pixelg
POLNORD - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80

POLNORD [PND]

AKTUALNY KURS: 3,30 zł (+0,61%) 25-05-2020 13:45
mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 18 lipca 2019 14:21:06 przy kursie: 5,58 zł
Doskonałe uwagi. Miasto musiałoby wyłożyć ogromną kasę, więc raz że nie ta władza a dwa że to się będzie ciągnęło latami. I tu może się zadziać wariant zapowiadany, tym bardziej że spółka będzie mieć zaraz braki w kasie
www.polnord.pl/marcin-gomola-p...

Cytat:
Przez najbliższy rok musimy znacząco poprawić kondycję finansową spółki. Mamy aktywa na sprzedaż – grunty, których nie przewidujemy zabudowywać, ale także potencjalne roszczenia wobec Warszawy. Analizujemy rozwiązania pod względem korzyści sprzedaży roszczeń i reinwestycji gotówki.

Zresztą tak już bywało
www.polnord.pl/en/biuro-prasow...

Tak, zwykle to fundy są stroną sprzedającą. W takich spółkach to albo większościowy wzywa albo branżowy wchodzi.

mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 18 lipca 2019 15:00:04 przy kursie: 5,58 zł
I jeszcze taki raport do pobrania za darmo. Dokładnie przeczytać, chyba wszyscy zgodzimy się że co dotyczy Polnordu to się zgadza?

Sytuacja największych deweloperów mieszkaniowych z rynku Catalyst – raport DM Navigator

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 634
Wysłane: 18 lipca 2019 17:29:55 przy kursie: 5,58 zł
Wydaje mi się, że dane z raportu nie uwzględnia korekty danych za 2H2019 w przypadku Polnordu.

www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Wpadka Zarządu z informacjami wysyłanymi do publicznej wiadomości tylko potwierdza jak marny jest to obecny zarząd.

Natomiast co do planów spółki działania na rynku premium i sprzedaży mieszkań w pakietach. Tak jak pisałem już wcześniej. Beznadziejna strategia. Sprzedaż mieszkań premium w Polsce w szczycie koniunktury jest mało realna biorąc pod uwagę okres realizacji projektów. Co więcej jest to rynek na którym nie można generować znacznych przychodów ze sprzedaży. Klientów premium jest znacznie mniej niż tzw. zwykłych klientów i są oni dużo bardziej wymagający. Spółka nie ma kompetencji do działania na tym rynku.

Sprzedaż mieszkań w pakietach inwestorom instytucjonalnym wiąże się natomiast z dużo niższą rentownością, a zdaje się, że na rentowności Polnordowi zależy. Strzał w stopę?

Generalnie widać brak pomysłu, co do przyszłości Polnord-u w obecnym zarządzie. A powinni robić to na czym się znają. Mają organizację i ludzi. Trzeba budować zwykłe mieszkania i proponować dodatkowe usługi dla przyszłych właścicieli. Szerokie pole do popisu. Co robi spółka? Ogranicza zakres działalności w okresie najlepszej koniunktury. Celowo???

Zgadzam się całkowicie, że działania Zarządu spółki zmierzają obecnie do sprzedaży roszczeń, co uważam za działanie na szkodę spółki w sytuacji gdy oprocentowanie roszczeń jest znacznie wyższe niż oprocentowanie kredytów czy obligacji jakie ma spółka. Sprzedaż ma nastąpić po ponad 18 miesiącach od korzystnego wyroku NSA czyli przed w nieodległej przyszłości przed spodziewanym zakończeniem sprawy (1-2 lata).

Również jeżeli chodzi o sprzedaż zbędnych gruntów, a więc deinwestycje Zarząd nie ma sukcesów.

Natomiast działania Zarządu ograniczające skalę działalności negatywnie odbiją się na cash flow w dłuższym okresie. To będzie problem, ponieważ koszty stałe nie maleją i to jest jeden z powodów spadku notowań. Sprzedaż spada, a Zarząd utrzymuje organizację na poziomach z wysokich wolumenów sprzedaży mieszkań. W tym roku spółka będzie miała jeszcze jakieś przekazania mieszkań ale w przyszłym wyniki będą tragiczne, co widać po tym ile umów przedwstępnych i rezerwacyjnych podpisała spółka w 2019 r. (119 lokali w IH2019 brutto versus 497 lokali w IH2018 netto - wartość brutto nie uwzględnia anulacji więc różnica jest jeszcze większa niż 378 lokali okres do okresu).

Sprzedaż biurowców przy ograniczaniu skali działalności operacyjnej to błąd, ponieważ one generowały dodatni cash flow i sporą marżę. Tego zabraknie w przyszłości. Pomijam sprzedaż biurowców ze stratą w stosunku do wyceny oraz fakt, że w przypadku asset deal będą mieli jeszcze CIT do zapłaty, co pogłębi stratę na tej transakcji.

W grudniu 2019 r. muszą spłacić obligacji za 117 mln zł (dane z raportu). Nie będzie na to kasy bez sprzedaży roszczeń, ale dług finansowy spadnie w 2019 r. o około 230-270 mln zł. Tylko co z tego. Przyjdzie kryzys, a spółka będzie miała w ofercie mieszkania z segmentu premium. Nie trzeba być jasnowidzem aby wiedzieć jaka będzie sprzedaż. Tylko co wtedy sprzedadzą skoro dziś nie sprzedają gruntów a roszczeń już nie będzie?


1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 634
Wysłane: 18 lipca 2019 18:00:43 przy kursie: 5,58 zł
Warto też pamiętać o poniższej sprawie. Przegrana przez Polnord będzie skutkowała sporym wypływem gotówki:

Spór z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa – KOWR (następna prawny ANR) o zapłatę podwyższonej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego Spółki z Grupy są stroną w sporach sądowych z udziałem KOWR, związanych z użytkowaniem wieczystym nieruchomości gruntowych na terenie warszawskiego Wilanowa. Sprawy te są związane z wypowiedzeniami opłat rocznych dokonanymi przez KOWR w 2003 roku wobec poprzednich użytkowników wieczystych oraz w 2007 roku, w 2011 roku oraz 2015 roku wobec Spółek z Grupy. W opinii Grupy wypowiedzenia dokonane przez KOWR w stosunku do Spółek z Grupy były nieskuteczne. KOWR, nie czekając na wynik postępowań aktualizacyjnych wystąpiła z pozwami o zapłatę. Dodatkowo KOWR wystąpiła przeciwko Spółce Polnord S.A. o zapłatę opłat rocznych za nieruchomości, których użytkowanie wieczyste - w ocenie Spółek z Grupy - wygasło w trybie art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, a zatem powództwa są nienależne. Grupa utworzyła jednak, w oparciu o analizy doradców zewnętrznych, rezerwy na zobowiązania związane z tymi sporami, w wysokości odpowiadającej różnicy między wysokością zmienionej opłaty rocznej a opłatą obowiązującą do 2007 r. wraz z odsetkami. Na 31.03.2019 r. utworzone były rezerwy w wysokości 71 773 tys. zł z tytułu należności głównych oraz z tytułu odsetek w wysokości 31 034 tys. zł.

A o tej sprawie cisza. Sprawa jak rozumiem trwa od 2004 r. około 15 lat, a sąd nie może rozstrzygnąć czy wypowiedzenia opłat rocznych dokonane przez KOWR w 2003 r., 2007 r., 2011 r. i 2015 r. są skuteczne. Moim zdaniem to są jakieś jaja. Czekam aż te postępowania będą pełnoletnie. thumbright

W przypadku osób fizycznych sprawy trwają około 2 lata w I instancji. Wiem z własnego doświadczenia.

Edytowany: 18 lipca 2019 18:07

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 634
Wysłane: 19 lipca 2019 14:40:40 przy kursie: 5,64 zł
W tej chwili wygląda to tak jakby Zarząd spółki dążył do pogrążanie spółki operacyjnie. Zakładam, że wyniki będą coraz gorsze, a braki w cash flow wymuszą sprzedaż majątku poniżej wartości lub w między czasie trafi się inwestor, który przejmie tanio spółkę, która będzie w trudnej sytuacji finansowej. Taki scenariusz obstawiam od jakiegoś czasu tj. od ostatniej zmiany Zarządu.

Zakładam również że D. Krawczyk otrzymał odprawę za wyniki za 2017 r. aby siedzieć cicho. Niestety zainwestował w akcje około 1.500.000,00 zł i sam zwietrzył możliwości sporego zarobku stąd mamy w akcjonariacie nowego gracza.

Spodziewam się coraz gorszych wyników operacyjnych, które spowodują konieczność wyjścia spółek SP z Polnordu. Porozumienie z chęcią wtedy pozbędzie się problemu - tj. aktywów przynoszących straty. Pytanie, kto będzie jeźdźcem na białym koniu. Angel W tej grze chodzi o to aby spółki SP straciły. Ten scenariusz jest obecnie realizowany moim skromny zdaniem.

Miras
Dołączył: 2009-01-05
Wpisów: 270
Wysłane: 20 lipca 2019 11:38:34 przy kursie: 5,64 zł
A może chodzi o przejęcie tanio gruntów przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pod program "mieszkanie +". To by tłumaczyło działania zarządu wstrzymujące bieżącą budowę mieszkań.

Systematyczny spadek kursu akcji umożliwi tani wykup spółki po niskiej cenie. W ten sposób MIiR, a w zasadzie spółka celowa stworzona do realizacji programu "mieszkanie+" , pozyskałaby grunty pod przyszłe realizacje w ramach programu.

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 634
Wysłane: 20 lipca 2019 13:35:50 przy kursie: 5,64 zł
Cytat:
A może chodzi o przejęcie tanio gruntów przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pod program "mieszkanie +". To by tłumaczyło działania zarządu wstrzymujące bieżącą budowę mieszkań.

Systematyczny spadek kursu akcji umożliwi tani wykup spółki po niskiej cenie. W ten sposób MIiR, a w zasadzie spółka celowa stworzona do realizacji programu "mieszkanie+" , pozyskałaby grunty pod przyszłe realizacje w ramach programu.


Poruszamy się w sferze spekulacji. Twoja hipoteza wydaje mi się jednak mało prawdopodobna w związku z poniższymi powodami:

1) Skarb Państwa wraz ze spółkami i agendami rządowymi jest właścicielem dość znacznej ilości gruntów
i nie potrzebują dodatkowych gruntów do programu "mieszkanie+".
2) Operacja taka zakłada wykup pozostałych akcjonariuszy Polnordu, co uważam za mało prawdopodobne. SP do tej pory nie przeprowadził takiej operacji i gdyby była ona planowana i wyszła na jaw to byłby to spory problem dla partii rządzącej - chodzi mi o manipulowanie kursem w celu wykupu po zaniżonej cenie. Ponadto obecny zarząd Polnordu ma zgryz właśnie dlatego, że jest popierany przez spółki SP. Nie może sprzedawać aktywów poniżej ich wyceny - takie zasady obowiązują w podmiotach kontrolowanych przez SP. Oczywiście wyjątek może stanowić sytuacja w której sprzedaż będzie wynikała z potrzeb gotówkowych. Nie spodziewam się jednak aby był to scenariusz powtarzalny tj. żeby spółka mogła ciągle sprzedawać grunty po zaniżonej cenie aby funkcjonować.
3) Pamiętajmy o dużym prywatnym akcjonariuszu jaki jest w Polnordzie. On też stanowi pewne utrudnienie dla realizacji Twojego scenariusza.

Spadek kursu umożliwia zaproponowanie niskiej ceny za wykup akcji, ale czy wykup się powiedzie to już inna sprawa.

Ciekawi mnie natomiast w układzie rodzajowym wysokość usług obcych, które są wyże za 1Q2019 o około 10 mln zł w stosunku do 1Q2018 r. Przychody dużo niższe a koszty usług obcych sporo wyższe. Wygląda to na wyprowadzenie gotówki ze spółki.

kostek-mundek
Dołączył: 2013-01-02
Wpisów: 289
Wysłane: 21 lipca 2019 16:04:03 przy kursie: 5,64 zł
Cóż, dokładnie tego bym się po nich spodziewał.
IR coś odpowiedziało?

marianz8
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 75
Wysłane: 25 lipca 2019 08:52:38 przy kursie: 5,58 zł
Rada Nadzorcza Grupy Kapitałowej Polnord S.A. ogłosiła konkurs na stanowisko: Członka Zarządu ds. Inwestycyjnych i Deweloperskich. Zgłoszenia kandydatów Spółka przyjmuje do dnia 09 sierpnia br. do godz.12:00 czasu warszawskiego.
Uchwała nr 7/2019 z dnia 23 lipca 2019 r.
Opis stanowiska: Członek Zarządu ds. Inwestycyjnych i Deweloperskich

kostek-mundek
Dołączył: 2013-01-02
Wpisów: 289
Wysłane: 25 lipca 2019 17:14:45 przy kursie: 5,58 zł
Czyżby w trakcie prac nad strategią ktoś zauważył, że w zarządzie jednak nie ma nikogo, kto zna się na inwestycjach i/lub deweloperce?
Jak oni na to wpadli?


marianz8
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 75
Wysłane: 22 sierpnia 2019 10:12:06 przy kursie: 5,10 zł
Zarząd POLNORD SA („Spółka”) informuje, że na posiedzeniu w dniu 21 sierpnia 2019 r. Rada Nadzorcza Spółki, po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, powołała w skład Zarządu Spółki Pana Jakuba Kocjana, powierzając mu funkcję Członka Zarządu Spółki. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 10 września 2019 23:20:03 przy kursie: 4,70 zł
W międzyczasie kiedy kurs spada jak kamień pozostaje lektura ogólna :-)

obligacje.pl/pl/a/rynek-mieszk...
(raport PDF do pobrania)

"Większość działających obecnie dużych deweloperów funkcjonuje już od wielu lat i doświadczyła zarówno
pęknięcia bańki w 2008 r. i kryzysu budowlanego z 2012-2013 r., dzięki czemu lepiej potrafi sobie radzić
ze spowolnieniem koniunktury. Dobrym przykładem jest obecne sterowanie ofertą mieszkań przez
deweloperów – w momencie kiedy wzrosły ceny gruntów i robocizny deweloperzy zmniejszyli podaż
mieszkań, aby podbić ceny mieszkań i bronić marż. Również skala zakupów gruntów została ograniczona. "

Różne ciekawe wnioski ...

Joker
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 1 613
Wysłane: 10 września 2019 23:30:48 przy kursie: 4,70 zł
Ciekawy raport. Akurat w kwestiach obligacji to po ostatnich zawirowaniach korzystam jedynie z usług tego domu maklerskiego.
Jednak jak ich pytałem o Polnord to nie piali z zachwytu i nie byli zainteresowani ani przeprowadzaniem emisji dla Spółki, ani też nie widać Polnordu w ich funduszu obligacji.

mcmbbsqyp
Dołączył: 2013-10-11
Wpisów: 135
Wysłane: 14 września 2019 10:14:02 przy kursie: 4,50 zł
No dobrze, słaba sprzedaż, sprzedaż biurowców, wykup obligacji - a my z końcem III kwartału dowiemy się na papierze jaki stan spółki na koniec II-go.
Ktoś coś może wie co oni mogliby sprzedać jeszcze do końca roku, z gruntów?

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 634
Wysłane: 14 września 2019 22:24:01 przy kursie: 4,50 zł
Cytat:
No dobrze, słaba sprzedaż, sprzedaż biurowców, wykup obligacji - a my z końcem III kwartału dowiemy się na papierze jaki stan spółki na koniec II-go.


Wyniki będą beznadziejne i mam nadzieję, że spowodują wywalenie Zarządu na zbity pysk. Prezes powinien krowy pasać. Poza ostatnim nabytkiem tj. Członkiem Zarządu ds. inwestycji .

hypnotized
Dołączył: 2015-04-04
Wpisów: 51
Wysłane: 15 września 2019 10:57:18 przy kursie: 4,50 zł
Hanapeta jakoś nie próbuje zrzucić obecnego zarządu z siodła, a sentyment jest tak zły że myślę że sporo indywidualnych wsparłoby ich głosami. O co więc chodzi? Siedzą dwie tuzy i nikomu nie zależy na wynikach i sytuacji w spółce? No chyba, że jeszcze chcą zbić kurs i to wojna na przetrzymanie przeciwnika... Średnia 6M to 6.2zł.

marianz8
Dołączył: 2009-02-02
Wpisów: 75
Wysłane: 15 września 2019 19:37:07 przy kursie: 4,50 zł
Czy wy jesteście ślepi i głusi? Jednym i drugim to pasuje. HANAPETA siedzi cicho bo liczy na zgodę na cenę w wezwaniu. Wprowadzili nowego członka Zarządu. Mają ponad 20%. Morcinki nie zakończyły przeglądu opcji strategicznych.A dlaczego? Czego wam jeszcze potrzeba?

magellan
Dołączył: 2009-02-06
Wpisów: 116
Wysłane: 16 września 2019 07:51:02 przy kursie: 4,50 zł
czy ktoś z zarządu i RN zainwestował kasę w akcje PND? Czy ma ambicję, aby rozwinąć biznes, mając w garści potencjał jakim jest obecnie branża deweloperska, nie wspominając o gruntach?
To zwykli najemnicy, nasz pech, że jednocześnie nieudacznicy, traktują PND jako dojną krowę, nawet nie mają poczucia obciachu, że za ich zarządzania i nadzoru kurs jest na minimach historycznych.
Milczą, bo co niby mieliby powiedzieć.... wicie, rozumicie....czasy, obiektywne trudności.

hypnotized
Dołączył: 2015-04-04
Wpisów: 51
Wysłane: 19 września 2019 14:00:33 przy kursie: 3,99 zł
Mamy historyczne minimum.
Rynek wycenia biznes na równowartość trochę ponad 250 mieszkań w Warszawie.

addison
Dołączył: 2009-01-06
Wpisów: 1 915
Wysłane: 19 września 2019 14:17:55 przy kursie: 3,99 zł
znam lepsze wyceny biznesów, ale co prawda to prawda. W PL mamy rekordowo niski wskaźnik ile kosztuje spółka w przeliczeniu na m2 mieszkania.

Za 15-20 mieszkań można mieć 50% w dobrym biznesie. Stąd są wykupy, wezwania.
Czekam aż na beesfundzie będą oferty spółek szukających finansowania społecznego w celu przejęcia realnego biznesu za pół darmo.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,132 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +112,18% +22 436,68 zł 42 436,68 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d