pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 227,50 zł (+0,84%) 18-06-2021 17:00
twojbyly
3
Wpisów: 51
Wysłane: 13 stycznia 2021 16:11:09 przy kursie: 453,00 zł
No to nadal nie widzę w tym żadnej tradycji :) Raz się zdarzyło na 4 przypadki.

Ładnie dziś sypią :)

micmak
44
Wpisów: 523
Wysłane: 13 stycznia 2021 16:31:14 przy kursie: 453,00 zł
zwykle jak dane były wybitnie dobre, to kurs rósł. Think
ujeżdżam byki ===>>

Lekarstwo na FIAT MONEY?
Portfel akcji na bazie surowców i surowców rolnych głupsze! ==>>>

randomdziad
13
Wpisów: 57
Wysłane: 13 stycznia 2021 17:08:33 przy kursie: 453,00 zł
MR_MONEY napisał(a):
Już mam dość tej spółko powyżej uszu w swoim portfelu i spekulantów na niej . Spółka nie podała jeszcze wyników a kurs już leci . To są jakieś jaja .

mysle ze to moze byc troche rezultat myslenia - ostatnio po wynikach mimo ze rewelacyjnych byla mocna zwala wiec tym razem sprzedam przed. Plus rozczarowanie krotkoterminowych ze kurs nie rosnie do nieba. Ciezko mi uwierzyc ze spolka poda slabe wyniki za Q4 ale jaka bedzie reakcja to dla mnie wielka niewiadoma .

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

orzech
55
Wpisów: 712
Wysłane: 13 stycznia 2021 17:12:43 przy kursie: 453,00 zł
micmak napisał(a):
zwykle jak dane były wybitnie dobre, to kurs rósł. Think

dokładnie tak, jest zupełnie inaczej...
dzisiaj jednak było widać, że to nie "ulica" bawi się tymi zapałkami....jednorazowe zrzuty za kilka baniek...boli, ale cóż lont gdzieś przecież chyba jest...

limakslimak
1
Wpisów: 26
Wysłane: 13 stycznia 2021 17:44:51 przy kursie: 453,00 zł
Wydaję się że wyniki powinny być dobre, marże nie spadły a akcja szczepień będzie generowała ogromny popyt. Jeśli porównywać wycenę Mercatora z CCC czy CDR to wydaje się ona mocno niesprawiedliwa.

myster77777
8
Wpisów: 626
Wysłane: 13 stycznia 2021 17:52:44 przy kursie: 453,00 zł
Może ten dzisiejszy zjazd nie jest spowodowany szacunkowymi wynikami tylko stanem wyjątkowym w Malezji. Think

Tak było w marcu

Cytat:
W związku z ograniczeniami w ruchu granicznym pomiędzy Malezją a Tajlandią import drogą lądową surowców do produkcji jest w tej chwili niemożliwy, podał Mercator. W związku z tym spółka nie może wykluczyć konieczności chwilowego istotnego ograniczenia produkcji.

www.money.pl/gielda/mercator-n...

myster77777
8
Wpisów: 626
Wysłane: 13 stycznia 2021 18:06:43 przy kursie: 453,00 zł
Z webinaru z prezesem wynikało, że mają zabezpieczona ilość surowca - mogą produkować nawet grubsze rękawice. Więc chyba przerwanie dostaw na krótki okres nie powinien być problemem dla spółki...

www.youtube.com/watch?v=X1drzY...

limakslimak
1
Wysłane: 13 stycznia 2021 18:15:13 przy kursie: 453,00 zł
Jestem ciekawy czy stan wyjątkowy w Malezji wpłynie jakoś na produkcję w zakładach TOP GLOVE.

Big Bee
18
Wpisów: 42
Wysłane: 13 stycznia 2021 18:17:26 przy kursie: 453,00 zł
Ciekawa sesja, powodów mogą być dziesiątki, a może czysta technika, skoro nie przebiło zniesienia 38% Fibo fali spadkowej (na 504) na stałe PLN, to po chwili zniechęcenia ruszyło w dół i uruchomiło stopy.

Dzisiaj jest fajna nowa wycena AMInvest, można poczytać założeniach ASP, rozwoju mocy globalnych czy kosztach.

klse.i3investor.com/blogs/AmIn...

Dzisiejsza prezentacja TG na stronie 11 pokazuje ceny nitrylu w styczniu - 3,3 tys USD, wobec 3,0 tys w grudniu i 1,3 tys w kwietniu. Czyli cały czas do góry, to troszkę zysku zabierze.

www.topglove.com/App_ClientFil...

I jeszcze jedna kwestia odnośnie mnożników. Wczoraj GJ z konkurencyjnego forum znalazł ciekawą transakcję w sektorze, może rzeczywiście coś tu się zadzieje, tylko pytanie po jakich mnożnikach.

www.klsescreener.com/v2/news/v...

Według opisu implikowana cena za 100% wynosi 200 mln RM. Spółka przejmowana miała za 10 miesięcy 2020 33 mln RM, zatem biorąc pod uwagę, jak wygląda ewolucja zyskowności u MRC i konkurencji malezyjskiej można założyć, że zysk za 12 miesięcy sięgnął nawet 50 mln RM (wczoraj szacowałem na forum B - 45, ale to było raczej niedoszacowane). Co daje wycenę P/E 12ttm = 4. Troszkę mniej niż dzisiejszy MRC.

orzech
55
Wysłane: 13 stycznia 2021 18:18:36 przy kursie: 453,00 zł
myster77777 napisał(a):
Może ten dzisiejszy zjazd nie jest spowodowany szacunkowymi wynikami tylko stanem wyjątkowym w Malezji. Think

Tak było w marcu

Cytat:
W związku z ograniczeniami w ruchu granicznym pomiędzy Malezją a Tajlandią import drogą lądową surowców do produkcji jest w tej chwili niemożliwy, podał Mercator. W związku z tym spółka nie może wykluczyć konieczności chwilowego istotnego ograniczenia produkcji.

www.money.pl/gielda/mercator-n...

Tak było rok temu prawie to prawda, wtedy to jeszcze nikt nie spodziewał się, że pandemia nabierze takiego rozmachu...nie wiem, ale wiedząc że w tych czasach wszystko się może zdarzyć zakładam iż jednak są na takie okoliczności zabezpieczeniThink

limakslimak
1
Wysłane: 13 stycznia 2021 18:22:43 przy kursie: 453,00 zł
Zbycie akcji przez członka zarządu, chyba mamy wyjaśnienie- www.bankier.pl/wiadomosc/MERCA... "MERCATOR MEDICAL S.A.: Transakcje osoby pełniącej obowiązki zarządcze"

orzech
55
Wysłane: 13 stycznia 2021 18:51:32 przy kursie: 453,00 zł
No za dużo tego nie sprzedał...chyba niecałe 1000sztuk..
Matko i jutro znowu wodospadd'oh! jakby oddał 100tyśd'oh!
Biedni ci insiderzy, oni powinni tylko papier dobierać, oddać im nie wolno, nie godzi się bo po co im kasa...mogą mieć papierBoo hoo!
Edytowany: 13 stycznia 2021 19:08

WEST17
4
Wpisów: 37
Wysłane: 13 stycznia 2021 19:57:35 przy kursie: 453,00 zł
Nie jest istotne ile szt, sprzedał , chodzi o to że za kilka dni zostaną podane wyniki szacunkowe za 4 kw a on ma dostęp do tych danych . Jeśli te dane są bardzo dobre to mógłby sobie te 1000 akcji za kilka dni sprzedać pewnie dużo wyżej . Dlatego dla wielu inwestorów to nie jest pozytywne info . Chyba że pan Solorz potrzebował mega pilnie te kilkaset tysięcy i nie zależało mu na większej kwocie lub też wie że rynek wyniki odbierze jako słabe.

Joker
116
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 2 018
Wysłane: 13 stycznia 2021 20:22:27 przy kursie: 453,00 zł
W raporcie półrocznym informował o posiadaniu jedynie 3.116 akcji. Wydaję się, że nie ma co przywiązywać uwagi do tej transakcji.
Przyczyn spadków należy gdzie indziej upatrywać. Równie dobrze może to być zwykła realizacja zysków.
W ciągu niecałego miesiąca kurs zyskał blisko 50% (340->500)

orzech
55
Wysłane: 13 stycznia 2021 20:23:29 przy kursie: 453,00 zł
@West17 napisał
Cytat:
Nie jest istotne ile szt, sprzedał , chodzi o to że za kilka dni zostaną podane wyniki szacunkowe za 4 kw a on ma dostęp do tych danych . Jeśli te dane są bardzo dobre to mógłby sobie te 1000 akcji za kilka dni sprzedać pewnie dużo wyżej . Dlatego dla wielu inwestorów to nie jest pozytywne info . Chyba że pan Solorz potrzebował mega pilnie te kilkaset tysięcy i nie zależało mu na większej kwocie lub też wie że rynek wyniki odbierze jako słabe.

Albo jeszcze inaczej odwracając kota ogonem...
sprzedał teraz by po podaniu szacunków nie było larum, że wywala na podbitce i to już sufitwave
Twoim zdaniem więc kiedy by lepiej było sprzedać? która opcja lepsza?
Ja nie wiem jaki będą wyniki, ale podaj mi jakieś przesłanki ku temu, że mogą być kiepskie?
Jakie są oczekiwania, jak zareaguje rynek i ulica to już inna bajka...
Edytowany: 13 stycznia 2021 20:26

cheron
10
Wpisów: 189
Wysłane: 13 stycznia 2021 20:52:53 przy kursie: 453,00 zł
Zwróćcie uwagę, że na dniach może się zaczynać okres zamknięty na akcjach dla insiderów. To też może być przyczyną.

goral09mat
goral09mat PREMIUM
33
Wpisów: 190
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:04:42 przy kursie: 453,00 zł
orzech napisał(a):
@West17 napisał
Cytat:

Albo jeszcze inaczej odwracając kota ogonem...
sprzedał teraz by po podaniu szacunków nie było larum, że wywala na podbitce i to już sufitwave
Twoim zdaniem więc kiedy by lepiej było sprzedać? która opcja lepsza?
Ja nie wiem jaki będą wyniki, ale podaj mi jakieś przesłanki ku temu, że mogą być kiepskie?
Jakie są oczekiwania, jak zareaguje rynek i ulica to już inna bajka...

Gdyby sprzedał te tysiąc akcji po świetnych wynikach, które spodowowałyby wzrost kursów i rozluźniły inwestorów to nikt by mu tego nie miał za złe. Tutaj akcjonariat dostał cały kwartał słabych PR-owo ruchów:
* wysypywanie się zarządu
* ABB
* obiecany skup, który się nie odbył

a na kilka dni przed szacunkowymi wyprzedaje się kolejna osoba.
Edytowany: 13 stycznia 2021 21:09

DonG
57
Wpisów: 78
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:09:25 przy kursie: 453,00 zł
Członek RN sprzedał niecały 1000 akcji, mniej niż 1/3 pakietu. Pytanie, czy nie zrobił tego tuż przed rozpoczęciem okresu zamkniętego dla insiderów i stąd ta transakcja.

To jednak nieistotne w kontekście wartości fundamentalnej spółki. Jest to natomiast niestety istotne w kontekście ruchów spekulacyjnych na walorze. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że walor jest totalnie "zaleszczony". Obserwując dyskusję na forum bankiera czy też różnych grupkach facebookowych trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Ciągle wysokie obroty względem FF oraz emocjonalne nastawienie wielu inwestorów sprzyjają dużym wahaniom ceny akcji.

A jedną z przyczyn "zaleszczenia" jest prawdopodobnie relatywnie niewielka liczba akcji w rękach inwestorów instytucjonalnych (przynajmniej tych nastawionych średnio lub długoterminowo). Będę o tym pisał do znudzenia, ale zadziwia mnie podejście polskich TFI i OFE, płynięcie z prądem, brak kontrariańskiej postawy. Gdy prezes Żyznowski sprzedawał akcje z ABB, zarządzający łaskawie wzięli akcje z ponad 20% dyskontem względem ceny zamknięcia przed ogłoszeniem informacji. Jakiś czas później mamy ABB na TS Games - tym razem zarządzający zabijają się o akcje zaledwie kilka procent poniżej wyceny giełdowej. Wycena obu spółek w ABB jest porównywalna, a zyski TS Games o kilka rzędów mniejsze, nie wiem, czy w 8-10 lat zarobią tyle, ile Mercator w 2. Oczywiście w tym momencie pojawiłyby się argumenty o super perspektywach branży i spółki, porównywaniu nieporównywalnego itd. Problem polega na tym, że w przypadku Mercatorze wszyscy dostrzegają ryzyko spadku marż, wzrostu kosztów, niższych cen rękawic po pandemii, a w przypadku TS Games nikt się nie zastanowi np. nad całkiem prawdopodobnym scenariuszem znacznego spadku monetyzacji Fishing Clash w bliskiej przyszłości. Podobnie oczywiście jest w przypadku Allegro, LPP, Dino, CCC (a w zasadzie e-obuwia) itd - analitycy podstawiają sobie do excela absurdalne założenia co do wzrostu przychodów i zysków w kolejnych latach, wyliczają i voila, wychodzi "niedowartościowanie", instytucjonalni kupują.

Nie twierdzę oczywiście, że MRC to najtańsza fundamentalnie spółka na GPW, prawdopodobnie jest sporo pozycji z większym potencjałem, w szczególności wśród tanich spółek produkcyjnych. Wśród spółek z WIG20 i MWIG40 jednak nie ma już tak dużo ciekawych, w miarę płynnych alternatyw (patrząc przez pryzmat zysków i dywidend, w szczególności tych przyszłych, a nie mitycznych "perspektyw", które i przez parę ładnych lat nie znajdą odzwierciedlenia w zyskach) - kilka spółek SP (z którymi jest jednak związane wiadomo jakie zagrożenie), XTB i prawdopodobnie Kęty, Amica, Kernel (ale co do tych trzech nie jestem pewien, bo ich dobrze nie znam). Chciałbym dorzucić do takiego zestawienia dobrą spółkę technologiczną lub gamingową, ale przy bańce na Nasdaq wyceny również urosły i brakuje dużych spółek z tego sektora z dobrym potencjałem względem ryzyka.

Przepraszam za te przydługie porównania, ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z taką skalą lekceważenia przez internetowych komentatorów w różnych miejscach realnie wygenerowanej gotówki i zysków spółki (co to jest ten miliard Mercatora, nic tylko zakładać krótkie pozycje przy 400 złotych za akcję), które jeszcze przez pewien czas będą się utrzymywać i umożliwią spółce skok na wyższy poziom.

Analitycy również się w to wpisują i taki BOŚ lekką ręką rzuca w rekomendacji wyceną niższą niż dla TS Games, Playway itd - na poziomie niecałych 5 miliardów, pisząc zarazem o zysku 1,5 miliarda za 2021, co daje P/E na poziomie poniżej 4 za tamten rok.

Jednak wolę patrzeć na malezyjskich rekomendujących, którzy zdają się mieć lepsze pojęcie o temacie. Pomijąc skrajne, najbardziej optymistyczne i pesymistyczne wyceny takiego Top Glove średnie docelowe P/E wynikające z wycen i zakładanych zysków to ok. 7 dla 2021 roku i prawie 20 dla 2022 roku. Ze względu na wyższy udział dystrybucji w przychodach i bycie mniejszą spółką MRC pewnie będzie wyceniany niżej, ale nadal daje to potencjał nawet do powrotu w okolice ATH w perspektywie roku.

orzech
55
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:22:54 przy kursie: 453,00 zł
@goral09mat napisał
Cytat:
Gdyby sprzedał te tysiąc akcji po świetnych wynikach, które spodowowałyby wzrost kursów i rozluźniły inwestorów to nikt by mu tego nie miał za złe. Tutaj akcjonariat dostał cały kwartał słabych PR-owo ruchów:
* wysypywanie się zarządu
* ABB
* obiecany skup, który się nie odbył

a na kilka dni przed szacunkowymi wyprzedaje się kolejna osoba.

Może masz rację, może nie masz, któż to wie....ale
- Czym złym jest sprzedaż akcji z programu motywacyjnego przez insiderów?
Czy nie mają oni prawa do skeszowania się i swoich zakupów czy oszczędności?
To nie jest dobre info, ale to ich prawo, tak jak moje czy Twoje sprzedać akcje kiedy masz taką potrzebę czy ochotę...
- ABB
Masz pewność, że to coś złego? że prezes czy główny udziałowiec taki czy inny oddaje kawałek swojego pakietu jakiemuś funduszowi? Tutaj chyba poszła paczka 400tyś akcji w jedne ręce...nie twierdzę, że to coś super i fajnego, bo dzisiaj tego po zachowaniu kursu nie widać, ale czy w dłuższej perspektywie to musi być złe info?
- Skup
Rozumiem więc, że skoro powiedzieli że skup ruszy, to powinien ruszyć natychmiast?
Ich prawem jest skupić akcje wtedy jak uznają to za stosowne
Masz rację i ja się z Tobą zgadzam, ostatni czas tutaj nie jest za różowy, grana jest jakaś inna gierka niż przy poprzednich oczekiwaniach na wyniki, wszystko jakby bez obrony, jakby nikomu nie zależało na PR i tego szkoda...nawet więcej, to tak jakby miało wręcz wyglądać, że spółka ma drobnicę w głębokim poważaniuShame on you
Różne teorie by można było wytaczać, mnie tylko coraz bardziej zaczyna uwierać fakt postrzegania spółki jako spekulacyjnej...nie wiem czy kiedyś i czy w ogóle to się kiedyś zmieni, bo zdaje się zarząd tego chyba nie widzi, albo nie chce widziećAnxious
Edytowany: 13 stycznia 2021 21:24

limakslimak
1
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:34:53 przy kursie: 453,00 zł
Trudno tu o logiczne wyjaśnienie, pandemia nie odpuszcza, a sytuacja jest rozwojowa ( nowe szczepy, powolne tempo szczepień w niektórych krajach, i zyskujący poklask antyszczepionkowcy), a przecież to nie tylko szczepienia generują popyt ale intensyfikacja badań i inwestycje w biotech także go nakręcają. Trudno mi dostrzec powody tak niskiej wyceny. Może czegoś nie widzimy , albo nie wiemy.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81