pixelg
Smart Money - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Smart Money

Ringil
Wpisów: 33
Wysłane: 2 lutego 2020 11:36:36
Tak to prawda, pod opublikowane w połowie stycznia wstępne wyniki wystąpiła zwałka kursu, którą wykorzystałem na kupno akcji.

Patrząc aptekarsko można doszukiwać się w 4Q efektów osłabienia się złotówki do euro o prawie 15 groszy pod koniec 2019 roku (tak jak pisałem 80% przychodów pochodzi z zagranicy) czy wyższej zaliczki na podatek dochodowy po świetnych wynikach w poprzednich 3 kwartałach, ale są to czynniki niematerialne z mojej perspektywy. Pamiętaj o tym, że zysk netto jest takim miernikiem wartości, na który wpływa po drodze kilka innych niezwiązanych z podstawową działalnością kategorii wyniku finansowego. Pokazałem w poprzednim poście o Krynicy Vitamin jak łatwo można „zmanipulować” takim przykładowym zyskiem netto czy EBITDA poprzez zmiany w kosztach finansowych lub kosztach pozostałej działalności.

Spółka od 4 kwartałów jedzie wręcz na kosmicznie wysokiej dźwigni operacyjnej notując przy mniej więcej 35% kwartalnym wzroście przychodów 300-400% kwartalnego wzrostu zysku ze sprzedaży. Świadczy to o tym, że na ten moment MakoLab bardzo twardo panuje nad kosztami i zakładam, że gorszy zysk netto wynika właśnie ze zdarzeń jednorazowych, a nie z wyższych kosztów w podstawowej działalności operacyjnej.

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wpisów: 77
Wysłane: 2 lutego 2020 11:44:03
Też zakładam, że są to koszty jednorazowe. Mam pytanie w kontekście kupowanych przez Ciebie spółek - 1. Jak istotne jest dla Ciebie zrozumienie biznesu spółki? Raport i produkty MakoLab są np. dla mnie ciężkie do "rozgryzienia"

2. To ile dana spółka stanowi w danej chwili % Twojego portfela to efekt jakiś kalkulacji czy sprawa bardziej instynktowna?

Ringil
Wysłane: 5 lutego 2020 12:13:45
Zrozumienie jak działa biznes oraz produktu, który on oferuje jest dla mnie absolutną podstawą. Bez tego nie inwestujesz, a spekulujesz. Ja akurat zarówno prywatnie, jak i zawodowo zajmuję się inwestowaniem pieniędzy na rynku publicznym i prywatnym. Dzięki temu widziałem już mnóstwo różnych branż i biznesów, co daje mi bardzo szerokie pole widzenia co jak działa. Zawsze stosuję też wspomniane wcześniej helicopter view oraz top-down analysis. W analizie ogromnie pomocne są zazwyczaj raporty roczne (sprawozdania zarządu, listy do akcjonariuszy oraz opis istotnych sukcesów i niepowodzeń w sprawozdaniu finansowym), jak również prospekt emisyjny (nawet jeśli był wydany kilka lat temu, bo rdzeń biznesu przecież się nie zmienia)

Jeżeli chodzi natomiast o strukturę portfela to docelowo chciałbym żeby największe zakłady odpowiadały za 5-8% jego wartości ogółem. Co do zasady największe udziały będą miały spółki, w które najmocniej wierze, a te z najmniejszymi wagami są traktowane jako „opcje” albo pozycje, które dopiero są budowane. Portfel cały czas jest w fazie budowy i pewnie docelowy jego poziom i strukturę osiągnę dopiero za 3-4 miesiące.

W portfelu pojawiły się:
Amrest (47,65 zł)
+ Spółka powinna zaraportować 28 lutego bardzo solidne wyniki finansowe wspierane integracją nowych restauracji zagranicą, wpływem konsolidacji Sushi Shop, potencjalną rewaluacją udziałów w Glovo oraz zaksięgowaniem zysku ze sprzedaży Pizzaportal.pl
Eurocash (19,35 zł)
+ Zakładam, ze w tym kwartale wreszcie pojawią się w wynikach długo zapowiadane efekty optymalizacji segmentu detalicznego
Edytowany: 5 lutego 2020 12:26

Ringil
Wysłane: 15 lutego 2020 16:48:47
Ciąg dalszy roszad w portfelu. Sprzedałem udziały w Rainbow Tours po 33,0 zł (+22,9%) oraz Orange po 7,12 zł (+31,0%).

W zamian w portfelu pojawił się Lotos kupiony po 75,06 zł.

+ W lutym-marcu powinna się pojawić decyzja KE w sprawie przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen. W ostatnich dniach Lotos zaraportował słabe wstępne wyniki finansowe, co w moim odczuciu jest celowym działaniem zarządu mającym na celu zbicie kursu przed ogłoszeniem wezwania. W średnim terminie wyniki powinny być wspierane uruchomieniem instalacji EFRA, która pozwali zminimalizować produkcję HSFO i zwiększać udział diesla mixie produkcyjnym poprawiając tym samym osiagane marże w porównanaiu do swoich konkurentów.

małyWielki
Wpisów: 20
Wysłane: 17 lutego 2020 00:53:05
Cześć,

a może lepiej kupić Energę pod przejęcie przez Orlen? Też jest zbijanie (teoretycznie) ceny. A co do przejęć/fuzji tak wielkich przedsiębiorstw to jest to bardzo niekorzystny sygnał techniczny wśród zarządzających.

Pozdrawiam

Pb266
Wpisów: 1
Wysłane: 17 lutego 2020 06:40:19
Dzięki za kolejny wpis.
Jestem ciekawy przesłanek, które zadecydowały o sprzedaży w Rainbow Tours. Będę wdzięczny za kilka słów komentarza.

Ringil
Wysłane: 22 lutego 2020 16:25:06
Dzięki Panowie za pytania. Pozwolę sobie na nie odpowiedzieć w jednym poście. O Enerdze już się wypowiadałem kilka postów wcześniej i patrząc na strukturę źródeł przychodów nie widzę tam kompletnie story pod wzrost wyników. Dla mnie inwestycja w Lotos jest głównie spowodowana uruchomieniem instalacji EFRA, a potencjalnie wezwanie jest tylko miłym dodatkiem do pozytywnie postrzeganych fundamentów w spółce.

Jeżeli chodzi natomiast o Rainbowa to odpowiedź brzmi…. niepewność. Koronawirus szaleje w Chinach i co prawda Rainbow nie wysyła tam turystów, ale epidemia tworzy negatywy sentyment inwestycyjny do spółek lotniczych i turystycznych. Dodatkowo napływające w ostatnich miesiącach dane o PKB, dynamice zatrudnienia, konsumpcji detalicznej czy PMI w przemyśle świadczą o tym, że polska gospodarka hamuje i można podejrzewać, że przełoży się to negatywnie na popyt na usługi turystyczne. Na koniec jeszcze przejęcie White Olive Hotels w Grecji może spowodować wzrost CAPEXu w tym roku i potencjalnie niższą dywidendę. Podsumowując więc mamy dużo niepewności, a do najważniejszego wynikowo 3 kwartału droga daleka i dlatego stroniąc od chciwości zrealizowałem całkiem przyzwoity zysk.

Ringil
Wysłane: 27 lutego 2020 23:05:48
Nie zważając na tragiczny sentyment zakupiłem Marvipol (średnia cena zakupu to 4,70 zł).

+ Trwa boom w całym budownictwie mieszkaniowym w Polsce i zakładając, że w 4Q Marvipol pokaże 20 mln zysku netto forward P/E spada w okolice 3.0x
+ Pomijając śmieszną na ten moment waluację na mnożnikach Marvipol poinformował 20 lutego, że ma dwie przedwstępne umowy sprzedaży nieruchomości na kwotę 29,6 mln euro netto. Zakładając, że w obu projektach sumarycznie posiada 65% udziałów (projekty są realizowane w formule joint venture z PG Dutch Holding, ale w sprawozdaniu brak info kto ma ile udziałów. Można natomiast zrobić estymacje na podstawie dotychczasowych projektów) Marvipol otrzyma 83 mln zł. Obecna kapitalizacja wynosi 199 mln zł.

Co do rynku to cieszy mnie obecna panika. Niektóre spółki robią się naprawdę tanie i zdecydowanie trzeba to będzie w najbliższym czasie wykorzystać.

Ringil
Wysłane: 12 marca 2020 17:26:37
Przez ostatnie kilka dni dużo się dzieje na naszym rodzimym poletku. Zdecydowałem się na zamknięcie pozycji na Lotosie po 45 zł (stopa zwrotu -40%). Arabia Saudyjska wypowiedziała otwartą wojnę amerykańskim łupkom i chce zalać rynek tanią ropą. Pomimo faktu, że Lotos jest rafinerią to uderzą w niego spready pomiędzy przeszłymi, a bieżącymi cenami ropy.

Dodatkowo rozprzestrzeniający się koronawirus ogranicza mobilność ludzi, co raczej odbije się negatywnie na popycie na paliwa oraz wynikach za 1 i 2Q. Do tematu być może trzeba będzie wrócić w maju, gdy instalacja EFRA zacznie już w pełni działać, a termin decyzji KE w sprawie Lotosu będzie kwestią dni.

Co do ostatniego perfomancu portfela to podchodzę do niego zupełnie neutralnie. Nie widzę sensu sprzedawania spółek z P/E na poziomie 3.5/4.0x. Mało tego, zamierzam na dniach dokupywać kolejne akcje, bo ceny niektórych z nich są już absurdalnie niskie.

egonac
Wpisów: 56
Wysłane: 13 marca 2020 22:25:03
Mam pytanie o zarządzanie ryzykiem. Z tego co wcześniej pisałeś to pracujesz w TFI. Jak w takich funduszach i również tutaj w Twoim portfelu, wygląda zarządzanie stratą. Bo, że jest analiza spółki, branży, wyczucie rynku, to wiadomo. A co z drugą stroną, czyli ochroną kapitału. Czy stosujesz w ogóle stop lossy, lub masz jakiś próg maksymalnej straty jaką możesz zaakceptować? W jaki sposób reagujesz na 30%, 50% czy 70% straty na spółce lub portfelu. Sprzedajesz, uśredniasz, czekasz? Czy mógłbyś przybliżyć swoją filozofię i strategię?
Edytowany: 13 marca 2020 22:25

Ringil
Wysłane: 14 marca 2020 00:18:55
W funduszach masz z góry ustaloną politykę inwestycyjną. Stąd też jeżeli twój fundusz ma na przykład w statucie zapisane, że co najmniej 90% portfela lokuje w akcje to choćby świat się walił Ty i tak będziesz miał te co najmniej 90% akcji i cięcie strat nie jest możliwe tak jak na rachunkach inwestorów indywidualnych - ciąć do zera. Jeżeli chodzi o stop lossy to wszystko zależy od ..... zarządzajacego - każdy wyznaję inną filozofię. Zauważ, że mój portfel jest bezgotówkowy, stąd też jego celem jest odzwierciedlenie czystej selekcji. Alokacje całkowicie tu pomijam. Celem portfela jest ponadto długoterminowe bicie benchmarku, a nie wychodzenie na zero w momencie gwałtownych wyprzedaży.

Do strat podchodzę zupełnie bez emocji, bo wierzę w liczby i fundamenty. Każdą akcję kupiłem z jakiegoś powodu i w zdecydowanej większości z nich nic się nie zmieniło w ich postrzeganiu od stycznia czy lutego. Sprzedaż wchodzi natomiast w rachubę, gdy zdarzy się coś wpłynie negatywnie na działalność spółki. Obecnie takimi spółkami w moim portfelu jest Enea, Amrest i Mabion. Jeżeli chodzi o resztę to spokojnie czekam by w niektórych z nich zwiększyć swoje zaangażowanie, bo po prostu wierzę w ich wyniki i bilanse.

PS. bazowym scenariuszem są dla mnie dalsze spadki do końca marca, ale tak jak mówiłem podchodzę do nich bezemocjonalnie.
Edytowany: 14 marca 2020 00:27

egonac
Wpisów: 56
Wysłane: 14 marca 2020 12:19:50
Dzięki za odpowiedź. Ogólnie to fajny wątek i kibicuję. Osobiście uważam, że ochrona kapitału jest najważniejsza i granie/inwestowanie na dzisiejszych szybkich rynkach bez kontrolowania ryzyka może mieć dramatyczne skutki (co obserwujemy teraz). Jeśli ktoś inwestuję fundamentalnie i bierze pewne ryzyka na klatę to jest ok. Wydaje mi się, że mimo wszystko warto uwzględniać w portfelach również poziom gotówki, lub to że jest się w stanie do takiego portfela dopłacać regularnie jakieś tam kwoty. Bez uwzględnienia tego aspektu, wyniki na portfelach mogą być mylne. Jeśli ktoś miał zaangażowane w akcje na poziomie 100% lub 50% 3 tygodnie temu, to ma to duże znaczenie. Podobnie sprawa się ma, jeśli na spadkach są dokupowane akcje, bez określonego limitu gotówki i w nieskończoność, to nie do końca przekłada się to na pobicie benchmarku. Chyba, że zaangażowanie wynosi 100% od początku okresu i aby kupić kolejną spółkę, coś trzeba najpierw sprzedać. Nie jestem ekspertem, ale biorę to tak na chłopski rozum. Życzę powodzenia i czekam na kolejne interesujące wpisy o spółkach. Pozdrawiam

kostek-mundek
Wpisów: 285
Wysłane: 14 marca 2020 14:47:25
Ciekawa dyskusja. Zdecydowanie podoba mi się podejście autora wątku. Ochrona kapitału to temat kompletnie nieinteresujący dla czytelników.
Najważniejsze założenie w takiej kronice, jest, jak rozumiem,, takie, że chcemy sprawdzić, na ile jesteśmy w stanie zarabiać z innymi, dobierając sobie partnerów w perspektywie, którą da się jakoś przewidzieć. Mierzymy zwrot na własnej "pracy analitycznej".
Nasze osobiste ryzyko, które przy tym podejmujemy, to nie jest temat na kronikę, problem benchmarku też, przynajmniej dla mnie, jest drugorzędny.
Ciekawe za to, choć w praktyce niestety zbyt trudne, byłoby zmierzenie, na ile nasze dobre lub złe wybory były związane z naszą dobrą lub niedostateczną znajomością tematu, a na ile padliśmy ofiarą osób trzecich - zatajeń lub przeinaczeń emitentów, machinacji głównych akcjonariuszy itp.
Prawdziwe ryzyko rynkowe w postaci zmiany koniunktury, nieprzewidzianych zdarzeń, np pandemii czy wojny oczywiście pomijam.

Ringil
Wysłane: 15 marca 2020 18:53:12
egonac napisał(a):
Wydaje mi się, że mimo wszystko warto uwzględniać w portfelach również poziom gotówki, lub to że jest się w stanie do takiego portfela dopłacać regularnie jakieś tam kwoty.

Pełna zgoda z tym co napisałeś, teoretycznie portfele powinny zawierać zarówno instrumenty finansowe, jak i poziom gotówki. Jednak tak jak wspomniałem wcześniej mój portfel jest w fazie budowania i do momentu jego „dojrzenia” nie widzę uzasadnienia w pokazywaniu w nim poziomu gotówki. Ponadto chce się tutaj skupić na czysto selekcyjnym aspekcie inwestowania, bo przy dużych portfelach kwestie alokacyjne i zwiększanie poziomu gotówki w momentach takich jak obecna sytuacja są iluzją, do której w teorii powinieneś się stosować, a praktyce nie masz ku temu możliwości.

kostek-mundek napisał(a):
Najważniejsze założenie w takiej kronice, jest, jak rozumiem,, takie, że chcemy sprawdzić, na ile jesteśmy w stanie zarabiać z innymi, dobierając sobie partnerów w perspektywie, którą da się jakoś przewidzieć. Mierzymy zwrot na własnej "pracy analitycznej".

Bingo, tak właśnie jest.

kostek-mundek napisał(a):
Ciekawe za to, choć w praktyce niestety zbyt trudne, byłoby zmierzenie, na ile nasze dobre lub złe wybory były związane z naszą dobrą lub niedostateczną znajomością tematu, a na ile padliśmy ofiarą osób trzecich - zatajeń lub przeinaczeń emitentów, machinacji głównych akcjonariuszy itp.

To co napisałeś fachowo w literaturze zwie się testowaniem silnej formy efektowności informacyjnej E. Famy. W praktyce testowanie tej formy efektywności nie jest możliwe (choć niektórzy próbują, używając do tego stóp zwrotu osiąganych przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi, co jest zresztą dość niedorzeczne).
Edytowany: 15 marca 2020 18:53

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wysłane: 22 marca 2020 16:19:01
Czy w związku z rozprzestrzenianiem wirusa - planujesz jakieś przetasowania w portfelu?

Ringil
Wysłane: 24 marca 2020 13:44:59
Tak - przestasowania będą, ale póki co spokojnie obserwuję rozwój wydarzeń.

Bartas_Gda
Bartas_Gda PREMIUM
Wysłane: 26 marca 2020 17:40:39
Chylę czoła za BPX - szkoda, że nie mam w portfelu takiego konia pociągowego.

Ringil
Wysłane: 27 marca 2020 16:07:37
Dzięki :)

Faktycznie BPX ciągnął w ostatnich dniach mój portfel, ale wypakowałem się z niego do zera przy średniej cenie sprzedaży 5,50 zł. Daje to stopę zwrotu z zainwestowanego kapitału na poziomie 271,3%. Szczerzę mówiąc skala poprawy wyników nawet mnie zaskoczyła. Zakładałem w swoich prognozach, że BPX zrobi jakiś 1-2 mln zł zysku netto w 4Q, tymczasem dowiózł prawie 6 mln…

Zdecydowałem się go sprzedać, ponieważ a) jak każde przedsiębiorstwo w Polsce BPX oberwie przez koronawirusa i trudno na ten moment wyestymować jakiego rzędu będzie to negatywny wpływ b) na spółcę do tej pory była niska płynność, co w przyszłości mogłoby mi utrudnić wyjście, a tak po wynikach pojawiły się spore obroty, które wykorzystałem na spieniężenie zysku c) w jednym z ostatnich raportów bieżących BPX informował o przeciągających się negocjacjach z kontrahentem, który generuje ok. 25% przychodów i 3 mln zysku netto. Jeżeli nie dopięli z nim umowy przed epidemią to wyniki w 2020 mogą być słabe d) po wzrostach zaczął za dużo ważyć w portfelu psując mi trochę jego dywersyfikacje.

Z zakupami jeszcze chwilę poczekam.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3