pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 44,50 zł (-2,41%) 25-05-2020 17:03
micmak
Wpisów: 85
Wysłane: 18 marca 2020 14:15:16 przy kursie: 15,42 zł
Z komunikatu wynikia, że mają surowiec zapewniony do poniedziałku. Drogi lądowe są zablokowane i szukają alternatyw. Ostro, panika na całego

magellan
Wpisów: 116
Wysłane: 27 marca 2020 18:40:45 przy kursie: 15,86 zł
Cytat:
27 marca 2020 17:38:53 przez mackopl
Może niech zaczną najpierw zarabiać a później się bawią w rozdawanie.

uwaga z co najmniej dwóch powodów nie na miejscu ..sytuacja obecna to sprawdzian własnie człowieczeństwa a nie tylko drapieżności biznesu zawsze i wszędzie oraz sprawdzian empatii i być może tak odległej dzisiejszemu społeczeństwu postawy samarytańskiej ludzi stojących na czele organizacji zasadniczo nastawionych na zysk.
Po drugie z tego co przekazują przedstawiciele firmy to obecna produkcja jest mocno dochodowa - sprzedaż mocno się rozwinęła do tego wzrosły marże. Warto w takich czasach się dzielić swoim sukcesem, nie tylko z akcjonariuszami
Edytowany: 27 marca 2020 18:42

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 841
Wysłane: 27 marca 2020 18:51:41 przy kursie: 15,86 zł
@mackopl
Trochę mniej emocji pls.
Ja jako posiadaczka skromnego pakieciku akcji też oczywiście chciałabym, żeby spółka zarabiała ciągle i coraz więcej, ale czasami (i chyba te czasy nadeszły) trzeba przedłożyć dobro wspólne nad cel doraźny. Fachowi pracownicy ochrony zdrowia są obecnie narodowym dobrem deficytowym ( 'niech jadą'!) i trzeba ich chronić bo oni nie są nieśmiertelni i również chorują. Bardzo ładnie ze strony Mercatora, że po raz kolejny wsparł swoimi bardzo poszukiwanymi produktami tych, którzy ich do swojego funkcjonowania zawodowego nieodzownie potrzebują.

Maupa_w_niebieskim
Wpisów: 841
Wysłane: 27 marca 2020 19:16:03 przy kursie: 15,86 zł
Wygląda na to, że darowizna darowiźnie nierówna (dla fiskusa) i jeszcze będą musieli od tego podatek zapłacić (?!).
wyborcza.pl/7,155287,25825201,...

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym w czwartek przez ministra Kościńskiego zerowa stawka VAT na darowizny od biznesu na walkę z pandemią będzie obowiązywać wstecz, od 1 lutego do końca sierpnia tego roku. Zerową stawką VAT zostaną objęte materiały potrzebne do walki z pandemią: wyroby medyczne, szkło laboratoryjne, produkty lecznicze i substancje czynne, specjalistyczne testy diagnostyczne, środki dezynfekujące, a także maski, osłony na twarz, gogle, kombinezony, ochraniacze na buty, czepki i rękawice.
Aby skorzystać z ulgowej stawki VAT, trzeba przekazać takie towary jednemu ze szpitali zakaźnych (tzw. jednoimiennych), do Agencji Rezerw Materiałowych lub Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Aha! Czyli jak darowizna zostanie przekazana np. do ARM która będzie to dzielić te dobra nieudolnie i "po uważaniu" to podatku nie będzie. Ale jak do prowincjonalnego szpitala w przysłowiowym "Pipsztynowie' (tam też leczeni są ludzie, rodzą się nowi itd) w którym z braku funduszy o tym jak wygląda profesjonaly sprzęt ochronny już nawet nie pamiętają to podatek trzeba zapłacić.
Tym większe wyrazy uznania dla Mercatora że nie poszli na łatwiznę.

mackopl
mackopl PREMIUM
Wpisów: 872
Wysłane: 27 marca 2020 20:02:05 przy kursie: 15,86 zł
magellan napisał(a):
Cytat:
27 marca 2020 17:38:53 przez mackopl
Może niech zaczną najpierw zarabiać a później się bawią w rozdawanie.

uwaga z co najmniej dwóch powodów nie na miejscu ..sytuacja obecna to sprawdzian własnie człowieczeństwa a nie tylko drapieżności biznesu zawsze i wszędzie oraz sprawdzian empatii i być może tak odległej dzisiejszemu społeczeństwu postawy samarytańskiej ludzi stojących na czele organizacji zasadniczo nastawionych na zysk.
Po drugie z tego co przekazują przedstawiciele firmy to obecna produkcja jest mocno dochodowa - sprzedaż mocno się rozwinęła do tego wzrosły marże. Warto w takich czasach się dzielić swoim sukcesem, nie tylko z akcjonariuszami

Ta firma płaci podatki, także pomaga. Za każdym razem pomagać mają ci którzy ciężko pracują, ci co się obijają z reguły tej pomocy tylko oczekują, bo im się należy.

@Małpa - nie bardzo wiem o jakich emocjach piszesz, to są fakty. A służbę zdrowia powinien dbać rząd, został wybrany kwiat narodu i ściągając tak potężne podatki, powinien mieć kilka milinów na niezbędny sprzęt.
Nie wiem ile prawdy jest w tym reportażu na TVN, że ratownicy sobie sami kupują maski, jak tak to jest skandal. No ale nasz cacy rząd rozdał kasę na czerwono nosy i kupno głosów to teraz w kasie pusto....

@Micmak - takie myśli mi również chodzą po głowie, to się nazywa marketing :)
Edytowany: 27 marca 2020 20:10

micmak
Wysłane: 27 marca 2020 20:52:02 przy kursie: 15,86 zł
Jak ktoś ma jakieś wątpliwości. To proponuję włączyć wykres z 6m-c i jak na tacy widać jak mamy trend...
średnia 50 i 200 prawdę powie! :) Nowe fabryki postawione w Azji zwrócą się raz dwa. Kasa ze sprzedaży cały czas płynie. Tylko głupiec tego nie widzi Dancing Patrzę na wykres, liczę, że w ciągu max 2tyg.cena się ruszy.

Kurs jest obrany, dobierać na wsparciach (pisałem jak było 10 PLN, że jest wsparcie i warto kupować).
Jak to mówią, psy szczekają, a karawana idzie dalej.

mackopl
mackopl PREMIUM
Wysłane: 27 marca 2020 21:10:12 przy kursie: 15,86 zł

micmak
Wysłane: 30 marca 2020 11:45:37 przy kursie: 18,30 zł
Po należeniu wykresów mrc i bmx w okresie 5mc mamy silną korelację. Mamy dywergencję na Mercatorze. Bmx dzisiaj +70 a Mercator marne +4... Dobre papiery z branży medycznej, widać że zarabiają na pandemii.

Jestem dumny z takich spółek :) widzieliście jaką jakość oferuje nasz Mercator?

forsal.pl/artykuly/1464531,mercator-przekazal-168-tys-rekawic-szpitalowi-uniwersyteckiemu-i-frp-w-krakowie.htm

Rękawice nitrylex complete przekazane krakowskiemu szpitalowi są specjalnie zapakowane, dzięki czemu pracownicy służby zdrowia obniżają ryzyko zakażenia. Otwierając opakowanie, korzystają z bocznych otworów, przez co wyjmują rękawice, pociągając zawsze za mankiet. Dzięki temu unikają kontaktu z częścią roboczą rękawicy.

micmak
Wysłane: 31 marca 2020 16:40:53 przy kursie: 19,18 zł
Dzień dobry,

kursie ciągle walczy z poziomem ~18-20. Jest pozytywne info dla spółki i całej branży..

www.money.pl/gospodarka/korona...

Ponek
Wpisów: 164
Wysłane: 3 kwietnia 2020 19:29:37 przy kursie: 23,80 zł
Koszty surowca też im podskoczyły. Ciekawe jak się to rozłoży.
Cel spółki to 10% EBITDA na ten rok.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Wpisów: 4 012
Wysłane: 3 kwietnia 2020 22:42:21 przy kursie: 23,80 zł
w 2019 mieli ponad 540 mln przychodów, teraz przychody skoczą mocno, ile mogą wycisnąc % rentowności ?
w tym roku jak nie zrobią kilkudziesięciu mln zysku to znaczy, że przespali gorączkę złota,
a kapitalizacja to 250 mln zł
nawet jak minie główna faza pandemii na świecie to juz zbyt na produkty będzie przez lata dużo większy
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

mackopl
mackopl PREMIUM
Wysłane: 4 kwietnia 2020 01:31:41 przy kursie: 23,80 zł
Ciekawi mnie czy fabryka ruszyła w Tajladnii, nic na ten temat nie znalazłem po ostatnim gorącym info.
Dwa miesiące temu pisałem, że realne jest tu 75 milinów no i niemal było w zeszłym tygodniu.
Pisałem, że możliwe jest 250 mln no i jest :)
Dwa miesiące temu wiedziałem, że popyt na rękawiczki powinien rosnąć, jednak aż takiego skokowego zapotrzebowania to chyba nikt nie zakładał. Od dwóch tygodni widać, że ludzie zaczęli używać tego w życiu codziennym, w pracy. Produkt na najbliższy przynajmniej rok będzie schodził jak ciepłe bułki, także fundamenty są. Technicznie pękło 23 zł --> w mojej ocenie mamy szybką jazdę do 30 zł, następnie jak to na tej spółce korekta.
Patrzę na inne biznesy rosnące pod koronawirusa i cieżko mi znaleźć uzasadnienie.
Mercator sprzedaje za ponad 500 mln.
Medcamp wyceniana na 125 mln - spółka teoretycznie może coś sprzeda, póki co bez sprzedaży. www.stockwatch.pl/gpw/medcamp,... -
Biomaxima wyceniana na 110 mln - 30 mln sprzedaży.
Kiedy te wyceny mają się spłacić? Ile miesięcznie można zrobić tych testów? Ktoś ma info jaka jest wartość pojedynczego badania?

Jeszcze Selena weszła w płyn do dezynfekcji. To jest chyba druga spółka po Mercatrze która ma za sobą jakiś twardy biznes i do tego potrafi zamieniać go na złotówki. Pytanie o ile może skoczyć wartość firmy? Czy produkcja płynu, który z pewnością ma najbliższe miesiące potencjał, jest w stanie stać się ważną gałęzią biznesu. Ile tego można wyprodukować i sprzedać - z marżą nie powinno być akurat problemu - bardziej interesuje mnie skala?
Edytowany: 4 kwietnia 2020 01:33

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Wysłane: 4 kwietnia 2020 11:53:54 przy kursie: 23,80 zł
firma powinna podnieść ceny i to znacznie bo teraz wychodzi na to, że handlarze spekulanci zarabiają 300-400 %
mam info z branży w styczniu maseczkę z MErcatora można było kupić za 0,18 zł w detalu, teraz 2,5 zł za 1 sztukę neuca poprzez apteki sprzedaje i to jedna z niższych cen .

ja zakładam, że przychody sięgną w tym roku ok. 750 mln zł i powinni z tego zrobić minimum 10% rentowności netto.
( tym bardziej, że teraz nie jest problemem cena tylko dostęp do towaru)

marc3l
marc3l PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 8
Wysłane: 4 kwietnia 2020 13:37:50 przy kursie: 23,80 zł
Ja bym jednak zalecał trochę zdrowego rozsądku i trzeźwej oceny sytuacji. Maseczki, płyny dezynfekujące i rękawiczki to nie jest żaden high tech z wysokimi barierami wejścia (typu patenty, dostęp do surowców, etc.). W tej chwili jest na to boom ze względu na panikę i blokady w przepływach międzynarodowych wyrobów medycznych. Jeżeli ktoś ma fizyczny towar i jest go w stanie dostarczyć na rynek, to rzeczywiście może zarobić krocie. Ale to nie jest jednak podstawa do budowy trwałego, powtarzalnego biznesu. Chociażby dlatego, że inne firmy widząc ponadprzeciętne marże w tym segmencie zaczynają przestawiać swoje moce produkcyjne, aby też na tym skorzystać. Wg mnie tutaj będzie klasyczna "świńska górka" i problem z nadmiernymi mocami produkcyjnymi w segmencie. Mogę się założyć, że w III-IV kwartale żele dezynfekujące będą wyprzedawane w supermarketach na zasadzie (kup 1 + 1 gratis), a maseczki ochronne będą dodawane do kolorowych magazynów w kioskach.

Mercator raczej kontraktuje większość swojej produkcji w formie umów długoterminowych, a nie sprzedaje po cenie spotowej, tak więc nie ma możliwości błyskawicznego podniesienia cen o kilkaset %. Pewnie przez 3-4 kwartały znacząco poprawi wyniki finansowe, ale później będą zmagać się z problemem nadpodaży na rynkach. Ale naprawdę uważałbym na informacje np. z ABBOTT Laboratories (id now-covid-19) i innych firm tej skali, które mogą rozwiązać problem w skali globalnej.

Dopóki krzywa zachorowań jest rosnąca to gra muzyka dla spekulantów, ale ta krzywa jednak bardzo wyraźnie przełamuje (załamuje) się po ok. ~40 dniach od pojawienia się istotnej (ponad 100 osób) liczby chorych w danej populacji. Tak więc bądźcie czujni ;)

mackopl
mackopl PREMIUM
Wysłane: 4 kwietnia 2020 17:25:31 przy kursie: 23,80 zł
@Marc3l co jest nie rozsądnego w tym co napisał Bankrucik?
Ja się z tymi cyframi ogólnie zgadzam, tzn myślę że będzie nieco niżej tj. 630 mln przychodu, a rentowność 6%.

Czym dla Ciebie jest ten mityczny high tech? Jakieś konkretne spółki?

Fabryka rękawiczek to nie jest budka z kebabem, którą zorganizujesz w miesiąc czasu.
Z pewnością takiego popytu jak teraz raczej w długim terminie nie będzie, w końcu te szalone czasy się skończą, jednak jestem przekonany że zapotrzebowanie długoterminowo vs. ostatnie lata będzie rosło.

Co do płynu antybakteryjnego również wśród wariantów przyjmowanych przeze mnie również jest ten o którym piszesz. Jednak jedno co działa przeciw temu scenariuszowi to brak danych ilu było do tej pory takich producentów i to że nawet olbrzymi koncern jakim jest Orlen nie jest w stanie wyprodukować ilości pod pilne potrzeby.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Wysłane: 4 kwietnia 2020 21:42:38 przy kursie: 23,80 zł
bankrucik napisał(a):
firma powinna podnieść ceny i to znacznie bo teraz wychodzi na to, że handlarze spekulanci zarabiają 300-400 %
mam info z branży w styczniu maseczkę z MErcatora można było kupić za 0,18 zł w detalu, teraz 2,5 zł za 1 sztukę neuca poprzez apteki sprzedaje i to jedna z niższych cen .

ja zakładam, że przychody sięgną w tym roku ok. 750 mln zł i powinni z tego zrobić minimum 10% rentowności netto.
( tym bardziej, że teraz nie jest problemem cena tylko dostęp do towaru)

chyba trochę mnie źle zrozumieliście..
nie chodziło o podnoszenie cen o 200 czy 300% przez Mercator, firma powinna tak podnieść ceny aby mieć co najmniej 10% rentowności netto. jak tego nie zrobi to zarząd wykaże się "głupota" bo cały zysk z tej pandemii pójdzie do pośredników...
a ponieważ teraz i przez długi czas jeszcze problemem jest towar a nie jego cena więc nie powinno to stanowić problemu.
co do umów długoterminowych z firmami, jesli dotychczas zawarte nie pozwalają na podwyżki to trzeba je wypowiedzieć natychmiast nawet kosztem zapłaty kar umownych.. dlaczego ? bo jak wzrośnie podaż i spadną ceny ( stawiam rok lub później) to jestem pewien, że dzisiejsi kontrahenci( kupujący) nie będą mieli problemu z wypowiadaniem umów i zostawią mercator na lodzie... ( tak działają wszelkie korporacje w "zgniłym" kapitaliźmie)
więc jeśli masz możliwość to ściągnij z korporacji choćby portki bo oni się w odwrotnej sytuacji nie zawahają
dzisiaj trzeba zarobić grubo choćby po to, żeby mieć poduszkę na chude czasy

nawet jak pandemia odejdzie to lekarze, pielęgniarki ze strachu będą się domagać ochrony jeszcze przez długi czas po ustaniu, zmienią się przyzwyjaczenia itd

Edytowany: 4 kwietnia 2020 21:44

Tofik
Wysłane: 6 kwietnia 2020 20:57:56 przy kursie: 32,10 zł
Panowie ktoś mądrzejszy ode nie może pokusi się o skomentowanie tego:
Gdyby spółka zrobiła przychody podobne do zeszłego roku a marzę netto ustawiłaby na 15-20% co w obecnej sytuacji i niezaspokojonym popycie chyba nie jest takie trudne. To miałaby zysku netto około 70 do 100 mln PLN.

mackopl
mackopl PREMIUM
Wysłane: 7 kwietnia 2020 00:16:01 przy kursie: 32,10 zł
Póki co jak to często bywa najwięcej zarabiają pośrednicy.
Umowy są podpisywane na dłuższy czas z tego co kojarzę, także nie wszystkie od razu załapią się na wyższe marże. Trzeba wziąć też pod uwagę, że Mercator próbuje grać trochę PR i fairplay, choć wcześniej rynek wobec niego tak się nie zachowywał i często dopalał do biznesu notując starty.
Dochodzą do tego jakieś problemy z surowcem - spółka póki co nie odświeżyła informacji.
Osobiście uważam, że 100 mln zysku to scenariusz bardzo optymistyczny.
Edytowany: 7 kwietnia 2020 00:16

bankrucik
bankrucik PREMIUM
Wysłane: 7 kwietnia 2020 15:46:30 przy kursie: 25,30 zł
nie wyobrażam sobie, żeby stali odbiorcy nie zaakceptowali cen wyższych o 20% od cen przedpandemicznych
w hurcie w ciągu tygodnia rękawice podrożały znowu o 100% i nie ma wiele towaru

mackopl
mackopl PREMIUM
Wysłane: 7 kwietnia 2020 22:00:09 przy kursie: 25,30 zł
Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę te ograniczenia które zostały nałożone. Pytanie czy to obejmuje fabrykę w Tajlandii.
Transakcje ze stycznia?
O co tu chodzi?
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13