pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 402,30 zł (-0,67%) 07-07-2020 12:30
lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 788
Wysłane: 26 czerwca 2020 12:03:57 przy kursie: 395,30 zł
Wątek CDR na tym forum to dwa podstawowe wątki i jakby rozdwojenie jaźni. Jednym z nich są gry, a drugim inwestowanie.

Kiedy komentuję grę lub działania „prospołeczne” kierownictwa CDR albo komentuję grę, mam jednak na uwadze przede wszystkim inwestycje. Po to tu jestem!

Co do samej gry: Jest to brutalny i prymitywny świat, w którym rządzą tylko niskie instynkty. W trailerze dostępnym na YouTube w niecałe 40 minut wystrzelano więcej amunicji niż kompania wojska i zabito kilkadziesiąt osób. W tak stworzonym świecie zabicie człowieka wyraźnie nie jest przestępstwem. Dominuje język ogólnie uznawany za rynsztokowy, dialogi są niezwykle prymitywne. Co więcej, pomimo tego, że większość przekleństw ma konotacje seksualne, dialogi są aseksualne co jeszcze mocniej podkreśla sztuczność akcji. Przekleństwa są jakby znakiem przestankowym. Nie wykorzystano olbrzymiego bogactwa i kolorytu języka angielskiego w tym zakresie. Jak już ma być rynsztok, to chociaż niech będzie zrobiony porządnie. Poza tym, pokazany świat stanowi obraz tego, jak w latach 80-90-tych wyobrażano sobie przyszłość za 50-70 lat (o tym wcześniej pisał już jakiś krytyk). Tą kwestie przed laty poruszał St. Lem w swojej Fantastyce i Futurologii. Według niego większość tego, co my tworzymy rzekomo jako przyszłość jest zwyczajnie przedłużeniem naszej teraźniejszości. Napisał to na wiele lat przed tym, jak ktoś wymyślił, że za 10 tys. lat będą walczyć ze sobą na miecze.

Zapomniano też posprzątać.

To są fakty, i trudno im zaprzeczyć i nie ma się tu o co spierać.

Jednakże, CDR to przede wszystkim inwestycja. O dziwo, uważam, że gra odniesie spory sukces, bo przedstawiony w niej świat i akcja będą miały wielu zwolenników o takich samym lub podobnym sposobie myślenia i życia. Może to i smutne, ale taką mamy rzeczywistość. Jest cała grupa inwestorów, którzy nie inwestują w spółki, których działalność jest sprzeczna z światopoglądem inwestora (np. w kasyna, spółki sprzedające alkohol, itp.) . Nie podzielam tego nastawienia, bo uważam, że ludzie nie są jednakowi i nie wszystkim musi odpowiadać jeden i ten sam światopogląd. Inwestycja jest inwestycją i tyle.

Dlatego, pomimo negatywnej oceny gry, życzę im wszelkiego sukcesu, bo będzie to wpierać moje działania inwestycyjne.

Czy będzie sukces? Raczej tak, ale nie jest to produkcja na miarę Wiedźmina – zwyczajnie CP77 brakuje uroku. Nie oczarowuje gracza unikalnym, wciągającym światem.

Jest to produkcja utrzymana w głównym trendzie gier komputerowych, dlatego zabłyśnie i dość szybko może wtopić się w setki podobnych produkcji. Będzie tez miała swoich zaciętych fanów. Sprzeda się na pewno w ponad 20 Mln egzemplarzy. Jej koszty powinny zwrócić się dość szybko.

Na giełdzie trwają wielkie emocje, kurs CDR sięga poziomów nie często ocenianych jako docelowe jeszcze kilka lat temu. Kapitalizacja jest niebotyczna. Jutro kurs może być na jeszcze wyższych poziomach i 600 zł staje się powoli kolejnym celem marzeń. Ale, dla porównania – notowania CDR wzrosły dwukrotnie, a Playway, Ten Square Games, czy Creepy Jar po 5-9 krotnie. To może coś oznaczać.

Na obecnych poziomach konieczna jest ostrożność i można myśleć o grze w obie strony. Mam spore obawy, że dla wielu sen skończy się z chwilą premiery i rozdmuchany balon pęknie. Załóżmy też (to tylko przybliżenie), że zyski brutto ze sprzedaży CP77 w długim okresie czasu osiągną 1 Mld USD (4 Mld PLN). Przy obecnym poziomie cen i 100 Mln akcji może to oznaczać zyski ok. 40 zł na akcję w okresie ok. 3 lat bez odliczenia kosztów produkcji i utrzymania firmy. Dlatego nie należy uważać spółki za dywidendową, co oznacza, że czeka w przyszłości tylko radość z posiadania jej akcji – albo, bez przenośni – huśtawka nastrojów spekulacyjnych przy grze na długo i krótko na tych walorach.

CDR, tak jak wiele spółek z branży gier, a także takie walory jak Amazon, Apple, Alphabet powoli zostają ofiarami własnego sukcesu i z dostojnych walorów inwestycyjnych stają się codziennością handlu spekulacyjnego na giełdach. Poziomy ich cen na giełdzie świadczą także o deprecjacji pieniądza. Poziom abstrakcyjności z tym związany jest tak wielki, że – w mojej opinii – jest większym zagrożeniem dla gospodarki niż nawet kilka epidemii wirusowych.

tgolik
Wpisów: 70
Wysłane: 26 czerwca 2020 17:48:57 przy kursie: 395,30 zł
Widzę, że kolega lesgs nie jest graczem i nie rozumie jak dużą realną wartość przedstawiają gry. Ja wydaję na gry , sprzęt z nimi związany i gadżety (koszulki, poradniki) kilkaset zł miesięcznie - jest to znacznie więcej niż wydaję np na ubrania czy buty. Dodatkowo zamknięcie kin uwolniło mi drugie tyle wolnych środków. Dla mnie i dla setek milionów ludzi na świecie gry to jest dobro podstawowe i pierwszej potrzeby.
Jeśli zaś chodzi o bulwersujący kolegę język gry.... hmm, po doświadczeniach z Wiedźminem jestem przekonany, że w CP2077 otrzymamy kawał najwyższych lotów sztuki fabularnej porównywalnej tylko z dziełami najlepszych twórców książek i filmów.
Inwestuję w CDR, bo znam i rozumiem produkty, które oferują.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 788
Wysłane: 26 czerwca 2020 20:13:17 przy kursie: 395,30 zł
Zaznaczyłem to na samym początku mojego postu. Jestem inwestorem. Ja żywię się graczami.

Można być jednocześnie i graczem i inwestorem, ale zalecam oddzielnie tych dwóch tożsamości od siebie. Wtedy emocje nie będą przeszkadzać w podejmowaniu decyzji. Zbyt łatwo jest się "zakochać" w jakiejś grze, co wcale nie oznacza, że jej producent jest pożądaną inwestycję. Recenzje mogą być piękne i wspaniałe, scenariusz wyjątkowy, ale jak gracze tego nie kupią to będzie przysłowiowa piękna klęska.

Segway właśnie poinformowało o zakończeniu produkcji swojego sztandarowego produktu. Miały być sprzedawane miliony sztuk, a wyszła klapa. Segway był ostatnio stosowane tylko przez ochroniarzy na dużych (wyasfaltowanych) powierzchniach. To właśnie taka piękna klęska, bo sam produkt wcale nie jest taki zły.

Wortololo
Wpisów: 1
Wysłane: 26 czerwca 2020 21:05:04 przy kursie: 395,30 zł
Nie jestem doświadczonym inwestorem i nie będę się ośmieszał próbami jakiejkolwiek analizy CDPR jako firmy. Jestem jednak programistą, który sporo życia zmarnował na różne gry i pod tym kątem chciałbym dorzucić swoje 2 grosze do tematu.

Generalnie po wczorajszej prezentacji jestem negatywnie nastawiony do CP2077.

