pixelg
Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz - moje początki na GPW - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz - moje początki na GPW

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 187
Wysłane: 10 stycznia 2020 22:06:03
@gandalfp, jest to na pewno ryzykowne, jestem tego świadomy, natomiast dynamika przychodów i wyników w 3Q była bardzo wysoka, zobaczymy jak zachowa się 4Q. Branża w mojej ocenie jest również perspektywiczna

Kupowałem kierując się wykresem - od 01/2019 spółka w kanale wzrostowym, starałem się kupić przy odbiciu od dolnego kanału. Zakładam, że możliwy jest ruch do poziomu ok. 0.80 PLN. Co będzie dalej, zobaczymy, dzięki za życzliwość.

kliknij, aby powiększyć
To be a rock and not to roll
Edytowany: 10 stycznia 2020 22:07

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 14 stycznia 2020 00:50:06
Mały update z mojej strony. W weekend sporo poczytałem różnych historii, kronik i przemyślałem również jakie były moje założenia przy drugim podejściu do inwestycji na GPW - stwierdziłem, że zakupem GENRG znowu uległem pokusie spekulacji, tego przyjemnego uczucia ryzyka itd., czyli zrobiłem dokładnie to samo co niecałe 2 lata temu kupując GLOBAL TRADE, której notowania zostały niebawem zawieszone i na której straciłem 100% zainwestowanych środków. Były to grosze, ale był to błąd, którego teraz nie chciałbym popełnić, dlatego postanawiam unikać tego typu spółek.

Kończąc (mam nadzieję blah5) przygodę z takimi zagraniami, ustawiłem take profit zgodnie z pierwotnym planem na 0.78 PLN, co było kolejnym błędem, bo byłem zbyt chciwy na szybki zysk. Kurs oczywiście do tego poziomu nie dotarł - sięgnął 0.745 PLN, po czym popyt zaczął chwilowo słabnąć, ja odpuściłem i chcąc 'chronić' kapitał, sprzedałem akcje po 0.65 PLN, realizując tym samym zysk po uwzględnieniu prowizji na poziomie 14.36%, czyli niecałych 300 zł.

Za uwolnioną gotówkę kupiłem ODLEWNIE na których zamierzam ustawić dość ciasnego SL, licząc jednak na wybicie na stałe poziomu 4.20 PLN. Dodatkowo spółka według wskaźników jest mocno niedowartościowana, w zeszłym roku wypłaciła wysoką dywidendę (8%) i ma dość zdrowy bilans, więc jako średnio-długoterminowy wybór, powinna być ok.

Stopa zwrotu (MWR) od założenia nowego portfela (23.12.2019) wg stanu na dziś: +78.1%
Stopa zwrotu (MWR) 2020 wg stanu na dziś: +53.6%

Link do portfela:
myfund.pl/index.php?baza=31245...
Edytowany: 14 stycznia 2020 00:51

myfund
0
Wpisów: 6
Wysłane: 14 stycznia 2020 12:54:44
Cześć,

Fajnie, że można podejrzeć portfel w myfund.pl, ale link który podałeś nie zadziała bo jest do portfela na Twoim koncie.

Prawidłowy link powinien być do portfela publicznego czyli:

myfund.pl/index.php?raport=pok...

Pozdrawiam,
Damian

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 15 stycznia 2020 00:10:08
Dzięki @myfund. Przy okazji zapytam - czy w myfund.pl jest możliwość ustawienia powiadomienia mailowego, gdy kurs akcji obserwowanej spółki przekroczy ustawiony w obserwacji poziom (np. który określa w ocenie użytkownika wybicie z konsolidacji)?

Jeżeli nie, to czy ktoś zna portal posiadający taką funkcjonalność?

myfund
0
Wpisów: 6
Wysłane: 15 stycznia 2020 07:56:19
Cześć,

W myfund.pl możesz ustawiać alerty zarówno podstawowe takie jak przekroczenie progu np. 100 PLN, lub np. o 10% od wybranej ceny (ceną może być np. średnia cena zakupu).

Możesz też dodawać alerty z ceną kroczącą, czyli np. 10% spadku od ceny maksymalnej od daty kupna.

Jest jeszcze kilka innych - cała lista i pomoc dotycząca alertów jest tu: myfund.pl/index.php?raport=pom...

Wszystkie typy alertów mogą być zarówno na wzrosty jak i na spadki (TP i SL).

Alerty są zarówno online (z opóźnieniem 15 minutowym) jak i w cenach zamknięcia.

Powiadomienia są wysyłane na maila i do aplikacji myfund,pl (Android, iOS).

Po rejestracji w serwisie masz miesiąc na testowanie serwisu bez żadnych zobowiązań :-)

Pozdrawiam,
Damian

Wojetek
Wojetek PREMIUM
11
Wpisów: 4 491
Wysłane: 15 stycznia 2020 09:30:14
Cytat:

Wszystkie typy alertów mogą być zarówno na wzrosty jak i na spadki (TP i SL).

Alerty są zarówno online (z opóźnieniem 15 minutowym) jak i w cenach zamknięcia.

Tego nie wiedziałem :o a tyle lat korzystam z serwisu. Dzięki, z pewnością bardzo się to przyda salute
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" >>> Link <<<

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 15 stycznia 2020 10:19

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 16 stycznia 2020 11:45:23
No to za szybko wyskoczyłem z GENRG...

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 18 stycznia 2020 20:13:03
myfund napisał(a):
Cześć,

@myfund, dzięki, ciekawa funkcjonalność. Przejrzałem załączone FAQ dot. alertów, ale nie widzę opcji zaznaczenia, aby dotyczyły one cen zamknięcia, a nie notowań ciągłych - podpowiesz proszę jak to ustawić? Dodatkowo, czym różni się 'jednorazowy' od 'wielokrotny' i 'online'?

W portfelu kolejna zmiana - po przeczytaniu AT Odlewni na subskrybowanym forum @Wojeteka, 15/01 zdecydowałem się sprzedać akcje i obserwować Spółkę, bo sygnał wybicia z konsolidacji raczej jeszcze nie nastąpił - bardzo możliwe, że sytuacja w poniedziałek się zmieni, i trwale przejdzie poziom 4.20 PLN (opór ze stycznia 2017), ale na ten moment i tak środki ulokowałem w Mennicę Skarbową ze średnią ceną zakupu 17.61 PLN.
Edytowany: 18 stycznia 2020 20:13

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 31 stycznia 2020 21:09:50
Czas na krótkie podsumowanie stycznia 2020.

W samym styczniu stopa zwrotu z portfela (wycena portfela) to +73,08%. Od założenia (23/12/2019) to +100,7%. Ostatni tydzień stycznia był słabym tygodniem, podczas którego portfel stracił -11.06% vs. poprzednia wycena.

Dotychczasowe wpłaty kapitału to 4.500 zł, powyższe wyniki są liczone metodą MWR.

Obecnie struktura i wycena portfela wygląda następująco:
1. Geotrans - udział 48.04% całości portfela, średnia cena zakupu 7.67 PLN, stopa zwrotu +132,95%.
2. Mennica Skarbowa - udział 30.10%, średnia cena zakupu 17.61 PLN, stopa zwrotu -0,07%.
3. Sonka - udział 21.74%, średnia cena zakupu 6.01 PLN, stopa zwrotu -0.39%.

W ciągu miesiąca skróciłem pozycję na Geotrans sprzedając ok. 22% posiadanych akcji po 20.54 PLN, zysk 167.83%. Wykonałem też 'spekulacyjny' ruch na G-Energy realizując zysk 14.36%. Z punktu widzenia czasu nie była to dobra decyzja, bo aby zwolnić na nią środki sprzedałem Odlewnie na małej stracie -0,67%, a obecnie akcje są już ok. +15% do przodu, a ryzyko znacznie mniejsze niż przy zagraniach typu G-Energy.

Jestem zadowolony z decyzji nie ustawiania SL na walorach z rynku NC - mam zapisane SL 'mentalne', które będę realizował w cenach zamknięcia, bo jednak zmienność na tych akcjach jest spora.

Krótki komentarz do posiadanych pozycji:
1. Geotrans - akcje kupione na wybiciu, bardzo mocne wzrosty musiały zakończyć się korektą, której nie powstrzymują pozytywne informacje o kolejnych wygranych kontraktach. Mam wrażenie, że te dobre informacje zostały troszkę 'stłamszone' sprzedażą akcji przez Pana Nadolskiego. Spółka jest jednak fundamentalnie bardzo mocna w mojej ocenie, nie posiada praktycznie konkurencji, więc długoterminowo zakładam jej dalszy rozwój i wzrost ceny akcji, szczególnie przy realizacji planów przeniesienia się na GPW. Zakładany SL to okolice 13.50 PLN, a myślę, że tak głęboko korekta nie sięgnie.

2. Mennica Skarbowa - spółka bardzo nisko wyceniana, kapitalizacja 18,3 mln PLN przy zysku netto za III kwartały 2019 na poziomie 2.8 mln PLN. Publikacja raportu za 4Q już za dwa tygodnie. Zakładam, że wyniki powinny być pozytywne przy obecnej sytuacji gospodarczej i przy obecnej cenie złota. Płynność na tym walorze jest mała, więc niewielki wolumen potrafi spowodować duży ruch procentowy. Zakładany SL to okolice 14.90 PLN, czyli potencjalna strata, którą będę musiał przełknąć to ok. -15%.

3. Sonka - uciekł mi OML, więc zdecydowałem się na Sonkę. Szukałem spółki z branży Gemdev, która jest mniej znana i co za tym idzie niżej wyceniona. Sprzedaż konsol Nintendo Switch jest na niezłym poziomie (52,5 mln sztuk: https://pclab.pl/news83249.html). Poza produkcją gier na tę konsolę, atutem spółki jest w mojej ocenie prowadzona działalność portowania gier, co powinno zapewnić jej bardziej stabilne przychody. SL to okolice 5.30 PLN, czyli potencjalna strata to ok. -12%.

Kolejną dopłatę do portfela (ok. 3-4 tys. PLN) planuję na koniec marca.

Portfel można śledzić na MyFund.

Pozdrawiam i powodzenia wszystkim,
Kuba
Edytowany: 31 stycznia 2020 21:21

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 4 lutego 2020 21:53:03
I na Sonka nastąpiło dziś wybicie z trwającej od października 2019 konsolidacji na podwyższonym wolumenie. Tym razem w porównaniu do świecy z 29/11/2019 nie ma podażowego cienia górnego, dodatkowo sforsowany został poziom 7.50 PLN, który stanowił w mojej ocenie opór.

Co myślicie?

kliknij, aby powiększyć

małyWielki
0
Wpisów: 27
Wysłane: 4 lutego 2020 22:06:10
kupno po takich wybiciach nie ma sensu

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 4 lutego 2020 22:07:51
Ja kupiłem przed wybiciem, po 6.01 PLN. Pytam pod kątem oceny dalszego potencjału wzrostu.

Spin
0
Wpisów: 333
Wysłane: 5 lutego 2020 11:33:32
Co do SONKI to jest pod co grać, spółka bezpieczniejsza - nie stawia wszystkiego na producję gier, wręcz przeciwnie dopiero rozwiją tą gałąź, a zarabia bezpiecznie z portowania - pracy mają dużo. IV kwartał, dużo przesuniętych premier, zobaczymy co przyniesie nam jeszcze ten kwartał. Wycena spółki rozsądna, od debiutu boczniak z wybiciami, ostatnio zwiększone obroty - sądzę, że dwie cyfry z przodu zobaczymy w tym roku.

Czekam na ujawnienie tytułu ukończonego portu dla Gearbox oraz 505(w trakcie portowania). Liczę, że z Bum simulator, o ile poznamy datę premiery wpadnie sporo do kasy. Do tego pod koniec roku/początej 2021 ukaże się Astro Bears 2, jeżeli tendencja Switcha się nie zmieni spółka powinna zarobić na tej grze. Ostatnie info odnośnie zlecenia stworzenia gry Reflextions LLC przez spółkę, wstępmoe jest pozytywną informacją, bo nie chcą żyć tylko z portowania gier. Wywiad, jak i prezesa oceniam na plus, widać że chce dużo wycisnąć z Nintendo Switch, a tortu moim zdaniem dużo zostało do podziału. Wszystko idzie w dobrą stronę, by z małego stać się kimś ;) ale jeszcze długa droga i czas pokaże.
Edytowany: 5 lutego 2020 11:34

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 5 lutego 2020 20:25:37
@Spin, też tak uważam. Dzisiaj widać było realizację zysku przez część inwestorów, ale i tak korekta mniejsza niż się spodziewałem (myślałem, że zamknięcie będzie w okolicach połowy wczorajszej świecy, tj. ok. 7.30 PLN).

Skróciłem dziś o kolejną część Geotrans, realizując zysk na tej części sprzedaży ok. 170%. Powodem jest chęć dywersyfikacji - dopłaciłem dziś kolejne 1.000 PLN do portfela oraz zakupiłem akcje DOOK SA.

Obecna struktura portfela i średnie ceny zakupu:
1. Geotrans - udział 26.6%, średnia cena zakupu 7.67 PLN,
2. Dook - udział 26%, średnia cena zakupu 6.13 PLN,
3. Mennica Skarbowa - udział 25.8%, średnia cena zakupu 17.61 PLN,
4. Sonka - udział 21.6%, średnia cena zakupu 6.01 PLN.

Pozdr.
Kuba

nemooo
0
Wpisów: 374
Wysłane: 5 lutego 2020 20:33:12
Trzymam kciuki za kolejne dobre miesiące, teraz Twój portfel wygenerował imponujący % zysk.

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 27 lutego 2020 12:58:41
Sprzedałem wszystkie posiadane akcje Torpolu, Sonki oraz Geotrans.

Cały portfel stanowią obecnie akcje Scope Fluidics oraz Mennicy Skarbowej.

Więcej napiszę w weekend, wraz z podsumowaniem lutego thumbright

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 1 marca 2020 21:55:46
Czas na krótkie podsumowanie lutego 2020. Z punktu widzenia edukacyjnego, to był najciekawszy miesiąc na GPW jaki widziałem (doświadczenia mam małe - historycznych 'załamań' nie obserwowałem tak dokładnie jak teraz).

Wynikowo jest oczywiście masakra - strata portfela za luty to -14.23%. Stopa zwrotu od startu portfela (23/12/2019) liczona metodą MWR wynosi obecnie +71.22%.

Co głównie zadziało się w lutym 2020?

1. Przede wszystkim sukcesywnie skracałem pozycję na GEOTRANS, aż do całkowitego wyprzedania akcji po ok. 16.30 PLN podczas krwawego piątku. In total pozycję zamknąłem na +148,59% i jestem bardzo zadowolony z tej inwestycji. Nadal uważam, że jest to atrakcyjna spółka z potencjałem (biorąc pod uwagę specyfikę branży, wprowadzane regulacje itd.) i zdecydowanie będę rozważał ponowny zakup akcji.

2. Dokonałem nieudanej inwestycji w akcje DOOK, którą zamknąłem ze stratą -12.89%. Spółka nisko wyceniana, z bardzo dobrym wynikiem za I-III kw. 2019 roku. Niestety raport za IV kwartał bardzo rozczarował, co spowodowało istotną przecenę. Minusem jest też bardzo niska płynność na tym walorze.

3. Z uwagi na załamanie na rynku, sprzedałem wszystkie akcje SONKA, realizując zysk +30.01%. Co do zamknięcia tej pozycji mam mieszane uczucia, gdyż zakładam, że korona wirus nie ma tutaj negatywnego wpływu, a wręcz może mieć pozytywny (większe zakupy gier), ale przekroczony został mój mentalny SL, więc realizując założenia, akcje sprzedałem. Tak jak w przypadku Geotrans, będę rozważał powrót do akcji tej spółki.

4. Od początku planowałem dodanie do portfela spółki z segmentu Biotechnologii - podjąłem próbę na walorze ONCOARENDI THERAPEUTICS - technicznie akcje kupowałem po wybiciu konsolidacji na 12.50 zł, średnia cena zakupu ok. 12.84 zł i stosunkowo krótki stop loss, który oczywiście został wybity. Strata -4.91%.

5. Od dłuższego czasu obserwowałem TORPOL, po wybiciu 7.80 zł alert z Myfund.pl mnie bombardował, ale nie było wolnych środków na zakup. Takowe pojawiły się w towarzystwie zejścia kursu na ok. 8.30 zł, gdzie zrealizowałem zakup. Tak jak wyżej, niestety, SL został szybko wybity i akcje sprzedałem w piątek 27.02.2020 po 7.96 zł, realizując stratę -4.18%.

