pixelg
W stocks vol. 3. Portfel dywidendowy i nie tylko - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5

W stocks vol. 3. Portfel dywidendowy i nie tylko

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wpisów: 4 418
Wysłane: 31 grudnia 2019 20:50:39
Podsumowanie portfelowe 2019 roku:

Kończy się 2019 rok, subskrybenci portfela "Cztery Fazy Rynku". już otrzymali szczegółowe podsumowanie moich inwestycji w tym roku. Od startu tego portfela (jeszcze jako otwartego) pokazywałem też w "Kronikach" jak sobie radzę, więc i tym razem nie może być inaczej.

Na sam początek cytat z początków portfela CFR w 2016:
Cytat:
Cytat:

16. Cel inwestycyjny - zakładam prowadzenie portfela minimum do 2020 roku. Stopa zwrotu ? Jak najwyższa :).

Tutaj kluczowa zmiana, bo rozpoczynając portfel w 2016 roku nawet nie sądziłem, że do tego stopnia się on rozwinie oraz tak będzie wyglądać stopa zwrotu z niego. Dlatego oczywiście zamierzam portfel prowadzić dalej przez kolejne lata, minimum do 2030 thumbright

Wyniki roczne:

Portfel w 2016 roku: +14,06%
WIG w 2016: +11,38%
Portfel w 2017 roku: +29,60%
WIG w 2017 roku: +23,17 proc.
Portfel w 2018 roku: +7,87 proc
WIG w 2018 roku: -9,50 proc.
Portfel w 2019 roku: +46,91%
WIG w 2019 roku +0,25%

Stopa zwrotu sumarycznie od 2016 roku: +98,44%
Średniorocznie: +24,61%
Stopa zwrotu od momentu wprowadzenia płatnej subskrypcji portfela: +86,75%
Średniorocznie: 28,92%

WIG w latach 2016-2019: +25,30%
Średniorocznie: +6,32%

Portfel w ciągu 4 lat nie tylko prawie się podwoił na wartości, ale i pobił indeks WIG o 73,14%! Średnioroczna stopa zwrotu wzrosła do blisko 25%, udaje się więc utrzymywać ponad "magiczną" 20% i to bez względu na to jak wygląda rynek. Poprzednie lata to przecież przeciętny inwestycyjnie 2016, dość łatwy 2017 rok gdy mocno rósł WIG, bardzo trudny 2018 gdy spadały małe i średnie spółki o 20-30%, oraz kończący się 2019, gdy tylko niektóre walory (głównie z nC i sWIG80) dały zarobić, a duże spółki były bardzo słabe.

kliknij, aby powiększyć

Jak widać w tym roku krzywa kapitału uniknęła gwałtownych obsunięć, zwłaszcza porównując to do 2018 roku gdy portfel osunął się po nagłym zakończeniu hossy na branży gamedev. Sporą zasługę w tym odegrały kontrakty terminowe na spadki, które w 2019 roku (w przeciwieństwie do 2018) dodały swoją cegiełkę do zysku całego portfolio.

Z uwagą śledzę również poczynania innych inwestorów, którzy prowadzą portfele (również te płatne) i staram się porównywać swoje stopy zwrotu z nimi. Zaczynając ten portfel zwracałem szczególną uwagę na to, aby prezentować realne wyniki, na realnym kapitale, realnych transakcjach z rynku wraz z kosztami transakcyjnymi (prowizje obniżają skutecznie o ładnych kilka proc. rocznie wyniki).

Tak się powoli w polskim internecie dzieje, mam nadzieję też że ten trend jawności portfeli rozszerzy się o pokazywanie nieco bardziej zaawansowanych statystyk, czyli średniego zysku i średniej straty oraz skuteczności, bo to tu leży klucz zyskowności strategii w długim terminie. U mnie w 2019 roku wyglądało to następująco:

Stopa zwrotu w 2019: +46,91%
Średni zysk na zamkniętych pozycjach akcyjnych w 2019: 20,73%
Średnia strata na zamkniętych pozycjach akcyjnych w 2019: -6,88%
Średni zysk na zamkniętych kontraktach w 2019: 38,93%
Średnia strata na zamkniętych kontraktach w 2019: -26,07%
Skuteczność ogółem: 47,76%
WIG = +0,25% (indeks pobity o +46,66%)

Najlepsze pozycje: Scope Fluidics (+43,18%) Datawalk (+41,53%) Unimot (+32,55%)
Najgorsze pozycje: Pure Biologics (-24,91%) Mabion (-13,07%) Pekabex (-12,68%)

Zwracam uwagę na to, że najgorsze i najlepsze pozycje akcyjne to już zamknięte transakcje, więc nie warto ich kopiować Shame on you Jak można sobie policzyć mój stosunek średnich zysków do strat na akcjach to 3:1 a w przypadku kontraktów terminowych 1,5:1. Po raz kolejny napiszę, w momencie gdy zyski przekraczają straty (najlepiej kilkukrotnie) taka strategia w długim terminie praktycznie bez względu na skuteczność (bo ta z reguły zbliża się do 50% długoterminowo) musi zarabiać.

Dostęp do szerszych statystyk portfela mają oczywiście abonenci CFR. W tej kronice pomimo mojej niższej aktywności (gdyż cała "para" idzie na forum CFR) będą się oczywiście nadal pojawiać ciekawe tematy spoza GPW, lub ew szersze spojrzenie indeksowe na nasz rynek. Osoby zainteresowane portfelem zapraszam do zerknięcia do stopki postu.

Wszystkim czytelnikom kroniki jak i sobie, w 2020 roku życzę wszystkiego co najlepsze oraz samych udanych inwestycji i wysokich zysków 3some
Mój autorski portfel "Cztery Fazy Rynku" >>> Link <<<

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 3 kwietnia 2020 10:52

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 278
Wysłane: 3 stycznia 2020 17:12:12
G-R-A-T-U-L-A-C-J-E !!!
wav

I podwojenia stopy zwrotu w 2020r. :)))

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 3 stycznia 2020 17:29:28
Cytat:
Gdzieś mi ten post umknął więc dopiero teraz temat biorę na tapet.

Nie ma problemu. Ja swoje decyzje podejmuję i tak. Wrzucam to tutaj, niezależnie od własnych transakcji, bo przyda się czasem świeże spojrzenie. A może jeszcze komuś się przyda.

Dzięki za LAM Research i Model N. Takich tematów jest więcej. Na przykład firma o wdzięcznej nazwie Qorvo [QRVO] :)

Cytat:
Najpierw jednak inna ciekawostka - czy Michael Burry (ten od Big Shorta) znalazł Vkę ?

Nie chwytam takich noży. Już nie... ;) Operacyjnie to jest walking dead. Jak turnaround im się uda, to będzie czas żeby w to wejść i wyjść na swoje. Na razie dywidenda ok. 25% to pułapka na yield chasers. Zainteresowanycm polecam wycieczkę do sektora energy. Ale nie wysiadać z autokaru! Bo tam pełno takich sideł :)

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 4 stycznia 2020 19:35:17
Cytat:
Nie chwytam takich noży. Już nie... ;) Operacyjnie to jest walking dead. Jak turnaround im się uda, to będzie czas żeby w to wejść i wyjść na swoje. Na razie dywidenda ok. 25% to pułapka na yield chasers. Zainteresowanycm polecam wycieczkę do sektora energy. Ale nie wysiadać z autokaru! Bo tam pełno takich sideł :)

Ja też nie, na trendach znacznie łatwiej jest zarabiać. O ile słabość energetyki w PL mnie nie dziwi, bo rząd stara się, aby to były podmioty non-profit ;), ale dlaczego na tak mocnym amerykańskim rynku sektor energy sobie kiepsko radzi?

kliknij, aby powiększyć

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 7 stycznia 2020 04:52:56
Gwoli ścisłości: energy to u nich ropa i gaz. Energetyka "elektryczna" jako taka jest zróżnicowana, Jedni sobie nie radzą, inni śmiało zwiększają dywidendę. Normalka.

Co do oil and gas: inwestuję / obserwuję rzeczy antagonistyczne do ropy i od tego rynku stronię. Chociaż zasysam trochę preferencyjnych dywidend od midstreamu, czyli transportu, ale głównie gazu. Te pieniądze już tam nie wrócą Shame on you :)

Do inwestowania wolę inne obszary. A jest aż nadto w czym wybierać.

No i właśnie! Co sądzisz, o Baidu (BIDU)??? Ruch już trwa i temat trochę śliski, bo to spółka chińska (Trump), ale szanse na zasięg ruchu do $160 chyba przyzwoite (po drodze jest jeszcze $150).
Edytowany: 9 stycznia 2020 23:27

rafsty
rafsty PREMIUM
Wysłane: 23 stycznia 2020 02:06:32
A propos zastanawiania się dlaczego na giełdzie dzieją się jakieś rzeczy, to na fali wzrostów spółek wodnych pięknie wzrósł wspomniany już wcześniej w jakiejś naszej rozmowie YORW.
Kupiłem to sobie jakiś czas temu dla przyjemności. Pomyślałem, że fajnie mieć w portfelu papier, który płaci dywidendę od 200 lat :) To taki wirtualny odpowiednik akcji Kompanii Wschodnioindyjskiej w ramce na ścianie ;) Tyle, że tańszy. No i jeszcze płaci.
Ten papier nie ma prawa tak rosnąć! A tu taka niespodzianka.
Edytowany: 23 stycznia 2020 02:09

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 3 kwietnia 2020 13:50:14
Przez minione miesiące niewiele się działo w wątku, sam też skupiłem się na rynku polskim więc nic dziwnego że nie pojawiały się nowe analizy techniczne spółek zagranicznych. Czas jednak to zmienić jak i sam kierunek wątku otwartego. Od dziś startuje w nim portfel dywidendowy, skupiony oczywiście na akcjach.

1. Wstęp - obliczenia

Temat dywidend w ciągu ostatnich miesięcy stał się bardzo modny, zarówno jeśli chodzi o spółki zagraniczne (i "dolarowy cashflow") jak i polskie. Widząc co w internecie było publikowane na ten temat doszedłem do wniosku że trzeba "odczarować" temat. Zacząłem więc od... obliczeń w Excelu ;)

Jako punkt startowy wziąłem 2012 rok - wtedy wyceny (zwłaszcza mniejszych spółek) były niskie, rynek był po kryzysie PIIGS z 2011 roku, więc moment nadawał się dobrze do rozpoczęcia takiego portfela. Od tego czasu minęło prawie 8 lat i znów mamy kryzys więc można sprawdzić co w tych dywidendach zadziałało, a co nie. Najpierw trochę przykładów (prowadząc obliczenia na początku nie sądziłem, że powstanie z nich koncepcja portfela, dlatego może nie są w "najpiękniejszej" formie, ale liczy się treśćking )

Scenariusz optymistyczny: AC Autogaz

kliknij, aby powiększyć

Inwestując 4000 zł w akcje ACG firmy która dywidendy płaci od 2012 roku (a w 2011 debiutowała na GPW) niejako zawierzało się nieco "w przyszłość" w politykę dywidendową firmy. Ta jednak się spełniła i od 2012 roku ACG płaci regularnie swoim akcjonariuszom i to z roku na rok coraz więcej. Jak widać w tym pozytywnym scenariuszu kupione akcje zwróciły się w wariancie IKE/IKZE (kwota brutto) po 7 latach, a przy zwykłym koncie z podatkiem Belki były bliskie tego w tym czasie. Widać też jak różnica w kolejnych latach na korzyść IKE/IKZE się zwiększa wraz z akumulacją nowych akcji (reinwestowana dywidenda).

Stopa zwrotu może robić wrażenie, ponad 60 proc. rocznie i 54 proc. z podatkiem na przestrzeni 8 lat i to zakładając sprzedaż po obecnych stosunkowo niskich cenach (choć zakładając że akcje od 2018 mamy "za darmo" i będą dalej płacić div nie ma sensu ich sprzedawać).

ACG to jednak jedno z dywidendowych sucess story. Podobnie jak Kęty:

kliknij, aby powiększyć

Kęty już w 2012 były uznaną dywidendową marką, bo płaciły div nieprzerwanie od 2010, a jedyna przerwa była w roku kryzysu finansowego czyli 2009. Tym razem kwota inwestycji wyższa bo 20 000 zł - ma to związek z wyższym nominałem akcji. Gdyby chcieć zainwestować kilka tys. zł to trzeba by czekać na zakup 1 akcji tylko z dywidendy kilka lat - przy tej kwocie i tak jak widać starczało na parę akcji dokupionych z rocznej dywidendy. Roczna stopa zwrotu na poziomie 21-25% jednak i tak nie do pogardzenia. Przy tym warto jednak zwrócić uwagę że dywidendy spłaciły dopiero połowę początkowej inwestycji po 8 latach. Zakładając, że Kęty będą dalej zwiększać dywidendę zapewne w ciągu kolejnych 3-4 lat akcje całkowicie by się spłaciły.

Kolejny przykład to stricte dywidendowa spółka - Hydrotor. Tu jednak aż tak spektakularnego sukcesu ze względu na niski wzrost kursu nie było:

kliknij, aby powiększyć

Firma nieprzerwanie dywidendy płaciła od 2005 roku i ta passę udaje się utrzymać do dziś (i to nawet w kryzysowym 2009). Niższy nominał akcji pozwolił sprawdzić zachowanie spółki dla małej kwoty inwestycji czyli 2000 zł. Akcje jak widać nawet jeszcze w połowie się nie zwróciły (przy większej kwocie początkowa div jest większa co pozwala na większe reinwestycje i przyśpiesza zwrot środków), to stanie się za ok 8 lat.

Podobnym przykładem jest państwowa GPW. Tu również spółka płacąca od lat stabilinie div (od 2011 bez przerwy) ale bez wzrostu kursu:

kliknij, aby powiększyć

Podobnie jak w przypadku HDR - na zwrot środków z samej dywidendy będzie trzeba poczekać jeszcze ok 7-8 lat. 5% to i tak nadal lepiej od większości lokat, trzeba jednak przyznać, że za "bezpieczeństwo" płacimy dość wysoką cenę. Oczywiście lepszy timing zakupu i większa kwota startowa poprawiłyby stopę zwrotu.

Na koniec przykład iż na spółkach dywidendowych i to w długim terminie można stracić. W "akcji" KGHM:

kliknij, aby powiększyć

Spółka płaciła dywidendy (i to bardzo wysokie!) nieprzerwanie od 2005, nawet w kryzysie w 2009. Zdawałoby się znakomity dywidendowy bet - cóż... w 2017 wypłacono ostatnią dywidendę, a od 2018 akcjonariusze nie otrzymują już żadnych pieniędzy ze spółki. W założeniu wstawiłem sprzedaż akcji w 2018 roku po 106 zł - dziś ich cena to 59 zł więc strata byłaby dużo większa. Taki sam przypadek tyczy się jeszcze w większym stopniu spółek energetycznych (PGE, Tauron, Enea etc.). Zaprzestanie wypłaty dywidendy to sygnał sprzedaży w strategii dywidendowej i jego zignorowanie kończy się ciężkimi stratami! Co więcej nawet na niezłym przykładzie GPW widać, że państwowe firmy oferują gorsze stopy zwrotu w długim terminie. Wynika to głównie ze spadków/konsolidacji kursów. Czy w przyszłości będzie podobnie? Tego dziś nie wiemy, ale statystyczne założenie pozwala na tezę iż państwowych spółek w podejściu dywidendowym lepiej się wystrzegać (chyba że będą kupione po ekstremalnie niskich cenach).

2. Zasady

Podsumowując można wyłonić następujące założenia:

1. Spółka powinna mieć nieprzerwaną, najlepiej długą historię dywidendową. Jednak jeśli to nowy podmiot na rynku to nawet tylko jeden rok z dywidendą nie dyskwalifikuje zakupu (patrz przykład Autogaz)
2. Jeśli spółka przestaje płacić dywidendę należy ją bezwzględnie sprzedać. Brak wypłaty dywidendy najczęściej zwiastuje kłopoty na kursie w przyszłości (KGHM, energetyka)
3. Dywidenda z roku na rok powinna rosnąć (Kęty)
4. Im wyższa początkowa kwota inwestycji tym lepiej - w przyszłości dywidendy pozwolą na większe reinwestycje i zakup większej ilości akcji
5. Konto IKE/IKZE pozwala na przyśpieszenie zwrotu z inwestycji nawet o kilka lat. Im większa kwota inwestycji tym oczywiście różnice są większe
6. Uwaga na prowizje! Nawet minimalna prowizja w wysokości 5 zł od zlecenia wpływa na stopę zwrotu jeśli reinwestujemy tylko dywidendę, szczególnie z małego pakietu akcji. Jeśli początkowa inwestycja nie była rzędu 20 000 zł i więcej (czyli przy div ok. 5% mamy 1000 zł co jest minimalną kwotą na zlecenie maklerskie aby koszt minimalnej prowizji nie był zbyt duży) należy reinwestowaną kwotę zwiększać nowymi środkami (czyli do dywidendy dopłacamy nowe środki aby zakupić akcje).
7. Kluczowa dla tempa zwrotu zainwestowanych środków jest cena zakupu pierwszego pakietu akcji (zwłaszcza jeśli jest duży). To słynny "bufor bezpieczeństwa" o którym mówi Buffett - jeśli kupujemy tanio to zwrot zainwestowanych pieniędzy może nastąpić 2x szybciej (więcej o tym pisałem edu.stockwatch.pl/dekalog-giel...)
8. Duża stopa dywidendy w przeszłości nie musi zwiastować okazji dywidendowej w przyszłości (przykład KGHM)

3.Portfel dywidendowy:

Znając powyższe założenia postanowiłem otworzyć jako nowy i otwarty dla wszystkich użytkowników forum portfel dywidendowy w kronice. Zamierzam trzymać się poniższych założeń:

- Portfel będzie realny, prowadzony na moich wydzielonych do niego środkach
- Zakładam użycie do niego konta IKZE (można też IKE, mi jednak zależy na corocznym zwrocie podatku). Oczywiście można też to podejście stosować na zwykłym rachunku maklerskim - wtedy jednak stopa zwrotu będzie niższa. IKZE ma też ten plus że limit jest stosunkowo przystępny (6 tyś zł obecnie) praktycznie dla każdego inwestora do odłożenia w ciągu roku (a limit IKE w granicach 15 tys zł już niekoniecznie). Niższa początkowa kwota inwestycji będzie też pewnego rodzaju dla mnie utrudnieniem (patrz wcześniejsze obliczenia). Strategię można "ztuningować" posiadając IKE i IKZE, gdzie do IKE wędruje zwrot podatku dzięki IKZE. Zawsze jednak pozostaje pytanie czy chcemy tyle inwestować pod nomen omen "parasolem państwa".
- Prowizje maklerskie na poziomie 0,29% , 5 zł minimalna
- Startowa kwota portfela to 6 272,40 zł
- stopa zwrotu będzie obliczono metodą MWR (money weighted return) co jest bliskie funkcji XIRR z Excela. "Liczarką" portfela będzie myfund.pl
- Cel portfela to doprowadzenie do zwrócenia się zakupu wszystkich akcji w nim poprzez kolejne reinwestycje. Liczę na niską dwucyfrową stopę zwrotu w skali roku (10-12%). Czas w którym to powinno nastąpić szacuję na ok. 20 lat. Z założenia portfel jest portfolio emerytalnym (stąd też założenie na IKZE).
- aktualizacje minimum raz na kwartał w wątku otwartym
- podstawą selekcji spółek do portfela jest ich wartość (kurs względem dywidendy), historia dywidendowa jak i prowadzony biznes. Kryteria techniczne będą miały małe znaczenie (choć oczywiście nie zamierzam kupować walorów w silnych trendach spadkowych)
- nie zamierzam w portfelu używać zleceń stop loss czy take profit - celem portfela jest głównie przepływ pieniężny z dywidend
- jeśli spółka przestanie wypłacać dywidendę to zostanie z portfela sprzedana
- reinwestycja dywidendy odbędzie się oczywiście po jej wypłaceniu - tu będę starał się wykorzystać sezonową słabość kursów po wypłacie dywidend na GPW
- do portfela co roku będzie dopłacany roczny limit na IKZE
- żywotnym interesem firm w portfelu powinno być wypłacanie dywidendy (ze względu np. na akcjonariat czy też politykę dywidendową)

4. Skład portfela

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Pierwszy zakup do portfela i jednak spółka państwowa i to taka, która sobie dość przeciętnie poradziła w backtestach. Z drugiej jednak strony obecna cena zakupu jest o blisko 10% niższa, co daje naprawdę niezły bufor bezpieczeństwa względem średniej wyceny (ok. 40 zł) akcji w ciągu minionych lat. Dodatkowo dywidenda nie jest zagrożona, bo obroty z racji paniki na giełdzie mocno wzrosły w ostatnim czasie. Zakup za niecałe 2000 zł w wielkości 57 akcji. Po wypłacie dywidendy zamierzam ją reinwestować i dołożyć 1000 zł z portfela w tym celu (aby uniknąć wpływu prowizji na małe kwotowo zlecenie). GPW z reguły dywidendy wypłacało w lipcu, zakładając wypłatę na poziomie zeszłorocznej (3,18 zł) oznacza to stopę div na poziomie 9,2% brutto.

GPW tyg.

kliknij, aby powiększyć

Technicznie nie jest to walor który kupiłbym do portfela CFR, bo sygnał sprzedaży w średnim terminie padł po wybiciu wsparcia na 36,57 zł. Jednak długoterminowo dołek z 2018 roku się obronił i można uznać że kurs porusza się w szerokiej konsolidacji od 30 do 43 zł. Zakup po 34,50 zł jest więc wejściem poniżej połowy tego zakresu więc jeszcze dość atrakcyjny.

5. Dyskusja

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie uwagi i dyskusję w wątku, natomiast nie zamierzam badać "czy dana spółka jest dobra pod dywidendę" - zwyczajnie nie mam na to czasu ;). Jeśli to możliwe polecam samodzielnie obliczyć potencjalną stopę dywidendy względem kursu i ocenić szanse na kolejne wypłaty div i zyskowność firmy w długim terminie. Wartości powyżej stopy div 7-8% rocznie moim zdaniem można uznać za atrakcyjne.

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 3 kwietnia 2020 13:58

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 3 kwietnia 2020 14:11:26
Kakarotto napisał(a):
Dodam od siebie wg tego co robię na swoim ike gdzie nie zaglądam lub zapominam o jego istnieniu :-) Kopiowanie strategii trzymania na zawsze wg giełdy z USA na nasz rynek to szaleństwo. To są dwa różne światy i różne reguły.

Na swoim ike akcje są uzupełnieniem do obligacji, no ale są tam więc się wypowiem. Trzymanie na długo to pomysł na spółki z dywidendą, na spółki które miały kryzys a dostały nowego właściciela i są wyciągane z kłopotów co trwa latami. Spółki które są w długim trendzie wzrostowym. Spółki mało wrażliwe na cykle.

AT też jest przydatne zwłaszcza przy analizach z interwału miesięcznego. Rejestr krótkiej sprzedaży też warto przeglądać.

Generalnie to ważne by nie kupować spółek o wątpliwej reputacji, one są dobre dla day-handlarzy.

Taki portfel to straszna nuda więc jak ktoś lubi np lotto to może kupić sobie bankruta dla którego jest cień nadziei, takim losem na loterii był JSW jakiś czas temu (niestety akurat wówczas nie skusiłem się na ten zakup).

Minusem portfela aktywnego jest czas jaki trzeba poświęcić. Nawet godzina dziennie to nie jest wcale mało ;-)

Generalnie z założenia to ma być bardzo nudny portfel i praktycznie bezobsługowy (ten "obsługowy" mam w CFR :) ) Nie trzymam się zasady buy&hold w 100% bo przecież jeśli spółka przestanie wypłacać dywidendę to zostanie sprzedana. Technika tutaj bardziej ma służyć kupnie jak najtaniej danego waloru (na wyprzedaniu) i korzystnej reinwestycji. W kwestii obligacje vs akcje to temat na większą dyskusję, możliwe że o tym powstanie cały artykuł :)

Sam jestem najbardziej ciekaw stopy zwrotu z tego projektu. Wedle założeń te 10% rocznie naprawdę jest możliwe, choć oczywiście wymaga pewnej selekcji i poświecenia czasu (jednak znacznie mniej niż na "normalny" portfel). W założeniu ma to być naprawdę pasywny portfel o niskim nakładzie pracy dający zysk przebijający lokaty czy obligacje dużych firm.

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 3 kwietnia 2020 14:27

szyderca667
szyderca667 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 124
Wysłane: 1 maja 2020 20:02:20
Prosilbym serdecznie o analize indeksu ibb.us. Dzieki wielkie!

szyderca667
szyderca667 PREMIUM
Wysłane: 7 maja 2020 16:07:15
ponawiam swoja prosbe o spojrzenie na ibb.us, dziekuje

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 9 maja 2020 11:04:02
Cytat:
ponawiam swoja prosbe o spojrzenie na ibb.us, dziekuje

ETFa dawno nie analizowałem technicznie - zwłaszcza tematycznego, więc sam jestem ciekaw czy moje metody się sprawdzą i na takim rodzaju waloru.

IBB.US tyg.

kliknij, aby powiększyć

ETF na spółki z biotechu, na których ostatnio jest moda (covid19 zrobił wystarczającą reklamę ;) ) więc wybicie kursu ponad kluczowy opór na 124 USD mnie nie dziwi. Mieliśmy pewne zawahanie popytu tydzień temu, ale obecna świeca tygodniowa to praktycznie objęcie hossy i całkowite wchłonięcie podaży. Oczywiście wolumeny na wzrostach mogłyby być większe, jednak dla mnie obecny tydzień to potwierdzenie wcześniejszego sygnału kupna i spodziewam się kontynuacji wzrostów minimum w kierunku 133 USD (all time high) a po wybiciu i tego poziomu kontynuacji rajdu w górę. Teoretyczny zasięg wybitej konsolidacji wskazuje na możliwość ruchu nawet w okolice 160-170 USD.

kliknij, aby powiększyć

zawi
Wpisów: 52
Wysłane: 9 maja 2020 20:48:48
szyderca667 napisał(a):
Prosilbym serdecznie o analize indeksu ibb.us. Dzieki wielkie!

Hej, gdzie Ty masz dostęp do tego ETF'a?
W Degiro go nie ma bo to rynek amerykański, ale nawet nie mają jakiegoś europejskiego odpowiednika na XET czy LS.
W Exante który ma praktycznie wszystko też nie widzę.

szyderca667
szyderca667 PREMIUM
Wysłane: 10 maja 2020 16:29:42
Nie mam zadnego ETF na ibb.us. Badam ten wykres pod katem mozliwej hossy bio-tech a inwestuje tylko na gpw.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 20 maja 2020 16:09:15
Cytat:
Nie mam zadnego ETF na ibb.us. Badam ten wykres pod katem mozliwej hossy bio-tech a inwestuje tylko na gpw.

To chyba stooq ma błąd bo w opisie widnieje to jako iShares Nasdaq Biotechnology ETF (IBB.US). Pomysł na badanie siły sektora ciekawy, choć może być obarczony błędem w obie strony, zarówno parkiet amerykański może być znacznie silniejszy od naszych spółek z biotechu jak i vice versa.

Aktualizacja portfela dywidendowego 20.05.2020

kliknij, aby powiększyć

Zakupiłem do portfela drugą spółkę dywidendową (i jest to na ten rok ostatni zakup ze spółek, biorę pod uwagę jeszcze tylko dobieranie akcji po wypłacie przez nie dywidend). Wybór padł na Asseco Poland (ACP). Wahałem się jeszcze między Unimotem, PCR Rokitą a i Kętami. Mimo iż te firmy dawały potencjalnie wyższe dywidendy (odpowiednio (5,22%, 7,14% i 7,80%) to w wypadku tych spółek mam obawy czy kolejne (za rok) dywidendy będą tak atrakcyjne. Asseco Poland z swoimi 4,31% div yield nie porywa, ale tez nie odstaje specjalnie.za to wyniki informatycznej spółki w ciągu kolejnych lat powinny być minimum stabilne (czego w przypadku UNT i PCR pewny nie jestem).

ACP tyg.

kliknij, aby powiększyć

Trend wzrostowy w przypadku akcji Asseco Poland jest stabilny, a obecnie kurs powrócił do wsparcia na 66 zł (wcześniejszy opór) i od niego odbija, co dodatkowo świadczy o sile kursu. Zakładam więc, że oprócz zarobku na dywidendzie uda się do wyniku portfela dodać zysk na kursie w ciągu kolejnych miesięcy. Kluczowym kolejnym oporem jest poziom 74 zł. Po jego wybiciu (wyjście na nowe maksima historyczne) trend wzrostowy powinien być kontynuowany (możliwe że w kierunku psychologicznych 100 zł).

W przypadku Kęt zadecydowało też ograniczenie kwotowe portfela, gdyby był on 10x większy to pewnie skusiłbym się na nie, ze względu na brak problemu z nominałem akcji (331 zł) przy dokupieniu ich później za dywidendę. Operując jednak mniejszym portfelem muszę celować w akcje spółek o nominałach jedno i dwucyfrowych ;)

kliknij, aby powiększyć

Jak widać w portfelu jest jeszcze 2000 zł gotówki. Po 1000 zł czeka na możliwości dokupienia akcji razem z wypłaconymi dywidendami (w celu ograniczenia wpływu minimalnej prowizji od zlecenia na wynik transakcji) Pierwsza okazja będzie po 17.06.2020 gdy ACP wypłaci swoją dywidendę (dokładnie 84,28 zł). 11 sierpnia spłynie dywidenda z GPW (136,80 zł).

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 20 maja 2020 16:15

donadoni
Wpisów: 12
Wysłane: 24 maja 2020 22:17:48
Witam serdecznie mistrza inwestycji.
Portfel dywidendowy uważam, za bardzo ciekawy projekt i być może spróbuję się do niego przyłączyć.

Jeżeli można to mam też kilka pytań odnoście portfela CFR (pytam głownie pod katem ilości czasu jaki trzeba poświęcić na jego prowadzenie):
1. Średnio ile spółek znajduje się w portfelu?
2. Jaka jest przeciętna liczba transakcji w roku?
3.Jak dużą część portfela zajmują inne instrumenty niż akcje (kontrakty, certyfikaty)?

Dla mnie najciekawsza była pierwsza edycja portfela (portfel pasywny). Czy gdyby okoliczności były sprzyjające, tz. gdyby korekta na GPW przybrała znacznie na sile i zrobiło by się mega tanio to jest szansa na ponowne stworzenie portfela pasywnego?

Jeżeli mogę, to poproszę o analizę WIG20 i subindeksów, które można uznać za najbardziej "rozwojowe".

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 25 maja 2020 22:55:47
Cytat:
Witam serdecznie mistrza inwestycji.

Bez przesady z tym mistrzem Angel

Cytat:
Jeżeli można to mam też kilka pytań odnoście portfela CFR (pytam głownie pod katem ilości czasu jaki trzeba poświęcić na jego prowadzenie):
1. Średnio ile spółek znajduje się w portfelu?
2. Jaka jest przeciętna liczba transakcji w roku?
3.Jak dużą część portfela zajmują inne instrumenty niż akcje (kontrakty, certyfikaty)?

Dla mnie najciekawsza była pierwsza edycja portfela (portfel pasywny). Czy gdyby okoliczności były sprzyjające, tz. gdyby korekta na GPW przybrała znacznie na sile i zrobiło by się mega tanio to jest szansa na ponowne stworzenie portfela pasywnego?

Jeżeli mogę, to poproszę o analizę WIG20 i subindeksów, które można uznać za najbardziej "rozwojowe".

1. To zależy od mojego zaangażowania w rynek (nie zawsze jest 100 procentowe). Fanem dywersyfikacji nigdy nie byłem, wolę inwestowanie skoncentrowane bo tak łatwiej pokonać rynek. Dlatego najczęściej w portfelu jest od 3 do 10 pozycji (średnio 6).

2. Ogółem w 2019 roku było to 62 transakcje, w 2018 było 68 - tą liczbę staram się sukcesywnie zmniejszać w kierunku 30-40 transakcji na rok. Pozycje utrzymuję na średni termin - od kilku tygodni do nawet ponad roku.

3. Certyfikatów nie używam. Kontrakty owszem podbijają liczbę transakcji ( w zeszłym roku było to 25 z 62 transakcji. Praktycznie zawsze na kontraktach są to pozycji krótkie (jako długie kupuję akcje). W zeszłym roku z całkowitego zysku w wysokości 10 329,05 zł kontrakty dały 2084,11 zł. W tym roku proporcja 20-80% na rzecz akcji się utrzymuje.

W kwestii portfela pasywnego - akurat tu się wiele w tym co robię nie zmieniło, doszły shorty, trochę większa aktywność, nadal jednak trzymam się trend followingu. Szans na kolejny portfel nie widzę, w tym momencie dywidendowy (otwarty) jest takim bardzo pasywnym pomysłem (tu będzie zaledwie kilka transakcji na rok) a CFR nieco bardziej aktywnym (choć też docelowo chciałbym by było ich mniej, nie zawsze jednak zmienność na rynku pozwala utrzymać pozycje (vide marcowa zwała). W tym roku dotąd wyszło 35 transakcji i mam nadzieję w drugiej połowie roku ta liczba mocno nie wzrośnie (marzec oznaczał dla mnie konieczność zamykania wielu pozycji na stop lossach a potem kwiecień otwierania nowych co podbiło liczbę).

W wolnej chwili WIG20 się zajmę tutaj. Natomiast w biuletynie CFR w minioną niedzielę właśnie były ciekawe subindeksy sektorowe więc mogę tam zaprosić jedynie ;).

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 26 maja 2020 08:59

donadoni
Wysłane: 26 maja 2020 21:39:50
Dziękuję za wyjaśnienia.
Wygląda na to, że obecny portfel tak bardzo nie odbiega od pierwowzoru. Liczba spółek jest do opanowania a liczba transakcji jest bardziej uwarunkowana zmiennością rynku niż krótkim horyzontem inwestycyjnym.
Cytat:
Certyfikatów nie używam
ten dawny na cukier był takim rodzynkiem w całej historii portfela?

Cytat:
(marzec oznaczał dla mnie konieczność zamykania wielu pozycji na stop lossach a potem kwiecień otwierania nowych co podbiło liczbę).

Była świetna okazja do przyłączenia się do portfela a teraz pociąg chyba już odjechał wave

Na WIG20 robi się ciekawie.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 27 maja 2020 15:34:02
Cytat:
Cytat:
Certyfikatów nie używam
ten dawny na cukier był takim rodzynkiem w całej historii portfela?

Z tego co pamiętam były też certy na ropę i kawę jeszcze ok 2012-2013 roku. Temat certyfikatów odpuściłem ok 2016 roku. Głównie przez specjalizację w akcjach, ale i niezbyt korzystne rozwiązania jakie proponują wystawcy certów (wysokie spready, wystawianie animatora od 9-30 do 16-30 czyli nie w ciągu całej sesji, nie zawsze też mi się zgadzały obliczenia tego co było na surowcu+walucie względem ceny certu).

Cytat:
Była świetna okazja do przyłączenia się do portfela a teraz pociąg chyba już odjechał wave

Na WIG20 robi się ciekawie.

I tak i nie, owszem mam pozycje otwarte pod koniec marca, ale i takie z początku maja. Portfel w tym momencie zawiera 33% gotówki więc nie jest tak że przez następne kilka miesięcy w nim nic nie będę robił ;) W każdym biuletynie też są spółki godne zainteresowania i przemyślenia których np. nie mogę dołączyć do portfela ze względu na niższą płynność czy też jego wypełnienie, więc skorzystać z biuletynów można przez cały rok.

Fakt WIG20 odjeżdża, dziś po sesji wrzucę tu jego analizę.

Przypominam też, że jeszcze tylko 4 dni trwają zapisy na 5 tygodniowe szkolenie z analizy technicznej mojego autorstwa. ->> www.stockwatch.pl/profil/szkol... :)

kliknij, aby powiększyć

Wojetek
Wojetek PREMIUM
Wysłane: 27 maja 2020 21:22:19
WIG20
w, tygodniowy

kliknij, aby powiększyć

Po wczorajszej próbie wybicia dziś mamy na większym wolumenie "zrzutkę" indeksu i idealne wypełnienie luki spadkowej z 09.03.2020 (chyba AT znów zadziałała Boo hoo! ) . Spodziewam się że indeks może jeszcze powrócić do bazy czyli okolic 1685 pkt, ale jeśli tego poziomu trwale nie utraci to nadal są szanse na kontynuację odbicia. Pozytywne sygnały płyną z RSI (przełamanie trendu spadkowego), TSI też raczej złapało dołek. Do hossy daleka droga, ale po krótkoterminowej korekcie możliwa jest kontynuacja odbicia nawet w kierunku 1905 pkt i później 2045 pkt. Po drodze pozostaje jeszcze opadająca średnia 30-tyg która może sprawić bykom problemy.

Scenariusz odbicia w kształcie litery V jeszcze nie jest pewny, ale wybicie 1685 pkt znacznie przybliżyło popyt do tego celu. Najważniejsze obecnie to już tego wypracowanego wybicia nie utracić...

kliknij, aby powiększyć

donadoni
Wysłane: 28 maja 2020 01:07:46
Dzięki za analizę Applause
Z NewConnect bywają spółki w portfelu?
Jakie kryteria płynności musi spełniać spółka aby trafiła do portfela CFR?
Te 33% gotówki brzmi zachęcająco.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5