pixelg
Kiedy dno bessy? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kiedy dno bessy?

Vox
3
Wpisów: 6 041
Wysłane: 3 grudnia 2019 23:27:21
Cytat:
Oczywiście, że chcę prostować. Inaczej na zawsze będziemy grajdołkiem i z GPW wygrają różne prywatne rozwiązania, a na naszej giełdzie pozostaną same spółki państwowe - no i te groszowe.

czas na nacjonalizację gamedev :-)

kmsc2
kmsc2 PREMIUM
2
Wpisów: 179
Wysłane: 7 grudnia 2019 10:36:54
"Cytat:
Oczywiście, że chcę prostować. Inaczej na zawsze będziemy grajdołkiem i z GPW wygrają różne prywatne rozwiązania, a na naszej giełdzie pozostaną same spółki państwowe - no i te groszowe.

czas na nacjonalizację gamedev :-)"

I w Cyberpunku zamienią Keanu na Mateusza Króla...
Edytowany: 7 grudnia 2019 10:37

Joker
Joker PREMIUM
0
Wpisów: 1 624
Wysłane: 8 grudnia 2019 12:23:52
Szukam jakiegoś instrumentu pozwalającego partycypować w spadkach na SP500, który nie wygaśnie mi po 3 miesiącach i na którym nie wyrzuci mnie z powodu nie wystarczającego depozytu jak źle się wstrzelę.

Naturalnym kierunkiem jest ETF. Znalazłem coś takiego: Lyxor S&P 500 Daily (-2x) Inv Ucits Etf
info.bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/...

Ma ktoś może inne sugestie co ewentualnie mogę kupić?

Adagio
7
Wpisów: 572
Wysłane: 9 grudnia 2019 13:47:00
Na tym tez mozna stracic, to co jest bez ryzyka, jest z reguly tez malo oplacalne.

Probowales opcji? Mozesz wybrac dluzszy termin wygasniecia np dopiero 2021, minusem dlugiego terminu jest niestety wyzsza premia, tzn opcja kosztuje wiecej i na spadkach mozna zarobic 100-200% a na krotkich terminach nawet 1000%, ryzyko takie same zainwestowany kapital wave

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Wpisów: 793
Wysłane: 26 stycznia 2020 20:51:25
To cytat z wątku PKO BP
@januszw:
Też uwazam ze nastapi krach dużo wiekszy od tego z 1928 r .jest taka różnica ze tamte spółki tworzyly realna gospodarke a tu hossa jest napedzana np.producentem seriali nie np. firmami umjejącymi maagazynować energię albo produkujące szczepionki na raka.Coś mi ze i się wydaje ze po wybarch w USA bedzie cos takiego ze chyba sie nie pozbieramy a rok 2008 to tylko bedzie maly epizod?
I, teraz odpowiedź @le Rom
Rynek akcji PKO zatrzymuje się okrakiem, dając sobie szansę ruchu 40% w-te lub we-te.
Może być i tak, że prawdy nigdy nie poznamy. Są i tacy, którzy twierdzą, że jej nie ma-ona nie istnieje.
Jednak na dany moment przy określeniu współrzędnych geograficznych i stanie ducha w narodzie, jakiś zarys jej należy poszukiwać. I oto tu właśnie chodzi, a pieniądz to tak po drodze jest, albo go nie ma.
A, teraz ja:
Pytanie brzmi, co to jest „realna gospodarka” – bo tak, która upadła w 1928 r. „Ne wrati”. To Netflix, baterie i szczepionki są teraz realne – nie stale, przemysły i inny „hardware”.
Procesy giełdowe będą podobne – bo hasło „tym razem będzie inaczej” jest zwykłą bajką. Zawsze jest tak samo. Kapitalizm to twór „cykliczny”, napędzany pieniądzem, a więc na przemian strachem i zachłannością.
Jedynym pewnikiem jest to, że nic nie jest pewne.

Szukamy krachu – i nie wiemy co to jest krach. Jeżeli pozbawimy wykresy skali, to widziany kilka dni temu „krach” na CDR był przerażający. To też mówi nam, że wszystko jest względne.

Prawdą zatem jest to prawdy nie znamy.

Uważnie czytam posty @le Rom. Zarzuca się im niezrozumiałość, dziwność – ale to jeszcze jeden przejaw naszej rzeczywistości. Ona (przynajmniej na giełdzie) jest bardziej taka, jaką przedstawia @le rom, niż to czym często epatują nas analitycy, guru i politycy.

Wracając do prognoz – jak wiadomo, najtrudniej jest prognozować przyszłość. Dlatego (@januszw), jeżeli jesteś inwestorem lub spekulantem czy czymkolwiek się mienisz na rynku – nigdy nie przewiduj nigdy nie zgaduj. Zawsze idź za rynkiem – to oszczędzi ci wiele cierpień (no i zainstaluj sobie polskie czcionki). Wtedy, jak nawet dojdzie do „krachu” to będziesz na to przygotowany. Najgorzej jest ciągle zgadywać i ciągle odbijać się od ściany. Kolejnym sztampowym i prawdziwym powiedzeniem jest, że rynek będzie dłużej nieracjonalny niż ciebie na to stać – wiec bądź gotowy wtedy, kiedy to czego oczkujesz w końcu się stanie.

NB – ktoś odświeżył wątek „Kiedy szczyt hossy” czyli – może „a contrario” w końcu doczekasz się swojej bessy.

tratata
tratata PREMIUM
2
Wpisów: 934
Wysłane: 27 stycznia 2020 13:23:47
Joker napisał(a):
Szukam jakiegoś instrumentu pozwalającego partycypować w spadkach na SP500, który nie wygaśnie mi po 3 miesiącach i na którym nie wyrzuci mnie z powodu nie wystarczającego depozytu jak źle się wstrzelę.

Naturalnym kierunkiem jest ETF. Znalazłem coś takiego: Lyxor S&P 500 Daily (-2x) Inv Ucits Etf
info.bossa.pl/pub/KIDs/KID-EX/...

Ma ktoś może inne sugestie co ewentualnie mogę kupić?

Możesz rozegrać to opcjami na etf SPY. Kupić albo puty z niskim strajkiem albo zrobić stelaż w dół, czyli covered puta i w razie czego posługiwać się callami. Bartek Szyma z USSTOCKS zrobił kiedyś fajny masterclass na temat takiego rozegrania na netflixie gdy było wiadomo, że jakaś tam cena będzie przez dłuższy czas górną bandą. Mega cashflow to przynosiło.

Napiszę bardziej szczegółowo. Kupujesz długoterminowego puta i wystawiasz pod niego krótkoterminowego puta. Rolujesz go najczęściej jak to możliwe. Jak kurs zjedzie znacznie w dół to zabezpieczasz sobie część zysku wynikającą z różnicy między strajkami putów strategią zbudowaną na callach czyl kupnem calla po niższym strajku jak na pucie albo trochę powyżej i wystawieniem dwóch calli jeszcze wyżej tak żeby sfinansowały kupno tego jednego. Jak kurs SPY będzie szedł w górę to zarabiasz na wystawionych putach jak w dół to tak samo. Jak spadnie w dół i urośnie to masz zysk obroniony callami. Jedyny problem to jak kurs spadnie a potem urośnie i przebije BEP na stelażu z calli bo wtedy możesz ponieść spore straty, ale w zasadzie tylko w taki scenariuszu a tak zarabiasz co tydzień na wartości czasowej wystawianego puta. Najlepiej mieć kilka covered putów i mniej stelaży z callami. Czyli np 3 covered puty i 1 strategia na callach bo wtedy minimalizujesz ryzyko strat a jednak bronisz wypracowanych zysków. Co tydzień masz 2 rodzaje zysków. 1 to zysk z cashflowu na wystawianym pucie a drugi to z rolowania w dół i zwiększania różnicy strajków na kupionym pucie i wystawionym.
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.
Edytowany: 27 stycznia 2020 13:47

tratata
tratata PREMIUM
2
Wpisów: 934
Wysłane: 27 stycznia 2020 13:52:09
To chyba jednak była Tesla a nie Netflix, coś mi się pomieszało. Nie mogę już edytować poprzedniego posta
To w zasadzie nazywa się chyba poor man na putach a nie covered put
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.
Edytowany: 27 stycznia 2020 14:02

Vox
3
Wysłane: 27 stycznia 2020 13:54:33
jak sądzicie, czy paraliż sądów w tym kraju przełoży się jakoś na gospodarkę?

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosc...
Edytowany: 27 stycznia 2020 13:55

Scipio
0
Wpisów: 163
Wysłane: 27 stycznia 2020 15:47:57
Z symulacji speców od chorób zakaźnych wynika że szczyt zachorowań wypadnie dopiero w kwietniu-maju, więc to co teraz obserwujemy to dopiero rozgrzewka :/

kliknij, aby powiększyć

Chyba zapowiada się poważniejsze wietrzenie rynku.

Vox
3
Wysłane: 30 stycznia 2020 13:20:18
ciekawie dzieje sie w gónictwie:

www.wnp.pl/gornictwo/dwie-opcj...

Cytat:
"W Polskiej Grupie Górniczej, kontrolowanej przez największe krajowe koncerny energetyczne, zrodziły się dwa pomysły na to, jak poradzić sobie z rosnącymi zapasami węgla i utrzymać płynność finansową. Jak ustaliliśmy, w pierwszej kolejności spółka chce przekonać państwowe firmy energetyczne, by odbierały całą produkcję z jej kopalń i to bez względu na koszty

czyli prąd podrożeje?

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 14:14:45
Ktoś mógłby pomyśleć, że dostanie ten węgiel za darmo.

Jeśli jakiś dyrektor to powiedział to nie powinien być dyrektorem.

Vox
3
Wysłane: 30 stycznia 2020 14:17:59
dlatego tylko gamedev, jakiekolwiek spolki produkcyjne są bezsensu bo zyski zjedzą koszta energii...

spolki handlowe, zakaz handlu w niedziele plus podwyżki minimalnej (tak wiekszosc ludzi robi w tej branży na minimalnej)

itd.... tylko gamedev.

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 278
Wysłane: 30 stycznia 2020 18:04:11
Vox napisał(a):
ciekawie dzieje sie w gónictwie:

www.wnp.pl/gornictwo/dwie-opcj...

Cytat:
"W Polskiej Grupie Górniczej, kontrolowanej przez największe krajowe koncerny energetyczne, zrodziły się dwa pomysły na to, jak poradzić sobie z rosnącymi zapasami węgla i utrzymać płynność finansową. Jak ustaliliśmy, w pierwszej kolejności spółka chce przekonać państwowe firmy energetyczne, by odbierały całą produkcję z jej kopalń i to bez względu na koszty

A może by tak ten węgiel z powrotem zakopać. Ludzie mieliby pracę... thumbright

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 18:17:17
Scipio napisał(a):
Z symulacji speców od chorób zakaźnych wynika (...)

"Quarantine of movement would have limited effects"

Dosyć ciekawa teza Think

"Limited" chyba nie jest tu idealnym określeniem. Wykresy są na oko identyczne. Zatem pojawia się pytanie czy ci spece nie są czasem tak wyspecjalizowani w wirusach, że na poznanie Excela i jak się robi wykresy, nie wystarczyło czasu.

NIe jest to znowu takie nieprawdopodobne. W Fukushimie "eksperci" podawali na początku złe odczyty promieniowania, bo im się podziałka w liczniku skończyła. blackeye
Edytowany: 30 stycznia 2020 18:19

Scipio
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 18:37:17
Nie ma pomyłki. Mleko się rozlało. Tu masz źródło:

www.med.hku.hk/f/news/3549/741...

kliknij, aby powiększyć

Edytowany: 30 stycznia 2020 18:40

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 18:43:56
legs napisał(a):
Też uwazam ze nastapi krach dużo wiekszy od tego z 1928 r .jest taka różnica ze tamte spółki tworzyly realna gospodarke a tu hossa jest napedzana np.producentem seriali nie np. firmami umjejącymi maagazynować energię albo produkujące szczepionki na raka.Coś mi ze i się wydaje ze po wybarch w USA bedzie cos takiego ze chyba sie nie pozbieramy a rok 2008 to tylko bedzie maly epizod?

Jeśli "producentem seriali" jest Netflix, to hossa tam jest akurat "zapauzowana" i chwilowo niczego nie napędza. :)
W 1928 roku nie było na rynku miejsca dla producentów seriali. Dziś TO właśnie jest wartość. Czasy się zmieniły, świat się zmienił, technologia się zmieniła, gusta się zmieniły, popyt się zmienił. Wtedy firmy tworzyły realną gospodarkę i teraz też ją tworzą. To gospodarka jest inna, więc liczą się inne firmy.
Problemem jest to, że wyceny giełdowe szybują pod niebiosa w relacji do fundamentów firm. Chociaż to też niekoniecznie jest problemem, jeśli te fundamenty miałyby szybko rosnąć. A biorąc pod uwagę postęp techniczny, jest to możliwe. Albo raczej nie jest to niemożliwe :)

Na producentów baterii i szczepionek przyjdzie czas. Dzieje się, ale na razie te technologie są w powijakach. Cierpliowści :)

Na rynek w końcu przyjdzie korekta. Będzie głęboka, bo to będzie korekta głównego impulsu. Ale tylko korekta. Partycypacja giełdziarzy w społeczeństwie jest niska. I to globalnie. Zawdzięczamy to Kryzysowi z lat 2008/2009. Jesteśmy w pierwszej fali głównego, wielodekadowego impulsu. Dlatego efekty korekty, jakkolwiek bolesne dla nas giełdziarzy, nie będą druzgocące dla reszty świata. Do następnego "prawdziwego" krachu daleka droga. Zdążymy się zestarzeć :)
Edytowany: 30 stycznia 2020 18:46

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 19:26:19
Przepraszam, ale ja tego nie napisałem lecz cytowałem innego dyskutanta.

Sam jestem zwolennikiem poglądu o głębokiej korekcie, chociaż wielu wda się to krachem. Jednakże - proszę zauważyć, że we wszystkich dotychczasowych "krachach" rzeczywistość wyłaniająca się była mniej więcej taka sama jak przed krachem. Tym razem też będzie podobnie, co oznacza, że punkt zwrotny w rozwoju gospodarki nastąpi jeszcze nie teraz. Ponieważ każdy kolejny "krach" jest większy ilościowo (chociaż procentowo jest inaczej), któryś kolejny ujmie taką wielką część bogactwa gospodarczego, że odzyskanie tego, co stracone stanie się niemożliwe. Najbliżej byliśmy tego ok. 1930 r., ale w kolejnych 30+ latach nastąpił olbrzymi postęp społeczny i gospodarczy. W końcu jednak problemy cywilizacyjne, środowiskowe i rosnąca elitarność bogactwa doprowadzą do kryzysu. Jeżeli w takiej chwili nie dojdzie do przełomu technologicznego to będziemy mieli do czynienia z przełomową dla historii ludzkości zawieruchą. Można tylko zgadywać kiedy mogłoby dość do tego, przypuszczam jednak że najwcześniej w drugiej połowie 21 wieku.

Do tego czasu każdy "krach" będzie tylko poważnym zafalowaniem rozwoju - ale graczom giełdowym, dla których horyzont 2-3 lat to wieczność zda się on być końcem świata

Scipio
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 20:49:47
Wirus ma nazwę: 2019-nCoV acute respiratory disease.

WHO ogłasza public health emergency. Chwalą Chiny, ale boją się epidemii wirusa w biedniejszych państwach bez odpowiedniego zaplecza medycznego.

kliknij, aby powiększyć

Edytowany: 30 stycznia 2020 20:50

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 21:11:40
@lesgs:
Też stawiam na 2-gą połowę tego wieku. A nawet czwartą ćwiartkę. Kiedyś (bardzo dawno temu) tak on the back of the envelope, czyli "na kolanie" wyszło mi gdzieś w okresie 2075 - 2095r.

Natomiast nie podchodzę do sprawy aż tak pesymistycznie. Właśnie dlatego, że procentowo to jest zawsze mniej więcej tak samo, odrobienie strat będzie nadal takim samym wyzwaniem, a nie większym. Strata będzie nominalnie większa, ale zdolność do recovery też będzie odpowiednio większa.

Problemem jest koncentracja bogactwa. Być może zmierzamy do jakiegoś neofeudalizmu. Świata w rodzaju Elizjum, albo Altered Carbon. Mam na myśli aspekt społeczny, a nie technologiczny.

Przełom technologiczny na pewno nastąpi. Kolejna transformative technology już się rodzi (AI). Kolejny puzzle, żeby to się stało, właśnie wskakuje na swoje miejsce (5G). Najprawdopodobniej to właśnie ten przełom będzie ciągnął nas w górę przez cały 21. wiek i przeobrazi świat i społeczeństwa. Aż impuls się wypali.
A w międzyczasie wymyślimy i zacznie się rodzić coś nowego i następnego.

Uważam, że to działa w tę stronę i w ten sposób.
Edytowany: 30 stycznia 2020 21:26

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Wysłane: 30 stycznia 2020 21:51:12
Pewne wątpliwości zostają. Nowe technologie i nowe rewolucje dają olbrzymi postęp, ale beneficjentów tego postępu jest coraz mniejsza grupa. Elektryczność przyniosła korzyści wszystkim, ale już Internet wymaga pewnych umiejętności (np. czytanie, pianie). Kolejne rewolucje będą stawiać coraz to większe wymogi dla przeciętnego użytkownika i "pozytywnych odbiorców" może być coraz mniejsza liczba ludności. Wraz z postępem liczba mniej lub bardziej wykluczonych będzie rosła. Tak jest, gdyby dotychczasowy rozwój przebiegał zgodnie z istniejącymi zasadami i normami. Ten przełom, który uważam za konieczny musi zmienić te właśnie zasady gry. Czy to będzie AI - może, ale po prostu nie wiem.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość