pixelg
NOVAVIS - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

NOVAVIS [NVV]

AKTUALNY KURS: 8,24 zł (+0,49%) 14-05-2021 16:02
ucofb
1
Dołączył: 2010-11-12
Wpisów: 1 199
Wysłane: 19 lipca 2015 01:55:37 przy kursie: 0,85 zł
Cytat:
Zapewniam Cię, że nie kłamstwo. I zapewniam Cię, że transakcji było dziesiątki.
Proszę nie szukać dziury w całym.


Będę jednak szukał dziury w całym i chyba zaryzykuję stwierdzenie, że wysłał Ci listę tylko zyskownych transakcji. Jeśli to byłaby prawda to każdy bank inwestycyjny na świecie zapłaci mu miliony, żeby był ich dealerem. Nie uwierzę w to, że zawarł dziesiątki transakcji na forexie i każda była zyskowna. To jest praktycznie niemożliwe.

Tak 51,8% zysku od początku roku. Przestrzeganie tego systemu ogranicza zawieranie transakcji "życzeniowych". System nie będzie działał tak dobrze przy dużym kapitale, ze względu na brak płynności, czy tak jak napisałeś zbyt płytki rynek. System nie będzie powtarzalny jeśli np. pojawi się zaawansowana bessa. Istnieje jednak możliwość wykorzystania go do gry na krótko. Nie jestem zainteresowany inwestowaniem cudzych pieniędzy, a kilkukrotnie niestety niektórzy znajomi proponowali mi, żeby zajął się "pomnażaniem ich oszczędności". Nie, dziękuję.

Nie wiem co robi Legg Mason skoncentrowany, ale wystarczy poczytać wpisy Michała Stopki odnośnie struktury demograficznej społeczeństwa i przeanalizować jak będzie się zmieniała liczba ludności w danych wieku. A później to już tylko kupić działkę w malowniczym otoczeniu zaprojektować budynek, który w zależności od zmian demograficznych będzie można adoptować raz na specjalistyczny dom opieki osób starszych, a raz na dom weselny.

Jeżeli Legg Mason zastanawia się co będzie za 2-3-5 lat to ja prawdopodobnie za ten czas też będę miał w portfelu te spółki bo zwyczajnie wypluje je mi skaner dając sygnał kupna. To jest niewątpliwa jedna z zalet stosowania at.
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 19 lipca 2015 01:57

ucofb
1
Dołączył: 2010-11-12
Wpisów: 1 199
Wysłane: 18 listopada 2015 00:45:07 przy kursie: 1,12 zł
Moge prosic o analize raportu?
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
230
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 617
Wysłane: 28 listopada 2015 15:25:52 przy kursie: 1,17 zł
Wiesz co Ucofb... Nie wiem czy jest sens. Mało widać, a rynek kupuje w tej spółce ewidentnie przyszłość.

To widać choćby w reakcji na umowę NCPE. Dane partnera mogą robić wrażenie - zainstalowane 2 GW mocy i inwestycje na 7 mld USD. Pozytywna ocena przez takiego partnera projektu Halemba oczywiście podnosi prawdopodobieństwo zarobienia na tym przez Novavisa, choćby z tytułu wykonawstwa.

Z raportu wynika, że akurat sprzedaż w III kwartale wyglądała słabo, a w zasadzie słabiej r/r. Za to dzięki jeszcze większej obniżce kosztów grupa wyszła w tym kwartale na próg rentowności. W bilansie zwraca uwagę wysoki stan należności. Są pozostałe na kwotę 1,4 mln, ale nie o tych mówię. handlowe to poziom 435 tys. przy sprzedaży za 9 miesięcy na poziomie 311 tys. Interpretując to wprost można powiedzieć, że do spółki nie wpłynęła ani złotówka. To prawdopodobnie nieprawda, ale ktoś spółce wisi kasę i to już od ładnego okresu czasu.

Plany są szerokie i wyglądają ciekawe, ale w samych wynikach wiele się na razie nie dzieje. Kapitalizacja 5,5 mln to z jednej strony mało, ale z drugiej wyniki oczywiście do takowej nie uprawniają. Natomiast nie ma bazy do budowania analitycznej projekcji na lata przyszłe i rzeczowej wyceny spółki w tym świetle. W spółce będzie spora jak na rozmiar spółki emisja poniżej rynkowego kursu, oczywiście bez prawa poboru.

Proponuję poczekać na raport roczny. Być może spółka pokaże już przychody jakie pozwoli jej generować program prosument i związane z nią marże. Zgoda?

ucofb
1
Dołączył: 2010-11-12
Wpisów: 1 199
Wysłane: 2 grudnia 2015 16:59:46 przy kursie: 1,12 zł
anty_teresa dzięki za odpowiedź, w takim razie wstrzymajmy się do rocznego :)
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 2 grudnia 2015 17:00

ucofb
1
Dołączył: 2010-11-12
Wpisów: 1 199
Wysłane: 7 lutego 2016 01:42:10 przy kursie: 0,80 zł
Kurs jest notowany z 20% dyskontem wobec ostatniej ceny emisyjnej dla głównego akcjonariusza Stachury.

Patrząc na wykres mam takie dziwne, wewnętrzne przekonanie, absolutnie nie poparte żadnymi twardymi argumentami, że coś grubszego się szykuje. Zobaczymy jeszcze zostanę prorokiem... :)
"Głos opinii publicznej nie jest substytutem myślenia". W.E. Buffett
Edytowany: 7 lutego 2016 01:43

makintosz
0
Dołączył: 2013-11-25
Wpisów: 14
Wysłane: 13 maja 2016 18:08:47 przy kursie: 0,83 zł
Czy mozna prosic o analize spolki Novavis?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
230
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 617
Wysłane: 30 maja 2016 10:29:27 przy kursie: 0,76 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK Novavis po 1 kw. 2016 r.

Jak już parokrotnie na wątku wspomniano Novavis prowadzi działalność w bardzo ciekawym wycinku rynku energetycznego. Problem w tym, że tak naprawdę nadal wszystko pozostaje w świecie obietnic i planów.

Emitent prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i budowy instalacji fotowoltaicznych, przy czym większość są to zlecenia w charakterze EPC (wykonawstwo na zlecenie i ryzyko osób trzecich), a nie właścicielskim. Teoretycznie grupa na własny rachunek chce zbudować dwie instalacje na własne konto (w Dubience i Elganówku), ale na obecnym etapie prawdopodobnie posiada tylko grunty i pozwolenie na budowę. Spółki celowe założone do realizacji tych inwestycji (odpowiednio SPV Energia i Chata) pomimo iż faktycznie nie prowadzą jeszcze działalności operacyjnej są pokazywane w bilansie w sposób odmienny. Dubienka jest konsolidowana, czyli jej majątek powiększa odpowiednie pozycje w bilansie skonsolidowanym, natomiast Elganówek pokazywany jest jako inwestycja. Przed 2015 r. z raportów wynikało, że to ważny element dla spółki, że rozpisywane są przetargi na budowę instalacji, choć na rynku wiadomo już było, że dotowanie dużych OZE zmieni się na aukcyjny FIT, a z projektowanego kształtu ustawy wynikało, iż może być problem z dotowaniem jeśli realizacji instalacji zostanie rozpoczęta przed wygraniem aukcji. W końcu w raporcie za 1 kw. 2015 r. spółka poinformowała, że:
Cytat:
Na termin rozpoczęcia kluczowych prac instalacyjnych modułów fotowoltaicznych wpływa nowa sytuacja zewnętrzna, związana z wejściem w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Emitent na tym etapie nie jest w stanie ocenić, czy uruchomienie instalacji zgodnie z bieżącymi wytycznymi nie zablokuje w przyszłości udziału na rynku aukcyjnym, który zgodnie z zapowiedziami wystartuje z początkiem stycznia 2016 roku

Suma sumarum była to ostatnia informacja w raportach kwartalnych na temat tych projektów. Pomimo tego, że mamy rok 2016 spółka na temat inwestycji nawet się nie zająknęła. Być może dlatego, że choć mamy już maj to żadnej aukcji jeszcze nie przeprowadzono, a jedynie właściwe ministerstwo udostępniło testowo platformę aukcyjną.

Wydaje się, że środki zaangażowane w te projekty na razie nie są duże. Wartość udziałów w projekcie mazurskim to 10 tys. zł. Być może prócz tej pozycji mamy także coś w należnościach, bo grupa od 2015 r. pokazuje spore saldo innych należności – około 1,5 mln zł (może to być płatność, za przekazaną działkę). Podobnie nie duże wydają się środki zaangażowane w Dubienkę. Skonsolidowana wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych to 187 tys. zł i to w tej pozycji widoczny jest prawdopodobnie majątek projektu Dubienka.

Nowa ustawa o OZE wprowadziła także dotowanie domowych mikroinstalacji. Ten segment rynku rozwija się szybko. Sama Enea w 1 kw. 2016 r. przyłączyła do sieci 326 mikroinstalacji o łącznej mocy prawie 2 MW. Niestety wyniki finansowe Novavisu jako grupy nie zachwycają, nie widać w nich efektu uruchomienia programu „prosument”. Przychody skonsolidowane w 1 kw. 2016 r. to tylko niecałe 69 tys. zł, w porównaniu do 146 tys. zł przed rokiem. Taka sprzedaż pozwoliła spółce wyjść na próg rentowności, ale przecież nie tego oczekują inwestorzy. Spółka informuje, że:

Cytat:
…Kilka z nich wykonanych zostało w I kwartale 2016 roku (przychód sprzedażowy w wysokości 68 691,38 zł), zaś pozostałe – w tym instalacje o mocach od 20 kW do 40 kW – instalowane będą w drugim i następnych kwartałach bieżącego roku.


Niestety nie wiemy ile Novavis pozyskał kontraktów do realizacji i jaka może być skala ewentualnego przyśpieszenia. Warto także zobaczyć, jak przyśpieszenie sprzedaży w IV kwartale wpłynęło na wynik skonsolidowany:


kliknij, aby powiększyć


Grupa w ostatnim kwartale roku pokazała sprzedaż na poziomie 339 tys. zł i stratę na sprzedaży w wysokości prawie 200 tys. zł… Z rachunku kosztów wynika, że stratę zrobił nagły, wcześniej nie notowany wyskok pozycji „pozostałe koszty rodzajowe”, która jednocześnie jest najwyższą pozycją w rachunku kosztów. Czym dokładnie są wspomniane koszty, spółka niestety nie wyjaśnia, a sam słaby wynik okresu tłumaczy kosztami poniesionymi na projekt Storion Energy, ale w pozycji usług obcych.
Tak czy owak, nawet po eliminacji pozostałych kosztów rodzajowych mamy break even. Wydaje się, że spółka działa na niestety niskiej marży, co związane jest z dużym outsourcingiem.

Warto także zauważyć, że poziom należności handlowych stale przekracza wartość sprzedaży:

kliknij, aby powiększyć


Cykl rotacji należności (i to tylko handlowych!) wynosi 293 dni! Dlaczego? Niestety nie do końca wiadomo, choć częściowym wyjaśnieniem są skomplikowane procedury rozliczeń bankowych w przypadku projektów dotowanych. Właśnie ze względu na długi czas rotacji należności spółka stara się pozyskiwać klientów nie korzystających z dotacji, ale jak widzimy w rachunku wyników na razie idzie jej to nie najlepiej. Noga EPC nie działa w tej chwili najlepiej.

Kolejnym i najnowszym pomysłem jest budowa fabryki „innowacyjnych systemów magazynowania energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries (VRFB)” Spółka w tym celu zawarła umowę z ITN Energy Systems, Inc. ( www.itnes.com/spinoffs/current... ) - posiadaczem patentu. Docelowo Novavis ma posiadać w podmiocie będącym właścicielem fabryki 24 proc. udziałów, przy czym wartość inwestycji to 10 mln EUR. Dodatkowo spółka zobowiązała się objąć pakiet akcji ITN za kwotę 2,75 mln USD w ramach PRE-IPO. Informacja i inwestycja wyglądają wiarygodnie, na stronach ITN widnieje track recrod wcześniejszych badań i związanych z nimi spółek.
Pierwsze przychody z akumulatorów mają być już w tym roku, ale należy pamiętać o jednym: Novavis ma mieć w spółce zależnej udziały mniejszościowe i będzie ją prawdopodobnie konsolidował metodą praw własności. Oznacza to dla akcjonariuszy Nonvavisu, że podmiot ten będzie czarną skrzynką z napisem „zysk równy xxx”. Mając na uwadze obecną, ubogą politykę informacyjną należy się liczyć z tym, że inwestorzy nie będą w stanie ocenić, zweryfikować i zinterpretować dokonań potencjalnego nowego podmiotu.

Oczywiście stosownych środków na inwestycje Novavis nie posiada i dlatego mamy kolejną emisję akcji, która jeszcze w raporcie nie została uwzględniona. Główny akcjonariusz objął ponad 3,6 mln nowych akcji w cenie 1 zł. Przypomnę, że w kwietniu 2015 r. dokonano emisji akcji serii D w liczbie ponad 2 mln sztuk. Oznacza to, że liczba akcji w ciągu nieco ponad roku się podwoiła, co nie powinno być zaskoczeniem skoro spółka nie posiada istotnych zasobów gotówki.

Novavis pozostaje wciąż właściwie startupem z nie do końca określonym kierunkiem rozwoju i wciąż bez efektów finansowych. Spółka łapie różne przyczółki rynku OZE i pochodnych, ale nie widać na razie jakiejś wizji rozwoju przedsiębiorstwa, na potencjalnie dużym i rosnącym rynku.


Link do wskaźników www.stockwatch.pl/gpw/novavis,... oraz...
wycen www.stockwatch.pl/gpw/novavis,...

>> …więcej analiz najnowszych raportów finansowych innych spółek jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

yeutez
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2013-03-26
Wpisów: 16
Wysłane: 19 sierpnia 2018 07:40:50 przy kursie: 1,17 zł
Proszę o analizę fundamentalną spółki. Ciekawe rzeczy zaczynaja się dziać w wynikach od dwóch kwartałów.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
230
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 617
Wysłane: 19 sierpnia 2018 15:18:04 przy kursie: 1,17 zł

tomekstan24
0
Dołączył: 2010-03-25
Wpisów: 70
Wysłane: 29 października 2019 21:18:30 przy kursie: 7,70 zł

witam ma nadzieję ze ktoś dołonczy sie do dyskusji .

4,7-5,1 tys. zł za 1 kWp na dachu krytm blachodachwką o nachyleniu 30%-40% stopni .

kwota nie zawiera ulg dotacji .

realny wydatek na instalację o mocy 5 kWp to mniej więcej 16,4 tys. zł (w 2019 r.), a prosty czas zwrotu takiej inwestycji to 7,5 roku.

to uwzgędnia dotację 5 000zł ,i ulgę podatkową na 3,600 zł szczególy w linku . całkowity koszt to 25 ,000 zł .

zbudowane z krzemowych ogniw polikrystalicznych po 12 latach będą osiągać jeszcze co najmniej 90% mocy znamionowej, a po 25 latach nadal będą działać, a ich moc nie spadnie poniżej 80%. Więc wygląda na to, że instalacja fotowoltaiczna to atrakcyjna inwestycja.

link do strony z której wybrałe najwazniejsze informacje

muratordom.pl/instalacje/fotow...

Link do strony

www.planergia.pl/post/wydajnos...

, żel zwiększający sprawność paneli nawet o o 100 % nowe krzemowe panele wykorzystują tylko czaerwone widmo , niebieskie dopiero po nałozeniu żelu jak widzimy jest sporo naprawdę sporo, łatwo dosępnych rezerw ,obecna technologi nadal jest oporna nie efektywna , nie masowa , ale właśnie przechodzi do masowego urzycia , ale jak widać skokowa poprawa wydajności , moze przyjść z wileu kierunków jednocześnie ,
poprawa sprawności o absorbcji energi słonecznej , poprawa sprawności zamiany ciepła w energię , mniejsze straty , większe dotację i masowość urzytkowania technolgi,w tej chwili nadal jest to jest margines .

czyli za 4 lata panele mogę być tańszę bo będom w masowym urzyciu więc cena jednostkowa spanie , mogą skokowo poprawić wydajność czyli nawet o te 100 % absorbować energi .

lepiej zamieniać ją na prąd powiedzmy ze też 100 % lepiej

więc mamy 400 % tyle prądu z tego samego panelu przy cenie mniejszej to ile zajmie wtedy zwrot inwestycji ????

obecnie to no 8 lat liczmy no to w takiej sytuacji bedzie to 2 lata ?

a panele krzemowa mają działać 25 lat i sprawność ma nie spaść poniżej 80 % .

potencjał jest olbrzymi ciekawe czy w naszym szczęsliwym kraju ktoś prdukuje panale słoneczne i są jakieś badania nad ich rozwojem ?


kasparov
kasparov PREMIUM
0
Dołączył: 2014-12-04
Wpisów: 3
Wysłane: 30 października 2019 11:17:07 przy kursie: 8,05 zł
Z tego co kojarzę to producentami paneli fotowoltaicznych w Polsce są:
MLSystem - https://mlsystem.pl/o-firmie/
Bruk-Bet Solar - solar.bruk-bet.pl/bruk-bet-sol...
XDisc - www.xdisc-panele.pl/o-firmie/h...

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 302
Wysłane: 30 października 2019 16:10:25 przy kursie: 8,05 zł
Cytat:
ich moc nie spadnie poniżej 80%

Te wszystkie założenia / wyliczenia mogą się łatwo rozsypać w zależności od zastosowanej technologii inwertera. Instalacja tanio, albo zwyczajnie głupio zmontowana będzie działać tak słabo, jak najsłabszy element. Czyli np. panel, który akurat jest w cieniu, albo pod niekorzystnym kątem. Albo uszkodzony.

Analityk Fundamentalny
128
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 614
Wysłane: 28 grudnia 2019 20:41:00 przy kursie: 7,80 zł
Fotowoltaika z której nie wiadomo co wynika - omówienie sprawozdania finansowego Novavis po III kw. 2019 r.

GK Novavis prowadzi działalność w bardzo ciekawym i gorącym ostatnio rynku instalacji fotowoltaicznych, w szczególności w zakresie projektowania, budowy oraz ich serwisu. Sklep VOOLT.PL prowadzi sprzedaż detaliczną prokonsumenckiej fotowoltaiki oraz innych produktów związanych z OZE. Druga spółka zależna CAC PV realizuje działania projektowe i wykonawcze instalacji fotowoltaicznych. Z kolei SPV ENERGIA poszukuje lokalizacji, przygotowuje dokumentację i uzyskuje pozwolenia oraz uczestniczy w aukcjach projektów fotowoltaicznych. Jak widać GK Novavis ma całkiem zdywersyfikowaną działalność w obrębie fotowoltaiki.

Stopa zwrotu inwestycji w akcje tej spółki w ostatnim roku wynosi w chwili obecnej zawrotne 588 proc., przy kapitalizacji na poziomie 66 mln zł. Oczywiście inwestorzy, którzy kupili odpowiednio wcześniej akcje i je sprzedali są na pewno zadowoleni. Pytanie, czy te wzrosty kursów mają potwierdzenie w dotychczas opublikowanych wynikach. I tutaj pojawiają się jednak pewne znaki zapytania.


Czwarty kwartał 2018 roku pewną wskazówką i ostrzeżeniem

Spółki z rynku NC mogą opublikować pełen raport roczny do końca maja następnego roku, jeśli opublikują sprawozdanie za czwarty kwartał w ciągu 45 dni po jego zakończeniu. Oczywiście terminy te obowiązują dla firm, których koniec roku przypada standardowo na 31 grudnia, a takim przypadkiem jest właśnie analizowana spółka. Novavis skorzystał z tej możliwości przygotowując sprawozdanie za rok 2018 i raport kwartalny ujrzał światło dzienne 14 lutego 2019 roku, natomiast roczny 31 maja 2019 roku.

28 maja 2019 roku Novavis wypuścił raport bieżący informujący o tym, że do siedziby spółki wpłynęła podpisana umowa z firmą audytorską Edward Ostrowski Biegły Rewident na badanie jednostkowych i skonsolidowanych sprawozdań za rok 2018. Biorąc pod uwagę, że raport roczny został opublikowany 31 maja nie wydaje się, aby biegły rewident miał wystarczająco czasu na przeprowadzenie wszystkich procedur audytowych. Z drugiej strony takie terminy podpisywania umowy z audytorem (tym samym zresztą) nie były niczym nowym w latach poprzednich, kiedy to również umowy były podpisywane w drugiej połowie maja 2017 i 2018 roku, a dotyczyły badania sprawozdań za lata 2016 i 2017. Zapewne należy wnioskować, że albo biegły rewident wyśmienicie zna wszystkie transakcje gospodarcze księgowane w spółce, albo też prace audytowe rozpoczęły się jeszcze przed podpisaniem umowy.

Jeśli chodzi o tytuł podrozdziału tej analizy to nie jest to pomyłka – chodzi mi dokładnie o czwarty kwartał 2018 roku, a nie tego, który w tej chwili się kończy. Powrót do danych sprzed kilku kwartałów ma jednak sens – proszę spojrzeć na poniższe dwa wykresy prezentujące dane zaraportowane za czwarty kwartał 2018 roku w sprawozdaniu kwartalnym (Q4 2918 Q) oraz rocznym (Q4 2918 FY).kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Patrząc na powyższe wykresy można stwierdzić, że w zasadzie były to zupełnie inne sprawozdania. Pierwotnie spółka pokazała sprzedaż wyższą o 323 tys. zł, zysk na sprzedaży większy o 1,1 mln zł, a zysk netto był wyższy prawie o 1,5 mln zł. Podobne różnice można było również zauważyć na poziomie aktywów. W tym wypadku należności handlowe spadły o 684 tys. zł, pozostałe należności o 290 tys. zł, zapas zmniejszył się o 267 tys. zł. Co ciekawe wzrosły środki pieniężne, które w sprawozdaniu kwartalnym wynosiły 260 tys. zł, aby w sprawozdaniu rocznym urosnąć do wartości 913 tys. zł.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że tak duże różnice w sprawozdaniu kwartalnym i rocznym po prostu stawiają pod znakiem zapytania jakość sprawozdań kwartalnych. Jeśli taka pozycja jak środki pieniężne potrafi się zmienić o kilkaset tysięcy złotych, co stanowi 7 proc. sumy bilansowej, to trudno coś analizować i wysnuwać daleko idące wnioski wynikające z zmian kwartalnych. A przecież spółka jednoznacznie w swojej informacji dodatkowej wskazuje, że „Środki pieniężne obejmują środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych”. Czy jest możliwym, żeby spółka pomyliła się w liczeniu o kilkaset tysięcy złotych między raportem kwartalnym a rocznym? Trudno mi sobie to wyobrazić.

W zasadzie powyższe wątpliwości już sprawiają, że dalsza analiza staje się mało celowa. Tym niemniej chciałbym zwrócić uwagę na kilka znaków zapytania związanych z pozycjami bilansowymi.kliknij, aby powiększyć


Spółka wykazuje inne należności od pozostałych jednostek w ostatnim raporcie w kwocie 5,417 tys. zł, co stanowi aż 40 proc. sumy bilansowej. Niestety w sprawozdaniu kwartalnym spółka nie przedstawia więcej informacji. Można by na to przymknąć oko, ponieważ wartości będące w tej pozycji są znaczne od wielu kwartałów i być może powinny być znane akcjonariuszom zainteresowanym tą spółką. Spójrzmy zatem do sprawozdania rocznego (2018), tam już coś powinno chyba się znaleźć. Dotarłem nawet do noty opisującej należności, która niestety wygląda tak:kliknij, aby powiększyć


Przyznają Państwo, że jak na informację o pozycji stanowiącej 40 proc. aktywów spółki nie jest to informacja zbyt wyczerpująca. Zagadkowym jest również fakt, że także ta pozycja była przedmiotem korekty pomiędzy sprawozdaniem kwartalnym a rocznym na kwotę ok. 290 tys. zł. W każdym bądź razie należności te z roku na rok są wykazywane w pozycji krótkoterminowych, choć jak widać na powyższym wykresie zbyt dużych ruchów tutaj zaobserwować nie można. Dla mnie osobiście jest to jednak pierwszy niepokojący sygnał co do realności tej, dość jednak istotnej, kwoty.

Zagadnienie numer dwa to rozliczenia międzyokresowe kosztów. Pozycja ta na koniec 2017 roku wynosiła 214 tys. zł, podczas gdy na koniec września 2019 roku już ponad 761 tys. zł. W tym wypadku trzeba jednak przyznać, że jeszcze większa wartość (ok. 976 tys. zł) została wykazana na półrocze 2019 roku. Niestety tutaj również ani raport kwartalny ani również roczny nie pozwala zrozumieć jakie koszty są zawieszane w tej pozycji bilansowej i kiedy są zaksięgowywane do rachunku zysków i strat ewentualnie zawieszane na innej pozycji bilansowej i amortyzowane w czasie.

Spółka wykazuje 1,395 mln zł (10,4 proc. bieżącej sumy bilansowej i prawie 15 proc. na koniec 2018 roku) w pozycji długoterminowe aktywa finansowe – akcje i udziały. Niestety również nie potrafiłem znaleźć informacji na ten temat w sprawozdaniu spółki za trzeci kwartał, ani również w skonsolidowanych sprawozdaniach rocznych za lata 2015, 2016, 2017 i 2018. Oczywiście pojawiła się nota objaśniająca, która mniej więcej tyle wniosła, co poprzednio pisana nota o innych należnościach. W sprawozdaniu jednostkowym na dzień 31 grudzień 2018 roku spółka ładnie wymienia posiadane akcje/udziały wraz z wartościami: CAC PV (1,350 tys. zł), Voolt (805 tys. zł), Chata SP. z o.o (10 tys. zł0 oraz SPV Energia (2.,015 tys. zł). W teorii najbardziej zbliżone wartością są udziały w spółce CAC PV Sp. z o.o., gdzie Novavis posiada 90 proc. udziałów. Jednak biorąc pod uwagę, że analizujemy sprawozdanie skonsolidowane, to wszystkie wartości nabytych udziałów w podmiotach konsolidowanych metoda pełną powinny być wyeliminowane. Tutaj jednak wciąż tkwi wartość 1,395 mln zł i nie jest ona dla mnie wytłumaczalna, a brak rzeczywistych not objaśniających nie ułatwia zrozumienie tego tematu. Oczywiście mogłyby się tutaj znaleźć wartości nabytych udziałów w spółkach, które nie są konsolidowane metodą pełną, ale spółka milczy na ten temat w swoim sprawozdaniu.

Rachunek wyników to też znaki zapytania

Proszę spojrzeć na wyniki kwartalne za ostatnie 7 okresów, w szczególności na pozycje zaznaczone kolorem pomarańczowym.


kliknij, aby powiększyć


Na pierwszy rzut ok idą przychody ze sprzedaży towarów (pozycja „Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów”), które w drugim półroczu 2018 roku nie wykazują wartości, natomiast koszty z nimi związane (wartość sprzedanych towarów i materiałów) w trzecim kwartale są nawet ujemne i w efekcie wykazywana jest tylko sprzedaż bez kosztów! W kolejnym kwartale (zapewne już po reakcji biegłego rewidenta) pojawia się 331 tys. kosztów. W efekcie marża na towarach, która narastająco za 9 miesięcy wynosiła 100 proc., spada do niecałych 70 proc. W tym roku sytuacja jest bardzo podobna i spółka również nie wykazuje kosztów towarów, które zostały sprzedane. Przynajmniej nie wykazuje w pozycji, która wydaje się być dla niej naturalna (wartość sprzedanych towarów i materiałów). Zarząd spółki w sprawozdaniu kwartalnym najprawdopodobniej próbuje to tłumaczyć pisząc, żekliknij, aby powiększyć


Przyznam się, że nie rozumiem takiego sposobu wykazywania przychodów bez kosztów. Ja jednak zostałem „księgowo wychowany” na zasadzie współmierności przychodów i kosztów, ale jak widać spółka, przynajmniej w sprawozdaniach kwartalnych, nie do końca za nią podąża. Nie rozumiem również pomysłu księgowania zaliczek w przychody, jeśli już w ogóle to powinny za nimi pójść proporcjonalnie powiązane z tymi zaliczkami (przychodami?) koszty. Próbowałem znaleźć jakieś wytłumaczenie w stosowanych przez spółkę zasadach rachunkowości opisanych bądź to w sprawozdaniu kwartalnym bądź rocznym. Niestety nie natrafiłem na nic co by rozwiało moje wątpliwości.

Kolejna kwestia to pozycje kosztów rodzajowych: zużycie materiałów i energii oraz usługi obce, które zanotowały dość istotne zmiany w czwartym kwartale 2018 roku. Sprawozdanie niestety również milczy w tym temacie, a szkoda. Niestety tak duże zmiany powodują, ze pytanie o jakość prowadzenia ksiąg rachunkowych nasuwa się samo.

Wynagrodzenia są przez pierwsze 3 kwartały 2018 roku dość nieznaczne i zwiększają się w ostatnim kwartale ponad dwukrotnie, po czym w kolejnych kwartałach 2019 roku znów wracają do niskich wartości... Tutaj też możemy stawiać tylko hipotezy. W spółce rośnie pozycja rozliczenia międzyokresowe kosztów i być może tam właśnie jest kapitalizowana część kosztów wynagrodzeń, której nie widać w rachunku wyników. Oczywiście nie widać do momentu zatwierdzenia sprawozdania rocznego, gdy może się okazać, że biegły rewident ma inne podejście co do klasyfikacji takich kosztów.

Podobna sytuacja jest w pozycji pozostałe koszty rodzajowe, które w czwartym kwartale 2018 roku wyniosły ponad 400 tys. zł w porównaniu do niecałych 50 tys. kwartał wcześniej. Być może były tutaj zaksięgowane jednostkowe koszty nie związane bezpośrednio ze sprzedażą, ale już same wartości są zastanawiające. Osobiście to jednak spodziewałbym się odwrotnej sytuacji (zamiany wartości tych kosztów między kwartałem trzecim a czwartym) pamiętając o sprzedaży z trzeciego kwartału 2018 roku na poziomie 1,9 mln zł i zaledwie 143 tys. zł w ostatnim kwartale 2018 roku.

Kolejna wątpliwość dotyczy w zasadzie bardzo zbliżonych, a czasami wręcz identycznych wartości zysku na sprzedaży oraz zysku netto w ciągu 3 pierwszych kwartałów 2018 i 2019 roku. To w oczywisty sposób nasuwa pytanie, czy spółka dla zminimalizowania sobie pracy (lub z innych powodów) nie księguje terminowo transakcji na pozostałej działalności operacyjnej, finansowej czy podatku dochodowego. Te wszystkie pozycje pojawiły się koniec końców w czwartym kwartale 2018 roku. Mowa tutaj oczywiście o sprawozdaniu zatwierdzonym przez biegłego rewidenta.

Bardzo dobry wynik trzeciego kwartału 2019 roku

Spółka zaraportowała bardzo dobre wyniki trzeciego kwartału, podobnie jak i w ujęciu narastająco za 9 miesięcy.kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć


Same liczby wyglądają bez dwóch zdań imponująco. Lecz ja jednak zwróciłbym uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze wcześniej już wskazany brak kosztu sprzedanych towarów i materiałów. To powoduje dość istotną niepewność co do rzeczywistej rentowności, która w czwartym kwartale może być istotnie skorygowana w dół.

Druga sprawa to brak rozpoznanego podatku dochodowego, co przy tak wysokim zaraportowanym zysku wydaje się być zastanawiające. Po trzecie spółka raportuje wynagrodzenia na poziomie 27 tys. kwartalnie, czyli 9 tys. miesięcznie. Novavis informuje również, że na koniec września współpracował z 32 osobami, w tym 14 związanymi w postaci umowy o pracę. Przeliczając na wynagrodzenie osobowe wychodzi kwota w praktyce poniżej wynagrodzenia minimalnego. To jednak jasny sygnał, że pewna część kosztów wynagrodzeń jest kapitalizowana na RMKC. A problemem jest to, że nie wiemy jakie projekty się toczą, których koszty są zawieszane na bilansie i nie obciążają rachunku wyników.

Kolejna rzecz i być może najistotniejsza w tej całej wyliczance. Proszę zwrócić uwagę, że co prawda sprzedaż w trzecim kwartale wyniosła ponad 5 mln zł, a zysk netto prawie 2,8 mln zł, ale niespecjalnie przełożyło się to na operacyjne przepływy pieniężne. A mówiąc wprost nie przełożyły się praktycznie w ogóle, ponieważ OCF zaraportowany za trzeci kwartał to 92 tys. zł, natomiast narastająco to 216 tys. zł. Proszę zresztą spojrzeć na części składowe operacyjnych przepływów pieniężnych (OCF) w ostatnich okresach.kliknij, aby powiększyć


Z powyższego wykresu bezsprzecznie wynika, że pomimo raportowania dość znacznych zysków np. w pierwszym półroczu 2018, czy pierwszym i trzecim kwartale 2019 roku nie miało to istotnego przełożenia na operacyjne przepływy. Główną przyczyną był bowiem istotny wzrost należności, który w znacznym stopniu redukował wykazywane zyski. Na przykładzie wyników ostatniego kwartału można to opisać w następujący sposób. Spółka wykazała ponad 5 mln zł przychodów, ale znaczna ich część nie została ściągnięta przed końcem kwartału W efekcie należności handlowe wzrosły do 3,9 mln zł czyli aż o 2,9 mln zł. Można mieć tylko nadzieję, że wykazana sprzedaż w trzecim kwartale zamieni się w gotówkę w okresie właśnie się kończącym i pozycja pieniężna spółki eksploduje. Raz jeszcze podkreślę jednak w wypadku tej spółki niepewność co do raportowania nawet tak oczywistej pozycji jak środki pieniężne, tak jak w sprawozdaniu za rok 2018.

Podsumowanie

Spółka od pierwszego kwartału 2018 roku zaczęła raportować istotnie wyższe przychody ze sprzedaży, co przełożyło się na zyski. Niestety istnieje wiele znaków zapytania zarówno w zakresie pozycji bilansowych (długoterminowe aktywa finansowe, inne należności, RMKC, etc.) jak i księgowania transakcji gospodarczych (vide korekty między sprawozdaniem kwartalnym a rocznym 2018 roku). To wszystko powoduje, ze inwestorzy powinni być dość czujni i ostrożni, pomimo tego, że spółka dynamicznie rośnie na bardzo modnym, gorącym i perspektywicznym rynku.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj


Powyższa treść przez 365 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 2 stycznia 2020 12:13

Smutny
0
Dołączył: 2017-03-01
Wpisów: 9
Wysłane: 12 stycznia 2020 20:22:31 przy kursie: 10,90 zł
To jakich wyników spodziewamy się po 4Q? 3Q zaskoczył wszystkich...wszyscy spodziewali się 1,5-2 mln PLN a wyszło 2.7 ... czego możemy spodziewać się po 4Q?


tomekstan24
0
Dołączył: 2010-03-25
Wpisów: 70
Wysłane: 13 stycznia 2020 00:39:31 przy kursie: 10,90 zł
jeszcze większego zaskoczenia ?

tomekstan24
0
Dołączył: 2010-03-25
Wpisów: 70
Wysłane: 14 stycznia 2020 18:19:44 przy kursie: 12,30 zł
dziś coś ciekawego opublikowali jest mowa o 200 MWGp obecnie oddają inestycje na poziomie 5 ,10 MWGp . to wyglada na skokowe zwiększenie biznesu , a kapitalizacja jak tam ?

koło 100 mln zł a nawet mniej , potencjał do wzrostów jest ?

Krzysiu
0
Dołączył: 2010-10-21
Wpisów: 27
Wysłane: 15 lutego 2020 13:26:14 przy kursie: 11,40 zł
I mamy raport za 4 kwartał. Wynik za 2019: 4,4 mln dochodu. Przy porównaniu z cyberatonem 1,6 i jego kapitalizacji na poziomie 65 mln Novavis wydaje się być bardziej perspektywiczny. 2020 zapowiada się bardzo ciekawie dla spółki

krewa
krewa PREMIUM
398
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 986
Wysłane: 28 czerwca 2020 20:31:57 przy kursie: 12,15 zł
NOVAVIS - analiza techniczna na życzenie


Najpierw przypomnę wykres z 6 maja, na którym zaznaczyłem strefę obfitującą w pokłady podaży. Jak widać na kolejnym wykresie, właśnie w tym przedziale cenowym i utkwiły notowania.

kliknij, aby powiększyć


Obecnie kurs akcji Novavis nie ma określonego trendu, trwa konsolidacja, która w założeniu ma umożliwić atak na ATH. Pozytywnym akcentem wykresu są słupki popytowych sesji, wykraczające poza średnią. Oznacza to, że popyt kontroluje sytuację i trwa zbiór nawisu podażowego. W przypadku wybicia szczytu poziomem docelowym stanie się 22,30 zł.
Wsparcia znajdują się na poziomach 9 zł i 7,80 zł

kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,986 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +170,58% +34 116,32 zł 54 116,32 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło