pixelg
GETBACK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

GETBACK [GBK]

AKTUALNY KURS: 3,75 zł (-17,04%) 16-04-2018 09:04
_olo_
Dołączył: 2014-05-08
Wpisów: 438
Wysłane: 17 grudnia 2018 10:54:30
Jakoś umknął mi ten wywiad z Pawłem Gieryńskim z Abrisu z 30.07.2018r.:
Cytat:
Ale już fakt, że finansował się obligacjami krótkoterminowymi zamiast np. kredytem bankowym, jak większość windykatorów, powinien był was zastanowić?

Powtórzę: rada nadzorcza pytała o to zarząd i w odpowiedzi słyszała, że to sytuacja tymczasowa. Prezes pokazywał wstępne umowy kredytowe z bankami, które jakoś nigdy nie były finalizowane. Pytanie, czy w ogóle kiedykolwiek była intencja refinansowania tych obligacji?

Cytat:
Chwila, ale jak to – dziś wiemy? A na przykład w listopadzie 2017 r., jak KNF dostawała donosy, że w GetBacku się źle dzieje, to wy nie wiedzieliście?

Pod koniec 2017 r. dostaliśmy anonim mówiący o tym, że spółka pożycza pieniądze na lewo i prawo na duży, nierynkowy procent. Potraktowaliśmy to nieufnie, jak to anonim, ale go nie zignorowaliśmy, bo rada nadzorcza zadała zarządowi szereg pytań, w tym na jakich warunkach pożycza pieniądze. Odpowiedź nie wzbudziła niepokoju, zarząd zdecydowanie zaprzeczył, jakoby takie praktyki miały miejsce.


Cytat:
Nowym prezesem zrobiliście Kennetha Maynarda, który niedługo potem zasłynął tym, że jeszcze jako członek rady nadzorczej pobrał z kasy GetBacku 3 mln zł za „poszukiwania inwestora”. Obrotnych macie ludzi w tym Abrisie.

Pan Maynard nie jest związany z Abrisem. Został powołany jako niezależny członek rady nadzorczej z naszej rekomendacji, czego nigdy nie kryliśmy. Wcześniej był prezesem Cabot Financial, czyli jednej z największych spółek windykacyjnych w Europie, i wydawało się, że zna tę branżę. Znał też trochę Polskę, bo był wcześniej przewodniczącym rady nadzorczej w Ultimo. Ale o tym, że pobierał aż takie pieniądze od spółki, nam się nie pochwalił.

Myśli pan, że go zarząd przekupił?

A jak można to inaczej zinterpretować?

Chodziło o to, żeby przymykał oko?

Tak, zwłaszcza że w pewnym momencie był oddelegowany przez radę nadzorczą do indywidualnego nadzoru nad zarządem, właśnie w wyniku wspomnianego już anonimu. Żadne posiedzenie zarządu nie mogło się odbyć bez jego wiedzy, miał prawo dostępu do wszystkich dokumentów spółki. W ten sposób rada chciała zwiększyć, w miarę możliwości prawnych, kontrolę nad zarządem.

To przyjęcie 3 mln zł od nadzorowanych osób mówi samo za siebie. Wcześniej pytał pan, co było praprzyczyną problemów GetBacku, czy jego zarząd miał zamiar kryminalny. Dzisiaj wiemy, że zdecydowanie tak. Zarząd GetBacku działał z premedytacją.


Cytat:
Wielu ludzi na rynku, w tym prezes Quercusa, mówi: Abris powinien oddać to, co dostał za akcje w GetBacku.

Słyszę, że Abris powinien to i tamto. Tylko że Abris jako inwestor w GetBacku jest częścią konsorcjum, w którego skład wchodzą zagraniczne fundusze private equity. I choć posiada ono 60 proc. akcji GetBacku, to tak naprawdę my jesteśmy właścicielem jedynie 19 proc. tej spółki. Pieniądze z zeszłorocznego debiutu giełdowego GetBacku rozeszły się proporcjonalnie między wszystkich partnerów konsorcjum, ale pożyczki, które trafiają dziś do GetBacku, są wyłącznie z pieniędzy Abrisu.


Cytat:
Ile jako Abris zapłaciliście za GetBack w 2016 roku Idea Bankowi?

36 procent z 870 milionów złotych.

GetBack był, jak rozumiem, inwestycją funduszu nr 2. Czy jego inwestorzy wyjdą na plus?

Mimo inwestycji w GetBack fundusz nr 2 będzie miał dobry performance. Ta spółka jest jedną z 10 jego inwestycji. Na dziś część z nich już sprzedaliśmy, więc znam wyniki i jestem o to relatywnie spokojny, że tak będzie. Nadal też walczymy o GetBack.

Macie Polaków wśród inwestorów?

Nie mamy i nigdy nie mieliśmy żadnych pieniędzy pochodzących z rynku polskiego. W Polsce nie ma jeszcze tradycji powierzania pieniędzy funduszom private equity. Nasze inwestycje są długoterminowe, jak widać, trochę nieprzewidywalne, także w tym znaczeniu, że nie wiemy, kiedy sytuacja dojrzeje, by wyjść z inwestycji.

Wśród naszych inwestorów nie ma także żadnej osoby prywatnej. Ze Stanów Zjednoczonych mamy głównie fundacje uniwersyteckie. Znane przykłady takich fundacji to Harvard czy Yale. Tam uniwersytety mają uzbierane 30–40 miliardów dol. i pomnażają te pieniądze, inwestując w różne aktywa na długi termin. Drugie źródło naszego kapitału to duże fundusze emerytalne i firmy ubezpieczeniowe z Europy Zachodniej.

Inwestorzy dzwonią teraz zaniepokojeni tym, co się stało w GetBacku?

Miałem kilka telefonów, co jest zrozumiałe. Regularnie wysyłamy im sprawozdania z naszej działalności, a w tym wypadku informowaliśmy także w specjalny sposób, żeby mieli pełną wiedzę. GetBack okazał się kłopotliwą spółką, ale jedną z zalet prac z inwestorami instytucjonalnymi, którzy świadomie inwestują w private equity, jest to, że nie ulegają szybko emocjom.

Oni rozumieją, że czasami takie problematyczne inwestycje się po prostu zdarzają. To, co ich interesuje, to jaki zwrot otrzymają z całego portfela inwestycyjnego.

i na koniec
Cytat:
Czytał pan, co mówią o Abrisie inni uczestnicy rynku, chociażby osoby, z którymi rozmawiałem w poprzednim wydaniu „Forbesa”?

Czytam i trochę się dziwię. Dziś wszyscy wiedzą, co należałoby zrobić, ale jeżeli ktoś wiedział i był świadom problemów GetBacku, bo na przykład podmioty z jego grupy dystrybuowały produkty tej spółki, to dlaczego nie przyszedł do nas i nie powiedział: słuchajcie, tam coś się złego dzieje, bo te warunki, które GetBack oferuje, zupełnie odbiegają od tych rynkowych.

Oni tam w bankach i TFI byli przecież bliżej codziennej praktyki GetBacku od nas, bo mieli z nim umowy dystrybucyjne. Żeby była jednak jasność, nikogo nie winię. Rozumiem, że jest jakiś podział, każdy pilnuje swojego interesu. Ale zupełnie prywatnie, to się dziwię, że nikt nas nie zaalarmował.

Ci, którzy nas krytykują, a sami zarabiali na „hojności” byłego zarządu GetBacku, stawiają się w niekorzystnym świetle. Dziś łatwo powiedzieć: „Ale to przecież było oczywiste, bo wszyscy to widzieli”. Skoro widzieliście, to czemu nam nie mówiliście?

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-10-03
Wpisów: 520
Wysłane: 21 grudnia 2018 00:04:03
Miliardy akcji i nowe kroki notowań - zapowiada się ciekawie

Jan Nowak
Dołączył: 2018-04-12
Wpisów: 181
Wysłane: 9 stycznia 2019 18:19:43
SII zawiadamia prokuraturę o pokrzywdzeniu akcjonariuszy GetBack S.A.
...
Akcjonariusze GetBack planują dalsze kroki prawne
...


http://www.sii.org.pl/12668/ochrona-praw/biezace-interwencje/sii-zawiadamia-prokurature-o-pokrzywdzeniu-akcjonariuszy-getback-sa.html

Akcjonariuszy zainteresowanych wspólnymi działaniami prawnymi zapraszamy do kontaktu na podany w ww. informacji, zamieszczonej na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, adres email lub numeru telefonu.


Jan Nowak
Dołączył: 2018-04-12
Wpisów: 181
Wysłane: 9 stycznia 2019 18:20:38

Jan Nowak
Dołączył: 2018-04-12
Wpisów: 181
Wysłane: 23 stycznia 2019 18:34:26
Akcjonariusze GetBack planują dalsze kroki prawne

Pokrzywdzeni akcjonariusze skupieni wokół grupy na Facebooku "Getbackakcje" poinformowali Stowarzyszenie, iż dodatkowo celem odzyskania utraconych środków planują podjąć w przedmiotowej sprawie dalsze działania prawne, w szczególności docelowo m.in. przed sądem cywilnym. Zgodnie z prośbą przedstawicieli Grupy informujemy, iż osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami na ten temat mogą je uzyskać kontaktując się z jednym z przedstawicieli Grupy ...

www.sii.org.pl/12668/ochrona-p...">http:// www.sii.org.pl/12668/ochrona-p...

Zapraszam akcjonariuszy do podjęcia wspólnych działań prawnych. Kontakt do przedstawiciela Grupy znajduje się pod powyższym linkiem.

Jan Nowak
Dołączył: 2018-04-12
Wpisów: 181
Wysłane: 23 stycznia 2019 18:37:25
Akcjonariusze GetBack planują dalsze kroki prawne

Pokrzywdzeni akcjonariusze skupieni wokół grupy na Facebooku "Getbackakcje" poinformowali Stowarzyszenie, iż dodatkowo celem odzyskania utraconych środków planują podjąć w przedmiotowej sprawie dalsze działania prawne, w szczególności docelowo m.in. przed sądem cywilnym. Zgodnie z prośbą przedstawicieli Grupy informujemy, iż osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami na ten temat mogą je uzyskać kontaktując się z jednym z przedstawicieli Grupy ...

www.sii.org.pl/12668/ochrona-p...

Zapraszam akcjonariuszy do podjęcia wspólnych działań prawnych. Kontakt do przedstawiciela Grupy znajduje się pod powyższym linkiem.

piotrsobien
Dołączył: 2017-11-21
Wpisów: 212
Wysłane: 25 stycznia 2019 16:02:54
parkiet.com napisał(a):
Warto dodać, że układ nie przewiduje konwersji obligacji na akcje, co podczas wtorkowego zgromadzenia wierzycieli wzbudziło wielkie kontrowersji.

www.parkiet.com/Wierzytelnosci...

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 635
Wysłane: 31 stycznia 2019 17:49:37
Cytat:
Co przyjęcie układu oznacza dla obligatariuszy? GetBack ma spłacić wierzycieli niezabezpieczonych w 25 proc. w ciągu ośmiu lat.


www.parkiet.com/Wierzytelnosci...

Może się mylę, ale chyba umorzenie 75% zadłużenia niezabezpieczonego około 1.700 mln zł + 60 mln zł od banków, będzie papierowym zyskiem w spółce.

Jeżeli mam rację to spółka będzie miała stosunkowo niskie zobowiązania. Kapitał własny może będzie w okolicach zera na dzień 31 grudnia 2018 r.

Aktywa natomiast chyba nie powinny już się istotnie zmniejszyć. Ciekawe na jakim poziomie będzie pierwsze notowanie po odwieszeniu.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 078
Wysłane: 31 stycznia 2019 21:24:59
Tak, umorzenie skutkować będzie zyskiem, który odbuduje kapitały. Ale to nie jest papierowy zysk, tylko czysto gotówkowy. Spółka nie będzie przecież musiała oddawać kasy. Że jednorazowy to inna sprawa.

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 635
Wysłane: 1 lutego 2019 09:41:25
Zgadzam się, że spółka nie będzie musiała oddawać kasy, co będzie miało wpływ na przyszłe przepływy pieniężne.

Kolejna dobra informacja dla akcjonariuszy. Wpływ do spółki co najmniej około 400 mln zł.

www.bankier.pl/wiadomosc/Hoist...

Obawiam się, że pozew dotyczący strat obecnych akcjonariuszy traci sens chyba, że ktoś przed zawieszeniem notowań sprzedał jej ze stratą i ją faktycznie zrealizował.


BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-10-03
Wpisów: 520
Wysłane: 1 lutego 2019 20:09:04
Wyprzedaż aktywów, zapewne poniżej ich wartości plus spłata z tych pieniędzy wierzycieli zabezpieczonych to raczej niezbyt dobra informacja dla akcjonariuszy i nie ma wpływu na pozwy.

obligacje.pl/pl/a/getback-wiek...


1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 635
Wysłane: 1 lutego 2019 20:55:55
Podobno 75% ludzi czyta teksty bez zrozumienia treści. Zaczynam w to wierzyć.

Cytat:
Środki, które windykacyjna spółka prawdopodobnie pozyska z ogłoszonej w piątek rano transakcji, przekraczają wartość zabezpieczonych długów, stąd GetBackowi ma pozostać jeszcze pewna nadwyżka. Trafi ona między innymi na bieżące potrzeby oraz udrożnienie dostępu do części pozostałych funduszy.


obligacje.pl/pl/a/getback-wiek...

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-10-03
Wpisów: 520
Wysłane: 2 lutego 2019 08:36:50
To nie ma żadnego wpływu na pozwy, gdyż nie odnosi się do fałszowanych danych finansowych, które raportowała spółka. Faktycznie 75% osób czyta bez zrozumienia.

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 635
Wysłane: 4 lutego 2019 11:20:54
Problem w tym że w Polsce aby być pokrzywdzonym trzeba udowodnić stratę. Stratę rzeczywistą a nie papierową. Tzn. osoby które kupiły akcje spółki Getback musiały je sprzedać ze stratą.

Pisałem o tym wcześniej ale widocznie BardHand nie przeczytał wszystkich moich wpisów.

Osobiście życzę Wam powodzenia z pozwem. Serio trzymam kciuki. thumbright

_olo_
Dołączył: 2014-05-08
Wpisów: 438
Wysłane: 8 marca 2019 06:45:36
Po komunikacie Idei w sprawie roszczenia DNLD zastanawiają mnie takie pytania:

1. Skąd jeden z udziałowców spółki ma informacje i dokumenty w takiej sprawie, ponieważ po zmianie Kąkolewskiego i reszty jego kumpli nie przypominam sobie komunikatów spółki na ten temat (w szczególności okresu przed zakupem spółki od firm Czarneckiego)?
I tutaj widzę pole dla KNF-u w zakresie informacji poufnych.

2. Czy DNLD zawezwało także tych, którzy dla niego pracowali przy zakupie i wycenie spółki?

tomcio46
Dołączył: 2016-11-04
Wpisów: 347
Wysłane: 8 marca 2019 07:10:49
Trudno będzie udowodnić że strata powstała wcześniej jak sam prezes Getback chwalił się kupowaniem nierentownych pakietów ze względów politycznych. Gdzie była kontrola właściela? RN? Moim zdaniem burza w szklance wody

Visit68
Dołączył: 2018-11-23
Wpisów: 124
Wysłane: 10 kwietnia 2019 21:27:35

Visit68
Dołączył: 2018-11-23
Wpisów: 124
Wysłane: 10 kwietnia 2019 21:28:49
Tego się Abrisowi właściciele Getbacku nie spodziewali, nie bedzie kasy dla nich z pozwu wobec Skarbu Państwa

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-10-03
Wpisów: 520
Wysłane: 10 kwietnia 2019 22:35:39
Będzie 900 zamiast 720 jeśli protest się przeciągnie do 2 lat a Polska przegra.
25% w dwa lata, całkiem przyzwoita stopa zwrotu o ile wygrają.

_olo_
Dołączył: 2014-05-08
Wpisów: 438
Wysłane: 16 maja 2019 13:26:18
Lubię jak sprawozdaniu 50% albo więcej jest w pozycji inne lub pozostałe:
(str.5)
Cytat:
Pozostałe koszty operacyjne (258 976)
Pozostałe (211 069)
jest dalej uszczegółowienie (str 41), m.in.:
Cytat:
Na pozycję „gwarancje” składają się oszacowane przez Spółkę kwoty wynikające:
• umów gwarancyjnych zawartych z funduszem Lartiq Profit (dawniej: Trigon Profit) na kwotę 95 mln zł

Taki kwiatek (str 18):
Cytat:
3. Restru.kturyzacja kosztów operacyjnych (bez kosztów związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym) z poziomu 32,7 mln PLN w 1 kwartale 2018 do poziomu 9,6 mln PLN w styczniu 2019 r.
Porównali kwartał do miesiąca i super poprawa im wyszła.

(str 19)
Cytat:
Zmniejszenie kosztów usług obcych – czynności podejmowane przez Spółkę GetBack S.A. w restrukturyzacji, w toku postępowania układowego, wpłynęły na obniżenie całości kosztów usług obcych. Poza przeanalizowanymi powyżej kosztami najmu i dzierżawy powierzchni biurowych oraz usług serwisowych związanych w wynajmowanymi/leasingowanymi samochodami, w skład kosztów usług obcych wchodzą również koszty usług telekomunikacji i pocztowych, usług prawnych i zarządzania, usług doradztwa i ekspertyz oraz usług bankowych. Redukcja tych kosztów była możliwa poprzez zmniejszenie udziału zewnętrznych kontrahentów (szczególnie firm konsultingowych i doradczych) w toku prowadzonej działalności. W związku z powyższym w okresie od marca 2018 r. do stycznia 2019 r. średniomiesięczne koszty obniżyły się o 8,4 mln PLN.

(str 19-20)
Cytat:
Różnica pomiędzy pierwotną ceną sprzedaży portfeli wierzytelności, tj. ceną ok. 398 mln PLN ustaloną w Umowie Przedwstępnej a ceną wskazaną w Umowie Przyrzeczonej była wynikiem rozliczenia odzysków ze zbywanych portfeli wierzytelności od dnia 30 czerwca 2018 r. _tj. od daty wyceny_ oraz poniesionych kosztów tych odzysków.
i
Cytat:
- umowy cesji pomiędzy easyDebt NSFIZ - cedent_ oraz Hoist II niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty -_cesjonariusz_ i Hoist Finance AB _publ - poręczyciel_ w przedmiocie cesji portfeli wierzytelności przysługujących cedentowi na rzecz cesjonariusza za kwotę 323 033 526 PLN uwzględniającą otrzymane odzyski oraz koszty związane z dochodzeniem należności z tytułu przenoszonych portfeli wierzytelności przez cedenta od daty cut-off date tj. od 30 czerwca 2018 roku.
czyli w ciągu 6 m-cy wartość zmieniła się o 20% (tyle udało się odzyskać?).

Zwiększenie udziału w niektórych funduszach Lartiq (str. 35), ciekawe na jakiej zasadzie (Getback nie zmienił ilości certyfikatów - str. 48-49)?

(str 62)
Cytat:
Koszty postępowań, w tym opłaty sądowe, skarbowe, egzekucyjne oraz koszty uzyskania stosownych zaświadczeń od organów administracji obciążają fundusze. W części umów zastrzeżono, że w przypadku ich wypowiedzenia lub rozwiązania Kancelarii Prawnej GetBack Mariusz Brysik sp.k. zostaną wypłacone zasądzone koszty zastępstwa procesowego w postępowaniu sądowym i przyznane koszty zastępstwa w postępowaniu
egzekucyjnym.
W decyzji UOKiK-u było, że po kilka razy wysyłali to rozumiem, że te koszty w fundusze poszły?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,053 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +105,56% +21 111,36 zł 41 111,36 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d