pixelg
BANKRUCIK portfelik - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

BANKRUCIK portfelik

Elemis
Elemis PREMIUM
44
Wpisów: 280
Wysłane: 27 września 2020 14:33:16
Cześć @bankrucik

Moja ignorancja pozwala mi być nieczułym na problemy piasku tego świata.

Jestem natomiast mocno wrażliwy na skomplikowane losy Katalonii z Barceloną w szczególności, zatem przeczytałem ostatni akapit linkowanego przez Ciebie artykułu. Cytat: "zmiany w prawie mieszkaniowym w hiszpańskiej Barcelonie, gdzie lokale niewynajęte w ciągu 30 dni mogą zostać przejęte przez władze miasta i przekształcone w mieszkania socjalne" jest moim zdaniem sporym uproszczeniem i de facto szerzeniem dezinformacjiangry7

Po pierwsze: Lokale niewynajęte przez 2 lata mogą zostać przejęte przez miasto celem zapewnienia kwaterunku osobom o niskich dochodach

Po drugie - aktualnie tylko czasowo, w planach jest dopiero możliwość odkupu od właściciela

Po trzecie - Barcelona wypowiedziała wojnę nadmiernej turystyce ( akurat teraz Covid nieco wstrzymał problem), Airbnb oraz tak zwanym "Narcopisos".

Byłbym daleki od spłycenia tego co się dzieje w Barcelonie do populistycznego zasugerowania:

$@$R% lewica zabiera obrotnym ich własność, żeby rozparcelować ją tym, którym pracować się nie chceNot talking

- a niestety tak odbieram ostatni akapit linkowanego artykułu wraz z Twoim komentarzem dontknow

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wpisów: 4 191
Wysłane: 27 września 2020 22:03:48
Cześć Elemis..

możesz uszczegółowić co to znaczy zwrot "czasowo przejęte"
bezpłatnie ? na jaki czas? możesz opisać tą procedurę? bo teraz już zupełnie nie wiem jak to jest..

ja rozumiem walkę z monopolami czy wynaturzeniami rynkowymi ale metody tej walki powinny być przykładem uczciwego działania państwa a nie bolszewickiego myślenia zabiorę "bogatszym" ode mnie..
Hiszpanie mają ciągoty do lewicowej głupoty bo ciągle wierzą w darmochę...i jakoś tak mniej im się chce pracować, choć rozumiem, że pogoda nie nastraja do wysiłku,
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

Elemis
Elemis PREMIUM
44
Wpisów: 280
Wysłane: 30 września 2020 08:01:34
Jakoś telegraficznie się postaram - bo temat jest rozległy, a ja też nie chcę się przedstawiać jako ekspert w tej dziedzinie. Po prostu wyrwany z kontekstu akapit jaki stał w przywołanym przez Ciebie artykule - mógłby nie zorientowanej osobie zasugerować, że oto nagle uczciwy właściciel nieruchomości musi w przeciągu 30 dni znaleźć lokatora, albo straci mieszkanie.

Kilka luźnych uwag:

Barcelona boryka się z problemem turystyki. Kłopoty w raju? Być może. Faktem jest, że już od bodaj 2016 miasto przestało udzielać licencji podmiotom ubiegającym się o otwieranie hoteli i pensjonatów. W 2019 - przeszło 9 mln ludzi nocowało w Barcelońskich hotelach. Ilu nocowało w innych miejscach i na czarno? Można się domyślać. Miasto jako takie jest przeszło półtoramilionowe. Obszar metropolitalny to z kolei około 5 mln osób.

Wojna z AirBnb trwa już od dłuższego czasu - nielegalne wynajmy doczekały się nawet specjalnej strony, na której można było składać donosy. W kilka tygodni funkcjonowania uzbierało się ich kilkaset

Standard mieszkania w Barcelońskim centrum wcale nie jest wysoki - mieszkania są często zapuszczone. Dużo pokoi nie ma okien, bądź okno nie gwarantuje światła słonecznego. Do tego duża część mieszkań nie posiada ogrzewania.

Koszty życia w Barcelonie są relatywnie wysokie. Dla turystów wynajęcie czegoś taniego to w dużej mierze kwestia know - how. Dla osób mieszkających na stałe w Barcelonie - też kolorowo nie jest

Barcelona to też miasto przestępczości. Numer 1 jeśli chodzi o kieszonkowców w Europie. Sam miałem nieprzyjemność eskortowania Polki wprost z autobusu ( z lotniska do centrum - zatem dużo czasu Barceloną się beztrosko nie nacieszyła ) na komendę policji, co by mogła zgłosić kradzież portfela. Smutny zawitałem do swojego zakwaterowania by wysłuchać żali pary z USA, której zniknęła zeszłego wieczoru komórka. Marihuany i mocniejszych używek w centrum szukać nie trzeba. One same szukają Ciebie. Niczym w Amsterdamie. Na każdej przecznicy la Rambli, Raval, Barri Gothic...

Różnorakie formy "wojny mieszkaniowej" widać nie tylko w Barcelonie. Widać ją w całej Hiszpanii. Widać ją zresztą i we Włoszech. I w Londynie... Rok 2020 jest wyjątkowy i zapewne odciśnie się mocno na problemie. No ale to tak jakby akurat nowość w temacie

Co do sedna sprawy:

Opisywane wydarzenia to też jakieś zwieńczenie długotrwałego procesu. Ustawa pozwalająca na przymusowe przejęcie pustostanu została uchwalona w 2016 roku. Mieszkanie musi pozostać zupełnie puste przez 2 lata ( świadczyć o tym ma nie tylko brak umów najmu, ale też brak jakichkolwiek opłat za wodę i inne media ) Nie ma mowy zatem o przejmowaniu czyichś drugich, okazjonalnie używanych domów itd.

Duża część mieszkań o których mowa - to właśnie tak zwane "Narcopisos". Mieszkania okupowane na dziko. Głównie przez handlarzy towarem ze skrzyżowań.

Obserwuję sobie liczby - w wielu źródłach na jakie się natknąłem mowa o 194 mieszkaniach znajdujących się w rękach 14 firm. Do tylu miejsc zostało wysłane ostrzeżenie: "stoicie puste". Czytałem też o banku SAREB, który dobrowolnie przekazał 256 mieszkań miastu - co by mogło ono je wynająć.  Ustawa uderza zatem raczej w instytucje. Te, które całkiem fajnie skorzystały na kryzysie lat 2007 - 2008.

Co do zamiany prawa - tak. Miasto mogło czasowo - przymusowo przejąć nieużywaną nieruchomość na okres 4 - 10 lat. Po czym zwrócić właścicielowi. Od grudnia 2019 może ją także wykupić za 50% wartości rynkowej. Mówi się także o możliwości skrócenia okresu, w którym mieszkanie nie może pozostać nie użytkowane do czasu pół roku.

Ja nie podejmuję się polemiki o zasadności tych wszystkich zmian. Po prostu chciałem przedstawić względnie rzetelny obraz całej sytuacji. Nie jest ona na pewno jednoznaczna. A problem nie tyczy się tylko Barcelony. Zresztą co Barcelona sobie uchwali, może być bardzo szybko zanegowane przez decyzję z Madrytu. Ale to już kolejny skomplikowany temat d'oh!

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 30 września 2020 22:40:14
#Elemis
dzięki za uszczegółowieniethumbright

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 30 września 2020 23:21:43
Portfel - stan na dzień 30 września 2020r.
każda z tych 3 spółek ma powyżej 10% udział w portfelu:
MERCATOR
DATAWALK
THE DUST

w portfelu są jeszcze
Orzelopony,
K2 internet
Pyramid
Crepyjar,
Polwax NE
Elektrim
Allegro - zapis ( wiem, że jest za drogo ale słysząc co się dzieje zagrałem spekulacyjnie)
Alior
Pgs
Pkp Cargo
Unimot
Dook
Scope
Lug
Sms
Recykl
Oat
Nowavis
Ferro

to był szalony czas, przeżyłem hossy i bessy , (giełda obecna od początku jej istnienia) ale czegoś takiego jeszcze nie miałem w portfelu, 4 główne spółki portfela MERCATOR, DATAWALK, XTB I CREEPYJAR rosły jak szalone...
zresztą wystarczy spojrzeć co się działo od marca 2020
stooq.pl/q/?s=mrc&d=202009...

zamknąłem całkowicie inwestycje w XTB, zredukowałem mocno Creepy, za kasę z XTB udało mi się dobrze zbudować pozycje w the dust,
11 spółek w portfelu jest kupione w malutkich ilościach na tzw zapoznanie sięlove4
było jeszcze trochę spółek w portfelu ale nawet jeśli dobrze na kilku transakcjach zarobiłem w %, to w rzeczywistości nie miały większego znaczenia dla wartości portfela. (no może poza ONEMORE, ale jak widać sprzedałem o jakieś 400% za wcześnieNot talking )

Edytowany: 30 września 2020 23:28

mysiauek
mysiauek PREMIUM
2
Wpisów: 232
Wysłane: 1 października 2020 08:27:36
@bankrucik
Możesz coś więcej powiedzieć dlaczego LUG wpadł do portfela?
Nadzieje z nimi związane miało wielu inwestorów, od paru lat...
Przejście na główny parkiet zastopowane, wyniki no... takie sobie... inwestycja w Argentynie, której losami spółka się "mało" chwali.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 1 października 2020 11:52:19
@mysiaeuk
Lug wpadł do portfela ale do części zakupów obserwacyjnych, skuszony zostałem niską ceną jaka była (3-4 zł) raczej z nastawieniem spekulacyjnym

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 5 października 2020 18:51:55
dzisiaj wróciłem na rynek kontraktówThink dawno mnie tam nie było

Edytowany: 5 października 2020 18:52

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 13 października 2020 12:35:23
#koronawirus kogo jeszcze zastanawia prawie kompletny brak zakażonych w Chinach... przypadek?

mateusz8888
1
Wpisów: 14
Wysłane: 13 października 2020 12:59:18
Też mnie to ostatnio zaskakiwało... to znaczy według mnie to poprostu niemożliwe. Wysyłają w świat fałszywą informację, że u nich już wszystko ok, choćby po to żeby nie dawać pretekstu do zamykania gospodarki.

Wojetek
Wojetek PREMIUM
43
Wpisów: 4 854
Wysłane: 13 października 2020 13:09:34
bankrucik napisał(a):
#koronawirus kogo jeszcze zastanawia prawie kompletny brak zakażonych w Chinach... przypadek?

Zastanawiające to już było gdy Polska przebiła ich w ilości zakażonych. Najprawdopodobniej dane które przekazywali całemu światu od lutego były sfałszowane. Zresztą nie zgadzało się to z doniesieniami o pracujących krematoriach 24/7 czy też względem podjętych przez ChRL działań.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 13 października 2020 14:47:15
a ja mam inną teorię....
mają szczepionkę/lek, który podają bez wiedzy społeczeństwa np : dodają do wody w wodociągach albo w żywności popularnej...

donadoni
0
Wpisów: 26
Wysłane: 13 października 2020 18:43:04
Wojetek napisał(a):
. Najprawdopodobniej dane które przekazywali całemu światu od lutego były sfałszowane. .

Te pochodzące z PL też nie są prawdziwe.

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 13 października 2020 20:06:08
bankrucik napisał(a):
a ja mam inną teorię....
mają szczepionkę/lek, który podają bez wiedzy społeczeństwa np : dodają do wody w wodociągach albo w żywności popularnej...

i mają z tego ogromne korzyści... cały świat zmaga się z koronawirusem, a Chiny zyskują

www.bankier.pl/wiadomosc/Chiny...

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 13 października 2020 20:21:16
skupuję jedną spółkę z portfela obserwacyjnego

mysiauek
mysiauek PREMIUM
2
Wpisów: 232
Wysłane: 14 października 2020 10:32:09
Jak tak można pisać nie podając konkretów - żart oczywiście.;)

MichalBrick
MichalBrick PREMIUM
5
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 128
Wysłane: 22 października 2020 18:02:42
bankrucik napisał(a):
skupuję jedną spółkę z portfela obserwacyjnego

Skupiles juz? ;)
"Cut your losses short and let your profits run on" - David Ricardo

myster77777
myster77777 PREMIUM
3
Wpisów: 522
Wysłane: 26 października 2020 18:44:19
Bankrucik dalej trzymasz Mercatora w portfelu?

aurora80
0
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 435
Wysłane: 28 października 2020 20:27:01
Wojetek napisał(a):

Zastanawiające to już było gdy Polska przebiła ich w ilości zakażonych. Najprawdopodobniej dane które przekazywali całemu światu od lutego były sfałszowane. Zresztą nie zgadzało się to z doniesieniami o pracujących krematoriach 24/7 czy też względem podjętych przez ChRL działań.

Można gdzieś szerzej o tym chińskim blefie przeczytać? Mnie też to zastanawiało, ale wrzucałem to w teorie spiskowe. Widać jednak może być coś na rzeczy .
Edytowany: 28 października 2020 20:27

bankrucik
bankrucik PREMIUM
35
Wysłane: 19 listopada 2020 15:58:31
Przepraszam, że Wam nie odpisywałem ale ten portalik zawiesił mi na miesiąc konto..

Chamskie działanie tym bardziej, że nawet słowa wyjaśnienia nie dostałem.

Edytowany: 19 listopada 2020 15:58

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość