pixelg
PATENTUS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

PATENTUS [PAT]

AKTUALNY KURS: 1,135 zł (-2,58%) 03-07-2020 16:45
bagieta
Dołączył: 2009-08-17
Wpisów: 14
Wysłane: 13 grudnia 2015 17:50:07 przy kursie: 0,56 zł
Kod:
mod: usunięto informację o zaangażowaniu Użytkownika


czy Patkowi grozi wycofanie z giełdy...jak tak to jakby to miało wyglądać...
Edytowany: 13 grudnia 2015 21:57

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 278
Wysłane: 12 stycznia 2016 14:42:20 przy kursie: 0,60 zł
Omówienie wyników skonsolidowanych za 3-ci kwartał 2015r. dla GK Patentus

Powiem krótko: firma jest intrygująca. Mam nadzieję, że poniższe omówienie przyczyni się do podjęcia decyzji, czy jest również inwestycyjnie interesująca.


Z jednej strony rachunek zysków i strat nie zachęca.
Pierwsze, co rzuca się w oczy i na co wskazywano już w poprzednim omówieniu, to spadek przychodów. Dodajmy: spadek regularny, niemalże liniowy. Poprzednie omówienie dotyczyło roku 2013. Obecne: Q3’2015. I jak widać, niewiele się pod tym względem zmieniło.

Poniższy wykres (a także wszystkie następne) prezentuje przychody w latach kalendarzowych 2011 – 2014. W przypadku roku 2015 zastosowałem dwunastomiesięczną sumę kroczącą. Zatem na przykład pozycja 2015-Q3(ttm) przedstawia sprzedaż w okresie minionych czterech kwartałów.


kliknij, aby powiększyć


Według sprawozdania Grupa wraz ze swymi spółkami zależnymi działa w zakresie:
- produkcji maszyn dla górnictwa oraz budownictwa,
- instalowania, naprawy i konserwacji maszyn dla górnictwa, kopalnictwa i budownictwa,
- sprzedaży hurtowej wyrobów hutniczych, artykułów spawalniczych, opakowań oraz materiałów biurowych (sic!),
- produkcji konstrukcji stalowych oraz urządzeń,
- budowy konstrukcji maszyn stalowych oraz elektrod dla energetyki (o ile dobrze odcyfrowałem gramatykę stosownego zdania).

Dużo w tym elementu górnictwa, co ostatnio nie jest, mówiąc oględnie, elementem zwiększającym atrakcyjność biznesu. O braku atrakcyjności może świadczyć fakt, że spadki przychodów są rozległe, czyli dotyczą obu głównych obszarów działalności.kliknij, aby powiększyć

W rachunku segmentowym wygląda to podobnie.

Za sprzedażą bez wahania podąża w dół zysk brutto na sprzedaży.


kliknij, aby powiększyć


Tymczasem organizacyjnie firma zdaje się niewiele tym faktem przejmować. Koszty sprzedaży i zarządu pozostają na praktycznie niezmienionych poziomach.


kliknij, aby powiększyć


Co naturalnie daje oczywiste przełożenie na pozostałe poziomy rachunku zysków i strat. Proszę zwrócić uwagę, że wyniki dotknęły poziomu zera.


kliknij, aby powiększyć


Sytuacja wygląda zatem dość nieatrakcyjnie.

Jednak cash flow prezentuje się znacznie atrakcyjniej.
Sam cash flow operacyjny jest mniej interesujący. Zakłócają go bowiem zmiany w kapitale pracującym (zapasy, należności, zobowiązania). Za to na uwagę zasługuje sCFO, czyli przepływ oczyszczony ze wspomnianych zmian.


kliknij, aby powiększyć


Wiać, że podstawowy „silnik biznesowy” niestrudzenie generuje praktycznie stały (a może nawet lekko rosnący) przepływ, a właściwie dopływ gotówki. Zjawisko nader zaskakujące i wymagające bliższych oględzin.

Jeśli przyjrzeć się strukturze kosztów rodzajowych, widać ich zarówno ich ogólny spadek, jak znaczne zmiany w zakresie struktury:
- trochę spadają koszty usług,
- nieco bardziej spadają koszty towarów i materiałów,
- najbardziej spadają koszty zużycia materiałów i energii.
Jednocześnie wpływ pozostałych rodzajów kosztów (poza amortyzacją) pozostaje kosmetyczny.

Biorąc pod uwagę fakt, że koszty sprzedaży i zarządu są praktycznie stałe, można sądzić, że redukcje obejmują koszty sprzedanych wyrobów, towarów i materiałów (linia pomiędzy sprzedażą, a zyskiem brutto na tejże). Tak jest w istocie: w okresie 2012-FY – 2015-Q3(ttm) sprzedaż spadła o -49,1m złotych. Tymczasem ZBnS „tylko” o -10,5m złotych. Drobne redukcje innych kosztów wyprowadziły spadek zysku operacyjnego na -9,1m złotych.
Mimo wszystko jednak mamy tu kilkumilionowy spadek.

Sednem sprawy jest amortyzacja.
Rzućmy okiem na analizę cash flow, a zobaczymy znikającą składową wyniku netto zastępowaną przez składową amortyzacji. Wyniki firmy byłyby zatem lepsze, gdyby nie obciążała ich rosnąca amortyzacja.


kliknij, aby powiększyć


Dlaczego amortyzacja rośnie?

Firma ostatnimi laty prowadziła intensywny program inwestycyjny. Wspomniany już w poprzednim omówieniu. Rozbudowywano potencjał wytwórczy, a także dokapitalizowano spółki zależne. Tempo inwestycji zdaje się pomału zwalniać. To, co jest tu interesujące, to fakt, że firma finansuje je w znaczącym stopniu z unijnych dotacji. W bilansie mamy „zawieszone” wynikające z nich przychody przyszłych okresów na kwotę 16,9m złotych (wobec 11,2m rok temu). Ponadto działalność prowadzona jest w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Element publicznego wsparcia jest zatem niebagatelny. Warto zauważyć, że amortyzacja byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie te dotacje. Ponadto firma musiałaby finansować się długiem oprocentowanym. Albo zrezygnować z inwestycji.

Zatem – reasumując – uważam, że ewentualna inwestycja obarczona jest dużą dozą niepewności. Niepewności, a nie ryzyka, bo trudno tu oszacować prawdopodobieństwo sukcesu lub porażki. Niemniej jednak proszę zauważyć, że niepewność (tak jak ryzyko) nie jest jednoznaczna ze stratą. Oznacza potencjał zmiany w dowolnym kierunku.

Grupa działa w obszarze związanym z - ostatnio ryzykownym (w potocznym rozumieniu) - biznesem górniczym. Ponadto jak można przeczytać w sprawozdaniu gross sprzedaży pochodzi z kraju. To może akurat dobrze. W USA kopalnie (a więc potencjalni klienci) ogłaszają bankructwo: Alpha Natural Resources (ANR) 3 sierpnia ubiegłego roku ( link ) , Arch Coal (ACI) wczoraj (11/01/2016r) ( link ) W Europie mamy mniej lub bardziej zaawansowane przymiarki do wygaszania. W Polsce to chyba na razie nie grozi. Kopalnie cieszą wciąż rządową sympatią i prawdopodobnie przez jakiś czas tak pozostanie. Patentusowi daje to wciąż szansę zarobienia na tym rynku.

Gdy wprowadzi się korektę o przyrost amortyzacji, zmienność kosztów „wytworzenia” (angielski termin COGS – cost of goods sold jest lepszy) w stosunku do poziomu sprzedaży jest duża, co powoduje, że firmie łatwiej przebrnąć przez okresy spadku sprzedaży. Nie wiadomo za to, jaką skutecznością wykaże się Zarząd, gdyby musiał restrukturyzować organizację handlu i administracji. A postępujące spadki przychodów mogą go do tego jednak zmusić.

Dobrze byłoby też intensywnie wdrażać strategię dywersyfikacji rynku, czyli poszukiwać nowych klientów w sektorach niezwiązanych z przemysłem wydobywczym. Jak choćby wzmiankowane w sprawozdaniach energetyka lub kolej.

Na razie jednak przyjęto strategię opartą na haśle „co nas nie zabije, to nas wzmocni”. Firma mocno inwestuje w swój potencjał. Korzysta przy tym z przynależności do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, niskiego oprocentowania, kredytów technologicznych oraz dotacji. Moim zdaniem to rodzaj zagrania all-in.
Jeśli się uda, Grupa rzeczywiście wyjdzie z tego mocna. W takim wariancie problemem dla potencjalnych inwestorów jest oczywiście identyfikacja momentu odpowiedniego do „złapania noża”.
Jeśli się nie uda, porażka będzie całkiem spektakularna, zważywszy na ilość zainwestowanych pieniędzy. Również publicznych.

Sekret sukcesu tkwi w tym, czy Zarząd trafnie przewidział oddziałujące na Grupę trendy.

Papier zdecydowanie warty, aby umieścić go wśród obserwowanych.

Co do samej inwestycji, każdy musi sam wykonać tę samą pracę, co Zarząd, czyli określić swoje zapatrywania jak będą wyglądały dalsze zmiany w otoczeniu Grupy oraz dokonać założeń / oceny, czy Zarząd będzie w stanie sprawnie na te zmiany reagować i je wykorzystać.

Jakiekolwiek skwantyfikowane wyceny moim zdaniem nie mają tu sensu. Nawet wartość likwidacyjna w obliczu trudnej sytuacji sektora górniczego jest wielkością, do której nie powinno się przywiązywać zbyt dużej wagi. Kluczowe są tu przyszłe trendy oraz jakość zarządzania w miarę rozwoju sytuacji. Zarząd nie pokazał jeszcze wszystkich swoich mocnych bądź słabych stron. Powtórzę: nie wiemy, jak poradziłby sobie z ostrą restrukturyzacją oraz jak poradzi sobie z wyprowadzeniem Grupy na bardziej zdywersyfikowany branżowo rynek.

EDIT: W tekście jest mowa o dużym wpływie "nowej" amortyzacji na wynik. Postanowiłem dodać ilustrację. To oczywiście uproszczenie, bo nie cała nowa amortyzacja obciąża COGS. Jednak biorąc pod uwagę, że projekty inwestycyjne mają na celu wzmocnienie możliwości wytwórczych, można przyjąć, że gross przyrostu "idzie" właśnie w te koszty (COGS). Poniżej wykres symulujący, jak wyglądałby zysk brutto na sprzedaży, gdyby firma wykazywała amortyzację z roku 2009.


kliknij, aby powiększyć

(*)ZBnS - raportowany zysk brutto na sprzedaży;
(**)sZBnS - zysk brutto na sprzedaży skorygowany o "nową" amortyzację.

To daje wyobrażenie, jak bardzo firma inwestuje i jak bardzo Zarząd liczy, że te nowe moce wytwórcze zaczną pracować pełną parą.


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 29 lutego 2016 18:51

msn88ster
Dołączył: 2017-01-06
Wpisów: 12
Wysłane: 17 stycznia 2017 17:10:21 przy kursie: 0,82 zł
co myślicie o tej spółce?


Avocado
Avocado PREMIUM
Dołączył: 2013-06-23
Wpisów: 370
Wysłane: 18 stycznia 2017 09:42:07
wynik ujemny na sprzedazy, do tego upadlosc spolki zaleznej, wysokie zadluzenie, ryzyko utrzymania sie zatorow platniczych w gornictwie.

na pierwszy rzut oka - aktualna cena znacznie przewyzsza realna wartosc - chyba, ze udaloby im sie stosunkowo tanio zamknac firmy, pozbyc sie kosztow i sprzedac aktywa.

Avocado
Avocado PREMIUM
Dołączył: 2013-06-23
Wpisów: 370
Wysłane: 27 marca 2017 12:09:25 przy kursie: 0,87 zł
wyniki za 2017 to kompletne dno - nie dosc, ze ujemna EBITDA, nie mowiac juz o wyniku netto -30% sprzedazy, to jeszcze gigantyczne zadluzenie, a suma bilansowa zblizona do wartosci hipotek.

az dziw, ze toto wzroslo przez rok o 30%...

cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 214
Wysłane: 8 listopada 2017 07:43:51 przy kursie: 1,03 zł
Na mój skromy rozum, patrząc na wyniki za 1 i 2 kwartał 2017 spółka wstaje z kolan. Odbywa się to w całkiem niezłym stylu jeśli spojrzeć na przychody, wyniki operacyjne i netto. Otoczenie makro, ceny węgla i inwestycje kopalń powodują ()już widoczne) większe zamówienia u Patentusa (wczorajsza umowa z PGG na 11 mln + Vat). Zaniedbania inwestycyjne kopalń trzeba zacząć nadrabiać.

Jeśli drugie półrocze będzie tylko podobne to mamy EPS 17 groszy na akcję. Czyli c/z = 6.

14 listopada publikacja wyników za 3 kwartał 2017.

Kakarotto
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 826
Wysłane: 8 lutego 2018 22:11:28 przy kursie: 1,10 zł
Nowy rok i już zawarte dwie umowy na około 47mln.
Ciekawe jak będzie dalej. Jeśli dalej będzie tak szło to kurs będzie musiał zmierzyć się tylko z ogólnym sentymentem rynku.

cegielka
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-12-20
Wpisów: 214
Wysłane: 18 lutego 2018 07:03:13 przy kursie: 1,08 zł
Widać, że Patentus potrafi zdobywać wielomilionowe kontrakty. Spółka wybroniła się z kryzysu górniczego, a teraz czas na tłuste lata w dofinansowaniu. Wyniki za 3 kawartały 2017 potwierdzają poprawę a zdobyte duże kontrakty wskazują na możliwość dużego wzrostu EBIDTA i odbudowę wyników w 2018 r.
AT - trzyletnia formacja filiżanki z uchem. Bardzo ładne ucho wymalowane od lipca 2017 wraz z obroną wsparcia poziom 0,95 do 1,00 zł. Czas na właściwy ruch.

Pilkahalowa
Pilkahalowa PREMIUM
Dołączył: 2013-05-28
Wpisów: 168
Wysłane: 21 marca 2019 08:50:08 przy kursie: 1,06 zł
Patentus podał wyniki roczne.

Przychody 2018 135 mln / 2017 59 mln
Zysk netto 2018 8,64 mln / 2017 1,87 mln

IV kw przychody 2018 42 mln / 2017 11343 mln
IV zysk netto 2018 3,87 mln / 2017 (-0,3 mln)

Na koniec roku w kasie 9,8 mln zł.
C/Z 3,62 przy rosnącym mocno biznesie.

Dempster_Mill
Dołączył: 2019-01-02
Wpisów: 56
Wysłane: 1 kwietnia 2019 00:41:50 przy kursie: 1,34 zł
to naprawdę świetne liczby 4Q! Nie przeczytałem raportu, w szczególności coś, co wyglądało wyjątkowo imponująco oprócz liczby sprzedaży / zarobków? Czy uważasz, że firma wkrótce zacznie wypłacać dywidendę?


Pilkahalowa
Pilkahalowa PREMIUM
Dołączył: 2013-05-28
Wpisów: 168
Wysłane: 1 kwietnia 2019 19:16:29 przy kursie: 1,32 zł
Bardzo by mnie pozytywnie zaskoczyli gdyby wypłacili dywidendę. Nie jest to wykluczone w sumie.
Branża przeżywa szok inwestycyjny po kilku latach bardzo chudych. Na logikę wydaje mi się jednak, że zatrzymają kasę jeszcze w tym roku w spółce aby bez problemu sprostać spływającym ciągle zamówieniom. Być może będą też potrzebować środków na jakieś inwestycje aby poszerzyć park maszynowy lub odnowić coś co się dawno zamortyzowało. Do tego ich sposób na sprzedaż jest taki, że budują np. kombajn dla kopalni a potem przekazują go a kopalnia płaci im raty leasingowe za niego. Pewnie też później go serwisują. Na taki sposób sprzedaży również potrzeba sporo kasy. Więc albo trzeba ją uzbierać albo pożyczyć z banku.

Dempster_Mill
Dołączył: 2019-01-02
Wpisów: 56
Wysłane: 1 kwietnia 2019 20:34:15 przy kursie: 1,32 zł
dzięki za podzielenie się swoimi spostrzeżeniami!

Hermetic
Dołączył: 2019-07-09
Wpisów: 23
Wysłane: 30 lipca 2019 13:46:05 przy kursie: 1,52 zł
Dzisiaj kolejna umowa.
Jakieś prognozy co do wyników w tym roku?

Dempster_Mill
Dołączył: 2019-01-02
Wpisów: 56
Wysłane: 15 grudnia 2019 14:24:04 przy kursie: 1,28 zł
P / TB 0,37 i EV / EBITDA 2,2 - dlaczego ta firma jest tak tania? Jeden zły rok kilka lat temu, ale od tego czasu dość solidny rozwój. Zastanawia mnie.

pani_monika
Dołączył: 2014-01-11
Wpisów: 79
Wysłane: 17 maja 2020 18:03:46 przy kursie: 1,00 zł
Mnie się wydaje, że w tym roku będą znacznie gorsze przychody bo firma głównie zajmuje się sprzedażą sprzętu górniczego,a sytuacja związana z górnictwem i koronawirusem znacznie wpłynie na inwestycje innych firm - co za tym idzie sprzedażą i zyskami na Patentusie.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,576 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,36% +25 071,75 zł 45 071,75 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d