Brakowało mi dłuższego gameplay'u, który pokazałby jak wygląda naprawdę gra. Po krótkich urywkach ciężko jest wyczuć czym CP jest naprawdę. RPGiem z pierwszej osoby, czy FPS z elementami RPG? Trudno jest oceniać mając tak niewiele do analizy ale to co widziałem wyglądało źle.

- Jazda wygląda sztucznie, jakby prowadzić zabawkowe auto. Gorzej niż GTA5. CDPR nie ma doświadczenia z fizyką jazdy. Narazie jest słabo.

- W klipie z jazdą po mieście było bardzo mało aut i ludzi. W ogóle nie było czuć że znajdujemy się w potężnej metropolii.

- Strzelanie mnie nie przekonało. Nie czuć broni. Klip z walki między kontenerami i ukrywaniem się 2 metry od przeciwnika wyglądał wręcz komicznie. Broń ręczna ucięła łeb, który spadł na ziemię i zaczął się kręcić jak główka plastikowej lalki. Bardzo źle to wyglądało.

- Na cutscenkach widać bugi z fizyki. Postacie zachowują się nienaturalnie. Dialogi słabe.

- Cała ta wstawka z "przewijaniem" czyichś wspomnień prawie mnie uśpiła.

- Grafika ogólnie nie powala na kolana. W klipie z jazdą poza miastem widać tragiczne wczytywanie się elementów w oddali, dosłownie 10 metrów od samochodu wszystko nagle się pojawia. Brak też innych pojazdów/ osób na poboczu.

- Brak dłuższego gameplay i ostro pocięte klipy podpowiadają, że ciężko jest im skomponować nawet kilka minut gry, które nadawałoby się do pokazania. Podejrzewam że obecna wersja gry jest tak zabugowana, że nie da się przejść całego zadania bez jakiegoś kompromitującego błędu.

- Zarys historii nie porywa. Ot, ktoś pakuje się w niebezpieczne zadanie zdobycia "magicznego" przedmiotu.

Denerwuje mnie też postawa CDPR. Mówili, że termin wrześniowy jest niezagrożony by dosłownie parę dni później ogłosić przesunięcie premiery. Obecny stan gry wcale nie wskazuje na to, że jest w pełni gotowa i trzeba tylko wygładzić bugi. Podejrzewam że pod koniec wakacji przesuną premierę na 1Q 2021 bez podania konkretnej daty. Obym się mylił. Dawno nie grałem w coś dobrego i świeżego. Uwielbiam klimat CP ale to co do tej pory zobaczyłem jest mocno rozczarowujące.

Scarry
Wpisów: 4 528
Wysłane: 27 czerwca 2020 08:34:56 przy kursie: 395,30 zł
lesgs napisał(a):
CDR, tak jak wiele spółek z branży gier, a także takie walory jak Amazon, Apple, Alphabet powoli zostają ofiarami własnego sukcesu i z dostojnych walorów inwestycyjnych stają się codziennością handlu spekulacyjnego na giełdach. Poziomy ich cen na giełdzie świadczą także o deprecjacji pieniądza. Poziom abstrakcyjności z tym związany jest tak wielki, że – w mojej opinii – jest większym zagrożeniem dla gospodarki niż nawet kilka epidemii wirusowych.

nie wiem dlaczego przedstawiasz firmy jak Apple czy Alphabet(Google) jako jakies potworki spekulacyjne - obydwie firmy maja bardzo zdrowe modele biznesu, wciąż się rozwijają (Apple dokonuje właśnie rewolucji z procesorami) a parametry ceny do zysku są kurcze całkiem rozsądne (czego nie można powiedzieć o Amazonie). Nie ma tu żadnej abstrakcyjności i wg mnie niepotrzebnie łączysz tu problemy świata finansów, wyceny gigantów z Nasdaq, z oczekiwaniami wobec CDR.

Jeśli firma nie poradzi sobie z ogromną ilością drobnych irytujących problemów w tym roku, straci okazje do premiery na święta, to nawet nie chce sobie wyobrażać jakie to mogą być konsekwencje dla całego rynku gamingu w Polsce

Btw - ja już nie jestem graczem, ale i tak kupuje i chwile ogrywam wszystkie gry firm, jakie mnie interesują na giełdzie, żeby mieć orientacje w jakości produktów. Tutaj własna ocena jest wg mnie niezastąpiona (tylko po to kupiłem sobie np zestaw VR od Sony, żeby ocenić czy powinienem zmienić nastawienie do tej technologii)
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
aktualny portfel szacunkowo: 80% CRJ, 5% THD
Edytowany: 27 czerwca 2020 08:38

Pubish
Pubish PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 27
Wysłane: 27 czerwca 2020 11:50:08 przy kursie: 395,30 zł
Czy można prosić o aktualizację analizy technicznej? Czy dobrze widzę, że przez czerwiec zostało narysowane coś w stylu podwójnego szczytu?

Rejerf
Rejerf PREMIUM
Wpisów: 19
Wysłane: 27 czerwca 2020 16:55:51 przy kursie: 395,30 zł
No to jeszcze w kwestii jakości produktu -> www.youtube.com/watch?v=HKDekw...

Widać upgrade części wizualnej pomiędzy okresami (wersja PC). Najprawdopodobniej wersja konsolowa (current gen) będzie obcięta względem tego co widzimy dzisiaj, możliwe też, że na next genach ta oprawa graficzna będzie wyglądać tak jak na materiałach w tym roku. W komentarzach ludzie śmieją się z Ubisoftu, który notorycznie robi na odwrót.

Osobiście podoba mi się to bardziej teraz, chociaż dostrzegam elementy wyglądające nieco gorzej (włosy u niektórych postaci). Liczę, że poprawią te defekty i m.in. dlatego znowu przełożony termin premiery.

Wortololo napisał, że grafika nie powala i wskazał faktyczne niedoskonałości. Mnie też nie rzuciła na kolana, ale daję kredyt zaufania i wstrzymam się z oceną tego elementu, gdyż streaming cechuje się dużą kompresją i detale wypadają, co potem wychodzi jak dostanie się produkt we własne ręce i widać różnicę. To też nie jest ostateczna wersja i kwestię renderowania 10m w przód też można ogarnąć do wypuszczenia.
Edytowany: 27 czerwca 2020 17:01

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 6 517
Wysłane: 27 czerwca 2020 17:20:21 przy kursie: 395,30 zł
CD PROJEKT - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]

Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 18-07-2020 17:20:21.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 1436)

Analityk Fundamentalny
Wpisów: 418
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:38:06 przy kursie: 394,90 zł
Do trzech razy Cybersztuka - omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za I kw. 2020 r.

W połowie stycznia zarząd spółki ogłosił przesunięcie terminu premiery Cyberpunk 2077 z kwietnia na wrzesień 2020 roku. Podobna sytuacja wydarzyła się w czerwcu i obecnie najnowszy termin spodziewanej premiery to 19 listopada 2020 roku. Podobnie jak kwartał wcześniej CD Projekt, prezentując wyniki (tym razem za pierwszy kwartał 2020 r.), po raz kolejny pobił konsensus analityków zarówno na poziomie sprzedaży (+21,4 proc.), jak i zyskowności operacyjnej oraz netto (ok. 30 proc.). Osoby wieszczące, często od kilku lat, że CD Projekt to balon, zapewne zwrócą uwagę na fakt, że zyski w analizowanym kwartale, jakkolwiek spektakularne, były jednak niższe (w zależności od poziomu zyskowności od -5 proc. do -15 proc.) od tych osiągniętych w ostatnim kwartale 2019 roku. To oczywiście prawda, podobnie jak i fakt, że w branży gamingowej zwracać również należy uwagę na pewną sezonowość (silne drugi i czwarty kwartał co związane jest przede wszystkim z wyprzedażami na Steam.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 30-06-2021 11:38:6.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 20839)

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 30 czerwca 2020 13:02

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość