11BIT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11BIT [11B]

AKTUALNY KURS: 385,00 zł (-1,28%) 19-08-2019 17:04
Frey
Wpisów: 826
Wysłane: 13 sierpnia 2019 22:10:29 przy kursie: 400,00 zł
Frostpunk to już historia. Nikt rozsądny ani nie będzie trzymał akcji bitów pod premierę konsolową tej gry czy też pod premiery DLC do niej, ani tym bardziej pod to tych akcji kupował jako inwestycji choćby średnioterminowej (spekulacyjnie - to oczywiście co innego).
Faktem jest, że spółka ma zamiar z produktów okołofrostpunkowych jeszcze trochę pożyć, ale to nie premiera FP na konsole będzie decydowała o kursie akcji tej spółki.
O dalszych losach spółki, jej kapitalizacji i kursie akcji będzie decydowała realizacja przyjętej strategii. Rozbudowa zespołu, budowanie marki, wydawanie kolejnych projektów własnych (P8 itd) w znacznie krótszych niż do tej pory odstępach czasowych, a do tego wydawanie w ramach wydawnictwa gier, które odnoszą sukces komercyjny.
To, że strategie na konsole sprzedają się generalnie słabo - jest oczywistością. Ameryki nie odkrywasz. Znajomość realiów tej branży wśród inwestorów - nawet indywidulanych jest już znacznie większa niż przy premierze TWOM.

Premiera FP na konsole będzie miała znaczenie podwójne. Po pierwsze, z uwagi na bardzo fajną oprawę graficzną tej gry i ciekawy temat, a także sukces jaki odniosła wersja na PC, coś tam się zawsze sprzeda i da spółce zarobić. (Moim zdaniem choć szanse na oszałamiający sukces są małe, to sprzedaż na konsole przewyższy i to mocno sprzedaż konsolową TWOM).
Po drugie zaś - zapozna graczy ze światem FP, co będzie istotne - jako, że spółka już sygnalizuje, że w tym świecie najprawdopodobniej powstanie kolejna gra - już znacznie bardziej "konsolowa".

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 815
Wysłane: 13 sierpnia 2019 23:18:27 przy kursie: 400,00 zł
Scarry, ja nie pisałem o konsolowym Frostpunku. Ten sprzeda się na pewno wielokrotnie lepiej niż TWOM, to już wiemy dzięki prognozom wydawców. Patrząc na sukces Car Mechanic Simulatora na XBox, widać, że istnieje tam spore zapotrzebowanie na gry niekoniecznie zręcznościowe.
Standardy branżowe to nieujawnianie danych sprzedażowych (szczególnie na poszczególne platformy) w przypadku 95% tytułów. Czego więc ty oczekujesz ?
Ja miałem na myśli wydawnictwo, które zarzuciło haczyk na Nintendo Switch, a żadna platforma na świecie nie ma obecnie większego potencjału sprzedażowego dla ogółu indyków, szczególnie tych długo oczekiwanych. Na NS nawet dość przeciętne tytuły sprzedają się dobrze w promocjach, czego Steam już nie jest w stanie zagwarantować. Według mnie np. taki Moonlighter w ciągu max 2 lat od premiery na Nintendo sprzeda tam milion kopii.

Elemis
Elemis PREMIUM
Wpisów: 187
Wysłane: 14 sierpnia 2019 08:38:55 przy kursie: 400,00 zł
@Scarry, @GRAF78

Widzę panowie, że moja szydera nie została odczytanaAngel No to postaram się jaśniej. Może nawet lepiej....
Po pierwsze nigdy nie grałem i raczej nie zagram na kontraktach na 11B. Absolutnie nikomu tego też nie rekomenduję. Nie wiem nawet czy było by to możliwe ze względów płynności dla większego portfela.
Uderzyłem w te tony, bo pisaliśmy sobie o ryzyku i potencjalnym zysku. I uznałem za troszkę nie w porządku pisanie o wielkości potencjalnego zysku bez zająknięcia się o ryzyku... Ponieważ to forum ma mieć chyba w założeniu także wartości edukacyjne pozwolę sobie wypunktować parę nieśmiertelnych giełdowych i gamedev - owych mądrości.

1. Im większy potencjalny zysk - tym niestety większe też ryzyko. Drogi na skróty nie ma. Oczywiście to ryzyko nie musi się zmaterializować, ale pisanie jak @Scarry:
Scarry napisał(a):

w mojej ocenie w tej chwili trzymanie 11bit.... ..... jest większym zakładem i ryzykiem niż kupienie paru firm od softu gamingowego z NC, oczywiście po co najmniej możliwie dokładnej weryfikacji składu kazdej z nich
jest troszeczkę nie teges

Tajemnicą poliszynela jest że najwięcej zarabia się na: Instrumentach lewarowanych, Start upach i..... bankrutach blah5 coś jednak za coś. Mam do Ciebie prośbę Scarry. Jeśli chcesz bronić swej tezy to zapodaj nam tu wykres New Connect od momentu powstania. Później wykres spółek, które na niej debiutowały ( jako że " bezpieczniejszą" inwestycją mają być debiuty) w perspektywie 2 letniej. A na koniec długoterminowy wykres 11tki.
I nie - ja się nie kłócę że nie da się na takich zarobić - oczywiście można. Ale ryzyko jest nieporównywalnie większe

Piszesz o większych szansach małych studiów z powodu mnogości konkurencji. Hmm - tak mi się ostatnio przeczytało:https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gaming-dwoch-predkosci-Mali-zostaja-w-tyle-7708658.html
W telegraficznym skrócie - duzi rosną więcej. Mali mniej a ogólnie to najczęściej to spadają Speak to the hand

Co do weryfikacji teamu start upu. Nawet najlepsze jednostki nie muszą stworzyć dobrej drużyny. Jeśli nie będzie między nimi chemii, jeśli nie zorganizują odpowiednio pracy, jeśli nie będą mieli odpowiedniego wsparcia finansowego i jeszcze tysiąc innych " jeśli"

2. Trend is your friend. Stara jak świat prawda giełdowa. Dlaczego zatem piszesz o " zakładzie" inwestorów na 11tce? Jasne - każda inwestycja czy nawet każdy biznes to swego rodzaju zakład. Ale skoro kontynuacja jest najprawdopodobniejsza to raczej Ty robisz " zakład", że coś przestanie iść tak jak szło dotychczas. Jasne - może się zdarzyć. Ale nie jest to SCENARIUSZ BAZOWY

A teraz już tylko o 11tce....

1. O Frostupnkowej konsoli świetnie już napisali zarówno @Frey jak i @aircanada15. Mogę zatem dopisać już tylko kolejny banał. Skoro nikt/mało kto spodziewa się tutaj kokosów to jest tu miejsce tylko i wyłącznie na ewentualne pozytywne zaskoczenie. Jak ono wpłynie na kurs?

2. Sądzę, że rynek zdążył już zdyskontować niewątpliwą porażkę Games Republic wave nie jesteś podobnego zdania? No i przecież to nie było żadne wydawnictwo tylko sklep Eh?

3.
Scarry napisał(a):
juz Ci piszę dlaczego (wg mnie oczywiście) - bo w żaden sposób nie widzę szans na te 100-200 baniek powtarzalnego zysku rok w rok (co przełożyłoby się na 2-3 miliardy kapitalizacji)
Mam nadzieję, że wiesz, że ja wiem, że Ty wiesz, że jak spółka o takiej dynamice rozwoju dojdzie do momentu 200mln powtarzalnego zysku co roku to nie będzie raczej wyceniana na 2- 3 miliardy złotych
Edytowany: 14 sierpnia 2019 08:41

Scarry
Wpisów: 4 369
Wysłane: 14 sierpnia 2019 09:22:09 przy kursie: 387,00 zł
@Elemis
Cytat:
tu wykres New Connect

a co mnie obchodzi cały New Connect? Inwestuje w 3-4 podmioty, nigdy nie robię szerszej dywersyfikacji i mam w nosie resztę, równie z sensem mógłbym odradzać Ci inwestowanie w 11bit bo niemiecka giełda ostatnio spada.

Argument taki jak wspomniany wcześniej lewar na 11bit.

Jesli juz argumentem byłoby pokazanie indeksu NC samych spółek gamingowych (choć tu jest też mnóstwo firm na które nawet bym nie spojrzał). Nie inwestujemy w indeksy tylko w konkretnych ludzi i ich pomysły na zrobienie dużych pieniędzy z rynku gamingowego.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz
Edytowany: 14 sierpnia 2019 09:30

Blaze
Blaze PREMIUM
Wpisów: 21
Wysłane: 14 sierpnia 2019 09:28:23 przy kursie: 387,00 zł
Te PLN 100m zysku co roku, można odnieść do kapitalizacji Paradox Interactive z 2016-2017 roku kiedy to właśnie ta firma zarobiła pierwszy raz w 2016 roku PLN 97m zysku netto, a w 2017 roku PLN 106m zysku. Kapitalizacja na giełdzie wahała im się w 2016-2017 roku między PLN 2 a 3,6mld. Obecnie wynosi ponad PLN 6mld, dla zysku z 2018 na poziomie PLN 141m.

Należy zauważyć, że 11bit ma nad Paradoxem przewagi w długim terminie:
- obecnie 2x tańsza siła robocza;
- niższy CIT
- robią gry o średnio wyższej ocenie na metacritic od Paradoxu.

Rok 2020-2021 wydaje się przełomowy dla rozwoju 11bit, ze względu na to, że zaczną robić gry na wszystkie 3 platformy jednocześnie, tym samym można się spodziewać, że zaczną w końcu bardziej agresywnie inwestować w marketing przedpremierowy. Oprócz tego gra którą wydadzą znajdzie się w końcu w docelowej cenie dla gier strategicznych, poprzednie gry z niższymi cenami i szybkimi wyprzedażami niejako budowały markę. Kolejna rzecz to wprowadzenie 3 teamów pracujących na 3 różnymi grami równocześnie, co równiez w długim terminie może zwiększych przychody 2-3 krotnie.
Nie wspominając o tym, jak cała branża gier wideo rośnie r/r o około 10%, oraz o tym jak wszystko się zmieni, kiedy wejdzie strumieniowanie gier i 5G.

Dla kogoś kto prognozuje PLN 100m zysku netto (obecnie mają około PLN 45m wyrzucając na bok koszty programu motywacyjnego, który według mnie poprawia a nie pogarsza wskaźniki w longterm), każda cena poniżej 1000zł za walor, implikująca wycene PLN 2,4mld (po rozwodnieniu) wydaje się niska.

Scarry
Wysłane: 14 sierpnia 2019 09:33:47 przy kursie: 387,00 zł
@Blaze
tak, myślałem między innymi o Paradoxie.
Cytat:
Należy zauważyć, że 11bit ma nad Paradoxem przewagi w długim terminie:
- obecnie 2x tańsza siła robocza;
- niższy CIT
- robią gry o średnio wyższej ocenie na metacritic od Paradoxu.

ale Paradox ma ogromną szerzę oddanych fanów gier strategicznych, którzy i tak kupią prawie wszystkie jego produkty. A niskie oceny wynikają z poziomu skomplikowania gier wymagajacego pracy nad balansem z ogromną próbą statystyczną graczy, z każdym rokiem oceny rosną jak kolejna gra jest dopracowywana. O czym jego klienci doskonale wiedzą.

Sam jestem fanem ich produktów, mając ok 1000 godzin spędzonych w paru ich grach ;) Ich gry wychodzą z ocenami 40-50% a potem rosną w górę. Do tego sprzedaż jest rozłożona w niewiarygodnie długiej perspektywie czasu jak na świat gamingu - produkt jak Crusader Kings 2 daje firmie stabilny zarobek już 7 lat i nie wygląda że ma to się skończy - strumień pieniędzy podtrzymują DLC i czasowe wyprzedaże.

druga sprawa o której nie napisałeś to dywersyfikacja zysku firmy - Paradox ma (i miał) parenaście produktów na raz w aktywnej sprzedaży, trudno to nawet porównać do 11bit. Tutaj mamy ciągle trochę zero-jedynkowy zakład na jeden flagowy produkt.

Cytat:
Kolejna rzecz to wprowadzenie 3 teamów pracujących na 3 różnymi grami równocześnie, co równiez w długim terminie może zwiększych przychody 2-3 krotnie.

ten argument trafi do mnie jak zobaczę jakiekolwiek efekty pracy 3 niezależnych równocześnie pracujących teamów. Do tej pory coś takiego 11bit nie umiał zrobić.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość to jest luksus w życiu." J. Walkiewicz
Edytowany: 14 sierpnia 2019 09:41

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 13
Wysłane: 14 sierpnia 2019 10:26:36 przy kursie: 387,00 zł
Paradox Interactive ma znane marki ,które co jakiś czas odświeża dodając jeden do cyferki za tytułem. Do każdej ze swoich strategii wydaje taśmowo dlc na których zarabia dużo więcej niż na samej "podstawce". To jest ich sprawdzony model biznesowy, który jest dosyć pewny jak na razie. Do tego co jakiś czas mogą sobie wydać coś świeżego bez większego stresu jeśli tytuł nie okaże się hitem.

Ze strony 11bit mamy narazie tylko zapowiedzi, że będzie wydawał regularnie gry. Nie wiemy narazie o tych tytułach praktycznie nic. Może poza tym, że będą to nowe marki które albo mogą chwycić albo przejść bez większego echa.

sledzik007
Wpisów: 31
Wysłane: 14 sierpnia 2019 14:52:30 przy kursie: 387,00 zł
Jak słyszę argument że DLC nic nie znaczy dla Frostpunka i się skończył to nie wiem czy śmiać sie czy płakać. Jak już koledzy wyżej wspomnieli Paradox zarabia ogromne pieniądze na tym i żyje świetnie. Fakt że niektóre dodatki w Europie Universalis były bardzo proste a dawały kupę kasy. Innym przykładem dużej ilości DLC i długiego życia jest Civilizacja.W chwili obecnej 6 ma kilka dodatków.

Trzeba pamiętać że Paradox zaczynał o wiele wcześniej gdzie dostęp do sprzedaży był o wiele bardziej utrudniony przez co konkurencja była niższa.

Patrząc przez perspektywę czasu jak 11 bit studios wykorzystać Frostpunka tak jak Paradox swoje tytuły i możemy zobaczyć Dlc dla danych nacji i narodowości.

Jestem ciekaw kiedy pokażą ten super system sterowania i jak się będzie sprawował

Scarry
Wysłane: 14 sierpnia 2019 15:05:48 przy kursie: 387,00 zł
Nie ma tutaj prostego porównania. Paradox wypuszcza głównie gry z kategorii "grand strategy" i DLC do nich cieszą się faktycznie ogromną popularnością. Frostpunk, to generalnie city-builder tyle że z zacięciem survivalowym, DLC do gier tego typu nie cieszą się taką popularnością jak te Paradoxowe. Paradoxowi zdarzało się wypuścić mierne DLC, co najmniej parenaście takich znam, ale dziesiątki z nich to potężne zastrzyki contentu do gier, dające graczom setki nowych godzin rozrywki.

Frostpunk nie ma takiej głębi i złożoności, żeby było miejsce na dużo content z DLC, który powodowałby że gracze gotowi są wydać po 2000 PLN na dodatki do podstawy zakupionej za ok 150 PLN (bo tak jest z monetyzacją w grach Paradoxu). Owszem 11bit może dodawać elementy i estetyczne i nowe wątki, ale w tym typie gry szansa że DLC pociągną zyski jak Paradox... e nie, zupełnie nie. Sama gra jest za prosta i za krótka.

A zrobić Grand Strategy to już zupełnie inny poziom trudności niż TWOM czy Frostpunk, o czym przekonało się np Jujubee. A o nowych projektach 11 bit nie wiadomo literalnie nic. Typ gier, style gier ... no nic. 3 zespoły piszące na raz... co? Trochę to taki zakład w ciemno że coś fajnego.
Edytowany: 14 sierpnia 2019 15:16

Rif
Wpisów: 565
Wysłane: 14 sierpnia 2019 16:58:09 przy kursie: 387,00 zł
Gdy ludzie dowiedzieli się w jakim gatunku będzie Frostpunk, to była masa ujadania od strony martwiacych się o cudze inwestycje. Przecież to nie miało żadnego potencjału sprzedażowego. Najlepsze co powinniśmy zrobić to sprzedać PKCem. I znów pojawiają się inwestorzy, którzy pukają się w glowę, bo przecież powinniśmy kupować akcje spółek, które nam bezinteresownie polecają.

Wiemy, że następna gra to nie żadne Grand strategy, ale gra rozbudowana, nakierowana na gracza konsolowego, której elementem będzie walka w pierwszej osobie. Lubię to deprecjonowanie działań 11bit, bo później jest większa satysfakcja z ich sukcesu i odzwierciedlenie tegoż w cenie akcji.

sledzik007
Wysłane: 14 sierpnia 2019 17:20:43 przy kursie: 387,00 zł
Scarry zobaczymy po tym jak wydadzą pierwsze DLC . Świat katastrofy może być bardzo mocno rozbudowany. Zobacz ile dodatków ma TWOM. Nie sądzę że osiągną poziom Paradoxu w tym temacie ,ale tak samo jak z wydawnictwem przy każdym projekcie rozwijają swoje umiejętności. Tajemniczość bitów to ich zaleta a nie wada więc albo się z tym zgadzasz albo nie. Wiem że jest to wkurzające ale tak mają i już. Mają też zaletę że nie wypuszczają gniotów i potrafią mieć jaja zaorać cały projekt i postawić go na nowo tak jak z Frostpunkiem było. Za to szacun choć postawili wszystko na jedną kartę a oberwali w pewnym momencie akcjonariusze. Co do P8 to gra będzie miała o wiele większy potencjał ze względu na pierwszą osobę więc na konsole jak najbardziej się nadaje a i też większe grono graczy może kupić produkt.

Odbiegając od tematu żałuje że na tak liczną grupę deweloperów w naszym kraju nikt nie zajmuje się na poważnie strategiami. Gatunek zaczyna wymierać i to jest smutne

baks
Wpisów: 2 121
Wysłane: 17 sierpnia 2019 00:38:06 przy kursie: 390,00 zł
Scarry napisał(a):
aircanada15 napisał(a):
Scarry napisał(a):

11bit (...) Wydaje "jakąś" gierkę, po tym jak ostatnio nie ma zbyt dobrej passy i efekt "firmy od This War of Mine" już zanika.

No tak, szczególnie po wydawnictwie widać, że 11Bit powoli odchodzi w niebyt salute
Jeszcze próbują ratować się rynkiem konsolowym, ale to zapewne łabędzi śpiew.
?

co do premiery to po prostu odcinanie kuponów - ile znasz gier strategicznych które po premierze wcześniej na PC odniosły sukces na konsolach? Śmiało. Konsola jest zdecydowanie mało przyjazna takiej rozgrywce i tutaj sprzedaż wg mnie nawet nie zbliży się do rynku desktop PC.

Scarry nikt nie mówi o sprzedaży 1,5 mln FP na konsole.
Wystarczy jak sprzedadzą 500-600 tyś w rok.
może nie wiesz ale FP nie jest typową grą na konsole - taką ma być dopiero P8.
FP na konsole jest nieco mocniejszym [przetarciem a TWOM było pierwszą nieśmiałą próbą na tychże - w dodatku nie własną tylko zleconą słabemu graczowi nie mającemu większego zaangażowania w temat.
Dlatego konsole to pierwsza poważniejsza próba spółki.
Dla mnie 300tyś do końca roku będzie sukcesem a 600 tyś przed rok da spółce kolejne naście mln do koszyczka. thumbright
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

sledzik007
Wysłane: 17 sierpnia 2019 12:44:39 przy kursie: 390,00 zł
Baks zgadzam się z Tobą odnośnie konsoli chyba że nagle media zaczną się rozpisywać o niesamowitym systemie kontroli dla strategii to istnieje możliwość że ludzie sięgną po grę z czystej ciekawości

GRAF78
Wpisów: 1 075
Wysłane: 17 sierpnia 2019 14:48:27 przy kursie: 390,00 zł
Jaki jest sens kupowania "niekonsolowego" FP na konsole w pełnej cenie jak można kupić PC-tową wersje FP na wysprzedaży na STEAM-ie? Gdzie tu logika? Premiera powinna być od razu na wszystkie platformy a jej kilkunastomiesięczny rozjazd to błąd.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 815
Wysłane: 17 sierpnia 2019 15:46:40 przy kursie: 390,00 zł
Jaki jest sens ? binky
A po co ktoś kupuje grę "X" 5 lat po jej premierze w pełnej cenie, skoro kilka razy w roku jest ona dostępna w promocji -80% ? Dlaczego ludzie płacą w lokalu 15 zł za piwo, które mają w domu, kupione po 3 zł ?
Po co ktoś kupuje Wiedźmina 3 na GOG nie mając nawet zamiaru uruchamiania go, po tym jak nabił wcześniej 300 godzin na Steam, a później kupił sobie jeszcze wersję PS4 ? Dlaczego taka osoba składa zamówienie na switchowe W3 z myślą o okazjonalnym graniu w podróży ?

Późniejsze wydanie konsolowego Frostpunka to nie błąd, tylko efekt niewystarczającej mocy przerobowej 11Bit. Oczywiście, że równoczesna premiera wypadłaby dużo korzystniej, ale jaki sens ma rozwodzenie się nad tym przeszło rok po fakcie ?

baks
Wpisów: 2 121
Wysłane: 17 sierpnia 2019 17:55:38 przy kursie: 390,00 zł
aircanada15 napisał(a):
Jaki jest sens ? binky
A po co ktoś kupuje grę "X" 5 lat po jej premierze w pełnej cenie, skoro kilka razy w roku jest ona dostępna w promocji -80% ? Dlaczego ludzie płacą w lokalu 15 zł za piwo, które mają w domu, kupione po 3 zł ?
Po co ktoś kupuje Wiedźmina 3 na GOG nie mając nawet zamiaru uruchamiania go, po tym jak nabił wcześniej 300 godzin na Steam, a później kupił sobie jeszcze wersję PS4 ? Dlaczego taka osoba składa zamówienie na switchowe W3 z myślą o okazjonalnym graniu w podróży ?

Późniejsze wydanie konsolowego Frostpunka to nie błąd, tylko efekt niewystarczającej mocy przerobowej 11Bit. Oczywiście, że równoczesna premiera wypadłaby dużo korzystniej, ale jaki sens ma rozwodzenie się nad tym przeszło rok po fakcie ?

Masz rację
ja osobiście wolę doskonale dopracowanego FP tylko na PC niż inne gry wypuszczone na więcej platform o słabej jakości lub tak słabe jak np WW3 gdzie "zapomnieli" się przygotować na możliwy hit o którym niektórzy mówili - uważając, że przebije FP.
Podobnie było z Agony - wilki hit który "umarł" od razu na starcie.

Czy o takie gry Wam chodzi ?
Czy raczej pocierpieć trochę czasowo i zagrać w perełki typu FP ?
Może niektórzy nie zauważają ale 11bit robi wciąż kroki milowe - takimi był TWOM i FP.
Dopiero kolejna gra P8 będzie próbą większego kalibry i dużym wyzwaniem.
Będzie to pierwsza gra która powinna mieć premiery bardzo zbliżone. Oczywiście podniesie się larum jeśli nie będą one w jednym dniu. Nie jest to kluczowe. Dla mnie wystarczy jeśli będą w tym samym miesiącu a nawet kwartale.

Moderator:
posprzątane

11bit to taka maszyna - pracują dość ospale ale skutecznie czego nie można powiedzieć o większości zespołów aspirujących do miana "wielkich" spółek - wymienić można co najmniej kilka.
Jak na razie maszyna 11bit rozpędza się mozolnie ale zalicza kolejne przystanki ..... może z opóźnieniami ale prze naprzód a nie cofa się. Wystarczy popatrzeć gdzie był kurs VVG jakiś czas temu a gdzie obecnie.

Scarry owszem na czymś takim jak VVG można zarobić rocznie nawet 200% co pokazały ostatnie miesiące. Ja jednak wolę taką maszynę jadącą wolniej - nie zacytuję tu rosyjskiego powiedzenia bo wielu je zna - wolniej ale dalej ...Angel

W 2015 roku Prezes Miechowski podał cel do którego chcą dotrzeć w ciągu 10 lat ówczesna wycena Paradoxu .... ponad 1 MLD Euro ...... czyli sporo nam jeszcze zostało do tych 5-6 MLD.
Jednak biorąc pod uwagę kurs z tamtego czasu to jesteśmy gdzieś w połowie wykresu
z 62 zł na 400 to x700% w 4 lata
czyli zostało nam około 700% do celu w 6 lat ..... Angel

Tak to hura optymizm - ale cytuję tu zamierzenia jakie snuli wtedy.
Na tą chwilę wydaje się to mało realne - ale kto wtedy wierzył, że za 3 lata kurs może dotknąć 550zł - jedynie ktoś niespełna rozumu. thumbright

Biorąc pod uwagę, że w ciągu 6 lat powinny ukazać się 3 a co najmniej 2 duże gry własne i raczej więcej niż 6 gier z wydawnictwa których skala wciąż będzie rosła - to nie można wykluczyć mocnego zbliżenia się do zamierzeń.
Ja osobiście nie będę miał pretensji jeśli kapitalizacja będzie "tylko" 3 MLD.
Już dawno osiągnąłem pułap inwestycyjny jaki zamierzałem.
Jeśli ktoś lubi może grać w ruletkę na hardkorowych spółkach ale większość woli spokojniejsze zmiany kursu i większą przewidywalność.

Może warto przypomnieć niektórym tu na forum, że taki pewniak jak 11bit w 2014 zdarza się dość rzadko. Pakowanie całego portfela w taką spółkę było pomimo tego bardzo ryzykowne. Trudno było przewidzieć skalę sukcesu - taką skalę.
Zarobek 700% (700tyś a nawet więcej) w skali kilku miesięcy to wyczyn który ma małe szanse na powtórzenie - chyba warto sobie zdawać z tego sprawę.
Można grać na spółkach cyklicznych nazwy są znane - które obiecują Himalaje - ale obietnice niczego nie gwarantują tak samo jak ich Zarządy.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)
Edytowany: 19 sierpnia 2019 12:05

Elemis
Elemis PREMIUM
Wysłane: 17 sierpnia 2019 22:32:31 przy kursie: 390,00 zł
Widzicie towarzysze giełdowej niedoli. Ja to widzę tak. Są błędy wielkie i małe. Pewien starszy pan z Omaha, zwany przez ogół społeczeństwa " Wyrocznią" powiedział zresztą: "W swoim życiu musisz dokonać tylko kilku kluczowych dobrych wyborów, by odnieść sukces. Oczywiście jeśli powstrzymasz się od notorycznego popełniania poważnych błędów"

Zatem niech Wam będzie mądrzy po fakcie i bezinteresownie krytykujący spółkę koledzy blah5

Błędem było startowanie z projektem Games Republic, który to projekt niestety nie spełnił pokładanych w nim nadziei i trzeba go było skasować ( choć straty z jego wyniku przecież były znikome ! )
Błędem była zbytnia ostrożność w promowaniu wydawnictwa, wynikiem czego w kilka lat po jego powstaniu ten wspaniały projekt wypuszcza tylko ( na razie ! ) jedną grę rocznie
Błędem było nie wydanie Frostpunka na wszystkie platformy jednocześnie ( choć miejmy na względzie, że przyszła premiera tego " błędu" już nie popełni ! )

Dostrzeżmy jednak wspólnie i inne - poważniejsze - błędy, których długoletni akcjonariusze 11tki potrafili się ustrzec...... Zatem ponownie po fakcie trzeba śmiało jasno i wyraźnie napisać:
Błędem było nie kupienie akcji 11Bit na debiucie giełdowym/ pre ipo spółki
Błędem było nie kupienie akcji spółki pod premierę Anomaly
Błędem było nie kupienie akcji spółki pod premierę TWoM
Błędem było nie kupienie akcji spółki pod premierę Frostpunka

A najpoważniejszym błędem była sprzedaż już posiadanych akcji.

Czy zatem błędem będzie nie kupienie akcji pod premierę P8? Czy też może błędem nie będzie sprzedaż tych akcji i kupienie innych spółek? Na co by mi tu wskazywała historia/statystyka/logika?Think

"Jeśli nie wiesz nic o diamentach, poznaj jubilera" - ten cytat pana Warrena też mi jakoś zapadł w pamięć. A przecież jak zauważył @baks ogromna większość inwestorów nie ma możliwości nawet ćwierć pełnej weryfikacji wszystkiego co się tworzy aktualnie na rynku GD. Czy ktoś, kto do tej pory przez niemal 9 lat nie poniósł wydawniczej porażki nie jest już czasem "jubilerem"? Shhh A przecież panowie z 11tki mają jeszcze dłuższą historię w Game Devie. Tyle, że dla większości nie jubilerów pozostaje to Tajemnicą Statuetki.....

Scarry
Wysłane: 18 sierpnia 2019 15:07:10 przy kursie: 390,00 zł
@baks
Odwaliłeś taki totalny galop gischa w postach niby do mnie, podlewając do wycieczką osobistą jak to niby straciłem wyczucie itd że nie mam ochoty odpowiadać na tak niemerytoryczny milion zdań..

Cytat:
@Rif masz rację, że to projekt tak samo wątpliwy jak np. Artifex Mundi - też miało być pięknie miało być grubo - ale na obietnicach się skończyło.

tak jeszcze jakieś porównywanie nieporównywalnych rzeczy? Może kopania węgla do pracy 11bit? Śmiało, przy takich zestawieniach, to JSW vs 11bit wydaje się całkiem sensowne.

Cytat:
Tym bardziej przykro się teraz patrzy jak „pobłądził”.

zawsze miałeś takie tendencje w postach ala goście od KOV zamieniania myślenia o jednej z wielu inwestycji w tą jedną jedyną i sekciarskie podejście"mam te jedne jedyne akcje i nie dam sobie wyrwać".

Zgodnie ze swoją filozofią skupowałem akcje po 7-11 zł, niedocenionej małej kompetentnej spółki z dużym potencjałem wzrostu (takie wtedy w 2013-14 było 11bit). Nic z tego nie zostało, nie jest ani mała, ani niedoceniona, a potencjał wzrostu wydaje mi się mały. Do tego sztuczny hałas niemerytorycznych postów podtrzymujących się na duchu małych inwestorów tylko krzyczy "nie dotykaj".

Edytowany: 18 sierpnia 2019 15:26

Elemis
Elemis PREMIUM
Wysłane: 18 sierpnia 2019 21:17:12 przy kursie: 390,00 zł
Scarry napisał(a):

Zgodnie ze swoją filozofią skupowałem akcje po 7-11 zł, niedocenionej małej kompetentnej spółki z dużym potencjałem wzrostu (takie wtedy w 2013-14 było 11bit). Nic z tego nie zostało, nie jest ani mała,

Kompetentna jest ciągle. Może nawet jeszcze bardziej z racji zdobytych doświadczeń zarówno przez właścicieli jak i devów. Z racji stale poszerzającego się składu.

Co do wielkości: nie mała, nie duża - tak w sam raz Angel Za mala, żeby trzeba było się bać jakiegoś ataku spekuły "S" kowiczów na kontraktach. Tego że za mocno przynależy do indeksu więc chcąc nie chcąc będzie zmuszona jakoś tam ten indeks odwzorowywać powodowana ruchami funduszy inwestycyjnych czy też zagranicy ( na prześwietnym CDP istnieje już i takie ryzyko). Za mała, by nie miała wciąż potencjału na bardzo szybki - wręcz skokowy rozwój

Za duża - żeby trzeba było się bać, że jakiś inwestor/inwestorzy indywidualni swym wyjściem ze spółki bądź wpisami na forum mogli jej zaszkodzić. Za duża by nie można było już czegoś na podstawie jej dotychczasowego funkcjonowania napisać
Scarry napisał(a):
ani niedoceniona

Moim zdaniem poza okresem po wydaniu pierwszego Anomaly i krótkim momentem po FP to jest właśnie na odwrót. Jest ciągle niedoceniana. A przynajmniej relatywnie do swej branżowej konkurencji. I nie chodzi mi już nawet o C/ZO ( 16.68 wobec najniższej w sektorze 16,25 - za portalem Stockwatch thumbright ) Chodzi o to, że ponieważ nie sprzedaje marzeń, nikt w te marzenia nie może zagrać. Zawsze troszkę zabawnym było dla mnie to, że to za co inni krytykowali 11tke ( nie afiszowanie się sukcesami, oszczędna polityka informacyjna, chęć ogłaszania publicznie tylko " pewniaków") było dla mnie jej wielką zaletą. Napompowana wycena to pokusa. Rodzi chęć kręcenia kółek - upłynniania przynajmniej części waloru. Sądzę że lepiej zawsze czuć niedosyt
Scarry napisał(a):

a potencjał wzrostu wydaje mi się mały

@Scarry tu niestety zaczynam posądzać Cię o złą wole. Można się spierać o to czy spółce uda się dopiąć swego, ale czy na prawdę uważasz, że jeśli spółka zrealizuje plany to nie urośnie ani krztyny? P8 sprzedane w znacznie większej ilości na PC. Po cenie dużo wyższej. Z taką samą ilością sprzedanych kopii na konsole. Z P9 oczekującym dwa razy szybciej na debiut i P10 w zaawansowanej też produkcji. Z prącym do przodu jak lokomotywa wydawnictwem. Nic tu nie ma miejsca na wzrost wyceny? Jesteśmy balonikiem, który musi długo, dłuuuugo gonić swą realną wartość w nadziei, że nikt w międzyczasie nie zorientuje się, że " król jest nagi" ?
Scarry napisał(a):
Do tego sztuczny hałas niemerytorycznych postów podtrzymujących się na duchu małych inwestorów tylko krzyczy "nie dotykaj".

Pragnę zwrócić Ci uwagę, że od momentu Twego powrotu popełniłeś na forum 12 bądź 13 wpisów. Po krótkiej rozgrzewce gdzie indziej - ostatnimi 10cioma zdecydowałeś się uraczyć ten wątek. Czy oby nie uczestniczysz w procesie tworzenia " sztucznego tłoku"? Poza tym w zasadzie ta fraza to taka trochę figura retoryczna. Nie broń spółki - bo jeśli bronisz to znaczy, że jesteś nie pewny siebie i musisz zakrzyczeć rzeczywistość. A jeśli nie bronisz to - " prawda w oczy kole" i nie macie nic na swoją obronę. W takich układach zawsze możesz ogłosić swoje zwycięstwo

GRAF78
Wpisów: 1 075
Wysłane: 18 sierpnia 2019 23:29:39 przy kursie: 390,00 zł
Elemis napisał(a):
...

A najpoważniejszym błędem była sprzedaż już posiadanych akcji...

@Elemis
i tu bym polemizował....
wystarczy sobie przypomnieć... napewno wiemy że błędem nie była sprzedaż akcji po sukcesie TWOM w 2014 w cenie ok 75PLN i zakup CDR w cenie ok 14-15PLN

Użytkownicy przeglądający ten wątek 007, Gość