pixelg
Jak rozliczać podatek od dywidend od spółek z USA? - Warsztat - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3

Jak rozliczać podatek od dywidend od spółek z USA?

Cuboctahedron
0
Wpisów: 15
Wysłane: 7 lutego 2020 14:57:53
Już nic nowego nie wniosę do tematu, ale... przy wysyłaniu drugiego zapytania wpisałem najpierw innego maila, ale nie otrzymałem na niego potwierdzenia wysłania wiadomości więc ponownie wysłałem formularz korzystając z poprzedniego maila.

Dziś otrzymałem odpowiedź na tego innego maila :D

Cytat:
Odpowiadając na pytanie informujemy, że co do zasady podatnicy mający miejsce zamieszkania w Polsce uzyskujący poza jej granicami przychody (dochody) na przykład z dywidend, mogą od 19% zryczałtowanego podatku wymaganego przepisami ustawy polskiej, odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.

Natomiast jeżeli rezydent polski, w związku z nieprzedłożeniem zagranicznemu płatnikowi certyfikatu rezydencji, zapłacił więcej podatku niż wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (czyli, jeżeli z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika stawka 15%, a został pobrany podatek zamiast 30%) to odliczyć może tylko taką wysokość podatku, jaka wynika z UPO, czyli 15%. O zwrot pozostałych 15% może ubiegać się za granicą.

Podstawa prawna:
- art. 30a ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.)

Tym razem wygląda to jakby ktoś ręcznie napisał tę odpowiedź, a nie skopiował i wkleił tę samą formułkę. Niestety treść ta sama.

Ciekawostką jednak jest to, że zamiast art. 30a ust. 9, gdy czytam art. 30 ust. 9 to tam jest napisane:

Cytat:
9. Przepisy ust. 1 pkt 2, 4–4b, 5a i 7a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie (niezapłacenie) podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania przez podatnika jego miejsca zamieszkania dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.

Czy to jest właśnie podstawa prawna łącząca ogólne przepisy o 19% z UPO? Think
Edytowany: 7 lutego 2020 14:58

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 278
Wysłane: 7 lutego 2020 16:47:17
To dotyczy opodatkowania obcokrajowców w Polsce. Piszą o przedstawieniu certyfikatu rezydencji. No ale polskie prawo nijak nie reguluje, co masz, komu, gdzie i kiedy przedstawiać za granicą.

A tak się składa, że właśnie w Stanach to działa zupełnie inaczej.

Żeby uzyskać stawkę 15% (czyli "niepobranie zgodnie z taką umową") nie przedstawiasz żadnego certyfikatu, tylko W8BEN. To nie jest żaden urzędowy certyfikat. To jest Twoje oświadczenie na urzedowym druku.

Notabene tu też widać różnicę w podejściu do podatnika, prawda?

To naszym, jak jesteś obcokrajowcem, musisz pokazać certyfikat rezydencji wystawiony przez inne państwo, żeby Ci tutaj nie potrącali wyższego podatku.

Ten przepis implementuje do naszego prawa postanowienia Umowy w odniesieniu do obcokrajowców w Polsce. I znów: nie ogranicza w żaden sposób, ile możesz odliczyć od podatku jako Polak w Polsce.

Dostali wytyczne, żeby doić ludzi i tyle. Teraz będą iść w zaparte, wykręcać kota ogonem i robić ludziom wodę z mózgu. Przcież Wódz powiedział kiedyś, że nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe jest białe. A jakoś musi się uzbierać na czternastki i inne obietnice przed wyborami prezydenckimi. Stawka jest wysoka.

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Wysłane: 11 lutego 2020 15:37:18
Tak sobie jeszcze myślę, że te odpowiedzi i niby-porady z US to takie badziewie, jak te słynne pierwsze wytyczne MF w kwestii handlu kryptowalutami. To był wybitny popis siermiężności :)

Ja mam tu jeszcze kilka pytań uzupełniających:
1. Co z zaokrągleniami? Akurat ten temat polskiemu urzedowi nie powinien być obcy. A przy dywidendach miesięcznych i niskich kwotach (np. masz dużo małych pozycji) % wg polskich zasad zaokrągleń mógłby wyjść nawet pod 20%. Ale w totalu już nie. To, co mam jeszcze raz płacić?
2. Co papierami / dywidendami, gdzie w amerykańskim prawie stoi, że stawki z Umowy nie obowiązują. Nie obowiązuje Umowa? Fajnie. Bo wtedy mogę odliczyć 19%. Czy obowiązuje, ale tylko stawki nie mają zastosowania? Ile wtedy mogę odliczyć? Ciągle tylko 15%? Z jakiej racji, bo to tylko Urząd Skarbowy tak twierdzi? Czy mam im może zawieźć do Stanów polski certyfikat rezydencji, bo magiczna moc tego papieru rzuci ich na kolana i rozwiąże wszelkie problemy?
Poza tym wychodzi, że lepiej mi było bez tej umowy. Która rzekomo miała mi ulżyć! To cholernie podważa moje zaufanie do państwa. Jak to mówią: jak się ma takich przyjaciół, nie potrzeba wrogów.
3. Co z papierami transgranicznymi? Spółka z kraju, gdzie jest niższy withholding tax ma ADR-y notowane w USA. A depozytariusz potrąca amerykańskie 15%! To ile mógłym sobie odliczyć, gdybym to kupił??? Stawkę z Umowy z tym trzecim krajem, czy z USA. I dlaczego akurat tak? Bo wg Ustawy PIT to jest proste, ale US wymodził na kolanie własne zasady, których się nie da pojąć. I jak widać niekompletne.

Ten, kto Ci pisał te odpowiedzi oczywiście nie ma zielonego pojęcia, że takie sytuacje są możliwe. Przecież oni tylko zajmują się pieniędzmi, więc skąd mają się na tym znać. Ale co mnie to obchodzi, że się nie znają, To niech się poznają, zanim odpowiedzą!
Od państwowego urzędu spodziewam się kompleksowej, profesjonalnej analizy sytuacji prawnej i odpowiedzi. Dodajmy: odpowiedzi uczciwej. Należy im się dopłata? OK! Dopłacę. Mnie się należy? Też ok! Ale w takim razie ich obwiązkiem jest mi to napisać!
Zamiast tego dostajemy bajanie na odwal się, o tym jak by tu wyciągnąć ludziom z kieszeni jeszcze trochę ekstra kaski.

Takie opinie, jak dostałeś, to się może przydają w handlu kartoflami na targowisku, ale nie na rynkach finansowych.

I jeszcze jedno:
Urzędy wychodzą z założenia, że skoro mogłeś skorzystać z Umowy, to powinienieś (czytaj: musisz). Liczy się potencjalna możliwość. Możliwość = obowiązek. To jest bzdura totalna. Nie jestem do niczego przymuszony. bo to tam nie jest nigdzie tak napisane.

Jednakże, jeśli urząd ma rację to jest potencjalna możliwość, że wszyscy opuścimy ten kraj, jak setki tysięcy naszych rodaków. I nie będziemy tu płacić żądnych podatków wcale. Na razie w swojej naiwności tu jeszcze mieszkamy, ale potencjalna możliwość przecież jest. A przecież to się dla urzędu liczy - nie stan faktyczny, tylko możliwość! Polska to kraj możliwości po prostu!!

Czy w związku z tą potencjalną możliwością, z której nie skorzystałem, mogę przyjąć, że nie muszę tu w ogóle płacić PITu już teraz??? Prawo musi być spójne. A to by mi pasowało akurat :)
Edytowany: 11 lutego 2020 15:51

Cuboctahedron
0
Wysłane: 13 lutego 2020 13:34:01
Co do "potencjalnych możliwości", spójrz na to z przeciwnej strony - nie jaką możliwość mam, lecz jakiej możliwości na pewno nie mam, mianowicie na pewno nie mogę otrzymać tych podstawowych 15% z USA. Te 15% nie jest do zwrotu. Te drugie 15% owszem.

Jak mówiłem, nie mam zamiaru starać się o ich zwrot, ale gdybym teoretycznie chciał, to jak to wygląda? Tzn. czy mogę złożyć wniosek do USAriańskiego Urzędu Skarbowego o zwrot dokładnie 11% (ponieważ odpisałem sobie w PL 19%) czy też nie można w takich wnioskach ustalić wysokości kwoty i zawsze będzie to różnica między tymi 15% ustalonymi w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (w związku z czym nasz US sugeruje, że mogę sobie jedynie "zaklepać" 15%)?

Z ciekawości wysłałem maila na adres mojego lokalnego US, z pytaniem czy ktoś tam mógłby odpowiedzieć na moje pytanie, bo mam wątpliwości co do odpowiedzi z KIS-u. Odpowiedź - nie, "jedynie KIS jest upoważniony do do udzielania informacji podatkowej" i zaproponowano mi zamówienie wcześniej wspomnianej "interpretacji indywidualnej".

Słyszałem. że w np. w krajach skandynawskich, jednym z podstawowych celów ich Urzędu Skarbowego jest pomaganie obywatelom w składaniu zeznań, aby zapewnić ich poprawność. Nie wiem czy mam się śmiać czy płakać jak czytam, że nasz US nawet nie jest upoważniony do udzielenia mi odpowiedzi na pytanie podatkowe. Urząd PODATKOWY nie odpowiada na pytania PODATKOWE! d'oh!

Vox
3
Wpisów: 6 041
Wysłane: 13 lutego 2020 21:04:12
Niestety ale urząd skarbowy ma zawsze rację (nawet jeśli jej nie ma). Najlepiej zmienić BM na pobierający 15% i problem z głowy. Z komunistycznym urzędem nie wygrasz. Im chodzi o to żeby jak najwięcej wydoić (przykład - brak możliwości rozliczenia podatku od niewykupionych obligacji). Stan prawny nie ma znaczenia bo liczy się INTERPRETACJA.
Edytowany: 13 lutego 2020 21:07

rafsty
rafsty PREMIUM
0
Wysłane: 15 lutego 2020 02:37:15
Cytat:
Słyszałem. że w np. w krajach skandynawskich, jednym z podstawowych celów ich Urzędu Skarbowego jest pomaganie obywatelom w składaniu zeznań, aby zapewnić ich poprawność.

A propaganda mówiła, że Szwedzi walą drzwiami i oknami do Polski, bo tam jest szariat czy coś Anxious Ale się szwedzkie ministerstwo na Twitterze odezwało, żebyśmy się zajęli sami sobą i przestali zamartwiać o Szwecję. :)))
Przypomniał mi się "Good bye, Lenin": "Zatrudnij sobie uchodźców z RFN." :)))

Cytat:
Najlepiej zmienić BM na pobierający 15% i problem z głowy. Z komunistycznym urzędem nie wygrasz.

Też tak sądzę. Z tym, że jak pisałem powyżej, to nie rozwiązuje 100% problemów. A przy zmianie kraju, którego papierami handlujesz, dodatkowo zmieniają się problemy.

Przy okazji a propos W8BEN: u nas musiałem to wydrukować, wypełnić, podpisać zeskanować, dostarczyć. Za granicą po prostu coś kliknąłem na stronie. Nawet się upewniałem, czy mam im coś przesłać.
"Nie! Kliknął Pan przy rejestracji. Wszystko jest ok." No i faktycznie jest ok!

Reanoe
0
Wpisów: 6
Wysłane: 24 lutego 2020 21:31:35
Wpis przedstawia moją prywatną opinię

Cuda cuda cuda.
Nowy rok, wiadomo podatki. Ja też ten temat wałkuję, również po raz pierwszy. Przeczytałem całą Umowę (Konwencję) o unikaniu podwójnego opodatkowania za USA. Zacząłem szperać w necie i na innym forum wrzuciłem nękające mnie wątpliwości. Oczywiście zostałem poczęstowany mistycznymi 4% dopłaty. Ale nie dawało mi to spokoju, zatem znowu zasiadłem do lektury Umowy. Na tym inny forum znalazł się jeden głos - rzeczowo i krótko sprowadził rozumowanie na właściwe tory. Oczywiście dużo innych głosów wołało, zadzwoń sobie do informacji podatkowej, tam powiedzą, 4% i basta!
Zalinkuję wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
www.podatki.gov.pl/podatkowa-w...
Jak widzimy w pozycji Stany Zjednoczone mamy dwie (!) umowy. Jedna ciągle obowiązuje (stworzona za PRL), druga jest podpisana ale nie weszła w życie. Przy czym z mojego prywatnego doświadczenia za oceanem ona już weszła w życie, gdyż niektóre rzeczy (REIT) opodatkowali mi zgodnie z tą umową.
Natomiast w obu tych umowach, jest bardzo ciekawy artykuł (art. 20 p.1 w przypadku PRL i art 23. p. 1b w przypadku RP)
Dziwnym trafem ten artykuł jest przez urzędników pomijany.
Ja go rozumiem tak, że Polska wyraża zgodę na odliczenie od podatku kwoty podatku zapłaconego w USA, przy czym kwota odliczenia nie może być większa niż podatek należny w Polsce. Zatem to o czym pisze rafsty.

Ja generalnie tak się będę rozliczał. Pytanie jest tylko jedno. Jeśli rozliczając się w ten sposób podatek do zapłacenia wyjdzie 0, to czy muszę składać zeznanie czy nie?

Cuboctahedron
0
Wysłane: 25 lutego 2020 18:13:58
Cytat:
Jeśli rozliczając się w ten sposób podatek do zapłacenia wyjdzie 0, to czy muszę składać zeznanie czy nie?

Tak. Tu akurat nie ma wątpliwości, nawet jeśli nie musisz nic dopłacać, to musisz wykazać uzyskany dochód lub stratę. Wyjątkami są chyba jedynie przychody z funduszy, w przypadku których podatek Belki odlicza, rozlicza i wykazuje jedynie TFI.

Co do fragmentu umowy, o której piszesz - owszem, jest on jasny i wydawałoby się jednoznaczny, problem z tym, że najwyraźniej Urząd Skarbowy to tak interpretuje, że wszelki wpis mówiący o podatku "zapłaconym za granicą", w domyśle dotyczy jedynie 15% ponieważ cała ta umowa jest na max. 15%. O słuszności tej interpretacji nie będę się kłócił, bo szkoda życia ;)

Co do tych 4%, ja postanowiłem, że je zapłacę z dwóch powodów:

1. Z jednej strony, w moim przypadku są to tak niskie kwoty, że gra na prawdę nie jest warta świeczki. Wartość mojego czasu, który spędziłem na wyszukiwanie tej informacji jest wyższa niż te 4% do zapłaty i nie mam zamiaru ze Skarbówką na ten temat dyskutować, bo ten Urząd mnie dobija. Traktuję te 4% jako opłatę za "wy się ode mnie odwalcie, nie chcę z wami rozmawiać" (dot. US).

2. Z drugiej strony, jeśli w przyszłości te 4% to będzie kwota, o którą warto się kłócić, to tym bardziej będzie warto się kłócić o te dodatkowe 15%, które mi USAki naliczyły, w związku z czym skoro będę się starał o zwrot tych 15%, to znowu będę musiał dopłacić te 4%, bo wtedy faktycznie tylko 15% zostanie pobrane w USA.

Według mnie najbardziej przykre w tym wszystkim jest to, że nie ma możliwości bezpośredniej rozmowy w ta całą informacją skarbową. Ja im w moich późniejszych pytaniach bardzo wyraźnie napisałem o co chodzi, bezpośrednio prosiłem o podanie podstawy prawnej, która mówi, że nie można odliczyć więcej niż 15% i za każdym razem dostaję tę samą formułkę.

Ja rozumiem, że wiele ludzi tam pisze i oni chcą jak najszybciej wszystkim "coś" wysłać, ale jeszcze nigdzie indziej się nie spotkałem z tak ekstremalnym olewaniem "klienta".

Reanoe
0
Wpisów: 6
Wysłane: 25 lutego 2020 19:00:12
Proponuję zapoznać się jeszcze z tym tekstem i sprawę przemyśleć.

e-prawnik.pl/interpretacje-pod...

Cuboctahedron
0
Wysłane: 25 lutego 2020 20:13:41
Dzięki. Szukałem wcześniej właśnie takiej interpretacji indywidualnej :)

Cuboctahedron
0
Wysłane: 27 lutego 2020 17:57:38
Reanoe, jeszcze raz dzięki za tę interpretację. Dzięki niej udało mi się znaleźć kolejne:

- www.podatnik.info/interpretacj...
- interpretacje-podatkowe.org/dy...
- sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-...
- sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-...

Trzy pierwsze przyznają rację wnioskodawcy, że można odliczyć pełne 19%. Jedna z nich (trzecia) nawet bardzo jasno to opisuje:

Cytat:
Zgodnie z ustawodawstwem Konfederacji Szwajcarskiej po dokonaniu rozliczenia w Polsce dochodów osiągniętych w roku 2011 i po dopełnieniu związanych z tym formalności Wnioskodawca otrzyma zwrot nadpłaconego podatku ze szwajcarskiego urzędu skarbowego w wysokości 20%. W następstwie otrzymanego zwrotu podatku, zapłacony w Szwajcarii podatek od otrzymanej dywidendy wyniesie ostatecznie 15%.

Dopiero w takiej sytuacji zgodnie z dyspozycją art. 45 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawca będzie zobowiązany w zeznaniu podatkowym PIT-36 składanym za rok podatkowy, w którym uzyska zwrot nadpłaconego podatku od dywidendy z urzędu ze Szwajcarii, doliczyć do podatku różnicę w wysokości 4% wynikającą ze stawki podatku 19%, jaką Wnioskodawca odliczył w zeznaniu rocznym za rok 2011, a stawką podatku ostatecznie zapłaconego w Szwajcarii w wysokości 15%.

Irytuje mnie jedynie czwarta interpretacja, która tylko częściowo przyznaje rację wnioskodawcy. Czytałem to już kilka razy i nie mogę jednoznacznie zrozumieć o co tam chodzi, szczególnie w tej części:

Cytat:
Jednakże organ podatkowy nie podziela stanowiska Wnioskodawcy, zgodnie z którym w sytuacji, gdy kwota pobranego w Szwajcarii podatku jest wyższa niż 19% kwoty przychodów, tj. przykładowo podatek u źródła zostanie pobrany w Szwajcarii według stawki 35% - po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek zapłaty jakiegokolwiek podatku w Polsce.

Należy bowiem wskazać, że w zaistniałej sytuacji, a więc gdy od uzyskanych przez Wnioskodawcę przychodów (dochodów) od odsetek oraz dywidend w Szwajcarii został pobrany podatek według stawki przykładowo 35%, to Wnioskodawca w składanym w Polsce zeznaniu rocznym uprawniony jest od zryczałtowanego podatku - obliczonego zgodnie z ust. 1 art. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odliczyć kwotę podatku w wysokości wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską, tj. w przypadku dywidendy - 15%, natomiast odsetek - 5%.

Treść art. 10 ust. 2 oraz art. 11 ust. 2 Konwencji daje możliwość osobie uprawnionej do dywidendy mającej miejsce zamieszkania w Polsce zapłacenia podatku w Szwajcarii w wysokości nieprzekraczającej 15% kwoty dywidendy brutto oraz do odsetek mającej miejsce zamieszkania w Polsce zapłacenia podatku w Szwajcarii w wysokości nieprzekraczającej 5% kwoty brutto odsetek - po przedstawieniu płatnikowi certyfikatu rezydencji potwierdzającego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce.

Jeżeli podatnik nie korzysta z tego uprawnienia w momencie poboru przez płatnika podatku od danego przychodu, a faktycznie dysponuje przedmiotowym certyfikatem rezydencji, ma możliwość ubiegania się o zwrot podatku od nadwyżki ponad 15% dywidendy brutto, oraz 5% kwoty odsetek brutto w Szwajcarii.

To, że płatnik w Szwajcarii pobrał podatek od uzyskanych przez Wnioskodawcę przychodów z odsetek, czy też dywidend w wysokości wyższej niż wynika to z treści art. 10 ust. 2 Konwencji - czyli wyższej niż 15% w odniesieniu do dywidend, czy też w wysokości wyższej niż określono w art. 11 ust. 2 Konwencji, tj. wyższej niż 5% uzyskanych przez Wnioskodawcę odsetek, nie upoważnia Wnioskodawcy do odliczenia od zryczałtowanego podatku w Polsce w wysokości 19% przychodu (dochodu) z odsetek czy dywidend - podatku pobranego zagranicą w wysokości 19% i wyżej, tj. w wysokości innej aniżeli wynika to z treści art. 10 ust. 2 i art. 11 ust. 2 Konwencji.

Im dłużej czytam te teksty tym bardziej mi się w głowie kręci ;) także czy ktoś, kto przeczytał ww tekst po raz pierwszy mógłby potwierdzić czy ta interpretacja faktycznie sugeruje, że nie można odliczyć całych 19% (lub więcej), lecz tylko max. 15% wynikającej w umowy o uniknięciu podwójnego opodatkowania...? Czy też ja to źle interpretuję?

Cuboctahedron
0
Wysłane: 15 kwietnia 2020 17:44:25
W końcu postanowiłem zapłacić te 4% podatku za otrzymane dywidendy w ubiegłym roku i bardzo dobrze zrobiłem!

Dlaczego? Otóż okazało się, że Dom Maklerski mBanku zwraca nadpłacony podatek wg umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tym samym wczoraj otrzymałem te nadpłacone 15% na konto także w praktyce w USA pobrano mi dokładnie 15% w związku z czym musiałem dopłacić te 4%.

Jak dla mnie sprawa jest tym samym zamknięta, lecz chciałem to tu napisać na wypadek gdyby ktoś był w podobnej sytuacji i także inwestował przez DM mBanku - oni rzeczywiście pobierają nadpłacony podatek u źródła. Może to trochę potrwać (w moim przypadku aż do połowy kwietnia), ale oni to robią "z automatu" bez konieczności ubiegania się o to od spółki w USA i zamawiania certyfikatu rezydencji podatkowej.

Źmicier
0
Wpisów: 1
Wysłane: 19 kwietnia 2020 15:21:47
Dzień dobry.

Rozumiem jak rozliczyć dywidendy ale dokladnie nie wiem gdzie ich muszę wpisać w PIT-38. W zalacznikach są dywidendy z raportu Degiro w PLN oraz screenshot PIT'a.

Dywidendy brutto są 41.12 PLN, podatek w Stanach - 4.47 PLN. W Polsce muszę dopłacić 41.12 * 0.19 - 4.47 = 3.34 PLN.

Całkowity podatek (41.12 * 0.19 = 7.81 PLN) wpisałem w
Zryczałtowany podatek od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Polski - zryczałtowany podatek od przychodów

Podatek zapłacony w Stanach (4.47 PLN) wpisalem w
Zryczałtowany podatek od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Polski - podatek zapłacony za granicą

Również całkowity (brutto) przychod (41.12 PLN) dywidendów wpisałem w
Inne dochody (przychody) (z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych) od których płatnik pobrał podatek wg stawki 19%

Czy poprawnie wypełniłem PIT-38? Dziękuję.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

VirginGuard
0
Wpisów: 34
Wysłane: 25 czerwca 2020 23:17:19
Cytat:
Otóż okazało się, że Dom Maklerski mBanku zwraca nadpłacony podatek wg umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tym samym wczoraj otrzymałem te nadpłacone 15% na konto także w praktyce w USA pobrano mi dokładnie 15% w związku z czym musiałem dopłacić te 4%.

Bardzo użyteczne info! Odnośnie mBanku w tym wątku. Na stronie jasno piszą:

Opodatkowanie dochodów kapitałowych
Cytat:
UWAGA:

Z uwagi na model obsługi rynków zagranicznych stosowany w Biurze Maklerskim mBanku nie ma możliwości ubiegania się o preferencyjną, obniżoną stawkę opodatkowania wynikającą z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Po lekturze wątku rozumiałem, że jak już się zdecyduje na inwestycje za oceanem to się będę musiał liczyć z podatkiem 34% z dywidend. A tu taka niespodzianka, chociaż z info od mBanku nie spodziewałbym się takiego zakończenia sprawy. Zobaczymy, jak się w tym roku załapię na jakieś grosze z dywidend to za rok zaś się widzimy w wątku pirate

MrBlue2
11
Wpisów: 115
Wysłane: 30 czerwca 2020 20:02:55
3 lata temu miałem podobny problem. Dostałem dywidendę 20$ ... ku mojemu zdziwieniu moje biuro maklerskie nie pobrało mi podatku tylko napisało 20$ dywidendy brutto.

i powstał problem jak to rozliczyć z polskim fiskusem.
Zrobiłem tak w pit38 wykazałem zysk z innych źródeł kapitałowych 20$ przeliczyłem na PLN po kursie NBP z dnia otrzymania dywidendy i zapłaciłem 19% podatku (zaokrąglając w górę) + do Pit38 dołączyłem oświadczenie czemu tak zrobiłem.

Od tej pory jak miałem otrzymać dywidendę z akcji zagranicznych zawsze sprzedawałem akcje przed dywidendą.

Dziwne jest to, że biura maklerskie nie pobierają podatku automatycznie.

Cuboctahedron
0
Wysłane: 8 lipca 2020 23:25:49
VirginGuard napisał(a):
Bardzo użyteczne info! Odnośnie mBanku w tym wątku. Na stronie jasno piszą:

Opodatkowanie dochodów kapitałowych
Cytat:
UWAGA:

Z uwagi na model obsługi rynków zagranicznych stosowany w Biurze Maklerskim mBanku nie ma możliwości ubiegania się o preferencyjną, obniżoną stawkę opodatkowania wynikającą z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Tak brzmiała odpowiedź z mBanku na zadane im pytanie dot. dywidend i podatków:

Cytat:
Dzień dobry,

dywidendy z rynków zagranicznych opodatkowane są u źródła, czyli w tym przypadku w USA. Podatek USA wynosi 30%.

Pan na rachunek otrzymuje kwotę pomniejszoną o daną wartość.

W stosunku do stawki polskiego podatku (19%) będzie Pan miał nadpłatę podatku, ale o jej zwrot musi Pan sam zawnioskować (my w tym nie pośredniczymy).

W opisanej sprawie zapraszam Pana do skonsultowania sprawy bezpośrednio do doradcą podatkowym.

Będzie mi miło, jeżeli przekazane informacje okażą się pomocne.

Niemniej, 15% zwrócili. Dlaczego? Otóż w międzyczasie dowiedziałem się, że to nie jest reguła. Oni podobno zawsze "starają się" ściągać nadpłacony podatek, ale nie zawsze. Podobno w ubiegłym roku udało im się zwrócić nadpłatę ok. 50% inwestorów. Dlatego też nie obiecują tego na stronie, bo wtedy musieliby się z tego wywiązać.

Nie wiem na jakiej zasadzie to działa, podejrzewam, że może zależy to od spółek, w które inwestujemy. W 2019 roku otrzymałem dywidendę jedynie od jednej spółki. W tym roku dostanę od kilku więc będę miał bardziej dokładne dane i ew. napiszę w kwietniu 2021 czy id od ilu z nich dostałem zwrot.

Krótko mówiąc, nie ma niestety 100% gwarancji, że mBank zwróci nadpłacony podatek, ale jest taka możliwość i średnio połowa inwestorów miała szczęście.

miw83
0
Wpisów: 5
Wysłane: 2 sierpnia 2020 10:31:14
Witam, nie szukam porad, pytam tylko z ciekawości

Czy od podatku od dywidend(tego dodatkowego 4% pobieranego w PL zakładając że w USA pobrali rzetelnie swoje 15%) można odliczyć stratę wynikłą ze sprzedaży akcji ze stratą?

Grant_Vandervort
0
Wpisów: 4
Wysłane: 2 sierpnia 2020 22:03:07
Cuboctahedron napisał(a):
Niemniej, 15% zwrócili. Dlaczego? Otóż w międzyczasie dowiedziałem się, że to nie jest reguła. Oni podobno zawsze "starają się" ściągać nadpłacony podatek, ale nie zawsze. Podobno w ubiegłym roku udało im się zwrócić nadpłatę ok. 50% inwestorów. Dlatego też nie obiecują tego na stronie, bo wtedy musieliby się z tego wywiązać.

Rozumiem, że składałeś W8BEN w mbanku i to 50% dotyczy inwestorów którzy je składali? To znaczy, że każdy powinien słać W8BEN do nich z automatu nawet jeśli oficjalnie twierdzą że to nic nie daje. Nie rozumiem jednak dlaczego tylko 50% skoro problemem jest typ konta jaki mbank ma w KBC i każdy inwestor jest w takiej samej sytuacji. W zasadzie to nie uwierzę jak nie zobaczę.

miw83 napisał(a):
Czy od podatku od dywidend(tego dodatkowego 4% pobieranego w PL zakładając że w USA pobrali rzetelnie swoje 15%) można odliczyć stratę wynikłą ze sprzedaży akcji ze stratą?

Nie, dywidendy nie łączą się ze sprzedażą.
Edytowany: 2 sierpnia 2020 22:05

miw83
0
Wpisów: 5
Wysłane: 3 sierpnia 2020 18:25:15
Dzięki, czy są gdzieś jakieś orzeczenia czy dyrektywy w sprawie tych dywidednd? Nie nie mogę konkretnie znaleźć, jedynie wszyscy mówią że tak jest.

Grant_Vandervort
0
Wpisów: 4
Wysłane: 3 sierpnia 2020 22:00:12
Chyba Art. 30a. 6. Ustawy o podatku od osób fizycznych:

"6. Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1–4 oraz pkt 6, 8 i 9,
pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24
ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a, 5d i 5e."

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, miw83
1 2 3