pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 374,00 zł (+1,91%) 22-09-2020 12:38
orzech
6
Wpisów: 486
Wysłane: 12 sierpnia 2020 17:53:20 przy kursie: 318,00 zł
Dokładnie, bo komentować czego nie ma...
Istotnym jest to, że wielu jednak zapomina o faktycznym zysku za 2020 i kto wie czy też nie za 2021 - 2022, zapomina o tym że to dużo grosza, a ten zostanie co oczywiste zainwestowany.
To nie tak, zarobili pójdą na lody i nie ma...to jest żywy cash, dużo grosza;)
Nie wiemy jeszcze gdzie zapuka spółka, w co uderzy, ale jeśli będzie to dobry ruch, to generować będzie z tego jakiś zysk, a to w konsekwencji przecież przełoży się na wartość firmy.
Każdy ma swój horyzont, ja mam zamiar z tym papierem troszkę jednak posiedzieć...może do wiosny jak już bociany wrócą do domkuThink
JAK BYK FIKA TO SIĘ GO NIE TYKA;)

kamilcia
kamilcia PREMIUM
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 92
Wysłane: 12 sierpnia 2020 21:09:35 przy kursie: 318,00 zł
tomcio46 napisał(a):
Bardziej istotne jest w co zainwestują tą górę kasy jaką mają. Może zdywerdyfikują działalność? Nie muszą robić tylko rękawic. Jak Żyznowski ma łeb na karku i nie musi się lewarowac to możliwości jest sporo. Bzdur w stylu że marże spadną poniżej zera czy firma mając miliard w gotówce będzie warta 500 mln więcej nie komentuję.

Co Wy z tym inwestowaniem. To jest właśnie nieszczęście polskich spółek, że jak jest za dobrze to trzeba od razu coś kombinować. Dywersyfikować działalność / brać kredyty pod nowe pomysły. Patrz KGH i Sierra Gorda, Orlen i Możejki itp itd. Zwykle wychodzi to bokiem i kasa jest topiona a z planów podboju kosmosu zostaje nic ew jakieś bolesne rezerwy które wychodzą później bokiem.

Niech się skupią na core biznesu. Jak jest gotówka to niech wypłacą akcjonariuszom ew zostawią jakąś rezerwę na gorsze czasy. Po co kombinować ?

Maupa_w_niebieskim
10
Wpisów: 865
Wysłane: 12 sierpnia 2020 22:18:09 przy kursie: 318,00 zł
Komfort Mercatora w porównaniu do przywołanych KGHM i Orlen polega na tym, że w akcjonariacie nie ma SP a więc nie będzie inwestycji na polityczne zamówienie (żeby wszyscy widzieli że nas stać), bo ja tak postrzegam zarówno zakup Możejek jak i Sierra Gorda. Myślę, że takiego rakietowego odpału jaki nastąpił nikt z zarządu (ani z analityków) się nie spodziewał. Więc jeżeli będzie jakaś inwestycja to zapewne zdroworozsądkowa, dająca możliwość okopania się na zdobytych pozycjach a nie rozpirzenie wszystkiego na dywidendę plus kryształowy pałac z fontanną.

Chung
Chung PREMIUM
3
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 39
Wysłane: 13 sierpnia 2020 13:19:51 przy kursie: 327,00 zł
Podsumowując wszystkich "ooptymistów" na tym forum:
1) Szczepionki ani leku nie ma i szybko nie będzie - albo jak ktoś napisał nie będzie jej nigdy! => więc marże będą takie, że produkcja nowej fabryki będzie się zwracała po 2 latach. (jak nie szybciej)
ALE
2) Konkurencja nie pobuduje fabryk (która by sie zwróciła po 2 latach) bo Szczepionka i lek będą za chwile...

I nie ma tutaj żadnej sprzeczności wg was?
33% PEKAO, 25% GTS, 15% CRJ
Edytowany: 13 sierpnia 2020 13:20

sutek_sasina
0
Wpisów: 7
Wysłane: 14 sierpnia 2020 11:43:09 przy kursie: 327,00 zł
Chung, ale to przecież jest uwzględnione w kursie. Za kilka lat marże spadną, ale nie wiemy kiedy zaczną spadać (słabnąca epidemia + nowe nawyki) i jaka będzie dynamika spadków (rosnący rynek, aktywizacja rynków wschodzących pod względem konsumpcji rękawiczek).

Columbus na obecną chwilę ma podobną kapitalizację jak Mercator a zarobi w tym roku 10 razy mniej. Uważasz, że jak rynek paneli słonecznych nasyci się za 2-3 lata (wchodzi w to już nawet Polsat) to Columbus będzie nadal zarabiał tyle samo? W tym sprzeczności nie widzisz? ;)

Łendi
5
Wpisów: 41
Wysłane: 14 sierpnia 2020 11:48:24 przy kursie: 327,00 zł
Hej, pisałem wam, że kontaktowałem się z firmą, co z Pikutkowem i dlaczego zniknęła oferta sprzedaży ze strony. Napisałem jeszcze jednego maila do innej osoby z zarządu i dalej cisza. Minął tydzień i nie otrzymałem odpowiedzi na oba maile.

Teoretycznie nic to nie zmienia, ale z drugiej strony skoro fabryka byłaby dalej na sprzedaż, to raczej ktoś zabiegałby o kontakt w celu rozmowy. Think

Łendi
5
Wysłane: 15 sierpnia 2020 14:24:22 przy kursie: 327,00 zł
Adagio napisał(a):
Gdzie moze skonczyc sie korekta... Think
impuls z 8,xx do 400 wyglada na skonczona fale 3
Obecnie mymy korekte (fala 4) - gdyby byla w formie korekty ABC to dolek wypadalby mniej wiecej na poziomie 252-243 Think odpowiada 38,2% fibo
Gdyby korekta sie nieco rozciagnela kurs moglby probowac zamknac luke...
Nastepnie brakujaca fala 5 w kierunku 480-500 Think

kliknij, aby powiększyć

Przeanalizowałem na spokojnie wczoraj cały wykres, który buduje się od niespełna dwóch tygodni. Nie wiem jak wy, ale dla mnie od 400 zł zaliczyliśmy zjazd, który był po prostu dystrybucją. Na 400 zakończył się pierwszy etap hossy oraz nadszedł czas bessy. W kolejnym dniu zobaczyliśmy zanurkowanie kursu na 256, co było swego rodzaju odbiciem, które nie poszło dalej. Kurs bardzo szybko odbił się ja ogromnym wolumenie z dołka i uplasował się w okolicy 300/320 zł. Uważam, ze obecnie znajdujemy się w trendzie bocznym, który utrzyma się jeszcze przez kilka/kilkanaście sesji w poziomach 310-340. Obecna sytuacja jest moim zdaniem nie tylko bocznym trendem, ale jest to akumulacja akcji. Uważam, ze z bessy przez tendencje boczną pod koniec sierpnia będziemy mogli liczyć na wybicie, które będzie sygnalizowało zmianę trendu a tym samym początek hossy, która będzie opierała się o wynik półroczny - wrzesień, oraz kolejne dwa kwartały :) Jeżeli ktoś ma inne przemyślenia, to proszę o komentowanie. Bardzo chętnie posłucham innych spostrzeżeń :)

RighDruadh
0
Wpisów: 10
Wysłane: 16 sierpnia 2020 13:43:48 przy kursie: 327,00 zł
A ja myślałem, że:
"Bessa – długotrwały trend spadkowy cen papierów wartościowych lub towarów notowanych na giełdzie papierów wartościowych. " a tu się okazuje, że wykres w ciągu tygodni skacze miedzy bessami a hossami.

Łendi
5
Wysłane: 16 sierpnia 2020 15:03:42 przy kursie: 327,00 zł
Tutaj trzeba pamiętać o tym, że ta spółka jest swego rodzaju głównym beneficjentem pandemii wśród polskich spółek.

Znakomita część akcjonariuszy to po prostu osoby, które zerwały lokaty i otworzyły konta maklerskie wczoraj, tydzień temu lub miesiąc temu. Warto mieć to na uwadze, ponieważ mocno widać, że spółka przez dużą cześć ludzi jest traktowana jako "kowidek" do napchania sobie kieszeni na szybko i narazie. Ogromny zjazd ze szczytu - 400 zł na 256 zł mógł spowodować, że wiele nowych osób zastanowi się dwa razy, czy warto wchodzić teraz, skoro raz już poleciało i może wcale nie wrócić na odpowiedni tor.

Po zakończenie 2020 roku kwestia hossy i bessy będzie faktycznie długotrwała, ponieważ tylko nieliczna część obecnych akcjonariuszy postanowi zostawić jakąś część pakietu akcji Merca w portfelu.

Moderator:
Regulamin się kłania

Jak pisałem w poprzednim komentarzu. Perspektywa od września wygląda bardzo, ale to bardzo obiecująco :) Na ten moment nie ma absolutnie żadnych przesłanek negatywnych, że co miałoby się zmienić w przychodach do prawie połowy przyszłego roku.

Teraz już tylko cierpliwość i obserwacja pandemii na świecie :)
Edytowany: 16 sierpnia 2020 15:18

krewa
krewa PREMIUM
78
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 6 917
Wysłane: 16 sierpnia 2020 15:25:24 przy kursie: 327,00 zł
Łendi napisał(a):
Uważam, ze z bessy przez tendencje boczną pod koniec sierpnia będziemy mogli liczyć na wybicie, które będzie sygnalizowało zmianę trendu a tym samym początek hossy, która będzie opierała się o wynik półroczny - wrzesień, oraz kolejne dwa kwartały :) Jeżeli ktoś ma inne przemyślenia, to proszę o komentowanie. Bardzo chętnie posłucham innych spostrzeżeń

Uważam, że korzystanie z Internet Explorera nie sprzyja obiektywnej ocenie sytuacji. Hossę mamy, w zależności od interpretacji, od końca 2019 (złoty krzyż) lub początku kwietnia 2020 (wybicie szczytu)

orzech
6
Wysłane: 16 sierpnia 2020 15:53:23 przy kursie: 327,00 zł
To się trochę temat zagmatwał...
Na akcjach Mercator mamy nie tylko hossę ale chyba hossanęwave i to na wysokości
A tak serio odnosząc się do kresek @Adagio kurs się obronił na poziomie 250zł i od tej pory lekko się wspina po drodze rzecz jasna napotykając na mniejsze czy większe podskoki czy zeskoki.
Fundamentalnie w spółce jednak się chyba nic nie zmieniło, wiemy już że wyniki za II kwartał spółka zaraportuje tydzień wcześniej niż było to w planie, wiemy też że marże poszły w górę, a dostawy do stanów czy Australii się realizują.
Ciekawy wywiad z Prezesem Żyznowskim zdaje się z jednej strony tonować nastroje, z drugiej chyba daje poczucie "spokoju" dla akcjonariuszy.
strefainwestorow.pl/artykuly/w...
Warto chyba poczytać, bo mamy w nim kilka ważnych kwestii i odpowiedzi na pytania, co z dywidendą, jak wyglądać może III i kolejne kwartały.
Moderator:
Warto chyba przestrzegać regulaminu
Wklejając linki do komunikatów, artykułów prasowych czy innych źródeł, należy opatrzyć je komentarzem dlaczego zdaniem autora są ważne, oraz kilkuzdaniowym cytatem ze źródła, do którego odsyłają.
Edytowany: 16 sierpnia 2020 16:40

orzech
6
Wysłane: 16 sierpnia 2020 17:24:19 przy kursie: 327,00 zł
Dobrze edytować już nie mogę więc dopiszęsalute
strefainwestorow.pl/artykuly/w...
Odnosząc się do III i kolejnych kwartałów w wywiadzie Prezes odpowiada tak oto:

Cytat:
Trzeci kwartał jeszcze się nie skończył, dodatkowo spoczywają na mnie ograniczenia regulacyjne. Niemniej, w oparciu o obecną sytuację rynkową i sytuację epidemiczną na świecie, można ostrożnie przypuszczać, że nasze rekordowe rezultaty z pierwszej połowy tego roku nie były zdarzeniem jednorazowym. Widzimy nadal pozytywne trendy na rynku rękawic, mają one dla nas obecnie większe znaczenie w segmencie produkcyjnym.

Warto zaznaczyć chyba, że Prezes do wyników III kwartału podchodzi ostrożnie i bardzo dobrze, choć kto jak nie on zna najlepiej rynek i na bieżąco pewnie jest on monitorowany.
Dodatkowo wspomnieć należałoby o marżach, które wzrosły co może w konsekwencji wpłynąć na wyniki .
Na pytanie o dywidendę mamy odpowiedż:

Cytat:
Nie zmieniamy założeń naszej polityki dywidendowej. Mamy zasadę, że wypłacamy dywidendę zawsze, jeśli tylko mamy taką możliwość, czyli odpowiedni zysk. Mamy też zasadę, że większość zysków staramy się reinwestować, bo wciąż uważamy się za firmę na dorobku, chcemy mieć za co się rozwijać. Natomiast przy obecnych zyskach akcjonariusze mogą więc spodziewać się godziwej dywidendy.

Myślę, że to dla akcjonariuszy bardzo dobra wiadomość, przy założeniu że cały rok zamknie się bardzo dużym zyskiem dla spółki dywidenda może być sporym bonusem.
Nie wiemy oczywiście jaka będzie to kwota, ile z zysku zostanie na nią przeznaczone, ale pewnie nie będzie to kwota 0,50gr jak za rok 2019thumbright

I może w takim razie jeszcze jeden cytat:

Cytat:
Gdybym pod koniec 2019 roku usłyszał, co się stanie z kursem spółki, którą kieruję, byłbym zaskoczony. Z dzisiejszej perspektywy nie jest to jednak zaskakujące. Ze względu na trwającą pandemię rękawice ochronne stały się towarem niemalże pierwszej potrzeby. Popyt znacząco przewyższa podaż i nie wydaje się, żeby w najbliższym okresie ten trend się odwrócił.

Tak kurs urósł znacząco, ale w rynek z rąk Prezesa nie poszła chyba ani jedna akcja.
Poza tym - to oczywiście moja subiektywna opinia - Prezes Żyznowski zdaje się być osobą wiarygodną i nie nakręca atmosfery, a wręcz przeciwnie tonuje delikatnie klimat w okół spółki.
Wyszedł z tego niezły elaborat, ale cóż skoro tam ma być to niechaj będziewave
Edytowany: 16 sierpnia 2020 17:34

Adagio
14
Wpisów: 620
Wysłane: 20 sierpnia 2020 17:15:01 przy kursie: 318,00 zł

kliknij, aby powiększyć

Wloze kij w mrowisko...;-)

Konsolidacja w niezbyt ladnej formie trojkata znizkujacego, ale ze jest to definitywnie rynek byka mozna zakladac, ze raczej wybije sie gora powyzej ATH...
W przypadku wyjacia dolem moglo by krotkoterminowo dojsc do sytuacji "ratuj sie kto moze"...

Ta czesc wykresu na szaro pokazuje co "powinno" sie wydarzyc w perspektywie 1-2 lat...
Zgodnie z tym co wspomnial prezes, ze jest "przelotnym" miliarderem czy jakos tak jak to nazwal...mozna zakladac, ze popyt, podaz i ceny sie niedlugo unormuja i skonczy sie eldorado.
Co spolka wezmie, tego im nikt nie zabierze, zapewnie wyplaca tez dywidende, ale zakladajac ze rynek wroci do normalnosci, to i kurs zapewne nieco skorektuje...jw..;-)

xmarcinx
xmarcinx PREMIUM
1
Wpisów: 24
Wysłane: 20 sierpnia 2020 17:37:27 przy kursie: 318,00 zł
Atakuję zatem słowo klucz: Niedługo. W tej spółce wszystko jest niedługo, tak jak za niedługo były wyniki patrząc na początek lipca, niedługo będą wyniki za 3kw, być może niedługo mądre głowy (mam nadzieję) podejmą decyzję co zrobić z nadwyżką kasy. Niedługo będzie koniec roku, przecież on niedawno się zaczął. Czas tak leci...

Łendi
5
Wysłane: 20 sierpnia 2020 18:32:09 przy kursie: 318,00 zł
Adagio napisał(a):

kliknij, aby powiększyć

Wloze kij w mrowisko...;-)

Konsolidacja w niezbyt ladnej formie trojkata znizkujacego, ale ze jest to definitywnie rynek byka mozna zakladac, ze raczej wybije sie gora powyzej ATH...
W przypadku wyjacia dolem moglo by krotkoterminowo dojsc do sytuacji "ratuj sie kto moze"...

Ta czesc wykresu na szaro pokazuje co "powinno" sie wydarzyc w perspektywie 1-2 lat...
Zgodnie z tym co wspomnial prezes, ze jest "przelotnym" miliarderem czy jakos tak jak to nazwal...mozna zakladac, ze popyt, podaz i ceny sie niedlugo unormuja i skonczy sie eldorado.
Co spolka wezmie, tego im nikt nie zabierze, zapewnie wyplaca tez dywidende, ale zakladajac ze rynek wroci do normalnosci, to i kurs zapewne nieco skorektuje...jw..;-)

Wybicie powinno nastąpić na początku września :) Może dostaniemy w końcu info, co z pieniędzmi chce zrobić firma.

krewa
krewa PREMIUM
78
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 6 917
Wysłane: 20 sierpnia 2020 18:49:45 przy kursie: 318,00 zł
Łendi napisał(a):
Wybicie powinno nastąpić na początku września

Można prosić o kilka słów uzasadnienia? Istotna informacja pojawi się? Strefa czasowa Fibo wypada? Apeks?

