pixelg
POLNORD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

POLNORD [PND]

AKTUALNY KURS: 3,53 zł (+0,57%) 21-02-2020 16:49
marianz8
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 75
Wysłane: 23 kwietnia 2019 08:52:23 przy kursie: 6,94 zł
anty_teresa napisał(a):
Chodzi o to, że grunty które nie mają określonego przeznaczenia i nie da się udokomentować tego przeznaczenia trzyma się na nieruchomościach inwestycyjnych, natomiast grunty pod deweloperkę na zapasie, a to rodzi pewne konsekwencje. Nieruchomości inwestycyjne pokazuje się w wartości godziwej, czyli wprost z operatu szacunkowego. W tym operacie może być to dowolna metoda użyta przez biegłego. Za to nieruchomości na zapasie trzyma się w cenie nabycia, przy czym cena nabycia nie oznacza wprost ceny zakupu. Ceną nabycia będzie także wycena przy przeniesieniu z nieruchomości inwestycyjnych do zapasu, a te były wysokie. I teraz na zapasie odpis można zrobić tylko do takiej wysokości, że po realizacji spółka może wykazać zerową marżę. Dodatniej nie powinna. A więc zakres odpisu jest ograniczony ceną sprzedaży, ale nie gruntu sensu stricte tylko np. mieszkania po odjęciu kosztów budowy. To oznacza, że przenosząc z powrotem nieruchomość z zapasu do nieruchomości inwestycyjnej otwiera się pole do powiększania odpisów. I byłoby to jak napisałeś najprawdopodobniej przejście z metody resztowej na porównawczą.


dzięki za dogłębne wyjaśnienia ale to tylko prawdziwa teoria

w Polnord mało zostało gotowych nieruchomości w zapasie na których nie rozpoczęto realizacji, a jeszcze mniej dla których się wycofali z budowy np. Łódź. Reszta w trakcie budowy lub wchodzi w tym roku. Dodatkowo Z NI powinni przerzucać powili działki na południe od S2, Poznań, gdzie planują zabudowę.
Nie widzę wielkiego pola do odpisów na zasapie chyba ze ze względu na rosnące koszty budowy na obecnych projektach (tak jak piszesz cena mieszkania - budowa, ale ceny wiemy że podnosili, stąd rezygnacje). Widzę opcję skasowania należności długoterminowych ale Audytor jest ten sam za 2018 rok wiec byłoby to dziwne.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 850
Wysłane: 23 kwietnia 2019 11:02:21 przy kursie: 7,12 zł
mcmbbsqyp napisał(a):
@anty
Czy ty masz jakieś zdanie o co chodzi w tej spółce, dokąd to zmierza? Bo nie wiem wezwanie czy bankructwo? :-)


Na scenariusz bankructwa nic nie wskazuje. Widzę natomiast problem właścicielski. Krawczyk wydawał się być osobą, która ruszy ten wózek do przodu. I po części spełnił oczekiwania, bo chwilowo przyspieszył sprzedaż, ale to się wiązało z pokazywaniem słabych wyników (właśnie przez marże na zapasach). Jak można mniemać te wyniki nie spodobały się RN i stąd odwołanie Krawczyka. RN stawia na pokazywanie "dobrych" wyników, a to oznaczać może, że grunty nadal będą leżeć i czekać nie wiadomo na co.

Z drugiej strony rok 2018 jest wynikowo stracony, więc nie można wykluczyć, że to co stało się ze sprzedażą mieszkań w I kw. 2019 r. będzie miało negatywny wpływ na wyniki 2018 r. Jeśli zrezygnowano z projektów, to nakłady na projekt pójdą do kosza czyli przez koszty, a grunt powędruje do NI ze stosownym odpisem. Takim sposobem możnaby rozpocząć go znów za jakiś czas na odpowiedniej marży. Problem w tym, że grunty są dość drogie, materiały też, a ceny mieszkań nie chcą już rosnąć, wobec czego marża może wcale nie być odpowiednia...

