pixelg
Smart Money - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Smart Money

Ringil
Wpisów: 25
Wysłane: 20 stycznia 2020 16:26:11
Cytat:
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Toya zdecydowało o upoważnieniu zarządu spółki do skupu do 3 mln akcji własnych, po cenie 7-7,5 zł za sztukę - podała spółka w komunikacie.

biznes.pap.pl/pl/news/listings...

Całkiem sympatyczna informacja na poczatek tygodnia :)
Edytowany: 20 stycznia 2020 16:29

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wpisów: 71
Wysłane: 20 stycznia 2020 16:42:35
z tego co widzę to mniej niż 5% akcji.

Ringil
Wysłane: 20 stycznia 2020 17:05:40
Może i mniej niż 5% akcji, ale jest to również sygnał, ze obecna wartość godziwa znajduję się w przedziale 7-7,5 zł.

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wysłane: 20 stycznia 2020 17:13:27
ok to rozumiem i ciężko mi ocenić. Chciałem się jednak zapytać, jeżeli oczywiście masz jakaś wiedzę i doświadczenie w tym temacie - np jesteś/jestem posiadaczem akcji kupionych ~5 zł skup akcji to 3 mln niecałe 5% - kto będzie miał prawo do sprzedaży akcji - w cenie min 7 zł - jakieś zapisy? kto pierwszy ten lepszy?

abcabc
Wpisów: 223
Wysłane: 20 stycznia 2020 17:23:38
Trzeba czytać warunki skupu, tam powinno być to wyjaśnione. Zazwyczaj skup odbywa się przez wezwanie lub po prostu z rynku. Jak wezwanie to pewnie redukcja, jeśli z rynku to po prostu skupują przez arkusz zleceń.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 278
Wysłane: 20 stycznia 2020 18:11:31
Ringil napisał(a):
jest to również sygnał, ze obecna wartość godziwa znajduję się w przedziale 7-7,5 zł.

To, że firma skupuje akcje po x złotych nie jest gwarancją, że taka jest ich wartość godziwa. Zarząd wcale nie musi wiedzieć, jak ona jest. Może nawet nie umieć tego policzyć. Przypomnij sobie jak nasze firmy wtopiły na opcjach walutowych, bo rzekomo znający się na rzeczy dyrektorzy finansowi zawierzyli "na pałę" sprzedawcom z banków.

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wysłane: 20 stycznia 2020 19:59:50
Ringil napisał(a):
Toya (4,70 zł)

KGL (12,15 zł)
+ Wprawne oko w sprawozdaniu finansowym dostrzeże, że w 2Q i 3Q spółka zanotowała 90% wzrost kwartalnego zysku ze sprzedaży r/r. Fakt ten spowodowany jest spadkiem cen poliuteranów używanych do produkcji oraz niedawnemu zwiększeniu zdolności produkcyjnych.

KGL podał szacunki za 2019 rok:

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Wyszło mi, że 4Q pod względem przychodów z produkcji był sporo niższy niż 3Q. Jak wyglądają podane szacunki w Twojej interpretacji?

Ringil
Wysłane: 20 stycznia 2020 20:57:11
rafsty napisał(a):

To, że firma skupuje akcje po x złotych nie jest gwarancją, że taka jest ich wartość godziwa. Zarząd wcale nie musi wiedzieć, jak ona jest. Może nawet nie umieć tego policzyć. Przypomnij sobie jak nasze firmy wtopiły na opcjach walutowych, bo rzekomo znający się na rzeczy dyrektorzy finansowi zawierzyli "na pałę" sprzedawcom z banków.

Aby zarząd mógł kupić akcje po 7-7,5 zł za sztukę to wpierw ktoś musi im te akcje akcje wystawić po drugiej strony karnetu. Zakończona sukcesem transakcja na rynku publicznym przez dwie niezmuszone do niej strony można uznać za wartość (cenę) godziwą. Oczywyście każdy może wierzyć, że te akcje są mniej lub więcej warte, ale weryfikatorem jest zawsze cena rynkowa. W moim przypadku ogłoszenie skupu jest lekkim game changerem i na dniach będe musiał się zastanowić co dalej zrobić z tym papierem.

PS. Sprawdziłem sprawozdanie i na szczęście Toya nie ma żadnych opcji walutowych :)

Bartas_Gda napisał(a):

KGL podał szacunki za 2019 rok:

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Wyszło mi, że 4Q pod względem przychodów z produkcji był sporo niższy niż 3Q. Jak wyglądają podane szacunki w Twojej interpretacji?

W gruncie rzeczy nie zmieniło się moje postrzeganie KGL. Spółka robi cały czas to co założyłem czyli poprawia marże zwiększając w mixie udział segmentu produkcji (+22% r/r) kosztem segmentu dystrybucji (-11% r/r). Ponadto płaska sprzedaż jest spowodowana wysoką bazą z roku poprzedniego, o czym również wspomniał zarząd.

Cytat:
Przychody w segmencie produkcji opakowań z tworzyw sztucznych osiągnęły w 2019 r. rekordową wartość 218,1 mln zł. Jednocześnie Segment ten wykazuje wysoką dynamikę wzrostu wartości przychodów (15% wzrostu w 2018 r. oraz 22% wzrostu w 2019 r.). Jest to zjawisko niezwykle korzystne ze względu na fakt, że w segmencie tym Grupa realizuje marże znacznie przewyższające wartości osiągane w segmencie dystrybucji. Dla przypomnienia Grupa KGL po I-III Q 2019 r odnotowała następujące rentowności sprzedaży brutto wg segmentów osiągając 21,1% z działalności produkcyjnej oraz 9,9% z działalności dystrybucyjnej. W opinii Zarządu Emitenta notowany od kilku okresów dynamiczny wzrost przychodów w segmencie produkcji jest efektem konsekwentnej rozbudowy zdolności produkcyjnych realizowanej w ostatnich latach, co wiąże się jednocześnie z dynamicznym wzrostem kompetencji i przewag technologicznych.

Cytat:
W segmencie dystrybucji w roku 2019 r. nastąpił spadek przychodów (-11%) w stosunku do 2018 r., co jednak wynikało głównie z wysokiej bazy wartości przychodów zarejestrowanej w 2018 r. spowodowanej wówczas gwałtownym wzrostem cen surowców bazowych.

Ringil
Wysłane: 23 stycznia 2020 14:08:41
W portfelu wylądowały kolejne akcje.

Krynica Vitamin (5,10 zł)
+ Spółka poinformowała w 1 połowie zeszłego roku o podpisaniu dwóch nowych znaczących kontraktów zawartych na rynku niemieckim z Edeka i Kauflandem. Efekty tego widać ewidentnie w wynikach finansowych – wzrosty na kwartalnym zysku ze sprzedaży w 2Q i 3Q wyniosły po +170%, a na EBIT po +100%.
+ Dodatkowo zakładając dość ostrożnie, że w 4Q i 1Q20 spółka pokaże po 2 mln zysku netto to trailing mnożnik P/E spada do odpowiednio 8.8x po 4Q18 i 6.5x po 1Q20 w porównaniu na przykład do 14x P/E dla Ambry dzisiaj – więc jest dość tanio :)

Grodno (6,60 zł)
+ Od początku 2019 roku spółka rozpoczęła konsolidację przejętej spółki Magma. Według danych dostępnych w KRS Magma zanotowała w 2018 odpowiednio 82 mln przychodów, 4 mln EBIT i 3,2 mln zysku netto. Daje to ok. 4,8% marży EBIT i ok. 3,9% marży zysku netto. Dla Grodna, które w całym 2018 roku zanotowało 489 mln przychodów, 12 mln EBIT i 8 mln zysku netto (ok. 2,4% marży EBIT i ok. 1,6% marży zysku netto) wyżej wspomniana akwizycja zwiększa EBIT i zysk netto o +35% pomijając całkowicie jej wzrost organiczny (ale o nim poniżej).
+ Spółka szacuje, że ma na ten moment ok. 15% krajowego rynku małych i średnich instalacji fotowoltaicznych, a biorąc pod uwagę ostatni boom na tego rodzaju instalacje oraz uruchomienie 13 stycznia II tury rządowego programu „Mój Prąd” o wartości 132 mln zł (program aktywny do 20 grudnia tego roku lub do wyczerpania puli środków) oczekuję, ze segment fotowoltaiki obok Magmy będzie drugim koniem pociągowym wyników Grodna w kolejnych kwartałach.

