pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 183,86 zł (+1,58%) 18-06-2021 17:04
cichutki
25
Wpisów: 142
Wysłane: 9 stycznia 2021 13:36:18 przy kursie: 239,90 zł
czegoś tu z Waszych ostatnich wpisów nie rozumiem ... Jeśli dobrze odczytuje, to Morgan Stanley mając udział 0.46% (pośrednio, czyli pożyczone akcje) na dzień 1.1.2021 (data sporządzenia TR1 to 8.1.2021) przekroczył próg obowiązkowego zgłoszenia min. 0.5% wg Dyrektywy UE, czyli wkrótce zobaczymy jego pozycję w KNF dot. shortowania CDR. Patrz Pkt. 7A i 10. Jeśli się mylę, to niech mnie ktoś poprawi. Nawiasem, jeśli wczoraj był taki spadek kursu, to oznaczało on, że shortujący sprzedawał pożyczone akcje z zamiarem terminowego odkupienia ich - oczywiście po niższej cenie.
Ja - przyznaję -skoncentrowałem się na Obowiązku zgłoszenia, a ten j.w. zachodzi w momencie przekroczenia progu 0.5%.

krzychzet
5
Wpisów: 17
Wysłane: 9 stycznia 2021 14:08:57 przy kursie: 239,90 zł
Kto Ci powiedział, że to sa pożyczone akcje? To nie jest krótka sprzedaż tylko akcje lub instrumenty finansowe własne albo podmiotów zależnych. Zatem mamy tutaj odwrotność krótkiej sprzedaży,

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wpisów: 817
Wysłane: 9 stycznia 2021 14:24:27 przy kursie: 239,90 zł
CSharpBeginner napisał(a):
Przecież w tym komunikacie nie ma nic, że Morgan kupił jakieś akcje. Tylko zawiadomienie o posiadaniu, datowane na 01.01.2021, czyli na pewno jest to związane z tym brexitem od nowego roku. Nie rozumiem dlaczego wszędzie w komentarzach ludzie piszą jak to Morgan kupował i teraz tylko góra... chyba ulica mocno zapakowana po 300-400 niestety...

Masz rację, natomiast sam komunikat jest zwyczajnie nieprecyzyjny (nie wiem - może źle przetłumaczony? Ewentualnie precyzyjny być po prostu nie musi)

Natomiast z komunikatu wynika, że Morgan + spółki zależne:
- posiadają samych "zwykłych" akcji 0,46 proc
- 4,65 proc w innych "instrumentach", czyli może to być krótka sprzedaż (bardzo popularna ostatnio na wątku - ale jak już pisałem nie musi być udzielona w akcjach a czymś co miało równowartość akcji na dzień zatwierdzenia umowy między stronami), kontrakty na swap (niedostępne dla zwykłego kowalskiego i nie są liczone w LOP jak kontrakty forward), detaliczne produkty strukturyzowane - obligacje, fundusze i inne składaki.

Co z tego wynika ? poza tym, że "imperium Morgana" posiada 0,46% akcji, to nie wiadomo co to jest ta reszta i w którą stronę jest ta reszta. Można się spodziewać, że w pewnym stopniu na pewno jest to zabezpieczenie posiadanych akcji (czyli gra na krótko).

Zwracam też uwagę na to, że nasza giełda jest dość uboga jeśli chodzi o dostępne instrumenty a skoro pojawiają się duzi gracze, to mogą zaproponować czy to bankom, czy domom maklerskim, czy generalnie właścicielom akcji transakcje, które nie są dostępne w standardowej ofercie, oczywiście wszystko zgodnie z prawem, co nie znaczy, że prawo nie jest zbyt ogólne.
Edytowany: 9 stycznia 2021 14:34

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

Piotrek_87
2
Wpisów: 91
Wysłane: 9 stycznia 2021 14:29:40 przy kursie: 239,90 zł
Wczoraj też pojawiła się informacja ze sprzedaż to 609 mln dolarow, więc dobra informacja, i zmniejszenie pozycji krótkiej na cd

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wysłane: 9 stycznia 2021 14:38:15 przy kursie: 239,90 zł
Piotrek_87 napisał(a):
Wczoraj też pojawiła się informacja ze sprzedaż to 609 mln dolarow, więc dobra informacja, i zmniejszenie pozycji krótkiej na cd

A tego to już zupełnie nie rozumiem - sprzedaż czego ? Gdzie jest link ? Co to za info i co ma wspólnego z krótką pozycją ?
Naganiasz ?

Ralfi
11
Wpisów: 52
Wysłane: 9 stycznia 2021 14:48:03 przy kursie: 239,90 zł
To 609 mln to z tego co rozumiem to tylko ze sprzedaży cyfrowej!

randomdziad
13
Wpisów: 57
Wysłane: 9 stycznia 2021 14:52:09 przy kursie: 239,90 zł
dziwny ten komunikat MS, nie wiem do konca jak to poprawnie interpretowac ale nie wiem czy mamy na forum kogos kto moze pomoc.
Te 0,46 zwyklych akcji ktore MS ma sa pozyczone od kogos (pkt 10) - czyli tak jakby MS chcial je sprzedac na krotko?
Zastanawia mnie 2,64 rights of recall of securities lending agreement. Czy to znaczy ze MS pozyczyl komus 2,64% posiadanych wczesniej akcji i to wykazuje tutaj?
No i 2,03% equity swap, zakladam ze tutaj MS ma pozycje Long na CRD inaczej nie pokazywalby tego.

Co do 600m USD przychodu, szanujmy sie to nie bankier zeby szacunki jakiegos portalu o grach podawac jako oficjalne info.

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wysłane: 9 stycznia 2021 14:58:37 przy kursie: 239,90 zł
Generalnie miałbym prośbę (o ile to w ogóle jest możliwe) do kogoś z redakcji stockwatch o podjęcie się próby przygotowania artykułu o krótkiej sprzedaży.
Z tego co widzę, większość czytelników już się orientuje, że dotyczy ona pożyczki akcji, natomiast ze względu na to, że obowiązuje u nas prawo UE i ma bezpośredni wpływ na obsługę tego instrumentu - analiza dokumentu ramowego (dostępnego tutaj: https://www.gpw.pl/krotka-sprzedaz), wskazuje na możliwość obsługi za pomocą ekwiwalentów akcji. Nie jestem prawnikiem, więc nie mogę powiedzieć jakie są konsekwencje i okoliczności dopuszczenia ekwiwalentu, ale może to być wytrych do indeksacji wartością puli akcji.
Temat jest popularny tu na wątku, ale pojawił się też na ideabank, gdzie tatkże przed dematerializacją akcji widoczna była krótka sprzedaż.
Poza takimi "detalami" przydałaby się też informacja jaki jest standard oferowany przez nasze instytucje finansowe (chociaż krótka sprzedaż może dotyczyć też dowolnego właściciela akcji), oraz w jakim celu stosuje się taki instrument (ktoś kto pożycza akcje, wcale nie musi ich sprzedawać, sprzedawać od razu, sprzedawać wszystkich podczas całego okresu trwania umowy).

Rozumiem, że prośba może nigdzie nie trafić, ale taki artykuł na pewno pomógłby niektórym czytelnikom forum zrozumieć, że istnienie takiego zapisu w KNF nie oznacza, że za chwilę (powiedzmy liczone w dniach, czy nawet tygodniach) musi pojawić się popyt.
Edytowany: 9 stycznia 2021 15:06

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wpisów: 1 549
Wysłane: 9 stycznia 2021 15:02:11 przy kursie: 239,90 zł
Ralfi napisał(a):
To 609 mln to z tego co rozumiem to tylko ze sprzedaży cyfrowej!

Tak, ale nie jest to przychód CDR, tylko całość wygenerowanej sprzedaży. Czyli upraszczając, 10 mln kopii w cenie 60$.
Poza tym superdata nie jest oficjalnym źródłem, ale dość wiarygodnym.

misi06
4
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 31
Wysłane: 9 stycznia 2021 15:06:46 przy kursie: 239,90 zł
randomdziad napisał(a):
dziwny ten komunikat MS, nie wiem do konca jak to poprawnie interpretowac ale nie wiem czy mamy na forum kogos kto moze pomoc.
Te 0,46 zwyklych akcji ktore MS ma sa pozyczone od kogos (pkt 10) - czyli tak jakby MS chcial je sprzedac na krotko?
Zastanawia mnie 2,64 rights of recall of securities lending agreement. Czy to znaczy ze MS pozyczyl komus 2,64% posiadanych wczesniej akcji i to wykazuje tutaj?
No i 2,03% equity swap, zakladam ze tutaj MS ma pozycje Long na CRD inaczej nie pokazywalby tego.

Co do 600m USD przychodu, szanujmy sie to nie bankier zeby szacunki jakiegos portalu o grach podawac jako oficjalne info.

Przytoczyłem tylko skąd wzięła się ta liczba. Swoją drogą to nie jest informacja "jakiegoś portalu o grach", a raczej liczba z raportu SuperData - spółki córki Nielsena. Inną kwestią jest na ile jest to dokładne wyliczenie.