Zmiana właścicielska byłaby dla spółki prawdopodobnie bardzo dobrym ruchem, ale to podmiot w dużej cześci SP. A wiesz jak to jest. Jak się wytłumaczyć potem z tego, że sprzedajesz coś znaaaaacząco poniżej WK? Nikt normalny nie zapłaci za spółkę ceny zbliżonej do ksiąg. Nie dlatego, że grunty są wycenione wysoko, ale dlatego, że z nich teraz biznes średni - nie ta faza cyklu.

mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 1 maja 2019 16:43:25 przy kursie: 6,86 zł
Cytat:
Warszawa, 30.04.2019 (ISBnews) - Polnord zamierza pozyskać ok. 70 mln zł w tym roku ze sprzedaży działek niemających znaczenia dla kluczowej działalności, a ponadto liczy na sfinalizowanie sprzedaży biurowców Wilanów Office Park, poinformowali członkowie zarządu.
"Pracujemy nad zapewnieniem środków na spłatę wymagalnych w 2019 r. zobowiązań finansowych. Planujemy rolowanie części zobowiązań i mamy plan sprzedaży niekorowych aktywów, co ma wygenerować dodatkowe środki finansowe" - powiedział prezes Marcin Gomoła podczas konferencji prasowej.

"Planujemy sprzedaż szeregu działek niekorowych, pierwsze są w trakcie sprzedaży. Dla pozostałych uruchamiamy procesy sprzedaży. Planujemy pozyskać ok. 70 mln zł z ich sprzedaży w tym roku, poza biurowcami" - dodał członek zarządu i dyrektor finansowy Marcin Mosz.

Polnord ocenia, że sprzedaż biurowców Wilanów Office Park "jest na finiszu".

"Trwają negocjacje z PHN-em. Spodziewamy się, że w kwietniu-maju będzie można przystąpić do closingu i rozliczenia transakcji. Prawie wszystkie elementy umowy są wynegocjowane. Jesteśmy na finiszu transakcji" - wyjaśnił Mosz.

W prezentacji spółka podała, że w 2019 r. ma do wykupu obligacje na 136,8 mln zł i 45,3 mln zł kredytów do spłaty.Dobrze bo nie samymi Getinami człowiek żyje a są spółki gdzie również akcjonariusze przeżywają dramaty i uniesienia Angel
Z powyższego infa że spółka się uratuje i wyjdzie co najmniej na zero: sprzeda biurowce (ok 130-140 mln tyle szukał kredytu PHN) i działki, dokładnie tyle kasy ile trzeba. Mieszkań nie musi budować Not talking Taki żarcik. To już powinny się pojawiać troszeczkę lepsze infa, no jeszcze musimy przeżyć raport 1Q. A co do rynku to akcji w obrocie praktycznie zanik, kilka-kilkanaście tysi dziennie ...
Edytowany: 1 maja 2019 16:49


1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 9 maja 2019 11:08:06 przy kursie: 6,30 zł
Dziś NWZA zaczyna się o 12.00. Zobaczymy jak układ sił.

1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 9 maja 2019 14:21:09 przy kursie: 6,30 zł
Wywiad z zarządem.

www.money.pl/gielda/polnord-ch...

Twierdzą, że zamkną transakcję sprzedaży biurowców w kwietniu lub maju 2019 r. Jak do tej pory nie ma terminu WZA, a moim skromnym zdaniem transakcja nie może być zamknięta przed zatwierdzeniem SF za 2018 r. ponieważ cena sprzedaży uzyskana za biurowce ma wpływ na ich wycenę w bilansie na dzień 31 grudnia 2018 r.

A panowie z zarządu sobie wymyślili, że w tym roku Polnord będzie miał zysk właśnie dzięki sprzedaży biurowców głównie.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 850
Wysłane: 9 maja 2019 20:02:37 przy kursie: 6,30 zł
To nie tak działa Wojtku. Jeśli transakcja miałaby miejsce przed publikacją sprawozdania, to owszem, powinna mieć wpływ, bo pojawia się lepszy czynnik niż operat do wyceny. Jeśli do publikacji sprawozdania jej nie było to jest po prostu wg wyceny z operatu. Sprawozdanie za 2018 r. zostało już opublikowane i nikt nie będzie go korygował w związku ze zdarzeniami przyszłymi z punktu widzenia bilansu rocznego. Zatwierdzenie sprawozdania nie ma tutaj nic do rzeczy. Poza tym to byłoby postawione na głowie przecież... Sprawozdajemy działalność operacyjną. Wymogi sprawozdawcze nie mogą blokować operacji. Mogą blokować operacje członków zarządu na swoich akcjach w związku z dostępem (okres zamknięty), ale nie operacje spółki. Przemyśl to jeszcze raz.

Dodatkowo nikt nie powiedział, że z transakcji będzie zysk, bo przecież operat mógł być robiony przy korzystniejszym kursie EUR, a jak wiemy zarząd Polnordu nie wycenia sam nieruchomości w tempie zmian kursu walutowego, tylko bierze żywcem dane z operatu. Za to rynek działa na kursie EUR i transakcje mają (nawet nie wprost) powiązanie z kursem EUR/PLN.

1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 9 maja 2019 23:53:51 przy kursie: 6,30 zł
Działa to dokładnie tak jak opisałem. Zarząd spółki jest zobowiązany aż do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego do wprowadzania korekt jeżeli zachodzą ku temu przesłanki. Biegły natomiast ma obowiązek badać zdarzenia po dniu bilansowym, które mają wpływ na sytuację finansową i majątkową spółki.

Ustawa o rachunkowości nie definiuje co należy rozumieć przez zdarzenia po dniu bilansowym. W myśl MSR nr 10 są to zdarzenia, które mają miejsce pomiędzy dniem bilansowym a datą zatwierdzenia sprawdzania finansowego do publikacji. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 10 wyróżnia dwa rodzaje zdarzeń po dniu bilansowym:

• wymagające dokonania korekt - zdarzenia, które dostarczają dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy,

• niewymagające dokonania korekt - zdarzenia, które wskazują na stan zaistniały po dniu bilansowym.

Zakładając, że spółka sprzedałaby nieruchomość inwestycyjną ze stratą w 2019 r. Wtedy jak rozumiem musiałaby wprowadzić korektę do SF sporządzonych za 2018 r., ponieważ wartość aktywów na dzień bilansowy wycenianych według wartości godziwej byłaby zawyżona. Twierdzisz natomiast, że w przypadku odwrotnej sytuacji nie ma obowiązku zwiększenia wartości godziwej na dzień bilansowy. Czy mogę zapytać dlaczego? Widzę tu pewną logiczną niekonsekwencję.

marianz8
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 75
Wysłane: 10 maja 2019 09:42:02 przy kursie: 6,70 zł
Zarząd POLNORD SA („Spółka”) informuje, że w dniu 09.05.2019 r. XXXVII Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało do Rady Nadzorczej obecnej kadencji następujące osoby: Panią Katarzynę Miłek oraz Pana Kamila Borowik, powierzając im funkcje Członków Rady Nadzorczej.

HANAPETA nie odpuszcza, FUZJA/PRZEJĘCIE?

KATARZYNA MIŁEK
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej (Podyplomowe Studia Azjatycko-Europejskich Stosunków Finansowo-Ekonomiczno-Prawnych).W przeszłości zatrudniona w czołowych polskich (Grynhoff Woźny Maliński), jak i w międzynarodowych (Salans – obecnie Dentons, DeBenedetti Majewski Szcześniak) kancelariach prawnych, a także w strukturach administracji publicznej. Od 2010 r. związana z Kancelarią Prawną Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer, od 2018 r. jako jej wspólnik.Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie transakcji, instrumentów finansowych oraz prawa korporacyjnego. Specjalizuje się w transakcjach finansowania podmiotów (w tym m.in. przez fundusze hedgingowe oraz private equity), a także w prawnych aspektach związanych z obrotem instrumentami finansowymi w ramach zorganizowanego systemu obrotu.

KAMIL BOROWIK
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Wydział Ekonomii, Kierunek Finanse i Bankowość), Uniwersytetu Vanderbilt & Instytutu Bankowości USA (studia podyplomowe); posiada tytuł MBA London Business School (w tym również odbył studia MBA na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku).W przeszłości zatrudniony w KPMG (na stanowisku Starszego Konsultanta), Banku Światowym (na stanowisku Ekonomisty), Goldman Sachs (na stanowisku Starszego Doradcy Bankowości Inwestycyjnej), Grupie Inwestycyjnej Abraaj (Dyrektor ds. Inwestycji Kapitałowych oraz Dłużnych), a także Liechtenstein Global Trust (LGT), LGT Lightstone (Dyrektor Zarządzający oraz Członek Regionalnych Komitetów Inwestycyjnych).Posiada doświadczenie w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych oraz budowania wartości przedsiębiorstw z naciskiem na sektor technologii, nieruchomości oraz usług finansowych. Autor innowacyjnej struktury inwestycyjnej, ładu korporacyjnego oraz kompleksowego planu wzrostu przedsiębiorstwa.

1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 10 maja 2019 09:52:30 przy kursie: 6,70 zł
Zauważ że wszyscy duzi głosowali za tymi kandydatami. Nie wiem czy duzi akcjonariusze się porozumieli w sprawie spółki.

marianz8
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 75
Wysłane: 10 maja 2019 10:16:45 przy kursie: 6,70 zł
Mało tego prawdopodobnie Hanapeta nie brała udziału w głosowianiu lub częściowo
44,76% głosowało a zarejestrowanych na WZ było ponad 60%

TFI PZU moim zdaniem gotowe do wyjścia
mieli 10% równo zarejestrowane -400k
Edytowany: 10 maja 2019 10:30


1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 29 maja 2019 09:36:39 przy kursie: 6,22 zł
Anty na ile szacujesz stratę netto za 1 kwartał 2019 r.? Pytam bo ruch kursu dziś wskazuje jakie są wyniki po I kwartale 2019 r.
Edytowany: 29 maja 2019 09:37

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 238
Wysłane: 29 maja 2019 16:02:06 przy kursie: 6,22 zł
1ketjoW napisał(a):
Działa to dokładnie tak jak opisałem. Zarząd spółki jest zobowiązany aż do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego do wprowadzania korekt jeżeli zachodzą ku temu przesłanki. Biegły natomiast ma obowiązek badać zdarzenia po dniu bilansowym, które mają wpływ na sytuację finansową i majątkową spółki.

Ustawa o rachunkowości nie definiuje co należy rozumieć przez zdarzenia po dniu bilansowym. W myśl MSR nr 10 są to zdarzenia, które mają miejsce pomiędzy dniem bilansowym a datą zatwierdzenia sprawdzania finansowego do publikacji. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 10 wyróżnia dwa rodzaje zdarzeń po dniu bilansowym:

• wymagające dokonania korekt - zdarzenia, które dostarczają dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy,

• niewymagające dokonania korekt - zdarzenia, które wskazują na stan zaistniały po dniu bilansowym.

Zakładając, że spółka sprzedałaby nieruchomość inwestycyjną ze stratą w 2019 r. Wtedy jak rozumiem musiałaby wprowadzić korektę do SF sporządzonych za 2018 r., ponieważ wartość aktywów na dzień bilansowy wycenianych według wartości godziwej byłaby zawyżona. Twierdzisz natomiast, że w przypadku odwrotnej sytuacji nie ma obowiązku zwiększenia wartości godziwej na dzień bilansowy. Czy mogę zapytać dlaczego? Widzę tu pewną logiczną niekonsekwencję.


Siema!

1. Zarząd nie jest zobowiązany do wprowadzenia korekt. Może się na nie zgodzić ale nie musi. Brak zgody może skutkować negatywną opinią biegłego rewidenta.
2. Korekty biegłego dotyczą tylko elementów istotnie wpływających na sprawozdanie. Czyli znaczenie ma jeszcze wartość korekty.
3. Zdarzenia po dniu bilansowym nie wpływają na bilans na koniec poprzedniego roku. Czyli w opisywanym przykładzie na koniec 2018 roku w bilansie znajduje się nieruchomość inwestycyjna. To jest stan prawdziwy. Opis transakcji sprzedaży dokonanej w 2019 roku znajdzie się w części opisującej zdarzenia po dacie bilansowej i tylko tam. Nie będzie ona miała wpływu na liczby przedstawione na koniec poprzedniego roku.

wave

1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 29 maja 2019 16:32:22 przy kursie: 6,22 zł
Kasiu,

Cytat:
1. Zarząd nie jest zobowiązany do wprowadzenia korekt. Może się na nie zgodzić ale nie musi. Brak zgody może skutkować negatywną opinią biegłego rewidenta.
2. Korekty biegłego dotyczą tylko elementów istotnie wpływających na sprawozdanie. Czyli znaczenie ma jeszcze wartość korekty.
3. Zdarzenia po dniu bilansowym nie wpływają na bilans na koniec poprzedniego roku. Czyli w opisywanym przykładzie na koniec 2018 roku w bilansie znajduje się nieruchomość inwestycyjna. To jest stan prawdziwy. Opis transakcji sprzedaży dokonanej w 2019 roku znajdzie się w części opisującej zdarzenia po dacie bilansowej i tylko tam. Nie będzie ona miała wpływu na liczby przedstawione na koniec poprzedniego roku.


Odsyłam do mojego poprzedniego wpisu. Oczywiście założyłem, że Zarząd nie będzie chciał otrzymać negatywnej opinii i że korekta jest materialna. Oczywiście im więcej czasu mija od dnia bilansowego tym Zarząd ma mocniejsze karty, twierdząc że cena sprzedaży została ustalona po dniu bilansowym, co moim zdaniem nie zmienia faktu, że o ile nie zmieniły się przesłanki ekonomiczne (np. poziom wynajęcia czy warunki umów najmu) to wartość nieruchomości na dzień bilansowy była albo zawyżona albo zaniżona. Zresztą realizuje się scenariusz o jakim pisałem. Transakcja się nie realizuje mimo zapewień Zarządu że domknie się w kwietniu. PHN prawdopodobnie czeka na zapadalność obligacji Polnordu mając nadzieję na uzyskanie lepszej ceny. Zobaczymy jak z tej sytuacji wybrnie Zarząd Polnordu.

Cytat:
Ustawa o rachunkowości nie definiuje co należy rozumieć przez zdarzenia po dniu bilansowym. W myśl MSR nr 10 są to zdarzenia, które mają miejsce pomiędzy dniem bilansowym a datą zatwierdzenia sprawdzania finansowego do publikacji. Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 10 wyróżnia dwa rodzaje zdarzeń po dniu bilansowym:

• wymagające dokonania korekt - zdarzenia, które dostarczają dowodów na istnienie określonego stanu na dzień bilansowy,

• niewymagające dokonania korekt - zdarzenia, które wskazują na stan zaistniały po dniu bilansowym.
Edytowany: 29 maja 2019 16:36

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 238
Wysłane: 30 maja 2019 10:41:52 przy kursie: 6,36 zł
Myślę właśnie, że to może być ten przypadek, w którym cena jest albo zaniżona abo zawyżona, więc stosując konsensus zostawiamy ją na starym poziomie. Bo skoro nie wiemy, w którą stronę powinna iść zmiana, to skąd wiemy, że jest źle?

Jeszcze jedna kwesta - każdy operat zawiera kilka wycen: transakcyjną, dla natychmiastowej sprzedaży i biorącą pod uwagę plany inwestycyjne. Nie wiemy którą podali.

Nie zmienia to faktu, że żadna liczba w sprawozdaniu nie powinna się zmienić.
wave

1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 30 maja 2019 11:39:12 przy kursie: 6,36 zł
Kasiu,

MSR 10 jasno skazuje kiedy powinna być dokonana zmiana w księgach w przypadku zdarzeń po dniu bilansowym.

Ponadto w Polnordzie wycena nieruchomości inwestycyjnych jest dokonywana metodą dochodową na bazie średniej arytmetycznej z dwóch operatów.

Przykład:

Jeżeli jeden z operatów wskazuje cenę 80 a drugi 120. To Spółka wykaże w księgach wartość 100 nieruchomości inwestycyjnej na dzień bilansowy. Jeżeli po dniu bilansowym, ale przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego sprzeda nieruchomość za 115 to moim zdaniem są oczywiste przesłanki do korekty sprawozdania finansowego. W przypadku sprzedaży za 130 natomiast bym się zastanawiał z czego wynika różnica między wycenami, a rzeczywistą ceną sprzedaży. Może np. wynikać z niższej stopy kapitalizacji dla celów transakcji niż dla celów wyceny na dzień bilansowy lub nowych umów najmu podpisanych po dniu bilansowym.

Kasia Stefanska
Dołączył: 2009-05-05
Wpisów: 1 238
Wysłane: 30 maja 2019 14:11:12 przy kursie: 6,36 zł
Niestety ale nie tak to działa w praktyce. MSR mi nie musisz cytować, jestem dyrektorem finansowym z 16-letnim doświadczeniem, więc wiem jak działają w praktyce. I niestety nie tak jak napisałeś.

Przypominam, że zazwyczaj taki operat nie wskazuje 1 wartości ale kilka dla kilku scenariuszy. Żaden nie wskazuje jednej wyceny. Więc nadal jeśli stosują średnią arytmetyczną to nie wiemy z jakich kwot.

Nadal nie ma uzasadnienia dla korygowania sprawozdania wstecz. Sprawozdanie przedstawia informacje na dzień bilansowy. Wyceny robi się na dzień bilansowy. Nie można ich korygować później. To tak jakbyś korygował sprawozdania kilka lat wstecz.

Sprzedaż czegoś ponad wartość rynkową nazywa się zyskiem i taki zysk będzie wykazany w innym miejscu sprawozdania jak zostanie zrealizowany.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 850
Wysłane: 30 maja 2019 18:03:20 przy kursie: 6,36 zł
1ketjoW napisał(a):
Anty na ile szacujesz stratę netto za 1 kwartał 2019 r.? Pytam bo ruch kursu dziś wskazuje jakie są wyniki po I kwartale 2019 r.


Na razie Polnord wypadł z kręgu moich zainteresowań. Wcześniej widziałem pomysł, który mi się podobał, a co ważniejsze (bo pomysłów widziałem już tysiące) widziałem jego wdrożenie.

Ja nie jestem dyrektorem, ani biegłym, ale wiem jak to wygląda w praktyce rynkowej. Spółki takie jak Echo pokazują przeszacowania wartości co kwartał z paru powodów, ale przede wszystkim dlatego, że zmienia się kurs EUR. Z operatów biorą w zasadzie tylko yieldy. Pokazują tak, bo mogą. Polnord pokazuje wartość z operatów wprost - też może, choć to moim zdaniem mniej prawidłowe stanowisko.

Tym niemniej jak już wcześniej wspomniałem zgadzam się z Kasią. Transakcja sprzedaży nawet znacząco odchylona od ceny bilansowej dokonana po dniu bilansowym nie będzie wpływać na wartość, a już na pewno nie jeśli raport został opublikowany, zbadany itd. Po prostu zostanie wykazany zysk/strata i finito. Tak było wielokrotnie w przypadku Echa, którym parę lat się mocno interesowałem.

1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 31 maja 2019 09:50:07 przy kursie: 6,28 zł
Anty ciężko się odnieść do ogólnych informacji jakie podałeś w przypadku spółki Echo. Wiele czynników jest istotne aby dokonać korekty po publikacji sprawozdania finansowego oraz po wydaniu sprawozdania z badania przez biegłego rewidenta. Decydująca jest ocena przez biegłego rewidenta czy zdarzenia jakie miały miejsce po dniu bilansowym wpływają na istniejący stan na dzień bilansowy. Co zrobi biegły rewident Polnord-u nie wiem. To jest sprawa, która wymaga zbadania. Ja stoję na stanowisku, że jeżeli cena sprzedaży mieściłaby się w wycenach sporządzonych przez biegłych rzeczoznawców na dzień bilansowy i różnica między wartości wykazaną w bilansie, a faktyczną ceną sprzedaży nieruchomości inwestycyjnej po dniu bilansowym byłaby materialna to spółka jest w takim wypadku zobowiązana do wprowadzania korekty.

Wracając jednak do możliwości korekty po ogłoszeniu sprawozdań finansowych i po wydaniu sprawozdania z badania przez biegłego rewidenta. Poniżej załączam art. 54.1 ustawy o rachunkowości:

Art.54.1. Jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał. Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.

Oczywiście sprawozdanie Polnordu jako spółki giełdowej podlega MSSF a nie UoR, ale o ile dobrze pamiętam przepisy w MSR 10 są analogiczne do UoR.

MSR 10

Jednostka ujawnia datę zatwierdzenia sprawozdania finansowego do publikacji oraz informuje o tym, kto dokonał zatwierdzenia. Jeżeli właściciele jednostki lub inne osoby są uprawnione do wprowadzania poprawek do sprawozdania finansowego już po jego publikacji, jednostka ujawnia ten fakt.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 891
Wysłane: 6 czerwca 2019 09:48:07 przy kursie: 6,40 zł
POLNORD - analiza techniczna

Popyt walczy o ukształtowanie podwójnego dna, ale po drugiej stronie ma solidnego przeciwnika. Wczorajsza próba wybicia linii szyi poskutkowała powstaniem górnego cienia, dzisiaj zaś podaż jednym ciosem zrzuciła notowania przeszło 4% niżej tej linii. Podstawy do walki o formację W są - pozytywna dywergencja na RSI oraz sygnalizowane przez ADX lokalne przesilenie. Nagrodą byłaby perspektywa co najmniej 10% zwyżki. Warunek jest tylko jeden - skuteczne złamanie oporu czerwonej strefy.


kliknij, aby powiększyć

1ketjoW
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 496
Wysłane: 7 czerwca 2019 10:10:11 przy kursie: 6,58 zł
PHN ma finansowanie na zakup biurowców od Polnordu. Informacja o domknięciu tej transakcji będzie miała decydujący wpływ na ewentualną zwyżkę kursu.

Info dotyczące finansowania w PHN:

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Oczywiście pytanie. Czy to finansowanie dotyczy tej transakcji?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,264 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d