pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 356,00 zł (-2,25%) 09-04-2021 17:03
niedźwiedź
43
Wpisów: 484
Wysłane: 23 listopada 2020 20:25:40 przy kursie: 465,00 zł
Po takim infie ceny rękawiczek powinny wystrzelić w kosmos. Szaleństwem jest zamykać fabrykę rękawiczek w takim momencie.
Mercator nie sprzedaje rękawiczek Top Glove.
Wynik Mercatora może mocno zyskać na tej informacji.

pandorinium
44
Wpisów: 895
Wysłane: 23 listopada 2020 20:27:26 przy kursie: 465,00 zł
Wystarczy napisać co spółki to może odpiszą. Na bank nie wysyłają towaru do USA jak kupili coś od Top Glove. Moze do Australii, a może nie. Natomiast to nie jest jedyny producent, są inni. Na pewno zamknięcie fabryk spowoduje kolejny wzrost cen rękawic, bo ich będzie mniej, a popyt jest jeszcze większy choćby przez zbliżające się szczepienia. A czy spadnie liczba sprzedanych rekawic, bo zabraknie dostaw to tylko spółka wie i może się podzielą informacją. Według mnie ceny powinni znacząco i to bardzo znacząco wzrosnąć. Samo to już jest mega istotne dla produkcji mercatora.
Edytowany: 23 listopada 2020 20:28

goral09mat
goral09mat PREMIUM
32
Wpisów: 186
Wysłane: 23 listopada 2020 20:28:38 przy kursie: 465,00 zł
Ja jestem zaskoczony, że rząd zdecydował się na zamknięcie fabryki tak potrzebnego w dzisiejszych czasach produktu. Zamiast np wspomóc Top Glove pracownikami czy środkami. To tak jakbyśmy zamykali fabryki produkujące tlen medyczny teraz.

myster77777
8
Wpisów: 622
Wysłane: 24 listopada 2020 16:11:37 przy kursie: 455,00 zł
27 konferencja/ debata Nie wszystkim COVID straszny, czyli spółki, którym obecne otoczenie rynkowe sprzyja w rozwoju. Z udziałem Prezesa Mercatora
https://www.wallstreet.org.pl/prelegenci/dr-wieslaw-zyznowski/
Edytowany: 24 listopada 2020 16:12

micmak
26
Wpisów: 398
Wysłane: 25 listopada 2020 16:33:25 przy kursie: 434,00 zł
niedźwiedź napisał(a):
Po takim infie ceny rękawiczek powinny wystrzelić w kosmos. Szaleństwem jest zamykać fabrykę rękawiczek w takim momencie.

Dla branży nagle ograniczenie produkcji nigdy nie jest dobre... tym bardziej dla mniejszych graczy jakim jest Mercator. Speak to the hand
ujeżdżam byki ===>>

surowce, surowce rolne głupsze! ==>>>

Lu lu Lubawa ;]

Indiana92
Indiana92 PREMIUM
12
Wpisów: 26
Wysłane: 25 listopada 2020 17:05:56 przy kursie: 434,00 zł
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Jak kłopoty konkurencji mogą negatywnie wpłynąć na wyniki spółki? zatka im się skrzynka mailowa? Think

grar1
grar1 PREMIUM
5
Wpisów: 16
Wysłane: 25 listopada 2020 19:17:46 przy kursie: 434,00 zł
Coraz dziwniejsze rzeczy można tutaj przeczytać. Jak nie daj Boże Top Glove zamknie wszystkie fabryki to akcje Mercatora spadną do 200 zł. Bo przecież wtedy ludzie przestaną kupować rękawice.

orzech
55
Wpisów: 706
Wysłane: 25 listopada 2020 20:32:04 przy kursie: 434,00 zł
micmak napisał(a):
niedźwiedź napisał(a):

Dla branży nagle ograniczenie produkcji nigdy nie jest dobre... tym bardziej dla mniejszych graczy jakim jest Mercator. Speak to the hand

Hmmm chciałbym dopytać jeśli można...dlaczego to dla mniejszych graczy jakim jest przykładowy Mercator nie jest to dobre...
Nie mówię, że jest dobre bo tego nie wiem, ale jasno sugerujesz że nie jest dobre, więc dopytam dlaczego tak sądzisz?
Jaki to ma wpływy skoro produkcja jest wyprzedana na dwa lata prawie?
Zagrożenie jakie ja ewentualnie widzę to brak towaru do produkcji, ale na konferencjach zawsze o tym mówili i chyba byli o to spokojni...czy słusznie?
Zasięgnąłem też języka w samej spółce i na teraz sytuacja TG i Malezja nie mają wpływu na działalność Mercator, ceny rosną, a dystrybucja odbywa się normalnie...
Nie wiemy, ja nie wiem o ile zmniejszyła się podaż rękawic na rynku w związku z zamknięciem tych fabryk, ale sądzę że to jednak ma wpływ na ceny w SPOT...podawane są obecnie już kwoty 140-150$ za 1000sztuk, a ile to było dwa miesiące temu..chyba około 70$Think
Można zerknąć choćby tutaj:
www.rp.pl/Biznes/201129620-Bed...
Tutaj już się nie mówi o tym, że będzie drożej...mówi się wprost że będzie dużo drożej.
Już jest na pewno, możemy się póki co opierać troszkę o artykuły związane z TG gdzie też wspomniano, iż z obecnej produkcji sprzedaż idzie na poziomie 120$
Szkoda, że sam Mercator nie pokusi się o jakiś mały komunikat co i jak, fajnie jakby jednak drobni wiedzieli troszkę więcej...może jakiś wywiad się kiedyś pojawi, może tam coś bo inaczej to możemy chyba sobie tylko rozmyślaćThink

orzech
55
Wysłane: 27 listopada 2020 22:58:24 przy kursie: 491,00 zł
W sumie to tak sam do siebie nie za bardzo lubię, ale ku temu powód więc kilka słów...
Nie odniosłeś się do pytania, a dzisiaj na konferencji Wall Street troszkę odniósł się prezes Żyznowski.
Padło troszkę słów ważnych dla drobnych akcjonariuszy, ale pewnie ciekawe te dotyczące TopGlove
Wiemy już więc, że Marcator tam troszkę kupuje, ale to jeden z wielu dostawców i wcale nie największy...
Wiemy, że na chwilę obecną nie ma żadnych zagrożeń w dostawach, jeśli sytuacja nie potrwa zbyt długo to raczej ich nie będzie...co to długo?
Właśnie, zamknięcie fabryk TG może trwać kilka tygodni, a może trzy miesiące, tego dzisiaj nie wie nikt, jednak...
Cala ta zawierucha powoduje wzrost cen na rynku, a podaż zmalała, a to w konsekwencji przekłada się na wzrost cen, znaczący na każdym poziomie czy to produkcji, dystrybucji czy spotThink czy więc Mercator może na tym tracić?
Szczepionka jak już będzie i ruszy to raczej spowoduje dalszy wzrost cen, gdyż popyt znacząco się zwiększy...hmmm
Sporo tam zostało powiedziane, skup jeszcze prawdopodobnie nie ruszył, a od poniedziałku spółka oficjalnie melduje się w indeksie MSCI...
Jak to wpłynie na zachowanie kursu nie wiem, ale ma nadzieję że go troszkę ustabilizuje...
Po dzisiaj wiem w sumie co wiedziałem wcześniej, jednak zostałem utwierdzony w przekonaniu, że jak na wyrku ciepło i miękko to można jeszcze troszkę poleżakować, co miałem zamiar uczynić i uczynięwave
Czas zweryfikuje decyzje, jednak na dzisiaj sądzę, że to już ne tylko rok 2020 był tym jedynym i szalonym, widoki na kolejny wydają się być dla spółki bardzo dobreBoo hoo!
W styczniu i marcu wygasają dwa największe kontrakty,oj będzie się chyba jednak działo...
Edytowany: 27 listopada 2020 23:02

Gdynjanek48
Gdynjanek48 PREMIUM
0
Wpisów: 5
Wysłane: 29 listopada 2020 11:30:10 przy kursie: 491,00 zł
W temacie sytuacji w Tajlandii, mam tam córkę która mieszka i pracuje w Bangkoku. Prawie nie ma obostrzeń covidowych, Na weekendy wyjeżdżają do do hoteli i na nurkowanie, ze znajomymi chodzą na wieczorne spotkania w knajpkach. Restrykcje dotyczą tylko przyjeżdżających z zewnątrz. Pozdrawiam wszystkich

orzech
55
Wysłane: 30 listopada 2020 17:31:14 przy kursie: 510,00 zł
oby tak pozostało, może tak już niebawem i u nas, OBY;)
A na Merctaor dzisiaj ciekawa sesja, od jutra oficjalnie w MSCI i pewnie to miało wpływ na fixing..hmm
Całe sesja to obrót 80tys akcji, a na fixie w kilka minut rozdysponowano 60tyś za 30mln polskichThink
Takich zleceń jak już tutaj troszkę jestem nigdy jeszcze nie widziałem...
Nie pamiętam, ale chyba jeszcze nigdy nie miałem w portfelu spółki która akurat wchodziła do tego indeksu, więc może ktoś mądrzejszy napisze czy to norma i tak to bywa?
Byłbym wdzięcznythumbright

mrk
17
Wpisów: 1 945
Wysłane: 30 listopada 2020 18:02:29 przy kursie: 510,00 zł
Tak, z niedawnych przykładów możesz zobaczyć co się działo na Allegro na sesji 23 października - największy obrót nie licząc sesji debiutu. Sesję później było wejście do MSCI. Fundusze indeksowe kupują na fixie bez względu na poziom cenowy :).

orzech
55
Wysłane: 30 listopada 2020 20:54:18 przy kursie: 510,00 zł
No tak dziękuję, ale jak to w takim razie jest, że na fixie po obu stronach arkusza spotyka się taka liczba akcjiThink
No bo że fundusze się równoważą to ok, ale ktoś im ot tak oddaje taką ilość jak z całej sesji prawie....?nie to żebym miał z tego powodu ból głowy, ale to dla mnie jakaś tam nowość)
Ciekawe w takim razie co jutro i dalej....dzisiaj został spory pakiet niezaspokojony zakupami na K w cenie zamknięcia, idąc Twoim tropem jakiś fundusz nie zdążył z zakupamiThink

tomcio46
37
Wpisów: 545
Wysłane: 30 listopada 2020 22:34:32 przy kursie: 510,00 zł
Oni zebrali całą podaż do 510 a kurs przed fixami poleciał poniżej 500 to trochę tych zleceń się poustawialo. Ważne że papier zebrany i raczej szybko nie pójdzie w rynek jak brały fundy indeksowe.

bankrucik
48
Wpisów: 4 290
Wysłane: 30 listopada 2020 23:17:41 przy kursie: 510,00 zł
#Mercator jak pisałem i już stało się. i dalej twierdzę, że to nie koniec.. kwarantanna w Top Glove przedłużona o kolejne 2 tygodnie do 14.12, czyli już miesiąc główny producent świata ma wstrzymaną produkcję w dużej części.sporo zarażonych, bo 3,406 z 5,806 dotąd przebadanych.

www.theedgemarkets.com/article...
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

orzech
55
Wysłane: 30 listopada 2020 23:38:14 przy kursie: 510,00 zł
O tym pisałem już wcześniej, sytuacja w Malezji jest rozwojwa...przerwa w produkcji TopGlove może potrwać trzy tygodnie, a może trzy miesiące, braki będą więc znaczące...co to może oznaczać dla Mercatora, który jest jednak w pierwszej kolejności producentem...?
Myślę, że to już odbije się w wynikach nie tylko za IV kwartał, ale też kolejne będą gorąceThink
Edytowany: 30 listopada 2020 23:40

Gdynjanek48
Gdynjanek48 PREMIUM
0
Wpisów: 5
Wysłane: 1 grudnia 2020 06:51:48 przy kursie: 510,00 zł
Tajlandia bardzo wcześnie zamknęła granice. Każdy przyjeżdżający z zagranicy obowiązkowo 2 tygodnie kwarantanny w dedykowanych hotelach / ośrodkach gdzie nosiciele są natychmiast identyfikowani. Myślę że dla Mercatora sytuacja pod pełną kontrolą.

Szutnik
84
Wpisów: 1 784
Wysłane: 7 grudnia 2020 18:23:47 przy kursie: 460,00 zł
Chyba ostatni raz analizowałem coś na zamówienie na priv, wolę pokazywać coś, co sam uznam za ciekawe – idzie mi to wtedy zdecydowanie szybciej. Ale jak już obiecałem, to…. crybaby

To nie było łatwe zadanie z oczywistego powodu: jeśli papier urósł od swego dna o 15 519% w stratosferyczne rejony, w których nigdy dotąd nie był, to napisanie o nim czegoś z sensem jest trudne. Gdy lekkomyślnie się zgadzałem, nie sądziłem, że czeka mnie aż tyle pracy. Tę pracę niespecjalnie tu może widać, ale samo tylko sprawdzenie wielu relacji czasowych między ekstremami to było kilka godzin roboty.
Dość użalania się nad sobą Angel , do rzeczy.

Niby 6 lat notowań, ale z prostych technik AT niewiele da się tu wyciągnąć. Zacznijmy od nich, idąc potem ku rzeczom nieco trudniejszym:
1) Cena opuściła kanał wzrostowy, co jest pełnym potwierdzeniem zakończenia szybkiej fazy ruchu w górę. Ruch w górę był tak silny, że w jego trakcie żadna korekta, która nastąpiła po dołku z marca br. (strzałka w górę) nie zeszła do dolnej linii kanału. Potwierdzenie, że to jednak był kanał cenowy, uzyskaliśmy dopiero po jego opuszczeniu, gdy malutka biała świeca w formie szpulkowej spadającej gwiazdy dotknęła dolnej czerwonej linii od spodu (tzw. układ „Kiss&goodbye” - kurs wraca od spodu do przełamanej linii, i potem od niej odchodzi w dół) i kurs od niej mocno odpadł na następnej sesji

kliknij, aby powiększyć

2) Ciężko było znaleźć jakiekolwiek linie trendu, łączące październikowy szczyt z wcześniejszymi ekstremami. Wyskoczyło w zasadzie tylko to i nie jestem tym zachwycony – słabiutki układ:

kliknij, aby powiększyć

3) Tygodniowy RSI(14) typowy dla bardzo silnych wzrostów. Faza największej siły ruchu zakończona lipcowym szczytem na poziomie 400 PLN dała RSI = 95 pkt!!!. Przy takim poziomie RSI było jasne, że kolejny ruch w górę musi wyprodukować dywergencję, bo powtórzenie takiej siły ruchu było prawie niemożliwe. I dywergencja oczywiście powstała: nowy, październikowy szczyt ceny nie został potwierdzony przez nowy szczyt RSI, co pokazałem dodatkowo zieloną i czerwoną linią

kliknij, aby powiększyć

4) Niemal identyczna sytuacja z dywergencją na RSI(14) z układem dziennym

kliknij, aby powiększyć

5) Taka ciekawostka: na dziennym RSI(14) widać dość wyraźnie linie trendu, kreślone przez dołki oscylatora. Kto chciałby sprzedawać przełamanie w dół zielonej linii trendu wzrostowego na RSI, popełniłby błąd przedwczesnego wyjścia z pozycji. W tym układzie najsensowniej było zaczekać na dywergencję RSI po szczytach, co pokazałem wyżej. W tej chwili zachowanie trendu na dziennym RSI potwierdza niezbyt silny trend spadkowy (czerwona linia po dołkach oscylatora)

kliknij, aby powiększyć

6) Teraz pokażę coś, w co wielu może nie uwierzyć, ale zapewniam, że choć jest to dziwne i trudne do zaakceptowania, to naprawdę działa. 4 lata, podczas których mnie tu na SW nie było, spędziłem m.in. na podniesieniu analizy czasu na wyższy poziom. To jedna z tych nowych rzeczy z tego okresu, tzw. wibracje Kairos. Proszę zauważyć, że między szczytem ze stycznia 2017 na poziomie 21,925 PLN (opisanym błędnie na wykresie jako 21,6) a szczytem z października 2020 minęło 193 tygodnie i ostatnie 2 cyfry tej wartości rymują się dokładnie z 2 cyframi po przecinku w historycznym minimum kursu MRC (4,93 PLN). To nie jest przypadek! To jest wibracja Kairos w układzie triangulacyjnym. Jest tu kilka innych układów, również wskazujących na październikowy szczyt, ale tu już musiałbym zrobić dłuższy wykład, więc zdecydowałem się tego nie pokazywać.

kliknij, aby powiększyć

Fajne, ale jak to wszystko razem zinterpretować? Silna fala trendu wzrostowego, który zaczęła się dnem na poziomie 5,17 PLN z 3.10.2019, zakończyła się szczytem z 14.10.20 na poziomie 770 PLN i trwała niecałe 377 dni kalendarzowych (liczba z ciągu Fibonacciego), a więc ponad rok. Tak silne wzrosty rzadziej kończą się pojedynczym szczytem, po którym rynek przechodzi w bessę, znacznie częściej odbywa się co najmniej mocny test osiągniętego maksimum, a dość często to maksimum poprawiane jest ostatnią, mniej dynamiczną technicznie, niż poprzednia, falą wzrostową. Czegoś takiego w dłuższym terminie bym się tu spodziewał – zmiana trendu zaraz po tak silnym, dynamicznym wzroście na dużą bessę najczęściej dotyczy przypadków, gdy szczyt uformował się po czysto spekulacyjnych wzrostach, oderwanych od fundamentów, często przybierających formę hiperboli, do tego z dużym udziałem drobnych inwestorów, zauroczonych rynkiem. To raczej nie ten przypadek.
Także moimi „czarodziejskimi” metodami nie znalazłem tu żadnych układów, wskazujących na koniec hossy, co interpretuję optymistycznie, że ich tu nie ma, czyli: szczyt na 770 będzie kiedyś poprawiony choćby o 1zł (interpretacja pesymistyczna byłaby taka, że układ odwrócenia jest, ale kiepsko szukałem i nie znalazłem blah5 ).
To w dłuższej perspektywie. A co w nieco krótszej?
Jeśli coś rośnie o kilkanaście tysięcy procent przez trochę ponad rok, po czym daje sygnał zakończenia fali wzrostowej (opuszczenie kanału wzrostowego jest takim właśnie sygnałem) to trudno oczekiwać, by to coś już po 7-8 tygodniach od zrobienia szczytu weszło w kolejną falę wzrostową ku nowym maksimom. Czego tu się spodziewam? Jakiejś formy trochę chaotycznych wahań góra - dół w czasie kolejnych kilku miesięcy, w szerokiej strefie, ograniczonej od góry październikowym szczytem, a od dołu tą gigantyczną luką z 17-20.07.2020:

kliknij, aby powiększyć

Moim zdaniem kurs czeka w średnim terminie powolne zejście do okolic tej luki, nim ponownie naprawdę zaatakuje szczyt na poziomie 770 PLN, z perspektywą jego połamania. Zachowanie kursu w tym rejonie pozwoli nam zorientować się co do prawdziwej siły Byków: jeśli dołek, kończący korektę, powstanie ponad luką (czyli gdzieś ponad 255 PLN), Byki będą naprawdę silne.
Gorzej będzie, gdy kurs zdecyduje się tę lukę „zamknąć” (czyli choćby na chwilę spaść poniżej 169 PLN) – takie zachowanie będzie mocno uprawdopodabniać tezę, że powrót do 770 to maksimum tego, na co Byki będzie stać. Przy okazji – luka wyznacza ciekawe poziomy zniesienia ponad rocznych wzrostów na drabince Fibonacciego (66,7% – 78,6%). To też dodaje jej wartości jako silnemu wsparciu.

kliknij, aby powiększyć

Ale tego zejścia w rejon luki oczekiwałbym gdzieś po Nowym Roku i oczywiście nie od razu.
Na razie mamy grudzień, bardzo dobry miesiąc dla akcji i wg mnie wygląda na to, że technicznie dość słabe dno z 20.11.20, na poziomie 403 PLN zaczęło jakąś wzrostową falę większej korekty, zaczętej w październiku. Utrzymanie się dzisiejszego minimum na poziomie 433, dającego (dość słabe) sygnały czasowe z kilkoma mniej ważnymi ekstremami pozwala podejrzewać, że wracamy do kontynuacji wzrostów, korygujących październikowo - listopadowe spadki. Wzrosty te mogą sięgnąć w bardzo optymistycznym wariancie nawet ~680-700 PLN, ale raczej bez wyjścia ponad 770 PLN – dotknięcie okolic 770 uważam za skrajnie optymistyczną możliwość w obecnej sytuacji. Spadki ku luce widziałbym dopiero gdzieś po Nowym Roku.

PS. a) Ta analiza kosztowała mnie sporo czasu i wysiłku, uprasza się o nie pisanie z kolejnymi prośbami o analizę innych spółek. Jeśli analiza ma być dobra, z ciut większą szansą na sprawdzenie się, niż 50:50, musi zajmować sporo czasu, a z tym ostatnio u mnie kiepsko.
b) Wykresy, oprócz jednego, wszystkie ze stanem na zamknięcie sesji 4.12.20. Jeden z dziś, z godzin porannych. Dla ogólnej wymowy analizy nie ma to większego znaczenia.
"Kupuj akcje, ilekroć zobaczysz na wykresie Wiewiórkę, siedzącą na ramieniu Clowna. To się nazywa Analiza Techniczna" - Dilbert (Scott Adams) :-)

orzech
55
Wysłane: 7 grudnia 2020 20:10:43 przy kursie: 460,00 zł
Nie da się przeczytać tylko raz i wszystko co w analizie zawarte ogarnąć, ja nie potrafię dlatego będę musiał się pochylić nad nią kilka razy i troszkę więcej poczytać by zrozumieć wszystko co w niej zawartewave
Ostatnimi czasy chyba się realizuje scenariusz zakładany przez @Szutnika
Buja tutaj mocno, sesje o dużej zmienności to norma, a czas płynie i coraz bliżej do szacunkowych wyników za IV kwartał.
Jakie one będą dzisiaj nie wiemy, można zakładać chyba opierając się na wieściach ze spółki i otoczenia, że mogą kolejny raz być rekordowymi....przedział 400-500mln zysku netto wydaje się być realny?
Prócz marż które rosną szybko doszły jeszcze problemy TopGlove, różnie podają żródła, ile i na jak długo zamkniętych jest fabryk w Malezji - ostatnio czytałem o 20 zamkniętych i być może na okres trzech miesięcy - co w konsekwencji musi się jednak przełożyć na dalszy deficyt deficytowego już przecież towaru...
Czy z tego całego ambarasu skorzysta Mercator? ot pytanie, niby jako w głównej mierze producent powinien, ale tego dzisiaj jeszcze nie wiemyThink
Za dwa dni swoje wyniki publikuje TopGlove, one mimo ich teraz problemów powinny już coś podpowiedzieć...

marcin12333
3
Wpisów: 34
Wysłane: 7 grudnia 2020 21:34:51 przy kursie: 460,00 zł
Zejscie w okolice zaznaczonej luki to kapitalizacja Mercatora na poziomie 1,8-2,5MLD, podczas gdy w styczniu, społka moze miec ok 1MLD gotowki i jeszcze kilka kwartałów żniw przed sobą. AT swoja droga, ale wydaje mi sie niemożliwe żeby przed kolejnymi rekordowymi szacunkami kurs zlecial tak nisko.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69