6. Skróciłem częściowo pozycję na MENNICA SKARBOWA sprzedając ok. 15% posiadanych akcji, realizując zysk 49.1%.

Obecnie struktura portfela wygląda następująco:
1. MENNICA SKARBOWA - udział 31.37%, 'wirtualna' stopa zwrotu +33.15%. To jedyna spółka z posiadanych wcześniej na której nie został wybity mój stop loss. Zakładam też, że to spółka, której ekspozycja na problemy z epidemią koronowirusa nie powinna być znacząca, a wręcz odwrotnie - część osób może przenosić swój kapitał w kierunku złota/metali szlachetnych. Zakładam, że wyniki za I kwartał 2020 powinny być bardzo dobre z uwagi na wzrost kursu złota.

2. SCOPE FLUIDICS - udział 67.37%, 'wirtualna' stopa zwrotu -17.52%. Tu niestety znowu zagrała moja 'impulsywność' i próbowałem złapać spadający nóż, licząc na powtórkę sytuacji z Cormaya, Biomed Lublin czy Mercatora. W chwili obecnej testowany jest w zamknięciu poziom 130 zł. Tak naprawdę w przypadku tej Spółki może wystarczyć jeden pozytywny komunikat do odwrócenia sytuacji - jeszcze nie podjąłem decyzji czy będę zamykał pozycję po wybiciu SL mentalnego (ok. 130 zł) czy też zaryzykuję trzymając akcje dłużej.

3. Gotówka - udział 1.26%.

Życzę Wam i sobie szybkiego odrobienia lutowych strat thumbright Dla mnie na pewno ten miesiąc jest cenną lekcją na przyszłość.

andy_dufresne
9
Wpisów: 837
Wysłane: 3 marca 2020 09:03:50
Widzę, że chadzamy podobnymi ścieżkami (11B, SCPFL, OAT).

W przypadku OAT tak wąski stop - i to nawet niezależnie od obecnej zawieruchy rynkowej - moim zdaniem praktycznie uniemożliwia utrzymanie spółki w portfelu. Czasami notowania dzienne mają tu kilkunastoprocentową zmienność.

Ja taki dylemat rozwiązuje w ten sposób, że na tego typu spółki przeznaczam niewielką część kapitału, ale w zamian dopuszczam - i tu przepraszam za herezję ;) - nawet bardzo dużą stratę procentową, co jednak w przeliczeniu na PLN nie robi większej krzywdy portfelowi. Wychodzę z założenia, że nie wystawiając się na większe ryzyko strat, nie miałbym szans uczestniczyć w zakładanych wzrostach.

"Problem" wtedy, kiedy taka pozycja zacznie spełniać oczekiwania i z małej w portfelu zrobi się duża lub bardzo duża... ;)
Jestem na Twitterze

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 17 marca 2020 20:02:18
@andy_dufnese, masz rację, choć brak SL przy 'większym' (jak na skalę tego portfela) zaangażowaniu w spółki z NC potrafi czasem zaboleć - patrz mój przykład z lutego Shhh

W marcu dopłaciłem do rachunku 4.500 zł, tym samym osiągając pułap 10.000 zł wpłaconych na rachunek maklerski - dokupowałem Mennicę Skarbową oraz ponownie Geotrans. W ciągu miesiąca momentami portfel mocno tracił vs. koniec lutego, dlatego podczas dzisiejszej sesji finalnie stwierdziłem, że na ten moment zmienność i nieprzewidywalność jest zbyt duża by 'ryzykować' i zdecydowałem się sprzedaż wszystkie posiadane walory, wykorzystując dzisiejsze (tymczasowe, bądź nie) odbicie.

Zamknięte w marcu:
1. Mennica Skarbowa - +15.31%
2. Geotrans - -1.45%
3. Scope Fluidics - -13.35%

Na ten moment wynik marca to -1.08%, wynik od założenia portfela (23/12/2019) to +69.37%.

Stopy zwrotu liczone metodą MWR.

Sytuację na rynku obserwuję, rozważając powrót do akcji, gdy sytuacja się unormuje.
Edytowany: 17 marca 2020 20:02

qobaPL
qobaPL PREMIUM
2
Wysłane: 23 marca 2020 10:53:09
Kupiłem w piątek Harper po 2.10 PLN, Blirt po 8.17 PLN i dziś Sonka po 5.60 PLN.

Tym razem ustawiłem automatyczne SL.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6