Łendi
5
Wysłane: 20 sierpnia 2020 18:59:15 przy kursie: 318,00 zł
Została przyspieszona publikacja raportu za pierwsze półrocze. Nowa data to 7 września. Jak można sprawdzić, wyniki oficjalne zazwyczaj były lepsze od szacunkowych. Uważam, że będzie to miało wpływ na wybicie kursu. Dodatkowy aspekt to koniec wakacji. W przeciwieństwie do USA, u nas mocno jest odczuwalny spadek obrotów na wielu spółkach.

MILeq
0
Wpisów: 3
Wysłane: 20 sierpnia 2020 22:10:46 przy kursie: 318,00 zł
To ja Wam powiem, jako całkowity laik giełdowy, ale za to bardzo konkretnie związany z tą branżą na rynkach europejskich.
Produkcja rękawiczek medycznych (nie przemysłowych, czy do żywności) jest zakontraktowana nawet na 2022 rok w niektórych fabrykach. Brakuje certyfikowanego surowca, a cały import rękawiczek jest na pniu wyprzedawany. Rękawiczek brakuje na rynkach (również w Polsce), ceny za nitryl 100 sztuk skoczyły z 12-15 zł na 40 (XS) i ponad 50 zł za większe rozmiary. Tak długo, jak obie Ameryki będą walczyć z COVID-19 i pośrednicy płacić 2-3x więcej niż powinny kosztować aktualnie u producenta, aby dostać rękawiczki "na już", tak długo cała ich produkcja będzie się sprzedawać natychmiast.
Rękawiczek nie ma. Kto się zorientował w Q1 i zrobił zapas, ten zarobi w tym roku.

Nie będzie takiej sytuacji jak z maskami, które można uszyć sobie z kawałka szmatki i już się ma "maskę". Linia do produkcji masek kosztuje 0,5 miliona i w górę. Fabryka rękawiczek to już duuużo większa inwestycja + potrzebny jest dostęp do surowca (lateks jest pozyskiwany z drzew kauczukowych, które rosną w klimacie subtropikalnym), taniej siły roboczej, taniej wody oraz elektryczności. Tego się nie postawi w 3 miesiące, ani nie naszyje na maszynie do szycia, a dostęp surowca jest ograniczony.

Proszę mi nie pisać, że trolluję, bo jak wspomniałem, uważam się za laika giełdowego.
Ja wszedłem, niestety bardzo późno, ale uważam, że potencjał wzrostowy jeszcze jest. Duży hello1
Czas pokaże jak będzie...

Adagio
14
Wysłane: 20 sierpnia 2020 23:49:59 przy kursie: 318,00 zł
@MILeq
Skoro jesteś w temacie to może będziesz miał wytłumaczenie dlaczego austriacki potentat w tej branży spółka Semperit, która ma tak jak Mercator fabrykę w Malezji i pod względem obrotów jest chyba większym producentem niż Mercator, dlaczego w drugim kwartale przychody wzrosły im tylko o 20%, poprawiła się wprawdzie radykalnie rentowność, ale obroty jak wyżej...
Obroty Sempermed roczne w okolicy 500 mln euro (grupa ponad mld) Ebit 160 mln euro (700 mln pln)
Wycena spolki na giełdzie ok 350 mln euro czyli ok 1,5 mld pln
Austriacy zakładają, że to tylko chwilowe eldorado...

A jaka jest kapitalizacja mercatora??
Tak na marginesie tylko...

Adagio
14
Wysłane: 21 sierpnia 2020 00:19:28 przy kursie: 318,00 zł
krewa napisał(a):
Łendi napisał(a):
Wybicie powinno nastąpić na początku września

Można prosić o kilka słów uzasadnienia? Istotna informacja pojawi się? Strefa czasowa Fibo wypada? Apeks?

Wybicie wg zasad optymalnie powinno być na poziomie 3/4 tej formacji, czyli używając niezbyt popularnego na ty forum słowa... niedługo...
Na razie brakuje dynamiki, niedługo wyjdzie bokiem...
Ta formacja nie jest tak na marginesie zbyt optymistyczna statystycznie, często wybija dołem...

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37