pixelg
Porozumienie obligatariuszy GetBack SA - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Porozumienie obligatariuszy GetBack SA

morka
Wpisów: 19
Wysłane: 26 marca 2020 16:55:25
1. Przy okazji zamieszczam informację znalezioną w Monitorze pod datą 20 marca 2020:
Poz. 15983. GETBACK SPÓŁKA AKCYJNA W RESTRUKTURYZACJI w Warszawie. KRS 0000413997. SĄD REJONOWY
DLA M.ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XIII WYDZIAŁ
GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĄDOWEGO,
wpis do rejestru: 14 marca 2012 r., sygn. akt VIII GRp 4/18.
[BMSiG-15441/2020]
OBWIESZCZENIE
Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VIII Wydział
Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych, podaje do wiadomości, że w związku z uprawomocnieniem się w dniu 24 lutego 2020 r. postanowienia tutejszego Sądu z dnia 6 czerwca 2019 r. o zatwierdzeniu układu
przyjętego na zgromadzeniu wierzycieli przeprowadzonym
w dniach 22 i 25 stycznia 2019 r. w przyspieszonym postępowaniu układowym Getback S.A. w restrukturyzacji w Warszawie (nr KRS 0000413997), prowadzonym pod sygnaturą
VIII GRp 4/18, postępowanie to uległo zakończeniu z mocy
prawa na podstawie art. 324 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego, wobec czego dotychczasowy nadzorca sądowy Kaczmarek i Skonieczna Doradcy Restrukturyzacyjni Sp.j. we Wrocławiu (numer KRS 0000614840) objął funkcję nadzorcy wykonania układu.

2. Piszesz: "Mamy to co mamy -z pomocą sedziego dłużnik i zabezpieczeni zadecydowali o warunkach układowych dla niezabezpieczonych"
Zgadzam się - dołączył bym jeszcze pomoc RW, NS i Kuratora.
Ale dodaję, że: przeciwko układowi było tylko 20 głosów - informują SR i SO, a SR w uzasadnieniu postanowienia podaje nawet ich nazwiska. Jednakże liczbę wierzycieli uczestniczących w głosowaniu skrywają, zarówno SR jak i SO jak i Kurator. Szacuję ją na około sto kilka/kilkanaście. Zatem 80-100 obligatariuszy niezabezpieczonych zagłosowało za układem.

poszkodowany
Wpisów: 166
Wysłane: 27 marca 2020 01:00:34
@morka
Należy dodać, dla jasności sytuacji, że przeprowadzona tragifarsa sądowa, w której Obligatariuszy/Wierzycieli reprezentował Kurator, który zapewniał w swych wystąpieniach, że będzie głosował za konkretnym Układem. Zagłosował zupełnie inaczej, bez umożliwienia reprezentowanym Obligatariuszom/Wierzycielom na wyłączenie się spod swojej kurateli.
Pytanie: czy to jest zgodne z prawem - pozbawienie Wierzyciela prawa wyboru formy uczestnictwa w PPU pozostawiam jako otwarte na tym forum.

cbie1
Wpisów: 96
Wysłane: 27 marca 2020 07:27:46
takie mamy prawo , jawny szwindel można zrobić na oczach wszystkich i nadzorca .kurator , sad uwazaja ze wszystko jest super ,można się cieszyc ze nie przegłosowali ze każdy wierzyciel powinien doplacic 75 procent wartości obligacji bo tez by przeszlo z ogromnym poparciem wierzycieli

GetOblig
Wpisów: 71
Wysłane: 27 marca 2020 11:25:45
Obserwując forum regularnie odnoszę wrażenie, że od kilkunastu dni a może nawet dłużej stało się ono miejscem bezsensownych dyskusji przerywanych, jedynie chwilami, merytorycznymi wpisami. Moim zdaniem dywagacje o realizacji układów o wpisach czy ich braku oraz o tym jak przebiegało głosowanie do niczego nas nie prowadzą. Przecież wiemy jak było w Sądzie, jak Sąd procedował i proceduje tą sprawę i jak zachowywali się poszczególni uczestnicy tej "tragedii". Mamy pewien stan faktyczny, który - w mojej ocenie - powinien być dla nas tematem do merytorycznych dyskusji ale nie o tym co było tylko o tym co można zrobić w przyszłości. Nadal uważam, że układ był potrzebny aby pokazać zakres strat i dać szansę na występowanie przeciwko tym, którzy bezpośrednio lub pośrednio są za to odpowiedzialni.Dlaczego nie ma dyskusji jak to robić? Dlaczego nie mówimy o tym jak wystąpić do prokuratury z zawiadomieniem i uzyskać statut poszkodowanego w sprawie (przecież prokuratura, według deklaracji w senacie, zabezpieczyła tyle pieniędzy, że będzie możliwość odzyskania przez poszkodowanych zainwestowanych środków)? Dlaczego nie podtrzymaliśmy tematu powiadomienia o sytuacji instytucji unijnych? Nadal uważam, że zarówno obligatariusze indywidualnie jaki i przez stowarzyszenia powinni występować do posłów o prowadzenie sprawy w parlamencie. Wreszcie moim zdaniem wciąż należy wnioskować o odwołanie z RN tego....... "naszego przedstawiciela" i jeśli ktoś ma pomysł jak warto było go pozwać o działanie na niekorzyść obligatariuszy chociażby za okres bytności w RW. Jedynie działania wspólne i na dużą skalę mogą przynieść skutek. Mam wrażenie, że to forum powstało po to aby pomóc rozwiązać problem a nie prowadzić jałowe debaty. Niestety od samego mieszania herbata nie stanie się słodsza. Jeśli mają Państwo odmienne zdanie zapraszam do merytorycznej dyskusji.

morka
Wysłane: 27 marca 2020 13:29:24
Piszesz:"Mamy pewien stan faktyczny." Tak, mamy, ale różnie go interpretujemy. Prawomocny układ rozwiązał problem długu obligacyjnego zgodnie z wolą obligatariuszy. Nie ma już obligatariuszy, nie ma już RW, nie ma już długu obligacyjnego.Jeśli jest tak jak napisałem, to Twoja wypowiedź jest niemerytoryczna. Jeśli jest inaczej, to przepraszam za mój niniejszy niemerytoryczny wpis.

jenes
Wpisów: 125
Wysłane: 29 marca 2020 11:42:40
GetOblig napisał(a):
(...) dać szansę na występowanie przeciwko tym, którzy bezpośrednio lub pośrednio są za to odpowiedzialni.Dlaczego nie ma dyskusji jak to robić? Dlaczego nie mówimy o tym jak wystąpić do prokuratury z zawiadomieniem i uzyskać statut poszkodowanego w sprawie (przecież prokuratura, według deklaracji w senacie, zabezpieczyła tyle pieniędzy, że będzie możliwość odzyskania przez poszkodowanych zainwestowanych środków)? Dlaczego nie podtrzymaliśmy tematu powiadomienia o sytuacji instytucji unijnych? Nadal uważam, że zarówno obligatariusze indywidualnie jaki i przez stowarzyszenia powinni występować do posłów o prowadzenie sprawy w parlamencie. Wreszcie moim zdaniem wciąż należy wnioskować o odwołanie z RN tego....... "naszego przedstawiciela" i jeśli ktoś ma pomysł jak warto było go pozwać o działanie na niekorzyść obligatariuszy chociażby za okres bytności w RW.(...)

Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa jest na stronie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, która prowadzi śledztwo w sprawie GetBack S.A.:
Wzory na stronie PR Warszawa
Status pokrzywdzonego (poszkodowany jest w postępowaniu cywilnym, tu mówimy o postępowaniu karnym, chyba, że ktoś już prowadzi sprawę cywilną) otrzymuje się w momencie dołączenia zawiadamiającego do sprawy (pismem informacyjnym prokuratury, pouczeniem dla pokrzywdzonego w momencie przesłuchania itd.).
@GetOblig sprawdź proszę, kiedy można powiadomić o sytuacji właściwe instytucje unijne.
Aktualnie sprawę w Sejmie prowadzą posłanki Izabela Leszczyna i Paulina Hennig-Kloska. Gdy chciałem zainteresować sprawą GetBack innych posłów to usłyszałem, że podkomisja do spraw GetBack już była w poprzedniej kadencji sejmu. Oczywiście warto próbować.
Wierzyciele nie mogą odwoływać członków rady nadzorczej dłużnika, takie kompetencje ma walne zgromadzenie akcjonariuszy.
GetBack S.A. już planuje zmiany w radzie nadzorczej, tak wynika z planu WZA na 8 kwietnia br.
W radzie nadzorczej GetBack S.A. nie ma żadnych przedstawicieli wierzycieli.

@morka prawomocne postanowienie sądu o zatwierdzeniu układu rozwiązało problem długu obligacyjnego zgodnie z wolą obligatariuszy. Nie ma już PPU, nie ma RW, natomiast nadal są obligatariusze i nadal jest dług obligacyjny, który został zredukowany do 25% swojej pierwotnej wysokości.
Edytowany: 29 marca 2020 11:57

morka
Wysłane: 29 marca 2020 19:42:56
Piszesz: "natomiast nadal są obligatariusze i nadal jest dług obligacyjny, który został zredukowany do 25% swojej pierwotnej wysokości".

Zawierając układ zgodziliśmy się nie tylko na redukcję długu do 25% jego pierwotnej wysokości, ale także zrzekliśmy się w 100% praw do roszczeń wobec długu i odsetek - wobec 25% długu objętego spłatą układową też zrzekliśmy się praw do roszczeń. Jesteśmy zatem byłymi obligatariuszami bez praw do roszczeń wobec długu i odsetek, a nie obligatariuszami, bo oni mają prawa do roszczeń wobec długu i odsetek od niego.

Joker
Wpisów: 1 588
Wysłane: 29 marca 2020 20:03:51
Coś wiadomo kiedy maja wyplacic pierwsze raty ukladu? Z tego co kojarze skladano zapewnienia, ze szybciej niz to wynika z harmonogramu.

n00b
Wpisów: 1
Wysłane: 31 marca 2020 14:54:18
Z góry przepraszam za zboczenie z tematu, bo moje pytanie dotyczy propozycji porozumienia dla obligatariuszy zabezpieczonej serii LE GetBacku. Otrzymałem pismo następującej treści, ale przyznam szczerze, że nie rozumiem propozycji. Czy zechciałby ktoś to wyjaśnić, tj. przełożyć na prostszy język? Dodatkowo, jakie są konsekwencje odmowy podpisania dokumentu? Z góry dziękuję za pomoc.

Cytat:

Dom Maklerski od dłuższego czasu podejmuje próby rozmów z GetBack SA w restrukturyzacji („Spółka”, „Emitent”) oraz Universe 3 NS FIZ („Zastawca”, „Fundusz”) mające na celu uruchomienie procesu spłacania Obligacji serii LE („Obligacje”) ze środków generowanych z przedmiotu zabezpieczenia. W efekcie Spółka proponuje Obligatariuszom i Zastawcy zawarcie odpowiedniego porozumienia.

W ramach porozumienia środki generowane przez portfele stanowiące zabezpieczenie Obligacji po pokryciu wszelkich kosztów (około 50% odzysków) byłyby regularnie przekazywane na spłatę zobowiązań z Obligacji.

Emitent przez dłuższy czas nie prowadził obsługi operacyjnej portfela stanowiącego przedmiot zabezpieczania Obligacji. Wg wstępnych szacunków przedstawionych przez Emitenta do Obligatariuszy powinno wpłynąć z tego tytułu łącznie ok. 2,4 mln zł, co stanowi ok. 65% wartości nominalnej istniejących na dzisiaj Obligacji. W latach 2020-2023 do Obligatariuszy trafiałoby rocznie po ok. 6-10% wartości nominalnej istniejących na dzisiaj Obligacji oraz ok. 30% w roku 2024. Wysoki udział spłat spodziewanych w 2024 r. wynika z charakterystyki windykacji wierzytelności hipotecznych, które stanowią dużą część przedmiotowego portfela. Na potrzeby porozumienia Emitent zlecił szczegółową wycenę portfela, która będzie także przedstawiała prognozę odzysków. Finalna wartość i termin realizowanych przepływów do Obligatariuszy uzależniony będzie od faktycznych spłat otrzymywanych przez Fundusz w najbliższych latach. Ponadto, zgodnie z przyjętym układem wraz z nadejściem terminu płatności 9. raty (szacunkowo w roku 2024) Emitent przystąpi do spłacania 25% salda niespłaconych na ten dzień Obligacji. W przypadku realizacji szacunków przedstawionych powyżej oznaczałoby to dodatkową spłatę w wysokości ok. 9% wartości nominalnej istniejących na dzisiaj Obligacji.

Jednocześnie Emitent oczekuje, że w ramach porozumienia Obligatariusze zobowiążą się, iż nie będą prowadzić egzekucji wobec Emitenta ani Zastawcy.

Projekt porozumienia zakłada zgodę wszystkich Obligatariuszy. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o informacje czy będą Państwo popierać podpisanie takiego dokumentu.

Joker
Wysłane: 31 marca 2020 15:43:11
Z tego co rozumiem to planują dalej windykować portfel wierzytelności, który stanowi zabezpieczenie Twojej emisji i prognozują, że będą w stanie zwrócić Tobie 74% (65%+9%) zaległego kapitału.

1ketjoW
Wpisów: 537
Wysłane: 31 marca 2020 17:36:18
Poniżej najważniejsza informacja:

Cytat:
Wg wstępnych szacunków przedstawionych przez Emitenta do Obligatariuszy powinno wpłynąć z tego tytułu łącznie ok. 2,4 mln zł, co stanowi ok. 65% wartości nominalnej istniejących na dzisiaj Obligacji.

Poniższe informacje mówią o terminach spłat 65% wymienionych powyżej w cytacie.

Cytat:
W latach 2020-2023 do Obligatariuszy trafiałoby rocznie po ok. 6-10% wartości nominalnej istniejących na dzisiaj Obligacji oraz ok. 30% w roku 2024.

Informacja o dodatkowej spłacie w wysokości 9% w 2024 r.

Cytat:
W przypadku realizacji szacunków przedstawionych powyżej oznaczałoby to dodatkową spłatę w wysokości ok. 9% wartości nominalnej istniejących na dzisiaj Obligacji.

Dodawanie:

Wariant pesymistyczny 6% x 4 lata (2020-2023) + 30% + 9% = 63%
Wariant optymistyczny 10% x 4 lata (2020-2023) + 30% + 9% = 79%

Stąd informacja w pierwszym zdaniu o spłacie około 65% wartości nominalnej istniejących na dzisiaj Obligacji tj. obstawiają wariant pesymistyczny.

Generalnie nie podpisywałbym skoro Twój papier jest zabezpieczony. I tak będą musieli ci oddać to co odzyskają. Niczym więc nie ryzykujesz. Ci co podpiszą godzą się na stratę, również tę wynikająca z np. wyższych uzysków od zakładanych w powyższej propozycji.
Edytowany: 31 marca 2020 17:41

Joker
Wysłane: 31 marca 2020 17:58:47
Nie wprowadzaj w blad 1ketjoW. Przez 2 lata nic nie oddali i teraz nagle "beda musieli"?
Zabezpieczenie z kazdym miesiacem dalszej zwloki bedzie topniec.
Zadzwon do podmiotu z ktorego to otrzymales i nie sugeruj sie forum.

1ketjoW
Wysłane: 31 marca 2020 18:14:09
Wystarczy, że jedna osoba podpisze porozumienie i jak w sądzie wybronią się, że jednym obligatariuszą spłacają zaległości, a innym nie? To czysta strategia z ich strony ten brak spłat przez 2 lata - nie spłacali, bo chcą spłacić jak najmniej mimo zabezpieczenia.

Oczywiście moje rozumowanie może być błędne, ale moja intencją nie jest wprowadzenie w błąd tylko prezentacja mojego stanowiska. Każdy z nas ma wolną wolę i swój rozum - przynajmniej teoretycznie. Think

Odpowiedź też sobie - jaki mają interes aby proponować tego rodzaju porozumienie - raczej nie chodzi o dobroczynność.

A co do kwestii zmniejszania się wartości zabezpieczania. Rozumiem z komunikatu, że zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomościach. Spadek wartości tego zabezpieczania związany jest więc z wartością nieruchomości. Jeżeli pandemia potrwa jeszcze kilka miesięcy (co nie jest wykluczone) to ceny nieruchomości spadną. Nie spieszyłbym się w tej sytuacji ze sprzedaż nieruchomości, aby odzyskać zabezpieczenie. Oczywiście to spekulacje z mojej strony.
Edytowany: 31 marca 2020 18:27

Joker
Wysłane: 31 marca 2020 21:26:36
- Jasno jest napisane, że projekt porozumienia zakładana zgodę wszystkich obligatariuszy, więc albo wszyscy albo nikt.
- GetBack nie oferował obligacji z hipoteką, a jak już pojawiało się zabezpieczenie to na wierzytelnościach
- Można domniemywać, że wyceny tych zabezpieczeń również były dalekie od rynkowych
- To chyba pierwszy przypadek osoby, która ma szanse otrzymać aż tak wysokie spłaty
- Alternatywą jest według mnie przejęcie przez obligatariuszy tego portfela i samodzielna sprzedaż co oczywiście jest nierealne, a więc nie ma alternatywy dla tego pisma.

Albo bierzesz 65+9 albo bujasz się kolejne 4 lata i czekasz na to co wynika z układu czyli 25%.

n00b a czy Ty nie miałeś już jakiegoś wykupu z tej serii, albo czy spółka nie zdążyła Ci wykupić części?

Seria LE emitowana była 3 kwietnia 2017: www.bankier.pl/wiadomosc/GETBA...

Niby do wykupu pozostało 3,86 mln zł: www.bankier.pl/wiadomosc/GetBa...

Trochę dziwnie małe to 3,86 mln zł.

maciej_61
Wpisów: 784
Wysłane: 1 kwietnia 2020 08:02:46
Tak zupełnie z innej beczki. Chodzi o potencjalne dochodzenie odszkodowania od SP. Jeżeli rządowi udało się wyskrobać w obecnej sytuacji jedynie 10 mld zł na ratowanie całego kraju to dochodzenie o 2,5 mld wydaje się trochę iluzją. Piszę 10 mld bo tyle jest faktycznie polskiej gotówki w tych deklarowanych 212 mld. Pozostałe to 35 mld z przesunięcia pieniędzy z funduszy UE i różnego rodzaju "gwarancje" i przesunięcia (a nie umorzenia w większości!) płatności różnych podatków czy innych zobowiązań oraz inna kreatywna księgowość.
Dodajmy do tego że "wydojono" PGE (strata netto prawie 4 mld) a teraz wydoją Orlen zakupem Lotosu i Energa.
Proponowane np przez banki "wakacje kredytowe" tak naprawdę wydłużają tylko okres spłaty czyli de facto zwiększają zyski banków.
Coś mi się wydaje że na całej sprawie znowu zarobią tylko banksterzy.
Może ktoś wie. Ja przeczytałem że na okres epidemii zawieszeniu ulega bieg przedawnienia płatności. Jak się to ma do naszej sprawy. Czy okres epidemii zawiesza też okres przedawnienia w naszej sprawie?

1ketjoW
Wysłane: 1 kwietnia 2020 10:04:46
Joker napisał(a):
- Jasno jest napisane, że projekt porozumienia zakładana zgodę wszystkich obligatariuszy, więc albo wszyscy albo nikt.
- GetBack nie oferował obligacji z hipoteką, a jak już pojawiało się zabezpieczenie to na wierzytelnościach
- Można domniemywać, że wyceny tych zabezpieczeń również były dalekie od rynkowych
- To chyba pierwszy przypadek osoby, która ma szanse otrzymać aż tak wysokie spłaty
- Alternatywą jest według mnie przejęcie przez obligatariuszy tego portfela i samodzielna sprzedaż co oczywiście jest nierealne, a więc nie ma alternatywy dla tego pisma.

Albo bierzesz 65+9 albo bujasz się kolejne 4 lata i czekasz na to co wynika z układu czyli 25%.

n00b a czy Ty nie miałeś już jakiegoś wykupu z tej serii, albo czy spółka nie zdążyła Ci wykupić części?

Seria LE emitowana była 3 kwietnia 2017: www.bankier.pl/wiadomosc/GETBA...

Niby do wykupu pozostało 3,86 mln zł: www.bankier.pl/wiadomosc/GetBa...

Trochę dziwnie małe to 3,86 mln zł.

Zgadzam się, że jasno jest napisane, że projekt projekt zakłada zgodę wszystkich Obligatariuszy. Skoro zakłada, to nie znaczy, że wszyscy albo nikt - moim zdaniem. Inaczej napisali by np. Warunkiem wejścia w życie porozumienia jest zgoda wszystkich obligatariuszy. Nic takiego nie napisali. Wnioskuje więc, że Twoja interpretacja jest błędna na tej podstawie.

Nie śledzę obligacji i kwestii układu, ale wydaje mi się, że obligacje zabezpieczone nie uczestniczyły w układzie. Inaczej ta oferta łamała by postanowienia układu. Mogę się jednak mylić w tej sprawie.

Nie miałem wykupu i nie będę miał, bo nie miałem i nie mam obligacji Getback. Zresztą gdy pisałem na forum Getback dla akcji, że nie widzę na czym ma polegać przewaga konkurencyjna tej spółki nad innymi. Napisano mi, że nie przyjmuje argumentów. Potem wybuchała afera Getback.

Ponadto w Twoim wpisie brak jest odpowiedzi na pytania jakie postawiłem. A szkoda.

Jakie według Ciebie co to są za wierzytelności hipoteczne i jak się je windykuje? Oczywiście mogę się mylić, ale czy wierzytelności hipoteczne nie są powiązane z hipoteką? Skoro nie, to po co nazywają się hipoteczne? Proszę wyjaśnij.

Edytowany: 1 kwietnia 2020 10:09

jenes
Wysłane: 1 kwietnia 2020 10:53:57
Seria LE obligacji GetBack S.A. była uznana w spisie wierzytelności ppu na kwotę 4 mln zł, w tym 3.860.016 zł należności głównej, podlega więc ustaleniom układu. Seria ta nie była zabezpieczona.
Jeśli informacja z propozycją pochodzi z Michael Strom DM, to należy ponownie wyjaśnić tą sprawę.

1ketjoW
Wysłane: 1 kwietnia 2020 11:04:51
Jenes. Co mówi konkretnie zawarty układ w sprawie spłat tych obligacji? To kluczowa informacja dla tych osób, które zastanawiają się, czy przyjąć ofertę ich wykupu. Czy nie ma w przypadku tych obligacji jakiś szczególnych ustaleń w zawartym układzie?

jenes
Wysłane: 1 kwietnia 2020 14:36:18
Układ nie wymienia poszczególnych serii obligacji, mówi o wierzytelnościach objętych układem, a te z kolei znajdują się w spisie wierzytelności:
Obwieszczenie o zatwierdzeniu układu
Seria LE jest w spisie wierzytelności z 13 lipca 2018 r. pod pozycją 103.
Spłaty układowe dla obligatariuszy z grupy 1: 25% należności głównej, pierwsza rata 30 września 2021 roku w wysokości 2% z 25% (0,5% należności głównej).
Nie znam Warunków Emisji Obligacji serii LE, jeśli wierzyciele z tymi obligacjami należą do grupy 2, to najpierw mają być spłaceni przez jednostki zależne GetBacku lub fundusze nie będące jednostkami zależnymi
Edytowany: 1 kwietnia 2020 14:41

bekdas
Wpisów: 49
Wysłane: 2 kwietnia 2020 14:19:15
Nic z tego nie rozumiem. To teraz okazuje się że jest zatwierdzony układ ale jednocześnie są jakieś serie na boku i trwają inne negocjacje co do większych spłat dla tych zabezpieczonych.
O co tu chodzi?
I prowadzi je jakiś mały dom maklerski, po 2 latach od padaki.
Ile w tej sprawie jest jeszcze niespodzianek dla nas.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość