Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 343
Wysłane: 10 lutego 2019 16:30:49
@Anty_Teresa

Cytat:
Ty chciałbyś partycypować w stratach tych co grają na forexie? Czy w stratach wszystkich okradzionych? Jak sąsiadowi ukradnie ktoś samochód, to chciałbyś zwracać mu koszt zakupu, albo zrzucać się na kupno nowego?

To nie jest taka sytuacja - do afery Getback doprowadziła nieudolność/zaniechanie Państwa, a konkretnie instytucji takich jak:

KNF (brak nadzoru, pomimo zgłoszeń sygnalistów)
GPW (nagrody dla Getback, uwiarygodnienie spółki)
Banków Państwowych (beneficjenci)

Wypadałoby ponieść odpowiedzialność za swoje czyny.
Porównałbym sytuacje do odpowiedzialności Straży Pożarnej za brak gaszenia i bierność pomimo zgłoszeń "pali się", z jednoczesnym przyjęciem korzyści majątkowych od podpalacza (getback --> banki państwowe)

Cytat:
Nie ma w tym przypadku mowy o jakimś interesie społecznym

W interesie społecznym jest ukaranie winnych i rozwiązanie tej afery ze zwrotem środków poszkodowanym. Dzisiaj okradli nas, a przy takim działaniu instytucji, jutro okradną Ciebie AntyTereso, albo kogoś z twojej rodziny, sąsiada itp...
W interesie społecznym jest sprawiedliwe Państwo które nie pozwala na oszustwa na masową skalę... Czemu Polska nie może być jak USA, gdzie taki SEC działa?
Dlaczego musimy godzić się na Dziadowskie Państwo AntyTereso?

Cytat:
Jeśli dzielić się stratami, to czemu nie majątkiem i zyskami?

Zyskami się dzielę z Państwem, 19% co roku, a Getbacka nawet nie rozlicze dzieki dzialalnosci pana Radka, de facto bede opodatkowany od straty 19%...Do tego Państwo wyplaca rekompensaty powodzianom, frankowiczom, itp... wiec argument słabiutki. Za te 19% oczekuje uczciwego regulowanego rynku a nie p*******ej fikcji
Edytowany: 10 lutego 2019 16:45

bukos4
Wpisów: 550
Wysłane: 10 lutego 2019 17:23:12
antyteresa z tego co ja zrozumialem to poszkodowanemu chodzi o to, zeby panstwo dopilnowalo realizacji ukladu tzn zwrotu nam tych 25%, zeby to co jest nie zostalo rozkradzione;. i tu ja bym sie przychylil do takiej opcji, tylko potrzebna jest konstrukcja prawna...

bukos4
Wysłane: 10 lutego 2019 17:25:49
moze tez jakas kontstrukcja co do rozdysponowania kar, to by panstwo nie zarobilo po prostu, a my bysmy cos odzyskali...zobaczymy na ile panstwo jest otwarte...

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 590
Wysłane: 10 lutego 2019 17:45:15
@VOX
Cytat:
To nie jest taka sytuacja - do afery Getback doprowadziła nieudolność/zaniechanie Państwa, a konkretnie instytucji takich jak:

Porównałbym sytuacje do odpowiedzialności Straży Pożarnej za brak gaszenia i bierność pomimo zgłoszeń "pali się", z jednoczesnym przyjęciem korzyści majątkowych od podpalacza (getback --> banki państwowe)

W przypadku KNF ja się nie czepiam. Poczytaj bankiera i tamtejszych "sygnalistów". Reagując na takie zgłoszenia w zasadzie mielibyśmy permanentną kontrolę we wszystkich podmiotach na rynku. Co to za sygnał, że spółka jest zadłużona? Jest wiele więcej spółek i bardziej zadłużonych. Wszystko oczywiście zależy od treści, ale z tego co czytałem to nie widzę nic zdrożnego w działaniu KNF.

Nagroda za debiut słuszna - zgarnęli mnóstwo pieniędzy z rynku. I w sumie się też nie dziwię, bo papiery GetBacku wyglądały OK. To że było to fałszerstwo rzeczywistości to zupełnie inna sprawa.

