pixelg
LENA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

LENA [LEN]

AKTUALNY KURS: 3,35 zł (-2,90%) 24-02-2020 16:48
grzechu216
Dołączył: 2017-09-28
Wpisów: 58
Wysłane: 11 września 2018 22:20:38 przy kursie: 2,60 zł
szukamy dalej... szukamy kolejnych informacji...
bo jakoś cyferki z przeszłości łatwo opisywać i nazwać to analizą fundamentalną ale hmm to tylko historia...
w tym roku w Niemczech Lena brała udział w targach... ok fajnie... ale rodzi się pytanie dlaczego Lena nie bierze udziału w targach energetab w Polsce? ponad 700 wystawców... philips... lug... i inne małe firmy z branży oświetlenia Led... Leny na liście wystawców brak.

b999
Dołączył: 2013-09-28
Wpisów: 1
Wysłane: 13 września 2018 10:32:06 przy kursie: 2,80 zł
Na ubieglorocznej liscie tez ich nie znalazlem.

Deogracias
Deogracias PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-10-10
Wpisów: 441
Wysłane: 30 listopada 2018 23:34:04 przy kursie: 2,69 zł
Ciemność, widzę ciemność - omówienie sytuacji finansowej i rynkowej LENA LIGHTING S.A. za III kw. 2018 roku kalendarzowego


Analiza sprawozdania finansowego


kliknij, aby powiększyć

Przychody spółki od kilku kwartałów są w stagnacji. Patrząc tylko na 3 kwartał 2018 w porównaniu do 3 kwartału 2017 widzimy spadek przychodów o -9,0%. Patrząc łącznie na 3 kwartały (1-3 kwartał 2018 w porównaniu do 1-3 kwartału 2017) sytuacja wygląda lepiej – przychody spadły łącznie o -1,3%. 3 kwartał 2018 to największy spadek przychodów „rok do roku” od 2013 roku. Niewątpliwie jest to negatywny sygnał dotyczący perspektyw spółki w przyszłości.

Sytuacja jednak nie jest aż tak jednoznaczna. Jednocześnie na wykresie przychodów zwraca uwagę wyraźny wzrost rentowności w 3 kwartale 2018. Ma on swoje źródło we wzroście zysku na sprzedaży w 3 kwartale 2018, który wyniósł 11,3 mln zł, podczas gdy w 2 poprzednich kwartałach kształtował się w granicach 8-8,5 mln zł. Koszty zarządu i sprzedaży w 3 kwartale 2018 są na bardzo podobnym poziomie jak w pierwszych 2 kwartałach roku, więc wzrost rentowności widać na wszystkich poziomach rachunku wyników. Niestety nie znamy przyczyn takiego skoku rentowności – spółka nie tłumaczy tego w sprawozdaniu za 3 kwartał 2018.

Tak jak w poprzednich okresach, LENA mniej więcej połowę produkcji sprzedaje na rynku polskim, a drugą połowę sprzedaje na rynkach, zagranicznych (w 90% kraje Unii Europejskiej).

kliknij, aby powiększyć

Wyniki za 3 kwartały 2018 roku sa pod wyraźną presją kosztową, o czym spółka informowała w sprawozdaniu z 1 połrocze 2018. Na wszystkich poziomach rachunku wyników widzimy spadek, począwszy od przychodów (-1,3% w porównaniu do 3 pierwszych kwartałów 2017), poprzez wypracowaną marżę na sprzedaży (-6,1%), zysk operacyjny (-47,8%) i zysk netto (-43,6%).
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest stagnacja przychodów, pogorszenie się marż i przede wszystkim wzrost kosztów sprzedaży (+5,4%) i ogólnego zarządu (+24,2%). Połączenie tych wszystkich czynników ma dewastujący wpływ na ostateczny wynik finansowy. Obraz ten zaburza jednak wspomniana wcześniej poprawa wyników w 3 kwartale 2018 w porównaniu do pierwszych dwóch w tym roku.

kliknij, aby powiększyć

Zarządzanie kapitałem obrotowym wygląda stabilnie. Cykl operacyjny (okres spłaty należności + okres utrzymywania zapasów) nieznacznie spada, podobnie jak okres regulowania zobowiązań. W efekcie cykl konwersji gotówki jest stabilny i trwa około 140-145 dni. To są wartości dość wysokie, ale taki model działania jest stabilny i ma też pokrycie w rentowności sprzedaży, o czym świadczą generowane regularnie przez spółkę zyski.


kliknij, aby powiększyć

Przepływy operacyjne z kwartału na kwartał wahają się dosyć mocno w ślad za saldami należności, zapasów i zobowiązań. Wartości skumulowane CFO (przepływów z działalności operacyjnej) za ostatnie 12 miesięcy pokazują, że spółka cały czas generuje nadwyżki finansowe. Spora część z nich jest inwestowana w rozwój mocy produkcyjnych (ujemne „Przepływy netto z działalności inwestycyjnej”) a reszta jest wypłacana akcjonariuszom w formie dywidend (ujemne „Przepływy netto z działalności finansowej”).

Może zaskakiwać bardzo niskie saldo gotówki. Zazwyczaj, można to potraktować jako jeden sygnałów ostrzegawczych o problemach z płynnością finansową, ale w przypadku LENY raczej nie mamy do czynienia z taką sytuacją, patrząc np. na wysoką i stałą rentowność sprzedaży oraz brak zadłużenia


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć

Bilans spółki wygląda stabilnie. Po stronie aktywów brak większych zmian. W majątku spółki są same pozycje „bezpieczne” – majątek trwały, należności oraz zapasy. W ogóle nie występują „wartości niematerialne”, a w szczególności „wartość firmy”, z którą związane jest ryzyko odpisów.
LENA nada prowadzi niezwykle zachowawczą strategię finansowania swojej działalności. W bilansie spółki po stronie pasywów nadal brak kredytów długoterminowych. Z kredytów krótkoterminowych spółka korzysta rzadko i w bardzo niewielkim stopniu.

Podsumowanie

Od kilku miesięcy ceny akcji LENY spadają, co jest reakcję na zahamowanie wzrostu przychodów w 2018 roku. Dodatkowo każdy z ostatnich 4 kwartałów zakończył się spadkiem zysku netto w porównaniu do analogicznych okresów rok wcześniej. Zysk netto za ostatnie 4 kwartały (4 kwartał 2017 – 3 kwartał 2018) to 6,9 mln zł, podczas gdy za wcześniejsze 4 okresy (4 kwartał 2016 – 3 kwartał 2017) to 12,2 mln zł co oznacza spadek o 43%.


kliknij, aby powiększyć

Spółka pisze w sprawozdaniach z działalności o rosnących kosztach pracy, co rzeczywiście jest w tej chwili dużym problemem dla wielu polskich przedsiębiorstw. LENA nie podała danych dla 3 kwartału 2018, ale w sprawozdaniu za 1 półrocze 2018 mamy informację o wzroście zatrudnienia o 10% w porównaniu do końca 2017 roku i wzrost kosztów wynagrodzeń o 20,4% w porównaniu do 1 półrocza 2017.

Patrząc na pozycję strategiczną spółki widzimy, że mimo działania na wzrostowym rynku (oświetlenie w technologii LED w szybkim tempie wypierające tradycyjne źródła światła) wyniki LENY w ostatnim roku są w trendzie spadkowym. Powodem stagnacji w przychodach i spadku zysków spółki może być defensywne nastawienie zarządu i brak poszukiwania nowych okazji biznesowych albo również konkurencja ze strony tanich dostawców z Chin połączona z presją cenową ze strony dużych odbiorców (sieci handlowe). Działający w tej samej branży LUG szuka wyjścia z podobnego impasu poprzez ekspansję geograficzną albo próbę pozycjonowania się w segmencie technologicznym (koncepcja „smart home”). LENA z kolei nie wykonuje istotniejszych ruchów w kwestii strategicznej i skupia się na generowaniu nadwyżek finansowych, co jest strategią typową dla spółek działających na stabilnych rynkach.

LENA nie ma problemu z rentownością swojej działalności, regularnie wypłaca dywidendy i ma relatywnie niewielkie nakłady na badania i rozwój. Potencjalnym źródłem dodatkowej wartości dla akcjonariuszy byłoby postawienie wyraźnego akcentu na zaangażowaniu w nowoczesne technologie. Mogłoby to spowodować pozycjonowanie spółki w zupełnie innym miejscu jeśli chodzi o podejście do wyceny jej wartości przez inwestorów. Patrząc jednak na hiperkonserwatywne podejście do kwestii finansowania działalności (zupełny brak kredytów bankowych i obligacji), można domniemywać, że takie podejście jest po prostu niezgodne z charakterem spółki.

Nie można wykluczać wezwania na akcje LENY i próby jej wycofania z GPW - podobnie jak miało to miejsce w przypadku należącej do tego samego właściciela DECORY. Spadająca cena akcji sprzyja takiemu scenariuszowi, chociaż konieczność ogłoszenia wezwania na poziomie co najmniej średniej z ostatnich 6 miesięcy może jeszcze przez jakiś czas czynić ewentualną operację zdjęcia LENY z giełdy dość kosztowną.

Wskaźnik cen/zysk dla LENY aktualnie wynosi 9,6, czyli jest zbliżony dla średniej dla indeksu WIG (10,1). Stopa dywidendy to 5,6%, co jest wartością bardzo atrakcyjną, którą dodatkowo wspiera ośmioletnia historia ich wypłaty. Te parametry powodują, że LENA jest na pewno bezpiecznym wyborem dla inwestora koncentrującego się na inwestycji w wartość.

Dla dalszego kształtowania się ceny kluczowe jest jak spółka poradzi sobie z czynnikami powodującymi wzrost kosztów jej działania (koszty pracy). Wyniki za 4 kwartał 2018 będą w tym obszarze ważne. LENA w tym okresie zwykle notuje rekordy sprzedaży, ale warto zwrócić uwagę, że w 3 kwartale 2018 spółka osiągnęła wyższy zysk niż w 4 kwartale 2017. Daje to pewną nadzieję na poprawę wskaźników i wyceny, jeśli poprawa rentowności z 3 kwartału 20018 okaże się trwała.

Na minus działa na pewno słaba koniunktura na GPW oraz dodatkowo trend spadkowy w segmencie mniejszych spółek na GPW, do którego należy LENA.

>> Wyceny, wskaźniki oraz inne informacje dotyczące spółki - tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych - tutaj
Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Nowy wpis >>> Inwestowanie w czasach zarazy – koronawirus i giełdy
Zapraszam na bloga - https://dariuszgrupa.pl
https://twitter.com/DarekGrupa

Poproś analityków Stockwatch o analizę fundamentalną wybranej spółki >>> Przycisk w profilu spółki
Edytowany: 7 maja 2019 19:12


grzechu216
Dołączył: 2017-09-28
Wpisów: 58
Wysłane: 1 grudnia 2018 11:39:58 przy kursie: 2,69 zł
grupa zumtobel zamyka zakład w Austrii i przenosi produkcję do Serbii. twierdzą że produkcja ledow jest nieopłacalna.
To ciekawe. boś wycenia lene na 5 zł ale ta wycena to chyba czysto teoretyczna.
Tak samo jak czysto teoretyczna jest ocena spółki po sprawozdaniu. to tylko historia. pytanie jest czy spółka jest w stanie poradzić sobie na bardzo konkurencyjnym rynku w przyszłości. Jakiś czas temu przy kursie 2.5 główny akcjonariusz dokupil trochę akcji... kurs ponownie spada do 2.5 i główny akcjonariusz nie dokupuje ani jednej akcji... Coś mi się wydaje że sam widzi co się w spółce dzieje
Spółka poczyniła w ostatnim czasie pewne inwestycje co powinno w przyszłości przełożyć się na poprawę wyników... powinno... jeśli inwestycje są trafione... bo co z tego ze spółka wprowadzi nowy produkt jeśli nie będzie potrafiła go sprzedać...?

maccc
maccc PREMIUM
Dołączył: 2017-09-04
Wpisów: 27
Wysłane: 15 września 2019 22:45:17 przy kursie: 3,16 zł
Światełko w tunelu – omówienie sprawozdania finansowego Lena Lighting po II kw. 2019 r.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 14-09-2020 22:45:17.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 13311)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 16 września 2019 11:56

grzechu216
Dołączył: 2017-09-28
Wpisów: 58
Wysłane: 19 lutego 2020 13:22:27 przy kursie: 3,50 zł
Spółka podaje wstępne dane za 2019r. Przychody kolejny rok w dół tym razem o prawie 10% zysk także w dół. Na poziomie zysku netto o ponad 15%. Wzrost kursu akcji z ostatniego czasu to jak widać efekt nadzieji i marzeń które dziś pryskają... Kurs po opublikowaniu danych nieźle oberwal

grzechu216
Dołączył: 2017-09-28
Wpisów: 58
Wysłane: 19 lutego 2020 15:37:56 przy kursie: 3,50 zł
I jeszcze jedna ciekawa informacja dotyczącą rezygnacji z udziału w targach że względu na koronawirusa...
www.rynekelektryczny.pl/lena-l...
Swoją drogą ciekawe jak wyglądają perspektywy dostaw. Toż to przecież spółka produkuje oprawy led. Natomiast same diody... Produkowane w Chinach.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,173 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d