Piotrek_87
2
Wpisów: 91
Wysłane: 9 stycznia 2021 15:20:43 przy kursie: 239,90 zł
Nawet jeśli ta liczba nie uwzględnia zwrotów które załóżmy max. 10% chociaż w to wątpię to mamy 540mln dolarów, chyba do ry wynik jak na grę z 10 grudnia

cichutki
25
Wysłane: 9 stycznia 2021 15:29:55 przy kursie: 239,90 zł
chyba najbliższe naszych rozważań jest to, że Wlk. Brytania z dniem 1.1.2021 tzw. "krajem trzecim". W związku z tym jest to standardowe zgłoszenie stanu posiadania dla takiej firmy.

[X] Inne (proszę określić)
iii: Zawiadomienie spowodowane brakiem zastosowania wyłączenia związanego z
nabywaniem instrumentów finansowych do portfela handlowego na mocy Art. 90.1g Ustawy o Ofercie
Publicznej, w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

... czyli mamy do czynienia z tzw. 'krajem trzecim".

W takim razie od innych firm z siedzibą poza UE też powinny się takie zgłoszenia pojawić.

Aussie
6
Wpisów: 48
Wysłane: 9 stycznia 2021 15:51:51 przy kursie: 239,90 zł
krzychzet napisał(a):
Kto Ci powiedział, że to sa pożyczone akcje? To nie jest krótka sprzedaż tylko akcje lub instrumenty finansowe własne albo podmiotów zależnych. Zatem mamy tutaj odwrotność krótkiej sprzedaży,

Moim zdaniem:
- po wyjściu UK z UE w dniu 1.1.2021 r. podmiot z siedzibą w UK nie obowiązują już przepisy WE, więc także i wymienione wyłączenia informacyjne, inne obowiązki informacyjne mogą obowiązywać w UK:
nabywaniem instrumentów finansowych do portfela handlowego na mocy Art. 90.1g Ustawy o Ofercie

- jednocześnie MS pożyczył akcje a nie kupił i w związku z tą pożyczką przekroczył próg 5% (5.13%) i dostał odpowiednie prawa głosów:
10. Informacje uzupełniające:
Spośród całkowitej liczby głosów przypisanych do akcji w dziale 7A 461 174 (0,46%) wynika z umów pożyczki akcji. Spisano w Glasgow w dniu 08/01/2021.

- oraz posiada B 1: Instrumenty finansowe w rozumieniu Art. 13(1)(a) Dyrektywy 2004/109/WE dające prawo do 2.64% głosów;

- ponadto: B 2: Instrumenty finansowe rodzące podobne skutki gospodarcze w myśl Art. 13(1)(b) Dyrektywy 2004/109/WE dające prawo do 2,03% głosów.

MS musi więc oddać z czasem akcje, może mu zależeć na odkupieniu ich jak najtaniej - tym bardziej, że brał na górce.. Musi także w określonym czasie zrobić porządek z wygasającym kontraktami swap. Pytanie otwarte jak one mają wpływać na cenę pożyczonych akcji bo są także ich odpowiednikiem. Są też detaliczne produkty strukturyzowane - może to ubezpieczenie / zabezpieczenie swapów?
Zwracam uwagę, że mówimy o terminie 1.1.2021 r. a od tego czasu kurs też spada więc nie wiadomo czy MS nie gra też niestety póki co na spadki zbierając w dołkach a ze względu na zamieszanie z wyjściem UK z UE i wykluczeniem ich z GPW nie informowano KNF o wejściu w krótką sprzedaż a teraz jest info post factum - jak pisałem pod prawem UK.

Edytowany: 9 stycznia 2021 16:08

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wpisów: 1 549
Wysłane: 9 stycznia 2021 16:02:09 przy kursie: 239,90 zł
Piotrek_87 napisał(a):
Nawet jeśli ta liczba nie uwzględnia zwrotów które załóżmy max. 10% chociaż w to wątpię to mamy 540mln dolarów, chyba do ry wynik jak na grę z 10 grudnia

Przeczytaj proszę, to co napisałem.
Co ten wynik zmienia w stosunku do komunikatu spółki o 13 mln sprzedanych kopii ?

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wysłane: 9 stycznia 2021 16:17:20 przy kursie: 239,90 zł
Aussie napisał(a):

- jednocześnie MS pożyczył akcje a nie kupił i w związku z tą pożyczką przekroczył próg 5% (5.13%) i dostał odpowiednie prawa głosów:
10. Informacje uzupełniające:
Spośród całkowitej liczby głosów przypisanych do akcji w dziale 7A 461 174 (0,46%) wynika z umów pożyczki akcji. Spisano w Glasgow w dniu 08/01/2021.

