz komuś domysły a sam pisząc na temat RDR 2 używasz słowa - sprzedałby - fantazjując o wersji PC której nie ma i jeszcze podajesz konkretne liczby ..............(??)thumbright

abcabc
abcabc PREMIUM
Wysłane: 11 stycznia 2019 18:28:20 przy kursie: 165,10 zł
Ok, ale RDR2 po doliczeniu PC miałby też dłuższy czas produkcji i wyższe koszty. Dlaczego studio się na to nie zdecydowało, skoro mogli na tym zarobić?

Jakie według ciebie jest prawdopodobieństwo sprzedaży X*2/X*3 i dlaczego analitycy go nie uwzględniają w rekomendacjach? Jeśli uważasz, że wynosi więcej niż prawdopodobieństwo X*0,5 to oczywiście powinieneś być na długiej pozycji.

Ja uważam, że żeby sprzedać więcej trzeba wykonać nieproporcjonalnie większy wysiłek - lub mieć szczęście, zależy jak to na to patrzy. Im więcej kopii, tym trudniej. Jeśli ustawimy sprzedaż gier od największych hitów w dół, to piramida jest coraz węższa na górze. Jeśli wezmę X*0,5 (powiedzmy sprzedaż 5-10 mln) to takich gier jest mnóstwo, wychodzą co roku - patrząc na listy bestsellerów, co najmniej kilkanaście rocznie. Takich ze sprzedażą kilkadziesiąt mln prawie nie ma. Pojedyncze sztuki rocznie. Takich ze sprzedażą 100 mln i więcej - jedna na kilka lat.

Jak więc szacujesz prawdopodobieństwo takiej, a nie innej sprzedaży? Ja uważam, że kilka procent trzeba na pewno postawić na: nie będzie tej gry. Po prostu tak jest w branży, przekłada się premiery, braknie kasy, ktoś się z kimś pokłóci, Kiciński umrze (?), wyrzuca się rzeczy do kosza itd. Zostaje ci 98% na resztę - jak to rozdysponujesz na poziomy sprzedaży i odpowiadającą cenę akcji. Można to porównać z listami bestsellerów (gdzie już nie ma niewydanych gier) i zobaczyć, jak naprawdę się rozkładają szanse sprzedażowe, oczywiście to nie będzie uwzględniać tylko sf open world, ale z grubsza pokazuje jak trudno wydać wysoko sprzedające się tytuły.

Nie uważam się za znawcę branży lub CDP, po prostu przedstawiam mój sposób rozegrania tych akcji i korzystam ze swojego pojmowania sytuacji.

Jeszcze jedno: wycena porównawcza w mbanku (mdm), najnowsza rekomendacja, wynosi ~140 pln. Arbitralnie przyjęli tam, że wycena DCF bardziej się liczy, czyli postawili więcej nacisku na to, że CP faktycznie ponadprzeciętnie zarobi. Dlaczego nie przyjąć innej wagi wyceny porównawczej i nie wziąć 140 za punkt odniesienia?
Edytowany: 11 stycznia 2019 18:30

lelo-pakero
Wysłane: 11 stycznia 2019 18:35:02 przy kursie: 165,10 zł
@Bushido
Nie odróżniasz wróżenia z fusów, na zasadzie widzimisię, od estymacji na podstawie ogólnodostępnych danych o sprzedaży gier PC. Przy sprzedaży ok. 25-30 mln kopii na konsolach, założenie 14%-17% całości sprzedaży na PC to jest konserwatywne założenie. Co więcej nie jest to wyłącznie moje założenie. Dokładnie taką wartość przyjął BOŚ w swojej rekomendacji. Nie ma tu nic do rzeczy czy RDR2 w ogóle wyjdzie na PC-ty. Chodzi o porównanie z CP2077, który na PC-ty na pewno wyjdzie, co potwierdziła spółka dawno temu.

Bushido
Wysłane: 11 stycznia 2019 18:47:28 przy kursie: 165,10 zł
Ja preferuje fakty

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 621
Wysłane: 11 stycznia 2019 19:58:35 przy kursie: 165,10 zł
W sprawie tej nieogłoszonej gry.

Na ogół sukces w tej branży wynika z długotrwałych kampanii, przekonywania, puszczania trailerów i innego mamienia (zachęcania) potencjalnych klientów. To wynika przecież z ostrej konkurencji pomiędzy producentami gier. Nie słyszałem by jakiś poważy tytuł (duża droga i rozbudowana gra) był objęty tak wielką tajemnicą. Należy przypuszczać, że prace na tym mogą być na tak wczesnym etapie, że premiera nastąpi za wiele lat. Utrzymywanie tajemnicy byłoby bardzo dziwnym posunięciem.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość