pixelg
PEKABEX - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

PEKABEX [PBX]

AKTUALNY KURS: 11,10 zł (+0,00%) 21-02-2020 17:00
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 850
Wysłane: 15 czerwca 2015 21:05:22
Omówienie prospektu emisyjnego i sytuacji finansowej GK Pekabex SA

Pekabex już kiedyś był obecny na polskiej giełdzie, ale nie wytrzymał konkurencji, popadł w tarapaty, a teraz wraca po udanej restrukturyzacji grupy.

Podmiot jest dość specyficzny i nie ma tak naprawdę spółki wprost porównywalnej na warszawskiej giełdzie. Pekabex mimo, że działa w branży budowlanej, to tak naprawdę podstawową działalność stanowi głównie odlewnictwo żelbetowe, czyli produkcja prefabrykatów dla budownictwa. Produkty spółki wytwarzane są głównie przy wznoszeniu obiektów wielkopowierzniowych, gdzie ujawniają się przewagi technologiczne prefabrykatów – np. większe rozpiętości bez konieczności stosowania podpór.

Spółka w części kontraktów jest także głównym wykonawcą, ale jest to działalność jedynie dodatkowa zwiększająca wolumen sprzedaży podstawowej. Przez ten fakt spółki nie można porównywać bezpośrednio z żadną grupą budowlaną notowaną na giełdzie, choćby dlatego, że większość działa także w budownictwie mieszkaniowym, które wykorzystuje tylko konstrukcje monolityczne – w pełni odlewane na placu budowy. Choćby dlatego spółka jest już ciekawa, a to wcale nie koniec!


Ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczne, budowy z wykorzystaniem prefabrykatów są popularne w Skandynawii - nie może zatem dziwić, że właśnie w tym kierunku spółka rozwinęła skrzydła. Eksport w ostatnich latach waha się w okolicy ¼ przychodów grupy.


kliknij, aby powiększyć


Spółka w poprzednich latach rozwijała się dość dynamicznie, w dużej mierze przez przejęcia. W 2012r. Pekabex przejął od syndyka masy upadłościowej zakład w Bielsku Białej, natomiast w roku 2014 nabyto CNP (Centrum Nowoczesnej Prefabrykacji). W tym roku do grupy trafiła spółka Kokoszki Prefabrykacja z Gdańsku. W tym miejscu należy dodać, że CNP nabyto od jednego z właścicieli, czyli cena nabycia mogła nie być do końca rynkowa. W prospekcie emisyjnym transakcje kapitałowe z właścicielami wymieniono jako jedno z ryzyk. Tak czy owak zdolności produkcyjne rosną, a co najważniejsze rośnie poziom ich wykorzystania.


kliknij, aby powiększyć


Na przedstawionym powyżej wykresie nie ma jeszcze zdolności produkcyjnych zakładu w Gdańsku, który nota bene otwiera jeszcze mocniej drzwi dla Grupy w kierunku północnym. Kłania się renta geograficzna. Dodatkowo, wygląda na to, że Pekabex w rozwoju geograficznym nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Spółka w marcu podpisała umowę ze stroną trzecią na wyłączne przedstawicielstwo w Kuwejcie. Co prawda nie ma z tego jeszcze żadnych przychodów, ale widać, ze spółka nie zamierza spocząć na laurach. Prorozwojowo wygląda także backlog. Na koniec 2013r. spółka posiadała portfel zamówień w kwocie 92 mln (bez CNP), na koniec 2014r. 140 mln, a na koniec 1 kwartału już 154 mln zł.

Biznes spółki pomimo zmian korporacyjnych wygląda na stabilny. Proszę zwrócić uwagę, że pomimo faktu wzrostu przychodów, Grupie cały czas udaje się utrzymywać podobną marże brutto na sprzedaży – około 16 proc.


kliknij, aby powiększyć


Jak na branże budowlaną jest to wartość dość wysoka. Choć średnia dla sektora budowlanego wynosi 11,3 proc., to jest ciągnięta w górę przez działalność deweloperską niektórych spółek, gdzie marże sięgają nawet 30 proc. Lider branży – Budimex, który także ma dywizję deweloperską posiada marżę zysku brutto na sprzedaży na poziomie 8,17 proc. i 4,87 procenta rentowności operacyjnej. Marża specjalistycznych Trakcji, czy Tesgasu oscyluje wokół 12-13 proc. na poziomie zysku brutto i nie przekracza 6 proc. na poziomie operacyjnym.

Wyższa rentowność Pekabexu to w dużej mierze efekt integracji pionowej i skracania łańcucha dostaw. Wydaje się, że w modelu biznesowym najbliżej spółce do podmiotów budowlanych, które same produkują konstrukcje stalowe (Pekabex z nimi do pewnego stopnia konkuruje). Do tego grona należy zaliczyć upadły Polimex, a także Vistal Gdynia (17,3 proc. marży ZBNS, 8 proc. marży EBIT) i Projprzem (21,8 proc. marży ZBNS, strata operacyjna).

Wynik operacyjny Pekabexu za ostatnie 12 miesięcy wynosi prawie 23 mln (6,4 proc. marży) i nie wynika ze zdarzeń jednorazowych. W 2014r. EBIT wyniósł 19,8 mln zł, co dało rentowność operacyjną równą 6 proc., natomiast rok wcześniej 18,9 mln przy dokładnie takiej samej rentowności.

Patrząc jedynie na główne tendencje w rachunku wyników, biznes wygląda na bardzo stabilny jeśli chodzi o planowanie. Trochę pomaga w tym kontraktowanie części surowców w cenach stałych, ale jeśli zerkniemy nieco głębiej – do rachunku segmentowego, to widać, że pod powierzchnia zachodzą dość istotne procesy.


kliknij, aby powiększyć


W ostatnich latach znaczący regres rentowności zalicza segment usług budowlanych, natomiast mocno poprawia marżę segment „działalność pozostała”. W najważniejszym, podstawowym i największym segmencie, czyli prefabrykacji rentowność powolutku, systematycznie wzrasta. Być może spadek narzutu na usługach obcych w kontraktach budowlanych wynika z wysokiej konkurencji w sektorze, przez co spółka musi rezygnować z marży generalnego wykonawstwa, aby uplasować na rynku większą ilość produkowanych prefabrykatów. Z drugiej strony wydaje się, że akurat w tej chwili buduje się całkiem sporo jeśli chodzi o projekty kubaturowe. Podaż nowej powierzchni biurowej należy do rekordowych, a dość dynamicznie rośnie także segment nieruchomości magazynowo-logistycznych. Z not do sprawozdania wynika, że część kontraktów budowlanych jest stratna, co także dało efekt na wynik segmentu budownictwa.

Na poziomie netto spółka w 2014r. zaraportowała niecałe 16 mln, natomiast za ostatnie 12 miesięcy mamy już zysk powyżej 18 mln zł. Wyniki jednak to nie wszystko, bo wszyscy pamiętamy serię spektakularnych upadłości w branży budowlanej związaną z utratą płynności. W przypadku Pekabexu zyski są jednak „zdrowe”, bo pokryte przepływami operacyjnymi. We wszystkich latach, za które dane finansowe zostały upublicznione spółka pokazywała dodatni Cash Flow operacyjny. Oczywiście mogłoby być lepiej w szczególności w ostatnim okresie, bo jednak przepływy są istotnie niższe od raportowanej EBITDA.


kliknij, aby powiększyć


Być może ma to związek ze wzrostem udziału kontraktów w których spółka jest generalnym wykonawcą i raportuje przychody według MSR11 – kontraktów długoterminowych, czyli jeszcze przed fakturowaniem.

Dług netto spółki jest ujemny – spółka ma więcej gotówki niż kredytów. Zobowiązania krótkoterminowe są niższe niż aktywa obrotowe, a wskaźnik płynności drugiego stopnia jest wyższy od jedności. Poziom zadłużenia ogólnego nie jest wysoki – 47 proc., ale jego struktura jest dość niekorzystna. Jak na debiutanta przystało kondycja finansowa spółki jest dobra, mimo że większość zobowiązań ma charakter krótkoterminowy.

Spółka nie podała ceny maksymalnej akcji, ale z oczekiwanych wpływów możemy oszacować, że wynosi ona około 6 zł na akcję. Daje to wycenę biznesu przed emisją na kwotę 127 mln zł, czyli poniżej wartości księgowej – 135 mln zł. Ważniejsza jest jednak wycena dochodowa, choćby ze względu na wykonywane w przeszłości transakcje z właścicielami. Przy raportowanym zysku w kwocie 18 mln i koszcie kapitału na poziomie 11 proc (wysoki ze względu na znikomy udział kredytów)dostalibyśmy wartość spółki na poziomie 165 mln zł., a więc z premią do ceny emisyjnej.

Z drugiej strony spółka posiada także parę specyficznych ryzyk, które w koszcie kapitału nie zostały ujęte. W grupie działają związki zawodowe, co oczywiście jest związane z historią spółki – wcześniej działała jako podmiot państwowy. To jednak nie wszystko. Jedna ze spółek zależnych jest stroną postępowania administracyjnego ws. maksymalnego poziomu dopuszczalnego hałasu emitowanego przez zakład w Poznaniu. W razie utrzymania niekorzystnej dla spółki decyzji, Pekabex będzie zmuszony ponieść spore wydatki na modernizację. W przypadku przekroczenia poziomu grozi mu nawet zamknięcie zakładu.

Pekabex jest spółką ponadprzeciętnie rentowną, nisko zadłużoną posiadającą możliwości dalszego wzrostu i poprawy wyników. Potencjalne wyższe zyski drzemią w jeszcze większym wykorzystaniu mocy produkcyjnych, a także zmniejszeniu kosztów transportu produkcji przeznaczonej na eksport do Skandynawii. W tym kontekście zupełnie zrozumiałe jest nabycie podmiotu zlokalizowanego w Gdańsku. Wyniki spółki wyglądają na zdrowe, spółka ma charakter wzrostowy, a oczekiwania cenowe dotychczasowych właścicieli nie wydają się być mocno wygórowane. Niestety Pekabex nie zamierza rozpieszczać inwestorów dywidendą. Zarząd spółki planuje dla inwestorów przeznaczać jedynie około 15 proc. zysku netto.


EDIT: Ostateczna cena akcji wynosi 10 zł za sztukę, co daje wycenę dochodową biznesu Pekabexu przed emisją na poziomie 212 mln zł, wobec 165 mln zł wartości wewnętrznej (renta wieczysta dyskontowana stopą 11 proc.). Podobnie o 40 proc. stopniała stopa dywidendy, która i tak nie była silną stroną spółki. Oferta nowych walorów zmniejszyła się do 3 mln akcji. Niestety, atrakcyjność oferty mocno spadła.Symulacja parametrów oferty dostępna jest pod poniższym linkiem:
www.stockwatch.pl/ipo/poznaska...
Edytowany: 28 lipca 2015 01:06

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 443
Wysłane: 2 października 2015 16:17:15 przy kursie: 10,50 zł
Wczoraj spółka poinformowała o kontrakcie na 146 mln zł na budowę hal w Kuwejcie , trzy dni wcześniej o kontrakcie na 17 mln zł , świeża rekomendacja +27% , rekordowy porfel w historii ......niewiarygodne że kurs ani drgnie Think
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 443
Wysłane: 14 października 2015 13:07:33
Wygląda na to że przejęcie Ergonu to już formalność , mamy zgodę UOKIKu na fuzje, wg wyliczeń DM Vestor wycena po przejęciu wzrośnie do 15,2 zł za akcję , dla mnie bardziej interesujący jest fakt że moce produkcyjne Pekabeksu wzrosną o 40 % kosztem 45 mln zł przy dotychczasowej kapitalizacji ok 260 mln zł ....wydaje się że robią świetny interes a dodatkowo zakład w okolicach Warszawy po Gdańsku, Bielsku Białej i Poznaniu doskonale zwiększa geograficzny zasięg działalności firmy.
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!


Washington Irving
Dołączył: 2014-04-10
Wpisów: 165
Wysłane: 25 października 2015 20:57:40 przy kursie: 11,62 zł
Przejęcie Ergon, według szacunków Vestor DM ma się odbyć na wskaźniku EV/EBITDA'17 4.0

link do rekomendacji

Przy cenie 10.5 kiedy V. wydawał rekomendację, Pekabex był wyceniany na 5.2 EV/EBITDA '17 (obecnie kurs to 11.62). Biorąc założenia Vestor za dobrą monetę, kurs powinien odzwierciedlić przejęcie korzystnie (spółki kupuje taniej aktywa niż jest notowana - gdyby rentowność biznesu Ergon była podobna do rentowności Pekabex, to w zasadzie jest to czysty arbitraż).

link do informacji o zgodniez UOKiK
Edytowany: 25 października 2015 20:59

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 443
Wysłane: 30 października 2015 14:44:35 przy kursie: 11,80 zł
Wydaje się że może być jedynie lepiej , jeżeli Pekabx wykorzysta skokowy wzrost mocy produkcyjnych to zysk już za 2016 rok może być znacznie wyższy niż prognozuje to Vestor w swej rekomendacji . Zobaczymy czy po przejęciu Ergonu posypią się kontrakty i jak będą duże, na razie jest bardzo dobrze .
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 443
Wysłane: 16 stycznia 2016 09:22:06 przy kursie: 10,62 zł
Przejęcie sfinalizowane , nowa rekomendacja ....szkoda że otoczenie nie sprzyja

www.parkiet.com/artykul/9,1458...

,,.....w tym roku przychody grupy wyniosą prawie 477 mln zł, czyli o 35 proc. więcej, niż grupa powinna pokazać za ubiegły rok. Prognoza zakłada wzrost EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) o 32 proc., do 39,5 mln zł. Skonsolidowany zysk netto ma wzrosnąć o blisko 34 proc., do 24,2 mln zł. ,,
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

Amphibious
Amphibious PREMIUM
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 443
Wysłane: 1 lutego 2016 10:41:00 przy kursie: 9,20 zł
Może ktoś się orienuje jak są rozliczane takie kontrakty jak ten o którym mowa w komunikacie z dnia 01.10.2015 na budowę hal w Kuwejcie ? Kontrakt opiewa na 146 mln zł ( 11.643.961 dinarów kuwejckich ) , tyle że od tego momentu dinar mocno podrożał , wg moich wyliczeń kontrakt jest dziasiaj wart o 10 mln zł więcej . Czy ta różnica będzie dodatkowym zyskiem dla Pekabexu ?
Water=70% Land=30% Its a Divers World !!!

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 850
Wysłane: 1 lutego 2016 22:39:18 przy kursie: 9,20 zł
To zależy, ale w dużej mierze pewnie tak. Generalnie fakturę wystawia się po zakończeniu robót (albo ich części ściśle określonych w kontrakcie) i potem zgodnie z terminem płatności następuje przelew. W najprostszym przypadku mamy roboty i fakturę oraz płatność na końcu. Wtedy oczywiście wzrost kursu wpłynąłby pozytywnie. Częściej jednak fakturuje się i przyjmuje płatności na podstawie robót częściowych. Czasem takie prace są zaliczkowane i wtedy wartość umowy w pieniądzu zależy od terminu wpływu zaliczki względem zachowania kursu.

cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 209
Wysłane: 29 listopada 2018 02:40:40 przy kursie: 12,70 zł
Wyniki potęga, to musi robić wrażenie... A przy takich wskaźnikach to wycena akcji powyżej 20 zł nie powinna nikogo dziwić.

c/z przy dzisiejszej wycenie = 6,2
ROE powyżej 20
ROA ponad 10

Wyniki samego 3-go kw 2018r.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 254,47 mln zł w III kw. 2018 r. wobec 162,43 mln zł rok wcześniej.
Zysk operacyjny w III kw. wyniósł 20,99 mln zł wobec 9,34 mln zł zysku rok wcześniej.
Firma wypracowała w tym czasie 18 mln zł zysku netto wobec 7,24 mln zł przed rokiem

Robi wrażenie.

Narastająco. 1-3 kw 2018r.

Przychody ze sprzedaży w wysokości 646,06 mln zł w porównaniu z 444,27 mln zł rok wcześniej.
Skonsolidowany poziom EBITDA sięgnął narastająco po trzech kwartałach 63,9 mln zł, o 96,1% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Wartość skonsolidowanego zysku z działalności operacyjnej grupy kapitałowej narastająco wyniosła 53,3 mln zł i była wyższa o 132,8% w porównaniu do trzech kwartałów 2017 r. (22,9 mln zł).
W I-III kw. 2018 r. spółka miała 40,83 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 16,62 mln zł zysku rok wcześniej, przy

Wyniki petarda.

sebosoft
Dołączył: 2011-11-30
Wpisów: 17
Wysłane: 29 listopada 2018 20:09:23 przy kursie: 12,60 zł
Rzeczywiście ładnie to wygląda, do tego technicznie blisko historycznego szczytu i wybicia z 3 letnich wahań. Ale póki co, ktoś korzysta z obrotów i sprzedaje na oporze.


cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 209
Wysłane: 30 listopada 2018 05:08:19 przy kursie: 12,60 zł
PEKABEX to bardzo stabilnie i bezpiecznie się rozwija, wystarczy spojrzeć na skonsolidowane wyniki roczne.

W dobie bardzo wysokich kosztów pracowniczych to nowoczesne konstrukcje prefabrykowane dają wartość dodaną, co widać w zyskach rocznych i bardzo wysokiej, powtarzalnej rentowności. Rentowność PEKABEXU jest bardzo wysoka od wielu lat. Są bardzo nowocześni. W Polsce to PEKABEX przeciera szlaki jeśli chodzi o duże moduły sprężone (długość ponad 100 m i waga ponad 100 ton) i to PEKABEX wyznacza standardy w dziedzinach betonu sprężonego i strunobetonu.

Myślę, że inwestorzy patrzą na PEKABEX przez pryzmat trochę siermiężnego żelbetu... a tu Panie nowoczesność, nowoczesność, nowoczesność (klasyk mawiał zmiany, zmiany, zmiany).

cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 209
Wysłane: 13 grudnia 2018 05:18:37 przy kursie: 13,10 zł
sebosoft napisał(a):
Rzeczywiście ładnie to wygląda, do tego technicznie blisko historycznego szczytu i wybicia z 3 letnich wahań. Ale póki co, ktoś korzysta z obrotów i sprzedaje na oporze.


Najwyższa pora zakończyć ten 3 letni zakres w poziomach między 9 i 13 zł. Jak przebijemy historyczny szczyt (kilka sesji temu naruszyliśmy 13,6) to technicznie wchodzimy w hossę... Napiszę drukowanymi (bo to słowo zapomniane na naszym rynku kapitałowym - HOSSA na PEKABEX puka do drzwi.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 361
Wysłane: 27 grudnia 2018 11:29:39 przy kursie: 12,70 zł
Niech się zyskowne mury pną do góry - omówienie sprawozdania finansowego GK Pekabex po 3 kw. 2018 r.

Ostatnia analiza wyników finansowych Pekabex była przeprowadzona ponad 3 lata temu. Czas zatem na odświeżenie informacji o spółce i przeanalizowanie jej wyników. Dla przypomnienia dodam, że spółka jest wiodącym wytwórcą prefabrykowanych konstrukcji w Polsce, które wytwarza w 4 krajowych fabrykach. Prefabrykacja to wytwarzanie dużych elementów budowlanych sposobem przemysłowym w halach fabrycznych, poza miejscem budowy. Elementy te są następnie transportowane na plac budowy, gdzie są odpowiednio montowane w większą całość. Taki sposób produkcji i montażu w naturalnym sposób może przekładać się na konkurencyjne ceny oraz krótszy montaż niż przy tradycyjnym sposobie budowy. Produkty prefabrykowane sprzedawane przez Pekabex używane są m. in. w budowie hal produkcyjnych, magazynów, obiektów handlowych, mostów, tuneli czy również obiektów mieszkaniowych.Pierwszy rzut oka na poniższy wykres pokazuje na pozytywne tendencje w zasadzie na każdej pozycji rachunku zysków i strat. Wartościowy wzrost sprzedaży i marży brutto na sprzedaży został poparty również wartościową poprawą wyników na kolejnych poziomach zyskowności.kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Pierwszym pozytywnym objawem jest bardzo wysoki wzrost sprzedaży o prawie 57 proc. r/r, potwierdzony dynamiką marży brutto na sprzedaży która wyniosła 80 proc. r/r. W efekcie zwiększenia wolumenu sprzedażowego (pozytywny wpływ to +15,9 mln zł) oraz procentowej marży (dodatni efekt +6,6 mln zł) spółka zaraportowała 22,5 mln zł wyższą marżę brutto na sprzedaży niż rok wcześniej. Przy tak istotnie rosnącej sprzedaży musiały również się zwiększyć koszty sprzedaży oraz koszty zarządu, które razem wzrosły o 7,1 mln zł. Ich dynamika była jednak niższa niż dynamika przychodów, co przełożyło się na wzrost na poziomie zysku operacyjnego o 124,8 proc. do wartości 21,0 mln zł. Stało się tak pomimo ujemnego wyniku na pozostałej działalności operacyjnej w kwocie 4,7 mln zł, czyli aż o 3,65 mln więcej niż w analogicznym kwartale roku poprzedniego. Było to związane z odpisami na należności, do których jeszcze wrócimy w trakcie analizy. Z kolei działalność finansowa przyniosła dodatnie saldo 1,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to -0.6 mln zł. Z kolei ta pozycja wynika z ruchów w na transakcjach zabezpieczających (eksport do Niemiec i Skandynawii).

Wysoka marża brutto na sprzedaży przekłada się na rekordowe zyski.

Skupmy się w takim razie na trendzie marży i zobaczmy z czego wynikają bardzo dobre wyniki spółki.kliknij, aby powiększyć


W ostatnich 4 kwartałach marża brutto na sprzedaży oscyluje między 20-21 proc., czyli jak na spółkę są to wartości dość wysokie w porównaniu do tych osiąganych wcześniej. Spółka podkreśla, że taka marża została uzyskana przede wszystkim dzięki dwóm efektom. Po pierwsze nastąpił wzrost cen sprzedaży w segmencie prefabrykacji, który został dodatkowo wzmocniony optymalizacją procesów i kosztów w związku z zwiększonymi wolumenami i podniesieniem wydajności. To wszystko spowodowało, że pomimo presji cenowej wynikającej z kosztów materiałów (stal, cement czy kruszywa) czy kwestii rosnących wynagrodzeń spółce udało się wypracować istotnie wyższą marżę brutto na sprzedaży (+2,6 p.p.) niż rok wcześniej.

Marża na sprzedaży, czyli zysk uwzględniający już wpływ ponoszonych kosztów sprzedaży i zarządu, rośnie jeszcze szybciej, aż o 3,7 p.p. Tutaj z kolei pomogła zapewne zmiana struktury sprzedaży. Spółka w 2018 roku sprzedaje mniej do Skandynawii niż rok wcześniej. To z kolei ma przełożenie na koszty transportu, który w wypadku sprzedaży do Szwecji są istotnie wyższe niż na rynku krajowym. Podobnie sytuacja wygląda w ujęciu rocznym, gdzie również widzimy wyższa procentową marże brutto oraz rosnącą zyskowność na kolejnych poziomach.kliknij, aby powiększyć


W ciągu ostatnich 12 miesięcy spółka wypracowała marżę brutto na sprzedaży na poziomie 20,6 proc., przy rentowności EBTDA na poziomie 9,6 proc. Z kolei w poprzednich 7 latach marża handlowa oscylowała w przedziale 15,7-18,6 proc., co miało przełożenie na EBITDA na poziomach 6,0-7,6 proc. Wyższe marże w latach 2015-2016 częściowo są zniekształcone przez rozpoznanie zysku na okazjonalnym przejęciu dwóch podmiotów odpowiednio w kwotach 6,5 oraz 13,5 mln zł. Gdybyśmy wyłączyli te nadzwyczajne zyski to marże EBITDA w tych latach zamiast poziomu ponad 10 proc. osiągnęłyby wartości odpowiednio 8,5 oraz 7,6 proc., w porównaniu do 7,6% w roku 2017 oraz 9,6 proc. za ostatnie 12 miesięcy. Jak widać ostatnie 4 kwartały są rekordowe zarówno jeśli chodzi o marżę handlową jak i zyski operacyjne. Należy podkreślić dynamiczny rozwój, który przełożył się na 825 mln sprzedaży za ostatnie 12 miesięcy, czyli o 32,4 proc, niż w roku 2017 oraz aż o 63,2 proc. niż w roku 2016. Pekabex jest spółką produkcyjna, gdzie jasno widać zasadę działania dźwigni operacyjnej - wpływ istotnie rosnących wolumenów bardzo ładnie potrafi się przełożyć na wzrost zyskowności.Wysokie wzrosty na rynku krajowym oraz spadki w Skandynawii

Spójrzmy na strukturę sprzedaży, gdzie cały czas dominuje rynek krajowy.kliknij, aby powiększyć


Wyniki roku 2017 były napędzane dynamicznie rosnącą sprzedażą w Skandynawii, która w porównaniu do roku 2015 wzrosła aż 3,5 krotnie. Jednak już sam rok 2018 to niezaprzeczalny sukces i rozwój na rynku polskim. Spółka zwiększyła sprzedaż na tym rynku o 81,7 proc. porównując do analogicznego okresu 9 miesięcy roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę wcześniejszy komentarz o znacznie niższych kosztach sprzedaży na rynku krajowym niż skandynawskim wydaje się, że jest to kierunek jak najbardziej pożądany. Oczywiście dywersyfikacja geograficzna jest jak najbardziej słuszna i spółka ma to zapisane w swojej strategii. Dodatkowo należy pamiętać, że choć koszty sprzedaży są w Szwecji istotnie wyższe i stanowią nawet 30-40 proc. wartości umowy to jest to oczywiście wliczone w cenę takiego kontraktu. Innymi słowy, spółka zapewne osiąga wyższe marę brutto na sprzedaży na rynku skandynawskim niż krajowym, ale ponosi też tam wyższe koszty sprzedaży.

W wypadku rynku szwedzkiego należy również wspomnieć, że wartość 4 największych kontraktów na tym rynku realizowanych przez Pekabex wynosiła ponad 170 mln zł. Oznacza to, że rozproszenie sprzedaży realizowanej przez Pekabex na rynku szwedzkim nie jest zbyt duże. Nie wyciągałbym jednak prostego wniosku o uzależnieniu od tych kontraktów/odbiorców, ponieważ ich wartości to około 20 proc. obecnej całkowitej sprzedaży spółki. Należy jednak mieć świadomość, że przychody z rynku skandynawskiego mogą podlegać pewnym fluktuacjom w związku z datą podpisania i realizacji kontraktów. Spółka jest obecna na rynku skandynawskim od 7 lat i współpracowała z największymi podmiotami na tamtejszym rynku budowalnym.

Prefabrykaty dają zyski

Zobaczmy jak spółka przedstawia wyniki według swoich segmentów. Niestety raport nie jest zbyt obfity w pozycje rachunku zysków i strat i znamy tylko dane na temat sprzedaży oraz zysku operacyjnego dla każdego z segmentów.kliknij, aby powiększyć


Jak widać na powyższym wykresie sprzedaż przede wszystkim to dzieło dwóch segmentów realizacji kontraktów – prefabrykacji oraz realizacji kontraktów jako usługi budowalne. Obydwa te segmenty stanowią około 95 proc. sprzedaży grupy. Najważniejszym segmentem jest prefabrykacja. Przychody obejmują przede wszystkim przychody ze sprzedaży związane z projektowaniem, produkcją, dostawą i montażem konstrukcji prefabrykowanych przede wszystkim w kraju i w Skandynawii. Co ważne prezentowane są tutaj przychody w ramach kontraktów gdzie spółka dostarcza tylko prefabrykaty, ale również te gdzie prefabrykaty dostarczane są w ramach kompleksowego kontraktu na usługę budowlaną.

Drugi istotny segment to usługi budowlane, który obejmują głównie przychody z realizacji kontraktów
w charakterze kompleksowego wykonawcy obiektu, przy współudziale podwykonawców zewnętrznych, z wyłączeniem części przychodów związanych z prefabrykatami jak opisano powyżej. Spółka podkreśla, że w zdecydowanej większości realizuje kontrakty budowlane o okresie poniżej 1 roku co ogranicza ryzyko ponoszenia strat na kontraktach w związku z nieoczekiwanym wzrostem kosztów surowców, siły roboczej lub innych zdarzeń. Przy opisie segmentu usług budowlanych trzeba podkreślić, że rozgraniczenie między usługami budowlanymi a prefabrykacją może być dla przeciętnego czytelnika sprawozdań dość problematyczne. Jeden duży kontrakt realizowany przez spółkę może być częściowo wykazywany w segmencie realizacja kontraktów-prefabrykacja (w części dotyczącej prefabrykatów) oraz częściowo w realizacji kontraktów – usługi budowlane (w części związanej z resztą usług budowlanych). W takim wypadku oczywiście nasuwa się pytanie o rozliczanie marż pomiędzy dwoma segmentami. W szczególności, że jak wykażę poniżej rentowność tych dwóch segmentów jest istotnie różna. Oczywiście biorąc pod uwagę sumę tych dwóch segmentów nie ma to znaczenia.

Dość ciekawym jest trzeci segment pod nazwą usługi produkcyjne. Obejmuje on przychody związane ze świadczeniem usług produkcyjnych przez oddział w Niemczech. Usługi te związane są z wykonywaniem prefabrykatów z powierzonych materiałów i maszyn, których właścicielem jest zlecający. Pekabex w ramach tej usługi w zasadzie dostarcza przede wszystkim wysoko wykwalifikowanych pracowników jak i know-how niezbędne do wykonania takiego zamówienia.

Skoro wiemy jak wyglądają segmenty i ich przychody to zejdźmy do poziomu rentowności. I tutaj możemy zobaczyć pierwszą niespodziankę.kliknij, aby powiększyć


Niespecjalnie dziwi w miarę stale rosnąca zyskowność operacyjna w segmencie prefabrykatów, biorąc pod uwagę rosnącą sprzedaż i prawdopodobny efekt skali. Natomiast może zastanawiać dość niska rentowność obszaru usług budowlanych. Oczywiście pamiętać należy o spadającej rentowności spółek budowlanych na rynku polskim i nie należy oczekiwać tutaj cudów. Tym niemniej pomimo dość wysokiej i szybko rosnącej sprzedaży segment ten osiąga rentowności operacyjne na poziomie 1-2% co oczywiście nie jest wartością zadawalającą. Zarząd częściowo tłumaczy niską rentowność segmentu odpisami dokonanymi na należności od spółki Marathon International (2,2 mln zł do marca 2018 roku oraz dodatkowo po 1 mln w drugim i trzecim kwartale 2018 roku). Spółka jest w sporze sądowym z inwestorem, a warto dodać, ze całkowita wartość wystawionych faktur związanych z spornym kontraktem na dzień 30 czerwca 2018 wynosiła 22,3 mln zł. Pekabex złożył do sądu powództwo przeciwko Marathon International którego łączna wartość przedmiotu sporu przekracza kwotę 5,2mln zł. Sprawa dotyczy kontrakty podpisanego i wykonywanego w latach 2016-2017 na wybudowanie hali przeładunkowej oraz wzajemnych rozliczeń i braku gwarancji rozliczeń. Warto dodać, że hala została wybudowana, a zarząd Pekabex-u stoi na stanowisko, że roszczenia inwestora są bezzasadne. Niestety nie mam całkowitej pewności jaka kwota należności dochodzonych od Marathonu znajduje się na bilansie spółki i nie jest pokryta odpisem aktualizującym.


Wolumeny produkcyjne rosły do kwartału

Proszę spojrzeć teraz na wolumeny produkcyjne, które istotnie rosną w ostatnich latach.kliknij, aby powiększyć


Spółka systematycznie zwiększa możliwości produkcyjne, zarówno dzięki modernizacji przejętych w latach 2015-2016 zakładów produkcyjnych w Kokoszkach i Mszczonowie, jak i modernizacją i rozbudową posiadanego parku maszynowego. Zwracam uwagę, że ostatnio zaraportowaną produkcję gdzie dwa ostatnie miesiące (październik-listopad) wykazały ujemną dynamikę. Czy jest to chwilowy przestój i po prostu efekty wysokiej bazy czwartego kwartału 2017 roku czy jednak coś więcej tego nie wiemy i musimy poczekać na kolejne dane oraz ich przełożenie na sprzedaż i zyskowność w czwartym kwartale.


Zadłużenie wciąż pod kontrolą, ale praca nad kapitałem obrotowym wciąż potrzebnakliknij, aby powiększyć


Analiza powyższego wykresu wskaźników nie daje powodów do niepokoju. Odsetkowy dług netto utrzymuje się na niskich poziomach zarówno w wartościach bezwzględnych jak i w stosunku do 12-miesięcznej EBITDA. Dodatkowo porównując r/r widać istotne spadki. Z kolei wskaźnik zadłużenia ogólnego w ciągu ostatnich 10 kwartałów wahał się w przedziale 50-57 proc. Biorąc pod uwagę nakłady inwestycyjne (zarówno przejęcia jak i modernizację parku maszynowego) jest to niewątpliwie poziom bezpieczny.

W wypadku firm budowlanych pamiętać należy jednak o pewnej specyfice panującej w tej branży. Standardem jest udzielanie przez firmy zleceniobiorcę gwarancji do umów o usługę budowlaną do kontrahentów. Mają one zabezpieczać prawidłową realizację kontraktów jak również koszty usunięcia wad i usterek będących następstwem realizowanych kontraktów budowlanych. Na koniec analizowanego okresu wartość udzielonych gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych wyniosła 127,7 mln zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Gwarancje te nie są brane pod uwagę przy obliczaniu dług netto i są wykazywane (i słusznie) jako zobowiązania pozabilansowe, do momentu ewentualnej konieczności ich wykorzystania. Pamiętać jednak należy, że wraz z rozwojem spółki wartość tych gwarancji będzie rosła, a udzielające je banki i towarzystwa ubezpieczeniowe również biorą te wartości przy liczeniu całości swojego zaangażowania (ryzyka) w stosunku do danego klienta.

Kilka zdań należy poświęcić kapitałowi obrotowemu, ze względu na pewną specyfikę branży w której działa spółka.kliknij, aby powiększyć


Średni cykl konwersji gotówki w ostatnich kilkunastu kwartałach kształtował się na poziomie prawie 32 dni przy obecnej wartości na poziomie 24,2 dnia. W pierwszym kwartale 2018 roku widać było istotne jego pogorszenie związane ze wzrostem należności oraz spadkiem zobowiązań. Czy miało to związek z kwestią spore i należności od spółki Marathon – tego nie wiemy. W kolejnych dwóch kwartałach obydwa te wskaźniki wróciły jednak do wartości zbliżonych do średnich.

Kilka zdań związanych z rozpoznawaniem przez spółkę wyniku metodą kontraktów długoterminowych – umowy o usługę budowlaną. W wypadku takich umów przychody są wykazywane proporcjonalnie do stopnia zaawansowania prac na danym projekcie. Oznacza to, że rozpoznane przychody, a co za tym idzie należności mogą być istotnie rozbieżne z tym co spółka fakturuje zaliczkowo na odbiorców. W związku z tym nadwyżka rozpoznanych przychodów nad zafakturowanymi należnościami wykazywana jest w majątku obrotowym w pozycji „należności z tytułu umów o usługę budowlaną”. Podobnie jest w wypadku drugiej strony czyli kosztów i zobowiązań. Tutaj z kolei możemy dostrzec pozycję „zobowiązania z tytułu umów o usługę budowlaną”.kliknij, aby powiększyć


Spółka w raportach kwartalnych podaje dane narastająco na temat przychodów, kosztów oraz szacowanego wyniku na kontraktach rozliczanych tą metodą. Na podstawie tych danych przekształciłem je na dane kwartalne co zostało zaprezentowane na wykresie powyżej.

Istotne zmiany w przychodach i kosztach z kwartału na kwartał nie powinny zaskakiwać, ponieważ jest to związane zarówno z pewną sezonowością robót jak i datą rozpoczęcia oraz czasem trwania kontraktów. Jednak od dwóch kwartałów wartość należności rozpoznanych tą metodą jest wyższa od zobowiązań. Na pierwszy rzut oka może to sugerować ponoszenie wyższych strat na kontraktach. Spółka tłumaczy ten fakt wzrostem przychodów w segmencie realizacja kontraktów – usługi budowlane, gdzie większą część kosztów stanowią koszty podwykonawców, które nie wpływają współmiernie do stopnia zaawansowania przychodów na danym kontrakcie.

Spółka niestety przedstawia wiekowanie należności tylko w sprawozdaniu rocznym, co biorąc pod uwagę ich istotną wartość dla całej sumy aktywów (około 1/3) nie wydaje się rozwiązaniem idealnym. W każdym razie na 31 grudnia 2017 roku 9,3 mln zł były przeterminowane powyżej pół roku i nie objęte odpisami. Naturalnym staje się pytanie ile z tych należności związane było z fakturami do Marathon International oraz jaki jest powód braku odpisów? Jeśli spółka posiada wiarygodne zabezpieczenia w postaci gwarancji bankowych czy ubezpieczeniowych to jest to jak najbardziej naturalne. W innym wypadku można się zastanawiać jednak nad pewnym ryzykiem utraty wartości takich aktywów. Z kolei rok wcześniej wartość należności zaległych powyżej 6 miesięcy wynosiła 5,6 mln zł mniej. Niestety nie wiemy czy sytuacja na chwilę obecną uległa poprawie czy pogorszeniu.

Cash flow zaczyna się odradzać, dywidendy są, ale…kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


W latach 2016-2017 wynik EBITDA, czyli w bardzo dużym uproszczeniu gotówka generowana na działalności podstawowej, wynosił około 50 mln zł, co jednak nie miało dużego przełożenia na cash flow z działalności operacyjnej. Powodem takiego rozjazdu były zmiany w kapitale pracującym, a przede wszystkim istotny wzrost należności oraz zapasów, który w dużej mierze konsumował gotówkę na poziomie EBITDA. Na szczęści w roku 2018, jak do tej pory, sytuacja ta wygląda sporo lepiej a zmiany na poziomie kapitału obrotowego za 9 miesięcy 2018 roku wyniosły -9,6 mln zł (w porównaniu do -33,2 mln zł w analogicznym okresie 2017 roku).

Jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne to lata 2011-2016 są związane przede wszystkim z zakupem dwóch zakładów produkcyjnych, natomiast w chwili obecnej są to przede wszystkim wydatki ponoszone z modernizacją parku maszynowego oraz powstaniem nowej fabryki w Gdańsku. Spółka zakupiła już działkę pod tę inwestycję, a na początku listopada 2018 roku zawarła umowę, której przedmiotem jest dostawa i montaż innowacyjnej linii technologicznej do produkcji prefabrykowanych elementów betonowych o wartości 7,2 mln EUR. Tak więc największe wydatki inwestycyjne są jeszcze przed spółką.


Pekabex od 4 lat wypłaca dywidendę, choć wartości wypłat nie stanowią istotnego zysku dla akcjonariuszy.kliknij, aby powiększyć


Spółka informuje akcjonariuszy, że „Średnioterminowym celem Grupy jest utrzymywanie wielkości zadłużenia odsetkowego netto w przedziale 1x – 2x EBITDA. W przypadku spełnienia tego celu i braku zapotrzebowania kapitałowego na realizację interesujących projektów inwestycyjnych, pozwalających na osiągnięcie strategicznych celów Spółki i Grupy, Zarząd zamierza docelowo rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wypłatę dywidendy w kwocie wynoszącej co najmniej 50% skonsolidowanego zysku netto wygenerowanego przez Grupę”. Na przestrzeni ostatnich 4 lat stopa wypłaty z zysku skonsolidowanego wynosiła od 7 do 15 proc., a stopa dywidendy wahała się w przedziale 1-2%. Biorąc pod uwagę nakłady inwestycyjne na nową fabryką i pieniądze potrzebne na finansowanie kapitału obrotowego, nie zakładałbym, że już za rok 2018 spółka wypłaci 50 proc. skonsolidowanego zysku. Docenić należy jednak rosnący trend wypłacanej dywidendy na 1 akcję (DPS) oraz fakt, że wypłaty dywidendy trwają już 4 lata bez przerwy, pomimo dwóch istotnych akwizycji w tym okresie.

Pozostałe informacje i podsumowanie

Spółka działa i ma bardzo mocną pozycję na niewątpliwie ciekawym i rozwojowym rynku, posiadając sensownie zlokalizowane zakłady produkcyjne, które cały czas są unowocześniane. Dość powiedzieć, że najnowsza fabryka (skupiona na produkcji stropów filigranowych oraz ścian) ma być w dużym stopniu zautomatyzowana i obsługiwana tylko przez 15 osób. Dodatkowo Pekabex operuje w segmencie, który najprawdopodobniej najmniej może odczuć brak rąk do pracy i presje płacowe. Zarząd Spółki wręcz podkreśla, że jest to dla niego szansa, ponieważ może sprzedawać produkty, których montaż na placu budowy zabiera istotnie mniej czasu w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Dodatkowo spółka zamierza rozwijać budownictwo mieszkaniowe w Polsce (pierwsze realizowana inwestycja w Poznaniu) licząc zarówno na popyt od developerów, z programu Mieszkanie + czy mając przewagi konkurencyjne wynikające z zdobytych doświadczeń na rynku skandynawskim.

Oczywiście nie jest to spółka idealne, a inwestycja w jej akcje powinna być, moim zdaniem, również poprzedzona analizą ryzyk i zagrożeń, wśród których można wymienić następujące:

a) Uzależnienie popytu na produkty spółki od ogólnej sytuacji makroekonomiczne w Polsce oraz koniunktury w budownictwie (produkcja budowlano-montażowa ale również budownictwo mieszkaniowe). Jeśli nastąpi istotne zahamowanie tego rynku, co jest przepowiadane przez niektórych analityków, to również zapewne popyt na produkty spółki osłabnie.
b) Koszty pracy i energii w krótkim, średnim jak i prawdopodobnie długim okresie będą rosły. Aby zachować obecną rentowność spółka, oprócz poprawy efektywności, będzie zapewne musiała częściowo przerzucić te efekty na ceny do swoich odbiorców. Dodatkowo rozwój grupy jest związany z pozyskaniem i utrzymaniem wykwalifikowanej kadry, co w obecnej sytuacji gospodarczej (rosnące płace, brak rąk do pracy, prawdopodobne zmniejszenie liczby Ukraińców zainteresowanych pracą w Polsce od stycznia 2019 roku) jest dla wielu firm prawdziwym wyzwaniem.
c) Różnice zdań między akcjonariuszami, które ujawniły się w trakcie ostatniego WZA z czerwca 2018 roku. Akcjonariusz mniejszościowy (Cantorelle Ltd – 12,1 proc. głosów) domagał się szerszej informacji na temat transakcji Spółki z kluczowym personelem oraz osobami powiązanymi. Dodatkowo padła propozycja zwiększenia dywidendy do 0,26 zł na 1 akcję (z 0,16 przegłosowanych ostatecznie i proponowanych przez zarząd). Propozycje te nie zostały zaakceptowane przez akcjonariusza większościowego i otwartym pozostaje pytanie o dalszą współpracę akcjonariuszy. Można sobie wyobrazić ryzyko podaży akcji przez mniejszościowego akcjonariusza.
d) Ryzyko związane z ewentualnymi roszczeniami i sporami z kontrahentami. Wyżej opisana sytuacja ze spółką Marathon pokazuje, że nie jest to tylko teoretyczne ryzyko, a spory z kontrahentami w tej branży są raczej regułą niż wyjątkiem. Niewątpliwie na plus, moim zdaniem, trzeba jednak dodać, że spółka do tej pory przede wszystkim wykonywała prace na rzecz podmiotów prywatnych, a nie państwowych czy samorządowych. Warto jednak przypomnieć, że spółka w chwili obecnej posiada 127 mln zł udzielonych gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych w związku z umowami o usług budowlane.
e) Ryzyko związane z niewypłacalnością kontrahentów. Spółka działa w sporej części jako podwykonawca dla generalnego wykonawcy danego projektu, czyli istnieje potencjalne ryzyko braku zapłaty za dostarczone produkty i usługi. Biorąc pod uwagę informacje płynące o pogarszającej się rentowności sektora budownictwa w Polsce jest to istotne ryzyko, którym spółka stara się zarządzać poprzez monitoring, analizy kredytowe, fakturowanie zaliczkowe czy gwarancje bankowe.
f) Istnieje potencjalne ryzyko związane z zatrudnieniem polskich pracowników oraz ich delegowaniem do Niemiec w celu wykonywania pracy dla tamtego oddziału związane z opodatkowaniem oraz kwestią objęcia układami zbiorowymi pracy. Spółka zamieściła to ryzyko w swoich sprawozdaniach z wagą 3 w 5 stopniowej (1-5) skali istotności.

Na dzień dzisiejszy spółka jest wyceniana przy wskaźniku P/E 6,0, P/BV 1,1 oraz EV/EBITDA – 4,1. Dodatkowo serwisowe automaty mnożnikowe oraz dochodowe wskazują na niedowartościowanie akcji Pekabex na GPW. . Od momentu powtórnego wejścia na GPW w 2015 roku spółka była handlowana w przedziale P/E 6-14, a P/BV 0,9-1,9, co oznacza, że w chwili obecnej znajduje się w dolnej części tych wartości. Oczywiście każdy inwestor sam musi ocenić, czy ryzyka wymienione wyżej (a może jeszcze jakieś inne niezidentyfikowane w tej analizie) są wystarczającym powodem do obecnej wyceny na GPW. Warto również zauważyć, że pomimo negatywnego sentymentu w stosunku do „mis-iów” spółka od dołka w październiku 2017 roku zyskała już ponad 50 procent, a jej obecna kapitalizacja wynosi około 315 mln zł.>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 7 maja 2019 19:11

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 361
Wysłane: 8 stycznia 2019 20:42:49 przy kursie: 12,40 zł
Spółka zaraportowała produkcję w tys. m3 za grudzień 2018.Podczas ostatniej analizy napisałem "Zwracam uwagę, że ostatnio zaraportowaną produkcję gdzie dwa ostatnie miesiące (październik-listopad) wykazały ujemną dynamikę. Czy jest to chwilowy przestój i po prostu efekty wysokiej bazy czwartego kwartału 2017 roku czy jednak coś więcej tego nie wiemy i musimy poczekać na kolejne dane oraz ich przełożenie na sprzedaż i zyskowność w czwartym kwartale."

Spółka w dniu wczorajszym (07/01/2019) podała, ze "...łączna wielkość produkcji w zakładach należących do grupy kapitałowej Emitenta w grudniu 2018 roku wyniosła 7 673 m3." Zobaczmy jak wygląda w takim razie produkcja w porównaniu r/r.


kliknij, aby powiększyć


Niestety jak widać na powyższym wykresie, jest to czwarty z kolei miesiąc ze spadkiem produkcji, co oczywiście nie może nastrajać optymistycznie co do przewidywań jeśli chodzi o wyniki czwartego kwartału 2018 roku. W chwili obecnej nie znamy powodów tak niskiej produkcji, w szczególności w grudniu gdzie r/r była ona niższa aż o 38,1 proc. Trudno jednak być dużym optymistą jeśli chodzi o wyniki czwartego kwartału, skoro produkcja w ostatnim kwartale spadła r/r prawie o 20 proc. Dodatkowo gdy porównamy produkcję z poprzednim (trzecim) kwartałem 2018 roku to również widzimy spadek na poziomie prawie 25 proc.

Przy analizowaniu tych wartości pamiętać należy oczywiście, że produkcja to jedno a sprzedaż i osiągana marża to drugie i nie zawsze te dwie rzeczy muszą iść ze sobą w parze. Warto jednak mieć z tyłu głowy ten spadek produkcji i poczekać na wytłumaczenia spółki w tym temacie.
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

griego
griego PREMIUM
Dołączył: 2010-02-01
Wpisów: 5
Wysłane: 24 kwietnia 2019 19:30:26 przy kursie: 9,95 zł
Wie ktoś może czym są spowodowane ostatnie spadki na walorze?

mindek
Dołączył: 2009-09-03
Wpisów: 1 078
Wysłane: 24 kwietnia 2019 23:02:50 przy kursie: 9,95 zł
Wiele spółek łapie nowe dołki, powiazalbym to z wykładami z tfi.

Jeżeli miałbym powiązać że spółką to planowana inwestycja w DE a kosztem dla inwestorów może być brak dywidend.

cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 209
Wysłane: 25 kwietnia 2019 04:34:43 przy kursie: 9,95 zł
Sądzę, że dywidendę tutaj zobaczymy. PEKABEX przeznacza co roku do 20 % zysku na dywidendę czyli stopa dywidendy powinna być miedzy 3,5 % do 4 %.
To był świetny rok dla PEKABEXU, niestety pierwszy kwartał będzie słabszy, przesunięcia zleceń. Kto ma pytania niech pisze do spółki, odpowiadają dosyć szybko.

Co do spadków, to pewnie któryś z TFI sprzedaje, mają wypłaty i skracają pozycję... Ale dzięki temu można kupić dobre spółki w świetnej cenie.
Historia zysku, ROE i ROA robią wrażenie. PEKABEX to dobra, niezadłużona i bardzo zyskowna spółka.

cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 209
Wysłane: 27 maja 2019 03:01:28 przy kursie: 9,30 zł
Mamy wyniki za 1 kwartał 2019r. Szalona rentowność 2018 była nie do utrzymania, jednak nadal kasa płynie do spółki bardzo szerokim strumieniem...

Przychody ze sprzedaży w I kwartale 2019 roku wzrosły o 10% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku i wyniosły 181 mln zł. Wartość skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej osiągnięta w I kwartale 2019 roku wyniosła 6,8 mln zł i była niższa o 31% w porównaniu z I kwartałem roku 2018 (9,9 mln zł). Wypracowany skonsolidowany poziom EBITDA wyniósł 12,4 mln zł, co oznacza spadek o 26% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Czasami z dalszej perspektywy rozwój spółki widać lepiej.
W stosunku do I kwartału 2017 roku wynik netto Grupy Pekabex jest wyższy o 2 718 tys. zł, co oznacza wzrost o 66%.”
pekabex.pl/pl/relacje-inwestor...

Spółka się rozwija, chociaż patrząc na kurs i wykres to można odnieść odwrotne wrażenie.
Jak na branżę budowlaną ROE i ROA robią wrażenie, coroczna dywidenda także jest standardem (mogła by być % wyższa z zysku) ale skoro mają zostać europejskim zawodnikiem to na tą chwilę niech tak będzie. Wskaźnikowo podaje za SW, c/z = 4,4 i c/zo = 1,8 czyli taniocha.

In minus to raportowana mniejsza wielkość produkcji w m3 rok do roku. Jednak ilość m3 zależy od tego co wdanym momencie Grupa realizuje / produkuje, m3 produktu wysoko przetworzonego... Spółka raportuję tę wielkość co miesiąc, podobno ma być lepiej.
Edytowany: 27 maja 2019 03:11

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 361
Wysłane: 5 czerwca 2019 19:15:07 przy kursie: 9,80 zł
Prefabrykacja szansą, koszty wyzwaniem, dywidenda nadzieją - omówienie sprawozdania finansowego Pekabeksu po 1 kw. 2019 r.

Ostatnia analiza wyników finansowych Pekabex dotyczyła 3 kwartału 2018 roku. W tamtym momencie spółka notowała rekordowe wyniki, choć informacje na temat spadającej produkcji mogły budzić pewien niepokój.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 04-06-2020 19:15:7.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 21192)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 6 czerwca 2019 12:21

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Dołączył: 2018-05-12
Wpisów: 72
Wysłane: 19 lutego 2020 20:09:13 przy kursie: 10,90 zł
ciekawa odnośnie możliwego przejęcia przez PBX

www.wnp.pl/wiadomosci/373584.h...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,676 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d