pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 362,70 zł (+1,06%) 27-11-2020 17:03
mily66
2
Wpisów: 20
Wysłane: 20 listopada 2020 13:58:18 przy kursie: 372,20 zł
ta baza ktora zostala uklepana na 350-370 zl stanowi znakomity poziom od odejscia na 500 zl, pamietajcie ze wiele osob interesuje sie akcjami takich spolek dopiero po premierze, wczesniej nie wiedzac ze sa gdzies notowane. uklad jest bardzo dobry dla dlugiej strony rynku.

karolzzr
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 57
Wysłane: 20 listopada 2020 20:37:01 przy kursie: 372,20 zł
Moderator:
To nie jest właściwe miejsce na tego typu wpisy, zapraszam do działu Indywidualne Kroniki Giełdowe
Edytowany: 20 listopada 2020 20:43

lesgs
lesgs PREMIUM
3
Wpisów: 808
Wysłane: 21 listopada 2020 08:55:01 przy kursie: 372,20 zł
@sasky

Nikt nigdy nie miał jakichkolwiek wątpliwości, że gra się przyjmie. Tu chodzi o co innego - o trwałe umiejscowienie się gry w branży, co daje paliwo do dalszego rozwoju i zysków z dodatkowych produkcji, gadżetów, itp.

Tu mam wątpliwości, bo recenzje nie do końca są jasne w tej materii. Pisze się, że gra jest raczej szczytowym osiągnięciem tej formy gry, jaką znamy, że stworzony świat jest zupełny, obszerny, zróżnicowany. To oczywiście dobrze, ale dla mnie brak jest tego jednego, ostatniego szlifu - oryginalności, która przyciągnie graczy i pozwoli im zostać w świecie gry na dłużej.

Zyski będą, nawet spore. Gra szybko się zwróci. Recenzje jednak nie przekonały mnie o jej trwałym miejscu w branży, takim na jakie niewątpliwie zasłużył sobie Wiedźmin. Dlatego też uważam, że obecne poziomy cenowe CDR może i wystrzelą do góry, jak jakaś szczepionka na COVID, ale w miarę szybko wrócą do poziomu wyjściowego.

To co mógłby zmienić nastawienie do CDR to w końcu określenie polityki podziału zysków z gry dla akcjonariuszy. Przy obecnych stopach procentowych nawet 2-3 procent dywidendy oraz program jej regularnego wypłacania mogłyby coś zmienić. W przeciwnym przypadku mówimy tylko o spekulacji - vide np. Amazon.

mswoboda
mswoboda PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 6
Wysłane: 21 listopada 2020 10:05:52 przy kursie: 372,20 zł
@lesgs W punkt! Dzięki za tę opinię. Zgadzam się w pełnej rozciągłości.

Rejerf
2
Wpisów: 22
Wysłane: 21 listopada 2020 10:29:26 przy kursie: 372,20 zł
@lesgs

Zachęcam cię do przemyślenia tego, co napisałeś.

Moim zdaniem powielasz błędne założenia inwestora, który nie jest graczem lub nie rozumie/nie zna do końca tego rynku.

To gracze, nabywcy gry określą czy tytuł przejdzie do historii gier, nie recenzenci. (btw. wolumen sprzedaży to też osobna sprawa i nie będzie świadczył o trwałym miejscu w branży). To oni stwierdzą (lub nie), że tytuł jest wybitny i zasługuje na swoje miejsce na piedestale. Swoim zainteresowaniem, udziałem w społeczności, opiniami, liczbą memów stworzonych na podstawie gry gracze dadzą świadectwo oryginalności, ciekawości i kultowości tego produktu. Ta ewaluacja i wnioski wystąpią dopiero po premierze.

To, że tytuł może nie dorównać Wiedźminowi 3 w tych kategoriach nie oznacza, że CDPR zaniecha eksploatacji IP i gwarantuję, że nie jeden produkt elektroniczny i fizyczny będzie sprzedawany, a spółka zarobi. Pytanie tylko, ile.

Masz wątpliwości po recenzjach osób, które grały 15-16 godzin w tytuł nieukończony jeszcze (z błędami). W tych recenzjach ciągle przewija się opinia, że treści w grze jest cała masa, a autorzy zdążyli jedynie liznąć temat. Tym samym nikt dzisiaj nie jest w stanie wydać ci takiego świadectwa, jakiego oczekujesz.

Podział zysków to całkowicie osobna sprawa. Pewnie masz rację.
Edytowany: 21 listopada 2020 10:31

tgolik
1
Wpisów: 80
Wysłane: 21 listopada 2020 12:38:04 przy kursie: 372,20 zł
lesgs napisał(a):
@sasky

...
To co mógłby zmienić nastawienie do CDR to w końcu określenie polityki podziału zysków z gry dla akcjonariuszy. Przy obecnych stopach procentowych nawet 2-3 procent dywidendy oraz program jej regularnego wypłacania mogłyby coś zmienić. W przeciwnym przypadku mówimy tylko o spekulacji - vide np. Amazon.

Myślę, że 2-3 procent dywidendy jest nierealne. Mnie, jako 10-letniego akcjonariusza, zadowoliłoby 1-1,5%. Resztę niech przeznaczą na ostateczne stworzenie zespołów do 2 gier AAA równocześnie i na dofinansowanie GOGa, żeby trochę szybciej wprowadzał do oferty głośne tytuły.

Glitch Mob
Glitch Mob PREMIUM
7
Wysłane: 21 listopada 2020 13:02:07 przy kursie: 372,20 zł
Przecież zarząd w call'u jakiś miesiąć temu powiedział, że ponad 90% zysków z 2020 pójdzie na dywidende, czyli ponad 2% przy dzisiejszej cenie.

Tak czy owak, tu nie jest gra o dywidende, tylko przede wszystkim o to czy:
- czy CP77 Online powtórzy sukces GTA5 Online
- będą w stanie produkować 2 gry równolegle po 2020 (a była mowa w ktorymś z wywiadów o kolejnych tytułach i światach)
- czy W4 zarobi znacznie więcej niż CP77 (w call'u była mowa, że odstęp między grami bedzie mniejszy niż dotychczas - można się domyślać, że chodzi o 3 lata)
- jak będzie wygląda wersja wiedzmina online (czy będzie to MMO)
- czy wypalą poboczne projekty typu Monster Slayer, rozwój GOG, merchandising, Gwint, serial/film o CP (CDPR ma wszystkie prawa do CP).

Obecnie jest chwilowe przegłosowywanie się byków i niedźwiedzi, wiele osób wychodzi ze względu na swój horyzont inwestycyjny (trzymali do premiery CP77), a wiele osób boi się ryzyka niewypału CP77 ze wzgłędów technicznych (ciągłe zgłaszane bugi) oraz politycznych (wpływ środowisk LGBT - z tego względu The Last of Us 2 miało 2/10 na metacritic od graczy po 2 dniach od premiery i z tego też powodu sam nie zakupiłem tej gry mimo że długo na nią czekałem).

goral09mat
2
Wpisów: 49
Wysłane: 21 listopada 2020 15:30:17 przy kursie: 372,20 zł
Nie kupiłeś gry bo pewna grupa ludzi się zmówiła, żeby wystawiać niskie oceny? Dziwne…

tgolik
1
Wpisów: 80
Wysłane: 21 listopada 2020 18:00:02 przy kursie: 372,20 zł
Glitch Mob napisał(a):

.... oraz politycznych (wpływ środowisk LGBT - z tego względu The Last of Us 2 miało 2/10 na metacritic od graczy po 2 dniach od premiery i z tego też powodu sam nie zakupiłem tej gry mimo że długo na nią czekałem).

Serio, nie kupiłeś gry bo inaczej widzisz rzeczywistość niż twórcy?
Możesz być spokojny. Przytłaczająca, cicha większość graczy jest tolerancyjna i uwielbia podejmowanie trudnych tematów w utworach. Woli też gdy bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, którym, tak jak Joelowi, mogą się przydarzyć rzeczy nieoczekiwane.

Skimixa
Skimixa PREMIUM
8
Wpisów: 221
Wysłane: 21 listopada 2020 18:33:53 przy kursie: 372,20 zł
Ja powtarzam do znudzenia , że najważniejsza jest grywalność . Jeśli będzie się dobrze grało to ani bugi ani słabsza grafika ( choć jest oszałamiająca) ani trudności z opanowaniem walki nie obniżą sprzedaży.
Nuda jak obecnie jest na rynku to idealny moment na CP.
I tak jak W3 pomimo błędów w otwartym świecie się doskonale sprzedawał tak będzie z CP i za to trzymam kciuki . A multi to może być wiśnia , a wisienka na torcie :)

rybeusz
4
Wpisów: 194
Wysłane: 21 listopada 2020 19:58:07 przy kursie: 372,20 zł
lesgs napisał(a):
@sasky

Nikt nigdy nie miał jakichkolwiek wątpliwości, że gra się przyjmie. Tu chodzi o co innego - o trwałe umiejscowienie się gry w branży, co daje paliwo do dalszego rozwoju i zysków z dodatkowych produkcji, gadżetów, itp.

Tu mam wątpliwości, bo recenzje nie do końca są jasne w tej materii. Pisze się, że gra jest raczej szczytowym osiągnięciem tej formy gry, jaką znamy, że stworzony świat jest zupełny, obszerny, zróżnicowany. To oczywiście dobrze, ale dla mnie brak jest tego jednego, ostatniego szlifu - oryginalności, która przyciągnie graczy i pozwoli im zostać w świecie gry na dłużej.

Zyski będą, nawet spore. Gra szybko się zwróci. Recenzje jednak nie przekonały mnie o jej trwałym miejscu w branży, takim na jakie niewątpliwie zasłużył sobie Wiedźmin. Dlatego też uważam, że obecne poziomy cenowe CDR może i wystrzelą do góry, jak jakaś szczepionka na COVID, ale w miarę szybko wrócą do poziomu wyjściowego.

Nie znam innej polskiej firmy (nie tylko z gamedevu, ale jakiejkolwiek branży), która tak sprawnie zagospodarowałaby kwestię sprzedaży IP.

Jeśli za partnerów licencyjnych masz takie firmy jak
Addidas

kliknij, aby powiększyć

Coca Cola / Sprite (a w innych częściach świata Rockstar)

kliknij, aby powiększyć

Porsche

czy Samsung

kliknij, aby powiększyć

to jest to absolutna ekstraklasa światowa, a wszystko to jeszcze zanim gra oficjalnie ujrzała światło dzienne. To pokazuje, jaki gra ma potencjał do dalszego rozwoju i monetyzacji - więc w tej kwestii wydaje mi się, że nie doceniasz możliwości, jakie daje ten projekt.

W kwestii samej gry miałem podobne odczucia, dodatkowo bałem się tego, że gra będzie zbyt mocno skierowana w stronę fanów gier akcji (względem elementów rozwoju postaci / RPG), przekonał mnie ostatni trailer sprzed kilku dni oraz recenzje dziennikarzy specjalizujących się w RPG'ach, którzy chwalą odpowiednie wyważenie elementów rozgrywki.
Poza tym już dawno nie było takiej posuchy na rynku, więc gracze powinni tłumnie ruszyć z portfelami.

Glitch Mob
Glitch Mob PREMIUM
7
Wysłane: 21 listopada 2020 20:19:03 przy kursie: 372,20 zł
goral09mat napisał(a):
Nie kupiłeś gry bo pewna grupa ludzi się zmówiła, żeby wystawiać niskie oceny? Dziwne…

Dla Ciebie dziwne, a dla mnie patrzenie na średnie oceny w IMDB albo metacritic od userów zwykle się sprawdza. Nie chce tracić czasu na średniaki, nie mówiąc o ocenach poniżej 5/10. Czasem robie wyjątki jak ktoś ze znajomych mi coś poleci, ale zwykle potem żałuje.

Co do samego TLOU2, to byłem wielkim fanem jedynki. Przeszedłem dwa razy całość. Jednak po zobaczeniu recenzji na Skill Up na youtube, a potem kilku spoilerów, okazało się, że przez całą grę musiałbym grać kobietą która wyrosła na lesbijke (nie przepadam za towarzystwem ludzi odmiennej orientacji), na przemian z umięśnioną kobietą (nie lubie umięśnionych kobiet), która zabiła Joela (moją ulubioną postacią z gry). Jak więc łatwo się domyślić, że gra byłaby dla mnie katorgą.
Z tego samego powodu nie kupie CP77, póki nie zobacze pierwszych recenzji. Obrazki kobiet z penisami, które widziałem w którymś z NCW mnie brzydzą. Pozostała też złość po przesunięciu premiery o 3 tygodnie po tym jak obiecywali, że nie będą tego robić.

Tak czy owak, to tylko moja opinia jako gracza, która nie ma żadnego znaczenia w przełożeniu na sprzedaż CP77. Tak samo nie podobaja mi się z wyglądu auta Tesli a jednak akcje zrobiły x10 w rok.

Staram się też by moja osobista opinia nt. produktów spółek nie wpływała na decyzje inwestycyjne. Jeśli zdecydowana większość graczy pokocha produkt, to wystarczy by zapewnić CDPR dalszy dynamiczny wzrost.

mackopl
mackopl PREMIUM
28
Wpisów: 1 006
Wysłane: 21 listopada 2020 21:22:40 przy kursie: 372,20 zł
tgolik napisał(a):
Glitch Mob napisał(a):

.... oraz politycznych (wpływ środowisk LGBT - z tego względu The Last of Us 2 miało 2/10 na metacritic od graczy po 2 dniach od premiery i z tego też powodu sam nie zakupiłem tej gry mimo że długo na nią czekałem).

Serio, nie kupiłeś gry bo inaczej widzisz rzeczywistość niż twórcy?
Możesz być spokojny. Przytłaczająca, cicha większość graczy jest tolerancyjna i uwielbia podejmowanie trudnych tematów w utworach. Woli też gdy bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, którym, tak jak Joelowi, mogą się przydarzyć rzeczy nieoczekiwane.

To chyba naturalne, że nie wspiera się środowisk politycznych, które uważa się za szkodliwe. Do CP są duże oczekiwania już w obecnej wycenie, zobaczymy czy je spełni? Premiera jest przekładana, a błędy cały czas występują w grze. Napięcie i nerwowość będzie rosło.
Edytowany: 21 listopada 2020 21:23

balrog
1
Wpisów: 3
Wysłane: 22 listopada 2020 00:38:49 przy kursie: 372,20 zł
Mnie szczerze dziwią ostatnie tutaj wypowiedzi o dywidendzie i o Wiedźminie 3.
Dywidenda? 1,5, 2 czy nawet (raczej nierealne) 3%? Naprawdę, ktoś z Was będzie podejmował decyzję o kupnie akcji tego typu spółki z powodu dywidendy?
Porównania do Wiedźmina 3? Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ta gra przebije W3 pod wieloma względami (swoją drogą, grę którą uwielbiam), a już na pewno pod względem rozmachu i sprzedaży. Gdyby nie przebiła, to byłaby katastrofa na kursie. Tu gra nie idzie o przebicie W3, który w 6 tygodni od premiery wraz z preorderami sprzedał się w 6 mln sztuk, tutaj celem minimum jest dorównanie sprzedaży RDR2 na same konsole, a im bliżej jej będzie do wyniku sprzedaży GTA V, tym lepiej.

Piotrek_87
0
Wpisów: 18
Wysłane: 22 listopada 2020 23:30:16 przy kursie: 372,20 zł
Jeśli chodzi o bugi w grze to nie jest to nic strasznego jeśli gra będzie wciągająca, gra 5 ma bardzo dużo drobnych błędów a sprzedaje się cały czas, jak ktoś wcześniej napisał najważniejsza jest grywał ość, to samo tyczy się innych rodzajów gier np jadąc samochodem w grze 300/kmh patrzymy na to jak wyglądają npdrzewa czy inne elementy otoczenia?

Maupa_w_niebieskim
21
Wpisów: 898
Wysłane: 23 listopada 2020 11:28:49 przy kursie: 372,60 zł
A tymczasem, wyciek? Nie wyciek?
polygamia.pl/cyberpunk-2077-za...
Najbardziej wyczekiwana gra w rękach graczy? Na to wygląda. Ktoś wrzucił do internetu 20-minutowy zapis rozgrywki z "Cyberpunk 2077" i zdjęcia płyt.
I skandal w Amazonie (na szczęście nie u nas). Zamawiasz Playstation5 żeby sobie w wyczekiwanego Cyberpunka pograć a dostajesz kaszę bulgur lub kocią karmę.
www.telepolis.pl/tech/sprzet/p...

jwk
7
Wpisów: 48
Wysłane: 23 listopada 2020 16:53:43 przy kursie: 372,60 zł
Wyciek, wyciek. Jakby ktoś był ciekawy, to tutaj jest link do gameplaya (ostrzegam, że strona wyrzuca reklamy, więc najlepiej klikać dopiero po włączeniu adblocka):

streamtape.xyz/v/xPY4qzQMZmfqdd/weih.mp4

(jakbym złamał tym linkiem jakieś zasady forum, to bardzo proszę o jego usunięcie)

GRAF78
24
Wpisów: 1 145
Wysłane: 23 listopada 2020 17:33:25 przy kursie: 372,60 zł
Dziwna sesja, po wycieku jeszcze przed oficjalną informacja zjazd kursu z 389 na 372Think

Piotrek_87
0
Wpisów: 18
Wysłane: 23 listopada 2020 18:52:17 przy kursie: 372,60 zł
Myślę że takie korekty a do premiery będą z małym plusem na zakończenie a im więcej informacji opinii pozytywnych po premierze to będą solidne wzrosty

NeVeS
1
Wpisów: 3
Wysłane: 23 listopada 2020 19:29:48 przy kursie: 372,60 zł
Rano była informacja o kolejnej szczepionce, po każdej takiej informacji ostatnio były tapniecia spółek it. Aczkolwiek z każdą kolejną informacją są już te wachania coraz mniejsze.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, tgolik