Ja w tej sytuacji źle zinterpretowałem komunikat papu - chociaż będę się upierał, że był mylący. Skoro podali informację o przekroczeniu progu w związku z pożyczką akcji, to w momencie gdy będą je wyrzucać w rynek (jeśli będą to robić) to powinien pojawić się kolejny komunikat o zejściu poniżej progu 5%.

cichutki
25
Wysłane: 9 stycznia 2021 16:18:12 przy kursie: 239,90 zł
cały czas chodzi mi po głowie tylko jedno:

"7. Podlegające zawiadomieniu szczegóły końcowej sytuacji osiągniętej w dniu, w którym przekroczono lub osiągnięto próg *viii:"

Pozycja:
Pośrednio
(Art 10 Dyrektywy
2004/109/WE)
0,46%

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 592
Wysłane: 9 stycznia 2021 16:28:13 przy kursie: 239,90 zł
TBH ten komunikat dotyczący progu dotyczy historii. To już miało miejsce.

Istotna jest informacja o przychodach. Niestety raczej są one przeszacowane. Szacuje, że w całym 2020 r. przychody spółki będą w okolicach 2,1 mld zł.

RedWing
2
Wpisów: 8
Wysłane: 9 stycznia 2021 16:35:55 przy kursie: 239,90 zł
Śledzę z uwagą dyskusje na temat krótkich pozycji i informacji o posiadaniu akcji CDR przez MS... i tak się zastanawiam: jeśli fundusze grają na spadki, to być może nie chodzi tylko o wartość CDR jako takiego (w tym zyski ze sprzedaży CP, rozwój świata CP, nowa strategia CDR, inne projekty typu W4, klimat wokół CP2077, komunikacja ze strony Zarządu, informacje z wewnątrz Spółki, etc.), ale także o kontekst zewnętrzny. Mam na myśli zwłaszcza ogólnie dobrą koniunkturę na GPW i na rynkach światowych (patrz choćby wzrosty w USA). Osoby, które weszły w CDR na poziomie 360-400 (nie mówiąc o 430+...) mogą myśleć, że skoro umoczyły już tyle na CDR i fundy grają na spadki, a dookoła w większości jest zielono i jest wiele możliwości, aby chociaż trochę się odkuć mogą po prostu chcieć wyjść z CDR "na chwilę". Czyli np. do czasu, aż sytuacja na CDR się trochę wyjaśni, a jednocześnie zainwestować w instrumenty, które pozwolą odrobić część strat (weźmy choćby liczne papiery na GPW, w USA - nie mówiąc o ryzykownych alternatywach w postaci kryptowalut). Licząc się jednocześnie z możliwością odkupienia CDR za kilka tygodni/ miesięcy po niższej cenie (choćby 200PLN, czy bliżej poziomu wyznaczonego przez z pozoru odklejoną od realiów rekomendację BoA, czyli c.a. 150-120 PLN). Zdaję sobie sprawę, że nie jest to ani fachowa analiza fundamentalna, ani nie ma to nic wspólnego z AT, ale psychologia jednak również odgrywa dużą rolę w decyzjach inwestycyjnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy ktoś wszedł w ostatnich tygodniach przed premierą CP z nadzieją na przyzwoity zysk - a tu taki zonk... Co myślicie? Będę wdzięczny za komentarze osób, które są na Forum dłużej i potrafią bardziej fachowo spojrzeć na sytuację...
Edytowany: 9 stycznia 2021 16:38

MODERATOR
20
Wpisów: 58
Wysłane: 9 stycznia 2021 16:45:22 przy kursie: 239,90 zł
OGŁOSZENIE PARAFIALNE

Niniejsze ogłoszenie skierowane jest przede wszystkim do nowych użytkowników, ale nie tylko. Proszę zapoznać się z regulaminem forum. Jeden z punktów regulaminu stanowi:
Cytat:
Wklejając linki do komunikatów, artykułów prasowych czy innych źródeł, należy opatrzyć je komentarzem dlaczego zdaniem autora są ważne, oraz kilkuzdaniowym cytatem ze źródła, do którego odsyłają

igen
44
Wpisów: 265
Wysłane: 9 stycznia 2021 17:15:40 przy kursie: 239,90 zł
cichutki napisał(a):
chyba najbliższe naszych rozważań jest to, że Wlk. Brytania z dniem 1.1.2021 tzw. "krajem trzecim". W związku z tym jest to standardowe zgłoszenie stanu posiadania dla takiej firmy.

... czyli mamy do czynienia z tzw. 'krajem trzecim".

W takim razie od innych firm z siedzibą poza UE też powinny się takie zgłoszenia pojawić.

Dokładnie tak - jeśli związane jest to z wyjściem GB z UE to takie komunikaty powinny być przy innych spółkach giełdowych...

A jakoś tego nie widzę....

...
Edytowany: 9 stycznia 2021 17:23

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość