pixelg
PLATIGE - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6

PLATIGE [PLI]

AKTUALNY KURS: 29,90 zł (-0,33%) 10-07-2020 17:00
reggaer
Wpisów: 17
Wysłane: 16 marca 2018 23:07:30 przy kursie: 38,70 zł
Takiej straty to tu chyba od początku nie było angry3 Fatima to 1.5 mln a z czego reszta odpisów? Dodatkowo stan przychodów cofnął się do poziomu z 2015 roku. Na samych zubrach to my daleko nie polecimy zwłaszcza jak jaśnie nam panujący ograniczą reklamy piwa :(

zjablik66
Wpisów: 60
Wysłane: 17 marca 2018 00:22:33 przy kursie: 38,70 zł
No trzeba przyznać, że dali d..y, licząc na szybko (pomijając odpisy) wychodzi, że nawet w IV kwartale mieli stratę - niewielką, ale stratę.
Z drugiej strony odpisy to żonglerka/hochsztaplerka zarządu - dzisiaj odpisujesz, jutro odwracasz (i pompujesz wynik w innym okresie - kiedy tego bardziej potrzebujesz), a 2017 rok to po trzech poprzednich kwartałach i tak na straty.
Skoro naruszyli konwenanty to dali d..y po dwakroć, bo wycofali się z emisji obligacji, bo rzekomo kredyt był lepszy - jak widać odsetki to nie wszystko przy zaciąganiu zobowiązań (ale tego nie rozumie większość CFO w spółkach giełdowych i nie tylko Think )
Odpisy mogą też być konsekwencją sprzątania przez Gamrota (i z racji tych odpisów można powiedzieć, że sprzątania po Dorynku - ale może to trochę teza na siłę). Może to efekt restrukturyzacji - gdzie poszły jakieś zmiany umów, lub zmiany w strukturach firmy - np. wydzielenie NESTWarsaw w strukturach Dobro i zmiana formy współpracy. Fatima to wiadomo - ciekawi mnie czy jest to odpis do odwrócenia w przyszłości Think mozna podpytać na telekonferencji. Ciekwią mnie te odpisy na ten Teatr 3D - bo miało do być coś super, chcieli iść w koprodukcję, a są odpisy - może na razie trzeba się skupić na 2,3 tematach a resztę sobie odpuścić (jak już zrobili z grami) . Aktywowanie kosztów developmentów projektów filmowych to coś takiego jak z Fatimą, ale zakładam, że na innych rzeczach - czyli coś co teraz boli, jest zalążkiem czegoś większego w przyszłości.
EBITDA skorygowana o odpisy 3 mln - czyli gotówkę generują - zakładam, że nie zjadły jej zapasy i należności, bo przychody spadają, czyli nie jest źle.
Więcej szczegółów pewnie w samym raporcie - ale w tych okolicznościach ważny będzie raport za I kwartał, bo teoretycznie mogli trochę poczarować z księgowaniami i poprzesuwać na I kwartał kilka tematów - ale musiałyby być przynajmniej dobre wyniki w I kwartale - jak tego nie będzie to faktycznie, tylko Wiedźmin z Netflixem może ich wyciągnąć za uszy, bo sami nie dadzą rady się ogarnąć Pray Ale nie przesądzajmy...
Edytowany: 17 marca 2018 00:24

armius
Wpisów: 9
Wysłane: 10 lipca 2018 10:28:10 przy kursie: 41,00 zł
www.antyradio.pl/Technologia/T...Platige Image stworzy nową oprawę „Wiadomości” za bagatela 5,6 mln zł.

bratekm
Wpisów: 4
Wysłane: 5 września 2018 13:26:46 przy kursie: 33,10 zł
Same dobre informacje w poście wyżej.
A jednak - dołki.

Dorzucę news z dzisiaj:

Henry Cavill zostanie Geraltem
twitter.com/LHissrich/status/1...

zjablik66
Wysłane: 6 grudnia 2018 15:11:48 przy kursie: 19,40 zł
Czas na małą aktualizację…
W temacie bieżącej (przychodowej działalności) mieliśmy:
VIZRT (technologia, którą zarządza Platige Events) – już są księgowane przychody ze współpracy z Polsatem (Liga Mistrzów), lada dzień ruszy nowe studio Wiadomości, czyli kolejne przychody
Ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej – Ustawa przegłosowane w Sejmie i Senacie, czeka teraz na podpis prezydenta.
DOBRO – z informacji przekazanych na telekonferencji wynika, że spółka rozwija się bardzo dynamicznie – sporo zleceń.
Telekonferencja i wyniki finansowe – tutaj nie było zbyt kolorowo, lekki spadek przychodów i strata netto blisko 1,5 mln zł. Zarząd tłumaczy to sezonowością (najlepsze są II i IV kwartał), pracują nad uniknięciem efektu sezonowości , m.in. chodzi o długoterminowe kontrakty jak technologia VIZRT, czy prace nad The Witcher i duże cinematiki. Ładnie wyglądał cash flow operacyjny – prawie 4 mln zł (spływały pieniądze m.in. za cinematiki na E3). Sama telekonferencja była rozczarowująca w punkcie dotyczącym praw do produkcji The Witcher, Zarząd stwierdził, że PLI nie dostanie żadnych ekstra przychodów z tytułu przeniesienia praw do produkcji I sezonu na Netflix (poza oczywiście przychodami za prace przy produkcji). Potem padło zdanie, ze PLI nie ma żadnych praw do produkcji The Witcher, takie prawa posiada Pan Sapkowski – trochę to dziwne. Spółka oficjalnie podawała inne informacje.
ADOL - już po premierze kinowej w Polsce, Hiszpanii i Portugali, jeszcze w 2018 ma być premiera we Włoszech, Francja od 20 stycznia (o ile dobrze pamiętam), a wkrótce w Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Pięć nominacji do European Film Awards, ciągle w grze jest nominacja do Oskara, jest to połączone z dystrybucją w USA i tego tematu pilnuje dystrybutor filmu. Generalnie początek wyświetlania w filmu w Polsce przyniósł rozczarowanie – 7 tysięcy widzów w pierwszy weekend. Niestety mimo dobrych recenzji, bez odpowiedniego marketingu nie udało się przyciągnąć widza do polskich kin. Aczkolwiek film już generuje przychody, na razie niewielkie, ale jeszcze długa droga komercyjna przed nim - (najważniejsze, że z kategorii kosztowej przeszedł do przychodowej).
The Witcher – tak PLI zawarło już pierwsze „umowy” (użyto sformułowania uzgodnienia) w tym obszarze – na dzień 07.11 spółka wykona sekwencje animacji oraz wybrane efekty specjalne do pierwszych dwóch odcinków za wynagrodzenie w wysokości około 2,5% przychodów za 2017 rok. Co do reszty to Platige prowadzi coraz bardziej zaawansowane rozmowy dotyczące swojego zaangażowania w realizowany przez Netflix projekt i podpisania umowy ramowej z jedną ze spółek z grupy Netflix.

A teraz w temacie działalności nie-przychodowej (jeszcze), a wręcz kosztowej – ale z którą wiązane są duże oczekiwania:
MIAZMAT - krótkometrażowy animowany film science-fiction w reżyserii Klaudiusza Wesołowskiego z Platige Image zdobył nominację do prestiżowej nagrody ANIMAGO Award, Siggraph Asia (Tokyo), Etiuda&Anima. Worek z nagrodami rośnie m.in. nagrodę dla najbardziej niezwykłego filmu na London-X4 Short Film Festival. Jak wspominałem sam w sobie produkt jest niekomercyjny = cel marketingowy, ale daleki cel jest komercyjny 
Saint Seiya, czyli Rycerze Zodiaku – czekamy na kolejne newsy; z fanepage Netflixa na FB: „2019 - rok, w którym jeśli jeszcze nie jesteś fanem anime, to możliwe, że zostaniesz. Saint Seiya: Knights of the Zodiac - lato 2019”, czyli temat się krystalizuje, czekamy na info o zakresie prac PLI o ile takie będą, ale podobno mają być... 
Legendy Polskie - W maju bieżącego roku Allegro podało informację o intencji produkcji filmu fabularnego na bazie projektu Legendy Polskie Allegro (projekt Twardowsky 3.14) z udziałem Grupy Platige. Grupa prowadzi rozmowy co do swojego zaangażowania w ten projekt. Na dzień dzisiejszy nie można powiedzieć jaki będzie zakres tego zaangażowania ani jego wpływ na wyniki finansowe Grupy.
The Monstersi - poszukiwania finasowania nadal trwają
Fatima, Privisa – tematy cały czas zamrożone
Rzeczy inne:
- projekt X (z ostatniego wpisu), o którym wspominał Tomek Bagiński – na razie nic nie wiadomo o co chodzi;
- warto dodać, że na stanie (tzn. w bilansie) spółka ma dwa projekty (nie wiemy co to jest – na pewno nie jest to The Witcher, i z tego co pamiętam nie są to Legendy – niestety spółka milczy jak grób w tym temacie):
1. Zobowiązania warunkowe (Zobowiązanie wynikające z umowy produkcji filmowej) – 3,001 mln zł - istnieje zapis w raporcie „Na mocy tego aneksu strony Umowy potwierdziły, że Spółka wykonała określone fazy pre produkcji filmowej i z tego tytułu Spółka rozpoznała w IV kwartale 2017 roku 3.001 tys. zł przychodu od Zamawiającego te usługi. Jednocześnie Umowa przewiduje, że w przypadku nie dojścia do zawarcia umowy koprodukcyjnej produkcji filmowej Spółka będzie zobowiązana do udzielenia na rzecz zamawiającego rabatu w kwocie 3.001 tys. zł i w efekcie do korekty i zwrotu otrzymanych należności.”
2. Zobowiązania warunkowe (Gwarancja na pokrycie kosztów produkcji filmu w Platige Films sp. z o.o.) – 1 mln zł

