pixelg
GETBACK - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

GETBACK [GBK]

AKTUALNY KURS: 3,75 zł (-17,04%) 16-04-2018 09:04
Any
Any PREMIUM
1
Dołączył: 2010-03-01
Wpisów: 28
Wysłane: 7 czerwca 2020 11:00:37
Polecam zapoznać się z fragmentem, który opisuje analizę dr. Jacka Welca, zwłaszcza analitykom stockwatcha, którzy nie widzieli, a czy niepowinni???

subiektywnieofinansach.pl/czy-...

Joker
76
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-01
Wpisów: 1 905
Wysłane: 8 czerwca 2020 07:37:53
Inaczej czytasz, jak wiesz, że na pewno wiele rzeczy tam znajdziesz. Łatwiej sie wtedy wymadrzac.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
120
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 417
Wysłane: 8 czerwca 2020 23:38:53
Any napisał(a):
Polecam zapoznać się z fragmentem, który opisuje analizę dr. Jacka Welca, zwłaszcza analitykom stockwatcha, którzy nie widzieli, a czy niepowinni???

subiektywnieofinansach.pl/czy-...


Ja dziś widząc te sprawozdania napisałbym to samo... A kwestia Pana Welca? Pozwolę sobie na komentarz:

Cytat:
Po półroczu 2017 r. Getback pokazał w sprawozdaniu 90 mln zł zysku brutto i 115 mln zł straty podatkowej. Nie można wykluczyć, że zadziałała tu jakaś specyficzna cecha rachunkowości wierzytelnościowej (spółka kupuje pakiety, a więc pokazuje wysokie koszty, ale jeszcze mało z nich odzyskuje, więc ma niskie przychody), ale mimo wszystko jest to dość dziwne. Dlaczego obraz działalności spółki pokazywany skarbówce ma być tak totalnie inny, niż ten pokazywany inwestorom?


Istnieje coś takiego jak optymalizacja podatkowa, której częścią są fundusze inwestycyjne. Podatkowe przychody z FIZ są wtedy kiedy umarza się certy. Jak nie ma umarzania cetów to nie ma przychodów. Natomiast rachunkowo i obiektywnie majątek rośnie, zyski w postaci powiększania majątku są. FIZ pełni tarczę obronną przed podatkami i występował w bardzo wielu firmach. Gdyby nie był to dobry sposób nikt nie wprowadziłby GAAR...

Cytat:

Getback wykazał też w raporcie transakcje o dużej wartości (aż 235 mln zł, większość przychodów) zawarte z podmiotami powiązanymi.


W pierwszym omówieniu napisałem, że:
Cytat:
Niestety, struktura grupy (a w związku z tym i wyników) jest dość mocno złożona i dynamicznie zmienia się w czasie, co komplikuje analizę i rachunkowość.


Właśnie z tego powodu, że brałem pod uwagę możliwość pewnego rasowania wyników. Przeciwnie do dr Welca, który spędził na analizie 2 godziny, ja spędziłem ich ok. 60. Żeby wiedzieć co spółka raportuje trzeba ją poznać. Zasady rachunkowości niestety nie są i nigdy nie będą uniwersalne. Tak, transakcje z podmiotami powiązanymi, które nie są konsolidowane metodą pełną są podejrzane, często jest to źródło malowanych wyników, ale...
a) tutaj wiadomo było, że transakcje są z funduszami, a fundusze są pod nadzorem KNF - transakcje były niejako firmowane przez depozytariuszy, którzy potwierdzali wyceny certyfikatów. Teraz wiemy, że parę instytucji za to beknęło. Ciężko jednak było zakładać, że nikt nie robi pracy jaką powinien.
b) jeśli masz w strukturze fundusz i mniejszościowe udziały, zarabiasz na zarządzaniu to takie transakcje nie dziwią, choć bywa konflikt interesów - co wrzucić do siebie, co do fundów z większościowym udziałem obcym.
c) te podmioty zewnętrzne nie należały do GetBacku, tylko do innych niepowiązanych instytucji. Wałki normalnie robi się ze spółkami kolegów, albo własnymi, a nie jak tutaj. Te podmioty trzecie to były na tamten moment uznane instytucje i można było oczekiwać, że sprawują nadzór nad pieniędzmi swoich klientów.
a+b+c pozwalało się tego układu nie czepiać.

Cytat:
Welc zwraca też uwagę na to, że Getback część podawanych w raportach cyferek opierał na szacunkach, a nie twardych liczbach. I pokazuje noty objaśniające do sprawozdania, w których Getback pisze, że „część przychodów spółki pochodzi z wyceny aktywów finansowych” oraz że „wartość godziwą wycenia się przy zastosowaniu modelu estymacji opartej na szacunkach oczekiwanych przepływów pieniężnych”. A więc: spółka szacuje ile pieniędzy odzyska, ale czasem te szacunki zmienia.

Jak rozumiem cały sektor finansowy dla dr. Welca jest podejrzany. Podejrzane jest PKOBP, PEKAO, czy Kruk i w zasadzie większość rynku, a nawet cała giełda :)
Dlaczego? Ano dlatego, że spółki zawsze szacują swój wynik. ZAWSZE. Jak masz jakikolwiek środek trwały to szacujesz okres amortyzacji, a więc szacujesz amortyzację w okresie. Dodatkowo szacujesz czy należność jest odzyskiwalna, czy nie - znów szacunek. Całe MSSF opiera się o SZACUNEK. A sektor finansowy jest w tym szczególny. Takie PKOBP też szacuje swoje przychody. Szacuje, bo np odsetki czyli przychody w racie są większe na początku, a na końcu w zasadzie ich nie ma... I nie wie tego nigdy na 100 proc., że w danej grupie spłacalność będzie taka, albo taka.

Tak, czy owak w swoich analizach wyłączałem z liczenia zysków część pochodzącą z przeszacowania wartości portfela.

Cytat:
Po pierwsze spółka nie pokazuje struktury przeterminowania posiadanych pakietów wierzytelności (ich pokazanie to jedna z zasad standardu rachunkowego MSR)

Nikt z branży tego nie pokazuje i nie pokazywał... I MSSF tego wcale nie wymaga :)

Problemem w GetBacku było co innego, był brak ujawnienia wysokości zysku na transakcjach sprzedaży portfeli i co ważniejsze - uznawanie takich transakcji sprzedaży jako spłaty wierzytelności - jako wpływy od osób zadłużonych. I o to mam pretensje do Deloitte, bo to powinno być pokazane.

Pan Welc szukał jak się zupa rozlała, a i tak nie znalazł tego, co było nie tak...


Edytowany: 9 czerwca 2020 08:37


cinis_
2
Dołączył: 2018-05-02
Wpisów: 229
Wysłane: 20 czerwca 2020 14:09:29
Podali wyniki finansowe 17.06, za parę lat będą kolejne...

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
55
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-08-02
Wpisów: 1 186
Wysłane: 20 czerwca 2020 23:12:38
Cytat:
Podali wyniki finansowe 17.06, za parę lat będą kolejne...


Z tym się nie zgodzę. Moim zdaniem generalny problem jaki miał audytor to była kwestia istnienia spółki. Spółka istnieje i działa i będzie działać. To pozytywna informacja. Myślę, że teraz kwestia publikacji wyników powinna przyspieszyć. Nie wiem tylko jak bardzo ale sytuacja na GPW jest sprzyjająca więc jest możliwe, że następne raporty zostaną opublikowane wkrótce. Każdy następny raport to będą lepsze wyniki spółki.

Magiel
0
Dołączył: 2015-02-26
Wpisów: 171
Wysłane: 21 czerwca 2020 11:06:18
Czy jest jakaś realna szansa, ze notowania tej spółki zostaną przywrócone?

MartinMix
0
Dołączył: 2019-11-28
Wpisów: 39
Wysłane: 22 czerwca 2020 16:55:54
Na pytanie dotyczące odwieszenia notowań nikt Ci nie odpowie bo nikt nie wie kiedy i czy w ogóle to nastąpi.
Spółka mimo zawarcia układu nadal balansuje na granicy przetrwania (choć trzeba przyznać że każdy kolejny miesiąc poprawia sytuację spółki).
Tak naprawdę najważniejszą kwestią dla spółki jest teraz rozpoczęcie realizacji układu (wypłaty rat układowych wierzycielom) oraz walka o uzyskanie jak najwięcej środków z fraudów.
Niestety spółka nie posiada aktualnie aktywów (pakietów wierzytelności), które zapewniałyby firmie stabilność - ich wartość po sprzedaży jej znacznej części Hoistowi oraz mniejszej Krukowi znacznie spadła.
Nawet jeśli spółka miałaby odbudować swoją pozycję na rynku to trzeba się przygotować że potrwa to ładnych kilka lat.

cinis_
2
Dołączył: 2018-05-02
Wpisów: 229
Wysłane: 22 czerwca 2020 20:16:15
Dlaczego nie raportują sytematycznie skoro jest audytor i jak mniemam chyba jest poukładane? Trudno uwierzyć, żeby GBK się odbudował, bez wsparcia - kapitału. Ile pociągnie na tym co pozostało?

MartinMix
0
Dołączył: 2019-11-28
Wpisów: 39
Wysłane: 23 czerwca 2020 12:17:37
Nie raportują bo zarówno spółce jak i Abrisowi pasuje aktualna sytuacja - czyli zawieszone akcje. Nikt im się na ręce teraz nie patrzy.
Co do tego ile Getback jeszcze pociągnie to się nad tym kilka razy zastanawiałem i zrobiłem takie skromne szacunki (podkreślam szacunki).
Spółka przed sprzedażą części pakietów do hoist - wyceniła - na zasadzie stress testów - całość aktywów na kwotę 1,1 mld zł - czyli tyle ile da się z tego maksymalnie odzyskać.
Sprzedaż pakietów do Hoista za około 398 mln zł (jak można się spodziewać żeby nabywca mógł na tym zarobić to te pakiety musiały być warte więcej - zakładam że 100 mln zł więcej). Kruk odkupił od Getbacku mały pakiet za 37 mln zł (na którym mogli zarobić jakieś 42 mln zł).
Zgodnie z powyższym z pierwotnego stanu czyli 1,1 mld zł zostało nie więcej jak 600 mln zł. Od czasu sprzedaży minęły już 13 miesięcy przy średnich odzyskach w wysokości 12 mln zł miesięcznie czyli już 156 mln zł odzyskano. Z moich wyliczeń wynika że do zwindykowania pozostało około 444 mln zł (przy obecnej skali odzysków daje to 37 miesięcy)
37 miesięcy to niezbyt długi czas a może być on jeszcze krótszy bo część zobowiązań podczas procesu windykacyjnego się przedawni i ten czas jeszcze się skróci.
Jakiś czas temu była informacja, że Getback windykuje dla któregoś z polskich banków (chyba Pekao sa), dłużników hipotecznych więc to może wydłuży trochę czas funkcjonowania gbk na tym co ma obecnie.
Jedno jest pewne: z tego gbk ma teraz w portfelach nie bedzie w stanie spłacić obligatoriuszy. Nie wystarczy to także do prowadzenia działalności w dłuższej perspektywie. Rozwój spółki bez inwestora też jest wykluczony.

Edytowany: 23 czerwca 2020 12:18

_olo_
2
Dołączył: 2014-05-08
Wpisów: 470
Wysłane: 1 sierpnia 2020 14:45:27
Czegoś nie rozumiem i może ktoś mógłby mi wyjaśnić taką sprawę. Paragraf 3 pkt.13 ust.c (pomieszane redakcyjnie z d) załącznika do uchwały nr 3 dot. Polityki wynagrodzeń organów spółki:
Cytat:
13. Świadczenia Niepieniężne obejmują:(...)
c. ubezpieczenie Członków Zarządu na koszt Spółki od szkód powstałych w następstwie roszczeń z tytułu odpowiedzialności członków organów spółki kapitałowej (D&O Liability
d. Insurance),

Czy to znaczy, że w ramach tych dodatkowych świadczeń członkowie organów na koszt spółki będą mieć ubezpieczenie jakby ktoś chciał ich ciągać, za ich decyzje podjęte w spółce?

A jak to ma się do paragrafu 3 ust. 8:
Cytat:
8. Wysokość Wynagrodzenia Stałego określa Rada Nadzorcza biorąc w szczególności pod uwagę pełnioną funkcję w Zarządzie, zakres obowiązków i odpowiedzialności Członka Zarządu oraz jego doświadczenie zawodowe i posiadane kwalifikacje, a także poziom wynagrodzeń na podobnym stanowisku stosowany przez inne podmioty funkcjonujące na rynku.

Ustalamy wynagrodzenie w oparciu o odpowiedzialność, dla której spółka za swoje pieniądze kupuje ubezpieczenie?
Edytowany: 1 sierpnia 2020 14:46


annadw
4
Dołączył: 2020-06-03
Wpisów: 54
Wysłane: 1 sierpnia 2020 15:31:43
@olo - niezupełnie. Odpowiedzialność członków zarządu jest nie tylko wobec osób (podmiotów) trzecich, ale i wobec spółki. I od tego spółka nie ubezpiecza zarządu.

A ubezpieczenie jest też od sytuacji, w której spółka zbankrutuje, nie może uregulować, to wierzyciele mogą dochodzić zobowiązań z prywatnych majątków zarządu. I tak naprawdę przede wszystkim w tym wypadku ubezpieczenie działa, o ile zarząd nie doprowadził celowo do jej upadku.

Jozef99
Jozef99 PREMIUM
1
Dołączył: 2013-02-07
Wpisów: 33
Wysłane: 2 sierpnia 2020 11:10:44
W regulaminie Rady Nadzorczej też są ciekawostki.
Raz mówią "Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności" - dobra, fajno. Chwilę potem "Rada Nadzorcza nie może wydawać Zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw Spółki". A "Spory pomiędzy Radą Nadzorczą a Zarządem rozstrzyga Walne Zgromadzenie" (czyli Abris, po tym jak odebrali obligatariuszom możliwość przejęcia spółki).
Ergo "możecie sobie kontrolować, nadzorować, ale i tak będziemy mieć to w głębokim poważaniu". Co widać choćby po tym, że Radę Nadzorczą będą o cokolwiek musieli tylko prosić, jak kwoty osiągną 1.5mln zł (kwoty zakupów, poręczeń itd) lub nawet więcej (10mln, 30mln, 100mln - w zależności od czynności). W obecnej sytuacji finansowej firmy - raczej rzadko to będzie.
Oczywiście - można mówić "ale przecież chodzi o zaufanie do zarządu, żeby rada nadzorcza nie przeszkadzała w codziennym życiu" - problem w tym, że chyba mało kto obecnemu zarządowi ufa.

A, i jak wszyscy wiemy, rada jest wybierana przez WZA - czyli przez Abris (dokładniej DNLD). A w dokumentach nie ma też ani słowa o niezależnym członku rady nadzorczej (z reguły przynajmniej jeden członek winien nie być nijako związany z dominującym właścicielem, żeby patrzeć na ręce - o czym sporo pisze pan Nartowski).
Edytowany: 2 sierpnia 2020 11:30

_olo_
2
Dołączył: 2014-05-08
Wpisów: 470
Wysłane: 14 sierpnia 2020 09:27:21
@anndw Dziekuję za wyjaśnienie.

Wszedłem na stronę firmy i dziś jest ostatni dzień na złożenie ofert dla firmy , która miałaby badać sprawozdania finansowe.
Cytat:
2. Terminy prowadzenia prac
Terminy zakończenia prac prowadzonych przez firmę audytorską powinny gwarantować Spółce wywiązanie się z obowiązków publikacyjnych rocznych sprawozdań finansowych. Przewidywane daty publikacji sprawozdań finansowych obejmujących okresy kończące się 31.12.2020 r. oraz 31.12.2021 r. to odpowiednio 30 kwietnia 2021 r. oraz 30 kwietnia 2022 r.

W przypadku przeglądów skróconych sprawozdań finansowych spółki GetBack S.A. oraz skróconych skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy Kapitałowej Getback na dzień 30.06.2020 r. i na dzień 30.06.2021 r. publikacje planowane są odpowiednio na dzień 30.09.2020 r. oraz na dzień 30.09.2021 r.

Cytat:
4. Termin składania ofert
Oferty prosimy składać w formie elektronicznej do dnia 14 sierpnia 2020 r. na adres:
m.gamrot@getbacksa.pl, r.barczynski@getbacksa.pl, j.caber@getbacksa.p

Dopiero teraz zwróciłem uwagę, że od momentu opublikowania komunikatu o uprawomocnieniu układu (8/2020 z 26.02.2020r.) firma funkcjonuje bez dopisku w restrukturyzacji.
Edytowany: 14 sierpnia 2020 09:38

Lus
0
Dołączył: 2019-11-13
Wpisów: 17
Wysłane: 1 grudnia 2020 21:43:02
Moje pytanie trochę będzie odbiegać od aktualnego wątku i sorki że nie na chwilowy temat ale zastanawiam się czy ze strony akcjonariuszy indywidualnych są jakieś zorganizowane ruchy w kierunku pozwu zbiorowego pytanie przeciwko komu i w jaki sposób chyba przeciwko instytucjom nadzorującym i opiniujących spółkę audytorom lub /i też abrisowi

PrzemPrzem
0
Dołączył: 2017-06-17
Wpisów: 8
Wysłane: 2 grudnia 2020 15:53:02
Może nie do końca na temat, ale ponad 2 lata temu kilkadziesiąt osób (akcjonariuszy) złożyło zawiadomienie poprzez SII o popełnieniu przestępstwa. I w końcu zaczęło się coś dziać w tym temacie. Prokuratura zleciła CBA przesłuchanie bodajże 140 osób które złożyły wtedy to zawiadomienie. Ja byłem przesłuchiwany w poniedziałek.

Lus
0
Dołączył: 2019-11-13
Wpisów: 17
Wysłane: 3 grudnia 2020 21:25:19
Dzięki za info, chętnie dołączę do tego postępowania, chyba wystarczy gdybyś mi powiedział gdzie toczy się sprawa w sensie w jakiej lokalizacji i np. Sygnaturę sprawy, z góry dziękuje. Był to dla mnie taki szok że do dziś nie mogę się z tego otrząsnąć, choć szczęśliwie udało mi się odrobić całkiem spore straty
Pozdrawiam
Lus

Juventino
Juventino PREMIUM
0
Dołączył: 2009-04-02
Wpisów: 11
Wysłane: 3 grudnia 2020 22:33:17
A czy kojarzycie czy do takiego pozwu w ogóle można dołączyć się po fakcie? Przyznam, że do tej pory w ogóle nie myślałem, że możliwe są jakiekolwiek działania które coś takiemu akcjonariuszowi mogą dać.

piotrsobien
6
Dołączył: 2017-11-21
Wpisów: 253
Wysłane: 3 grudnia 2020 23:01:40
To organizowało SII. Piszcie do nich.

Lus
0
Dołączył: 2019-11-13
Wpisów: 17
Wysłane: 4 grudnia 2020 16:07:52
Komunikacja z SII pozostawia wiele do życzenia, pamiętam że tuż na początku afery zgłaszalem się do nich. Natomiast odpowiem od razu że w trakcie trwającego śledztwa wszyscy pokrzywdzeni mogą i mają pełne prawo zgłaszać się do prowadzącego postępowania organu bez jakichkolwiek ograniczeń ( inaczej byłoby w przypadku sprawy cywilnej, ale tu jest postępowanie karne) więc jeszcze raz prośba o krótką informację : kto prowadzi w sprawie dochodzenie i dla ułatwienia sygnatura sprawy - ujawnienie tego typu informacji nie narusza żadnego przepisu a ułatwi mniej rozgarniętym( jak nie chwaląc się ja) działanie :)

pytek21
3
Dołączył: 2018-03-28
Wpisów: 132
Wysłane: 4 grudnia 2020 19:26:51
Ja też byłem poszkodowany i poniosłem spore straty na akcjach gbk angry3
Interesuje się tą sprawą, ale tutaj niestety z jakiegoś powodu Abris który jest głównym twórcą tej piramidy finansowej ma od prokuratury parasol ochronny.
Jedyne co się słyszy to ze śledczy są zainteresowani tylko Czarneckim i GNB czy ideą. jak zaczyna się mówić o abrisie to okazuje się ze ma odgórnego zainteresowania. Ten rząd to jest kompletnie nastawiony na wykończenie konkretnych osób a nie złapaniu winnych.
Korupcja w tej władzy jest głęboka.
Jesli ktoś gdzieś by słyszał o wytoczonej sprawie przeciwko abrisowi, podpisuje się pod tym.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,993 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +151,47% +30 293,47 zł 50 293,47 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d