pixelg
CIGAMES - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CIGAMES [CIG]

AKTUALNY KURS: 1,55 zł (+9,46%) 29-09-2020 17:00
baks
2
Wpisów: 2 388
Wysłane: 14 sierpnia 2020 11:58:35 przy kursie: 1,49 zł
Cóż za uwodzicielski czar ma Prezes spółki .... fakt jest może i przystojny .... rzecz gustu ... Angel czym tłumaczyć takie rzesze entuzjastów spółki trudno ocenić Think
Sam kiedyś byłem wielkim fanem .... ale już przed kilku laty "wyleczyłem się" z fanowania. Byłem akcjonariuszem przez kilka lat - wchodziłem w spółkę przy okazji sukcesu Snipera - który jak się okazało był jedyną grą która przyniosła duże zyski spółce ..... i tylko wtedy panował głód na tego typu produkcję - i to właśnie tylko ze względu na ten głód tak niedopracowana wręcz słaba gra odniosła duży a na skalę spółki ogromny sukces.
Niestety Zarząd nie potrafił zapanować nad sukcesem i zamarzył sobie utwrzenie konsorcjum na skalę światową bez większych kompetencji i doświadczenia. Chciano stworzyć mega spółkę tworzącą wiele projektów równocześnie. Niestety wydanie kolejnych słabych gier nie powiodło się. Rynek nie był zainteresowany słabymi klonami innych gier istniejących i dużo lepszej jakości.
Historia zatoczyła koło kilka razy. Dużo obietnic i bardzo perspektywicznych projektów jak choćby LOTF i SGW3. Niestety w każdej z nich zabrakło tego czegoś co decyduje o skali sukcesu. Słabe zarządzanie sukcesem to niestety jest w DNA tej spółki.
Może kiedyś uda się wydać spory hicior - ale ja już nie zaufam spółce.
Po kilku latach wycofałem się z minimalną (na szczęście) stratą ..... sny o mega zyskach poszły w sferę marzeń .... które się nie ziszczają.
Niestety spółka najlepiej produkuje bajki o tym co wyprodukują.
Nie przeczę można tutaj zarobić ale tylko wchodząc na silnych spadkach.
Czy spółka kiedyś wyrówna historyczne szczyty z okolic 3,60zł (36zł) być może ale raczej nie na stałe a jeśli już to zapewne znów przez przypadek jak było ze Sniperem 1 ....
Chorobą spółki jest słaby Prezes. Słabe kompetencje w zarządzaniu - wszystko inne można kupić jeśli się ma pieniądze. Dobrych wysoko płatnych pracowników można zatrudnić jeśli się ma kapitał ale z tym krucho. Za pożyczone pieniądze nie da się szybko zrobić dobrych dużych gier.
Niestety okres prosperity (po SGW) spółka przespała albo inaczej przejadła. Może trzeba było na spokojnie wolno budować doświadczony i sprawny zespół a nie budować kilka nowych zespołów wydając całą kasę na kilka różnych projektów przez nie zgrane zespoły.
Przychylam się do oceny BOŚ. Sukces spory tutaj może się wydarzyć raczej przez przypadek.Think
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)
Edytowany: 14 sierpnia 2020 12:00

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 76
Wysłane: 14 sierpnia 2020 12:28:22 przy kursie: 1,49 zł
Baks jak zwykle ściana tekstu i dużo lania wody a mało konkretów, widać susza w temaci o 11Bit ;)
W sumie nic nowego nie powiedziałeś czego by nie wiedział akcjonariat który siedzi na akcjach jakiś czas. Nikt tu nie liczy na drugi CD projekt.
Gra się toczy o SGWC2 i LOF2.

baks
2
Wysłane: 14 sierpnia 2020 13:23:28 przy kursie: 1,49 zł
Nie kojarzę abym odnosił się do 11bit czy innych spółek ....
Niestety prawda musi boleć .... ale mnie Prezes swoją indolencją i miotaniem się we mgle błędów decyzyjnych skutecznie wyleczył z miłości do spółki.
Nie piszę tu jako zawiedziony były akcjonariusz ..... jakieś 5 lat czasu pozwoliło mi już dawno nabrać rezerwy emocjonalnej.
Ostatnie 2 lata na spółce jeszcze się łudziłem .... może będzie szybko LOTF2 i spółka w końcu odniesie sukces na miarę oczekiwań.
Jednak akcjonariusze są skazani na wieczne marzenia a ci bardzie kumaci szukają okazji na dość solidny zarobek co jakiś czas (6-12 miesięcy) na spadkach i nowych obietnicach. Sam przerabiałem to x razy.
Akcji pozybyłem się ładnych kilka lat temu .... i to bez żalu w pełnej świadomości, że to człowiek kompletnie nieogarnięty a może mitoman.
Trudno mnie posądzić o jakieś złe intencje.
Mam w portfelu sporo spółek choć 11bit % wygląda najmocniej ale to tylko fragment moich inwestycji. 11bit przez 10 lat dało mi największe zarobki ale nie jest tą jedyną.
Wiernym akcjonariuszom CIG życzyłbym takich samych zysków ..... ale mam świadomość, że to nierealne .... więc powstrzymam się od podnoszenia na duchu i tak dość tu wyznawców. Obejdzie się bez moich zachęt ...Angel

Space Cowboy
Space Cowboy PREMIUM
11
Wpisów: 115
Wysłane: 14 sierpnia 2020 13:33:44 przy kursie: 1,49 zł
Może po prostu kolejne pokolenie inwestorów musi przejść swoją przygodę z tą Spółką :)))

baks
2
Wysłane: 14 sierpnia 2020 15:15:13 przy kursie: 1,49 zł
Każdy może przeżywać przygody jakie mu pasują ale niektóre wypowiedzi sugerują, że niektórzy nie rozumieją co to jest Giełda i po co się na niej inwestuje ani jak się ocenia spółki
Wydawało mi się, że inwestuje się po to aby zarobić a spółka wydaje pieniądze na produkcję gier nie po to aby się koszty zwróciły. Choć faktycznie na początku często tak bywa ale na początku drogi spółki gdy się zdobywa doświadczenie i zgrywa zespół.
Od dojrzałej spółki wymaga się aby na grach zarabiała i to konkretne %.
Produkcja gier trwa długo .... kilka lat i zwrot z inwestycji musi być odpowiedni.
Bez tego inwestycja traci sens. Jeśli po kilku latach mamy dostać tyle samo lub podobnie to może jednak lepiej ............. założyć lokatę - bo tak odzyskanie pieniędzy jest pewniejsze ... Think
Widać spółka nie ma kompetencji do produkcji dobrych gier co potwierdza się w pomyśle udzielenia licencji na produkcję LOTF ale co może zrobić grupa 30 osób. Niestety tak wygląda spółka która blisko 10 lat temu miała 150-200 osób.
Jakie spółki aspirują do sprzedaży swoich gier w ilości 50tyś a nawet 150-200tyś w dłuższej perspektywie ?
Tu miały być produkcje AAA z których już oficjalnie zrezygnowano jakiś czas temu.
Na czym ma rosnąć wycena tej spółki na zwrocie kosztów i częściowej spłacie kredytów ?

tak wpis (wyrwany nieco z kontekstu) jednak dość dobrze oddaje myśl

Jeśli załóżmy, że 50 tys. osób zakupi grę (ponad tyle osób jest oczekujących na WISHLIST + dojdą nowe osoby) to w przypadku jeśli z każdej kopii mieliby 30 PLN przychodu do siebie (to jest już po odliczeniu kasy dla STEAM, podatku VAT i % dla studia), to:

50.000 x 30 PLN = 1,5 mln pln.

Wiadomo, że gra ma kosztować 1,3 - 1,5 mln pln, także taka ilość sprzedanych kopii powoduje już spłacenie się gry.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
71
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 278
Wysłane: 14 sierpnia 2020 15:54:03 przy kursie: 1,49 zł
Dix22 napisał(a):
Tak, moje prognozy finansowe były oparte na CI GAMES w czasie wydawania SGW3 oraz na bazie innych spółek z WIG-GAMES. Nie przedstawię całej mojej analizy, bo zachowuję ją dla siebie z prostych względów - kilkanaście dobrych godzin wyliczeń i postawione moje autorskie założenia.

Jeśli tak podchodzisz do sprawy do zachowuj dla siebie najważniejszą rzecz - wycenę i kierunek. Posty bez uzasadnienia będą zgodnie z regulaminem forum będą usuwane.

Dix22 napisał(a):

Moja prognoza przychodów wygląda tak:
Q1-2020: 12 304 tys. (z raportu za Q1-2020)
Q2-2020: 13 100 tys. (również podany oficjalny komunikat)
Q3-2020: 11 100 tys. (zakładam sprzedaż niższą niż w Q1 ze względu na okres letni + moje analizy gamevizz)

Q4-2020: 46 264 tys. (zakładam sprzedaż SGWC na poziomie 15% z Q4-2019 + sprzedaż SGWC 2 na poziomie identycznym jak była na SGWC w czasie premiery + 5 mln jako moje niedoszacowanie ze sprzedaży indyków - ROKI na nintendo switch oraz Eldest Souls na PC oraz nintendo switch).

Q3 zawyżasz, ale niech będzie.

Dix22 napisał(a):

Suma: ok. 82,5 mln przychodów
Jeśli chodzi o zyski, to szacunki moje są, że zbliżymy się do 20 mln netto za cały 2020 r.

Założenia co do kosztów są ciekawe. Kiery rozlicza 50 mln kosztów gier które mają na WNIP?

Dix22 napisał(a):

Znając wskaźnik chociażby C/Z w sektorze growym, licząc prognozowaną kapitalizację wychodzi mi o wiele wyższa wartość niż 260 mln PLN.

Wskaźnik C/Z na danych historycznych w sektorze growym pokazuje tylko średnia poziom w sektorze growym i nie jest żadną użyteczną informacją do wyceny.

Według danych GPW wynosi on 98 dla sektora gamingowego na głównym rynku :) Poza tym skoro dla innych spółek liczymy z zysków przeszłych a nie przyszłych to żeby zachować choć jakiekolwiek pozory poprawności merytorcznej należałoby podstawić wskaźnik z danych przeszłych spółki porównawczej. Ten dla CI Games wynosi 437, czyli spółka jest jakieś 75 proc. za droga ;)

Jak liczymy przyszłe zyski spółki, to weźmy też przyszłe zyski konkurentów. Na przykład te z programu motywacyjnego CD projekt - 2 mld średniorocznie, przez 5 lat. Przy kapitalizacji na poziomie 40 mld mamy C/Z=20. A przecież poprzedni program został pobity...

Dix22
1
Wpisów: 30
Wysłane: 14 sierpnia 2020 17:20:49 przy kursie: 1,49 zł
Cytat:
Jeśli tak podchodzisz do sprawy do zachowuj dla siebie najważniejszą rzecz - wycenę i kierunek.

Czekam na chociaż podobną analizę z Twojej strony. :)
Jaki przychód zakładasz w Q3?

27 mln przychodu za pierwsze półrocze i prawie 5 mln zł zysku netto - jak to się ma do prognoz BOŚ, które zakładają 35 mln przychodu i stratę netto w 2020?

Jestem ciekaw twojej opinii.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
71
Wpisów: 10 278
Wysłane: 14 sierpnia 2020 18:01:28 przy kursie: 1,49 zł
Jak pobędziesz z nami na forum to zobaczysz, że bardzo rzadko zajmuje się prognozowaniem wyników, a tym bardziej wycenami.

Tym niemniej z rozkładu historycznego dla 6 gier jaki jest w omówieniu wyników Creepy wynika, że przychody w 3 kwartale po premierze wynoszą ok. połowy tych z drugiego kwartału po premierze. Zakładając ok. 3 mln zł sprzedaży starego portfela (na podstawie historycznego rozkładu przychodów) dostaniemy ok. 8 mln zł przychodów łącznie. Tylko, że zakładam iż faktycznie SGWC2 może mieć premierę w IV kw. i dużo zależy od tego kiedy spółka rozpocznie działania marketingowe, bo te wpłyną także na sprzedaż SGWC. Pytanie także, czy nie "wyprzedzą" nieco okresu świątecznego i nie zarzuca już teraz półek w marketach, choć wydaje mi się to mało prawdopodobne.

W swojej analizie, porównując rozkłady Q/Q nie bierzesz pod uwagę dwóch faktów. Sposobu raportowania przez spółkę sprzedaży pudełkowej (w szczególności rezerw sprzedażowych) oraz zmian na rynku jakie mają miejsce. W tej chwili sprzedaż pudełkowa to już mniej niż połowa łącznego wolumenu niż cyfra. W 2017 tak nie było. Przez ten fakt krzywa sprzedaży CIG się zmieniła.

Prawdopodobnie tego faktu nie uwzględnił właśnie analityk DM BOŚ. On obecne zachowanie sprzedaży prognozował w oparciu o rozkład pudełkowy, bo ten dominował wcześniej w tej spółce. Zysku netto nie odważę się podać, bo spółka bardzo zagadkowo rozlicza koszty.

krewa
krewa PREMIUM
82
Wpisów: 6 941
Wysłane: 18 sierpnia 2020 09:58:35 przy kursie: 1,464 zł
CIGAMES - analiza techniczna na życzenie

Sytuacja techniczna uległa poprawie, pomimo, że trend wzrostowy, zapoczątkowany w połowie marca bieżącego rok, wytraca swój impet. Kurs dotarł do ekstrapolacji linii łączącej istotne szczyty, ale graczom starczyło rozsądku. by nie atakować z marszu. W ten sposób popyt zachował szanse na zmianę dotychczasowego negatywnego sentymentu w dłuższym terminie. Szczególnie, że kupującym udało się dokonać dwóch ważnych rzeczy - domknąć lukę bessy i naruszyć sekwencję opadających szczytów. Na oscylatorach nie widać negatywnych dywergencji, co jest kolejnym dobrym prognostykiem na przyszłość. Scenariusz bazowy zakłada konsolidację powyżej 50-okresowej średniej i próbę ataku na linię spadków, biegnącą na poziomie 2,10 zł.

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Zet_jacek
Zet_jacek PREMIUM
0
Wpisów: 11
Wysłane: 18 sierpnia 2020 10:21:50 przy kursie: 1,464 zł
Dzięki Krewa :)

JZN

Dix22
1
Wysłane: 20 sierpnia 2020 21:49:00 przy kursie: 1,42 zł
Na wykresie formacja potrójnego dna, wyraźnie obroniona na poziomie ok. 1.4. Dość ciekawie się zbiegło z czasem, bo w sierpniu mają być informacje nt. gry/spółki zależnej na NC/info nt. dwóch studiów deweloperskich.

Dix22
1
Wysłane: 24 sierpnia 2020 23:21:59 przy kursie: 1,498 zł
Pojawił się komunikat o emisji 21 mln szt. akcji - co o tym sądzicie? jest się czego bać czy nie?

Z jednej strony rozcieńczy to ilość, z drugiej da spółce powyżej 25 mln zł na działalność + fundusz w akcjonariacie.

sasky
sasky PREMIUM
13
Wpisów: 2 569
Wysłane: 24 sierpnia 2020 23:58:48 przy kursie: 1,498 zł
"Z jednej strony rozcieńczy to ilość, z drugiej da spółce powyżej 25 mln zł na działalność + fundusz w akcjonariacie."

Po pierwsze, nie ilość tylko liczbę (akcje są policzalne)

Po drugie, jakie ma znaczenie, że w akcjonariacie pojawi(ą) się fundusz(e)?
Jako przykład podam BlackRock. Wielu się podniecało jak amerykański gigant kupił akcje Pekao po ok. 100 zł za sztukę....i co? Minęło trochę czasu i BlackRock sprzedał z dużą stratą...
www.stockwatch.pl/wiadomosci/b...

Jeśli zaufanie to waluta przyszłości to warto przytoczyć dzisiejsze słowa prezesa:

Cytat:
– Nie miałem planów podwyższenia kapitału w CI Games, o czym mówiłem na ostatniej konferencji dla inwestorów. Do zmiany decyzji przekonał mnie znany fundusz inwestycyjny, który zgłosił wyraźne zainteresowanie dołączeniem do grona akcjonariuszy.

www.stockwatch.pl/wiadomosci/c...

Emisji miało nie być, ale będzie. I to po cenie dużo niższej od rynkowej i do tego dla większych akcjonariuszy. Ulica (czyt. drobni akcjonariusze) niech patrzy jak się bawi szlachta.
Edytowany: 25 sierpnia 2020 00:01

mackopl
mackopl PREMIUM
23
Wpisów: 981
Wysłane: 25 sierpnia 2020 00:52:16 przy kursie: 1,498 zł
@Sasky, ceny jeszcze nie znamy, nie niższa niż 1,20 może być wyższa niż obecny kurs, jednak realnie obstawiam 1,32.

Skimixa
Skimixa PREMIUM
3
Wpisów: 205
Wysłane: 25 sierpnia 2020 06:30:16 przy kursie: 1,498 zł
Przed wydaniem gry SGWC Prezes zapewniał , że nie sprzeda swoich akcji na spotkaniach z funduszami po czym sypał w rynek , obecnie zapewniał drobnych i mbank , że żadnej emisji nie będzie . Nie wiem czy jest większy kłamca na gpw ?

Space Cowboy
Space Cowboy PREMIUM
11
Wpisów: 115
Wysłane: 25 sierpnia 2020 08:28:15 przy kursie: 1,498 zł
Tu jest zawsze ta sama historia :)
Spółka/prezes nie chce i nie musi ale pojawiają się inwestorzy i błagają o te akcje.

Tak w ogóle, to uważam, że gdyby nie chodziło o CIG to byłaby dobra wiadomość, bo są projekty do sfinansowania, które mogłyby przyśpieszyć rozwój. Niestety CIG nie ma tradycji dowożenia takich projektów na super wysokim poziomie.

Ciekawe swoją drogą, kto tam się pojawi. Rockbrigde? Zebrali już tyle kasy, że zabrakło im akcji spółek growych w obrocie do kupowania? :)))

Dix22
1
Wysłane: 25 sierpnia 2020 08:33:14 przy kursie: 1,498 zł
Pytanie jaka będzie cena emisyjna. Liczę na więcej niż 1.20 (może bliżej 1,3-1,4).

I teraz czy na pewno inwestorzy powinni się czuć oszukani, skoro to i tak solidna dawka kapitału (powyżej 25 mln zł jeśli zejdzie wszystko). Do tego SGWC 2 w 4Q i mają spokojnie ponad 50 mln kasy na rozwój i zapewnione pełne finansowanie na Lordsów 2.

MrBlue2
16
Wpisów: 175
Wysłane: 25 sierpnia 2020 08:51:50 przy kursie: 1,498 zł
Staram się unikać spółek, które robią emisję akcji.

Jak to będzie wyglądało w przypadku Cigames?

Obecnie CWK to 41 groszy na akcję i z punktu widzenia spółki każda emisja powyżej 1 zł to dobry deal.
Zaś cena poniżej 1 zł byłaby niekorzystna dla obecnych akcjonariuszy.

Niestety z punktu widzenia drobnych akcjonariuszy nie wygląda to już tak dobrze. Czemu? Gdyż duzi inwestorzy nie muszą kupować akcji na rynku tylko zapiszą się na akcje z nowej emisji i to po cenie poniżej rynkowej.

Co z ceną Cigames? Będzie zbliżać się do ceny emisyjnej nowych akcji. Zakładam, że ukształtuje się 5-15gr wyżej niż cena emisyjna nowych akcji.

Dix22
1
Wysłane: 25 sierpnia 2020 15:08:16 przy kursie: 1,49 zł
Wszystko koniec końców zależy od ceny emisyjnej, chociaż min. 1.20 zł to i tak cały czas dobra oferta dla zewnętrznego inwestora (funduszu). Mówimy tu o niebagatela 25 mln pozyskanych środkach.

Dzisiejszy kurs dosyć ciekawy - wysoka zmienność. Otwarcie na poziomie 1.37. Obecnie kurs dobija kolejny raz na 1.50, wychodząc nawet na plus. Przy ostatnich emisjach kurs zachowywał się kompletnie odmiennie. Inwestorzy odebrali emisję pozytywnie.

Kusep
1
Wpisów: 25
Wysłane: 28 sierpnia 2020 17:45:10 przy kursie: 1,578 zł
Wg wykresu dziennego. Jeśli wybije w górę to do 2,40 - 2,60. A bazując na fali 1 od samego dołka, to kolejna fale może i przebić 2,90 zł.
Jeśli w dół to do 1,20,bo tam dużo oporów. Ale opór jest też na 1,40.

Jakby nie było wzrost od 0,37 zł do 2,14 zł jedną falą wskazuje na początek hossy. Szczególnie, że jej początek był łagodny, a z wielkim impetem w kolejnej jej części. To by wskazywało, że wielu inwestorów zdaje sobie sprawę z potencjału spółki oraz z tego, że jest silnie niedowartościowana - potwierdza to ów impet. Zaś początkowy łagodny wzrost wskazywał, na niepewność i obawy, które rozwiewają się gdy kurs rośnie.

Czy w/w 2,40 zostanie przebite około za 2 m-ce?
I jakie czynniki fundamentalne o tym zadecydują?
Zobaczymy.

A najbliższy czas?
Na tygodniowym po ostatniej korekcie spadkowej wykształciła się piękna formacja młota.
Wyrysował się jej dołek i oto młot - formacja odwrócenia z tego dołka.
"Formacja młota sprawdza się najlepiej, gdy jest poprzedzona min. 3 spadkowymi świecami."
I na tygodniowym mamy takie 3 świece.

A słabsza końcówka dnia?
Wystąpiła też na Biomedzie, PKO BP itd. - z powodu końca tygodnia?
I do tego PKO nie miał dobrego dnia, a Biomed miał zły dzień.
Zaś CIGames miało dobry dzień.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość