ORBIS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

ORBIS [ORB]

AKTUALNY KURS: 91,80 zł (+1,10%) 20-03-2019 11:10
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 559
Wysłane: 24 lutego 2019 18:20:40 przy kursie: 94,40 zł
Zarządzanie ceną kluczem do zwyżki wyników – omówienie sprawozdania Orbis po 4 kw. 2018 r.

Przychody Orbisu w IV kw. 2018 r. wyniosły 358 mln zł i były wyższe o 1,4 mln zł (0,4 proc.) r/r. Nominalna stopa wzrostu na pierwszy rzut oka nie jest imponująca, ale jeśli wyłączyć zmiany w zakresie aktywów jakie miały miejsce pomiędzy porównywanymi kwartałami (netto to sprzedaż 1 hotelu i 3 proc. spadek liczby hoteli własnych i dzierżawionych), czyli bazując na wyniku hoteli które były własnością grupy zarówno w okresie raportowanym jak i porównawczym (Like for Like), mamy wzrost przychodów o 6,9 proc.


kliknij, aby powiększyć


Tradycyjnie największą część obrotów wygenerowały usługi noclegowe – 237 mln zł (236 mln zł w okresie porównawczym). Przychody z usług gastronomicznych wyniosły 95,6 mln zł i były o 2 mln zł (2,4 proc.) mniejsze r/r. Wartość sprzedaży gastronomicznej na pokój wyniosła 6,7 tys. zł i była o 0,6 proc. wyższa r/r. Wzorem poprzednich kwartałów, Orbis największe dynamiki odnotowuję w przychodach z usług franczyzy i zarządzania. W tym kwartale przychody z tej aktywności wyniosły już 11,1 mln zł w porównaniu do 7,2 mln zł przed rokiem. Wzrosty to efekt zmian w portfelu hotelowym (18 hoteli zarządzanych zamiast 13 oraz 42 franczyzowane zamiast 37). Rośnie zarówno liczba pokoi objętych ofertą spółki jak i średni przychód z pokoju – (1.522 zł vs. 1.266 zł).


kliknij, aby powiększyć


W zakresie przychodów z usług noclegowych wzrosty wynikają przede wszystkim z wyższej średniej ceny za pokój, która wzrosła o 4,3 proc. (7,1 proc. w ujęciu LFL) przy bardzo zbliżonej frekwencji.


kliknij, aby powiększyć


Trzeba przyznać, że pomimo rosnącej konkurencji Orbis świetnie wykorzystuje sprzyjające otoczenie makroekonomiczne.

Zmiany w portfelu hoteli Orbisu korzystnie wpłynęły na wyniki. W związku ze sprzedażą jednego hotelu netto (zakup lub budowa 4, sprzedaż 5) koszty pracownicze spadły o 2,5 proc.(2,3 mln zł), usługi obce o 3,1 proc. (2,6 mln zł). Podobnie spadł udział tych pozycji w przychodach o odpowiednio 0,7 proc. i 0,8 proc. Największe oszczędności są jednak z kosztów zużycia materiałów i energii, które obniżyły się o 16,3 proc. (8,9 mln zł). Spadek jest zaskakująco duży i nie wynika raczej tylko ze zmiany struktury portfela. Prawdopodobnie spółce udało się obniżyć zużycie energii i wody. Możliwe, że w wyniku modernizacji obiektów.

Spółka pokazała też o 4 mln lepszy wynik na pozostałej działalności operacyjnej. Niestety ze względu na brak stosownej noty w sprawozdaniach kwartalnych nie sposób powiedzieć z czego dokładnie to wynikało, ale mniemam że chodzi o umowę leasingu hotelu Novotel na Węgrzech, która została rozwiązana w tym roku.


kliknij, aby powiększyć


EBITDAR wyniósł 136,5 mln zł i był wyższy o 20,6 mln zł (17,7 proc.). Rentowność na tym poziomie rachunku wyników wyniosła 38,2 proc. w porównaniu do 32,6 proc. przed rokiem. Jest zdecydowanie lepiej.

Co dość ciekawe, pomimo ubytku jednego hotelu z portfela hoteli własnych i spadku liczby pokoi mamy wzrost amortyzacji o prawie 5 mln zł i wzrost kosztu najmu o 0,8 mln zł. Wyższe obciążania amortyzacyjne to prawdopodobnie pokłosie modernizacji prowadzonych i zakończonych w posiadanych hotelach. Za to wzrost kosztów wynajmu wynika ze zmiennej stawki leasingu operacyjnego. Na 10 hoteli w leasingu operacyjnym w 3 opłata ma charakter zmienny i prawdopodobnie zależny od wyników.


kliknij, aby powiększyć


Ostatecznie przed uwzględnieniem zdarzeń jednorazowych spółka pokazała 76 mln zł zysku operacyjnego co stanowi wzrost o 24,5 proc. (14,9 mln zł)! Raportowany MSRowy wynik EBIT zamknął się kwotą 74 mln zł wobec 66 mln zł przed rokiem. W raportowanym kwartale aktualizacja wartości zabrała 1,8 mln zł natomiast przed rokiem dała prawie 7 mln zł ekstra papierowego zysku. Linia finansowa była praktycznie neutralna dla wyniku (koszty netto to niecały 1 mln zł), natomiast przed rokiem zabrała prawie 11 mln zł. Wobec powyższego zysk brutto wyniósł 73 mln zł i był o 33 proc. wyższy r/r. Dynamika wzrostu jeszcze przyspiesza na poziomie netto dzięki niskiej efektywnej stopie podatkowej - 11 proc. wobec 19 proc. przed rokiem. Ostatecznie spółka zaraportowała 65 mln zł zysku netto w porównaniu do 44 mln przed rokiem.

W ujęciu nominalnym wzrost wyniku netto wyniósł 20,4 mln zł. Zaskakująco nie da się tego wzrostu przypisać do żadnego segmentu operacyjnego. W IV kw. segment hoteli up&midscale pokazał wynik netto na poziomie 62 mln zł (+3,8 mln zł r/r), natomiast segment hoteli ekonomicznych 24 mln zł (+1,7 mln zł r/r). Wobec powyższego cała nadwyżka na poziomie skonsolidowanym pochodzi od działalności nieprzypisanej oraz korekt. Wiadomo, że przez wynik netto i segmenty nieprzypisane przechodzą też zdarzenia jednorazowe. Z tego powodu lepiej patrzeć na rozkład wyniku operacyjnego z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych. W takim ujęciu segment ekonomiczny urósł o 1,2 mln zł, natomiast segment hoteli średnich i wyższych o 3,7 mln zł. Łącznie wzrost segmentów wyniósł 4,9 mln zł, w porównaniu do wzrostu o 14,9 mln zł na poziomie skonsolidowanym.

Patrząc na rachunek segmentowy w ujęciu rocznym widać, że znacznie wyższą rentowność netto posiada segment hoteli ekonomicznych (33 proc.) niż hoteli o wyższym standardzie (25 proc.). Może się wydawać, że w takim przypadku spółka powinna skoncentrować się na bardziej opłacalnym segmencie. Taki punkt widzenia jest jednak nie do końca prawdziwy, bo liczy się także to ile środków pieniężnych należy wyłożyć na hotel. Jeśli uznamy, że dobrym odpowiednikiem wymagań inwestycyjnych będzie wartość aktywów trwałych to okaże się, że zwrot dla segmentu hoteli o niskim standardzie jest zbliżony do zwrotu z hoteli o wyższym. Ba, dla segmentu up&midscale jest nawet wyższy! Dzieląc wynik netto przez aktywa trwałe dostaniemy zwrot na poziomie 15,6 proc. dla segmentu wyższego i 13,9 proc. dla segmentu ekonomicznego.

Wyniki Orbisu znajdują potwierdzenie w przepływach. Te z działalności operacyjnej wyniosły w IV kw. 107 mln zł i były o 15 mln zł wyższe r/r. Spółka zainwestowała w nowe aktywa trwałe 73 mln zł i zapłaciła 4 mln zł odsetek. Per saldo wygenerowała w ostatnim kwartale roku około 30 mln zł wolnych środków pieniężnych.


kliknij, aby powiększyć


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 25 lutego 2019 10:52

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,158 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d