pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

43 44 45 46 47 48 49 50

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 616,00 zł (+0,65%) 23-10-2020 16:49
tomcio46
22
Wpisów: 470
Wysłane: 17 października 2020 16:22:25 przy kursie: 664,00 zł
Analityk BOś solidnie się już 2 razy pomylił, pomylił się już trochę mniej w szacunkach za 3 kwartał i sporo moim zdaniem w szacunkach za 4 kwartał. O kursie nie wspominam bo tu już wogóle byla katastrofa w prognozach. Ja nie sprzedawałem po tyle ile 2 razy już wycenił to chyba lepiej wyceniłem?Co do tego poziomu który prognozuje teraz to przecież juz mamy wyżej. Czas jak zwykle wszystko wyjaśni i może znowu ze wstydu bedzire zdejmował i tą reko blah5
Edytowany: 17 października 2020 16:28

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 308
Wysłane: 17 października 2020 17:31:28 przy kursie: 664,00 zł
To co pokazuje rekomendacja to wartość wewnętrzna spółki. Nikt nie powiedział, że rynek ma obowiązek się do tego dostosować. Rynek na którym jest dużo drobnicy, który jest rozgrzany potrafi latami trzymać spółkę powyżej wartości wewnętrznej, Nikt nie mówi, że w związku z tym, że spółka jest przewartościowana nie da się na niej zarobić. Oczywiście, że da. Z resztą na takich spółkach z reguły zarabia się najwięcej, ale pod warunkiem, że wiemy kiedy wyjść, albo jak prowadzić pozycję. To rozemocjonowanie widać także na forum SW, a ja uważam, że nie funkcjonuje ono po to, żeby te emocje podsycać. W pewnym momencie nastąpi przesyt tych emocji i zacznie spadać, na forum będzie płacz i pytania dlaczego leci, skoro nie było żadnego negatywnego info, rosną wyniki itd. - przerabialiśmy to już 1000 razy. Dlatego warto sobie zdawać sprawę gdzie jest kurs, a gdzie wartość, co jak napisałem wyżej nie przeszkadza temu aby partycypować w tym emocjonalnym wzroście i na tym zarobić. Nie spodziewam się urealnienia kursu już teraz, bo inwestorzy dostają wciąż kolejne bodźce, które będą stymulować wynik w najbliższych kwartałach, a to będzie napędzać popyt na akcje. Kurs przecież zależy bezpośrednio od popytu na akcje, a nie na rękawice :)

Analityk przyjął w swojej wycenie jakieś założenia, które mogą się spełnić lub nie. To co zakładał nie w ostatniej, a poprzedniej nie miało miejsca - wzrost cen był większy. To samo w ostatniej. Z tymi założeniami co do cen i czasu ich spadku można dyskutować, podobnie jak z tym, że nie zakłada się wzrostu mocy produkcyjnych, natomiast metodologicznie jest tutaj wszystko OK i warto sobie zdawać sprawę jak działa wycena DCF -> zysk z danego roku ma niewielkie znaczenie dla całkowitej wyceny spółki. Kluczem są wyniki za parę lat, bo to one determinują wartość wewnętrzną. Pytanie o wartość wewnętrzną to jest pytanie o wysokość zysków w latach 2023,2024,2025 i dalej. Miliard w jednym roku podnosi wartość tylko o miliard (i to niecały), Tylko tyle i aż tyle. Fakt czy w 2021 spółka pokaże miliard zysku czy dwa milardy zysku waży mniej w to, czy w 2025 będzie 100 czy 300 mln zł.

Z resztą zerknijcie sobie na przybliżoną wycenę odpowiednich wektorów wyników:

kliknij, aby powiększyć

Zastosowałem dość niską stopę dyskontową na poziomie 8 proc.

tomcio46
22
Wysłane: 17 października 2020 17:38:02 przy kursie: 664,00 zł
Ja jednak jestem na stanowisku ze to rynek lepiej i bardziej racjonalnie wycenia spółki. Pisałem to przy cenie 50, 300 i piszę to teraz. Ile to dobrych wujków ostrzegało przy tych poziomach. No ale jak ktoś jest mądrzejszy od rynku...
Edytowany: 17 października 2020 17:39

pandorinium
17
Wpisów: 745
Wysłane: 17 października 2020 17:41:28 przy kursie: 664,00 zł
Dlatego ta analiza może być prawdziwa tylko w przypadku gdy spóła nie wykorzysta pozyskanych środków i nie wprowadzi strategii która wygeneruje odpowiednie zyski. I może o to się tutaj toczy gra po wypowiedziach prezesa, o rozmachu strategii, że 100 baniek rocznie za 4 lata to mocno niedoszacowane prognozy tego, co będzie i wtedy cała analiza idzie do kosza. I żadne studzenie emocji czy inne rzeczy nie są nikomu potrzebne, tak samo histerycznie stwierdzenia o kilku tysiącach złotych za jedną akcję. Jedni wierzą i ufają w zarząd, że rozwiną spółkę na wyższy poziom, inni uważają, że 2 miliardy kasy w dwa lata to kasa która idzie do zmarnowania i spółka nie poprawi swojej pozycji.

tomcio46
22
Wysłane: 17 października 2020 17:56:14 przy kursie: 664,00 zł
Dokładnie, ta analiza zakłada że zarząd nic nie robi oprócz przeżerania tej kasy.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Wysłane: 17 października 2020 18:50:44 przy kursie: 664,00 zł
Wręcz przeciwnie. Zakłada, że kasa w spółce nie będzie pracować i pewnie zostanie wypłacona w formie dywidendy. To nie przeżarcie. Swoją drogą ok. 140 mln zł ma pójść na inwestycje. I to nie analiza, tylko założenia.

pandorinium
17
Wpisów: 745
Wysłane: 17 października 2020 19:02:21 przy kursie: 664,00 zł
Cóż za rozczarowanie, że nie ma racji, bo zapowiedzieli wypłatę 10-20%, a reszta na inwestycje + obstawiam drugi skup w przyszłym roku, ale to takie moje przypuszczenia po ostatnim wywiadzie
Edytowany: 17 października 2020 19:06

DonG
21
Wpisów: 47
Wysłane: 17 października 2020 20:05:12 przy kursie: 664,00 zł
Nie słucham nigdy rekomendacji i nikt nie powinien tego robić, rekomendacje zawierają konkretne założenia analityków dotyczące potencjalnych wyników w przyszłości, a te każdy zainteresowany powinien sobie wyznaczyć sam na podstawie analizy spółki. W tym przypadku już występuje rozjazd pomiędzy zapowiadaną skalą inwestycji przez zarząd a założeniami z rekomendacji.

W tej chwili przed sprzedażą powstrzymuje mnie porównawcze niedoszacowanie ze spółkami malezyjskimi (choć jeszcze ciekawiej wygląda wspomniany austriacki Semperit) oraz rozwój kolejnej fali pandemii skutkujący gwarancją większego popytu na najbliższy czas. Te czynniki mogą ulegać zmianie. Spółki mają jednak tendencje do przełamania trendu wzrostowego później, niż pojawiają się sygnały ostrzegawcze i symptomy przeszacowania (jak np w przypadku CCC).

Cytat:
Ja jednak jestem na stanowisku ze to rynek lepiej i bardziej racjonalnie wycenia spółki.

A to akurat moim zdaniem nieprawdziwe stwierdzenie, przecież na tym właśnie polega inwestowanie na giełdzie, że kupuje się spółki, które są przez rynek niedoszacowane, a sprzedaje te, które są przeszacowane. Mocna zmiana wartości spółki w krótkim okresie czasu oznacza, że rynek wycenił spółkę źle w co najmniej jednym z momentów (przed lub po zmianie, a możliwe, że w obu przypadkach).

tomcio46
22
Wysłane: 17 października 2020 21:25:55 przy kursie: 664,00 zł
No dobra chodzi mi o wycenę w przyszłości 3some No i przeżarcie kasy to dla mnie właśnie dywidenda
Edytowany: 17 października 2020 21:32

orzech
13
Wpisów: 517
Wysłane: 17 października 2020 21:26:58 przy kursie: 664,00 zł

Cytat:
Nie słucham nigdy rekomendacji i nikt nie powinien tego robić, rekomendacje zawierają konkretne założenia analityków dotyczące potencjalnych wyników w przyszłości, a te każdy zainteresowany powinien sobie wyznaczyć sam na podstawie analizy spółki. W tym przypadku już występuje rozjazd pomiędzy zapowiadaną skalą inwestycji przez zarząd a założeniami z rekomendacji.

Dokładanie i mogę podać łapkęthumbright
W przypadku tej rekomendacji jednak jakby w ogóle nie brano pod uwagę - nie wiem może słusznie skoro nie ma jeszcze konkretów - skali inwestycji spółki w nowym obszarze.
Prezes w komentarzu co to będzie jest tajemniczy co zrozumiałe, ale strategia na skalę i możliwości spółki ma być więcej niż bardzo ambitna...hmmm więc pomysł już się pewnie realizuje, co zresztą zostało powiedziane...
Poczytując to tu, to tam można wyszperać, że spółką zainteresowały się inne domy maklerskie i być może w niedługim czasie opublikują swoje rekomendacje, pewnie że nie jutro, ale za jakiś czas może tak.
I w sumie nie to żebym na nie czekał z utęsknieniem, ale może ciekawe by było zestawienie i sposób myślenia i kalkulacji kilku analitykówBoo hoo!
JAK BYK FIKA TO SIĘ GO NIE TYKA;)

Tofik
1
Wpisów: 94
Wysłane: 18 października 2020 00:55:01 przy kursie: 664,00 zł
Pisalem tutaj po wynikach za q1, juz wtedy Antuteresa niestety pisales bardzo hlodno o spolce, pamietam Twoje wywody jak to spolka pewnie sprzedala zapasy, ktorych juz nie ma i w q2 bedzie ciezko powtorzyc wynik. Pamietam ile wpisow mi usunoles jak podawalem w duza watpliwosc Twoje wyliczenia i innych odnosnie mozliwych zyskow. Od tego czasu akcje z poziomu 3x poszly na 660+, czylo o 2000% i ani raz Antyteresa nie nasales, ze byles w bledzie, ze to wszystko przeroslo Ciebie i wielu innych. Ja po q1 pisalem ze mozliwe sa setki mln zysku. Teraz popierasz analize BOS, ktora juz na starcie jest nie aktualna, spolka na dzien dobry przebija wynik bosia o jakies 15 do 20%. Dodatkowo nie kryje sie z tym ze w 2021 celuja w 1-2iliardy czego bos wogole nie przyjmuje. Na dywidende pojdzie 10-20 procent a reszta na inwestycje i rozwoj. Spolka po covidzie ma szanse byc kilkakrotnie wieksza i miec zyski na poziomie setek mln. Ale oczywiście moj wpis zaraz zostanie usuniety, znajac Antyterese

mackopl
mackopl PREMIUM
27
Wpisów: 1 003
Wysłane: 18 października 2020 03:49:15 przy kursie: 664,00 zł
anty_teresa napisał(a):
Albo wybudować kolejną fabrykę, albo wypłacić dywidendę...

Naprawdę nie mogą wybudować kolejnej fabryki i zarazem wypłacić dywidendy? Chodzi o brak gotówki?
Edytowany: 18 października 2020 03:54

tomcio46
22
Wysłane: 18 października 2020 09:02:18 przy kursie: 664,00 zł
Marudzenie ze wynik byl zrobiony na sprzedazy zapasów było zarówno po 1 jak i 2 kwartale. Po tym już o dziwo nie ma.

krewa
krewa PREMIUM
124
Wpisów: 7 087
Wysłane: 18 października 2020 13:20:09 przy kursie: 664,00 zł
Jeżeli ktoś ma problem ze znikającymi postami, zapraszam do kontaktu na PW.

tomcio46
22
Wysłane: 18 października 2020 13:30:59 przy kursie: 664,00 zł
krewa napisał(a):
Jeżeli ktoś ma problem ze znikającymi postami, zapraszam do kontaktu na PW.

Jesteśmy przyzwyczajeni że nieprawomyslne posty wycina się a co dopiero krytykowanie bożków tego serwisu blah5

krewa
krewa PREMIUM
124
Wpisów: 7 087
Wysłane: 18 października 2020 13:36:38 przy kursie: 664,00 zł

orzech
13
Wpisów: 517
Wysłane: 18 października 2020 13:40:15 przy kursie: 664,00 zł
anty_teresa napisał(a):
Wręcz przeciwnie. Zakłada, że kasa w spółce nie będzie pracować i pewnie zostanie wypłacona w formie dywidendy. To nie przeżarcie. Swoją drogą ok. 140 mln zł ma pójść na inwestycje. I to nie analiza, tylko założenia.

Jasne, ale chyba tym bardziej to jakoś dziwnie brzmi jeśli spółka informuje, że rozważa wypłatę dywidendy z poziomie 10-20% zysku
Ile to w takim razie będzie...tak na szybko licząc przy ilości akcji i zysku w zaokrągleniu 1mld wychodzi że dywidenda pochłonie kwotę w przedziale 100-200mln
Na inwestycję więc w nową strategię pozostaje całkiem sporoThink
Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić;)
JAK BYK FIKA TO SIĘ GO NIE TYKA;)

Miloszdobro
Miloszdobro PREMIUM
0
Wpisów: 47
Wysłane: 18 października 2020 17:04:39 przy kursie: 664,00 zł
mackopl napisał(a):

Naprawdę nie mogą wybudować kolejnej fabryki i zarazem wypłacić dywidendy? Chodzi o brak gotówki?

Z tego co mówili na konferencji wynikowej to raczej nie chcą wybudować nowej fabryki. Problemem nie jest postawienie samego obiektu, ale ograniczona podaż lateksu syntetycznego.

tomcio46
22
Wysłane: 18 października 2020 17:29:32 przy kursie: 664,00 zł
Prezes dosyć sceptycznie wypowiadał się o budowie nowych linii ale tego nie wykluvczał. W sumie jak zarabiają sporo na dystrybucji to niech budują je inni. Może ma lepszy pomysł? Dowiemy się może już niebawem.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
83
Wysłane: 18 października 2020 20:56:55 przy kursie: 664,00 zł
Tofik napisał(a):
Pisalem tutaj po wynikach za q1, juz wtedy Antuteresa niestety pisales bardzo hlodno o spolce, pamietam Twoje wywody jak to spolka pewnie sprzedala zapasy, ktorych juz nie ma i w q2 bedzie ciezko powtorzyc wynik. Pamietam ile wpisow mi usunoles jak podawalem w duza watpliwosc Twoje wyliczenia i innych odnosnie mozliwych zyskow. Od tego czasu akcje z poziomu 3x poszly na 660+, czylo o 2000% i ani raz Antyteresa nie nasales, ze byles w bledzie, ze to wszystko przeroslo Ciebie i wielu innych. Ja po q1 pisalem ze mozliwe sa setki mln zysku. Teraz popierasz analize BOS, ktora juz na starcie jest nie aktualna, spolka na dzien dobry przebija wynik bosia o jakies 15 do 20%. Dodatkowo nie kryje sie z tym ze w 2021 celuja w 1-2iliardy czego bos wogole nie przyjmuje. Na dywidende pojdzie 10-20 procent a reszta na inwestycje i rozwoj. Spolka po covidzie ma szanse byc kilkakrotnie wieksza i miec zyski na poziomie setek mln. Ale oczywiście moj wpis zaraz zostanie usuniety, znajac Antyterese

1. Tak, pisałem chłodno. Niemal zawsze piszę chłodno niezależnie czy spóła jest według mnie powyżej, czy poniżej swojej wartości wewnętrznej. Zawsze jednak staram się aby na rozgrzanych spółkach czytelnicy mieli ogląd sytuacji z dwóch stron. Jak pojawiają się tylko pozytywne argumenty to uwypuklam te negatywne.
Tak, byłem sceptyczny co do możliwości powtarzania wyników w dłuższym terminie i nadal jestem.
Tak, wyniki przerosły mojej oczekiwania i byłem w błędzie.
Tak, w momencie wzrostu cen wyniki dystrybucji są dopalone ekstra zyskami, a ceny nie będą rosły wiecznie.
Natomiast nie przypominam sobie, abym napisał, że akcje spółki spadną, albo, że nie należy w nie inwestować. Możesz przytoczyć taki mój wpis? Jak znajdziesz to napiszę 100 razy wielkimi literami, że się myliłem, że nie miałem racji.

2. Od dość długiego czasu bardzo mało uczestniczę w bieżącej moderacji forum. A już w ogóle tego nie robię jak jestem jednym z dyskutantów, bo mnie też czasem ponoszą emocje. Wolę aby to ocenił ktoś z boku. Nie usuwałem Ci żadnych postów. Posty na forum są usuwane jak podaje się jakieś zasięgi, ceny bez uzasadnienia i domniemam, że tak właśnie było w tym przypadku.

3. Analityk BOŚ uwzględnił zyski w 2021 r. i to dość wysokie - EBIT ma wynieść miliard. Hmm. Pod jakim względem większa? Z pewnością będzie miała więcej gotówki. Pamiętajmy o tym, że dywidenda to 100-200 mln zł, ale swoje z tych zysków zje kapitał obrotowy - BOŚ zakłada 350 mln zł w tym roku, a w przyszłym kolejne 90. Ten analityk zakłada zyski po Covidzie na poziomie 100-130 mln zł. i dostaje wycenę 305 zł za akcje. Rynek zyski po covidzie wycenia już na 200-300 mln zł. Ale OK, założenia w tej rekomendacji są konserwatywne, przynajmniej w DCF.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
43 44 45 46 47 48 49 50