DINOPL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

DINOPL [DNP]

AKTUALNY KURS: 132,00 zł (+1,46%) 16-08-2019 17:01
Jack65
Wpisów: 11
Wysłane: 13 maja 2019 10:34:04 przy kursie: 127,30 zł
kck03 napisał(a):
Bazowałem na danych Jack65, który pisał: "Przychód/Koszt sprzedanych towarów.
Dla Dino mamy 5 838 mln zł / 3 843 mln zł = 1,52.", ale kwota 3843 mln PLN nie pokrywa się z rzeczywistością. Tak więc cofam tezę o dysproporcji marży obu firm.

Dawno nie wchodziłem na stockwatch, stąd dopiero teraz odpowiedź.
Wartość sprzedanych towarów i materiałów jest wzięta ze str. 14 raportu Dino za 2018 rok.
grupadino.pl/wp-content/upload...

Jack65
Wysłane: 13 maja 2019 10:54:33 przy kursie: 127,30 zł
Analityk Fundamentalny napisał(a):
Chłopaki - nie macie czasem shortów na Dino ;)? Mam kilku kolegów, którzy już od 100 zł za akcję łapią szczyty, ale cały czas im się nie udało - kiedyś na pewno im się uda :)

A tak poważnie to cztery uwagi:

1) moim skromnym zdaniem lepiej posługiwać się standardowym wskaźnikiem marży brutto na sprzedaży (Przychody ze sprzedaży towarowej-koszt sprzedanych towarów)/Przychody ze sprzedaży towarowej. Oczywiście on jest bardzo podobny, ale tak też analizuje się marżę handlową w tych spółkach - te co potrafią robią to jeszcze od ceny totalnie podstawowej - ale to inna bajka na inny opis :)

....
P

Shortów nie mam. Wszystkie dane z raportu ze strony Dino grupadino.pl/wp-content/upload...
A wracając do wskaźników mamy:
Przychód ze sprzedaży (str. 13): 5 838 tys zł
Koszt własny sprzedaży (str 13): 4 426 tys. zł
Wartość sprzedanych towarów (str 14): 3 843 tys. zł
Stąd jeżeli marżę brutto liczymy biorąc wartość sprzedanych towarów mamy 34%, a jeżeli koszt własny sprzedaży 24%. mam nadzieję, że teraz już się wszystko zgadza.
Próbowałem szacować wpływ zysków Agro Rydzyny, tak gdyby całą marżę przerzucili do Dino, a w Agro jechali po kosztach to dało by 1-2% marży brutto dla Dino extra (dostawy Agro Rydzyny to około 15% sprzedaży grupy, str. 8). Zakładając, że ceny u większości dostawców mają nawet zbliżone do gigantów typu Biedronka, czy Eurocash to ciągle wydaj mi się, że mają wyjątkowo dobre wyniki jak na branżę.

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 214
Wysłane: 14 maja 2019 21:15:02 przy kursie: 127,50 zł
Ciekawa sesja dziś na DINO. Po otwarciu byk ruszył z kopyta a na koniec dostał łapą niedźwiedziaThink

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 457
Wysłane: 15 maja 2019 10:38:45 przy kursie: 130,40 zł
DINOPL - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]

W poprzedniej analizie technicznej, opublikowanej pod koniec marca, naniosłem na wykres cenowy poziomy, na których występuje kumulacja zniesień Fibonacciego. Mają one spory wpływ na dalsze kształtowanie się wykresu i najczęściej właśnie tam dochodzi do zmiany kierunku poruszania się cen.
Przeniosłem je na aktualny wykres. Jak widać, poziom 119,81 zł skutecznie spełnił rolę wsparcia, natomiast realizacja zysków wystąpiła w pobliżu jednego z docelowych poziomów. Na chwilę obecną to właśnie zachowanie kursu wobec zaznaczonych poziomów zadecyduje o krótko- i średnioterminowych perspektywach notowań.
Na chwile obecną obserwujemy wytracanie siły trendu, ale wciąż nie wiemy czy ma ono korekcyjny charakter, czy też należy liczyć się z głębszą przeceną. Wskaźniki techniczne znajdują się na poziomach, z których łatwo o wygenerowanie zarówno pozytywnych jak i negatywnych sygnałów. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na rozpoczęcie kolejnego impulsu.

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

h3rlitz
Wpisów: 161
Wysłane: 16 maja 2019 16:42:18 przy kursie: 114,10 zł
Jak ktoś dzisiaj nie miał SLa to współczuję Whistle

Ciekawa sesja - czyżby powyższa analiza wymagała aktualizacji?

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 16 maja 2019 17:11:59 przy kursie: 114,10 zł
Nie sądzę
Cytat:
Na chwile obecną obserwujemy wytracanie siły trendu, ale wciąż nie wiemy czy ma ono korekcyjny charakter, czy też należy liczyć się z głębszą przeceną. Wskaźniki techniczne znajdują się na poziomach, z których łatwo o wygenerowanie zarówno pozytywnych jak i negatywnych sygnałów. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na rozpoczęcie kolejnego impulsu.

Vox
Vox PREMIUM
Wpisów: 5 490
Wysłane: 17 maja 2019 00:58:48 przy kursie: 114,10 zł
podatek handlowy... duże sklepy stracą wobec osiedlowych sklepików, dino się załapie...

Analityk Fundamentalny
Wpisów: 284
Wysłane: 17 maja 2019 12:40:48 przy kursie: 112,70 zł
Kilka słów komentarza.

Moje szacunki bazując na spodziewanym obrocie za 2019 w kwestii Dino.

Z zastrzeżeniem, że chodzi o spodziewany obrót za 2019 to gdyby wtedy wszedł podatek (wiadomo że do maja - ok czerwca - 2019 nie wjedzie) to byłoby coś w okolicach 90 mln zł. Zysk netto to trochę ponad 300 mln zł za 2018 (za 2019 pewno bliżej 400) - obciążenie bardzo duże. I co teraz będzie?

Po pierwsze - pytanie czy sieci są w stanie wziąć podatek na siebie - ja mam wątpliwości - wbrew pozorom ich rentowność netto nie jest gigantyczna i nie wezmą, Czy ktoś będzie odważny i pierwszy wprowadzi podwyżki? Wiemy kto jest największy na rynku - jak lider to zrobi - followersi tym bardziej - ale lider się boi drugiego dyskontu (Lidl), który go mocno podgryza (aczkolwiek nadal jest wielokrotnie mniejszy). Więc tutaj będzie pewna gra.

Jeśli sieci nie wezmą to czy przyjmą to na siebie producenci - czyli firmy, które rok w rok poprawiają warunków co do największych graczy o przynajmniej 1% (średnio) i muszą się mierzyć z presją ze strony energii, płac, niedoboru rąk do pracy. Te bardziej uzależnione od sieci mają trudniej. Każdy CEO odpowie sobie sam na to pytanie. Tutaj też odpowiedź nie jest prosta - u części producentów pomogą surowce, których część (nie tak duża znowu) może r/r stanieć - to ułatwi wzięcie tej podwyżki na swoje barki. Ale niektórzy są pod ścianą.

Trzecie wyjście to po prost przerzucenie na klienta - inflacja rośnie więc wrzucenie dodatkowego 1,2 proc. (powiedzmy, ze po równo na każdy asortyment - choć w praktyce jest to bardziej mocno zaawansowane) do cen, pewno nie jest łatwe. Pamiętajmy jednak, że klient nie zauważa, że towar zdrożał z 0,99 na 1,00 (o to jest właśnie podwyżka o 1,2% (pomimo psychologicznej kwestii 0,99 a 1,00) jest do przeżycia. Jak będzie to się okaże, ale to może być kluczowe dla wyceny Dino w długim okresie. Gdyby mieli to wziąć na siebie to jest logicczne, ze wyena spada. jeśłi uda im się przerzucić na klientó to wracamy do pytania, czy obecna wycena Dino już dyskontuje jego szybki rozwój w przyszłości, czy też nie.

Oczywiście t tylko moje spostrzeżenia i zachęcam do dyskusji :)\

pozdr
P
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

Cahir16
Cahir16 PREMIUM
Wpisów: 63
Wysłane: 17 maja 2019 12:50:22 przy kursie: 112,70 zł
@Analityk Fundamentalny

W jaki sposób wyliczyłeś kwotę 90 mln zł? U mnie wychodzi ~56 mln.

Analityk Fundamentalny
Wpisów: 284
Wysłane: 17 maja 2019 13:30:32 przy kursie: 112,70 zł
Policzyłem to przy założeniu, że obrót w 2019 Dino wykaże na poziomie 7,5 mld. można dyskutować czy to je wartość prawidłowa ja akurat taką przyjmuję biorąc pod uwagę otwarcia, LFL i dynamikę sprzedaży plus rosnąca inflację.

Aby była jasność moje obliczenia 90 mln dotyczą 12 miesięcy przy przewidywanym obrocie w ciągu tych 12 miesięcy na poziomie 7,5 mld zł. Oczywiście podatek nie wszedł od 1 stycznia 2019 i nie wiadomo kiedy wejdzie- ale dla wyceny długoterminowej w sumie ma to niewielkie znaczenie. istotniejsze jest czy sieci będą w stanie przerzucić to na klienta. Głównie chodzi o to czy Biedronka zacznie to robić :)
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 17 maja 2019 16:29

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 17 maja 2019 13:46:49 przy kursie: 112,70 zł
Cytat:
Zysk netto to trochę ponad 300 mln zł za 2018 (za 2019 pewno bliżej 400) - obciążenie bardzo duże. I co teraz będzie?

Spadki. Jak na KGHM po wprowadzeniu podatku od wydobycia. myślę że to dobra analogia.

pytanie jaka branża będzie kolejna, bo potrzeby fiskalne Państwa od lipca znów rosną....
a może skończy się tylko podwyżką VAT-u i wprowadzeniem katastralnego thumbright
Edytowany: 17 maja 2019 13:48

Jack65
Wysłane: 22 maja 2019 09:47:52 przy kursie: 128,90 zł
Analityk Fundamentalny napisał(a):
Kilka słów komentarza.

Moje szacunki bazując na spodziewanym obrocie za 2019 w kwestii Dino.

Z zastrzeżeniem, że chodzi o spodziewany obrót za 2019 to gdyby wtedy wszedł podatek (wiadomo że do maja - ok czerwca - 2019 nie wjedzie) to byłoby coś w okolicach 90 mln zł. Zysk netto to trochę ponad 300 mln zł za 2018 (za 2019 pewno bliżej 400) - obciążenie bardzo duże. I co teraz będzie?

....
P

Wydaje mi się, że w tych wyliczeniach nie uwzględniasz "ponadprzeciętnych umiejętności zarządu Dino".
Już kilkakrotnie pisałem, że wyniki Dino są znacznie lepsze od średniej w branży (znacznie lepsza i ciągle rosnąca marża i LfL przede wszystkim).
Najwyraźniej mają lepsze umiejętności negocjacyjne jeżeli chodzi o dostawców. To samo dotyczy pracowników (najniższe płace wśród sieci, znikome dodatki).
bazując na tym wydaje się, że Dino bez problemu przeżuci koszty nowego podatku na dostawców, pracowników i klientów, a wpływ na zysk będzie znikomy.

Oczywiście nadal nie rozumiem jak oni to robią? Ale w końcu to oni zarabiają te setki mln, nie ja. :)

Vox
Vox PREMIUM
Wysłane: 22 maja 2019 11:07:19 przy kursie: 128,90 zł
jeżeli audytorem nie jest Deloiitte to możecie spać spokojnie Boo hoo!

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 14 czerwca 2019 10:08:31 przy kursie: 127,00 zł
DINOPL - analiza techniczna na życzenie

Obecnie trwa konsolidacja nad strefą wsparcia w okolicy 120 zł. Jego utrata mogłaby skomplikować sytuację i pogłębić korektę, stąd też popyt świadomie broni owego poziomu. Dalsze losy notowań uzależnione są od zachowania kursu akcji względem owego wsparcia i górnej strefy konsolidacji.
Przebieg średnioterminowej EMA oraz linii ADX potwierdzają brak określonego trendu. Warto obserwować właśnie linię ADX, która spadła do strefy niskich wartości, pod kierunkowe. Jej zwyżka będzie sygnałem rozpoczęcia nowego istotnego ruchu cen.

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 12 lipca 2019 09:47:38 przy kursie: 144,80 zł
DINOPL - analiza techniczna na życzenie

Krótko - kurs akcji spółki DINOPL osiąga kreśli historyczne maksima, nie widać żadnych niepokojących sygnałów. Linia ADX dopiero rozpoczęła zwyżkę, RSI nie wszedł jeszcze do strefy sygnalnej. Linia AD sygnalizuje ciągły napływ kapitału na walor. W tej sytuacji można jedynie rozglądać się za poziomami docelowymi, skąd mogłaby wystąpić korekta spadkowa.
Pierwszym z takich poziomów jest strefa 150-152 zł, znajduje się tam kumulacja zniesień Fibonacciego. W przypadku jej wybicia impuls może zatrzymać jedynie górny pułap kanału wzrostowego.

kliknij, aby powiększyć

krewa
krewa PREMIUM
Wysłane: 14 sierpnia 2019 11:00:02 przy kursie: 130,10 zł
DINOPL - analiza techniczna [aktualizacja]

Wykres w ujęciu dziennym. Walor w trendzie wzrostowym, praktycznie zrealizował scenariusz z poprzedniej analizy technicznej - korekta rozpoczęła się nieznacznie poniżej wskazanej strefy 150-152 zł. Pomimo obowiązującego trendu wzrostowego tym razem ryzyko wystąpienia głębszej korekty spadkowej jest nieco wyższe. Mamy bowiem ukształtowaną 5-falową strukturę, co może sprowokować część graczy do realizacji zysków chociażby po to, by ponownie zająć pozycję na niższych poziomach cenowych.
Tutaj warto obserwować zachowanie kursu akcji względem dolnego pułapu kanału wzrostowego oraz chmury Ichimoku.

kliknij, aby powiększyć

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5