pixelg
Mój portfel inwestycyjny "Masa" - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

24 25 26 27 28 29 30 31

Mój portfel inwestycyjny "Masa"

h3rlitz
0
Wpisów: 227
Wysłane: 15 lipca 2019 14:24:00
A można wiedzieć jakie są kryteria wyboru waloru do portfela?
Bo z tego co widzę to strasznie buja tym portfelem i transakcje nie są ani typowo daytradingowe ani krótkookresowe.

Masa
4
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 795
Wysłane: 15 lipca 2019 15:24:58
Odpowiem w ten sposób.
4 kwietnia napisałem iż zmieniam taktykę na bardziej agresywną. Zgodzę się z Tobą że transakcje nie są ani na długi termin ani na krótki a to dlatego ponieważ mają one przynosić zysk. I to jest główna idea mojej inwestycji. Czy portfelem buja ? Jak dobrze wiesz najważniejsze są transakcje zakończone to one pokazują nam jaki zysk lub stratę odnieśliśmy w danym roku. To co jest pomiędzy jest mało ważne. To tak jak z maratonem i maratończykami. Nieważne w którym miejscu stawki znajdujesz się biegnąc. Najważniejszy jest koniec i miejsce które zajmiesz na końcu biegu.
Z pozycji zakończonych wygląda to u mnie tak:

CD PROJEKT +2,79%
COGNOR +2,83%
PKN ORLEN +0,57%
TAURONPE +2.98%

Nie wiem gdzie tutaj widzisz bujanie ?
Bo rozumiem gdyby zakończone inwestycje były naprzemienne czyli raz pod wozem raz na wozie ale tutaj jak widzisz do tej pory (i dobrze) każda inwestycja przyniosła zysk a to jest główną ideą inwestycji :)
Przypuszczam że może pod nazwą "bujanie" chodzi Ci o to co dzieje się z kursem między kupnem a sprzedażą ? Jeżeli tak to naprawdę uwierz mi nie ma to dla mnie najmniejszego znaczenia. Najważniejsze aby cały czas monitorować inwestycje i ewentualnie podejmować jakieś działania.
Pozdrawiam.
Cytat:
Business and business every day :)

Masa
4
Wysłane: 14 grudnia 2019 14:44:19
Kończy się nam rok powoli. Z zakończonych pozycji kolejny rok przyniósł zyski. Nie jest on może jakiś zbyt duży bo +3.34% ale mnie jak zwykle cieszy. Zysk będzie jeszcze większy po sprzedaży funduszy które w sumie na dzień dzisiejszy przynoszą mi +2.98% zysku.
Ponieważ nie kończę przygody z giełdą bo to moje jakoby hobby więc będę chciał że tak powiem ominąć zapłacenie podatku a że pozycje które obecnie posiadam w portfelu czyli KBJ i PGNiG mam na minusie będę chciał sprzedać trochę akcji jednej ze spółek do wysokości zysku żeby go wyzerować po czym po Nowym Roku odkupić te same akcje zaniżając sobie przez to średnią cenę zakupu. Upiekę w ten sposób dwie pieczenie na jednym ogniu bo uniknę zapłacenia podatku od zysku i obniżę cenę kupna.
Oczywiście to jest normalne posunięcie a pytanie moje do obserwujących mój portfel brzmi czy znają może jakiś ciekawszy sposób na uniknięcie podatku ? A jeżeli jest takowy czy go stosują ?
Cytat:

Masa
4
Wysłane: 24 grudnia 2019 14:39:55
Czas na krótkie podsumowanie 2019 roku.
Przyniósł mi on dużo wyższy zysk niż rok poprzedni więc nic tylko się cieszyć :)
W zasadzie wszystkie transakcje z zakończonych przyniosły mi zysk oprócz ostatniej na PGNiG ale ta transakcja była wykonana specjalnie celem zniwelowania podatku :)
W portfelu na przyszły rok pozostają akcje PGNiG i KBJ które to są poniżej ceny zakupu.
Rok 2018 +0.80%
Rok 2019 +3.14%
Wynik może nie powala ale uważam za dobry jak na swoje możliwości a przede wszystkim czas poświęcony giełdzie. Mam nadzieję iż kolejny przyniesie jeszcze lepsze wyniki :)
Pozdrawiam Wszystkich czytelników Stockwatch życzę Wesołych Świąt i udanych transakcji w 2020 roku :)
Cytat:

Masa
4
Wysłane: 2 stycznia 2020 22:47:59
Ech te dzisiejsze wzrosty...człowiek nie wie czy cieszyć się czy płakać bo niby patrząc z punktu widzenia że mam akcje w portfelu pozostałe z minionego roku to wzrosty cieszą ale gdy popatrzę z punktu widzenia iż chcę portfel powiększyć o kilka spółek to już takiej radości wzrosty nie dają :)
Najbardziej optymalnym scenariuszem były by wzrosty spółek posiadanych a spadki tych które chcę kupić tylko że giełda to nie koncert życzeń Shame on you

Cytat:

Masa
4
Wysłane: 7 stycznia 2020 16:01:02
Dzisiaj dokonałem zakupu pierwszej ze spółek które powiększą mój portfel i jest nią DOMDEV.
Mam nadzieję że inwestycja będzie udana :)
Cytat:

Masa
4
Wysłane: 8 stycznia 2020 09:39:23
Zakupów ciąg dalszy. Na dzisiejszej sesji kupiłem akcje PEKAO i CCC.
Cytat:

martea7
0
Wpisów: 39
Wysłane: 8 stycznia 2020 10:46:54
Pekao mam już w portfelu a na CCC tez się czaje :) może jeszcze troche spadnie

Masa
4
Wysłane: 9 stycznia 2020 13:01:26
Cytat:
Pekao mam już w portfelu a na CCC tez się czaje :) może jeszcze troche spadnie

No i proszę jak na życzenie jest przecena :)
Cytat:

Masa
4
Wysłane: 9 stycznia 2020 20:09:55
Na dzisiejszej sesji kupiłem akcje PZU.
Jeszcze jedna spółka i powinien być komplet :)
Cytat:

tjankow2
0
Wpisów: 32
Wysłane: 10 stycznia 2020 18:00:19
Z zaciekawieniem przeczytałem historię tego portfela. Inwestowalem aktywnie przez ostatni rok. Kiedyś w 2008 roku krótko spekulacyjnie. Więc można powiedzieć jakbym zeszły rok uczył się od nowa. Zresztą teraz są zupełnie inne realia. Po mału też próbuje budowac akcyjne IKZE (pierwsze wpłaty w grudniu 2018). Na IKZE mam zysk 14% (bo tu raczej nie spekuluje). Na zwykłym rachunku byłbym na malej stracie gdyby nie pudkusila mnie gra na FW20 z 3-4 krotna dźwignia :-o .

Chyba cierpię na podobny roblem jaki zauważyłem w Twoim portfelu. Przez mój portfel przewijają się różne spółki i różne pomysły. Jedne generują zysk, drugie stratę. W momencie zniechęcenia - potrafię sprzedać cały portfel (na IKZE zdążyło się to raz) na normalnym rachunku dwa razy. Po prostu za dużo w tym portfelu się dzieje - czasami jest chaos.

Gdy portfel da mi popalic stratami, kolejne transakcje potrafię zamykac na małym zysku, ciesząc się że wychodzę ogółem na "0" albo mały plus.

Moje przemyślenia ostatnich dni. Postanowienie noworoczne. ;) Nie kupuje spółek w trendach spadkowych w nadziei na zmianę trendu, jeśli nie wystapi kilkumiesięczny 'boczniak', lub wyraźną akumulacja + dobre informacje że spółki. Dobre informacje należy umieć filtrować. Nie wystarczy informacja o zwykłym zwiększeniu przychodów. Patrz wyskok CCC na 250zl po zwiększeniu sprzedaży kwartał/kwartal- to byl idealny moment na dystrybucję akcji przez dużych graczy. Spółka ma inne problemy. Czy już napływają dobre i formacje?

Muszę rozumieć produkt spółki i rozumieć dlaczego spółka ma zwiększyć w przyszłości zyski, tudzież rozumieć zagrożenia niepozwalające osiagnac wzrostu. I nie chodzi mi tu o jakąś super analizę fundamentalna, tylko zgrubne "wyczucie", czy to wszystko zagra, no i czy nie ma na "papierze" jakiegoś czynnika dołującego kurs (np. właściciel którego można podejrzewać o chęć zdjęcia spółki z giełdy).

Spółki w których mój pomysł i plan sprawdza się będę trzymal - zamiast zadowalać się 10% zyskiem. W portfelu miałeś CDProjekt po 17zl, DINO po 50. Playway już nie pamiętam po ile. To były moje pewniaki na 2019 rok i aż zazdrość ściska że miałeś je kiedyś po takich fajnych cenach. A mi z tych pewniaków wyszły w tym roku transakcje podobne do Twoich, bo przecież teraz rynek ,,musi spasc", albo kurs jest przegrzany. :-)

No nic. Czyje się zainspirowany bo widzę że ten typ tak ma (inwestor indywidualny) :-))) i trzeba znaleźć metodę aby ominąć tłum (i poradzić sobie ze swoją psychika).

Wojetek
Wojetek PREMIUM
15
Wpisów: 4 504
Wysłane: 10 stycznia 2020 18:35:04
Cytat:
Chyba cierpię na podobny roblem jaki zauważyłem w Twoim portfelu. Przez mój portfel przewijają się różne spółki i różne pomysły. Jedne generują zysk, drugie stratę. W momencie zniechęcenia - potrafię sprzedać cały portfel (na IKZE zdążyło się to raz) na normalnym rachunku dwa razy. Po prostu za dużo w tym portfelu się dzieje - czasami jest chaos.

Gdy portfel da mi popalic stratami, kolejne transakcje potrafię zamykac na małym zysku, ciesząc się że wychodzę ogółem na "0" albo mały plus.

Widzę, że masz również subskrypcję CFRu, więc zapewne zapoznałeś się z moimi podsumowaniami rocznymi portfela. Pytanie czy sam starasz się robić coś podobnego? W przeszłości również miałem problem z utrzymywaniem zysków (nazywam to implozją wyniku). Doskonale to właśnie widać na liczbach, jakie średnio bierzesz zyski, a jakie masz straty. Jeśli zapanujesz nad tym równaniem i będziesz zwiększał średni zysk a zmniejszał średnia stratę - nie ma innej opcji, to musi zarabiać.

Cytat:
Moje przemyślenia ostatnich dni. Postanowienie noworoczne. ;) Nie kupuje spółek w trendach spadkowych w nadziei na zmianę trendu, jeśli nie wystapi kilkumiesięczny 'boczniak', lub wyraźną akumulacja + dobre informacje że spółki. Dobre informacje należy umieć filtrować. Nie wystarczy informacja o zwykłym zwiększeniu przychodów. Patrz wyskok CCC na 250zl po zwiększeniu sprzedaży kwartał/kwartal- to byl idealny moment na dystrybucję akcji przez dużych graczy. Spółka ma inne problemy. Czy już napływają dobre i formacje?

Omijanie szerokim łukiem trendów spadkowych to bardzo dobry i prosty sposób na nie ładowanie się w tracące spółki. W kontekście informacji, oczywiście czasami rynek spóźnia się z ich interpretacją (szczególnie złożonych newsów - pokroju TSUE), ale trzeba zdawać sobie sprawę z asymetrii informacyjnej i niestety w tym przypadku to nie drobny inwestor ma edge, a "grubi".

Cytat:
Spółki w których mój pomysł i plan sprawdza się będę trzymal - zamiast zadowalać się 10% zyskiem. W portfelu miałeś CDProjekt po 17zl, DINO po 50. Playway już nie pamiętam po ile. To były moje pewniaki na 2019 rok i aż zazdrość ściska że miałeś je kiedyś po takich fajnych cenach. A mi z tych pewniaków wyszły w tym roku transakcje podobne do Twoich, bo przecież teraz rynek ,,musi spasc", albo kurs jest przegrzany. :-)

Dobry pomysł :) Statystycznie termin w którym akcje zaczynają naprawdę ładnie pracować to 3 miesiące-3 lata. Jeśli więc trzymamy zbyt krótko (zbyt długo rzadko się zdarza) to nie dajemy statystyce pracować na naszą korzyść. Dwa praktycznie nigdy nie wceluje się w szczyt, jak i w dołek, lepiej trzymać się w trendzie niż "kręcić kółka", bo najczęściej jest bardzo trudno wrócić "na pokład" po dobrej cenie ;).
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" >>> Link <<<

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 10 stycznia 2020 19:10

tjankow2
0
Wysłane: 10 stycznia 2020 20:04:19
@Wojtku, tak, tak mam subskrypcję. zastanawiam się czy przedłużyć.. Może jest jakaś super promocja dla przedłużających? ;)

Wojetek
Wojetek PREMIUM
15
Wpisów: 4 504
Wysłane: 10 stycznia 2020 20:21:39
Z pewnością loyalty bonus to jest jakiś pomysł i myślę, że warto go w przyszłości wziąć pod uwagę. Ale już nie ciągnę tu Masie offtopu ;)
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" >>> Link <<<

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 10 stycznia 2020 20:27

Masa
4
Wysłane: 12 stycznia 2020 14:08:37
Miło mi tjankow2 że zainteresowałeś się moją kroniką i skoro stwierdzasz że popełniałeś podobne błędy to znak dla mnie że podobnie może robić więcej inwestorów.
Ja cały czas staram się ewaluować i "być coraz lepszym" w dziedzinie inwestycji głównie poprzez poprawę własnych błędów choć nieraz zdarzy mi się gafa (patrz CCC). Najgorsze jest to że po nieudanym wejściu w inwestycję człowiek zaczyna szukać pozytywnych aspektów tejże inwestycji zamiast po prostu ją uciąć. I nie chodzi o to że kurs spada po wejściu bo wszedłem w pięć spółek z czego jedna spadła jedna utrzymuje się na poziomie kupna natomiast trzy z nich ładnie urosły a PEKAO nawet o 4.75%.
Chodzi o fakt niedopatrzenia bądź zasugerowania się analizami. Pozytywnymi analizami. Teraz będę musiał zaostrzyć jeszcze bardziej kryteria wyboru i jeśli jeden z aspektów będzie przeciwny wejściu w daną spółkę to po prostu sobie ją odpuścić.
Cytat:

tjankow2
0
Wysłane: 13 stycznia 2020 11:30:43
tak... bardzo podobne błędy. od grudnia 2018 miałem w portfelu m.in.
CD-projekt po ok 150-160
Playway po ok 160
Unimot po ok 13 - wystraszyła mnie korekta która sięgnęła prawie 10 zł,

ze świeższych tematów
Budimex po ok 125 - zamknąłem już po ok 165 bo "za dużo urósł", liczyłem na koretkę do 150 :) i zresztą obawiałem się załamania po tak silnych wzrostach.

na ostatniej korekcie podbierałem Dino w okolicach 136, ale jeszcze jedno "szarpnięcie" w dół na dużym wolumenie mnie wystraszyło i zamknąłem chyba najniżej jak się dało w tej korekcie :)

Na Kruku rozgrywałem shorta poniżej 150, ale odwróciłem na longa (już na kasowym), uważałem, że pokonał bardo ważny opór, ale zamknąłem z jakimś minimalnym zyskiem (!??!).

Kruk zresztą moim zdaniem wygląda jakby rozpędzał się w dłuższym terminie.

jednym słowem... nie pozwalam zyskom rosnąć. ale to jest psychika - wielokrotnie miałem pozycje w portfelu które rosły po 10-15% i wracały do punktu wyjścia, albo wchodziły na stratę (a czasami po prostu potrzebowały czasu żeby wyjść na nowe szczyty). więc zacząłem realizować nawet nieduże zyski. tyle, że jeśli w portfelu trafiają się pozycje z analogiczną stratą - to niestety wynik jest na "0"...

I zerkajac do Twojego portfela i na moje poczynania. widzę, że próbujemy łapać zajączka na 10-20%. a tymczasem, miałeś w portfelu perełki na potencjalny zysk 200-300%+ :)

tjankow2
0
Wysłane: 13 stycznia 2020 12:03:16
Masa napisał(a):
Najgorsze jest to że po nieudanym wejściu w inwestycję człowiek zaczyna szukać pozytywnych aspektów tejże inwestycji zamiast po prostu ją uciąć.

to fakt, ale ja ostatnio próbuję zmienić sposób...

identyfikuję pewną ilość spółek które moim zdaniem są bardzo atrakcyjne. i czekam na nich na solidne przeceny (związane z chęcią realizacji zysków lub z goorszym sentymentem na rynku). Nie inwestuję na pierwszej byle lepszej korekcie. często mam wrażenie, że większy kapitał, celowo potrafi zrzucić kurs na odpowiedni poziom, aby zebrać tanie akcje, albo chce wypłoszyć "słabe" ręce z papieru.

jeśli widzę oznaki wyczerpywania spadków, otwieram pozycję. czsami jest tak, że pierwszy poziom który sobie ustaliłem nie jest jeszcze tym, i następuje jeszcze jedno "szarpnięcie" w dół.

to podobny sposób inwestowania jak gdzieś podpatrzony. kupujemy spólki w solidnych trendach wzrostowych (powyżej MA200), gdy RSI spadnie do 30 - kupujemy pół pozycji. a gdy spadnie jeszcze dokupujemy drugie pół. oczywiście z jakimś sensownym stop losem :). to jest trochę wbrew sobie, ale w dłuższej perspektywie działa ;) no i szczególnie działa na spólkach które zindentyfikowaliśmy jako atrakcyjne fundamentalnie.

Masa
4
Wysłane: 13 stycznia 2020 21:09:44
Dzisiaj dokonałem lekkich przetasowań w portfelu.
Sprzedałem CCC ze stratą. Trzeba robić postępy więc uciąłem stratną pozycję zwłaszcza że doczytałem się info o trzech dużych funduszach zagranicznych grających na spadki na CCC.
Nieudaną inwestycję zamieniłem na Skarbiec.
Cytat:

Masa
4
Wysłane: 17 stycznia 2020 06:28:49
Na wczorajszej sesji kupiłem Ambrę i Hydrotor. Portfel już prawie gotowy. Planuję kupić jeszcze jedną spółkę i niech się dzieje wola Boża :) Oczywiście żartuję portfel mam zamiar mocno pilnować i reagować zwłaszcza na spadki aby nie dopuścić do wcześniej popełnianych błędów. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce :)
Cytat:

Masa
4
Wysłane: 19 stycznia 2020 21:44:15
W związku z faktem iż dołączyłem do grona portfela "Cztery Fazy Rynku" zawieszam prowadzenie kroniki w sensie informacji odnośnie kupna i sprzedaży spółek było by to bowiem nieuczciwe względem Wojeteka który wkłada mnóstwo pracy i poświęca wiele godzin na swoja kronikę.
Cytat:

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
24 25 26 27 28 29 30 31