pixelg
DINOPL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

DINOPL [DNP]

AKTUALNY KURS: 139,80 zł (-1,20%) 13-12-2019 17:00
Jack65
Wpisów: 11
Wysłane: 8 marca 2019 08:49:53 przy kursie: 113,20 zł
Wypowiadałem się tu kiedyś na temat moich wątpliwości co do Dino. Ponieważ notowania akcji spółki osiągnęły nowe rekordy, za kilka dni pojawią się wyniki i spółka wejdzie do WIG20 pomyślałem, że przypomnę się z tematem. Nadal uważam, że Dino to swego rodzaju fenomen. Może ktoś skomentuje.

Aktualnie Dino posiada około 1000 sklepów o średniej powierzchni 400 m2 każdy. Według mnie wyniki za 2018 będą następujące:
Przychód 5 940 000 tys. zł
EBITDA 545 000 tys zł.
Zysk netto 315 000 tys. zł
Spółka dalej będzie wykazywała bardzo dużą dynamikę zarówno przychodów jak zysków. LfL będzie w okolicach 12%, marża zysku netto ponad 5% (średnia dla branży to niewiele ponad 3%).
Mamy więc przeciętny sklep Dino generujący niecałe 6 mln obrotu rocznie i dający 300 tys. zł zysku netto. Wyceniany jest na około 11 mln zł. (kapitalizacja rynkowa Dino przekroczyła wczoraj 11 mld zł).

No i tu pojawia się pytanie (nawet uwzględniając dynamikę biznesu spółki) czy wycena spółki przez analityków i rynek nie jest zbyt optymistyczna (ostatnie rekomendacje to okolice 120 zł)?

Analityk Fundamentalny
Wpisów: 348
Wysłane: 8 marca 2019 09:09:44 przy kursie: 113,50 zł
Wycena analityków oparta jest na dynamice przychodów i zysków. Czy słuszna - moim zdaniem nie, aczkolwiek jasnym jest, że musi być premia za tak szybki rozwój nieokupiony (dotychczas) utratą zyskowności. Pamiętaj tez, ze rynek polski nadal ma potencjał wzmacniany rosnącym bogaceniem się społeczeństwa i konsumpcją podsycaną czy kolejnym 500+ czy 13 emerytalną lub też prawdopodobnym podniesieniem płac nauczycieli. To rynek teraz już dyskontuje.

Jak spółka wytraci dynamiki (niekoniecznie przychodowe wystarczy, że wynagrodzenia ją dotkną mocno) to zostanie ukarana mocno - przeważnie tak się dzieje, jeśli spółka przestaje być traktowana jako wzrostowa, ponieważ po prostu wskaźniki typu P/E wrócą do normalniejszych poziomów. Tutaj reklama ;) mojego artykułu w tym temacie (https://edu.stockwatch.pl/wskaznik-c-z-prawde-ci-powie-ale-nie-zawsze-i-nie-kazdemu,edukacja,718.html)

Ale oczywiście to jest dobra spółka i zawsze jest to pytanie czy lepiej kupić dobrą spółką ale drogo czy słabą ale nisko wycenianą? Wiadomo, że najlepiej kupić super spółkę nisko wycenianą - tylko czy takie cuda istnieją? ;)

jak miałbym robić zakłady czy Dino wzrośnie czy spadnie to bym się zastanowił czy Dino poradzi sobie z otwarciami dużej ilości sklepów na wschodniej ścianie Polski? To jest niezbędne aby realizować plany sprzedażowe i nabierać kolejnej masy. Jak im to się uda to mogą lekko jeszcze zwiększyć marże (bo będą więksi i łatwiej wynegocjować upusty u dostawców) a każde 0,5% marzy handlowej więcej to jednak 30 mln zysku więcej.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Jack65
Wysłane: 8 marca 2019 09:42:24 przy kursie: 113,50 zł
Dzięki za tą analizę. Właśnie o tą "wzrostowość" mi chodzi. Model biznesowy Dino polega na otwieraniu marketów tam gdzie ma minimalną konkurencję zarówno jako sprzedawca jak i pracodawca.
Dlatego np. może proponować swoim pracownikom niższe płace niż Biedronka (nie mówiąc o Lidlu itp.). Z drugiej strony może mieć wyższe marże. Np. po wycięciu konkurencji zostają jedynym sklepem na wsi.
Ale według mnie nawet zakładając wypełnienie północno - wschodniej Polski marketami (załóżmy, że dynamika jeszcze wzrośnie i za 3 lata będą mieli 2000 sklepów) nadal wycena 11 mld zł jest zawyżona.

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 8 marca 2019 09:50:29 przy kursie: 113,50 zł
Jack - jedno pytanie, skoro Biedronka ma prawie 3 tys. sklepów a sklepy Dino są mniejsze niż Biedra dlaczego Dino nie może też tylu mieć? Zobacz ile sklepów jest w Krotoszynie (ich przyczółek) , podziel przez liczbę mieszkańców tego miasta i pomnóż razy liczę Polaków ;) można się przestraszyć liczby, która wyjdzie ;)

Nie mówię, że to jest realne (nie jest moim zdaniem) i porównanie, które zrobiłem jest naciągane - Biedra rozwija się również (o ile nie przede wszystkim) w miastach a Dino z zasadzie tego nie robi - kiedyś będzie musiało - ale wtedy spotka się z wyzwaniem w postaci ceny gruntu (sporo droższy niż na wsi) albo będzie musiało zmienić model biznesowe (wynajem a nie budowa).

Pamiętaj też, że Dino jest również w miejscach gdzie biedra jest obok (zresztą gdzie jej nie ma; )) i musi sobie z tym radzić. Generalnie oczywiście wycena Dino jest wysoka i dyskontuje sukcesy w przyszłości, które nie wiadomo czy nadejdą - ale przypominam, że jak kosztowała 60 zł to również tak było. Był moment gdzie P/E było na poziomie 50, teraz jest chyba koło 40 - czyli jest taniej ;), ale oczywiście to wciąż dużo. Tylko wiemy, ze wskaźnik P/E obecny nie za wiele mówi i pomaga
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Jack65
Wysłane: 8 marca 2019 11:30:43 przy kursie: 113,50 zł
Jak najbardziej może być 3, a może i 5 tys. marketów Dino w Polsce. Pytanie w czym oferta Dino jest lepsza od sieci dyskontowych, ale też Stokrotek, Lewiatanów, Żabek itd.
Robię od czasu do czasu drobny objazd kilkunastu sklepów Dino i innych w pobliżu. Zwykle kiedy po sąsiedzku jest dyskont to w Dino 1-2 osoby, w dyskoncie kilkanaście. Oczywiście moja próba nie jest absolutnie reprezentatywna więc to trochę wróżenie z fusów.

GRAF78
Wpisów: 1 097
Wysłane: 8 marca 2019 11:49:54 przy kursie: 113,50 zł
Na takich spółkach kilka "wpadek" i mamy zjazd o 80-90% w dół jak miało to miejsce niedawno na Medicalgorithmics. Należy o tym pamiętać przy inwestowaniu w tego typu walory.

investped
Wpisów: 64
Wysłane: 8 marca 2019 12:28:19 przy kursie: 113,50 zł
Dino będzie również się rozwijać poza granicami kraju. Pamiętajcie o tym!

Jack65
Wysłane: 8 marca 2019 12:38:59 przy kursie: 113,50 zł
No właśnie, ale na czym polegają przewagi konkurencyjne Dino. Czym zaskoczy konkurencję w Niemczech, Czechach, czy gdzieś dalej?

Jack65
Wysłane: 17 marca 2019 18:34:05 przy kursie: 111,70 zł
Wyniki zgodne z moimi oczekiwaniami (odrobinę przeszacowałem zysk netto):
Przychód 5 838 529 tys. zł
EBITDA 541 060 tys. zł
Zysk netto 307 554 tys zł.
LfL 11,6%
Dość dynamicznie rosnące zadłużenie (ale poniżej tempa rozwoju).
Może jestem sceptykiem, ale powtórzę to co kiedyś pisałem. Dla mnie systematyczność wzrostu Dino jest co najmniej zastanawiająca. To LfL na poziomie 12% gdzie konkurencja nie zbliża się nawet do 6% czy marża netto znowu ponad dwukrotnie większa niż inne sieci świadczy, że zarządzający Dino biją na głowę zarządzających w innych sieciach.

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 274
Wysłane: 20 marca 2019 22:23:20 przy kursie: 123,60 zł
Ciekawie na godzinówce:

kliknij, aby powiększyć

Jack65
Wysłane: 23 marca 2019 12:52:10 przy kursie: 122,90 zł
Kolejny wskaźnik, który mnie zadziwia w Dino, a jest ignorowany przez analityków to relacja Przychód/Koszt sprzedanych towarów.
Dla Dino mamy 5 838 mln zł / 3 843 mln zł = 1,52. Ciężko jest znaleźć porównywalne dane dla innych sieci. Dla CCC np. wskaźnik ten ma wartość 1,45. Czyli Dino w swoich małych spożywczych marketach sprzedaje z większą marżą niż CCC w galeriach handlowych. Dane dla Emperia Holding są tylko za 2017 bo potem zostali przejęci przez Litwinów. Ale wtedy ten wskaźnik był na poziomie 1,40.
Może ktoś wie jak zinterpretować tą relację. Dla mnie to niejednoznaczne. Z jednej strony to dobrze, bo świadczy, że mogą mieć znacznie większe marże niż konkurencja. Ale z drugiej strony. Przecież ich asortyment niczym nie różni się od asortymentu Stokrotek, Lewiatanów, Polo marketów itp (dyskontów nie uwzględniam). Więc te wyższe marże działać mogą dobrze tylko kiedy w pobliżu nie ma konkurencji.
Edytowany: 23 marca 2019 12:53

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 714
Wysłane: 27 marca 2019 12:37:48 przy kursie: 120,10 zł
DINOPL - analiza techniczna na życzenie

Ponieważ kurs akcji spółki kreśli historyczne maksima, pomóc w wyznaczaniu poziomów docelowych lub punktów zwrotnych mogą jedynie narzędzia oparte o poziomy Fibonacciego. Na poniższym wykresie zaznaczyłem strefy cenowe, w których występuje kumulacja owych zniesień. Pozostałe poziomy pousuwałem w celu zachowania czytelności wykresu. To właśnie w tych strefach cenowych do gry może wkroczyć podaż, inicjując korektę spadkową.
Na chwilę obecną nie widać przesłanek do zakończenia trendu nadrzędnego - wytracanie impetu wzrostów jest w dopuszczalnym przedziale i nie skutkuje pojawieniem się poważniejszych negatywnych dywergencji. Wskaźnik AD sygnalizuje, że kapitał wciąż napływa na walor.

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

kck03
kck03 PREMIUM
Wpisów: 21
Wysłane: 8 kwietnia 2019 10:30:34 przy kursie: 132,00 zł
Jack65 napisał(a):
Kolejny wskaźnik, który mnie zadziwia w Dino, a jest ignorowany przez analityków to relacja Przychód/Koszt sprzedanych towarów.
Dla Dino mamy 5 838 mln zł / 3 843 mln zł = 1,52. Ciężko jest znaleźć porównywalne dane dla innych sieci. Dla CCC np. wskaźnik ten ma wartość 1,45. Czyli Dino w swoich małych spożywczych marketach sprzedaje z większą marżą niż CCC w galeriach handlowych. Dane dla Emperia Holding są tylko za 2017 bo potem zostali przejęci przez Litwinów. Ale wtedy ten wskaźnik był na poziomie 1,40.
Może ktoś wie jak zinterpretować tą relację. Dla mnie to niejednoznaczne. Z jednej strony to dobrze, bo świadczy, że mogą mieć znacznie większe marże niż konkurencja. Ale z drugiej strony. Przecież ich asortyment niczym nie różni się od asortymentu Stokrotek, Lewiatanów, Polo marketów itp (dyskontów nie uwzględniam). Więc te wyższe marże działać mogą dobrze tylko kiedy w pobliżu nie ma konkurencji.

Dla mnie również to co piszesz jest co najmniej zastanawiające. :-) Dla porównania wg sprawozdania finansowego Jeronimo Martins Polska wskaźnik, na który się powołujesz tj. przychodu do wartości sprzedanych towarów wynosi 1,296. Oczywiście inna oferta, ale jest mi bardzo trudno uwierzyć, że jest aż tak duża dysproporcja w marży brutto na niekorzyść... 10x większy firmy z dużo większym udziałem private label, który przecież co do zasady ma generować większą marżę niż produkt brandowy (gdyby tego nie robił dyskonty sprzedawałyby produkty brandowe).

Przyglądam się bardziej z zamiłowania do branży handlowej, ale za nic w świecie nie zapakowałbym się w akcje Dino (zwłaszcza przy tej cenie).

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 8 kwietnia 2019 18:59:48 przy kursie: 132,00 zł
Chłopaki - nie macie czasem shortów na Dino ;)? Mam kilku kolegów, którzy już od 100 zł za akcję łapią szczyty, ale cały czas im się nie udało - kiedyś na pewno im się uda :)

A tak poważnie to cztery uwagi:

1) moim skromnym zdaniem lepiej posługiwać się standardowym wskaźnikiem marży brutto na sprzedaży (Przychody ze sprzedaży towarowej-koszt sprzedanych towarów)/Przychody ze sprzedaży towarowej. Oczywiście on jest bardzo podobny, ale tak też analizuje się marżę handlową w tych spółkach - te co potrafią robią to jeszcze od ceny totalnie podstawowej - ale to inna bajka na inny opis :)

2) po drugie wskaźnik marży brutto na poziomie 23-24 proc. jest oczywiście wysoki to fakt. Ale, po pierwsze znam sieć, która jechała przez 25 lat istnienia na 21-23% - i tyle w temacie :p Po drugiepamiętajmy, ze Dino sprzedaje o wiele więcej towarów świeżych i mięsa z własnych (no może nie formalnie) zakłądów - tam też generuje pewne marże - a na towarach świeżych jest po prostu wyższa marża - to dość naturalne.

3) tak marka własna w Lidlu czy Biedrze to podstawa a w wypadku Dino to śladowe ilości - choć oczywiście można się kłócić jak klasyfikować mięso z Agro-Rydzyny. Ale pamiętajcie o tym, ze to jest pewna siła i karta przetargowa dla dostawców - bo wbrew pozorom różnica w zamówieniach od pojedynczego dostawcy nie wygląda tak jak różnica w obrocie (45 mld vs 6 mld) - oczywiście szczegółów nie znamy, ale zakładam, że byśmy się mocno zdziwili (na plus Dino) gdybyśmy poznali warunki kontraktowe.

4) Dino jest droższe jeśli chodzi o średni ceną dla klienta - to też jest fakt, stąd (w jakimś stopniu oczywiście) może generować wyższą marżę brutto na sprzedaży.

I na koniec oczywiście, że Dino jest drogie wg wskaźników (P/E, EV/EBITDA czy P/BV, etc.), ale jest wyceniane jako spółka mocno wzrostowa i za to jest premia - to dość oczywiste. Ale z takimi wycenami jest zawsze tak - rosną do nieba, a potem jak tylko dynamika słabnie albo coś niepokojącego widać na horyzoncie (niekoniecznie u nich wyystarczy u konkurencji) to kara może być bardzo sroga. Tym, którzy w to nie wierzę polecam historię Livechatu - to nadal super spółka, która nadal zarabia sporo więcej niż wcześniej - ale dynamiki osłabły więc i wycena ozstała zrewidowana, ze spółki wzrostowej do takiej pomiędzy wzrostową a dywidendową - a to jednak inne parametry wskaźnikowe.

I jeszcze jedno - Dino to mona chyba największa porażka inwestycyjna - znając dobrze ten rynek (nieskromnie tak o sobie napiszę :)) nie zdecydowałem się wziąć udziału w IPO, bo uważałem, że jest za drogo :p - no cóż....

Na szczęście również nie brałem udziału w IPO Getback ;)

pozdrawiam
P

kck03
kck03 PREMIUM
Wysłane: 8 kwietnia 2019 21:22:03 przy kursie: 132,00 zł
Cytat:
po drugie wskaźnik marży brutto na poziomie 23-24 proc. jest oczywiście wysoki to fakt.

Którą firmę masz na myśli? Marża brutto (marża I stopnia) Dino to ponad 34%, podczas gdy Biedronka robi niespełna 23% (liczone po całym przychodzie) i ciut powyżej 21% liczone po przychodzie towarowym.

Biedra zrobiła powyżej 50 mld PLN w 2018, a nie 45 mld PLN jak piszesz. Niby różnica niewielka, ale jednak na poziomie sprzedaży... Dino. ;-)

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 8 kwietnia 2019 21:40:10 przy kursie: 132,00 zł
Mogę tylko zakładać, że liczysz marżę mając w mianowniku WST zamiast przychodów - jak mówiłem marżę brutto na sprzedaży w tym biznesie liczy się od przychodów w mianowniku.
Co do Biedronki masz rację - miałem w pamięci 11 mld EUR a zrobili 11,7 MLD więc wychodzi bliżej 50 mld zł.
Dla mnie w chwili obecnej nie Biedronka jest wyznacznikiem tego jak się poruszają dyskonty ale Lidl - niestety oni ni e podają danych, ale jestem w stanie postawić moje orzechy przeciwko kogoś dolarom, że ich LFL są zdecydowanie wyższe niż te Biedronki. Biedronka osiągnęła (plus minus oczywiście) poziom nasycenia w Polsce - może się nadal rozwijać ale to nie będa spektakularne przyrosty o ile nie zejdą z formatem sklepów do mniejszych. Zresztą nawet na tym samym poziomie to widać, ze Lidl ich mocno wygryza . nie zmienia to oczywiście faktu, że są bezsprzecznym liderem tego rynku.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 824
Wysłane: 8 kwietnia 2019 22:57:36 przy kursie: 132,00 zł
Cytat:
Mogę tylko zakładać, że liczysz marżę mając w mianowniku WST zamiast przychodów

Krótko mowiąc narzut. Marża jest zawsze do przychodów

kck03
kck03 PREMIUM
Wysłane: 9 kwietnia 2019 15:20:25 przy kursie: 131,80 zł
Bazowałem na danych Jack65, który pisał: "Przychód/Koszt sprzedanych towarów.
Dla Dino mamy 5 838 mln zł / 3 843 mln zł = 1,52.", ale kwota 3843 mln PLN nie pokrywa się z rzeczywistością. Tak więc cofam tezę o dysproporcji marży obu firm.

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 274
Wysłane: 9 maja 2019 20:35:12 przy kursie: 123,50 zł
Nie wierzyłem, ale wyniki pobiły konsensus.

www.bankier.pl/wiadomosc/Dino-...

Cytat:
Zysk netto grupy Dino Polska wyniósł w pierwszym kwartale 2019 roku 67 mln zł wobec 56 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP Biznes zakładał 63,6 mln zł zysku netto.

Analityk Fundamentalny
Wysłane: 10 maja 2019 14:16:37 przy kursie: 127,30 zł
Dino na lajkowym przystanku, choć nadal biegnie szybko - omówienie sprawozdania finansowego GK Dino Polska po 1 kw. 2019 r.

Dino Polska po raz kolejny zaraportowało lepsze wyniki rok do roku związane z przychodami jak i zyskiem netto. Po raz pierwszy jednak od momentu wejścia na giełdę sprzedaż nie przekroczyła wartości z poprzedniego kwartału. Wyniosła ona 1,56 mld zł i była o 22,7 proc. wyższa niż rok wcześniej, ale jednak o 3,3 proc. niższa niż w czwartym kwartale 2018 roku. Oczywiście należy pamiętać, że porównanie do poprzedniego kwartału nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem ze względu na sezonowość (czwarty kwartał to zazwyczaj rekordowa sprzedaż), przesuniecie świąt wielkanocnych jak i mniejszą liczbę dni handlowych (zakaz handlu w niedzielę). Do tej pory jednak te wszystkie czynniki były kompensowane przez sprzedaż generowaną poprzez istotnie rosnącą liczbę sklepów. W pierwszym kwartale 2019 roku to jednak już nie wystarczyło. Pomimo tego spółka zaraportowała bardzo dobre wyniki finansowe i po raz kolejny pobiła konsensus analityków.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 09-05-2020 14:16:37.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 22271)

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6