pixelg
EUROCASH - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

EUROCASH [EUR]

AKTUALNY KURS: 19,62 zł (-1,90%) 17-02-2020 17:00
anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 9 849
Wysłane: 29 sierpnia 2018 12:05:37 przy kursie: 19,90 zł
Uv napisał(a):

Jeżeli byłaby możliwość sporządzenia analizy dzisiejszego sprawozdania finansowego to będę wdzięczny :)

Na tą chwilę muszę powiedzieć nie - łącznie z Tobą są dwie prośby o analizę, a to oznacza, że spółka nie znajduje się w planie analiz. Oczywiście to się może jeszcze zmienić o ile o analizę poproszą jeszcze co najmniej 2 osoby

MATIX
Dołączył: 2017-11-21
Wpisów: 18
Wysłane: 30 sierpnia 2018 23:01:13 przy kursie: 20,62 zł
Mamy już podane wyniki finansowe za pierwsze 6 miesięcy 2018... Szału nie ma … Mimo pięknej demagogii i opowieści o rebrendingu w zakresie inwestycji a nie kosztów ... po zmianie szyldu związanego z remoncie obiektów użytkowych nagle klienci kupują więcej w tych obiektach handlowych być może nawet płacą o 10% więcej niż mogą kupić u konkurencji... wspaniała wizja... ale do konkretów - Zysk za poszczególne półrocza to 17,5 miliona za 2018 versus strata 76 miliona w 2017 to skok do przodu ale versus zysk z 2016 na poziomie 55 milionów i 48 milionów w 2015 to nie jest aż takie imponujące... co do kosztów to jadają one wyniki a wzrosty przychodów wynikają z przejęć i ukrywają zmniejszenie przychodów z dotychczasowej działalności … Zobowiązania krótkoterminowe wzrosły o 1,9 miliarda PLN przez 3 lata - 2015 na półrocze 3,5 mld do 5,5 mld na półrocze 2018 !!! Czy 1,9 mld większe zobowiązania krótkoterminowe względem zwiększenia obrotu przez 3 lata z 9,8 mld do 10,8 mld ( tylko o 1 mld - 10% ) uzasadnia zwiększenie zobowiązań o 0,65% i 1,9 mld... hm… Mocne nerwy mają dostawcy i sam Prezes Eurocash... chociaż ten ostatni to raczej już się nie martwi bo przy takich zobowiązaniach to bardziej problem dostawców i banków niż EUROCASH... Co by się stało gdyby nastąpiła wymagalność 1 mld przez banki i dostawców jako zaostrzenie polityki i zmniejszenie kredytów kupieckich... można sobie wyobrazić !!! A gdyby przyjąć że o 10 % wzrosły przychody w latach 2015-2018 i zobowiązania nie powinny być większe niż o te 10%... 1,5 mld wraca do dostawców a firma traci płynność !!! Co do wypowiedzi Pana w informacji Eurocash o BILANSIE za 2Q to przekazuje iż wzrosła amortyzacja ze względu na inwestycje... a czym jest AMORTYZASJA ??? jest to tylko odpis podatkowy od wydanych pieniędzy czyli pieniądze poszły a aby nie wykazać straty rozpisuje się amortyzację na lata zamiast wpuścić to w koszty jednorazowe co spowodowałoby stratę... amortyzować można przez modernizację co podnosi wartość środków trwałych ale zmniejsza gotówkę w obrocie, którą pożycza się od dostawców lub w banku... Cóż …najlepsze pieniądze zarabia się pożyczonymi lub tzw. cudzymi i jeszcze nie oprocentowanymi jak kredyt kupiecki !!! Życzę tym którzy wyhodowali ten interes szczęścia i mocnych nerwów gdyby zmieniła się koniunktura bo pożyczoną kasę trzeba oddać … Wartość MARKI - EUROCASH nie jest chyba tyle warta... ale mogę się mylić i może się mylę !!!

danxs
danxs PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2017-12-29
Wpisów: 8
Wysłane: 6 września 2018 10:19:26 przy kursie: 19,50 zł
Poproszę o analizę techniczną spółki. Z góry dziękuję :)


krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 878
Wysłane: 6 września 2018 19:04:14 przy kursie: 19,50 zł
EUROCASH - analiza techniczna na życzenie


Kurs akcji spółki Eurocash znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym. Negatywna tendencja stopniowy wytraca jednak impet - jako pierwszy zasygnalizowała to linia ADX, wyrywając się z objęć kierunkowych. To było podstawą do odreagowania, które zaczęło się w drugiej połowie sierpnia. Korekta zgasła jednak na ekstrapolacji linii, łączącej istotne szczyty i wzmocnionej zniesieniem 50% ostatniej fali spadkowej.
Dalsze losy notowań zależą w dużej mierze od głębokości bieżącej krótkoterminowej fali spadkowej. Gdyby zatrzymała się ona w strefie wsparcia, zaznaczonej na wykresie zielonym kolorem, to popyt miałby argument za wyprowadzeniem kolejnego impulsu wzrostowego. Szanse na taki rozwój wydarzeń wcale nie są znikome chociażby z tego powodu, że zwyżce pod koniec sierpnia towarzyszyły całkiem spore słupki wolumenu. Rozwinięcie odreagowania w średnim terminie byłoby możliwe po pokonaniu linii spadków i wzbicia się ponad chmurę Ichimoku.

kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 357
Wysłane: 19 listopada 2018 11:07:58 przy kursie: 17,15 zł
Pogoń za pendoDINO - omówienie sprawozdania finansowego Eurocash po 3 kw. 2018 r.

Ostatnie omówienie wyników GK Eurocash dotyczyły całego 2017 roku, który trudno było uznać za satysfakcjonujący dla akcjonariuszy tej spółki. Pierwsze trzy kwartały 2018 roku mogą wskazywać na lekką poprawę, aczkolwiek zdecydowanie jest za wcześnie, aby odtrąbić sukces. Eurocash nadal stoi przed masą wyzwań na tym bardzo konkurencyjnym przecież rynku.

Zanim przejdę do analizy sprawozdań warto zwrócić uwagę na 3 fakty. Po pierwsze z końcem maja 2018 spółka nabyła markety Milla i od tego momentu rozpoczęła konsolidację wyników. To powoduje oczywiście pewną porównywalność danych r/r, choć w wypadku Eurocashu jest to w zasadzie dość częsta sytuacja w związku z faktem dość dużej aktywności w kwestii przejęć innych podmiotów.Po drugie zastosowanie MSSF 15 wpłynęło na pozycje rachunku wyników (przychody, koszt własny sprzedanych towarów, koszty sprzedaży oraz koszty operacyjne). W efekcie końcowym zysk operacyjny się nie zmienił, ale w/w pozycje już tak, co oczywiście ma wpływ na obliczanie pewnych wskaźników oraz porównywalności z poprzednimi okresami. Dane za 3 pierwsze kwartały 2017 roku zostały w tym opracowaniu przekształcone.

Po trzecie z początkiem 2018 roku spółka zdecydowała o zmianie w prezentacji segmentów. Połączyła dotychczasowe dwa segmenty (hurt niezależny oraz hurt zintegrowany) w jeden pod nazwą Hurt. Oprócz tego istnieją nadal segmenty takie jak: Detal, Nowe projekty oraz Pozostałe.

Wszystkie te 3 zagadnienia oczywiście nie ułatwiają analizy wyników i ich porównywalności. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że spółka zrobiła dużo aby ułatwić inwestorom zrozumienie tych zmian. Zamieszczenie na stronie internetowej danych w zakresie bilansu i rachunku wyników niespecjalnie dziwi. Natomiast miłą niespodziankę stanowi również dodanie tam segmentów i to przeliczonych wstecznie według nowego formatu za lata 2016-2018. Za to niewątpliwie trzeba pochwalić dział relacji inwestorskich. Wyniki trzeciego kwartału 2018 roku są zróżnicowane i można je określić mianem niejednoznacznych.kliknij, aby powiększyć


Analizowany kwartał charakteryzował się on istotnym wzrostem sprzedaży, bardzo ładną na pierwszy rzut oka zyskownością na poziomie marży brutto na sprzedaży (marży handlowej), niższymi r/r wynikami EBIT oraz zysku przed opodatkowaniem oraz trochę wyższym zyskiem netto.kliknij, aby powiększyć


Rentowność brutto na sprzedaży czyli po prostu marża handlowa rośnie w całym 2018 roku w porównaniu do roku poprzedniego co oczywiście należy odczytywać pozytywnie. Jeśli chodzi o ostatni kwartał to z pewnością przyczyniła się do tego konsolidacja wyników Milla. W wypadku tej sieci detalicznej marża handlowa jest wyższa niż w hurcie, ale wyższe są również koszty (koszty pracownicze, najem, etc.). Skoro udział detalu w trzecim kwartale w całości sprzedaży wzrósł do 20,5 (+ 3,4 p.p. r/r) to miało to również przełożenie na marżę handlową. O ile zyskowność na sprzedaży wskazuje na pewien optymizm co do rozwoju Spółki, to już rentowność operacyjna i EBITDA nadal nie mogą cieszyć inwestorów. Nawet wyłączywszy z analizy drugi kwartał roku 2017 (kwestia obciążenia wynikiem 114 mln zł. VAT-u zwróconego Urzędowi Skarbowemu), jasno można zaobserwować wciąż niezadawalające rentowności na działalności operacyjnej.

Eurocash pokazuje działalność segmentową niestety w dość ubogim wydaniu. W zasadzie możemy wyczytać tylko informację o przychodach i rentowności operacyjnej. Ponieważ działalność hurtowa i detaliczna mocno różnią się na poziomie marż brutto (istotnie wyższe marże w detalu) oraz kosztów operacyjnych (niższe w hurcie) to informacje o marży brutto na sprzedaży mogłyby dostarczyć istotnych informacji do lepszej oceny efektywności działania. Tym niemniej, nawet bez takich danych, jasno widać, gdzie spółka doświadcza obecnie trudności. Rozpocznijmy od analizy sprzedaży.kliknij, aby powiększyć


Kwartalna sprzedaż grupy kapitałowej wzrosła o 12,9 proc. r/r i była zasługą głównie konsolidacji sklepów Milla (+345 mln zł) oraz odzyskującym siłę segmentem hurtu (+360 mln zł oraz 8 proc. r/r). O ile pierwsza część wzrostu jest efektem nabycia to już wzrosty w hurcie muszą cieszyć. Wydaje się że restrukturyzacja hurtowni cash and carry przynosi efekty w postaci wzrostu porównywalnej sprzedaży w analizowanym kwartale o 3,8 proc. czyli najlepiej w ciągu ostatnich 5 lat. Dodatkowo sprzedaż tego segmentu napędzana jest sprzedażą do franczyzobiorców (Lewiatan, PSD, Euro Sklep, Groszek), która wzrosła o 11,9 proc. w tym kwartale i 10,3 proc. w pierwszych 9 miesiącach bieżącego roku.

Jeśli natomiast chodzi o Detal to tutaj sprawa wygląda dość słabo. Gdyby wyeliminować efekt włączenia sklepów Milla do Eurocash to okazałoby się, że w trzecim kwartale sprzedaż detalu była niższa niż rok wcześniej. Przypomnijmy, że w tej pozycji znajduje się sprzedaż detaliczna sklepów własnych Delikatesy Centrum, Eko Holding oraz Inmedio. Dodatkowo, po zmianie segmentów w 2018 roku, jest również tutaj wykazywana sprzedaż hurtowa ze spółek grupy Eurocash do sklepów franczyzowych (czyli posiadanych przez niezależnych przedsiębiorców) Delikatesy Centrum. Skonsolidowana sprzedaż Mila za rok 2018 wyniosła 466 mln zł, z czego 111 mln zł w drugim kwartale 2018 roku. Zobaczmy zresztą jak wygląda sprzedaż porównywalna (LFL). Dla przypomnienia wskaźnik ten informuje nas o ile wzrosła sprzedaż w sklepach/hurtowniach, które działały w tym samym okresie w bieżącym i poprzednim roku.kliknij, aby powiększyć


Jak widać na wykresie sprzedaż porównywalna w hurtowniach cash and carry jak i sprzedaż detaliczna w Delikatesach Centrum nie osiągały w ostatnich kwartałach imponujących wartości w porównaniu do dwóch najistotniejszych chyba konkurentów. O ile różnica w stosunku do Biedronki wynosi między 2 a 3 p.p. to w stosunku do Dino jest ona dwucyfrowa. Oczywiście trzeba pamiętać, że Dino jest stosunkowo młodą siecią, szybko zwiększająca swój stan posiadania co również ma wpływ na osiągane przez tę sieć wysokie dynamiki.

Popatrzmy teraz na zyskowność operacyjną (EBIT oraz EBITDA) tych segmentów, która niestety nie wygląda zachęcająco. Zysk EBIT w trzecim kwartale 2018 roku wyniósł 51,5 mln zł i był 11,4 proc. niższy niż w porównywalnym kwartale roku ubiegłego.kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Gdy jednak zejdziemy do szczegółów segmentowych można zauważyć pewne światełko w tunelu. Po pierwsze zyskowność operacyjna hurtu rośnie i w tym kwartale wynosiła 2,2 proc. co przyniosło 104, 3 mln zł. Była to najwyższa (w ujęciu procentowym i wartościowym) rentowność w ostatnich 11 kwartałach, pomijając 4 kwartał 2016 roku (rozpoznawanie w ostatnim kwartale bonusów od dostawców). Niestety zupełnie w przeciwną stronę podąża w chwili obecnej segment detalu. Strata operacyjna na poziomie 13 mln zł to aż o 30,5 mln zł gorzej niż rok wcześniej. Spółka tłumaczy tak słaby wynik przede wszystkim kosztami przejęć oraz trwającej integracji sklepów Eko oraz Milla.

Nowe projekty przyniosły istotną stratę operacyjną za 9 miesięcy 2018 roku na poziomie 36 mln zł w porównaniu do 40 mln rok wcześniej. Optymizmem może napawać fakt, że w bieżacym kwartale strata była niższa o 5,5 mln zł niż rok wcześniej. Spółka poinformowała, że projekt dostarczania towarów świeżych do sklepów Delikatesy Centrum osiągnął próg rentowności w bieżącym kwartale. Jeżeli przyjmiemy założenie, że próg rentowności dotyczy wyniku EBITDA to powinniśmy oczekiwać zmniejszania się strat w kolejnych kwartałach. Nie należy jednak zapominać, że poza projektem „świeżym” są jeszcze inne (Duży Ben, Kontigo, abc na kołach, etc.), które jak widać wciąż generują istotne koszty.

W pozycji inne znajdują się przede wszystkim koszty zarządu i pozostałe nieprzypisane koszty operacyjne. W trzecim kwartale tego roku możemy również dostrzec istotny wzrost o 14.6 mln zł. W tym wypadku można zakładać, że jest to efekt odmiennego okresu zawiązywania i rozwiązywania rezerw na premie roczne niż w poprzednich latach. Czy tak rzeczywiście jest zapewne okaże się po analizie wyników 4-ego kwartału.

Wysokie wartości niematerialne i prawne

Aktywa obrotowe stanowią około 50-60 procent całości aktywów, reszta to przede wszystkim wartości niematerialne i prawne czyli po prostu goodwill.kliknij, aby powiększyć


Pamiętać należy o dużych projektach akwizycyjnych Eurocash na przestrzenie ostatnich 10 lat (KDWT, Delikatesy Centrum, McLane, Premium Distributors, Tradis, EkoHolding, Mila) co spowodowało znaczny przyrost wartości niematerialnych i prawnych głównie w postaci wartości firmy (goodwill) czyli nadwyżki ceny zapłaconej za dany biznes nad przejętymi aktywami netto. W ostatnim czasie Eurocash przejął Millę za kwotę 349 mln zł co wygenerowało 381 mln zł wartości firmy. Oznacza to, że Eurocash nabył ujemne aktywa netto w wartości 32 mln zł. Podobnie sytuacja wyglądała przy nabyciu sklepów Eko. Tam z kolei spółka zapłaciła 127 mln zł za ujemne aktywa netto w kwocie 17 mln zł co dało wartość firmy na poziomie około 145 mln zł.kliknij, aby powiększyć


W chwili obecnej wartości niematerialne i prawne wynoszą ponad 2,1 mld zł. i stanowią 70 proc. aktywów trwałych oraz ponad 33 proc. aktywów razem. Wartości te pokazują wartość przejęć i zwiększenie skali działalności na przestrzeni ostatniej dekady. Jednakże patrząc na zysk netto za ostatnie 12 miesięcy, który stanowi w chwili obecnej niecałe 30 proc. zysku z najlepszych lat 2012-2013 można mieć wątpliwości, czy wszystkie przejęcia zbudowały wartość dla akcjonariuszy.

Konwersja gotówki nadal funkcjonuje

Zarządzanie majątkiem obrotowym ważne jest w każdej firmie, ale w wypadku Eurocashu jest to wręcz kluczowe. Pamiętajmy o tym, że na prawidłowym zarządzaniu kapitałem obrotowym Spółka zbudowała swój sukces w pierwszych latach działalności i była w stanie finansować swoje akwizycje (do momentu przejęcia hurtowej części Emperia Holding) praktycznie ze środków własnych.kliknij, aby powiększyć


Analiza kapitału obrotowego w ostatnich dwóch latach pokazuje pozytywne trendy dotyczące generowanej gotówki, ponieważ cykl konwersji gotówki osiąga coraz większe wartości ujemne (spółka dostaje szybciej gotówkę do ręki nim musi zapłacić za zakupione towary). W porównaniu do zeszłego roku spółka poprawiła cykl konwersji gotówki o około 2 dni. Co ciekawe po przejęciu sklepów Milla spadły należności (co jest naturalne, ponieważ sprzedaż w sklepach jest przede wszystkim za gotówkę) ale również zmalał poziom rotacji zobowiązań. Być może jest to chwilowe i warunki płatności dla Milla zostaną wyrównane do tych obowiązujących w grupie Eurocash co powinno pozwolić na powrót twskaźnika rotacji zobowiązań do poziomu powyżej 70 dni. Pamiętać jednak trzeba, ze ze względu na trochę inną strukturę zakupów Milla niż dotychczasowa w Eurocash (hurt to spora część dostaw napojów i alokoholu, gdzie terminy płatności są wyższe niż w wypadku Milla gdzie istotną część stanowią również zakupy produktów świeżych) nie musi to oznaczą do powrotu do wartości sprzed przejęcia.

W efekcie ujemnego cyklu konwersji gotówki, wskaźniki płynnościowe odbiegają od wartości książkowych. Jest to jednak specyfika branży choć wskaźniki płynności w dwóch ostatnich kwartałach uległy obniżeniu, co oczywiście jest efektem przejęciem i zaciągnięciem długu.


kliknij, aby powiększyć


Taki model zarządzania kapitałem pracującym jest bardzo skuteczny w momencie rosnącej sprzedaży i pozwala na generowanie wysokich przepływów pieniężnych. Mogą być one później reinwestowane (rzeczowy majątek trwały lub akwizycje) albo zwracane do akcjonariuszy w formie dywidendy. Jednakże, gdyby sprzedaż nagle stanęła, może to się okazać istotnym problemem, ponieważ dziura w kapitale obrotowym jest wtedy dość znaczna a zobowiązania trzeba spłacać.


Zadłużenie nadal na bezpiecznych poziomach

Wskaźniki zadłużenia prezentują się na bezpiecznych poziomach, co ilustruje poniższy wykres pochodzący z prezentacji spółkikliknij, aby powiększyć


Co ciekawe spółka postanowiła pokazać, że gdyby nie sfinansowanie zakupu Milla to wskaźnik zadłużenia byłby na poziomie 0,7 czyli dość niskim. Jednakże 350 mln zł dodatkowego kredytu na przejęcie podniosło wartość długu odsetkowego netto do poziomu ponad 600 mln zł co w efekcie sprowadziło wskaźnik na poziom 1,7. Nie jestem fanem takiego oczyszczania wskaźników z jednego prostego powodu. Zakup sklepów Milla został sfinansowany i jest faktem, spółka posiada zadłużenie z tego tytułu. Oczywiście Ebitda z tego przejęcia nie mogła jeszcze zacząć pracować efektywnie, ale tak naprawdę nie wiemy (biorąc pod uwagę obecną rentowność detalu) czy i kiedy tak się stanie. Tym niemniej spółka podała wartości wskaźnika w dwóch wariantach, więc nie można absolutnie formułować zarzutu w tym wypadku o upiększaniu rzeczywistości.

W efekcie końcowym Eurocash w ciągu ostatnich 12 miesięcy wypracował solidny OCF na poziomie prawie 511 mln zł. Zdecydowana większość zarobionej gotówki została wykorzystana na działalność inwestycyjną (przede wszystkim akwizycja Milla oraz nabycie rzeczowych składników majątku trwałego) a także na wypłatę dywidendy w wartości około 101 mln zł. oraz spłatę pożyczek. W efekcie stan końcowy środków pieniężnych zmniejszył się o 6 mln zł.kliknij, aby powiększyć


Podsumowanie

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kosztach energii elektrycznej, która jak wiadomo będzie istotnym wyzwaniem dla zdecydowanej większości polskich spółek w nadchodzącym roku. Cena energii w 2017 roku notowana była na TGE w przedziale 140-170 zł/1MWh, podczas gdy rok bieżący to już przedział 170-270 zł/1MWh. Bazując na informacji o rocznym zużyciu energii (raporty za lata 2016-2017) 1,1 -1,2 mln MJ (330-350 tys. MWh), już na pierwszy rzut oka widać, że może to być wyzwanie dla spółki. Zakładając, że około 2/3 pochodzi z zakupu z sieci to mówimy o potencjalnym nowym wyzwaniu na poziomie kosztów ponad 20 mln zł rocznie, a przecież GK Eurocash się rozrasta i nowe podmioty również przyczyniają się do zużywania energii w grupie. Oczywiście zasadnym pozostaje pytanie, skoro dotyczy to całego rynku, czy nie będzie to jeden z triggerów do podniesienia cen sprzedaży na całym rynku, aby zrównoważyć efekt kosztowy.

Pod koniec trzeciego kwartału spółka poinformowała, że zawarła przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji spółki PayUp Polska na rzecz Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie E-Płatności. Cena sprzedaży 100% akcji spółki została ustalona na 110 mln zł, przy czym ostateczna cena sprzedaży może ulec zmianie, w zależności od osiągnięcia przez spółkę uzgodnionych parametrów finansowych. W chwili obecnej spółka oczekuje na podpisane umowy przyrzeczonej i czeka na zgodę UOKiK. Można założyć, że większość (60-70 proc.) ceny będzie wypłacona po podpisaniu umowy, natomiast reszta będzie płatna w okresach późniejszych, o ile parametry transakcji zostaną zrealizowane. Kwota zapewne wpłynie na obniżenie zadłużenie GK Eurocash.

Spółka w chwili obecnej jest wyceniana na 40-krotność P/E oraz 9-krotność wskaźnika EV/EBITDA. Trudno uznać te wyceny za specjalną okazję inwestycyjną, pomimo, że kurs spółki obniżył się o ponad 65 procent licząc od szczytów, kiedy to kapitalizacja przekraczała 7 mld zł. Pamiętać jednak należy, że na wynikach cały czas ciąży segment nowych projektów jak i bardzo słaba rentowność segmentu detalicznego. Zakładając, że spółka powinna posiadać powtarzalną zyskowność netto na poziomie przynajmniej 0,5-1,0 sprzedaży otrzymuje zysk w wysokości 110-220 mln zł. Przy takich parametrach wskaźnik P/E mógłby znajdować się w przedziale 11-22. Pytanie czy realnym jest założenie, że spółka będzie w stanie poprawić 3-krtonie swoją zyskowność już w roku 2019.

Wydaje się, że bez zaprezentowania zdecydowanie lepszych wyników finansowych (i nie chodzi tutaj o zysk na transakcji sprzedaży PayUp) i pokazania, że spółka jest w stanie skutecznie restrukturyzować przejęte sieci detaliczne, trudno będzie uzyskać imponujące wzrosty cen akcji. Niewątpliwie szansą może być osiągnięcie rentowności na nowych projektach oraz lepsze wyniki segmentu detalicznego. Z drugiej strony spółka wciąż pozostaje istotnym graczem na rynku FMCG w Polsce i warto pamiętać, że nadal realizuje obrót ponad 4-krotnie wyższy niż Dino. Tak więc pora zacząć poważnie pracować nad rentownością.>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 20 listopada 2018 11:28

underground
underground PREMIUM
Dołączył: 2012-04-25
Wpisów: 321
Wysłane: 9 grudnia 2018 14:13:58 przy kursie: 17,30 zł
@krewa wygląda na to, że w części przedstawiona konepcja sprawdziła się i pierwszy ruch powrotny zatrzymał się na zakreślonym poziomie. Teraz jednak mamy ponownie zejście w rejon 17 zł. Czy wg Ciebie to zapowiedż trójkąta rozszerzającego i odwrócenia trendu, czy powrót do spadków?

kliknij, aby powiększyć

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 878
Wysłane: 10 grudnia 2018 11:59:00 przy kursie: 17,40 zł
Ja widzę jedynie opuszczenie kanału dołem i próbę obrony wsparcia na 17 zł.
Średnie na chwilę obecną wciąż spoglądają w dół, ale taki ADX sygnalizuje wytracanie impetu spadków.
Do obserwacji, ale z prognozowaniem wstrzymałbym się.


kliknij, aby powiększyć

le rom
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 841
Wysłane: 17 grudnia 2018 14:11:23 przy kursie: 17,64 zł
angry3
A dyć, nie masz Ci tu litości, historię tworzą niedźwiedzie, e tam 17, dyć bez tej jedynki z przodu a nawet 6 , coś na wzór D.

Cahir16
Cahir16 PREMIUM
Dołączył: 2018-05-16
Wpisów: 72
Wysłane: 6 marca 2019 10:51:45 przy kursie: 22,90 zł
Ewakuacja z WIG20 zdaje się służyć spółce :D ciekawe kiedy fundusze, które wciąż w rejestrze shortują Eurocash zaczną pozbywać się swoich akcji. Na razie kurs na sporych obrotach dotarł do lokalnego szczytu z października.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 878
Wysłane: 7 marca 2019 11:51:23 przy kursie: 22,79 zł
EUROCASH - analiza techniczna na życzenie


Kupującym udało się obronić wsparcie na poziomie 17 zł, co okazało się być wystarczającym powodem do wygenerowania kolejnego impulsu wzrostowego. Potencjalny zasięg wzrostów możemy mierzyć w oparciu o wysokość kanału spadkowego, z którego kurs się wydostał. Wynika z tego, że zwyżka może się rozwinąć w okolice 26,70 zł.
Na wskaźnikach obowiązują zalecenia kupna, kurs już od kilku sesji znajduje się powyżej długoterminowej średniej. Z uwagi na sygnalizowane wykupienie możliwy jest ruch powrotny w okolice 20,50 zł a następnie kontynuacja zwyżki do wskazanego poziomu docelowego.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


Cahir16
Cahir16 PREMIUM
Dołączył: 2018-05-16
Wpisów: 72
Wysłane: 8 marca 2019 12:39:13 przy kursie: 23,38 zł
Na jakich jeszcze wskaźnikach poza RSI można analizować wykupienie akcji? Kurs cały czas trzyma się mocno, wczoraj odbił od 22,30 i dziś ponownie zareagował na ten rejon. Czy w takim wypadku szanse na korektę kursu maleją, a rosną na zwyżkę do podanych przez Krewę rejonów?

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 878
Wysłane: 8 marca 2019 13:16:41 przy kursie: 23,38 zł
@Cahir16
pamiętaj, że w silnych trendach RSI może przebywać w strefach sygnalnych przez dłuższy czas. Musisz więc ocenić siłę trendu.
Istotne też jest, czy RSI wszedł do strefy sygnalnej w trakcie impulsu, czy też w trakcie korekty tego impulsu. Samo wejście do strefy wyprzedania/wykupienia to tylko jeden z sygnałów i opieranie się wyłącznie na nim jest wysoce ryzykowne.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Dołączył: 2011-08-17
Wpisów: 3 783
Wysłane: 8 marca 2019 17:01:59 przy kursie: 23,38 zł
Cahir16 napisał(a):
Na jakich jeszcze wskaźnikach poza RSI można analizować wykupienie akcji? Kurs cały czas trzyma się mocno, wczoraj odbił od 22,30 i dziś ponownie zareagował na ten rejon. Czy w takim wypadku szanse na korektę kursu maleją, a rosną na zwyżkę do podanych przez Krewę rejonów?


TSI (to pochodna RSI), Stochastic, MACD, ADX np. Nawet odchylenie kursu od średniej jest informacją o wykupieniu/wyprzedaniu.

Tak jak krewa napisał, w silnych trendach wykupienie/wyprzedanie może być długotrwałe, dlatego takie wskaźniki stanowią dobrą wskazówkę, czasem uzupełnienie strategii, ale słabo sprawdzają się jako typowe sygnały otwierania/zamykania pozycji.
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" - cotygodniowe biuletyny, analizy techniczne i specjalne forum dla subskrybentów.

Zainteresowany ?

->>>INFO<<<-
->>>SUBSKRYPCJA<<<-
Edytowany: 8 marca 2019 17:02

Cahir16
Cahir16 PREMIUM
Dołączył: 2018-05-16
Wpisów: 72
Wysłane: 10 marca 2019 23:37:42 przy kursie: 23,38 zł
@krewa @Wojetek
Bardzo dziękuję za wasze wyjaśnienia i podpowiedzi, doceniam.

Nie mogę znaleźć informacji na jakiej zasadzie działa Rejestr Krótkiej Sprzedaży, chodzi mi o jego aktualizację. Rozumiem, że następuje ona codziennie po zakończeniu sesji?

Obecnie na EC wciąż siedzą 2 fundusze, które zgodnie z czasem kiedy pojawiły się w rejestrze, są w plecy ~ 20%. Jednak mimo to nie redukują pozycji, choć kurs wybija kolejne opory. Czy ich otwarte pozycje wchodzą w LOP na kontrakcie? Ich pozycje są przecież za duże jak na obecny poziom (225). Inaczej, 1 LOP = 1 kontrakt czy 1 pozycja (która może zawierać w sobie wiele kontraktów)?
Edytowany: 10 marca 2019 23:38

BearHand
BearHand PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-10-03
Wpisów: 311
Wysłane: 11 marca 2019 01:08:08 przy kursie: 23,38 zł
Krótka sprzedaż to nie pozycje na kontraktach a pożyczone akcje, najprawdopodobniej od OFE i sypanie nimi w rynek z zamiarem ich odkupienia po niższej cenie.

To co raportuje KNF to pozycje powyżej 0,5%. Wystarczy zejście pod próg i już podmiot znika z listy a dalej może utrzymywać pozycję.

investped
Dołączył: 2018-08-29
Wpisów: 64
Wysłane: 11 marca 2019 10:48:46 przy kursie: 23,40 zł
Oprócz funduszy jest jeszcze OFE i TFI. Aktualnie na Eurocach jest ok 20 instytucji, które są w posiadaniu akcji.

LOP wskazuje ilość kontraktów, a nie akcji
Edytowany: 11 marca 2019 10:58

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 878
Wysłane: 26 kwietnia 2019 09:02:34 przy kursie: 22,90 zł
EUROCASH - analiza techniczna [aktualizacja]

Na chwilę obecną trwa konsolidacja wokół strefy cenowej, wynikającej z poprzedniego lokalnego szczytu. Możemy więc z dużym prawdopodobieństwem założyć kontynuację odreagowania w kierunku poziomu docelowego 27,70 zł. Wskaźniki techniczne znajdują się po jasnej stronie mocy, nie widać żadnych negatywnych sygnałów. Warto obserwować zachowanie wskaźników mierzących zmienność - wzrost odczytu zasygnalizuje początek kolejnego impulsu.


kliknij, aby powiększyć

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 357
Wysłane: 12 czerwca 2019 17:11:26 przy kursie: 19,94 zł
Podrażniony zajączek wielkanocny - omówienie sprawozdania finansowego Eurocash po 1 kw. 2019 r.

2 tygodnie zabrakło Eurocashowi, aby świętował 6-rocznicę obecności w WIG20, ponieważ 1 marca 2019 roku spółka została zastąpiona przez swojego młodszego brata Dino. Trudno określić to wydarzenie jednak inaczej niż porażkę tej spółki. Czy w związku z tym Eurocash będzie miał szanse na powrót do prestiżowego rankingu w dającej się przewidzieć przyszłości? Spójrzmy na wyniki może one na wskażą kierunek na przyszłość, pamiętając jednocześnie, że pierwszy kwartał jest w tym biznesie zazwyczaj najsłabszym w roku.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 11-06-2020 17:11:26.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 21266)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 19 czerwca 2019 11:59

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 5 878
Wysłane: 3 lipca 2019 08:36:44 przy kursie: 19,95 zł
EUROCASH - analiza techniczna na życzenie


Pod koniec kwietnia, gdy walory spółki tkwiły w konsolidacji, zwracałem uwagę na zmienność - jej wzrost miał sygnalizować początek kolejnego impulsu. Zmienność zaczęła rosnąć w pierwszej dekadzie maja i wówczas byliśmy świadkami dynamicznej przeceny.
Obecnie walor ponownie ugrzązł w konsolidacji, górny pułap której stanowi strefa, która w kwietniu pełniła rolę dolnego pułapu ówczesnej konsolidacji. Od dołu mamy wsparcie strefy 19,40-19,60 zł, która w przeszłości miała spory wpływ na kształtowanie wykresu cenowego. I na dobrą sprawę dalszy kierunek poruszania się cen uzależniłbym od zachowania kursu akcji względem tych stref + długoterminowa średnia.
Tym razem przyglądałbym się uważnie linii ADX - jej zwyżka powinna ułatwić wychwycenie początku kolejnego impulsu.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 357
Wysłane: 12 września 2019 12:31:45 przy kursie: 22,60 zł
Inflacyjna pogoń za lajkami - omówienie sprawozdania finansowego Eurocash po 2 kw. 2019 r.

Istotne wzrosty kursu po publikacji wyników pierwszego półrocza mogą sugerować, że spółka zaprezentowała wyniki istotnie różne od oczekiwań i zdecydowanie lepsze niż w poprzednich okresach. Zobaczmy czy tak było naprawdę i jakie perspektywy stoją przed Grupą Kapitałową Eurocash.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 11-09-2020 12:31:45.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 28487)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 16 września 2019 15:41

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,683 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d