pixelg
Smart Money - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

Smart Money

Bartas_Gda
0
Wpisów: 79
Wysłane: 6 maja 2020 15:26:37
KGL dywidenda i skup ackji:

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

Ringil
1
Wpisów: 44
Wysłane: 6 maja 2020 22:30:16
Myślę, że ogłoszony skup akcji tylko potwierdza to co można wywnioskować ze sprawozdania finansowego i raportów bieżących:

a) rekordowo niskie ceny ropy przełożą się na niskie ceny materiałów, a tym samym istotnie wyższe marże w segmencie produkcji
b) nastąpił dalszy wzrost udziału w mixie produkcyjnym wyżej marżowego segmentu produkcji kosztem segmentu dystrybucji
c) nastąpił wzrost popytu na plastikowe opakowania, tacki i folie spożywcze (dostawy posiłków, pakowanie żywności, ecommerce)

zarząd i główny akcjonariasz chcą pewnie skupić jak najwięcej akcji przed nadchodzącymi wynikami finansowymi.
Edytowany: 6 maja 2020 22:32

Bartas_Gda
0
Wpisów: 79
Wysłane: 6 maja 2020 23:08:00
Dane sprzedażowe za 1Q nie zachwyciły, zobaczymy co zaraportują za 2Q.

adas123321
0
Wpisów: 5
Wysłane: 11 maja 2020 19:05:20
Cześć,

Dziękuję Ci bardzo za twoje forum i twój wątek. Super pomysł. Cieszę się że się dzielisz swoją wiedzą. Dzięki że można na bieżąco śledzić twoje inwestycje.

Proszę napisz co myślisz o bankach, kiedy odbiją i jak postrzegasz inwestycję w nie w najbliższym czasie?

Osobiście uważam, że jeszcze dno nie zostało ubite i będą kolejne spadki na akcjach banków.

Jak myślisz, jak sobie poradzą banki po kryzysie i jak długo będziemy wychodzić z niego?

Czy przewidujesz kolejne tąpnięcie w USA? Tam giełda rośnie, ludzie są bez pracy, dostają darmowe pieniądze, sielanka, jednak bajka kiedyś musi się skończyć. Czy w tym roku może jeszcze być kolejny krach na giełdzie czy w przyszłym?

Co myślisz o drukowaniu pieniędzy i rozdawnictwie? Jak myślisz co spowoduje to że miliardy EUR i USD zostały wpompowane w gospodarki?

Osobiście uważam, że ten kryzys jest początkiem kolejnego kryzysu za kilka lat. Podobnie było przed kryzysem w 2008 roku, kiedy parę lat wcześniej luzowanie gospodarki, rozdawnictwo pieniędzy, kredytów powodowało wzrost cen nieruchomości co doprowadziło do totalnej katastrofy.

Teraz mamy sytuację, że pieniądz został wpompowywany do rynku, rozdawane są pieniądze, giełda w USA rośnie, ludzie nie garną się do pracy, zabraknie rąk do pracy, będą deficyty w produkcji i zacznie maleć PKB USA.

Ringil
1
Wysłane: 4 czerwca 2020 23:21:36
Cześć,

Myślę że mój stosunek do banków najlepiej obrazuję fakt, ze nie mam żadnego przedstawiciela w portfelu, za to mam Votum - kancelarie składającą pozwy w imieniu frankowiczów. W mojej opinii nadchodzą ekstremalnie ciężkie czasy dla polskich banków z powodu:

a) Małego TSUE
b) Dużego TSUE
c) Spowolnienia gospodarczego zwiększającego ponoszone koszty ryzyka
d) Obniżenia stopy procentowej w Polsce w okolice 0%
e) Potencjalnych upadłości SKOków czy banków spółdzielczych (o ile duże banki zniosą koszty ryzyka i niższe stopy to w/w ledwo rentowne instytucje będą z tym miały problem)

Dla mnie ostatnia decyzja o obniżce stóp jest trudna do interpretacji, ale NBP nie dokonał jej bez powodu i obawiam się, że jest to spowodowane szokiem popytowym (ludzie nie chcą wydawać pieniędzy i wolą gromadzić pieniądze).

Tutaj też przychodzimy do fundamentalnego w mojej opinii problemu we współczesnej światowej gospodarce. Era ekstremalnie niskiej stopy procentowej i ultra luźnej polityki monetarnej sprawiła, że świat tonie w gotówce, a jedyną możliwa reakcją na kryzys jest… pompowanie większej ilości gotówki. Daje to nadpłynność i co prawda dzięki "helicopter money" przedsiębiorstwa nie bankrutują, ale wydaje mi się, że koronawirus ma u swych podstaw zupełnie inny problem - wcześniej wymieniony szok popytowy. Szok ten ogranicza konsumpcje i zwiększa oszczędności, co na dłuższą metę doprowadzi do bankructw, bo przedsiębiorstwa nie będą mogły sprzedawać, a koszty stałe (wynagrodzeń, amortyzacji) pozostaną dalej w spółkach. Stąd też w moim odczuciu problemem będzie brak konsumpcji, a nie utrata płynności, tak jak to było w 2008 roku i używanie tych samych instrumentów co 12 lat temu na niewiele się zda. Wszystkie pandemie (dżuma, hiszpanka) miały swoje nawroty w kolejnych latach, a co gorsza 2 fala była silniejsza niż 1, która służyła za "inkubację" na większym geograficznie obszarze. Zakładam więc, że najgorsze dopiero przed nami i zacznie się w październiku wraz z sezonem grypowym gdy trudno będzie odróżnić koronawirusa od zwykłej grypy. Warto wspomnieć, że sezonie 2018/2019 na grypę zachorowało tylko i aż 3 692 199 osób - co było wynikiem o 18 proc. niższym niż rok wcześniej. Stąd też po drugiej, silniejszej fali obstawiam głębszy i cięższy kryzys niż ten poprzedni.

Na koniec kilka słów o portfelu - pewnie wielu widziało dzisiaj wzrosty na gwieździe sesji czyli Delko :)
Widać, że akwizycję i koronawirus służą spółce. Sprzedałem jednocześnie 5 spółek - Tim po 10.80 (+19.47%), Grodno po 4.40 (-31.60%), Ifirma po 3.73 (+20.86%), Kogeneracja 32.2 (-6.40%), CDRL po 12.90 (-35.29%).

Spin
8
Wpisów: 346
Wysłane: 5 czerwca 2020 01:29:32
Odnośnie punktu a), to myślę, że wszystko(odpisy) już jest w cenie. Sam walczyłem 9 miesięcy o zwrot z AB w zeszyłym roku, po orzeczeniu TSUE we wrześniu jeszcze był spór ale koniec końców, w grudniu dostałem kase.

Co do reszty to czas pokaże, jak się zacznie to od banków LC. Przed wyborami zakładam, że dalej będzie taki sam marazm.
Edytowany: 5 czerwca 2020 01:30

blu
3
Wpisów: 22
Wysłane: 9 sierpnia 2020 21:47:29
Dawno nie było update'u od Ciebie. Sprzedaż Grodna była dosyć niefortunna... Ale może skorzystałeś na szalonych wzrostach NC czy ograniczasz zaangażowanie w ten rynek?

Ringil
1
Wysłane: 21 sierpnia 2020 00:28:29
Cześć Blu,

To prawda, sprzedaż Grodna była niefortunna - za mało cierpliwości, bo jak widać bet był dobry.

Ograniczyłem znacząco swoje zaangażowanie z różnych powodów - braku czasu, brak frajdy z szukania betów czy wreszcie brak wiary w fundamenty covidhossy i pompowania wydmuszek.

Ostatnio jednak zacząłem troszeczke wracać do szukania spółek i trzy już kupiłem, a kolejne kilka mam już na radarze, ale czekam aż ich wyceny zrobią sie atrakcyjne.

W najbliższym czasie w portfelu bedą sie raczej pojawiały akcje zagraniczne (amerykańskie i niemieckie) z mocną ekspozycją na post-covidowe otoczenie gospodarcze. Poniżej bety zakupione kilak dni temu:

Fabasoft (28,00 EUR)
Shop Apotheke Europe (135,80 EUR) - na tego gagatka niestety od kwietnia się czaiłem i tylko patrzyłem jak rośnie
NFON (13,18 EUR)

kubekwp
kubekwp PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 10
Wysłane: 21 sierpnia 2020 17:07:18
Hej

Ja również śledzę Twój wątek z zainteresowaniem.

W jaki sposób wyszukujesz takie zagraniczne spółki? Patrzysz na branżę i potem jej reprezentantów, czy może skądinąd znałeś te spółki już wcześniej?

Pozdrawiam

Ringil
1
Wysłane: 26 sierpnia 2020 17:17:09
To zależy - niektóre spółki znam, bo już wcześniej z jakiś powodów się im przyglądałem. Co do zasady natomiast jeżeli zaczyna mi się podobać sektor w skali makro to wtedy schodzę niżej i szukam beneficjentów zmian.
Czasami też napotykam ciekawe spółki wchodząc głębiej w value chain. Najświeższym przykładem tego podejścia jest przyjrzenie się Tesli i próba zrozumienia kto może skorzystać na ekspansji elektromobilności. Tak wpadłem na trop Varty, niemieckiego producenta baterii i akumulatorów samochodowych. Niestety spółka jest na ten moment bardzo droga, ale może znajdzie się jeszcze okazja do kupna :)

Adagio
14
Wpisów: 620
Wysłane: 26 sierpnia 2020 17:38:56
@Ringil
Duzo gram na zachodnich gieldach, jest w czym wybierac, ale prawie wszystko juz jest dosc drogie...
Varta jest juz mega droga, EPS prawie 100... mialem to w ubieglym roku, niestety przegapilem po korona crash moment na odkupienie. Tak dokladniej to Varta specjalizuje sie w produkcji mikro baterii do aparatow sluchowych i sluchawek i roznego typu wynalazkow z branzy rozrywki i obecnie rozszerza oferte na mikro baterie do ponownego ladowania. Glowny gracz na rynku w tym segmencie, akumulatory to dodatek do tortu...

Znasz Ballard Power ? Nel ? ciekawa branza, duzo juz zdyskontowane...
Semperit ? spolka z tej branzy co nasz mercator, ale niestety notowana na drugiej po gpw najgorszej gieldzie w europie...

Ringil
1
Wysłane: 29 sierpnia 2020 12:41:59
Cześć Adagio,

z Vartą pełna zgoda - chciałem po prostu pokazać tok myślowy jak analizując jedną spółkę można natrafić na drugą, często dużo ciekawszą :)

Wymienionych spółek nie znam, ale na bank się im przyjrzę i jeśli któraś wyląduję w portfelu to pojawi się o tym wpis na forum.

Ringil
1
Wysłane: 21 września 2020 22:07:56
W portfelu pojawiły się nowe, amerykańskie spółki:

Biomerica (6,95 USD)
Zynex (16,30 USD)
Pro-Dex (31,00 USD)
Lantronix (4,80 USD)

Niedługo mojemu dziennikowi stuknie rocznica, więc na dniach pojawi się drobne podsumowanie.
PS. Pozdrowienia dla ubranych w Krynicę :)

blu
3
Wpisów: 22
Wysłane: 22 września 2020 17:47:28
Trzymasz cały czas tę Krynicę? Masz jakiś plan wyjścia czy póki co spokojnie patrzysz na kurs mimo takiego dnia jak dzisiaj (z wideł +30% na jakieś -3% po odwieszaniu i koniec +10%)?

Ringil
1
Wysłane: 22 września 2020 21:23:53
Czekam spokojnie na raport półroczny i dopiero po tym co w nim będzie napisane podejmę decyzję co dalej. Zmienność mnie kompletnie nie boli, bo portfel ma na celu generowanie stopy zwrotu, a nie ochronę kapitału.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4