pixelg
POLICE - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

6 7 8 9 10 11 12

POLICE [PCE]

AKTUALNY KURS: 10,30 zł (-2,83%) 27-01-2020 16:11
lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 726
Wysłane: 8 lipca 2019 00:35:37 przy kursie: 14,90 zł
Troszeczkę poszperałem w Internecie. Nie mam całkowitej pewności, ale nie jest wykluczone, że awarii uległ następujący kocioł (https://www.rafako.com.pl/products/references/16275):

Typ OP, 230 MW, 540 C, 13,9 MPa pary przegrzanej opalany węglem brunatnym z 1983 r. wyprodukowany przez Rafako.

Takie parametry temperaturowe są potrzebne do przygotowania gazu syntezowego (http://www.ztch.umcs.lublin.pl/materialy/rozdzial_15.pdf). Rok produkcji nie świadczy dobrze o stanie tego kotła.

Może dalsze komunikaty to wyjaśnią, ale dla uniknięcia niespodzianek, lepiej czekać na jakieś bardziej konkretne informacje z Polic.
Edytowany: 8 lipca 2019 00:37

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 726
Wysłane: 11 sierpnia 2019 19:21:51 przy kursie: 14,70 zł
Pooglądałem sobie tą spółkę przez jakiś czas. Nic tu się nie dzieje. Transakcje są rzadko zawierane, a kurs ledwie drgnie. Zapewne trzeba jakiegoś większego wydarzenia by ruszyć kursem. Może będą to zmiany cen surowców. Kto wie?

Na razie mamy kolejny komunikat, który raczej potwierdza, ze awaria kotła jest dość poważna. Dotychczas nie udało się jej usnąć, a kolejne daty uruchomienia są odwlekane.

Przestoje (czyli brak produkcji) to najgorsza rzecz, jakie mogą spotkać segment wytwórczy. W tym segmencie Police w skali roku mogą już zanotować poważniejsze straty.

Oto komunikat:
biznes.pap.pl/pl/news/listings...(41-2019)-zmiana-przewidywanego-terminu-uruchomienia-instalacji

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 835
Wysłane: 5 września 2019 23:18:03 przy kursie: 14,00 zł
Operacja transformacja – omówienie sprawozdania finansowego Police SA po II kw. 2019 r.

Patrząc na poprawiające się wyniki spółki można powiedzieć, że jest lepiej. Ale tak naprawdę o wycenie spółki będzie decydować emisja akcji i jedna z ważniejszych inwestycji dla polskiej gospodarki.

Przychody Polic w II kw. wyniosły 576,2 mln zł i były o 8,6 proc. (54,2 mln zł) niższe r/r. Choć sprzedaż spadła, a w kwartale miała miejsce poważna awaria (o czym za chwilkę) to spółce udało się poprawić marżę brutto z 11,3 proc. do 11,8 proc. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 68,2 mln zł i był o 3,2 mln zł (4,5 proc.) niższy r/r.


kliknij, aby powiększyć


Koszty sprzedaży wyniosły 26,1 mln zł i były o 2,3 proc. niższe r/r. Na obecnym rynku pracownika to pewien sukces, ale trzeba wziąć pod uwagę wolumeny sprzedaży. Tych ani Police, ani Grupa Azoty nie ujawniają, a rozstrzyganie na podstawie wykresów do prezentacji obaczone musi być dużym błędem.
Koszty ogólnego zarządu obniżono o 1,35 mln zł (3,3 proc.) do poziomu 39,6 mln zł. Na poziomie zysku ze sprzedaży spółka pokazała 2,6 mln zł zysku wobec 3,8 mln zł przed rokiem. Wynik operacyjny wylądował pod wodą, podobnie jak przed rokiem, co miało związek z linią pozostałej działalności operacyjnej. Z noty wynika, że to głównie efekt ujęcia większych rezerw na ochronę środowiska.


kliknij, aby powiększyć


Wynik mocno się poprawia dopiero w linii finansowej, co ma związek ze znacząco niższymi raportowanymi obciążeniami. Przed rokiem spółka rozpoznała 52,2 mln zł straty na utracie kontroli w spółce Afrig SA, natomiast tego typu negatywnych zdarzeń w raportowanym kwartale nie było.
Zysk brutto zamknął się kwotą 0,2 mln zł w porównaniu do 55,2 mln zł straty przed rokiem. Na poziomie netto wynik rośnie do 4,4 mln zł.

Choć wynik netto jest znacznie lepszy niż przed rokiem, to operacyjnie spółka w zasadzie utrzymała status quo. Wydaje się, że apetyty na dobry rezultat mogły być większe przede wszystkim za sprawą znacznie niższych cen gazu ziemnego. Ceny gazu w Grupie Azoty mocno nie odbiegają od cen na TGE, a z ujawnionych przez giełdę danych wynika, że średnia cena gazu na rynku dnia następnego wyniosła w II kw. jedynie 15,9 EUR/MWh, czyli o 1/3 mniej niż przed rokiem.


kliknij, aby powiększyć


Gaz to podstawowy surowiec do produkcji gazu syntezowego (ok. 20 proc. kosztów zużycia materiałów i energii), amoniaku i mocznika, a w konsekwencji nawozów azotowych. Z rachunku rodzajowego wynika, że koszty materiałów i surowców były o 17 mln zł (4,7 proc.) niższe r/r. W związku z tym można sądzić, że w górę poszły inne surowce (zdrożała z pewnością energia) lub spółka zwiększyła wolumeny produkcji (czemu przeczą dane z prezentacji), albo… albo musiała kupować drożej półprodukty.

I tak niestety faktycznie było w związku z przestojem instalacji amoniaku i mocznika. Podczas corocznego przeglądu kotłów na instalacjach prowadzonego przez UDT okazało się, że spawy nie trzymają wymaganych parametrów. Włodzimierz Zasadzki poinformował podczas konferencji, że Police były zmuszone opracować nową technologię spawów, gdyż dotychczas stosowana była nieskuteczna. W związku z powyższym instalacje stały przez cały czerwiec. Choć spółka poinformowała w raporcie bieżącym, że skutkiem awarii Police straciły 7 mln zł (niewykorzystane moce produkcyjne), to zdaniem prezesa Zasadzkiego niewykorzystany potencjał z niskich kosztów gazu był dużo wyższy i wyniósł 20 do 30 mln zł. W celu realizacji podpisanych kontraktów Police musiały nabywać amoniak na rynku, co oczywiście zawyżyło nieco koszty zużytych materiałów i energii.


kliknij, aby powiększyć


W związku z implementacją MSSF 16 koszty usług obcych i amortyzacji nie są do końca porównywalne. Spółka pokazała też niższe koszty pracownicze (-4,3 mln zł) oraz niższe koszty opłat i podatków (-11,2 mln zł). Prawdopodobnie wstrzymanie produkcji amoniaku i mocznika pozwoliło zmniejszyć koszty rezerw na emisję CO2 – skoro instalacje nie pracowały to i nie emitowały. Z czego wynikają niższe obciążenia płacowe ciężko powiedzieć, ale być może to kwestia mniejszych nagród.

Żeby dostać pełnię obrazu trzeba oczywiście rzucić okiem na rachunek segmentowy.
Przychody dywizji nawozowej spadły w II kw. o 10 proc. (35 mln zł), przy czym sprzedaż nawozów wieloskładnikowych wzrosła z 350 do 385 mln zł (głównie za sprawą wzrostu cen), natomiast przychody ze sprzedaży nawozów azotowych były niższe o 57 proc. (ponad 70 mln zł), co oczywiście związane było z awarią (ceny nawozów azotowych także były wyższe r/r). Pomimo spadku łącznego wolumenu sprzedaży w tej dywizji marża brutto na sprzedaży wzrosła z 5,8 proc. do 8,7 proc. Koszty sprzedaży zmniejszyły się o 12 proc. (2,9 mln zł), natomiast koszty zarządu o 14 proc. (3,9 mln zł). Zbyt mała skala sprzedaży nie pozwoliła jednak wyjść z wynikiem operacyjnym na plus – strata wyniosła 4,6 mln zł. Po odjęciu kosztów niewykorzystanych mocy (7 mln zł) mamy wyjście na plus z wynikiem w porównaniu do ponad 30 mln zł sezonowej straty przed rokiem.


kliknij, aby powiększyć


O ile sytuacja rynkowa w segmencie nawozowym była korzystna (rosły ceny produktów, spadały koszty produkcji), to nie można tego powiedzieć o dywizji pigmentów. Przychody ze sprzedaży bieli tytanowej były o 7,5 proc. niższe r/r przy rosnącym wolumenie sprzedaży (ceny spadły). Natomiast koszty wytworzenia wzrosły o 10 proc. (rosły ceny szlaki tytanowej). W efekcie marża brutto spadła z 31 proc. do 18 proc., a wynik brutto na sprzedaży z prawie 27 mln zł do 8,3 mln zł. W efekcie na poziomie zysku ze sprzedaży wynik był ujemny. Na poziomie EBIT mamy 4,1 mln zł zysku w porównaniu do 27,4 mln zł przed rokiem. Inaczej mówiąc segment pigmentów nie wspierał już istotnie wyników Polic.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać poniżej do połowy zeszłego roku wynik spółki ciągnęła biel tytanowa, natomiast obecnie można liczyć na nawozy, choć w tym kwartale sytuację popsuła awaria. Nie bez znaczenia są także procesy inwestycyjne – segment polimerów wygenerował ponad 4 mln zł straty, a dodatkowo segment pozostałych nie dołożył cegiełki jak przed rokiem.


kliknij, aby powiększyćkliknij, aby powiększyć


Bez szały było także w zakresie przepływów. W II kw. roku Police wygenerowały tylko 23 mln zł gotówki, co nie wystarczyło na pokrycie potrzeb inwestycyjnych (przepływy ujemne na 39 mln zł)


kliknij, aby powiększyć


O awarii spółka poinformowała raportem bieżącym, więc nie jest to dla rynku zaskoczeniem. Awaria na linii mocznika i jednej z dwóch linii amoniaku została usunięta, a jak zapewniał prezes obecne zdolności są w tej chwili wystarczające. Mimo wszystko w kolejnym kwartale wpływ przestoju będzie dość istotny i to pomimo tego, że część przeglądów instalacji w zeszłym roku prowadzona była w zeszłym roku w 3 kwartale, natomiast obecnie głównie w drugim.

Wszystko wskazuje na to, że Police w przyszłych latach będą znane nie tyle z nawozów co z polipropylenu. Do prezentacji na Wall Street spółka załączyła schemat produkcji planowanej instalacji. Wynika z niej, że spółka będzie kupować ok. 500 000 ton propanu rocznie i 13 000 ton etylenu. Z tych surowców wytworzy ok. 437 tys. ton polipropylenu. Z prezentacji tej wynika także, że spread pomiędzy ceną propanu a polipropylenu wynosił ok. 1100 USD na tnie. Jak napisałem wyżej przełożenie surowiec – produkt wynosi ok. 85 proc. Po uwzględnieniu większego zapotrzebowania na surowiec dostaniemy ok. 950 USD nadwyżki na tonie polipropylenu. Przy produkcji nawet 400 tys. ton dane nam to ok. 380 mln USD zysku (przy kursie USD/PLN 3,9 ok. 1,5 mld zł). Oczywiście instalacja będzie kosztowna – 1,5 mld EUR. Przy 10 letniej amortyzacji dostaniemy 600 mln rocznych kosztów inwestycji. Do tego trzeba dodać ok. 300 osób zatrudnienia (dane z konferencji). Przy średnim wynagrodzeniu brutto na poziomie 7 tys. brutto miesięcznie dostaniemy 250 mln kosztów pracowniczych i zysk na poziomie ca 700 mln zł. Oczywiście to baaaaardzo zgrubne szacunki obarczone dużymi błędami (choćby brak kosztów usług obcych, czy kosztów emisji i energii).
Wiadomo także, że Polimery Police mają dać ok. 2,5 mld zł sprzedaży w 2024 r. Główny producent polimerów na Świecie LyondellBasel osiąga marżę operacyjną na poziomie 13 proc. Z powyższej zgrubnej estymacji wychodzi marża na poziomie 28 proc., co w zasadzie nie jest spotykane w dużym przemyśle. Finalnie dostaniemy pewnie coś pomiędzy. Przy 18 proc. rentowności segmentu byłoby to 450 mln zysku operacyjnego., natomiast przy 25 proc. 625 mln zł. Jak będzie ostatecznie dowiemy się dopiero za parę lat, natomiast już trzeba za inwestycję zapłacić. W przypadku akcjonariuszy Polic zapłatą będzie rozwodnienie. Spółka chce wyemitować 1,1 mld akcji przy obecnym stanie 75 mln sztuk. W związku z powyższym będzie 16 razy więcej akcji niż obecnie.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 835
Wysłane: 17 listopada 2019 16:32:57 przy kursie: 10,60 zł
Raz nawozie, raz pod wozem – omówienie sprawozdania Police po III kw. 2019 r.

Przychody grupy Police (dalej Police) wyniosły w III kw. 546,5 mln zł i były niemal identyczne jak przed rokiem (552 mln zł). Utrzymanie sprzedaży spółka zawdzięcza podwyżce cen nawozów, gdyż wolumeny sprzedaży nawozów i bieli tytanowej (-7,6 proc.) były niższe r/r. Marża brutto na poziomie skonsolidowanym wyniosła 10,3 proc. i była o 2,6 pp. wyższa r/r. Warto jednak pamiętać, że w porównywalnym kwartale obserwowaliśmy dołek rentowności. Oczywiście historycznie rzecz biorąc w okresie lipiec-wrzesień mamy wyraźnie niższą marżę (sezonowość), ale III kw. ur. był pod tym względem szczególny. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 56 mln zł w porównaniu do 41,9 mln zł rok wcześniej i 82,3 mln zł dwa lata temu i 84 mln zł w 2016 r. Zatem jest lepiej, ale wciąż daleko od poziomów raportowanych przed 2018 r., co ma związek z odnotowaną w poprzednim kwartale awarią.


kliknij, aby powiększyć


W porównaniu do zeszłego roku znacząco zmieniła się struktura generowanego wyniku na tym poziomie rachunku wyników zysku. Z ujęcia segmentowego wynika, że poprawę zawdzięczamy segmentowi nawozowemu.

Przychody w tej dywizji wyniosły 446 mln zł i były o 5,3 mln zł (1,2 proc.) wyższe r/r. Trzeba jednak zauważyć, że całkowity wzrost sprzedaży pochodzi od nawozów wieloskładnikowych (+8 mln zł zł, +2,2 proc.) i pozostałych produktów segmentu (+10 mln zł, +35 proc.) przy spadku obrotów na moczniku i amoniaku (-13 mln zł, -21 mln zł). Niższe wolumeny sprzedaży i obrotów zrealizowanych na sprzedaży nawozów azotowych to skutek przestoju związanego z usterką na instalacji amoniaku (gazu syntezowego). Marża brutto na sprzedaży w dywizji nawozowej wyniosła 32,5 mln zł (7,3 proc.) w porównaniu do 10,3 mln zł (2,3 proc.) przed rokiem.


kliknij, aby powiększyć


Wzrost marży brutto na sprzedaży nawozów związany jest z jednej strony ze wzrostem cen (mocznik w kraju +13 proc. r/r), z drugiej z niższymi kosztami gazu ziemnego – spadek o ponad 50 proc.. W tym miejscu dodam, że to główny surowiec do produkcji amoniaku i mocznika.


kliknij, aby powiększyć


W produkcji nawozów wieloskładnikowych znaczenie mają także koszty fosforytów i soli potasowej, a te jak wynika z prezentacji Grupy Azoty rosły, w szczególności soli potasowej. W 2018 r. Police wydały na gaz 484 mln zł, na sól potasową 387 mln zł, natomiast na fosforyty 242 mln zł. Nie bez znaczenia jest też koszt energii i węgla, a ceny tych dóbr także były wyższe r/r.

W segmencie pigmentów sytuacja od paru kwartałów jest coraz gorsza co ma związek ze spowolnieniem gospodarczym w Europie. Przychody segmentu wyniosły 83 mln zł i były o 15,8 proc. niższe r/r. Na spadek obrotów rzutowały zarówno spadek cen jak i spadek wolumenów. Zysk brutto na sprzedaży wyniósł 16,7 mln zł i był o 6,7 mln zł niższy r/r. (rentowność 20 proc. w porównaniu do 23,5 proc. przed rokiem)


kliknij, aby powiększyć


Pomimo wzrostu marży brutto w segmencie nawozowym spółka pokazała operacyjną stratę na poziomie prawie 18 mln zł (strata przed rokiem 41 mln zł). Zarząd spółki szacuje, że w wyniku przestoju instalacji amoniaku i mocznika spółka nie zrealizowała dodatkowego zysku w kwocie 43 mln zł. O zwrot utraconych korzyści Police będą się ubiegać u ubezpieczyciela, ale to na razie kwota niepewna. III kw. jest z reguły słabszy sezonowo i stratą kwartalną nie należy się mocno martwić.

W segmencie pigmentów EBIT wyniósł 9 mln zł i był o 7 mln zł niższy r/r.


kliknij, aby powiększyć


Na poziomie skonsolidowanym mamy operacyjną stratę w wysokości 11 mln zł. Poza stratą segmentu nawozów i zyskiem w pigmentach na taki stan rzeczy wpłynął segment polimerów. W tym kwartale obciążył on wynik kwotą 3,8 mln zł, co zostało częściowo zrekompensowane zyskiem 1,4 mln zł na pozostałej działalności.


kliknij, aby powiększyć


W związku z awarią instalacji amoniaku teoretycznie powinniśmy mieć znacznie niższe koszty materiałów i energii. Tak się jednak nie stało. Koszty te wyniosły 345 mln zł i były mniejsze tylko o 1,3 mln zł. Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że mamy nieco inny rozkład przestojów remontowych. W tym roku prace zaplanowano na II kw., ale przestój przeciągnął się na III, natomiast przed rokiem mieliśmy przestój w III kw., więc na poziomie zużycia różnice prawdopodobnie nie były duże. Za to spadek cen gazu o 50 proc. musiał zostać zrekompensowany wzrostem cen pozostałych surowców i energii. To w sumie dość ciekawe, bo ceny fosforytów na świecie spadły o 18,2 proc. r/r. Ceny soli potasowej wzrosły co prawda o 7,2 proc., ale na bazie danych za 2018 r. per saldo wpływ na wynik tych dwóch pozycji powinien być korzystny. O 2 mln zł (2,5 proc.) wyższe były koszty pracy, natomiast oszczędności odnotowano przede wszystkim w pozycji podatki i opłaty – minus 15,5 mln zł. To przede wszystkim efekt niższego kosztu zużycia praw do emisji CO2. To też dość zaskakujące, gdyż rynkowe ceny uprawnień wzrosły r/r o ok. 30 proc. Koszty usług obcych i amortyzacji ze względu na wdrożenie
MSSF 16 są nieporównywalne.


kliknij, aby powiększyć


Linia finansowa sprawozdania miała marginalny wpływ na wynik – koszty zostały praktycznie zbilansowane przez zysk na jednostkach konsolidowanych metodą praw własności (głównie Kemipol). Strata na poziomie brutto (10,9 mln zł) została nieco zmniejszona efektem tarczy podatkowej i ostatecznie strata netto wyniosła 9 mln zł w porównaniu do straty 20 mln zł przed rokiem.


kliknij, aby powiększyć


Choć strata była niższa r/r, to niestety nie przełożyło się to na przepływy pieniężne. Te z działalności operacyjnej wyniosły 38,7 mln zł i były o -38,6 mln zł niższe r/r pomimo wprowadzenia MSSF 16. Zgodnie z nowym standardem pokazywania leasingu operacyjnego mamy migrację części opłaty (odsetek leasingowych) do działalności finansowej. Przepływy inwestycyjne były ujemne na 40,6 mln zł, więc wydatki były o 7,5 mln zł wyższe r/r. W lipcu oddano instalację kwasu fosforowego (budżet ponad 83 mln zł) i zakończono inwestycję w komputeryzację aparatury kontrolno-pomiarowej.


kliknij, aby powiększyć


Coraz bliżej jest także dopięcie finansowania inwestycji w Polimery Police. Hyundai i KIND wyłożą na projekt 130 mln USD, czyli ok. 0,5 mld zł. Z emisji akcji w Policach planuje się pozyskać 1,2 mld zł. Największym akcjonariuszem Police jest Grupa Azoty, która już uchwaliła objęcie akcji nowej emisji (około 740 mln zł). Prawdopodobnie akcje obejmie też ARP i Skarb Państwa. Wkrótce powinien się zamknąć temat inwestycji w projekt przez Lotos (kolejne 0,5 mld zł).

Z raportów analityków wynika, że instalacja powinna dawać ok. 2,4 mld rocznego przychodu i 900 mln zł EBITDA (rentowność na poziomie 37 proc.!). Jeśli zerknąć na budżet projektu (1,5 mld EUR, 6,4 mld zł) to inwestycja wydaje się jak najbardziej mieć sens – EV/EBITDA wychodzi na poziomie 7, czyli dość niskim.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 18 listopada 2019 13:45

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
6 7 8 9 10 11 12

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,829 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d