Jeśli chodzi o banki to sprawa byłaby prostsza w postępowaniu upadłościowym,, ale jest coś takiego jak skarga Paulińska: http://prawna.eu/skarga-paulianska-orzecznictwo-sadowe-czyli-przyklady-z-praktyki-czesc-pierwsza/

Cytat:
W interesie społecznym jest ukaranie winnych i rozwiązanie tej afery ze zwrotem środków poszkodowanym. Dzisiaj okradli nas, a przy takim działaniu instytucji, jutro okradną Ciebie AntyTereso, albo kogoś z twojej rodziny, sąsiada itp...
W interesie społecznym jest sprawiedliwe Państwo które nie pozwala na oszustwa na masową skalę... Czemu Polska nie może być jak USA, gdzie taki SEC działa?

Zgadza się. W interesie społecznym jest ukaranie winnych. I najlepiej zaspokojenie wierzycieli z majątków osobistych tych winnych. Natomiast ja uważam że zwrot środków z budżetu nie jest w interesie społecznym. Mnie też "okradziono" na Uboat Line. A sprawca chodzi do dziś po wolności... Czy mi się to podoba? Nie. Czy Państwo wykazało się sprawnością? Nie. Ja natomiast nie oczekuję, że inni obywatele tego Państwa zrekompensują mi te środki które straciłem na obligach Ubota. Za to oczywiście chciałbym aby Państwo było sprawne. W przypadku USA i SEC wcale tak różowo nie jest - tam też są afery i przekręty - patrz Theranos https://pl.wikipedia.org/wiki/Theranos

Cytat:
Zyskami się dzielę z Państwem, 19% co roku, a Getbacka nawet nie rozlicze dzieki dzialalnosci pana Radka, de facto bede opodatkowany od straty 19%...Do tego Państwo wyplaca rekompensaty powodzianom, frankowiczom, itp... wiec argument słabiutki. Za te 19% oczekuje uczciwego regulowanego rynku a nie p*******ej fikcji

Dla mnie wypłaty dla powodzianów, rolników, frankowiczów też są nieuczciwe, a przynajmniej takie które rekompensują straty powyżej jakiegoś tam minimum socjalnego.
Edytowany: 10 lutego 2019 18:07

LUK123ASZ
Wpisów: 16
Wysłane: 10 lutego 2019 19:18:16
Nie widzę za bardzo przesłanek do skargi pauliańskiej, a już na pewno nie wierzę w jej skuteczność w tym przypadku.

Wg mnie układ nie jest zagrożony, 25% w 8 lat to naprawdę grosze.

Odnośnie pomocy przez państwo to jest to całkowicie nierealne (w normalnych warunkach). Zgłoszenia sygnalisty były, ale takich zgłoszeń jest masa,w większości spółek. Z zewnątrz rolki na funduszach nie były do zauważenia.

Co do spotkania z JK - powodzenia. Ale i tak niczego nie zmieni. Posłucha, powie, że rozumie, przyjmie pismo, zapewni o działaniu prokuratury i innych organów państwowych i tyle.

Jeśli chodzi o połączenie banków, to może być jedynie na korzyść dla osób liczących na odszkodowanie od IB.

bukos4
Wysłane: 10 lutego 2019 19:32:28
najbardziej nie zgadzam sie z pozycja nr 2. uklad jest bardzo zagrozony...

kokospl
Wpisów: 937
Wysłane: 10 lutego 2019 21:19:18
1. Jak najbardziej panstwo powinno nalozyc srogie kary na instytucje partycypujace w tym przekrecie / udzielajace ofert bez wymaganego pozwolenia. A kary powinny trafic na specjalny fundusz dla poszkodowanych.
2. Ujawnienie dokumentacji KNF dot. chocby IB na pewno bylaby w interesie poszkodowanych
3. KK jako swiadek koronny to jak najbardziej pomysl dobry
4. Prokuratura powinna sie zainteresowac tym co sie teraz obecnie w spolce dzieje

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 10 lutego 2019 21:30:08
@anty_teresa
Cytat:

W przypadku KNF ja się nie czepiam. Poczytaj bankiera i tamtejszych "sygnalistów". Reagując na takie zgłoszenia w zasadzie mielibyśmy permanentną kontrolę we wszystkich podmiotach na rynku. Co to za sygnał, że spółka jest zadłużona? Jest wiele więcej spółek i bardziej zadłużonych. Wszystko oczywiście zależy od treści, ale z tego co czytałem to nie widzę nic zdrożnego w działaniu KNF.

Kto powiedział że sygnalista jest z bankiera? Znasz personalia sygnalisty? Nie wydaje mi się. A co jeśli był to pracownik Getback? Np ktoś z księgowości? Uważasz że KNF powinien to ignorować (a to właśnie zrobił)?
Tylko tacy anonimowi sygnalisci traktowani poważnie mogą coś zmienić.

https://gospodarka.dziennik.pl/finanse/artykuly/577255,getback-ostrzezenie-grudzien-pismo-sygnalista.html

Idąc Twoim tokiem rozumowania, Prokuratura/KNF powinny ignorować jakiekolwiek zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa, bo przecież może być napisane przez kogoś kto nie ma piatej klepki - w twoim mniemaniu "osoba z bankiera". To jest ich psi obowiązek żeby zawiadomienia traktować poważnie

Nie oczekuję rekompensaty 100%. Ale Państwo mogłoby przejąć nadzór nad GetBack (odebrać zarząd skompromitowanemu Abris), oraz dochodzenie wszystkich roszczeń prawnie (bo jest to sprawa kryminalna) i nie mamy jak zdobyć dowodów w sprawie. Tylko tyle. Pewnie żądam zbyt wiele... ???
Edytowany: 10 lutego 2019 21:37

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 10 lutego 2019 21:43:33
Cytat:
W przypadku KNF ja się nie czepiam.

@anty_teresa

a to niby nie jest korupcja urzędnikow KNF?
to pewnie czubek góry lodowej co tam sie działo i jak ukręcano łeb kolejnym kontrolom.

Cytat:
Nadzór po donosie przyśpieszył prace dotyczące wyjaśnienia rzeczywistej kondycji GetBacku. W lutym rozpoczął kontrolę w firmie. Wówczas windykator postanowił… zatrudnić urzędnika UKNF, który zajmował się jego sprawą. Chodzi o Bartosza Klimczaka, wicedyrektora departamentu funduszy inwestycyjnych i funduszy emerytalnych w UKNF.

Było to drugie podejście GetBacku do Klimczaka. Na początku 2017 r. Klimczak sam chciał zmienić pracę. Otrzymał wówczas ofertę od headhuntera dotyczącą stanowiska dyrektora ds. compliance w instytucji finansowej (bez informacji, jakiej konkretnie). Urzędnik wziął udział w pierwszym spotkaniu dotyczącym pracy – z przedstawicielami firmy head hunterskiej. Informacja, że chodzi o pracę w GetBacku, miała się pojawić dopiero później.
Edytowany: 10 lutego 2019 21:46

poszkodowany
Wpisów: 131
Wysłane: 10 lutego 2019 23:07:40
@anty_teresa
Kilka sprostowań Twojego toku myślenia:
1. Jak komuś ukradną auto (oczywiście ubezpieczone) to dostaje z tego tytułu ODSZKODOWANIE na które składają się WSZYSCY ubezpieczeni w danej formie ubezpieczonej - z czego dodatkowo żyje ta firma - więc Twoje rozumowanie i argumenty są nie na temat!!!
1A. Jak GB wypłacał odsetki to PAŃSTWO BRAŁO PODATEK OD NICH - pytanie to jest ono winne współudziału w tym procederze złodziejskim, a może powinno zwrócić ten podatek bo czerpie korzyści z działalności przestępczej, a może to dla zamazania zupełnie inna bajka.
2. Nie chodzi mi o składanie się społeczeństwa na odszkodowanie dla okradzionych lecz na przejęcie MAS GB i prowadzenia interesu celem maksymalnego spłacenia Wierzycieli (sam HOIST proponował z góry 1mld zł, to obracając takim kapitałem można w 8 lat chyba wypracować 100- 150% zysku co spłaca Wierzycieli prawie w całości).
3. A odnośnie kar to Państwo bardzo chętnie kładzie na nich łapę a przecież to MY jesteśmy poszkodowani a nie PAŃSTWO (złodziej okrada złodzieja?) - to powinno mieć z tego tytułu jakieś finansowe obowiązki wobec Wierzycieli !!!