InterCars (230,00 zł)
+ Wyjaśnione na poprzedniej stronie, brak zmian w postrzeganiu.
Edytowany: 23 stycznia 2020 14:10

Bartosz
Bartosz PREMIUM
Wpisów: 357
Wysłane: 23 stycznia 2020 17:17:54
Hej

Jak się zapatrujesz na BSC Druk po przejęciu i ogłoszeniu wezwania po 40,38 zł? Cena niższa niż rynkowa, wezwanie musieli i chcieli zrobić, bo chcą skupić do 100% papieru. Spółka fajna, natomiast wezwanie tu zmienia grę.

link

Ringil
Wysłane: 23 stycznia 2020 17:52:36
Bartosz napisał(a):

Hej

Jak się zapatrujesz na BSC Druk po przejęciu i ogłoszeniu wezwania po 40,38 zł? Cena niższa niż rynkowa, wezwanie musieli i chcieli zrobić, bo chcą skupić do 100% papieru. Spółka fajna, natomiast wezwanie tu zmienia grę.

Zgodnie z ustawą o ofercie publicznej w wyniku przekroczenia przez AR Packaging progu 33% akcji BSC musi on ogłosić wezwanie na 66% lub całość. Nie chce mi sie tego dokładnie liczyć, ale zaproponowana cena jest chyba w okolicach 3-miesięcznego VWAPu czyli ustawowego minimum. Świadczy to raczej o tym, że delisting nie jest na ten moment głównym celem nowego akcjonariusza. Co do ceny to przy 5 z przodu można by było dopiero zacząć rozważać oddanie akcji.

Bartosz
Bartosz PREMIUM
Wpisów: 357
Wysłane: 23 stycznia 2020 18:59:55
a widzisz, nie wiedziałem o tym ustawowym minimum. Dzięki za info !

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 278
Wysłane: 23 stycznia 2020 20:23:15
Cytat:
Aby zarząd mógł kupić akcje po 7-7,5 zł za sztukę to wpierw ktoś musi im te akcje akcje wystawić po drugiej strony karnetu. Zakończona sukcesem transakcja na rynku publicznym przez dwie niezmuszone do niej strony można uznać za wartość (cenę) godziwą. Oczywyście każdy może wierzyć, że te akcje są mniej lub więcej warte, ale weryfikatorem jest zawsze cena rynkowa.

Dzięki za tę definicję i lekcję z giełdy. Uczę się non-stop, więc to było bardzo cenne! Ale gdybyś przypadkiem chciał kupić te akcje po 700 złotych, to ja Ci je chętnie sprzedam. Nikt nikogo nie będzie zmuszał, ale to nie będzie wartość godziwa.

Cytat:
Sprawdziłem sprawozdanie i na szczęście Toya nie ma żadnych opcji walutowych :)

No! Bo jest rok 2020, a to było w 2009.
Tam było "przypomij sobie", a nie "sprawdź w bieżącym sprawozdaniu" :)

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wysłane: 26 stycznia 2020 09:10:19
Ringil napisał(a):
W portfelu wylądowały kolejne akcje.

Krynica Vitamin (5,10 zł)
+ Spółka poinformowała w 1 połowie zeszłego roku o podpisaniu dwóch nowych znaczących kontraktów zawartych na rynku niemieckim z Edeka i Kauflandem. Efekty tego widać ewidentnie w wynikach finansowych – wzrosty na kwartalnym zysku ze sprzedaży w 2Q i 3Q wyniosły po +170%, a na EBIT po +100%.
+ Dodatkowo zakładając dość ostrożnie, że w 4Q i 1Q20 spółka pokaże po 2 mln zysku netto to trailing mnożnik P/E spada do odpowiednio 8.8x po 4Q18 i 6.5x po 1Q20 w porównaniu na przykład do 14x P/E dla Ambry dzisiaj – więc jest dość tanio :)

Nie będę ukrywał, że ze sporym zainteresowaniem śledzę Twoje wpisy. Pozwoliłem sobie spojrzeć w raport KVT. I faktycznie widać skokowy wzrost zysków ze sprzedaży, ale nie przekładają się one na zysk netto, który w 3q r/r jest niższy o 6% - rzuca się w oczy bardzo duży wzrost kosztów wytworzenia oraz kosztów sprzedaży.

"Głównym czynnikiem wzrostu jest realizacja dwóch nowych znaczących kontraktów zawartych na rynku niemieckim z Edeka Zentralhandelsgesellschaft mbH i Kaufland Stifung Co., do których Spółka rozpoczęła dostawy w marcu br. Nastąpił również intensywny rozwój sprzedaży do kluczowych klientów Spółki na rynku polskim. Na ogólny wynik sprzedażowy miała także wpływ realizacja dostaw na zlecenie dużych klientów z Ukrainy i Szwecji. W 4 miesiącach – od maja do sierpnia - Spółka osiągnęła rekordowe poziomy sprzedaży." nie znalazłem niestety informacji na jak długo te umowy zostały podpisane, wcześniejsze znaczące były na 12m z opcją przedłużania.

"Przychody ze sprzedaży Grupy ulegają sezonowym wahaniom w ciągu roku. Zazwyczaj sezonowość przejawia się w spadku przychodów ze sprzedaży w okresie od grudnia do lutego." - sezonowość widać wyraźnie w uzyskiwanych na przestrzeni lat przychodach, tutaj zgodzę się, że w 4q można zakładać 2 mln zysku, ale w 1q2020 jak nie opanują kosztów wytworzenia o wynik ten może być ciężko moim zdaniem.

Edytowany: 26 stycznia 2020 09:11

Ringil
Wysłane: 26 stycznia 2020 20:47:20
Bartas_Gda napisał(a):
Nie będę ukrywał, że ze sporym zainteresowaniem śledzę Twoje wpisy. Pozwoliłem sobie spojrzeć w raport KVT. I faktycznie widać skokowy wzrost zysków ze sprzedaży, ale nie przekładają się one na zysk netto, który w 3q r/r jest niższy o 6% - rzuca się w oczy bardzo duży wzrost kosztów wytworzenia oraz kosztów sprzedaży.

"Głównym czynnikiem wzrostu jest realizacja dwóch nowych znaczących kontraktów zawartych na rynku niemieckim z Edeka Zentralhandelsgesellschaft mbH i Kaufland Stifung Co., do których Spółka rozpoczęła dostawy w marcu br. Nastąpił również intensywny rozwój sprzedaży do kluczowych klientów Spółki na rynku polskim. Na ogólny wynik sprzedażowy miała także wpływ realizacja dostaw na zlecenie dużych klientów z Ukrainy i Szwecji. W 4 miesiącach – od maja do sierpnia - Spółka osiągnęła rekordowe poziomy sprzedaży." nie znalazłem niestety informacji na jak długo te umowy zostały podpisane, wcześniejsze znaczące były na 12m z opcją przedłużania.

"Przychody ze sprzedaży Grupy ulegają sezonowym wahaniom w ciągu roku. Zazwyczaj sezonowość przejawia się w spadku przychodów ze sprzedaży w okresie od grudnia do lutego." - sezonowość widać wyraźnie w uzyskiwanych na przestrzeni lat przychodach, tutaj zgodzę się, że w 4q można zakładać 2 mln zysku, ale w 1q2020 jak nie opanują kosztów wytworzenia o wynik ten może być ciężko moim zdaniem.

To prawda, 6% spadek zysku netto rok do roku nie wygląda zachęcająco. Zwróć jednak uwagę na to, że spółka w 3Q19 poniosła one-off z tytułu straty na aktualizacji wartości aktywów niefinansowych (pozostałe koszty operacyjne) w wysokości prawie 1,3 mln PLN. Normalizując zysk netto (czyli wyłączając zdarzenie jednorazowe) mamy 2 143 + 1 280 * 0,81 (kwota netto po opodatkowaniu), co daje 3 180 zysku netto w 3Q19. Dalej arytmetyka podpowiada, że kwartalny zysk netto wzrósł jednak o +48% r/r, a nie spadł o -6% :)

Co do wyników za 4Q19 i 1Q19 to jestem optymistą patrząc na wyniki - wiadomo, ze pewny nie mogę być, ale widzę mocne przesłanki by sadzić, że wynagrodzą one trzymanie akcji.

Do portfela pod koniec tygodnia wjechało trochę akcji MakoLab (średnio 4,00 zł) oraz PA Nova (średnio 16,60 zł). Na dniach napisze o nich parę zdań. Jutro być może pojawi się tez jeden krótkoterminowy (kilka dni) zakład, ale wszystko zależy od tego czy uda się go kupić po w miarę normalnych cenach.

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wysłane: 26 stycznia 2020 21:23:50
Mowa o pkt 2.13 raportu

Odpisy aktualizujące wartość należności i pożyczek

- na należności przeterminowane powyżej 180 dni - 1 280

pytanie laika z czego te odpisy w prostym języku wynikają?

Ringil
Wysłane: 27 stycznia 2020 00:17:29
Zarząd uznał po prostu, że należnosci, które kiedyś naliczył i nie zostały uregolowane przez 180 dni są nieściągalne i trzeba o nie pomiejszyć wynik finansowy. Generalnie takie odpisy nie są czymś co powinno się zdarzać przez kilka kwartałów z rzędu - robi się to raz, a porządnie.
Edytowany: 27 stycznia 2020 00:18

Uv
Uv PREMIUM
Wpisów: 31
Wysłane: 28 stycznia 2020 09:10:38
Ja również z wielkim zaciekawieniem śledzę Twoje wpisy, więc mam nadzieję że prowadzenie bloga to długoterminowy zamysł ;) Jestem też ciekaw tego co kryło się pod tym "krótkoterminowym zakładem".

Pozdrawiam

Ringil
Wysłane: 30 stycznia 2020 12:26:18
Fajnie, że zdarza się komuś to czytać :) Zawsze to dodatkowa motywacja.
Generalnie mam w planach prowadzenie przez dłuższy czas dziennika, bo to właśnie on weryfikuje selekcje.

Co do spółek:

MakoLab
+ Spółka od 10 kwartałów z rzędu notuje bardzo solidne wzrosty przychodów przy średnim kwartalnym wzroście na poziomie ok. +32% r/r, przy tym tylko raz wzrost spadł poniżej +20% (+16% r/r w 4Q18).
+ Całkiem nieźle zdywersyfikowany biznes z ok. 50% udziału przychodów z marketingu interaktywnego i 50% z usług IT dla sektora motoryzacyjnego, finansowego i publicznego
+ Ok 80% przychodów z eksportu, przy czym kontrakty są nabywane zagranicą, a następnie realizowane in-house przez krajowy zespół w Łodzi (efektywność kosztowa)
+ 14% marża EBIT oraz 30% ROE sugerują efektywność prowadzonego biznesu. Dodatkowo w 2018 i 2019 spółka wypłaciła po 2 grosze dywidendy.

PA Nova
+ To samo story, pod które rośnie w ostatnim czasie Budimex, Unibep i Erbud – odwracenie się marż w budowlance po gwałtownych wzrostach cen robocizny i materiałów. Widać to już zresztą w wynikach za 2Q i 3Q.
+ Zakładając dość konserwatywnie, że spółka zrobi 5 mln zysku netto w 4Q19 forward P/E spada do 5.5x.

Tym krótkoterminowym ananaskiem było Forte, które w piątek pokazało całkiem fajne wyniki. Niestety efektywnośc rynku mnie pokonała i nie udało się nic kupić. Widzę jednak, że kurs powoli wraca na południe więc może jeszcze zawita do portfela.
Edytowany: 30 stycznia 2020 12:26

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wysłane: 1 lutego 2020 16:58:44
Co do MakoLab zastanawiający jest prognozowany zysk netto za cały 2019 r. Co do przychodów faktycznie racja jednak zapowiadany zysk netto za 2019 r na poziomie 4 mln oznacza, że w 4q spółka zakłada zysk na poziomie 0,5 mln prawie 50% mniej r/r,

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3