pixelg
Jak rozliczać podatek od dywidend od spółek z USA? - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2

Jak rozliczać podatek od dywidend od spółek z USA?

Cuboctahedron
Wpisów: 14
Wysłane: 10 października 2019 23:50:11
Witam!

Mam zamiar zainwestować w spółkę z USA, która regularnie miesięcznie wypłaca dywidendy. Jak należy wyliczyć i zapłacić podatek od takiego przychodu?

- Ile procent?
- Zaliczki miesięczne czy tylko roczny PIT?
- Kurs przeliczenia waluty z dnia roboczego poprzedzającego dzień przyznania dywidendy przez spółkę czy też otrzymania dywidendy na konto?
- Wartość dywidendy przeliczana na PLN wg. wartości brutto nawet gdyby spółka w USA zapłaciła część podatku ("u źródła")?
- Czy w ogóle należy przeliczać walutę czy też kierować się faktyczną wartością w dywidendy PLN skoro trafi ona na konto prowadzone w PLN?

Byłbym wdzięczny za krótkie wyjaśnienie tego procesu.

PS. Jeszcze jedno pytanie dodatkowe - obecnie inwestuję w fundusze i odkąd w życie wszedł FATCA, pytają one zawsze o moją rezydencję podatkową i czy opłacam jakieś podatki w USA. Czy uzyskiwanie takiej właśnie dywidendy ze spółki w USA, która może pobierze część podatku u siebie wymagałoby poinformowania o tym wszystkich TFI? Wiem, że oczywiście nie zmieni to mojej rezydencji podatkowej, ale teoretycznie będę miał wtedy dochód "częściowo opodatkowany w USA".

Cuboctahedron
Wysłane: 14 października 2019 21:10:13
109 wyświetleń, 0 odpowiedzi :(

W międzyczasie dowiedziałem się, że stawka to 19% i tylko roczny PIT. Pozostają więc głównie pytania dot. kursu przeliczenia waluty - czy i z jakiego dokładnie dnia się ją przelicza?

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 278
Wysłane: 16 października 2019 16:49:17
Poniższe NIE jest poradą podatkową, tylko koleżeńską, niezobowiązującą pomocą. Nie jestem uprawniony do udzielania porad podatkowych i nie biorę odpowiedzialności za to, co z tym zrobisz.

W podatkach przeważa metoda gotówkowa, a nie memoriałowa. Zatem:
1. Jeśli dywidenda trafia do Ciebie już przeliczona na PLN, to jej nie przeliczasz. To jest Twoja kwota netto. Aczkolwiek będzie Ci potrzebna jeszcze kwota brutto i ją musisz przeliczyć na PLN.
2. Kwotę w walucie obcej przelicza się natomiast wg kursu NBP z dnia poprzedzającego wpływ na konto.
3. Bierzesz kwotę brutto dywidendy i od tej kwoty obliczasz zobowiązanie podatkowe w Polsce. Stawka to 19%.
4. Z tego zobowiązania potrącasz, czyli odejmujesz to, co już zapłaciłeś u źródła. ALE!!! Nie możesz potrącić więcej, niż kwota zobowiązania podatkowego w Polsce.
Czyli:
- Jeśli brutto to 100 zł (już przeliczone na PLN), to podatek = 19 zł.
I teraz:
- Jeśli u źródła zapłaciłeś 30%, to od 19 zł odejmujesz 19 zł i w Polsce nie płacisz już nic.
- Jeśli u źródła zapłaciłeś 15% to od 19 zł odejmujesz 15 zł i w Polsce dopłacasz 4 zł.
Idea jest taka, żebyś nie płacił dwa razy tego samego podatku, ale z drugiej strony Polska nie chce do tego dopłacać i nie odda Ci kasy, jeśli za granicą zapłaciłeś "za dużo" (czyli więcej, niż zapłaciłbyś w Polsce).

Zatem jeśli stawka podatku u źródła jest wyższa, niż w Polsce, to praktycznie płacisz tę wyższą stawkę. Całość płacisz za granicą.
Jeśli jest niższa, to praktycznie Twoje całkowite opodatkowanie to 19%, bo musisz tutaj dopłacić. Płacisz w ratach: większość tam, resztę w Polsce.

Dlatego warto korzystać z biura maklerskiego, które potrafi wyegzekwować uprawnienia wynikające z W8BEN, czyli niższą stawkę opodatkowania. No i warto ten formularz wypełnić i złożyć.

Ale uwaga, nie wszystkich papierów w USA W8BEN dotyczy. Inwestując w nie można się bardzo negatywnie zdziwić, gdy zobaczy się kwotę dywidendy netto, jaka wpływa na rachunek. Ale to inna bajka.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 16 października 2019 16:55:35
Co do FATCA, jak ktoś coś chce, jakichś deklaracji, podpisów, zobowiązań, to najlepiej pytać właśnie tego, który chce i uzyskać od niego odpowiedź na piśmie / mailu.
To daje mocny argument w ewentualnych sporach, w razie jakby się potem coś nie zgadzało. W przeciwnym razie instytucje lubią umywać ręce, rżnąć głupa i zrzucać problemy na klienta / użytkownika.

quentin
Wpisów: 31
Wysłane: 30 grudnia 2019 18:37:16
rafsty napisał(a):
Poniższe NIE jest poradą podatkową, tylko koleżeńską, niezobowiązującą pomocą. Nie jestem uprawniony do udzielania porad podatkowych i nie biorę odpowiedzialności za to, co z tym zrobisz.

W podatkach przeważa metoda gotówkowa, a nie memoriałowa. Zatem:
1. Jeśli dywidenda trafia do Ciebie już przeliczona na PLN, to jej nie przeliczasz. To jest Twoja kwota netto. Aczkolwiek będzie Ci potrzebna jeszcze kwota brutto i ją musisz przeliczyć na PLN.
2. Kwotę w walucie obcej przelicza się natomiast wg kursu NBP z dnia poprzedzającego wpływ na konto.
3. Bierzesz kwotę brutto dywidendy i od tej kwoty obliczasz zobowiązanie podatkowe w Polsce. Stawka to 19%.
4. Z tego zobowiązania potrącasz, czyli odejmujesz to, co już zapłaciłeś u źródła. ALE!!! Nie możesz potrącić więcej, niż kwota zobowiązania podatkowego w Polsce.
Czyli:
- Jeśli brutto to 100 zł (już przeliczone na PLN), to podatek = 19 zł.
I teraz:
- Jeśli u źródła zapłaciłeś 30%, to od 19 zł odejmujesz 19 zł i w Polsce nie płacisz już nic.
- Jeśli u źródła zapłaciłeś 15% to od 19 zł odejmujesz 15 zł i w Polsce dopłacasz 4 zł.
Idea jest taka, żebyś nie płacił dwa razy tego samego podatku, ale z drugiej strony Polska nie chce do tego dopłacać i nie odda Ci kasy, jeśli za granicą zapłaciłeś "za dużo" (czyli więcej, niż zapłaciłbyś w Polsce).

Zatem jeśli stawka podatku u źródła jest wyższa, niż w Polsce, to praktycznie płacisz tę wyższą stawkę. Całość płacisz za granicą.
Jeśli jest niższa, to praktycznie Twoje całkowite opodatkowanie to 19%, bo musisz tutaj dopłacić. Płacisz w ratach: większość tam, resztę w Polsce.

Dlatego warto korzystać z biura maklerskiego, które potrafi wyegzekwować uprawnienia wynikające z W8BEN, czyli niższą stawkę opodatkowania. No i warto ten formularz wypełnić i złożyć.

Ale uwaga, nie wszystkich papierów w USA W8BEN dotyczy. Inwestując w nie można się bardzo negatywnie zdziwić, gdy zobaczy się kwotę dywidendy netto, jaka wpływa na rachunek. Ale to inna bajka.

A jak widzisz temat gdy u polskich brokerów dywidendy zabierają podatki dwukrotnie wyższe niż wynika to z umów o unikaniu. Weźmy przykład USA (choć to samo tyczy się każdego kraju) jeśli pobrali mi 30 % to czy mi mo tego ze mam nadpłate 11 % nie powinienem jeszcze 4 oddać do polskiego US bo dla tego baza jest 15 proc z umowy i ma gdzieś ze zapłaciliśmy 30 ? Jak widzę jest zamieszanie jak to płacić i różnie u inwestorów to wygląda. No jakby nie było na zestawieniu rachunku mam jak byk napisane tax payments co jest kwota 30 %...
Jak to widzisz? Nie szuka porady tylko luźno dyskutujemy...
Dzieki

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2020 00:24:13
Bazą nie jest umowa, tylko to, ile zapłaciłeś. Ale coś, gdzieś, kiedyś słyszałem, że ktoś próbował w ten sposób argumentować, jak piszesz.

Jednakże:
- Intencją zawierania umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest zmniejszenie obciążeń podatników, a nie tworzenie przestrzeni do kreowania kruczków, aby te obciążenia jednak zwiększać.
-Poza tym w PIT jest, że masz wpisać kwotę faktycznie zapłaconą wg art. 30a ust.9 Ustawy. A w Ustawie jest wprost napisane, że płaci się 19% podatku, a nie 15%. Nie ma słowa o umowach o podwójnym opodatkowaniu. Ale jest konkretnie 19%!

Cytat:
Podatnicy, o których mowa w art. 3 obowiązek podatkowy ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 %.

www.lexlege.pl/ustawa-o-podatk...

Czyli:
- "odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą", a nie: "obliczoną wg stawki z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania";
- "odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 %", czyli nie można odliczyć wiecej, niż zapłaciłoby się w Polsce.

Oczywiście żyjemy w kraju, gdzie nic nie może być proste, a państwo po prostu uczciwe wobec obywatela. Mnie dawno, dawno, dawno temu US próbował wmówić, że ulga mi się nie należy, a potem termin zwrotu nadpłaty policzyli od daty mojej odpowiedzi na ich absurdalna opinię. Żeby nie płacić mi odsetek za zwłokę.
Inna sprawa, że ludzie lubią tworzyć sobie ekstra problemy, bo nie muszą wtedy rozwiązywac prawdziwych. Ale cóż, taki to już jest nasz kraj nad Wisłą :)

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2020 00:38:21
Cytat:
No jakby nie było na zestawieniu rachunku mam jak byk napisane tax payments co jest kwota 30 %...

No właśnie. Problemu nie byłoby też, jakby nasze biura maklerskie zaczęły robić to, za co im się płaci, czyli świadczyć porządny serwis klientom. Jak patrzę, jaki problem sprawia tu W8BEN, jaki jest ograniczony dostęp do rynku, jakie opóźnienia w potwierdzaniu transakcji, jaka nędza w wyborze dostępnych zleceń i ile to kosztuje!!! od zlecenia... to bandhead

Potem jest zdziwienie, że ludzie odpływają. Ciekawe dlaczego...?
Ja odpłynąłem. I nie wrócę. Już nie.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 10 stycznia 2020 19:12:00
Cytat:
(...) zabierają podatki dwukrotnie wyższe niż wynika to z umów o unikaniu. Weźmy przykład USA (choć to samo tyczy się każdego kraju)

Nie każdego. Niektóre kraje biorą jeszcze więcej /w tym także USA, takie kuku :) /, ale niektóre kraje biorą mniej. Czasem zero.
Polscy brokerzy dają dostęp do rynku w Londynie, a tam jest chyba akurat 0% withholding tax od dywidend.

Przy czym liczy się nie to, gdzie są handlowane akcje, tylko gdzie jest zarejestrowna spółka.

Cuboctahedron
Wysłane: 22 stycznia 2020 16:31:43
Dzięki za powyższe odpowiedzi.

W międzyczasie zakupiłem trochę akcji w ubiegłym roku i otrzymałem już 2 (drobne) dywidendy za listopad i grudzień. Miałem nadzieję, że mBank wyśle mi w tym roku PIT-8C, ale napisali że nie, ponieważ nie dokonałem w poprzednim roku żadnych sprzedaży akcji.

W takim razie teraz jedyne liczby jakimi dysponuję to kwoty otrzymanych dywidend w PLN oraz informacja z mBanku, że są to już kwoty netto pomniejszone o pobrany 30% podatek w USA.

W tej chwili mam w sumie tylko jedno pytanie - jak to rozliczyć tudzież wykazać? Czy w ogóle powinienem to uwzględniać na rozliczeniu? W przypadku przychodów z funduszy, nigdy ich nie musiałem wykazywać ponieważ "podatek Belki" w tym przypadku jest już pobierany/rozliczany w momencie sprzedaży jednostek. Sytuacja z dywidendami wygląda podobnie - otrzymuję kwotę netto, a podatek został zapłacony w USA z kwotą przewyższającą naszą stawkę.

Zakładając, że nie mam zamiaru żądać zwrotu nadpłaconych 11%, czy i gdzie mam wykazać ten przychód? Dodam, że normalnie co roku wypełniam jedynie PIT-36L oraz PIT/B ponieważ prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 22 stycznia 2020 19:21:12
Dywidendy wykazuje się w PIT-38 "giełdowym". Tam są odpowiednie rubryczki.

Wypełniając je, obliczenia musisz zrobić sam. Bo nawet, gdybyś dostał PIT-8C z biura maklerskiego, to tam i tak nie będzie nic o tych dywidendach. Dlatego nie przysłali Ci PITa teraz.
Trzeba obliczyć i wpisać kwotę podatku należnego (do zapłacenia wg 19%) w PL i kwotę podatku zapłaconego za granicą (max tyle, co należny). I to odjąć. U Ciebie wyjdzie zero.

Ale sytuację masz dość szczególną.
- Z jednej strony być może powinieneś to formalnie wykazać.
- Ale z drugiej strony piszesz, że kwota podatku jest niewielka, a samego zobowiązania w PL jest zerowa. Transakcji sprzedaży nie miałeś, więc nie wiem, czy w ogóle wystepuje tu obowiązek podatkowy w PL w takiej sytuacji. Nie wiem, bo nie jestem doradcą podatkowym, takie kruczki to nie moja specjalność.

Zawsze można zapytać w US.
Edytowany: 23 stycznia 2020 20:02

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 22 stycznia 2020 19:39:29
Cytat:
Zakładając, że nie mam zamiaru żądać zwrotu nadpłaconych 11%, czy i gdzie mam wykazać ten przychód?

Ścieżka odzyskiwania nadpłaconego podatku u źródła jest zupełnie inna.
Poza tym odzyskiwałbyś 15%, a nie 11% (30% pobrane minus umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania). I nie od naszej skarbówki, tylko zagranicznej.

Konieczny jest certyfikat rezydencji (oczywiście płatny), wypełnienie zagranicznych formularzy, list polecony itp. W praktyce nie bawiłem się w to nigdy, bo nie opłacało mi się. Zanim gra zaczęła być warta świeczki wyemigrowałem rachunek.

Cuboctahedron
Wysłane: 29 stycznia 2020 13:23:53
Wysłałem pytanie do Urzędu Skarbowego przez stronę https://www.podatki.gov.pl/ i właśnie otrzymałem poniższą odpowiedź:

Cytat:
W zakresie dywidendy otrzymanej ze Stanów Zjednoczonych informujemy, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, dywidenda uzyskana w USA podlega opodatkowaniu również na terytorium kraju, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. Tym samym od uzyskanych dochodów z tytułu dywidendy zryczałtowany podatek dochodowy wynosi 19% wartości dywidendy brutto. Od obliczonego podatku podatnik ma prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą w wysokości 15% kwoty dywidendy brutto (czyli do wysokości stawki podatku od dywidendy przewidzianej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania). Jeżeli w Stanach Zjednoczonych został pobrany podatek od dywidendy, wówczas od polskiego 19 % zryczałtowanego podatku można odliczyć zapłacony w Stanach podatek jednak nie więcej niż 15 %.

Kwotę należnego podatku w Polsce oraz podatku zapłaconego za granicą podlegającego odliczeniu wykazuje się w zeznaniu rocznym.

Wybór formularza uzależniony jest od rodzaju pozostałych dochodów uzyskanych przez podatnika. Rozliczenia uzyskanej dywidendy z zagranicy można dokonać w zeznaniu PIT-36 (poz. 355, 357), PIT-36L (poz. 115, 116), PIT-38 (poz. 45, 46), PIT-39 (poz. 31, 32). Podatnik nie wypełnia w przedstawionej sytuacji PIT/ZG.

Informujemy ponadto, że przychody, a także podatek zapłacony za granicą, w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego odpowiednio: dzień uzyskania przychodu np. przelew środków na konto lub dzień zapłaty podatku.

Czyli okazuje się, że nie mogę odliczyć całych 19% mimo iż w USA zapłacono 30% podatku od dywidendy, mogę jedynie odliczyć 15% i dodatkowo muszę zapłacić różnicę czyli 4%. W sumie zapłacę 34% podatku od dywidendy!

Nie muszę też wypełniać PIT-38, mogę to wykazać w moim "zwykłym" PIT-36L w rubrykach:

"Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art.30a ust.1 pkt 1-5 ustawy,uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej"

oraz

"Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art.30a ust.9 ustawy (przeliczony na złote)"

Tym samym pozostaje jedynie problem obliczenia prawidłowych kwot. Znam jedynie kwotę netto otrzymaną na moje konto. Bank oczywiście także potrącił sobie nieco wyższy kurs przeliczenia waluty (mBank ma 6% spread czyli w tym procesie straciłem też 3%).

Od tej kwoty na pewno dokładnie nie wyliczę kwoty brutto dywidendy także łatwiej byłoby po prostu sprawdzić wysokość dywidendy na 1 akcję ogłoszonej przez spółkę w każdym miesiącu i pomnożyć przez ilość akcji, które posiadałem w danym miesiącu lecz nie wiem kiedy dokładnie spółka zapłaciła podatek u siebie czyli wg kursu z którego dnia mam obliczyć podatek.

Irytuje mnie końcówka tego zdania (z US):

Cytat:
Informujemy ponadto, że przychody, a także podatek zapłacony za granicą, w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego odpowiednio: dzień uzyskania przychodu np. przelew środków na konto lub dzień zapłaty podatku.

To co ja mam sobie wybrać albo dzień przelewu środków na konto albo dzień zapłaty podatku?

kliknij, aby powiększyć

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 4 lutego 2020 18:22:28
A jaka jest zdaniem urzędu podstawa prawna ograniczenia odliczenia do tych 15%??? Urząd nie był łaskaw jej przywołać. A to, co piszą, jest po prostu sprzeczne z tym, co wprost mówi ustawa. To na szczęście jest tak napisane, że tu nie ma pola do interpretacji.

To, co dostałeś, to nie jest decyzja, tylko informacja, ale gdyby to była decyzja to mógłbym odwołać się i argumentować, że została wydana z naruszeniem przepisów prawa. Konkretnie tego paragrafu, który cytowałem powyżej.

Chyba, że pokażą podstwę prawną, o której nie wiem. (Mnie pobierają 15%, więc i tak dopłacam). No ale światły i miłościwie nam panujący Minister Finansów nie może zmieniać rozporządzeniem zapisów ustawy, tylko Sejm. A zapis jest akurat konkretny.

Urząd jest zobowiązany podać podstawę prawną swojej decyzji. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania reguluje, ile masz zapłacić za granicą. Na terytorium RP dotyczy z kolei obcokrajowców. Ile Ty płacisz w Polsce reguluje ustawa.

Polski urząd najchętniej udzieli Ci takiej informacji, żebyś zapłacił więcej. Sorry, taki mamy klimat i takie mamy państwo. Tak "doradzili" kiedyś moim rodzicom i tak kiedyś dawno próbowali u mnie. Przy czym w moim przypadku to było oficjalne postępowanie, więc po wymianie korespondencji ze sporo ponad 1000 złotych (tysiąc) zrobiło się jednak ok. 20 (słownie: dwadzieścia).
Robi różnicę. Tyle, że zmarnowałem trochę kasy na znaczki pocztowe. Jakieś straty w końcu obywatel musi ponieść.

To z tym kursem NBP to też jakieś farmazony. To się stosuje, jak dywidendy dostajesz w walucie obcej. Wtedy musisz przeliczyć to jakoś na złote i stosuje się kurs NBP z dnia poprzedniego. To ułatwia życie, bo inaczej byłaby zadyma. Kurs wczorajszy, czy dzisiejszy? Co przed fixingiem? Kurs NBP, czy z banku? Może z kantoru?

Tutaj dostajesz konkretną kwotę od razu w złotówkach i sprawa jest jest jasna.
Ale u nas z każdego rozwiązania trzeba zrobić jeszcze większy problem. Nawet, jak przepisy coś upraszczają, to urzędy zrobią wszystko, żeby wróciło do normy. Czyli, żeby nie dało się tu normalnie żyć.

Odpowiedzieli Ci na odwal się, bo to przecież urząd RP, więc sądzi, że jego rola w państwie, to zlewanie obywateli tejże RP. Widzę, że lata mijają, a betonu w administracji skarbowej nic nie rusza.
Edytowany: 4 lutego 2020 18:34

Cuboctahedron
Wysłane: 4 lutego 2020 18:38:04
Sorry, zacytowana odpowiedź nie stanowi całości. Na początku napisali jeszcze:

Cytat:
Odpowiadając na pytanie informujemy, że obowiązki podatkowe osób osiągających dochody za granicą zależą od miejsca ich zamieszkania dla celów podatkowych.

Osoby, które mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce (rezydenci) podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów niezależnie od tego, w którym kraju dochody te uzyskują (osoby te mają tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zatem, jeżeli jest Pan polskim rezydentem podatkowym, to ciąży na Panu obowiązek rozliczenia uzyskanych w Stanach Zjednoczonych dochodów (przychodów).

a na końcu podali podstawy prawne:

Cytat:
Podstawa prawna:
-art. 3 ust. 1, art. 11a, art. 30a ust. 1 pkt 4, ust. 9 i 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, ze zm.),
- art. 11 umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r. nr 31, poz. 178).

Tutaj możesz znaleźć tę drugą: prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/dow... - wg. art. 11 faktycznie wygląda na to, że nie można sobie odliczyć więcej, niż te umowne 15%.

Mówisz, że ustawa wyraźnie pozwala na odliczenie całości podatku pobranego zagranicą (tudzież do max. polskich 19%) - mógłbyś mi tę ustawę tudzież numer art. itd. przesłać? Chętnie bym poczytał.

W tej chwili nie wiem komu mam wierzyć. Szczerze mówiąc aż tak mi się o te 4% nie rozchodzi, ale ciekawi mnie kto ma rację. Ew. dopytałbym jeszcze raz w Informacji Skarbowej lecz wolałbym powołać się na wymienioną przez Ciebię ustawę :)

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 4 lutego 2020 19:50:43
Cytat:
wg. art. 11 faktycznie wygląda na to, że nie można sobie odliczyć więcej, niż te umowne 15%.

Ten artykuł mówi, że Stany mogą pobrać od Ciebie max 15% podatku, a nie, że nie możesz wiecej odliczyć.
Ten limit działa oczywiście tylko wtedy, gdy USA wiedzą, że jesteś inwestorem z Polski, czyli jesteś objęty umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. W Twoim przypadku USA nie wiedziały (dzięki mBank! notworthy ), dlatego pociągnęli 30%.

Na tym etapie nie ma nigdzie ograniczenia możliwości odliczenia całych 30%. Umowa USA - RP nie wnika, co tam sobie RP w stosunku do swoich obywateli na swoim terytorium wymyśli. Ta umowa zajmuje się dochodami Polaków w USA i Amerykanów w PL. A nie Polaków w Polsce.

Cytat:
mógłbyś mi tę ustawę tudzież numer art. itd. przesłać? Chętnie bym poczytał.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Link: www.lexlege.pl/ustawa-o-podatk...

Niestety w wyszukiwaniu nie chodzą numery z literami, typu 30a. Trzeba wpisać 30 w pole obok "Art./§". znajdzie Ci artykuł 30, a potem musisz przewinąć do 30a. Ale całkiem fajnie to wszystko chodzi.

A propos podstaw prawnych, które przesłał Ci urząd. Standardowy zestaw.

Kogo to dotyczy:
Cytat:
Art. 3. Obowiązek podatkowy
1. Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Jak przeliczać waluty:
Cytat:
Art. 11a. Zasady przeliczania walut obcych na złote
1. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
2. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.
3. Kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu, podstawy obliczenia podatku lub obniżenia podatku, wydatki oraz podatek, wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku lub zapłaty podatku.

Od czego pobiera się podatek:
Cytat:
Art. 30a. Pobieranie 19 % zryczałtowanego podatku dochodowego
1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a przepis przejściowy:
4) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;

Ile można odliczyć.
No i tu właśnie masz napisane, że możesz odliczyć tyle, ile zapłaciłeś. Ale max 19%. A nie 15%. I to jest właśnie ta ustawa.
Cytat:
9. Podatnicy, o których mowa w art. 3 obowiązek podatkowy ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 %.

Obowiazek wykazania w zeznaniu podatkowym.
Cytat:
11. Kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów), o których mowa w ust. 1 pkt 1–5, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwotę podatku zapłaconego za granicą, o której mowa w ust. 9, podatnicy są obowiązani wykazać w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 termin i tryb składania zeznania podatkowego ust. 1 lub 1a.

Gdzie jest paragraf, że nie można odliczyć wiecej, niż 15%? Bo nie widzę. Ale urzędnik to widzi. To ja się pytam jeszcze raz: gdzie to jest napisane???

Urzędy wychodzą z taką interpretacją, że skoro masz umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to mogłeś z niej skorzystać. Po pierwsze, jak widać, nie mogłeś. Po drugie nie ma takiego obowiązku. A skarbówce nic do tego. Wystrzelili sobie to 15%, bezprawnie łącząc ze sobą przepisy, które ustawodawca już za nich połączył. Artykułem 30a ust. 9. I przewidział tam limit 19%.

Takie państwo z taką administracją na pewno ściągnie tu naszych emigrantów z powrotem. Jasne. Na pewno już jadą. toothy10

Cuboctahedron
Wysłane: 4 lutego 2020 19:52:20
Dzięki. Mimo to, wyślę jeszcze jedno pytanie do US z innego maila. Z czystej ciekawości. Zakładam, że pracuje tam więcej, niż jedna osoba więc ciekawi mnie czy otrzymam tę samą odpowiedź. Postaram się też doprecyzować moje pytanie.
Edytowany: 4 lutego 2020 19:55

Cuboctahedron
Wysłane: 4 lutego 2020 20:02:06
Jeszcze jedna rzecz...

Cytat:
Ten artykuł mówi, że Stany mogą pobrać od Ciebie max 15% podatku, a nie, że nie możesz wiecej odliczyć.
Ten limit działa oczywiście tylko wtedy, gdy USA wiedzą, że jesteś inwestorem z Polski, czyli jesteś objęty umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. W Twoim przypadku USA nie wiedziały (dzięki mBank! notworthy ), dlatego pociągnęli 30%.

W takim razie skoro mam prawo domagania się tych nadpłaconych 15%, czy limit odliczania 15% nie miałby sensu?

Np.
1. USAki potrącają mi 30% chociaż powinni max. 15%.
2. Ja w polskim US zeruję te 19%, bo w USA zostało pobrane 30% u źródła.
3. Następnie zamawiam certyfikat rezydencji i zgłaszam się do amerykańskiej skarbówki o zwrot nadpłaconych 15% wg. umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania.

W takim przypadku praktycznie zapłaciłem jedynie 15% zamiast 19% podatku ponieważ USA mi te pozostałe 15% mogą zwrócić?

Czy w świetle tego przykładu nie miałoby sensu, że faktycznie nie mogę sobie odpisać więcej niż 15% ponieważ mam opcję domagania się każdej innej kwoty ponad 15% od USA?
Edytowany: 4 lutego 2020 20:02

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 4 lutego 2020 23:37:52
Owszem, miałoby, ale tylko wtedy, gdy rzeczywiście masz zamiar domagać się zwrotu z USA. Bo wtedy zostałbyś z niedopłatą PIT. Ale w świetle powyższych przepisów nie urzędnikowi z okienka o tym decydować.

Aby zwrócić Ci kasę, potrzebna jest urzędowa decyzja. która przynajmniej teoretycznie niekoniecznie musi być przychylna. Tymczasem polski US z góry zakłada, że dostaniesz tę kasę.

Natomiast sama taktyka jest prosta: powiedzmy, że 15%. Jeden się nie odwoła, bo to tylko 4%. Drugi, bo to mała kwota. Trzeci, bo mu się nie będzie chciało. Czwarty, bo nie będzie umiał, Piąty, bo się będzie bał. I niezasłużona kaska leci.

Też jestem ciekaw, co Ci odpowiedzą. :) Ale pamiętaj, dopóki to jest luźna korespondencja, to w zasadzie mowa-trawa. Nikogo to nie wiąże. Jak korespondujesz w ramach postępowania podatkowego, to zdanie urzędu może być jednakowoż zupełnie inne. happy8
Edytowany: 4 lutego 2020 23:51

Cuboctahedron
Wysłane: 5 lutego 2020 13:34:12
Tym razem nie musiałem długo czekać - już otrzymałem odpowiedź. Zacznę od treści pytania, które im wysłałem:

Cytat:
Mam rezydencję podatkową w PL, posiadam akcje spółek z USA, które wypłacają miesięczne dywidendy. W USA zostaje pobierany podatek w wysokości 30%, mimo iż umowa o uniknięciu podwójnego opodatkowania dotyczy max. 15%.

Czy w związku z tym, skoro podatek zapłacony w USA (przez spółkę, której akcje posiadam) wyniósł 30%, czy mogę sobie odliczyć pełne 19% z należnego w Polsce podatku?

Art.30a, punkt 9 Ust. o pod. dochodowym:

"Podatnicy, o których mowa w art. 3 obowiązek podatkowy ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 %."

Zgodnie z tym, powinienem móc sobie odliczyć pełne 19% skoro podatek zapłacony za granicą nawet przekroczył tę kwotę. Czy mam rację?

...a oto odpowiedź. Wklejam całość:

Cytat:
Odpowiadając na pytanie informujemy, że osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Dokonując rozliczenia uzyskanych przychodów z zagranicy, należy stosować postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki, dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę na terytorium jednego Umawiającego się Państwa osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa, mogą być opodatkowane przez drugie Umawiające się Państwo czyli dywidenda uzyskana z USA podlega opodatkowaniu również na terytorium kraju, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania.
W sytuacji, gdy przychód uzyskany został w walucie obcej, przelicza się go na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Kwoty podatku wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty podatku.

Jeżeli uzyskano przychód z dywidendy poza terytorium RP, należy od przychodu (wypłaconej dywidendy brutto) obliczyć w Polsce podatek wg stawki 19% i wykazać go w zeznaniu np. w PIT-38 w części E w poz. 45. Od tego podatku odlicza się podatek zapłacony (potrącony) za granicą, przy czym zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a USA, wartość zapłaconego podatku, który podlega odliczeniu w Polsce nie może przekroczyć 15% kwoty dywidendy brutto.

Kwotę tego podatku wpisuje się w poz.46 formularza PIT-38. Różnica pomiędzy podatkiem należnym w Polsce, a podlegającym odliczeniu zapłaconym w USA podlega wpłacie do urzędu skarbowego. W tym przypadku nie wypełnia się załącznika PIT/ZG.

Podstawa prawna:
- art. 3, art. 4a, art. 11a, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 30a ust. 1 pkt 4, ust. 9 i 11, art. 45, art. 45 cd ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.).
- art. 11 i 20 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8.10.1974 r.
(Dz. U. z 1976 r. nr 31, poz. 178).

Podkreślenie oryginalne.

Czyli to samo - wartość zapłaconego podatku, który podlega odliczeniu w PL nie może przekroczyć 15%... co można równie dobrze zinterpretować jako "USA nie powinny zapłacić więcej niż 15% podatku, który potem mogę sobie odliczyć".

Cytat:
Jak korespondujesz w ramach postępowania podatkowego, to zdanie urzędu może być jednakowoż zupełnie inne.

Jest jeszcze jedna opcja oprócz postępowania podatkowego, mianowicie tzw. "interpretacja indywidualna" (ORD-IN). Kosztuje ona 40zł i o ile też nie jest ona prawnie wiążąca, może ona udowodnić działanie "w dobrej wierze" w przypadku ew. nieporozumień. Gdy zakładałem działalność miałem wątpliwości czy w mojej (dosyć nietypowej) sytuacji powinienem być płatnikiem VAT czy nie. Wydawało mi się, że nie, księgowy też to potwierdził, ale na wszelki wypadek zamówiłem interpretację. Kilka lat później dostaję wezwanie do US w celu przedstawienia ew. dokumentacji VAT, wysyłam im tę właśnie interpretację i sprawa zakończona ekspresowo.

Problem w tym, że na odpowiedź czeka się do 3 miesięcy i ostatnio dokładnie tyle czekałem, zbytnio im się nie spieszy także do tegorocznego rozliczenia raczej bym się jej nie doczekał, chyba że akurat tym razem udało by im się odpowiedzieć 5-6 dni przez maksymalnym terminem ;)

Jestem w przysłowiowej kropce. Z jednej strony to co piszesz ma sens i jest zgodne z ustawą, z drugiej strony Krajowa Informacja Skarbowa dwukrotnie napisała, że nie mogę odliczyć więcej niż 50% także mój dylemat polega na tym, że gdyby moja decyzja o odliczeniu albo 15% albo całych 19% okazała się błędna, to przedstawienie argumentu typu "...bo tak mi napisali w Krajowej Informacji Skarbowej" bardziej mogłoby mi pomóc udowodnić "działanie w dobrej wierze" niż "...bo ktoś tam napisał na jakimś forum" (bez obrazy ;) ).

Po drugie - szansa na jakiekolwiek ew. problemy w przypadku nadpłaty jest znacznie niższa niż w przypadku niedopłaty.

Cytat:
Tymczasem polski US z góry zakłada, że dostaniesz tę kasę.

No i właśnie dlatego wydaje mi się, że ich odpowiedzi mają sens ponieważ zakładając, że mogę odzyskać pełne nadpłacone u źródła 15%, mógłbym w ten sposób zawsze unikać zapłaty tych 4% tzn. odliczać sobie 19% po czym odzyskiwać 15%. Gdybym ja był ustawodawcą, to właśnie tak bym tę ustawę zapisał - że nie można sobie odliczyć więcej, niż wynosi kwota, której na pewno nie będę mógł odzyskać z USA czyli w tym przypadku 15%.

Coż... poszukam jeszcze w necie czy przypadkiem ktoś nie zamówił już interpretacji indywidualnej w podobnej sprawie, a są one chyba publikowane.

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 6 lutego 2020 16:38:48
Nie mam niestety czasu teraz o tym dalej dyskutować, więc na szybko.

Cytat:
przy czym zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a USA, wartość zapłaconego podatku, który podlega odliczeniu w Polsce nie może przekroczyć 15% kwoty dywidendy brutto.

To jest pazerna nadinterpretacja. Nic takiego w tej umowie nie jest napisane i z niczego to nie wynika. Umowa ogranicza rząd amerykański w poborze podatku, a nie polskich obywateli w rozliczaniu tego podatku. Z kolei polskich obywateli ogranicza ustawa podatkowa. Do wysokości 19%.
Jakby ustawodawca zostawił tam furtkę do interpretacji, to by sprawa była dyskusyjna. Ale nie zostawił. Jest napisane i stoi, jak wół.

Nie zapłaciłeś 30%, bo miałeś taką fantazję, tylko skorzystałęś z BM w tym pięknym kraju. W dodatku biura należącego do banku, czyli to nie jest firma - krzak.

Tak Ci pomogli, że zamiast 30% zapłacisz 34%. thumbright Najlepiej, jakbyś oddał wszystko.
Jadą na tym, że ludziom nie będzie się opłacało z nimi bujać o parę groszy.

Pewnie cały urząd dostał takie wytyczne. Czytałem gdzieś, że państwo teraz szuka kasy, gdzie może. Najchętniej w kieszeniach obywateli :)

Cytat:
mógłbym w ten sposób zawsze unikać zapłaty tych 4% tzn. odliczać sobie 19% po czym odzyskiwać 15%.

Jest coś takiego, jak wymiana informacji podatkowej pomiędzy krajami. Poza tym to jest gdybanie, że mógłyś oszukiwać. Mógłbyś, ale to nie znaczy, że będziesz. Mógłbyś założyć sobie "konto typu zaskórniak" w Lichtensteinie i w ogóle nic tu nie deklarować. To na pewno nie jest takie trudne! Kupiłem kiedyś przejazdem kanapki w Vaduz i pizzę, więc rachunek też pewnie dałoby się otworzyć :) No ale nie otworzyłem i wypełniam polskiego PITa.

Cytat:
Gdybym ja był ustawodawcą, to właśnie tak bym tę ustawę zapisał - że nie można sobie odliczyć więcej, niż wynosi kwota, której na pewno nie będę mógł odzyskać z USA czyli w tym przypadku 15%.

No ale ustawodawca tak tego nie zapisał :) Przeciwnie pisząc konkretnie zablokował możliwość takiej interpretacji. Można przypuszczać, iż przewidując właśnie takie kombinacje. Zwróć uwagę, że w prawie pełno jest nieprecyzyjnych sformułowań w stylu "szczególna staranność" itp. A tu jest napisane precyzyjnie i wprost. "Kwota zapłacona".

No i na pewno nie możesz odzyskać tej kwoty, bo to się przy małych kwotach zwyczajnie nie opłaca.

Cytat:
Coż... poszukam jeszcze w necie czy przypadkiem ktoś nie zamówił już interpretacji indywidualnej w podobnej sprawie, a są one chyba publikowane.

Nie wątpię, że podatkowa hydra wyciągnie łapę po każdy grosz, jaki zobaczy. Zwłaszcza teraz. PIT giełdowy nie został obniżony i ciągle jest 19%, ale ciągle im mało.

Z orzecznictwem sądowym też jest różnie. Mam za sobą dwie bardzo podobne do siebie sprawy. Nie podatkowe, inne. Jedna na plus, druga na minus. Bo za drugim razem sędzia okazała się niekumata. I też pospianała ze sobą sprawy, które się nie spinają, bo dotyczyły subtelnie innej sytuacji. A podobno na prawie wykładaja logikę... :) I też nie chciało mi się odwoływać. Czasem lepsze rozwiązanie to let go.

Pytanie na ile cenisz swój czas. Bo tak do tego trzeba podejść. O parę złotych może się nie opłacać walczyć. O kilkaset już może być warto. Chyba, że w tym czasie poświęcasz deal, który da Ci zarobić znacznie więcej. Kwestia wyceny swojego czasu i swoich utraconych korzyści.

Cytat:
niż "...bo ktoś tam napisał na jakimś forum" (bez obrazy ;) )

Jasne, że bez obrazy, bo wpisy na forum tak, jak dyskusje u cioci na imieninach, nie są żadnym argumentem w sprawie. Do tego pisałem, że nie jestem doradcą podatkowym. Musisz mieć twarde argumenty i papiery. A skarbówka ciągle nie może przełknąć tego działania w dobrej wierze. Ciągle próbują przy tych interpretacjach gmerać.

Taka ciekawostka: niektóre niemieckie firmy z powodu praw nabytych nie mogą pobierać od wszystkich swoich akcjonariuszy podatku. A ponieważ nie można zidentyfikować, którzy to konkretnie są, to nie pobierają wcale. W Polsce pobraliby wszystkim, a potem kazali im się bujać ze zwrotem. Albo zadyskutowalibyśmy się na śmierć. W czasie, gdy inni zarabialiby pieniądze.

Dlatego nie korzystam już z tutejszych usług. Kto inny na mnie zarabia (a przy okazji tutaj wpływa owo 4%). Niech Morawiecki wciska swoje "kupuj 590" naiwnym. Mnie na to nie stać. Speak to the hand
Edytowany: 6 lutego 2020 16:55

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2