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 6 544
Wysłane: 18 grudnia 2019 09:58:34 przy kursie: 34,00 zł
PLATIGE - analiza techniczna na życzenie

Krótka aktualizacja. W poprzedniej analizie technicznej (data wykonania analizy pokrywa się z czerwoną pionową linią) zwracałem uwagę na wyjście górą z kanału spadkowego, co powinno poskutkować w długim terminie zwyżką równą wysokości kanału. Na razie kurs dotarł do zniesienia Fibonacciego 38,2% aktywując podaż. Wolumen świecy wybicia z konsolidacji wyróżnia się na tle pozostałych słupków wolumenu, zatem korekta nie powinna sprowadzić notowań poniżej poziomu 31,60 zł.
Długoterminowe perspektywy bez zmian.

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

vladinho
vladinho PREMIUM
Wpisów: 719
Wysłane: 21 grudnia 2019 08:39:34 przy kursie: 30,00 zł
no cóż... lesser evil, greater evil,
mam nadzieję, że ktoś doceni tę grę światłocieni i przebijające się we mgle słońce pośród konarów drzew, szron na krzakach i sztucznie wygenerowane krajobrazy za i przed aktorami, że może disney zrobi remake neverending story z czynnym udziałem platige image (bo taniej i lepiej?), albo szwedzka scena około-metalowa masowo zacznie zamawiać nastrojowe teledyski u Platige, bo póki co patrząc na sam serial, to wydaje się być trafny komentarz znaleziony w sieci:
"Nie wiem jak będzie w następnych odcinkach, ale 1 był tak emocjonujący, jak czytanie napisów końcowych Gry o tron czy Wikingów."
No ale to nie jest wina Pana Bagińskiego...
Edytowany: 21 grudnia 2019 08:41

nemooo
Wpisów: 374
Wysłane: 21 grudnia 2019 09:55:22 przy kursie: 30,00 zł
Niestety drugi i trzeci też nie porywają, no może poza sceną walki ze strzygą przeplatane przeobrażaniem się Yen...

dei
Wpisów: 85
Wysłane: 22 grudnia 2019 12:41:11 przy kursie: 30,00 zł
Niestety poza strojami efekty specjalne sa najslabszym elementem tego serialu. Ewidentnie Platige Image albo sobie nie poradzilo albo budzet okazal sie byc za maly.

Kakarotto
Wpisów: 826
Wysłane: 23 grudnia 2019 11:28:10 przy kursie: 29,00 zł
Dziwi mnie hejt w internecie na serial. Od znajomych słyszę dobre opinie. Jedynie co to osoby nie znające fabuły mają czasem problem z ogarnięciem na początku (przy pierwszych 1-3 odcinkach).

vladinho
vladinho PREMIUM
Wpisów: 719
Wysłane: 23 grudnia 2019 12:36:04 przy kursie: 29,00 zł
Ja miałem większe wymagania. Po Legendach allegro, które wypuściło Platige poprzeczka nie wydawała się za wysoko postawiona, ale jednak Wiedźmin nie reprezentuje tego poziomu.
Mimo to oceny w sieci są faktycznie pozytywne (średnia około 9 na imdb),
Moje zdanie nie jest wiele warte (nie poświęcam czasu na seriale), ale o ile można było mieć uzasadnione obawy do gry aktorskiej (z wyjątkiem aktora grającego Stregobora) jeszcze podczas produkcji, to scenariusz został jakoś dziwnie pociapany.
Moim zdaniem wyszła z tego przeciętna produkcja z przytupem. Jako widz, po ostatnim odcinku zupełnie mnie nie interesuje co będzie dalej.

Mam wrażenie, że Platige na tej serii zbierze raczej doświadczenie i kontakty a nie pieniądze, ale to trzeba jeszcze poczekać.

Ps. nie wiem czy to jakiś punkt odniesienia, ale wiedźmin jako serial wydaje się być lepiej zrealizowany niż mandalorian, z drugiej strony budowanie postaci mandaloriana jest znacznie lepiej ułożone, widz lepiej rozumie co się dzieje w głowie mandaloriana.
Narzekałem na rozciągłość tematów i wątków w ekranizacji hobbita, a tutaj właśnie w wiedźminie przydałoby się wydłużenie materiału przynajmniej dwukrotnie.

krewa
krewa PREMIUM
Wpisów: 6 544
Wysłane: 16 stycznia 2020 10:34:35 przy kursie: 26,40 zł
PLATIGE - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]

Ujęcie tygodniowe, tak jak poprzednio. Z uwagi na skuteczną i mocną kontrę podaży należy liczyć się przynajmniej z konsolidacją na obecnych poziomach cenowych. Wsparcie strefy 26-27 zł wciąż obowiązuje, kolejnego należy oczekiwać w połowie korpusu popytowej świecy, w okolicy 21 zł.

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

zjablik66
Wysłane: 28 maja 2020 13:04:31 przy kursie: 19,20 zł
Dawno mnie tu nie było, widzę że wątek prawie umarł, a w spółce się dzieje.
Na początek odniosę się ostatniego wpisu (sprzed 1,5 roku) poprzez aktualizację poruszonych tam tematów.
VIZRT - weszło w życie z impetem – umowy z TVP (Wiadomości), Polsat, a nawet zagraniczne kontrakty – są realne miliony z tego – można powiedzieć, że udane wdrożenie
Ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej – też weszła w życie, ale do życia nie przystaje i firmy nie czerpią z tego źródła, ale są prace nad nowelizacjami (tutaj niestety polski ustawodawca klasycznie rozczarował)
DOBRO (spółka zależna Platige – posiadają 75 proc) – w 2019 roku 23 mln przychodów;
Za produkcje reklamowe uhonorowani zostali nagrodą Domu Postprodukcyjnego Roku 2019 w konkursie Klubu Twórców Reklamy – to chyba wystarczy za komentarz co do jakości produkowanego kontentu – czyli reklamy które na co dzień oglądamy w telewizji (Łomża, McDonald’s, T-mobile, Biedronka, NC+, Żubr, itp.)
ADOL - projekt w zasadzie już po komercyjnej ścieżce (niestety niezbyt udanej) – może to jeszcze nie czas na animację dla dorosłych w kinie – od strony warsztatowej worek nagród, od strony komercyjnej na lekkim minusie – przy czym produkt sam w sobie generuje jakiś niewielki przychody dla spółki (VOD, tantiemy, itp.), aczkolwiek technologia/pomysł który został wykreowany przy tworzeniu tej animacji znalazł zastosowanie w innych produkcjach np. Fish Night dla Netflxa, czy Apex Legend dla Electronic Arts – czyli można powiedzieć że się monetyzuje
The Witcher - jesteśmy po premierze Netflixowej w grudniu 2019 (chyba udanej – żartuje) – a co PLI z tego ma…, generalnie w oparciu o prace nad tym projektem powstał nowy zespół, a w zasadzie dział zajmujący się VFX, czyli visual effects, czyli coś bez czego nie ma dzisiaj filmów (zwłaszcza SF) – oczywiście idą za tym miliony dla spółki, m.in. umowa z kwietnia 2020 na wykonanie cyfrowych efektów wizualnych na potrzeby produkcji drugiego sezonu serialu The Witcher. A poza tym potężna ścieżka certyfikacyjna odnośnie jakości (mogą teraz świadczyć usługi w zakresie VFX dla najbardziej wymagających)
Miazmat - tak jak w poprzednim opisie (był to projekt marketingowy) – zjeździł cały świat, pokazał możliwości firmy…, teraz na tapecie jest już inny short (półka wyżej jeśli chodzi o technologię), ale o tym w kolejnych wpisach

Legendy Polskie (zamrożony), The Monstersi (porzucony), Fatima (porzucony), Privisa (porzucony) – są to projekty w oparciu, o które spółka próbowała zbudować własne IP – z różnych przyczyn nie udało się. Na ten moment 100 procent mocy poszło na usługi/serwis (w 2019 roku wygenerowało 90 mln przychodów i 10 mln EBIDTy). Oczywiście o własnym IP spółka nie zapomina – są już pewne koncepcje/szkice, ale to jeszcze przyszłość (Spóła zakłada, że wyciągnęła wnioski z poprzednich prób kreowania własnego IP i bogatsza o to doświadczenie podejmie nowe próby może już pod konie 2020 roku).

Z technicznego obowiązku jeszcze o
Saint Seiya, czyli Rycerze Zodiaku – projekt nad, którym pracuje Tomek Bagiński, ewentualny zakres udziału PLI nie jest znany, przy czym wszystko się przeciąga, Tomek po drodze miał przecież The Witchera oraz Kierunek: Noc dla Netflix (mega projekty – dla których realizowane są/ będą realizowane drugie sezony – i Pan Bagiński jest w nie zaangażowany) oraz inne „pomniejsze” rzeczy, czyli nie jest to teraz priorytetem.
Więcej w kolejnych wpisach – wkrótce…

zjablik66
Wysłane: 3 czerwca 2020 00:38:07 przy kursie: 18,50 zł
Tak jak wspomniałem w poprzednim wpisie teraz inny short jest na tapecie, a mianowicie mowa o KOALI
Wrzucam link do shorta (na stronach spółki oraz na YouTube)
Koala - Platige
Pod filmikiem (na stronach Spółki) można sobie bardziej szczegółowo poczytać czego rzecz dotyczy

W samym shorcie nie chodzi o porywającą fabułę, a o grę cieniem, światłem i odbiciem - coś co było trudne do odtworzenia w wirtualu - tak o tym mówi język fachowy...
Cytat:
W animacji "Koala" skorzystano między innymi z ray tracingu, technolgii renderowania obrazu, która polega na analizie toru promieni światła i ich rozpraszania, po np. odbiciu się od jakiejś powierzchni. Wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym - nie ma więc konieczności renderowania obrazu, za każdym razem, kiedy wprowadzane są jakieś zmiany oświetlenia. Technika ta znacznie oszczędza więc cenny czas studia.

I kluczowe są dwa ostatnie zdanie - oszczędność czasu, a co za tym idzie oszczędność pieniędzy lub możliwość wygenerowania większych przychodów w danej jednostce czasu - po prostu poprawa efektywności.
Krótka animacja pt. "Koala" powstała, aby pokazać możliwości technologii Unreal Engine 4, z której korzysta Platige Image...
Sporo było w prasie fachowej o tym shorcie, ale nie wiem jaka jest polityka stockwatch.pl odnośnie wrzucania linków, więc nie wrzucam, aby mi wpisu nie usnęli, ale można sobie poszukać (m.in. pisał o tym Komputer Świat).
W bonusie dorzucam najświeższą szpulkę/reel zmontowaną z kawałków cinematików autorstwa Platige
Edytowany: 3 czerwca 2020 00:39

Scarry
Wpisów: 4 536
Wysłane: 4 czerwca 2020 09:25:49 przy kursie: 19,00 zł
bardzo dużo osób ma ogromny szacunek dla PLI za jakość produktów, nikt chyba nie ma wątpliwości że tu jest najwyższa jakość w realizacjach.. .tylko że, choć sam mam pozytywny sentyment do spółki, i uwielbiam oglądać ich własne realizacje lub efekty jakie robią, to musi się to przekładać na wzrosty zysku netto, przynajmniej stałe stabilne wzrosty zysku jak nie skokowe. Inaczej pod co ma rosnąć kurs i pod co mamy kupować ich akcje ?

To nie jest startup, nie kupujemy nie do końca określonej i przewidywalnej przyszłości, to duży kreatywny dom medialny skupiony na realizacjach video/3D, który ma albo co roku pokazywać solidny i rosnący zysk netto albo nic z tego nie będzie fajnego.

A jak to wygląda? Zysk netto z 12 lat, tabelka za biznesradar

kliknij, aby powiększyć

gdzie tu widać długoterminowy wzrost zysku netto, który uzasadniłby zmianę sentymentu inwestorów ? Nie ma. Zawsze chciałem mieć PLI w portfelu, bo tworzy wysokiej jakości produkcje, ale no kurczę...
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
aktualny portfel szacunkowo: 80% CRJ, 5% THD
Edytowany: 4 czerwca 2020 09:39

Lasio
Wpisów: 6
Wysłane: 7 czerwca 2020 17:32:35 przy kursie: 18,95 zł
Czemu to kolega Scarry zajmuje się zyskiem netto, jak inwestor, który po łebkach patrzy na spółkę?
Do tego jeszcze zamieszcza screen pokazujący ostatnie kwartały przez 10 lat.
Ponieważ zgadzam się z przedmówcą, że Platige robi wyśmienity produkt to tym samym należy się spółce bardziej wnikliwa analiza bo znajomość przyczyn do nam wiedzę. Zysk netto często wprowadza ferment w ocenie danej spółki, zupełnie jak c/z, choć oba wskaźniki są tak ulubione przez graczy. Jednak mnie nie interesuje pójście na skróty dlatego też popatrzyłem na ebitdę i ta za ostatnie pięć kwartałów jest na plusie.
Do tego w ostatnich raportach pojawiła się tzw ebitda skorygowana, która jest zapożyczona od amerykańskich graczy i daje pełniejszy obraz kondycji przedsiębiorstwa.
Zysk netto zawiera często operacje tzw papierowe, które wpływają na jego wielkość np w 4 kw było to 850 tys zł na Fatimę, której sprawa trafiła do sądu ( odpis jak najbardziej odwracalny) oraz podobna kwota na roczne opcje menadżerskie. Suma summarum zysk netto spadł pod kreskę pomimo tego że gotówkowo Platige generuje co kwartał ładne przepływy finansowe na plusie!
Oczywiście nie należy zapominać - a może nie wszyscy wiedzą? - że, w spółce była przeprowadzona ostra restrukturyzacja w 2017/18 i efekty już zobaczyliśmy w 2019, do tego pojawił się nowy zarząd i skończyły się rządy właścicieli, którzy lepiej się znajdywali w segmencie artystycznym niż biznesowym.
Chaos w grupie skończył się i wygląda na to, że Platige daje sobie radę koncentrując się na dochodowym serwisie jednocześnie rozglądając się za swoim ip.
Z filmu ADOL i Fatima oraz Twardowski odpisy zostały dokonane a wnioski wyciągnięte. Już nie jest tak, że zarobiona kasa z serwisu szła na przedsięwzięcia choć artystycznie kapitalne jak ADOL i zdobywające najważniejsze nagrody na świecie to...nie stanowiące sukcesu komercyjnego.
Może to cena za wizjonerstwo? Dopiero antologia Netflixa - ''Miłość, śmierć i roboty" zapoczątkowała modę na animację dla dorosłych, jak do tej pory to co rysunkowe jakoś z dzieciakami było kojarzone.
Ale, ok to wszystko już było, spółka stanęła na nogi i ten rok byłby wyśmienity, gdyby covid 19 się nie przyplątał, ale i tak trzeba być pełnym podziwu dla spółki, która płynnie przeszła na pracę zdalną i dalej jest w stanie bez jakiegoś znacznego uszczerbku realizować zamówione projekty.
Do tego, zmiany w funkcjonowaniu świata mogą stanowić szansę dla takiej spółki, która zorientowana jest w główniej mierze na treści cyfrowe, przeżywające w ostatnim czasie swój świetny czas.
Obecny czas pokazał jak świetnie Platige było przygotowane do kryzysu dzięki zdywersyfikowanym przychodom z kilku różnych dziedzin.Bo, jak ktoś z konkurencji jak węgierski DIGIC nie miał takiej dywersyfikacji to teraz ma biznesowe kłopoty na których takie Platige może skorzystać.
Sporo sobie obiecuję po współpracy z austriackim Spidercam i czekam na ip box, nie jest wykluczone że, bardziej zainteresują się segmentem gier - byłoby super.
Moderator:
usunięto treść sprzeczną z regulaminem forum
Edytowany: 7 czerwca 2020 17:38

zjablik66
Wysłane: 8 czerwca 2020 14:10:35 przy kursie: 18,55 zł
Trochę jeszcze historii, ale podsumujmy rok 2019 w Platige.
Przychody Grupy Kapitałowej Platige osiągnęły poziom 90,4 mln złotych (wzrost 20%). Także EBITDA Grupy, rozumiana jako wynik na działalności operacyjnej przed amortyzacją, była na najwyższym w historii poziomie i wyniosła 8,4 mln zł (EBITDA skorygowana prawie 10 mln zł) – marża EBITDA 11%. Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej 6 mln zł. Środki pieniężne w kasie na koniec 2019 roku 2,5 mln zł. W kwestii kredytów (część zobowiązań) sytuacja wygląda następująco: Kredyt inwestycyjny 3 mln zł, Kredyt inwestycyjny na renderfarmę IT 0,5 zł; Limit wierzytelności 3 mln zł, Kredyt rewolwingowy 4 mln zł, pożyczka od właściciela 1 mln zł (stary temat) – razem 11,5 mln kredytów i pożyczek. Reasumując nie ma obaw co do kondycji finansowej, a na cyferkach widać efekty dwuletniej restrukturyzacji i zmian personalnych w spółce.
Rok 2019 to rok całkowitego przejęcia zarządzania w spółce przez Pana Karola Żbikowskiego (kontynuacja restrukturyzacji zapoczątkowanej przez Pana Macieja Gamrota). Przemodelowania biznesu – wydzielenie czterech unitów biznesowych, z samodzielnym rozliczaniem – oraz reorganizacja głownie na potrzeby powstania działu VFX dla produkcji Wiedźmina, co przełożyło się na bardzo głęboką reorganizację procesów w spółce.
Efekty tego zbierając w całość produktowo (2019) to:
Wiedźmin – (9 proc. przychodów na 2019) efekty specjalne przygotowane przez zespół VFX cieszą oczy milionów widzów. Dzięki uczestnictwu w tym projekcie Platige Image dołączył do grona producentów tworzących światowe produkcje, co już pomaga w pozyskiwaniu nowych projektów 🡪 powstanie działu VFX
Dobro – 23 mln przychodów (400 tys. zysku) Za produkcje reklamowe uhonorowani zostali nagrodą Domu Postprodukcyjnego Roku 2019 w konkursie Klubu Twórców Reklamy 🡪 dział reklamy
Cinematik do gry Metro Exodus został wybrany na festiwalu Animago w Monachium najlepszym cinematikiem roku (z tego co pamiętam, to pokonał nawet chyba Cyberpunka CDRów) 🡪 dział cinematików, czyli dział tzw. animacji ciężkiej (nomenklatura wewnętrzna spółki)
VIZRT w obszarze broadcastowym; producent ceremonii otwarcia Ligi Europy w Baku 🡪 platige events, czyli eventy
Zresztą wszystko można obejrzeć w PORTFOLIO na stronie spółki
portfolio pli
Edytowany: 8 czerwca 2020 14:12

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 10 134
Wysłane: 8 czerwca 2020 22:53:00 przy kursie: 18,55 zł
Lasio napisał(a):

Zysk netto często wprowadza ferment w ocenie danej spółki, zupełnie jak c/z, choć oba wskaźniki są tak ulubione przez graczy. Jednak mnie nie interesuje pójście na skróty dlatego też popatrzyłem na ebitdę i ta za ostatnie pięć kwartałów jest na plusie.
Do tego w ostatnich raportach pojawiła się tzw ebitda skorygowana, która jest zapożyczona od amerykańskich graczy i daje pełniejszy obraz kondycji przedsiębiorstwa.
Zysk netto zawiera często operacje tzw papierowe, które wpływają na jego wielkość np w 4 kw było to 850 tys zł na Fatimę, której sprawa trafiła do sądu ( odpis jak najbardziej odwracalny) oraz podobna kwota na roczne opcje menadżerskie. Suma summarum zysk netto spadł pod kreskę pomimo tego że gotówkowo Platige generuje co kwartał ładne przepływy finansowe na plusie!

To prawda, zysk netto potrafi przekłamywać rzeczywistość i zawierać zdarzenia jednorazowe lub rzadko powtarzalne. Problem w tym, że EBITDA jest jeszcze większym oszustwem i to z paru względów.
a) po pierwsze w EBITDA nie ma podatku, a przecież spółki go płacą...
b) po drugie to ma być estymator środków pieniężnych przed zmianą w kapitale obrotowym. To się nadawało całkiem fajnie do badania zdolności do obsługi długu, natomiast teraz już się nie nadaje, bo wprowadzono MSSF16, co zawyża nam EBITDA.
c) wskaźnikiem EV/EBITDA wycenia się spółki z bardzo dużym majątkiem po fazie inwestycyjnej, gdzie ten majątek będzie wiele lat pracował i nie potrzebował nakładów. W technologicznych spółkach próby wyceny prowadzą na manowce. Co z tego, że spółka wyda na technologię np 50 mln zł, jak w ciągu 5 lat wygeneruje z tej technologii 50 mln zł zysku EBITDA, a technologia ta będzie już przestarzała? Jest zysk czy go nie ma? Stan gotówki sprzed inwestycji wzrósł do jej zakończenia czy nie?

No i najważniejsze. Opcje i ich wycena. To nie jest tak, że w IASB zasiadają dziwni księgowi, którzy się nie znają i nie wiedzą jak spółki powinny raportować. Właśnie przez problem braku wyceny takich programów stały się one bardzo popularne, bo spółki nie pokazywały kosztów i miały świetne wyniki, co fałszowało obraz. W USA popularne są także skupy akcji. I to wygląda tak: spółka płaci akcjami, obdarowany sprzedaje na rynku, spółka skupuje akcje z rynku. Formalnie kosztów nie ma (nie było), za to gotówki w spółce też nie było, a była u obdarowanego, choć zysk spółka pokazywała.

EBITDA skorygowana nie jest pożyczona od amerykańskich graczy, tylko amerykańskich zarządzających, bo dla nich to bardzo wygodny wskaźnik. Inwestorów i graczy powinno interesować zdanie W.Buffeta, który jest gorącym zwolennikiem i orędownikiem obciążania wyników kosztami wyceny programów pracowniczych. Możesz o tym poczytać w necie.

Lasio
Wpisów: 6
Wysłane: 9 czerwca 2020 09:07:38 przy kursie: 18,90 zł
cyt
''EBITDA jest jedną z najpopularniejszych miar przedstawiania zysku przez spółki, pozwalającą na „ogołocenie” jej wyniku z szumu informacyjnego i pokazanie jaki jest jej rzeczywisty potencjał do generowania przychodu. Jest to istotne szczególnie przy dojrzałych spółkach, mających np. znaczne środki trwałe, które obciążają jej wynik sporą amortyzacją. Gdyby wziąć pod uwagę sam zysk netto lub brutto, okazałoby się, że mimo dużych przepływów pieniężnych i wysokich przychodów spółka osiąga relatywnie niewielki zysk. Właśnie do tego, aby szerzej spojrzeć na kondycję finansową konkretnej spółki służy m.in. EBITDA.Ponownie, jak w przypadku EBIT, EBITDA nie jest miarą zysku określoną w polskich przepisach księgowych, mimo tego jest często umieszczana w sprawozdaniach finansowych spółek. EBITDA (a w zasadzie sposób jej wyliczania) jest dokładnie określony przez amerykański SEC - jeżeli jakakolwiek spółka chce skorzystać z innego sposobu jej wyliczania, nie może wykorzystać nazwy EBITDA, lecz musi określić ją jako „skorygowana EBITDA”, co powinno być wzięte pod uwagę przez inwestorów, którzy spotkają się z takim określeniem.
''https://www.fxmag.pl/artykul/zysk-zyskowi-nierowny-co-kryje-sie-za-ebit-ebitda

Dzięki za odpowiedź, ale pozostanę przy swojej opinii: w przypadku Platige, ebitda lepiej oddaje stan rzeczywisty i potencjał.

zjablik66
Wysłane: 9 czerwca 2020 14:25:08 przy kursie: 18,90 zł
Zysk netto ma swoje wady, EBITDA też nie jest doskonała, fajne są cash flowy, a na końcu liczy się gotówka w kasie…. STOCKWATCH robiło kiedyś analizy sprawozdań finansowych dla tej spółki – może warto wrócić do tej tradycji… nie sią zbyt skomplikowane, spółka fajnie raportuje jak na standardy New Connent – ostatnie pięć kwartałów, czyli I 2020 i cztery za 2019 to już nowa jakość w spółce (oczywiście nie chodzi o jakość produktu – bo ten bez zarzutu od dawna; ale o jakość modelu biznesowego) raporty roczne na 17 i 18 rok zawierają sporo odpisów (stąd te brzydkie czerwone słupki – operacyjnie nie było aż tak źle) 17’ to pierwsza faza restrukturyzacji rozpoczęta przez Pana Macieja Gamrota (przyszedł do spółki z zewnątrz), a potem 18’ to zakończenie procesu przez nowego prezesa Karola Żbikowskiego (też przeszedł do spółki z zewnątrz – Pan Gamrot dalej zajmuje się finansami, ale nie z poziomu zarządu). Spółka z pogranicza gamingu, choć miała już romans w zakresie budowania IP w gamingu, razem z VIVID Games – niestety Godfire nie wypalił (bez winy PLI - ale spółka spisała 1,5 mln zł). Ale to wszystko przeszłość – spółka na dzień dzisiejszy serwisowa, ale jutro już może ponownie zacząć działać w zakresie tworzenia własnego IP (również w oparciu o kooperację w gamingu), ale raczej w oparciu o branże fabularną – mają już w ręku wszystkie narzędzia – kto dokładnie śledzi wywiady głównych filarów w PLI (m.in. Bagiński, Nenow – że wymienię już te światowe nazwiska – może mieć pewne typy chociaż wszystko jest owiane tajemnicą). Może warto, aby STOCKWATCH wrócił do dawnej tradycji i jakąś analizę wrzucił na forum…

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6