poszkodowany
Wpisów: 131
Wysłane: 10 lutego 2019 23:12:53
@kokospl
3. KK jako swiadek koronny to jak najbardziej pomysl dobry

Osobiście byłem na spotkaniu z nim i nie podzielam twego optymizmu. Gość łgał i nawet się nie zająknął w temacie w jakiej to doskonałej kondycji są "jego" firmy windykacyjna, transportowa i kosmetyczna. A jak się potem okazało to już dawno wiedział, "że tonie".
Koleś nie ma nic do stracenia i kombinuje co tu można jeszcze ugrać dla siebie. KK to wyrachowany oszust !!!!!
Wiem co piszę: byłe, widziałem, słyszałem - nic dodać, nic ująć.

kokospl
Wpisów: 937
Wysłane: 11 lutego 2019 09:26:38
Instytucja swiadka koronnego nie polega na tym ze swiadek powie byle co i wszyscy mu wierza ...

Na ten moment alternatywa jest taka ze sam jeden KK wymyslil caly ten przekret i nikt innym o niczym nie wiedzial

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 590
Wysłane: 11 lutego 2019 11:24:14
Vox napisał(a):

Kto powiedział że sygnalista jest z bankiera? Znasz personalia sygnalisty? Nie wydaje mi się. A co jeśli był to pracownik Getback? Np ktoś z księgowości? Uważasz że KNF powinien to ignorować (a to właśnie zrobił)?
Tylko tacy anonimowi sygnalisci traktowani poważnie mogą coś zmienić.

https://gospodarka.dziennik.pl/finanse/artykuly/577255,getback-ostrzezenie-grudzien-pismo-sygnalista.html

Idąc Twoim tokiem rozumowania, Prokuratura/KNF powinny ignorować jakiekolwiek zgłoszenie o popełnieniu przestępstwa, bo przecież może być napisane przez kogoś kto nie ma piatej klepki - w twoim mniemaniu "osoba z bankiera". To jest ich psi obowiązek żeby zawiadomienia traktować poważnie

Nie oczekuję rekompensaty 100%. Ale Państwo mogłoby przejąć nadzór nad GetBack (odebrać zarząd skompromitowanemu Abris), oraz dochodzenie wszystkich roszczeń prawnie (bo jest to sprawa kryminalna) i nie mamy jak zdobyć dowodów w sprawie. Tylko tyle. Pewnie żądam zbyt wiele... ???

Czytałem ten artykuł i także inne. Czy można traktować kogoś poważnie, który pisze, że 3 duże spółki to piramidy finansowe? To już samo z siebie wyklucza, że jest insiderem, bo miałby wiedzę tylko o tej, w której pracuje. To po pierwsze. Po drugie jak napisano w tym artykule zarzuty tego gościa się nie potwierdziły. Po trzecie w innym artykule napisano, że jako zarzut stawiał powiększające się zadłużenie spółki, co też dla mnie nie jest żadnym dowodem. Na zachodzie sygnalista to pracownik/insider i takie zgłoszenia powinny być brane całkiem poważnie, ale w tym przypadku tak nie było i dlatego nie mam pretensji.

Też uważam, że najlepiej byłoby gdyby odebrać władzę Abrisowi. Tylko działania muszą być w zgodzie z prawem, a w takiej formule nie da się tego zrobić moim zdaniem. Za to oczywiście jestem za maksymalnym wsparciem ze strony prokuratury, ABW, CBA i innych instytucji państwowych.

Cytat:
a to niby nie jest korupcja urzędnikow KNF?
to pewnie czubek góry lodowej co tam sie działo i jak ukręcano łeb kolejnym kontrolom.

Korupcja? Raczej jak napisano w artykule próba umoczenia w aferze KNF, tak jak to miało miejsce także z bankami państwowymi czy Premierem. KK chciał rozmyć swoją odpowiedzialność. Przecież tego Klimczaka nie udało się GetBackowi zatrudnić, tak samo jak się nie udało uzyskać finansowania od instytucji państwowych. Z tego co mi wiadomo dzięki KNF w prospekcie emisyjnym pojawiały się ostrzeżenia o ryzykach zmian prawnych, które nadchodzą. KNF nie kontrolował prywatnych emisji obligacji, ani nie dubluje roli audytora. Można oczywiście roztaczać różne teorie mniej lub bardziej spiskowe, ale ja tego robić nie będę do momentu kiedy nie ma jakiegoś dowodu albo poszlak. Wiele osób twierdzi także tu na forum, że to zaplanowana akcja Czarneckiego, a mnie się to do kupi nie spina, ma luki w rozumowaniu i uważam to za teorię spiskową.

poszkodowany napisał(a):
@anty_teresa
Kilka sprostowań Twojego toku myślenia:
1. Jak komuś ukradną auto (oczywiście ubezpieczone) to dostaje z tego tytułu ODSZKODOWANIE na które składają się WSZYSCY ubezpieczeni w danej formie ubezpieczonej - z czego dodatkowo żyje ta firma - więc Twoje rozumowanie i argumenty są nie na temat!!!
1A. Jak GB wypłacał odsetki to PAŃSTWO BRAŁO PODATEK OD NICH - pytanie to jest ono winne współudziału w tym procederze złodziejskim, a może powinno zwrócić ten podatek bo czerpie korzyści z działalności przestępczej, a może to dla zamazania zupełnie inna bajka.
2. Nie chodzi mi o składanie się społeczeństwa na odszkodowanie dla okradzionych lecz na przejęcie MAS GB i prowadzenia interesu celem maksymalnego spłacenia Wierzycieli (sam HOIST proponował z góry 1mld zł, to obracając takim kapitałem można w 8 lat chyba wypracować 100- 150% zysku co spłaca Wierzycieli prawie w całości).
3. A odnośnie kar to Państwo bardzo chętnie kładzie na nich łapę a przecież to MY jesteśmy poszkodowani a nie PAŃSTWO (złodziej okrada złodzieja?) - to powinno mieć z tego tytułu jakieś finansowe obowiązki wobec Wierzycieli !!!

Ad1) Dostajesz odszkodowanie, bo się tak wcześniej UMAWIASZ. Kupując obligacje się z nikim nie umówiłeś na partycypację w TWOICH ewentualnych stratach. Z tego powodu, że rolnicy się NIE UBEZPIECZAJĄ jestem wkurzony jak dostają odszkodowania po jakiś tam klęskach. Skoro od przestępstwa na obligacjach nie możesz się DOBROWOLNIE ubezpieczyć to nie powinieneś ich kupować.
Ad1A) Od wynagrodzenia za pracę czy zakupu samochodu tez bierze podatek. Od zysków na giełdzie też bierze. Państawo ma swoje zadania które musi finansować. Takich polityków wybieramy, że nam zabierają część zysków kapitałowych. Jaki to ma związek z GetBackiem?
Ad2) Skoro wypracowanie 100-150 proc. zysku w ciągu 8 lat jest tak proste, w szczególności pod nadzorem Państwa, to dlaczego jest problem z emeryturami? Dlaczego one w ciągu 8 lat zakończonych w roku 2016 wzrosły tylko o 47 proc. i to bez wyjęcia z tego inflacji? Dlaczego w takim tempie nie rosną zyski państwowych przedsiębiorstw?
Ad3) Kary są kwestią dyskusyjną. Na razie jest ich całe 2 mln zł i nie wiadomo czy zostaną nawet spłacone, czy PDM nie ogłosi upadłości.

NerfMe
Wpisów: 196
Wysłane: 11 lutego 2019 12:16:06
https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/GETBACK,zawarcie-umowy-o-prowadzenie-ewidencji-obliga-2019-02-11,ESPI,20190211_104450_0000152597

Coś to zmienia? Czemu moja seria jest na liście jak kupowałem bezpośrednio w GB?

Moderator:
podmieniono link na wewnętrzny
Edytowany: 11 lutego 2019 13:54

bukos4
Wysłane: 11 lutego 2019 15:12:10
Jestem już po spotkaniu z Panem Prezesem JK. Rozmawialiśmy ponad godzinę.
Uważam, że jest nadzieja. Pan Prezes nie miał świadomości, że problem jest aż tak poważny. Zainteresował go jeden z naszych pomysłów na zwiększenie spłaty niezabezpieczonych. Właśnie z ekipą go opracowujemy na piśmie. o godz. 18:00 zostanie przedstawiony Premierowi i wybranym Ministrom. Pan Prezes nas poprze, zobaczymy czy Premier nie będzie miał nic przeciw...ale jest malutkie światełko...
Edytowany: 11 lutego 2019 15:13

voyager747
Wpisów: 475
Wysłane: 11 lutego 2019 15:20:17
Super, że udało się spotkać, napisz coś więcej co i jak, jak to wyglądało?

NerfMe
Wpisów: 196
Wysłane: 11 lutego 2019 15:28:33
Nie wierzę, że to napiszę, ale jak dzięki tej interwencji odzyskamy jakieś pieniądze to PiS zyska wyborce... Szkoda tylko, że na list nikt nie raczył odpowiedzie nawet...

bukos4
Wysłane: 11 lutego 2019 15:35:12
ja nie moge nic obiecac, nawet nie wiem czy sie dowiem jaki bedzie wynik dzisiejszych rozmow, ale wiem na pewno ze sprawa bedzie dyskutowana w najwazniejszym gremium o 18. dlatego do 17:30 musimy to wyslac

mareksus
Wpisów: 118
Wysłane: 11 lutego 2019 16:04:37
Biorąc pod uwagę fakt, że afera GetBack jest w swojej istocie bardzo podobna do afery Enronu lub Madoffa, wydaje mi się, że najsensowniejszym i neutralnym (najmniej ryzykownym politycznie) rozwiązaniem byłoby powołanie "super windykatora" prawnika lub kancelarii nadzorującego odzyski na wzór tej, jaką powołano w sprawie Madoffa czy właśnie Enronu. Wynagradzanego oczywiscie prowizyjnie.

https://subiektywnieofinansach.pl/10-lat-temu-aresztowano-bernarda-madoffa-krola-piramid-finansowych-jak-wladze-usa-pomagaja-jego-ofiarom-to-niesamowite/

Bardzo mi się to rozwiązanie podoba.
Taka osoba (kancelaria), umocowana zarówno w Spółce jak i w jakiejś instytucji rządowej (np. KNF lub MF), byłaby odpowiedzialna za nadzór nad przygotowaniem roszczeń cywilnych przysługujących Spółce oraz za nadzór nad prowadzeniem postępowań karnych z udziałem Spółki.

Przykład afery z udziałem Madoffa pokazuje że to działa:
Cytat:
Do tej pory odzyskał 13,3 miliarda dolarów – około 70% uznanych przez sąd roszczeń. Z tego 11,3 mld dolarów zostało już wypłacone ofiarom.

Wierzyciele Enronu zaś, odzyskali dzięki podobnemu rozwiązaniu 50,5% zainwestowanych środków w ciągu 10 lat.

Oczywiście spotkamy się z silnym lobby przeciwników takiego rozwiązania, głównie ze strony tych co czerpali największe korzyści z działalności GetBack. Powinniśmy tutaj być konsekwentni.

Visit68
Wpisów: 76
Wysłane: 11 lutego 2019 17:52:37
Vox napisał(a):
@Anty_Teresa

Cytat:
Ty chciałbyś partycypować w stratach tych co grają na forexie? Czy w stratach wszystkich okradzionych? Jak sąsiadowi ukradnie ktoś samochód, to chciałbyś zwracać mu koszt zakupu, albo zrzucać się na kupno nowego?

[quote]Nie ma w tym przypadku mowy o jakimś interesie społecznym

Cytat:
Jeśli dzielić się stratami, to czemu nie majątkiem i zyskami?

Zgadzam sie z tym rozumowaniem, jeżeli władza zawodzi obywateli w swoich zadaniach to za nie odpowiada, w tym za zaniechania i powinna wówczas szkody naprawiać . Widać to po dojrzałych , przytaczanych juz na tym forum, demokracjach jak USA

Użytkownicy przeglądający ten wątek djwitek1973, Gość