pixelg
NEUCA - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

5 6 7 8 9 10 11

NEUCA [NEU]

AKTUALNY KURS: 503,00 zł (+0,60%) 07-07-2020 09:47
oligas
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 16 marca 2017 16:25:09 przy kursie: 391,05 zł
anty_teresa napisał(a):
Może tak, a może wręcz przeciwnie. Nie wiem w jakiej fazie jest obecnie projekt rządu dotyczący działalności aptek sieciowych. Akcjonariusze i inwestorzy powinni tę ustawę śledzić z zapartym tchem :)


Obstawiam, że apteka dla aptekarza bez sieciówek nie przejdzie, ale jak przejdzie to faktycznie zyski mogą być wyższe od założeń.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 129
Wysłane: 19 marca 2017 16:49:40 przy kursie: 396,00 zł
Neuca szuka hormonu wzrostu – omówienie sprawozdania finansowego GK Neuca SA po IV kw. 2016 r.

Necua wykonała prognozę na 2016 r., ale ostatni kwartał przyniósł lekko rozczarowujący wynik, a sama spółka zapowiedziała spowolnienie tempa wzrostu. Rynek przyjął raport ze spokojem.

Przychody farmaceutycznego dystrybutora wyniosły w IV kw. 1,845 mld zł i były o 7,7 proc. wyższe r/r. Obroty w handlu hurtowym zwiększyły się o 7,2 proc. przy rynku rosnącym o 6,1 proc. A zatem Neuca powiększyła swój udział w rynku. Bardzo wysoką dynamiką sprzedaży może pochwalić się segment marki własnej. Sprzedaż w IV kwartale wyniosła 43 mln zł co stanowi wzrost o 160 proc. r/r. Dynamicznie rosną także przychody w nowych biznesach. Obroty zrealizowane przez przychodnie, badania medyczne i telemedycynę wyniosły 21 mln zł w porównaniu do 11,1 przed rokiem i 18,2 mln zł kwartał wcześniej.


kliknij, aby powiększyć


Niestety wzrost sprzedaży zupełnie nie przełożył się na wynik brutto. Spółka zaraportował na tym poziomie rachunku wyników 173,4 mln zł, czyli o 930 tys. (0,5 proc.) więcej niż przed rokiem – zmiana jest śladowa. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 9,4 proc. i była najniższa od 1 kw. 2015 r. Niestety spółka nie wyjaśnia co się stało. Możemy spekulować, że powodem słabszej rentowności jest jakaś wyprzedaż w marce własnej. Dystrybutor dokonał w tym roku przeglądu portfela i ograniczył nieznacznie liczbę oferowanych leków.

Koszty operacyjne pozostają pod kontrolą. Te dotyczące sprzedaży spadły o 2,8 mln zł w IV kwartale, a wskaźnik kosztów do przychodów zmniejszył się do 5,3 proc. Za to o 2,4 mln zł wzrosły koszty ogólnego zarządu, co ma związek z rozwojem nowych aktywności biznesowych w postaci rozbudowy sieci przychodni, badań klinicznych i w końcu telemedycyny. Na poziomie zysku ze sprzedaży wynik w IV kwartale jest płaski i wynosi 32,9 mln zł. Za to na poziomie EBIT mamy już wzrost o 5,9 mln zł. czyli 24 proc. r/r. Za taki stan rzeczy odpowiada pozostała działalność operacyjna, która obciążyła wynik w ostatnim kwartale kwotą tylko 2,3 mln zł, czyli o 3,4 razy mniejszą niż przed rokiem. W pozostałej działalności Neuca ujmuje odpisy (aktywa trwałe, zapasy, należności), czyli elementy rachunku wyników, które nie do końca są odzwierciedleniem działań dokonanych w raportowanym kwartale. Choć wynik EBIT jest wyższy, to jego jakość jest mniejsza. Lepszym odzwierciedleniem dokonań spółki wydaje się zysk ze sprzedaży.


kliknij, aby powiększyć


Warto też zwrócić uwagę, że w IV kwartale segment marki własnej znów nie wygenerował zysków. W ujęicu rocznym wynik jest wyższy, ale w samym IV kwartale wkład jest pomijalnie mały. Całość wyniku zrobił w zasdzie hurt. Podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem, a przecież spółka wtedy z marki własnej miała znacznie niższe przychody: 43 mln zł w tym kwartale i 16,8 przed rokiem. Można mniemać, że część odpisów w pozostałej działalności dotyczyła właśnie tego segmentu, a efektem uwzględnienia jest próg rentowności operacyjnej.


kliknij, aby powiększyć


Największym plusem sprawozdania wydają się być rekordowo wysokie przepływy z działalności operacyjnej. Spółka w tym kwartale wygenerowała 136 mln zł gotówki, przy czym większość pochodziła z uwolnienia kapitału operacyjnego. Warto jednak dostrzec, że nawet przed uwzględnieniem zmian w kapitale wartość uzyskanej gotówki rośnie o 7 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Z pewnością nie był to kwartał spektakularny, ale spółce udało się utrzymać, a nawet lekko powiększyć udział w rynku, co nie było regułą we wcześniejszych okresach. Prognoza zysków została wykonana, ale w IV kwartale wynik operacyjny może sprawiać lekki zawód. Cios przyszedł od segmentu marki własnej a nowe biznesy na razie nie osiągnęły jeszcze ani skali, ani synergii.

Z resztą skoro już mowa o synergiach, to jestem dość sceptyczny. Lekarz z własnej przychodni będzie wypisywał leki z marki własnej? To wydaje się mało prawdopodobne. Wewnątrz segmentu być może i jest nad czym pracować – lekarz z przychodni kieruje do badań klinicznych czy wspomaga proces przystąpienia do programu diabatycznego. Ale to w zasadzie noga budowana od zera. Przychody tego segmentu wzrosły z 23,1 do 66,7 mln zł, ale cały czas segment generuje niski bądź ujemy wynik i nie tworzy wartości dla spółki. Można odnieść wrażenie, że po wprowadzeniu marki własnej spółka przestała mieć pomysł na rozwój w dotychczasowej działalności i „strzela” trochę na oślep w okolicach swojego biznesu. Nie jest to wcale zarzut, bo czasem nie da się inaczej. Lepiej szukać po omacku niż stać w miejscu. Ważne aby koszty były pod kontrolą i na razie są. Można jedynie mieć pretensje, że budowa nowych nóg biznesowych rozpoczęła się dość późno, ale należy pamiętać, że wcześniej zarząd miał co robić. Najpierw restrukturyzacja i reorganizacja, potem przejęcia i marka własna.

Jeśli nie uwzględniać hipotetycznego wzrostu nowych biznesów to wycena spółki nie jest na pierwszy rzut oka szczególnie niska. Ale to biznes dość przewidywalny, o czym świadczy choćby fakt realizacji prognoz. Skoro przewidywalny to mniej ryzykowny, a zatem oczekiwana stopa zwrotu też jest niższa niż średnia rynkowa. Dlatego, choć C/Z wynosi ponad 16 nie można powiedzieć, aby Neuca była droga.

Tym bardziej, że jest szansa na pewnego rodzaju wsparcie od rządu. W komisji sejmowej trwają prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego. Choć ostatni projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu i wrócił do komisji to można już mniemać jaką drogą chciałby pójść ustawodawca.

Do czego prowadzić może ten projekt dość dobrze odwzorował Związek Pracodawców Prywatnych:

kliknij, aby powiększyć


Potencjalnie mamy na drodze zatrzymanie rozwoju aptek sieciowych, co obniży konkurencję i niejako w naturalny sposób powinno wesprzeć rozwój aptek niezależnych, czyli tych do których kieruje ofertę grupa. Mniejsza konkurencja to wyższe ceny i miejsce na podwyżkę marż w łańcuchu dostaw. Neuca na wprowadzeniu takiego rozwiązania powinna skorzystać.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

oligas
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 19 lipca 2017 12:23:33 przy kursie: 344,00 zł
Dzisiaj krwawi Neuca, rynek nie ma litości za niedotrzymane obietnice...


Maupa_w_niebieskim
Dołączył: 2016-02-29
Wpisów: 844
Wysłane: 29 lipca 2017 23:34:54 przy kursie: 334,00 zł
No i jeszcze takie 'kwiatki' widać na horyzoncie - nawiązuję do artykułu w Gazecie Finansowej wklejam fragmenty z artykułu na money.pl

Oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego mówi w obecności Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wysłaniu "do lasu" pracownika firmy farmaceutycznej. Tak twierdzi "Gazeta Finansowa", która w sieci upubliczniła serię nagrań rozmów dotyczących m.in. rzekomych niedozwolonych praktyk podejmowanych przez niektóre hurtownie leków.

"Gazeta Finansowa" relacjonuje w sobotę jedną z rozmów, jaka miała odbyć się w siedzibie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Dotyczy rzekomych niedozwolonych praktyk podejmowanych przez niektóre hurtownie farmaceutyczne. Pięć osób, w tym oficer Służby Kontrwywiadu Wojskowego, miało rozmawiać o tym, jak "naprawić" rynek farmaceutyczny w Polsce.

Jak relacjonuje "GF", według obecnych na spotkaniu, wszystkie hurtownie i apteki mają sporo za uszami. Jednak, w obawie przed brakiem leków dla pacjentów, boją się podjąć zmasowaną akcję. Dlatego planowane jest wezwanie do siedziby GIF przedstawiciela firmy Neuca. To lider rynku. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2016 roku wyniósł prawie 30 proc.Wspomnianego przedstawiciela Neuki po wyjściu mieli zatrzymać funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Z rozmów wynika, że obecni na spotkaniu wiedzą, że jest to nadużycie prawa, bo GIF nie ma uprawnień do przesłuchiwania. Dlatego przedstawiany przez "GF" jako oficer SKW zaproponował, aby zwabić mężczyznę podstępem do siedziby GIF, a następnie dokonać zatrzymania. Albo im po cichu dać po łbie i wiesz, żeby tego nie robili, albo zrobić dużą falę. Tak? A jak zrobimy dużą falę to mamy protesty, bo ludzie nie mają leków - mówi na nagraniu osoba, mająca być oficerem SKW.W dalszej części rozmowy wskazuje, że "Neukę trzeba rozwiązać sensownie... Bo, kur**, słuchajcie, za chwilę nie będzie leków, bo PGF ma ten sam problem, tak?"


Na to osoba przedstawiona jako szef GIF: "Ja mówiłem, kiedyś trzeba wszystkich zamknąć."

Domniemany oficer: "Nie, nie, a ja mówię tak... Zbysiu, a kto będzie rozdawał leki pacjentom?"

Rozmówcy wskazują, że temat jest ciężki "jak jasna cholera". "Jeżeli nie strzelimy, nie zrobimy dymu w środowisku, nie wrzucimy granata w to gów**, to uznają, że poczekamy chwilę, przycichnie i robimy dalej swoje."

oligas
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 30 lipca 2017 10:24:19 przy kursie: 334,00 zł
Niedobrze to wygląda, kolejna zła wiadomość dla akcjonariuszy spółki, presji na kurs zapewne ciąg dalszy. Dobre imię firmy Neuca naruszone. Ciekawe jakie będą tego konsekwencje, może chodzić o manipulacje lekami refundowanymi i zmowy, ale jest to moja prywatna opinia i mogę się mylić bo tą rozmowę można różnie interpretować. Wygląda też na to, że sprawa dotyczy kilku największych dystrybutorów leków, ale zatrzymanie akurat przedstawiciela Neuca rzuca winę najmocniej na spółkę.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 512
Wysłane: 11 sierpnia 2017 20:05:47 przy kursie: 283,00 zł
NEUCA - analiza techniczna


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Od początku bieżącego roku notowania spółki Neuca poruszały się w trendzie bocznym, regularnie uderzając głową w sufit, podwieszony na poziomie 396 zł. Sielanka trwała aż do drugiej połowy lipca, kiedy to za sprawą podaży wykres oszpeciła sporych rozmiarów luka bessy a kurs dosłownie runął w otchłań.

Prawie pionowe spadki przełamały wsparcie 292,70 zł i do zatrzymania przeceny doszło na poziomie 270 zł. Jedyną na dobrą sprawę przesłanką do odreagowania było drastyczne wyprzedanie - dzienne RSI miało jednocyfrowy odczyt. Lokalne przesilenie sygnalizowała też linia ADX, wznosząc się powyżej kierunkowe. Trudno się dziwić, że część graczy postanowiła zaryzykować, angażując się po stronie kupna i licząc na odreagowanie.

Na zasięg korekty największy wpływ będzie miało zachowanie kursu względem trzech luk spadkowych, szpecących wykres cenowy. Najbliższa z nich, zaznacona czerwonym prostokątem, jest wzmocniona od góry istotnym z technicznego punktu widzenia oporem 292,70 zł, zaś kolejna w okolicy 315 zł. To właśnie tam podaż może zgasić ruch korekcyjny. Szanse na powrót do luki z 19 lipca w zainicjowanym właśnie ruchu korekcyjnym są iluzoryczne. Prędzej w średnim terminie możemy liczyć na kolejny test tegorocznych minimów z możliwością zejścia do poziomu 260 zł.

Shiripuno
Shiripuno PREMIUM
Dołączył: 2009-02-22
Wpisów: 7
Wysłane: 13 sierpnia 2017 13:27:26 przy kursie: 283,00 zł
oligas napisał(a):
Niedobrze to wygląda, kolejna zła wiadomość dla akcjonariuszy spółki, presji na kurs zapewne ciąg dalszy. Dobre imię firmy Neuca naruszone. Ciekawe jakie będą tego konsekwencje, może chodzić o manipulacje lekami refundowanymi i zmowy, ale jest to moja prywatna opinia i mogę się mylić bo tą rozmowę można różnie interpretować. Wygląda też na to, że sprawa dotyczy kilku największych dystrybutorów leków, ale zatrzymanie akurat przedstawiciela Neuca rzuca winę najmocniej na spółkę.


Bardziej niż o manipulacje lekami refundowanymi (mało prawdopodobne moim zdaniem) może chodzić o to: "Staram się bezskutecznie dotrzeć do Państwa wskazując szereg nieprawidłowości może i nawet przestępstw, których wg mnie dopuściła się Grupa Neuca przez ostatnie 6 lat" - pisze autor wiadomości, Rafał Sobczyk, wymieniając m.in.: akceptację procederu eksportu i łańcucha odwróconego, wyłudzanie rabatu od producentów, działanie na szkodę inwestorów" /źródló: www.rynekaptek.pl/marketing-i-...

oligas
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 15 sierpnia 2017 17:30:11 przy kursie: 282,50 zł
Niezależnie od tego co było napisane w gazecie finansowej sprawa z Państwem Sobczyk również stanowi potężny balast, bo roszczenie wynosi ponad 100mln i jest kolejną kulą u nogi dla spółki.
Jeżeli mocno interesuje Cię ten temat, poniżej masz ciekawego linka:

www.bankier.pl/wiadomosc/Probl...anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 129
Wysłane: 13 września 2017 01:59:15 przy kursie: 275,00 zł
Wynikowa tabletka kruszy się w rynkowym imadle – omówienie sprawozdania finansowego GK Neuca SA po 2 kw. 2017 r.

Wyniki GK Neuca mocno się ugięły pod wpływem zmian rynkowych. O tym, że raport za II kwartał może nie być najlepszy świadczyła już skorygowana w lipcu prognoza finansowa na ten rok, w której spółka obcięła przewidywany wynik ze 115 mln zł na 100 mln zł. Niestety przewidywania okazały się trafione.

Na poziomie przychodów spółka nadal wygląda dobrze. Sprzedaż w II kw. wyniosła 1,779 mld zł i była o 103,9 mln (6,2 proc.) wyższa r/r. W kluczowym segmencie hurtu aptecznego przychody wzrosły o 98 mln zł (5,9 proc.) i wyniosły 1,759 mld zł. Rynek hurtu aptecznego wzrósł w II kw. o 1,4 proc. a więc sprzedaż spółki rośnie znacznie szybciej niż rynek.

Wynik zaczyna się psuć na poziomie marży. Rentowność zysku brutto ze sprzedaży wyniosła 9,5 proc. w porównaniu do 9,7 proc. w 1 kw. roku i 10,5 proc. w okresie kwiecień – czerwiec 2016 r. Wynik w najwyższej linii był o 6,9 mln zł niższy r/r.
Jak wynika z poniższego wykresu marża choć znacznie niższa r/r mocno nie odbiega od historycznych wartości. Jedyne co dziwi, to gwałtowny spadek w IV kwartale poprzedniego roku. Wydaje się, że możemy mówić o efekcie wysokiej bazy.


kliknij, aby powiększyć


Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku zaszły dwa niekorzystne zjawiska. Pierwszym jest przyspieszona konsolidacja sieci aptecznych przed wejściem ustawy apteka dla aptekarza. Właściciele aptek sieciowych starali się jak najmocniej rozbudować swoje organizacje, przez co część aptek niezależnych weszła do sieci, a Neuca musiała sprzedawać z mniejszą marża (efekt skali). To jednak efekt chwilowy, bo w długim okresie czasu zdaniem rynkowych analityków spółka powinna być raczej beneficjentem zmian prawnych niż ich ofiarą.

Drugie zjawisko jakie miało miejsce jest potencjalnie gorsze, bo jego skutki mogą być długofalowe. Jak informuje spółka na rynku ma miejsce konsolidacja producentów farmaceutycznych i ujednolicenie oferty handlowej, w szczególności zmniejszenie bonusów sprzedażowych za przekroczenie planów.

Najmocniej w wynik uderzyły jednak koszty sprzedaży. W II kwartale tego roku wyniosły 105,6 mln zł i były o 11,5 mln zł (12,2 proc.) wyższe r/r (ze względu na wzrost przychodów uzasadniony byłby wzrost o 5,9 mln zł). Delikatnie także wzrosły koszty ogólnego zarządu (0,9 mln zł), przez co suma wzrostu kosztów operacyjnych wyniosła 12,4 mln zł.


kliknij, aby powiększyć


Neuca w sprawozdaniu zarządu wyjaśnia, że wzrost kosztów operacyjnych poza wzrostem sprzedaży wynika z rozwoju biznesów „pacjenckich”, presji płacowej oraz kosztów dostosowania procesów do zmian prawnych w szczególności systemu monitorowania obrotu produktami leczniczymi oraz dostosowaniem do dyrektywy unijnej w zakresie danych osobowych. Jest szansa, że część z tego wzrostu będzie miała charakter jednorazowy, ale niestety trudno powiedzieć jaka bez znajomości konkretnych kwot które zostały wydane na poszczególne aktywności.

O ile na poziomie przychodów widać tylko segment hurtu aptecznego, to na poziomie wyników jest już zupełnie inaczej. Od dłuższego czasu istotną rolę odgrywa segment marki własnej, ale co równie ciekawe w 1 kw. pojawił się także istotny wynik z segmentu informatycznego. Prawdopodobnie miało to związek również ze zmianami prawnymi i potrzebą dostosowania aptek pod względem informatycznym do tychże zmian. Warto zauważyć, że w II kw. pierwszy raz w historii wyniki segmentu marki własnej były wyższe niż sprzedaży hurtowej. Z jednej strony mamy rozwój tej gałęzi z drugiej ściskanie wyniku największego dotychczas segmentu przez zmianę rynkową.


kliknij, aby powiększyć


W tym miejscu dodam, że mówimy tutaj o wyniku kształtowanym przez sprzedaż do segmentu hurtu aptecznego i nie jest to cała marża wypracowywana przez segment. Produkty grupy dają dodatkową marżę także w dystrybucji. Jaką dokładnie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, bo mamy rozjazd czasowy pomiędzy produkcją a sprzedażą, co pokazuje poniższy wykres. Jak widać są okresy kiedy spółka produkuje relatywnie znacznie więcej niż wynosi sprzedaż z segmentu hurtowego, ale bywa także odwrotnie – sprzedaje w hurcie więcej niż wynosi bieżąca produkcja i sprzedaż do segmentu hurtu.


kliknij, aby powiększyć


O ile przychody segmentu były w II kw. niższe o 2,1 mln zł (8,7 proc.) r/r, to sprzedaż na zewnątrz wzrosła o 2,9 mln zł (11,1 proc.), a sama tendencja ma jednoznacznie rosnący charakter.
Nie zmienia to jednak faktu, że poprawa wyników w marce własnej nie jest w stanie zrekompensować utraty wyniku na hurcie.

Na poziomie operacyjnym spółka uzyskała w II kw. roku tylko 16 mln zł. tj. o 12,8 mln zł (44 proc.) mniej niż przed rokiem. W samym II kw. zdarzeń jednorazowych nie było więc spadek wyniku obrazuje skalę zmian rynkowych. Ostatecznie spółka na czysto zarobiła tylko 11,7 mln zł, co jest wynikiem istotnie niższym niż dotychczas. Poniżej skorygowane o zdarzenia jednorazowe (zdaniem spółki) wyniki netto z ostatnich kwartałów:


kliknij, aby powiększyć


Dopisałem iż zdaniem spółki, bo ja się z kwalifikacją nie zgadzam. W raporcie za 1 kw. spółka poinformowała o wyłudzeniu na kwotę 4 mln zł i o tę kwotę skorygował wynik netto, natomiast jest także informacja, że kolejne 4 mln zł spółka zarobiła na sprzedaży spółki zależnej co też jest zdarzeniem jednorazowym, a mimo wszystko nie zostało tak potraktowane przez Neucę.

Słaby wynik przełożył się na ujemne przepływy operacyjne – minus 13,8 mln zł. To kwota niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale wynika to jedynie z mniejszego zapotrzebowania na kapitał obrotowy.


kliknij, aby powiększyć


Wyniki spółki mogą niestety nie być najlepsze także w kolejnych kwartałach roku. Proszę zauważyć, że na poziomie zysku netto do spełnienia prognozy pozostało jeszcze 53,1 mln zł w drugim półroczu, czyli o prawie 1 mln zł mniej niż w drugim półroczu poprzedniego roku, a warto także pamiętać, że w pierwszym mamy ekstra 4 mln zł ze sprzedaży spółki zależnej które nie zostały uwzględnione w korektach. Z tego wynika, że powtarzalny wynik drugiego półrocza może być niższy o 5 mln zł, czyli prawie 10 proc.

Rynek wydaje się być trudny, ale odpowiedzią spółki mają być nowe biznesy. Neuca konsekwentnie rozwija sieć przychodni. Od końca roku do sierpnia zwiększyła liczbę placówek z 49 do 63. Biznes ten posiada rentowność brutto na poziomie 12 proc., a więc nieco wyższym niż hurt apteczny. Znacznie wyższe marże osiągane są w badaniach klinicznych – nawet 58 proc., czy e-commerce (24 proc.). Niestety projekty te poza przychodniami na razie nie maja skali i wysokie marże rozbijają się o wysoki poziom kosztów stałych. W efekcie spółka od 4 kwartałów w segmencie innych aktywności osiąga ujemny wynik operacyjny.

Nie zmienia to jednak faktu, że przyczółków trzeba szukać, a to kosztuje. Spółkę na to szukanie stać nawet w trudniejszym otoczeniu. Do tej pory Neuce udawało się odpowiadać zmianą w organizacji na wyzwania. Zarząd udanie zrekonstruował sieć logistyczną, zrestrukturyzował nowe podmioty, czy uporał się z narzuceniem sztywnych marż na leki refundowane. To pozwala mieć nadzieję, że upora się także z konsolidacją w branży producentów, a w dłuższym terminie powinien także skorzystać na ustawie apteka dla aptekarza.

Inna sprawa, że nie stanie się to pewnie od razu i to właśnie jest przyczyną korekty cenowej spółki. Wskaźnik C/Z dla prognozowanego zysku na ten rok wynosi 12,8 co może nie jest wartością szczególnie wysoką, ale wydaje się uwzględniać paroprocentowy wzrost w kolejnych latach.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 418
Wysłane: 28 marca 2018 18:12:56 przy kursie: 300,00 zł
Badanie kliniczne IV kwartału - omówienie sprawozdania finansowego Neuca po 4 kw. 2017 r.


Wyniki Neuca za pierwsze trzy kwartały 2017 roku rozczarowywały inwestorów co oczywiście znalazło odzwierciedlenie w kursie akcji. Kurs poszybował pod 400 złotych, po czym zaliczył 45 proc. korektę. Jednakże w ostatnich miesiącach zachowuje się już znacznie lepiej co jest również zasługą poprawy wyników zaraportowanych za 4 kwartał 2017 roku.

Czwarty kwartał roku 2017 w końcu wyróżnił się na plus w porównaniu do poprzednich okresów. Charakteryzował się on niewielkim procentowym wzrostem sprzedaży, rosnącą zyskownością na poziomie marży brutto na sprzedaży oraz poprawą wartościowych i procentowych wskaźników w na poziomie zyskowności operacyjnej, EBITDA a także netto i brutto.


kliknij, aby powiększyć


W analizowanym kwartale spółka osiągnęła wysoką marżę brutto na sprzedaży na poziomie 10,2 proc. co jest rezultatem aż o 0,8 p.p. lepszym niż rok wcześniej. Na pierwszy rzut oka może się wydać, że zmiany o przecinku niespecjalnie wpływają na wynik ale to tylko pozory. Zysk brutto na sprzedaży wzrósł o prawie 21 mln zł, do czego głównie przyczyniło się zwiększenie procentowej marży (wpływ +16 mln zł.) oraz wyższa sprzedaż (+ 5 mln zł). W efekcie przy wzroście sprzedaży o 2,8 proc., zysk brutto na sprzedaży urósł aż o 12 proc. Ponieważ dynamika kosztów sprzedaży oraz kosztów zarządu była wzrostowa, ale mniejsza od dynamiki zysku brutto na sprzedaży, pozytywnie to również wpłynęło na zyskowność na poziomie EBIT, który wzrósł o 26,2 proc. Dynamika wzrostu zysku netto była mniejsza i wyniosła ok. 17 proc. ze względu na wyższą efektywną stopę podatkową w czwartym kwartale 2017 roku niż rok wcześniej.

We wcześniejszych kwartałach spadała –marża produkcyjno-handlowa przy rosnącej dynamice kosztów sprzedaży oraz zarządu, co oczywiście powodowało zmniejszanie zyskowności na niższych poziomach (EBIT, EBTDA, zysk brutto oraz zysk netto).


kliknij, aby powiększyć


Analiza powyższego wykresu pokazuje, że jest szansa na zmianę trendu. Rentowność brutto na sprzedaży była istotnie wyższa niż rok wcześniej. Powody takiego zachowania marż są opisane przy analizie segmentów, w dalszej części tekstu. Należy bacznie obserwować marżę w kolejnym kwartale, co powinno dać odpowiedź na pytanie na ile wzrost marży w czwartym kwartale to jest już odwrócenie trendu spadkowego.

Koszty sprzedaży cały czas rosną szybciej niż sprzedaż, w całym 2017 roku stanowiły 5,62 proc. sprzedaży, podczas gdy rok wcześniej było to tylko 5,35 proc. W samym 4 kwartale stanowiły one 5,58 proc. sprzedaży w porównaniu do 5,32 proc. rok wcześniej. Tendencja jest jednoznacznie negatywna, natomiast pocieszającym jest wyhamowanie dynamiki ich wzrostu w ostatnich dwóch kwartałach. Dodatkowo, dopóki będą one rosły wolniej niż przyrost marży podstawowej, będzie to do zaakceptowania. Spółka zaczyna zmieniać swoją strukturę sprzedaży i działalności, co będzie omówione później. Wzrost kosztów sprzedaży jest powiązany z zwiększaniem istotności w grupie innych segmentów niż hurt apteczny, presją płacową (również w zakresie stawki minimalnej). Spółka stara się utrzymać koszty zarządu w ryzach i wyniosły one średnio kwartalnie 44 mln zł, utrzymując się na podobnym poziomie w odniesieniu do sprzedaży (2,4 proc.) jak rok wcześniej.

Spółka podzieliła swoje segmenty działalności na 4 pozycje: hurt apteczny, marki własne, usługi informatyczne oraz biznes pacjencki. O ile warstwa opisowa segmentów dostarcza nam ciekawych informacji, o tyle nie można tego powiedzieć o cyfrach. Spółka podaje tyko dane dotyczące sprzedaży i zysku operacyjnego. Nie mamy niestety informacji o rentowności brutto na sprzedaży i nie wiemy w jaki sposób są alokowane koszty sprzedaży i koszty zarządu do poszczególnych segmentów. Tym niemniej spójrzmy na poniższe wykresy, bo już na ich podstawie można wysnuć ciekawe wnioski.


kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż segmentu hurtu stanowiła w czwartym kwartale prawie 99 proc. sprzedaży ogółem, ale jeśli chodzi o zysk operacyjny to było to 91 proc. W wypadku segmentu marki własne wskaźniki te kształtowały się odpowiednio 1,0 proc. i 6,5 proc. Nie może to specjalnie dziwić jeśli rentowność operacyjna hurtu nie przekracza 2 proc, podczas gdy rentowność marek własnych to wartości zdecydowanie dwucyfrowe. Jeszcze ciekawiej wypada porównanie całego roku.


kliknij, aby powiększyć


Sprzedaż segmentu hurtu stanowiła w 2017 98,8 proc. sprzedaży ogółem, ale jeśli chodzi o zysk operacyjny to było to już sporo mniej bo tylko 71,5 proc. W wypadku segmentu marki własne wskaźniki te kształtowały się odpowiednio 1,1 proc. i 25,3 proc. Dwa pozostałe segmenty nie wnoszą obecnie istotnych wartości do sprzedaży jak i zyskowności operacyjnej. O ile usługi informatyczne są usługa komplementarną oraz pomocniczą w działalności Neuca, o tyle do biznesu pacjenckiego jeszcze powrócimy.


kliknij, aby powiększyć


W wypadku najważniejszego segmentu hurtu aptecznego, widzimy erozję zyskowności operacyjnej począwszy od 1 kwartału 2017 roku. W trzecim kwartale nastąpiło odbicie, chociaż marży były i tak niższe niż rok wcześniej. Jednak ostatni kwartał zakończył się zarówno wartościowo jak i procentowo lepszymi wynikami niż czwarty kwartał roku poprzedniego oraz poprzedni kwartał roku bieżącego. Może to napawać lekkim optymizmem, że dołek jest już za nami. Pamiętajmy, ze w ostatnim roku spółka musiała się zmierzyć z dwoma dużymi wyzwaniami czyli konsolidacją sieci aptecznych (odbiorcy) oraz konsolidacją producentów farmaceutyków (dostawcy) i ujednoliceniem oferty handlowej. Obydwa te wyzwania miały co oczywiste negatywny wpływ na uzyskiwane marże handlowe. Z jednej strony ograniczyły możliwość tzw. „złotych strzałów” czyli zakupów ze dodatkowymi bonusami a z drugiej spowodowały przejście części aptek do segmentu sieci aptecznych i konieczność ponownej walki o takiego klienta, również przy pomocy marży.

Spójrzmy zatem na kolejny istotny segment związany z wprowadzanie na rynek produktów farmaceutycznych pod własną marką. Segment ten obejmuje sprzedaż produktów przez spółkę Synoptis Pharma oraz usługi oferowane przez spółkę Synoptis Industrial.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać na załączonym wykresie, rentowność, w porównaniu do poprzedniego segmentu, jest bardzo wysoka ale również bardzo zmienna. W szczególności wyniki czwartego kwartału zarówno 2016 jak i 2017 roku były słabe. Niestety Spółka nie do końca tłumaczy taką zmienność. Analizując całkowite sprawozdania oraz odpisy aktualizujące zapasy i likwidacje aktywów obrotowych można by zaryzykować stwierdzenie, że jest to powiązane. Oznacza to, że raz do roku następuje generalny przegląd stanu zapasów i w związku z likwidacjami następuje istotne obniżenie wyniku czwartego kwartału. Spółka potwierdza to zresztą pośrednio w raporcie pisząc, że „W 2017 roku została przeprowadzona optymalizacja portfolio produktowego marek własnych.” Możliwe, że w IV kwartale spółka zaprzestaje sprzedaży produktów, które cieszą sę miejszym powodzeniem u klientów i nie generują wystarczającej marży.

Co warto podkreślić powinno w tym pomagać coraz większe znaczenie w portfolio marki GENOPTIM (leki na receptę) będącej najbardziej marżową grupa produktów w tym segmencie. Dodatkowo spółka poinformowała że spółkę zarządzającą linią do pakowania farmaceutyków zlokalizowaną w Swarzędzu przekroczyła próg rentowności, co oczywiście należy odczytywać pozytywnie. Podsumowując rok 2017 należy podkreślić, że segment ten zrealizował o 27 proc. mniejszą sprzedaż niż rok wcześniej, ale o podobny procent zwiększył zysk operacyjny. Warto jeszcze pamiętać o tym, że segment ten również daje dodatkową marżę realizowaną w segmencie hurtu. Niestety ze względu na przesunięcia między produkcją w marce własnej a sprzedażą w hurcie, wiarygodne obliczenie tej zyskowności na danych z raportu rocznego nie jest możliwe.

Czas zatem na przedostatni z analizowanych segmentów czyli biznes pacjencki. Spójrzmy na zyskowność operacyjną w ujęciu kwartalnym.


kliknij, aby powiększyć


Jak widać przychody ze sprzedaży wzrastają z kwartału na kwartał. Nie powinno to specjalnie dziwić, ponieważ GK Neuca co róż przejmuje nowe podmioty w tym segmencie. Niestety sporo gorzej wygląda kwestia zysku operacyjnego, który w ciągu ostatnich dwóch lat przez większą część kwartałów był ujemny. W ostatnich dwóch kwartałach Neuca osiągnęła zyski operacyjne w tym segmencie co napawa optymizmem. Pamiętajmy jednak o bardzo dużych inwestycjach w ten segment, co będzie również poruszone przy omawianiu aktywów trwałych.

Na sam koniec warto napisać dwa zdania o segmencie informatycznym w ujęciu rocznym. Jego roczna sprzedaż oscyluje wokół 9 mln zł. Co jednak ciekawe w 2017 roku zysk operacyjny wyniósł aż 3,9 mln zł. to jest aż o 6,1 mln zł więcej niż rok wcześniej. Niestety spółka nie przedstawiła powodów tak radykalnej poprawy zyskowności, która przede wszystkim nastąpiła w pierwszym kwartale 2017 roku. Prawdopodobnie ma to związek ze sprzedażą jednej ze spółek zależnych – Mediporta sp. zo.o.

Inwestujemy i będziemy inwestować

Spółka sukcesywnie inwestycję w aktywa trwałe, których wartość netto na przestrzeni ostatnich czterech lat wzrosła o 66%.


kliknij, aby powiększyć


W zdecydowanej większości za ten wzrost odpowiadają inwestycje w inne podmioty wykazywane w aktywach trwałych jako wartości niematerialne i prawne (w pozycji wartość firmy).


kliknij, aby powiększyć


Wartości niematerialne i prawne (WNiP) stanowią ponad 44 proc. udziały w aktywach trwałych oraz obecnie wynoszą prawie 11 proc. sumy bilansowej, a ich dynamika jest rosnąca. Taki wzrost WNiP jest związany głównie z inwestycjami w nowe segmenty w szczególności w biznes pacjencki czyli przychodnie oraz badania kliniczne. Analizując strukturę tej pozycji należy zauważyć, że około 80 proc. wartości tej pozycji to wartość firmy. W uproszczeniu jest to nadwyżka kwoty zapłaconej za udziały/akcje w danej firmie nad jej wartością majątku netto na dzień transakcji. Ta pozycja bilansowa nie podlega corocznej amortyzacji, a tylko i wyłącznie przeglądowi pod kątem tzw. trwałej utraty wartości. Trzeba więc pamiętać, że jest ona dość podatna na wyceny i założenia przyjęte w trakcie takich wycen. Wartość firmy wzrosła w ciągu 2017 roku o 20 mln zł a rok wcześniej wzrost wyniósł prawie 33 mln zł. Spółka wykazuje około 127 ml zł wartości firmy w biznesie hurtu, 105 mln zł dotyczącą segmentu przychodni oraz badań klinicznych oraz 16 mln w pozostałych segmentach.

Wzrost wartości firmy w ostatnich dwóch latach jest w większości związany z biznesem pacjenckim. W chwili obecnej rentowność segmentu przychodni jest zbliżona do 0, a przychody za rok 2017 nieznacznie przekroczyły wartość firmy. Co roku są dokonywane testy na utratę wartości, które nie wykazują konieczności odpisu tych aktywów. Nie negując strategii spółki i poszukiwania nowych niszy rynkowych, należy podkreślić, że istnieje ryzyko, że przyszłe przepływy użyte do prognoz mogą być zbyt optymistyczne i takie ryzyko w niektórych wypadkach zmaterializuje się. Spółka nie publikuje planów sprzedażowych ani marżowych dla tego segmentu, aczkolwiek na podstawie wywiadów można oczekiwać w perspektywie 2 lat istotnego wpływu tego segmentu na wynik netto całej Grupy. Innymi słowy, pożyjemy zobaczymy .

Analizując majątek trwały należy również zaznaczyć, że spółka posiada pozycje bilansowe, które nie zawsze są spotykane. Po pierwsze są to nieruchomości inwestycyjne w kwocie 43,4 mln zł, które przyrosły o 17,5 mln zł w porównaniu do roku poprzedniego. Neuca tłumaczy to przeklasyfikowaniem rzeczowych aktywów trwałych na nieruchomości inwestycyjne spowodowane zaprzestaniem użytkowania na własne potrzeby. Według wewnętrznych wycen rynkowych spółki, nieruchomości te są warte więcej niż ich wycena bilansowa. Po drugie spółka udziela długoterminowych pożyczek swoich kontrahentom. Saldo udzielonych długoterminowych pożyczek na koniec roku wynosiło 25,3 mln zł. było na zbliżonym poziomie w porównaniu z rokiem poprzednim. Po trzecie Neuca posiada również długoterminowe należności z tytułu zawartych umów przelewu wierzytelności w wysokości około 18 mln zł. Wszystko to wskazuje, że Neuca faktycznie aktywnie włącza się w finansowanie swoich odbiorców w celu podniesienia ich konkurencyjności na rynku np. poprzez udzielania im pożyczek na rozwój ich działalności gospodarczej. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że spółka zachowuje się jak bank i po prostu w części finansuje swoich odbiorców pobierając za to odsetki.

Kontrola kapitału obrotowego na odpowiednim poziomie

Sprawdźmy w takim razie jak wygląda zarządzanie kapitałem obrotowym, szczególnie istotnie dla spółki działającej w środowisku niskich marż oraz handlu hurtowego.


kliknij, aby powiększyć


Powyższy wykres oparty jest na uśrednionych rocznych danych dotyczących kapitału obrotowego, sprzedaży oraz kosztu wytworzenia. W wypadku należności i zobowiązań dla uproszczenia przyjęto średnią stawkę VAT na poziomie 8 proc.

Analizując poszczególne składniki kapitału obrotowego można wywnioskować kilka rzeczy. Po pierwsze spółka powoli, acz systematycznie, poprawia rotację zapasów, która obecnie wynosi około 50 dni. Oczywiście w strukturze zapasów bezsprzecznie dominują towary, które stanowią 99% wszystkich zapasów. W 2016 roku spółka zwiększyła odpis na zapasy o około 7,5 mln zł (powiększenie kosztów operacyjnych w 2016), podczas gdy w roku bieżące wykorzystała go w wartości 5,6 mln zł (powiększenie przychodów operacyjnych w 2017).

W wypadku rotacji należności krótkoterminowych cykl wynosi około 50 dni i ustabilizował się w ostatnim okresie. Spółka sprzedaje swoje towary częściowo za gotówkę ale w przeważającej proporcji używając odroczonego terminu płatności do 60 dni. Biorąc pod uwagę stan należności na koniec roku widzimy, że prawie 24 proc. to należności przeterminowane. O ile sama wartość procentowa jest również spotykany w innych przedsiębiorstwach, to trzeba podkreślić, że spółka posiada prawie 60 mln przeterminowanych należności handlowych powyżej 6 miesięcy. Odpis na należności razem (zakładamy, że w całości dotyczy tych powyżej 6 miesięcy) wynosi 6 mln zł, tak więc wciąż pozostaje około 33 mln zł należności handlowych nieściągniętych po upływie pół roku od terminu płatności. Dodatkowo spółka posiada również 3,7 mln zł należności dochodzonych na drodze sądowej również nie pokrytych odpisami. GK Neuca nie tworzy również odpisów na należności szpitali publicznych argumentując, że końcowo odpowiada za nie organy założycielskie, czyli jednostki sektora finansów publicznych. Podobnie sytuacja przestawia się z pożyczkami udzielanymi aptekom, gdzie przeterminowanie powyżej 6 miesięcy wynosi 5,6 mln zł. Z drugiej strony trzeba jednak podkreślić, że jest to pewna specyfika branży, gdzie opóźnienia są normą. Pamiętać również należy do dość dużym rozproszeniu klientów, których jest około 10 tysięcy, co również redukuje istotne ryzyko kredytowe. Spółka posiada zabezpieczenia w wypadku około połowy swoich należności. Pomimo specyfiki sektora, wartości przeterminowanych należności handlowych, udzielonych pożyczek oraz pozostałych należności powyżej 6 miesięcy w stosunku do osiąganych zysków Neuca mogą niepokoić i należy je szczegółowo obserwować w kolejnych okresach.

Wskaźnik rotacji zobowiązań krótkoterminowych zazwyczaj przebywał w zakresie 85-90 dni. Natomiast na koniec czwartego kwartału zwiększył się do 99 dni, głównie z powodu wzrostu zobowiązań z tytułu dostaw i usług o ponad 12 proc. w porównaniu do czwartego kwartału roku poprzedniego.

Wskaźniki płynnościowe nie prezentują się zgodnie z wartościami książkowymi, jak widać poniżej.


kliknij, aby powiększyć


Wskaźnik płynności bieżącej plasuje się w okolicach 1,0, podczas gdy wskaźnik szybki osiąga przedział 0,5-0,6. Pomimo, że wartości te odbiegają nieco od standardów, jest to związane ze specyfiką branży handlowej, gdzie terminy płatności do dostawców często są dłuższe niż rotacja należności i zobowiązań razem wzięta.


Zadłużenie nadal na bezpiecznych poziomach

Na koniec roku zobowiązania stanowiły prawie 78 proc. aktywów. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to bardzo wysokie wartości, ale trzeba pamiętać o specyfice biznesowej. Spółka działa w hurcie, gdzie terminy płatności za zobowiązania są bardzo długie. Stąd też w tym wypadku, dodając do tego malejącą tendencje wskaźnika, nie można oceniać tego negatywnie.


kliknij, aby powiększyć


Dodatkowo pomimo inwestycji w majątek trwały, rosnącego majątku obrotowego i wypłat dywidendy wskaźnik zadłużenia (dług netto / EBTDA) jest na bardzo bezpiecznych poziomach i spada.


kliknij, aby powiększyć


Dzięki zyskom, pomimo spłaty kredytów i inwestycjom, można wypłacać dywidendy

W efekcie końcowym Neuca w roku 2017 wypracował OCF na poziomie 121,8 mln zł, który jest jednak o około 50-60 mln niższy niż w latach wcześniejszych. Częściowo wynika to z niższego zysku netto (17 mln zł.) a częściowo z mniejszej efektywności zarządzania kapitałem pracującym. Wskaźnik udziału zysku netto w przepływach operacyjnych wyniósł 73% co należy ocenić pozytywnie.kliknij, aby powiększyć


Ujemne były przepływy z działalności inwestycyjnej (nabycia jednostek zależnych oraz rzeczowych aktywów trwałych), a także działalności finansowej, ze względu na skup akcji własnych, wypłatę dywidendy oraz spłatę zadłużenia odsetkowego. W efekcie stan końcowy środków pieniężnych zmniejszył się o 38,9 mln zł. r/r. i osiągnął wartość 29,8 mln zł.

Spółka od wielu lat dzieli się z akcjonariuszami dywidendą i co ważne zakłada stabilny wzrostu DPS (dywidenda na 1 akcję). Stopa dywidendy zawiera się w przedziale 1,5-3,0 proc. rocznie.


kliknij, aby powiększyć


Zarząd spółki zapowiedział wniosek na WZA o wypłatę dywidendy w wysokości 6,40 zł. na 1 akcję, co stanowi wzrost o ponad 11 proc. w porównaniu do dywidendy zeszłorocznej oraz daje wskaźnik wypłaty dywidendy na poziomie prawie 1/3 zysku netto.

Na końcu trzeba jeszcze wspomnieć o postępowaniach sądowych. W wypadku pozwu wytoczonego przez Barbarę Sobczyk przeciwko Neuca na kwoty przekraczające 100 mln zł, sprawy idą po myśli spółki. Większość z nich rozstrzygnęła się na korzyść Neuca, a część z nich nawet już się zakończyła się wynikiem prawomocnym. Spółka musiała przedstawić gwarancje na ponad 26 mln zł w związku z toczącymi się postępowaniami jeśli chodzi o podatki (VAT i CIT). Zakwestionowane przez urzędy skarbowe, wartości podatków CIT i VAT (lata 201-2012) wynoszą ponad 29 mln zł, a spółka nie zgadza się z ustaleniami i nie utworzyła rezerw w sprawozdaniu.

Podsumowanie

Spółka informuje, że po uwzględnieniu zdarzenia jednorazowego (wyłudzenie na prawie 5 mln zł) w 2017 roku skorygowany zysk netto wyniósł 99 mln PLN, a więc 99% prognozy. Mam tutaj dwa zastrzeżenia, które trzeba jasno powiedzieć. Po pierwsze pierwotna prognoza, skorygowana w połowie roku, zakładała 115 mln zł. Po drugie spółka w zdarzeniach jednorazowych wyłączyła wyłudzenie, ale już nie wyłączyła zysku na sprzedaży (4 mln zł) spółki Mediporta. Oczywiście nie wiemy czy taka operacja była i w jakiej wartości, zakładana w prognozie finansowym, ale wydaje się to być zjawiskiem niepowtarzalnym i inwestorzy powinny o tym pamiętać.

Z jednej strony możemy spojrzeć na perspektywy spółki w dość optymistyczny sposób. Oczekiwany jest stabilnego wzrost rynku farmaceutyków w Polsce w ujęciu kilku procentowym rocznie, dzięki zmianom demograficznym (starzenie się społeczeństwa) oraz społecznym (wzrost świadomości konieczności dbania o zdrowie). Dodatkowo spółka rozwija wysoko marżową działalność na rynku marki własnej oraz wchodzi w bliższe kontakty z pacjentem poprzez rozwój segmentu przychodni i badań klinicznych. W długim okresie może to tworzyć przewagę konkurencyjną i być wyróżnikiem na rynku. Marże na rynku hurtowym wydają się być na tyle niskie, że trudno wyobrazić sobie wejście nowych istotnych konkurentów a raczej możliwość zamykania niektórych mniejszych biznesów ze względu na niesatysfakcjonującą rentowność. Taki wariant w dłuższym okresie powinien pozwolić na optymalizację marż.

Dodatkowo w czwartym kwartale 2017 roku został zahamowany trend wzrostowy liczby aptek w Polsce. Taka zmiana może również wpłynąć na strukturę aptek (podział na apteki sieciowe oraz niezależne) co również może mieć wpływ na zyskowność spółki. Wprowadzenie prawa „Apteka dla aptekarza” wydaje się, że w dłuższym okresie powinno wpłynąć na zrzeszanie się pojedynczych aptek w grupy zakupowe, sieci franczyzowe czy też wspólne magazynowanie, aby po prostu kupować bardziej efektywnie. Tego typu organizacje zapewne będą bardziej sformalizowane i skutecznie działające niż do tej pory. Tutaj Neuca ma szansę być beneficjentem takich zmian w kwestii sprzedaży, biorąc pod uwagę jej wieloletnie próby budowania relacji z aptekami niezależnymi. Oczywiście zasadnym pozostaje pytanie jak to się wpłynie na jej procentowe marże.

Z drugiej jednak strony regulacje wprowadzone w poprzednich latach dotyczące ograniczenia marż stosowanych w tym biznesie (zarówno hurtowym jak i detalicznym) oraz konsolidacja po stronie zarówno dostawców jak i odbiorców może dalej powodować presje na marże Spółki. Neuca jako hurtownik, działa na dość niskich marżach, stąd konieczna jest ścisła kontrola kosztów. Wyzwaniem jak praktycznie przed większością spółek w Polsce jest również presja płacowa (przedstawiciele handlowi, pracownicy centr dystrybucyjnych, etc.) oraz rosnące koszty sprzedaży. Spółka jako DNA swojego biznesu w dalszym ciągu deklaruje brak otwierania swoich aptek, aby nie konkurować z klientami. Absolutnie nie negując tej strategii trzeba jasno przypomnieć, że podobną strategię wiele lat temu zakładał Eurocash (hurt FMCG), a rynek na tyle się zmienił, że obecnie mocno inwestuje w detal. Oczywiście te dwa biznesy nie są ze sobą porównywalne chociażby ze względu na uregulowania prawne czy inną strukturę rynku detalicznego, ale warto pamiętać o tym, że otoczenie konkurencyjne potrafi wymóc zmianę strategii.

Ocena sytuacji rynkowej

Na dzień dzisiejszy serwisowe automaty majątkowe i dochodowe wskazują na przewartościowanie akcji Neuca na GPW. Z kolei w wypadku wycen porównawczych spółka wydaje się być wyceniona na poziomie optymalnym z lekką możliwością ruchu w górę przy wycenie wg Enterprise Value. Spółka jest obecnie wyceniana w okolicach 15 P/E, co biorąc pod uwagę jej historię plasuje ją w średnio-wysokich stanach wycen. Wycena spółki przebywała w zakresie wahań wskaźnika P/E 10-17 w ciągu ostatnich 3 lat.

Wydaje się jednak, że zamiast wyceny historyczno-matematycznej należy skupić się na kwestii prawdopodobieństwa poprawy wyników w najbliższej przyszłości. Spółka poszukuje nowych biznesów o wyższej rentowności niż dotychczas i wypracowuje na to pieniądze. Wcześniejsze dokonania (np. wprowadzenie marek własnych czy wcześniej konsolidacja rynku hurtowego) pokazują, że potrafiła to robić. Pytanie zasadnicze czy duże inwestycje w nowe biznesy przyniosą zadowalająca stopę zwrotu w rozsądnym okresie czasu.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.


Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 418
Wysłane: 29 marca 2018 12:30:52 przy kursie: 301,50 zł
W nawiązaniu do informacji "Spółka musiała przedstawić gwarancje na ponad 26 mln zł w związku z toczącymi się postępowaniami jeśli chodzi o podatki (VAT i CIT). Zakwestionowane przez urzędy skarbowe, wartości podatków CIT i VAT (lata 201-2012) wynoszą ponad 29 mln zł, a spółka nie zgadza się z ustaleniami i nie utworzyła rezerw w sprawozdaniu." - Spółka potwierdziła, że nie utworzyła żadnych rezerw w swoim sprawozdaniu, ponieważ jej zdaniem zastrzeżenia organów podatkowych są bezzasadne, a szanse wygrania ewentualnego sporu (mają na to opinie ekspertów z zewnątrz) są większe niż 50%. Sam jestem ciekaw jak to się rozstrzygnie. Analizując sprawozdania sporej części spółek (Ferro, Famur i wiele innych) można dostrzec dość mocne rozpychanie się urzędów i kierowanie wielu spraw do sądów - to co niepokoi, że są to często sprawy z okresów bliskich przedawnienia czyli 2011-2013 - jakby celowo czekali aby naliczyć jak największe odsetku.
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 562
Wysłane: 30 marca 2018 20:31:17 przy kursie: 301,50 zł
Szanse wygrania sporu z SP większe niż 50%. Trzymam kciuki.

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 512
Wysłane: 13 marca 2019 09:52:56 przy kursie: 240,00 zł
NEUCA - analiza techniczna na życzenie


Na wykres notowań spółki proponuję spojrzeć z szerszej perspektywy, w ujęciu tygodniowym. Zwyżka, która miała miejsce od listopada 2018 to lutego 2019 była jedynie korektą w trendzie spadkowym. W ubiegłym tygodniu notowania opuściły dołek kanał wzrostowy i na chwile obecną próbują doń powrócić. Jeżeli to się nie uda, droga do rozwinięcia przeceny będzie otwarta. I to właśnie ten negatywny scenariusz ma spore szanse na realizację, uwzględniając zachowanie kapitału - przebieg linii AD sygnalizuje jego ucieczkę.
Najbliższe wsparcia są zaznaczone na osi wartości, ale biorąc pod uwagę wysokość kanału należy liczyć się z zejściem jak minimum w okolice 210 zł.

kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 418
Wysłane: 9 października 2019 17:48:34 przy kursie: 348,00 zł
Zapewniamy lepszą przyszłość - omówienie sprawozdania finansowego Neuca po 2 kw. 2019 r.

Ostatnia analiza Neuca była przeprowadzona przy okazji wyników za rok 2017, które dawały nadzieję, na odrodzenie spółki. Zobaczmy zatem jak wyglądały wyniki za drugi kwartał 2019 roku, czyli 1,5 roku później. A dodatkowo przedstawię również kilka informacji z Dnia Inwestora, który spółka zorganizowała 7 października 2019 roku.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 08-10-2020 17:48:34.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 29650)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 14 października 2019 14:19

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 418
Wysłane: 14 listopada 2019 15:54:24 przy kursie: 370,00 zł
ATH coraz bliżej - omówienie sprawozdania finansowego Neuca po 3 kw. 2019 r.

Spółka po raz kolejny zaraportowała wyniki lepsze r/r, pobiła konsensus, więc nic dziwnego, że kurs akcji przygotowuje się do ataku na szczyty.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 13-11-2020 15:54:24.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 20481)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 18 listopada 2019 13:13

Premier02
Dołączył: 2019-02-24
Wpisów: 27
Wysłane: 20 marca 2020 07:44:25 przy kursie: 378,00 zł
Neuca rekomenduje 8,65 zł dywidendy.
www.money.pl/gielda/neuca-reko...

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 418
Wysłane: 23 marca 2020 13:47:43 przy kursie: 395,00 zł
Zdrowie Wasze w kabzy nasze - omówienie sprawozdania finansowego Neuca po 4 kw. 2019 r.

Spółka po raz kolejny zaraportowała wyniki lepsze r/r, wpisała się generalnie w konsensus i zachowuje się sporo lepiej niż rynek. Z pewnością już sam sektor w którym działa spółka może tłumaczyć dość dużą siłą relatywną w ostatnim okresie.

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 23-03-2021 13:47:43.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 23861)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 24 marca 2020 15:25

le rom
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 970
Wysłane: 24 marca 2020 10:29:20 przy kursie: 401,00 zł
angry3 A propos dywidendy:
NEU - zachwyca, toć zapowiada div=8,65 zł. A czymże jest ta spółka w rzeczy samej? O jakże niesprawiedliwe są kwotowania spółek na giełdzie. Ten wirusowy balon, w rzeczy samej zarabia,
lecz kwotowanie Pm=400 zł wiedzie o zawrót głowy- zważywszy, że w aktywach to zaledwie 19% środki własne, które stanowią zaledwie 34,5% jej aktualnej kapitalizacji. Gdzie jest prawda i w czym ukryte jest niebezpieczeństwo?
Tu ściągnąć kurs na poziom parteru, chociażby 120 zł wydaje się dziś nieprawdopodobne. Ależ na giełdzie takie złotka ( baloniki) nawet bankrutowały, ku zaskoczeniu nawet wytrawnych bankowców.
Ta spółka posiada 645 mln zł środków własnych, a ma wypłacić prawie 40mln zł dywidendy za 2019r, natomiast środków obcych ma 2766 mln zł.
Nawet przy EBITDA=200 mln zł , oznacza to wskaźnik prawie 14 lat.
Zatem, gdzieś ktoś komuś obiecuje wisienkę w zamian za dużą niepewność.

Analityk Fundamentalny
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 418
Wysłane: 8 czerwca 2020 17:11:47 przy kursie: 501,00 zł
Zdrowe podejście do pandemii - omówienie sprawozdania finansowego Neuki po I kw. 2020 r.

Spółka zaraportowała znakomite wyniki, które były istotnie lepsze r/r choć baza zeszłoroczna (rekordowa) była dość wymagająca. Neuca przebiła również o kilkanaście procent konsensus i przyznała, że działała w bardzo szczególnym otoczeniu rynkowym.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 08-06-2021 17:11:47.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 22084)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 9 czerwca 2020 09:37

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
5 6 7 8 9 10 11

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,802 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +128,98% +25 796,97 zł 45 796,97 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d