pixelg
IKZE Sułtana Biedy - Indywidualne kroniki giełdowe - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

IKZE Sułtana Biedy

poorsultan
1
Wpisów: 11
Wysłane: 15 listopada 2020 11:05:55
Witam,
od ok. roku przeglądam i czytam forum, ostatnio trochę się działo w dziale z kronikami i czytając wątek o portfelu dywidendowym z przeznaczeniem na emeryturę postanowiłem wrzucić swój wątek i opisać.

Wstęp
Konto maklerskie posiadam w DM BOŚ. Jest to konto IKZE, które założyłem w ostatnich dniach grudnia 2019 i wpłaciłem cały dostępny limit na rok 2019. Zakładam, że kwota którą można wpłacać na IKZE będzie rosła z roku na roku i zawsze będę jak wpłacał w całości. Skoro IKZE to ma mi to zarabiać na emeryturę i nie mam zamiaru wypłacać tego do emerytury - także mam przed sobą 30 - 35 lat oszczędzania (zakładam, że wiek emerytalny zostanie podniesiony co najmniej raz).

Historia
Skoro założyłem konto prawie rok temu to przecież musiałem coś tam już handlować. Teraz opiszę transakcje, które przeprowadziłem.

2019-12-28 zakupiłem 16 sztuk ETF-u Lyxora na ETFSP500 po cenie 126PLN. Podoba mi się idea ETFów i pewnie w ramach tego portfela co jakiś czas będą się pojawiały transakcje na tego typu instrumentach. Czemu ten ETF: nie chciałem się ograniczać do GPW. Jest to znacznie tańsza opcja ekspozycji na giełdę amerykańską niż kupno konkretnych akcji w BOŚ. Prowizja 5,04PLN (0,25%)

2020-01-02 zakupiłem CD Projekt, 5 sztuk, 287PLN, prowizja 5.45PLN (0,38%). Okreś bożonarodzeniowy, obejrzałem sezon Wiedźmina, wszyscy o CDR mówili, rosło jak szalone. No to postanowiłem wskoczyć do tego pociągu. Raczej nie żałuję, chciałbym dokupić więcej akcji, wierzę, że CDR będzie parł do przodu. Ale ... Minusem dla mnie tutaj jest brak dywidend.

2020-01-08 zakupiłem kolejny ETF BETAM40TR, 16 sztuk po 56,18PLN, prowizja 5,00PLN (0,56%). Wierzyłem, że średnie spółki będą stabilnie rosły w 2020 roku, ale no cóż ...

2020-01-19 zakupiłem Lotos, 12 sztuk za 85,70PLN, prowizja 5,00PLN (0,49%). Lotos dla mnie firma lokalna, widzę rafinerię od siebie z okna. Local bias. Zakupiłem po przeczytaniu rekomentacji BOŚ. Więcej napiszę o Lotosie dalej.

2020-02-24 zakupiłem 8 sztuk ETFSP500, 133,50PLN, prowizja 5,00PLN (0,47%). Po dwóch miesiącach widzę, że ETF na SP500 rośnie to dokupiłem więcej. W mediach coś mówili o Sars-COV-2, ale to było gdzieś na zadupiu Chin itp. Miesiąc później wszystko miało się zmienić ...

2020-03-12 zakupiłem 60 sztuk IFI Ifirma po 3,10PLN, prowizja 5,00PLN, (2,69%!!!). iFirmę obserwowałem już od jakiegoś czasu, czytałem czym się firma zajmuje, jak działa, jak zarabia, wypłaca dywidendę kwartalnie (to mi się bardzo podoba). Po ETFach i strzałach CDR i LTS tutaj dużo więcej wiedziałem/czytalem przed zakupem. Z tym zakupem się spieszyłem by załapać się na dywidendę. Tutaj nauczyłem się jaka jest różnica między nabyciem praw, a wypłatą dywidendy, i kiedy trzeba kupić akcje by nabyć prawa. Frycowe. ;) Dodatkowo cena była właśnie po spadkach covidowych.

2020-04-21 zakupiłem iFirmę 190sztuk po 3,30PLN, prowizja 5,00PLN(0,80%). iFirma mi się podoba, wiele usług przeniesie się z offline do online COVID tylko do przyspieszy.

2020-06-16 zakupiłem Torpol 38 sztuk po 11,35PLN, prowizja 5,00PLN(1,16%). Widzę wyniki CDR, LTS i IFI. Już widzę, że jeden z nich to wtopa. Podobnie jak z iFirmą tutaj sporo poczytałem, sprawdziłem czym firma się dokładnie zajmuje, sprawozdanie ostatnie. Dodatkowo wokół siebie widzę sporo robót na torach. No i akurat Torpol zapowiedział sporą dywidendę za 2019.

2020-06-16 zakupiłem DataWalk 5 sztuk po 108,50PLN, prowizja 5,00PLN (0,92%). Na spółkę trafiłem oglądając jakiś film na YouTube, nie mam zamiaru tego ukrywać. Poczytałem co DataWalk robi, jako osobie związanej z oprogramowaniem ich produkt mi zaimponował. Dodatkowo już na forum pisało się o podpisywaniu nowych umów i prestiżowymi klientami.

2020-07-21 sprzedałem Lotos, 12 sztuk (wszystko) po 57,94PLN, prowizja 5,00 (0,72%). Pół żartem, pół serio to była najlepsza decyzja jaką podjąłem w tym roku. Akurat to było po tym chwilowym skoku ceny po ogłoszeniu, że jednak Orlem kupi Lotos. Patrząc na to gdzie teraz jest Lotos idealny moment na cięcie strat. Nie wierzę nikomu jak mówi o budowaniu Orlenu jako petrochemicznego giganta zdolnego konkurować globalnie (kupno Ruchu, teraz plotkuje się o Polskapresse). Po doświadczeniach z Lotosem jakoś krzywo patrzę na WIG20 i spółki z udziałem Skarbu Państwa.

2020-07-22 kupiłem iFirme, 90 sztuk po 4,18PLN, prowizja 5,00PLN (1,33%). Po 3 miesiącach IFI już mocno odbiła, dostałem pierwszą, symboliczną dywidendę. Kupuję dalej.

2020-07-22 kupiłem Torpol, 22 sztuk po 15,20PLN, prowizja 5,00PLN (1,50%). Trochę się zagrzałem tym jak ładnie rósł ten walor od ostatniego zakupu plus dywidenda działała na wyobraźnię. Kupiłem na szczycie, potem Torpol był wyceniany niżej.

2020-10-13 kupiłem iFirmę, 100sztuk 4,39PLN (tak około), prowizja 5,00PLN. Dalej systematycznie zwiększam pozycję na IFI. Cena około bo płynność jest tak mała tutaj, że zlecenie kupna 100akcji było realizowane w więcej niż jednej transakcji.

Co dalej?
W tej chwili porfel jest podzielony między ETF (44%) i akcje (56%). Pewnie będę starał się utrzymać taką proporcje 40-60. Czy będę szukał innych ETF niż te notowane na GPW? Na pewno. Przeszkodą mogą się okazać tutaj prowizje. Jeśli dobrze pamiętam min. w BOS to 30PLN. Zatem musiałbym zakupić duży pakiet (patrząc na wielkość portfela) by to miało sens.

Spółki, których nie posiadam, a którym się przyglądam/przyglądałem:
- KSW. Kruszwica geograficznie leży blisko mego rodzinnego miasta. Wypłaca dywidendę od lat (+). Cena się nie zmiania - ani nie maleje (+), ani nie rośnie znacząco (-).
- BUD. Budownictwo wg. mnie będzie miało się dobrze. Spółka również wypłaca dywidendę
- PBX. Pekabex jak wyżej Budimex.
- R22. Spółka bliższa branży w której pracuje. Rozwija się,rośnie, wypłaca dywidendę
- ENT. EnterAir. To już dokładnie branża w której siedzę na codzień. Branża lotnicza to nie temat na teraz, może druga połowa 2021 roku.

Spółki, które posiadam:
- CDR. Wierzę w Cyberpunka i to, że CDR będzie w stanie wyciskać z tej gry pieniądze przez kilka lat. Fajnie byłoby zwiększyć ilość posiadanych akcji CDR, ale bez spinki
- IFI. Tutaj chciałbym budować pozycję dalej. W tej chwili mam 440 akcji
- TOR. Raczej chciałbym z nimi pozostać dłużej, w tej chwili cena kręci się w okolicach 10 złotych. Kupno teraz byłoby niezłym uśrednieniem ceny w dół.
- DAT. Posiadam jestem na plus, nie ma powodu by sprzedać. Ale czy dokupię to też nie jestem pewien.

Czego się nauczyłem
- trzymaj się z daleka od Skarbu Państwa. W tej chwili nie widzę sensu angażowania się w takie spółki, gdzie decyzje polityczne bywają ważniejsze od ekonomicznych.
- prowizje są wyższe niż zakładałem na początku. Gdybym chciał kupować z normalną prowizją (0,25%, 0,38%) to są ta zakupy za ok. 1300/2000 złotych. Wtedy w roku byłoby 4-5 transakcji.
- ETF na SP500 jest bardzo ok w tym momencie.

Wyniki
Najwięcej urósł DataWalk - 76%.
Tracę na Torpolu -20%, -13% jeśli policzyć wypłaconą dywidendę
Wypłacone dywidendy 109PLN, 1,18% względem wpłaconego kapitału.
Ogólnie wynik w tej chwili 8,51%. Nie jest źle, ale gdzieś w letnich miesiącach gdy CDR szybował pod sufitem, DAT latał ponad 200 i TOR nie był tak przeceniony to było nawet lepiej.

To by było na tyle na teraz. W tym roku myślę, że jeszcze dwie lub trzy transakcje zrobię.
Edytowany: 15 listopada 2020 11:08

piotramg
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 25
Wysłane: 15 listopada 2020 12:07:07
Fajny wpis! Dzięki! Będę obserwował wątek.

Powodzenia!

flesz
flesz PREMIUM
14
Wpisów: 1 581
Wysłane: 15 listopada 2020 12:32:30
Fajny portfel, będę śledził
Czy nie za duża ekspozycja na budowlankę (BUD, TOR) ??
Pracuję w firmie budowlanej i odczuwamy już spadek koniunktury - brak nowych zleceń a jak są przetargi to konkurencja 5x to co przed rokiem. Tyle że my głównie deweloperka (generalny wykonawca).
Mniejsze firmy (podwykonawcy) też sygnalizują, że zleceń na 2021 dramatycznie mniej.

piotramg
1
Wpisów: 25
Wysłane: 15 listopada 2020 12:49:41
Flesz, a jak Twoje inwestycje? Ostatnio cisza w wątku :).

poorsultan
1
Wysłane: 16 listopada 2020 18:44:35
flesz napisał(a):

Czy nie za duża ekspozycja na budowlankę (BUD, TOR) ??

Akcje Torpolu to w tej chwili ok 6.5% mojego portfela, o Budimeksie i Pekabeksie dopiero myślę. Mam te spółki na radarze.
Dla porównania okołoinformatycne spółki (CDR, DAT, IFI) to ok 45% portfela. Chociaż to budownictwo wydaje mi się bardziej ryzykowne, coś w rodzaju papierka lakmusowego gospodarki. Przy podejmowaniu decyzji o BUD i PBX na pewno będę brał pod uwagę to o czym piszesz Flesz. Dzięki!

poorsultan
1
Wysłane: 24 listopada 2020 20:28:25
Dziś dokupiłem pakiecik akcji Torpolu: 50 akcji po 11,35PLN + prowizja 5PLN.
Motywacja: uśrednienie ceny z wcześniejszych zakupów. Kupowałem nawet po 15,20PLN. Po dzisiejszym zakupie średnia cena moich akcji Torpolu to 12,26PLN, 110 akcji.
Już po dzisiejszej sesji przeczytałem wypowiedź prezesa Torpolu o tym, że wyniki za 2020 rok powinny być podobne do ubiegłorocznych oraz, że chcą pozostać spółką dywidendową. Gdyby dywidenda za 2020 rok była na podobnym poziomie co ostatnio (90 groszy) to będę bardzo zadowolony.

Stan portfela na 24.11.2020: +12,47%

Premier02
0
Wpisów: 70
Wysłane: 28 listopada 2020 12:40:08
Sułtanie a czy w tej budowlance widzisz miejsce dla takich firm jak Instal Kraków czy Betomax?
Ten Instal zwłaszcza po głowie mi chodzi zdaje się że płaci dywidendy więc zastanawiam sie czy wziąc młotka i "wybić" czy jednak kupić bo Betomax mam od wiosny.

abcabc
abcabc PREMIUM
0
Wpisów: 237
Wysłane: 29 listopada 2020 18:45:22
Taka ciekawostka: Torpol należy do SP, jeśli czegoś nie pomyliłem. Może cię to zainteresować biorąc pod uwagę spojrzenie na spółki państwowe.

poorsultan
1
Wysłane: 1 grudnia 2020 17:20:19
Premier02: nie kompletnie nie intersowałem się ani Instal Kraków czy Betonmaksem.

Abcabc: Torpol do Skarbu Państwa? Kompletnie to przeoczyłem. Czy możesz wskazać źródło tej informacji? Z góry dziękuję.

Premier02
0
Wpisów: 70
Wysłane: 1 grudnia 2020 18:23:28
www.bankier.pl/gielda/notowani...

Według bankiera nie ma tam SP. Z ciekawości aż sam zajrzałem.

kolega
kolega PREMIUM
1
Wpisów: 239
Wysłane: 1 grudnia 2020 20:15:27
Towarzystwo Finansowe Silesia sp. z o.o - to jest spółka (fundusz) SP

poorsultan
1
Wysłane: 2 grudnia 2020 19:28:37
Hahaha ... no cóż. Może Torpol jest w kolejnym szeregu spółek z udziałem SP i nie przyjdzie nikomu do coś w stylu zmian prezesa co kilka miesięcy lub kupno kiosków ruchu czy innych lokalnych portali internetowych.

bankrucik
42
Wpisów: 4 241
Wysłane: 2 grudnia 2020 23:52:23
polecam założenie rachunku IKE do kompletu z IKZE, pozdrawiamwave
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

poorsultan
1
Wysłane: 15 grudnia 2020 19:36:36
Trochę się działa od czasu ostatniej aktualiacji i w moim portfelu i na giełdzie. Współny mianownik ten sam - CDR.

CD Projekt
8.12.2020 zakupiłem 2 akcje po 401PLN, po transakcji mam sumie 7 akcji zakupionych średnio po 321,06. Przy dzisiejszej wycenie CDR daje mi to wynik -6,56%. No nie tego się spodziewałem kupując akcje przed premierą. CDR jednak zostaje ze mną dalej, czekam na wyniki sprzedażowe, które chyba mają być podliczone w najbliższym czasie.

Co dalej?
1. DM BOŚ obniżył prowizję za zakupy funduszy ETF notowanych za granicą do minimum 10 złotych. Dla mnie to dobra wiadomość bo regularna prowizja (min. 30 złotych) mnie mocno odstraszała od patrzenia nawet w tę stronę. Rozejrzę się, może coś wybiorę. Jeśli nie to powiększę pozycję na ETFSP500 i/lub BETAM40TR.
2. Myślałem, że dokupię więcej akcji iFirmy IFI przed nabyciem praw do dywidendy w tym kwartale, ale kurs mocno wystrzelił do góry z krótkim czasie. Poczekam, zobaczę jak tutaj się rozwinie sytuacja. W tym roku na pewno już nie dokupię nic więcej. Jutro wypłata dywidendy. Powinno wyjść 17,60PLN. Drobne, ale jednak cieszą. :)

Standardowo na zakończenie stan portfela w momencie pisania wiadomości: 6,73%

poorsultan
1
Wysłane: 1 stycznia 2021 11:58:28
Czas na małe podsumowanie. Rok 2020 był moim pierwszym, w którym zaangażowałem się w giełdę. Sporo się nauczyłem, ale jeszcze więcej nauki przede mną. Zanim przejdę do podsumowania to może opiszę co ostatnio się działo w portfelu.

Grudniowe transakcje
Zdecydowałem się zakupić akcje R22, które obserwowałem już od jakiegoś czasu, ale nie było dość kapitału by w nie wejść. 17 grudnia zakupiłem 20 akcji za średnią cenę 34,55 zł licząc razem z prowizją DM BOŚ.

W pierwszym poście odgrażałem się trzymać z daleka od spółek z udziałem Skarbu Państwa. Co prawda okazało się, że SP pośrednio jest zaangażowany w Torpol. Sporo ostatnio się mówi o wspaniałej dywidendzie od PZU, jak to za kilka miesięcy obrzucą złotem akcjonariuszy. No to zobaczmy jak to się rozwinie. :) 29 grudnia zakupiłem 35 akcji PZU za średnią cenę 32,94 zł licząc razem z prowizją DM.
I tak zakończył się 2020 rok.

Podusmowanie
1. Nadal zastanawiam się nad zakupem ETF notowanego na zagranicznej giełdzie. Niby jest promocja teraz, ale trochę się boję, że promocja się zakończy i wtedy kupno takiego ETF przez BOŚ będzie drogie. W tej chwili ETFy (ETFSP500 i BETA40TR) w moim portfelu to 33%. Zakładałem sobie trzymanie się bliżej 40%, więc coś wypadałoby dokupić.

2. CDProjekt. Grudzień do był prawdziwy rollercoster i patrząc na cene, wiadomości wokół spółki, a forumowy temat o CDR był rozgrzany do czerwoności. Teraz dużo się mówi o pozwach sądowych, wydaje mi się, że ta spółka teraz byłaby szeroko komentowana jakby ktoś bąka puścił na open space w biurze. Czytanie wątku już sobie troche odpuściłem, raczej scroluje i wybieram po nickach osób biorących udział w dyskuji. W tej chwili CDR dla mnie to -14,44%, przez 11 miesięcy był koniem pociągowym tego portfela.

3. iFirma. Co tu się działo w grudniu ... Nie spodziewałem się takiego rajdu cenowego, na początku myślałem, że to do dywidendy, ale rosło i rosło. W pierwszym kwartale 2021 coś pewnie dokupię

4. Torpol. So far, so good.

5. DataWalk. Od września kurs się ustabilizował i leci bokiem. Informacje o sprzedaży licencji i nowych klientach nie robią już wrażenia na kursie. Może publikacja raportu coś tutaj zmieni. Akcji mam symboliczoną ilość, ale patrząc na zmianę +75%.

6. R22 i PZU. Świeża sprawa. PZU kupione zdecydowanie pod przyszłe dywidendy, R22 pod wzrost i trochę pod dywidendy.

Na dzień pisania posta stan portfela +10,21%

Obrazki

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Wszystkiego dobrego dla czytających w Nowym Roku! wave

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość