pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 348,00 zł (-4,40%) 27-01-2021 17:02
WEST17
3
Wpisów: 21
Wysłane: 13 stycznia 2021 19:57:35 przy kursie: 453,00 zł
Nie jest istotne ile szt, sprzedał , chodzi o to że za kilka dni zostaną podane wyniki szacunkowe za 4 kw a on ma dostęp do tych danych . Jeśli te dane są bardzo dobre to mógłby sobie te 1000 akcji za kilka dni sprzedać pewnie dużo wyżej . Dlatego dla wielu inwestorów to nie jest pozytywne info . Chyba że pan Solorz potrzebował mega pilnie te kilkaset tysięcy i nie zależało mu na większej kwocie lub też wie że rynek wyniki odbierze jako słabe.

Joker
84
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 935
Wysłane: 13 stycznia 2021 20:22:27 przy kursie: 453,00 zł
W raporcie półrocznym informował o posiadaniu jedynie 3.116 akcji. Wydaję się, że nie ma co przywiązywać uwagi do tej transakcji.
Przyczyn spadków należy gdzie indziej upatrywać. Równie dobrze może to być zwykła realizacja zysków.
W ciągu niecałego miesiąca kurs zyskał blisko 50% (340->500)

orzech
39
Wpisów: 646
Wysłane: 13 stycznia 2021 20:23:29 przy kursie: 453,00 zł
@West17 napisał
Cytat:
Nie jest istotne ile szt, sprzedał , chodzi o to że za kilka dni zostaną podane wyniki szacunkowe za 4 kw a on ma dostęp do tych danych . Jeśli te dane są bardzo dobre to mógłby sobie te 1000 akcji za kilka dni sprzedać pewnie dużo wyżej . Dlatego dla wielu inwestorów to nie jest pozytywne info . Chyba że pan Solorz potrzebował mega pilnie te kilkaset tysięcy i nie zależało mu na większej kwocie lub też wie że rynek wyniki odbierze jako słabe.

Albo jeszcze inaczej odwracając kota ogonem...
sprzedał teraz by po podaniu szacunków nie było larum, że wywala na podbitce i to już sufitwave
Twoim zdaniem więc kiedy by lepiej było sprzedać? która opcja lepsza?
Ja nie wiem jaki będą wyniki, ale podaj mi jakieś przesłanki ku temu, że mogą być kiepskie?
Jakie są oczekiwania, jak zareaguje rynek i ulica to już inna bajka...
Edytowany: 13 stycznia 2021 20:26

cheron
9
Wpisów: 170
Wysłane: 13 stycznia 2021 20:52:53 przy kursie: 453,00 zł
Zwróćcie uwagę, że na dniach może się zaczynać okres zamknięty na akcjach dla insiderów. To też może być przyczyną.

goral09mat
goral09mat PREMIUM
27
Wpisów: 168
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:04:42 przy kursie: 453,00 zł
orzech napisał(a):
@West17 napisał
Cytat:

sprzedał teraz by po podaniu szacunków nie było larum, że wywala na podbitce i to już sufitwave
Ja nie wiem jaki będą wyniki, ale podaj mi jakieś przesłanki ku temu, że mogą być kiepskie?

Gdyby sprzedał te tysiąc akcji po świetnych wynikach, które spodowowałyby wzrost kursów i rozluźniły inwestorów to nikt by mu tego nie miał za złe. Tutaj akcjonariat dostał cały kwartał słabych PR-owo ruchów:
* wysypywanie się zarządu
* ABB
* obiecany skup, który się nie odbył

a na kilka dni przed szacunkowymi wyprzedaje się kolejna osoba.
Edytowany: 13 stycznia 2021 21:09

DonG
49
Wpisów: 65
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:09:25 przy kursie: 453,00 zł
Członek RN sprzedał niecały 1000 akcji, mniej niż 1/3 pakietu. Pytanie, czy nie zrobił tego tuż przed rozpoczęciem okresu zamkniętego dla insiderów i stąd ta transakcja.

To jednak nieistotne w kontekście wartości fundamentalnej spółki. Jest to natomiast niestety istotne w kontekście ruchów spekulacyjnych na walorze. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że walor jest totalnie "zaleszczony". Obserwując dyskusję na forum bankiera czy też różnych grupkach facebookowych trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Ciągle wysokie obroty względem FF oraz emocjonalne nastawienie wielu inwestorów sprzyjają dużym wahaniom ceny akcji.

A jedną z przyczyn "zaleszczenia" jest prawdopodobnie relatywnie niewielka liczba akcji w rękach inwestorów instytucjonalnych (przynajmniej tych nastawionych średnio lub długoterminowo). Będę o tym pisał do znudzenia, ale zadziwia mnie podejście polskich TFI i OFE, płynięcie z prądem, brak kontrariańskiej postawy. Gdy prezes Żyznowski sprzedawał akcje z ABB, zarządzający łaskawie wzięli akcje z ponad 20% dyskontem względem ceny zamknięcia przed ogłoszeniem informacji. Jakiś czas później mamy ABB na TS Games - tym razem zarządzający zabijają się o akcje zaledwie kilka procent poniżej wyceny giełdowej. Wycena obu spółek w ABB jest porównywalna, a zyski TS Games o kilka rzędów mniejsze, nie wiem, czy w 8-10 lat zarobią tyle, ile Mercator w 2. Oczywiście w tym momencie pojawiłyby się argumenty o super perspektywach branży i spółki, porównywaniu nieporównywalnego itd. Problem polega na tym, że w przypadku Mercatorze wszyscy dostrzegają ryzyko spadku marż, wzrostu kosztów, niższych cen rękawic po pandemii, a w przypadku TS Games nikt się nie zastanowi np. nad całkiem prawdopodobnym scenariuszem znacznego spadku monetyzacji Fishing Clash w bliskiej przyszłości. Podobnie oczywiście jest w przypadku Allegro, LPP, Dino, CCC (a w zasadzie e-obuwia) itd - analitycy podstawiają sobie do excela absurdalne założenia co do wzrostu przychodów i zysków w kolejnych latach, wyliczają i voila, wychodzi "niedowartościowanie", instytucjonalni kupują.

Nie twierdzę oczywiście, że MRC to najtańsza fundamentalnie spółka na GPW, prawdopodobnie jest sporo pozycji z większym potencjałem, w szczególności wśród tanich spółek produkcyjnych. Wśród spółek z WIG20 i MWIG40 jednak nie ma już tak dużo ciekawych, w miarę płynnych alternatyw (patrząc przez pryzmat zysków i dywidend, w szczególności tych przyszłych, a nie mitycznych "perspektyw", które i przez parę ładnych lat nie znajdą odzwierciedlenia w zyskach) - kilka spółek SP (z którymi jest jednak związane wiadomo jakie zagrożenie), XTB i prawdopodobnie Kęty, Amica, Kernel (ale co do tych trzech nie jestem pewien, bo ich dobrze nie znam). Chciałbym dorzucić do takiego zestawienia dobrą spółkę technologiczną lub gamingową, ale przy bańce na Nasdaq wyceny również urosły i brakuje dużych spółek z tego sektora z dobrym potencjałem względem ryzyka.

Przepraszam za te przydługie porównania, ale jeszcze nigdy nie spotkałem się z taką skalą lekceważenia przez internetowych komentatorów w różnych miejscach realnie wygenerowanej gotówki i zysków spółki (co to jest ten miliard Mercatora, nic tylko zakładać krótkie pozycje przy 400 złotych za akcję), które jeszcze przez pewien czas będą się utrzymywać i umożliwią spółce skok na wyższy poziom.

Analitycy również się w to wpisują i taki BOŚ lekką ręką rzuca w rekomendacji wyceną niższą niż dla TS Games, Playway itd - na poziomie niecałych 5 miliardów, pisząc zarazem o zysku 1,5 miliarda za 2021, co daje P/E na poziomie poniżej 4 za tamten rok.

Jednak wolę patrzeć na malezyjskich rekomendujących, którzy zdają się mieć lepsze pojęcie o temacie. Pomijąc skrajne, najbardziej optymistyczne i pesymistyczne wyceny takiego Top Glove średnie docelowe P/E wynikające z wycen i zakładanych zysków to ok. 7 dla 2021 roku i prawie 20 dla 2022 roku. Ze względu na wyższy udział dystrybucji w przychodach i bycie mniejszą spółką MRC pewnie będzie wyceniany niżej, ale nadal daje to potencjał nawet do powrotu w okolice ATH w perspektywie roku.

orzech
39
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:22:54 przy kursie: 453,00 zł
@goral09mat napisał
Cytat:
Gdyby sprzedał te tysiąc akcji po świetnych wynikach, które spodowowałyby wzrost kursów i rozluźniły inwestorów to nikt by mu tego nie miał za złe. Tutaj akcjonariat dostał cały kwartał słabych PR-owo ruchów:
* ABB

Może masz rację, może nie masz, któż to wie....ale
- Czym złym jest sprzedaż akcji z programu motywacyjnego przez insiderów?
Czy nie mają oni prawa do skeszowania się i swoich zakupów czy oszczędności?
To nie jest dobre info, ale to ich prawo, tak jak moje czy Twoje sprzedać akcje kiedy masz taką potrzebę czy ochotę...
- ABB
Masz pewność, że to coś złego? że prezes czy główny udziałowiec taki czy inny oddaje kawałek swojego pakietu jakiemuś funduszowi? Tutaj chyba poszła paczka 400tyś akcji w jedne ręce...nie twierdzę, że to coś super i fajnego, bo dzisiaj tego po zachowaniu kursu nie widać, ale czy w dłuższej perspektywie to musi być złe info?
- Skup
Rozumiem więc, że skoro powiedzieli że skup ruszy, to powinien ruszyć natychmiast?
Ich prawem jest skupić akcje wtedy jak uznają to za stosowne
Masz rację i ja się z Tobą zgadzam, ostatni czas tutaj nie jest za różowy, grana jest jakaś inna gierka niż przy poprzednich oczekiwaniach na wyniki, wszystko jakby bez obrony, jakby nikomu nie zależało na PR i tego szkoda...nawet więcej, to tak jakby miało wręcz wyglądać, że spółka ma drobnicę w głębokim poważaniuShame on you
Różne teorie by można było wytaczać, mnie tylko coraz bardziej zaczyna uwierać fakt postrzegania spółki jako spekulacyjnej...nie wiem czy kiedyś i czy w ogóle to się kiedyś zmieni, bo zdaje się zarząd tego chyba nie widzi, albo nie chce widziećAnxious
Edytowany: 13 stycznia 2021 21:24

limakslimak
0
Wpisów: 24
Wysłane: 13 stycznia 2021 21:34:53 przy kursie: 453,00 zł
Trudno tu o logiczne wyjaśnienie, pandemia nie odpuszcza, a sytuacja jest rozwojowa ( nowe szczepy, powolne tempo szczepień w niektórych krajach, i zyskujący poklask antyszczepionkowcy), a przecież to nie tylko szczepienia generują popyt ale intensyfikacja badań i inwestycje w biotech także go nakręcają. Trudno mi dostrzec powody tak niskiej wyceny. Może czegoś nie widzimy , albo nie wiemy.

RedWing
2
Wpisów: 8
Wysłane: 13 stycznia 2021 23:44:34 przy kursie: 453,00 zł
goral09mat napisał(a):
orzech napisał(a):
@West17 napisał
Cytat:

* ABB

A czy to nie jest tak, że po publikacji wyników musiałby poczekać 30 dni, aby móc sprzedać?
Edytowany: 13 stycznia 2021 23:45

goral09mat
goral09mat PREMIUM
27
Wysłane: 13 stycznia 2021 23:48:52 przy kursie: 453,00 zł
Te ograniczenia dotycza wyników a nie szacunków. My ciągle czekamy na szacunki.

saturas
saturas PREMIUM
3
Wpisów: 145
Wysłane: 14 stycznia 2021 17:14:19 przy kursie: 443,00 zł
goral09mat napisał(a):
orzech napisał(a):
@West17 napisał
Cytat:

* ABB

Mi to trochę przypomina sytuację z wiosny, gdy w kwietniu zarząd emanował pesymizmem, mówił o niepewnej sytuacji w związku z koronawirusem, zachęcał do wtedy ogłoszonego skupu a kilka dni temu były wyniki - kosmiczne. Może coś jest na rzeczy.

No i jeszcze wcześniej było dokładnie to samo co teraz:
www.stockwatch.pl/komunikaty-s...

7 Kwietnia Solorz sprzedał przed wynikami Q1 podobną ilość akcji. Pewnie wtedy też ludzie zadawali sobie pytanie czemu.

Wszystko to brane do kupy wskazuje na to że zarząd lubi w pewnym stopniu manipulować akcjonariatem i nie koniecznie da się tu łatwo interpretować kolejne posunięcia.

absmak
13
Wpisów: 109
Wysłane: 14 stycznia 2021 21:47:31 przy kursie: 443,00 zł
Dokładnie, wystarczy wspomnieć jakiś wywiad z wiosny z Kruszewskim, który musiał już wiedzieć o rewelacyjnych wynikach, a wszyscy bez wyjątku uznali, że gada jakby na firmę spadły klęski. Taka ciamciaramcia, której nikt nie podejrzewa o gierki psychologiczne. Wielu tutaj pisze, że zarząd Mercatora nie z tych kombinujących - uśmiech.

orzech
39
Wysłane: 14 stycznia 2021 22:00:35 przy kursie: 443,00 zł
Być może macie rację, ja jednak zawsze - choć coraz trudniej mi to przychodzi - nie znając faktów i odkrytej na stole prawdy, staram się nie oceniać ludzi pochopnie i na zasadzie domysłów....Za jakiś czas mam nadzieję - pewnie tak będzie - karty wylądują na stole, wtedy to będzie można ocenić czy prezes, zarząd traktuje małych poważnie...

march88
4
Wpisów: 14
Wysłane: 14 stycznia 2021 22:13:26 przy kursie: 443,00 zł
Cały q4 2020 w Polsce to byla znaczna przewaga popytu nad podaża. Łatwiej bylo sprzedać rękawice niż kupić. Ceny x4,5 od cen ze stycznia 2020. Myślę że w USA i Australii bylo podobnie. Wyniki za q4 (jezeli nie mieli problemow w fabrykach i z surowcem - a tak deklarowal prezes) będą kosmiczne
Edytowany: 14 stycznia 2021 22:18

goral09mat
goral09mat PREMIUM
27
Wysłane: 14 stycznia 2021 22:14:18 przy kursie: 443,00 zł
Na ostatnim webinarze powtarzali w kółko, że sytuacja spółki jest świetna, marże coraz wyższe a o rekomendacji BOŚ-a mówili, że są zaskoczeni i wg niech jest zbyt niska.

Nie mogą mówić nieprawdy bo to podpada pod paragrafy w przypadku osób na ich stanowiskach. Tak jak orzech pisze – czekam.

goral09mat
goral09mat PREMIUM
27
Wysłane: 14 stycznia 2021 22:18:35 przy kursie: 443,00 zł
march88 napisał(a):
Cały q4 2020 w Polsce to byla znaczna przewaga popytu na podaża. Łatwiej bylo sprzedać rękawice niż kupić. Ceny x4,5 od cen ze stycznia 2020. Myślę że w USA i Australii bylo podobnie. Wynik za q4 (jezeli nie mieli problemow w fabrykach i z surowcem - a tak deklarowal prezes) będą kosmiczne

Tylko tak jak potwarzano już tu wiele razy i do mnie dopiero teraz zaczyna to docierać – inwestorzy patrzą w przyszłość a nie na wyniki za najbliższe dwa kwartały.

march88
4
Wpisów: 14
Wysłane: 14 stycznia 2021 22:26:57 przy kursie: 443,00 zł
Zgadza się,
Tylko czy inwestorzy są świadomi tego co sie wyczynia na rynku rekawiczek nitrylowych? Reglamentowanie towaru przez 3 kwartały i klienci skłonni zaplacic 4,5 razy więcej niż placili rok temu. Branże ktore korzystaly z rekawic zuzywaly ich duzo więcej. Na początku w szpitalach COVIDOWYCH potrafili zakladac 3 pary rekawiczek jednoczesnie jako zabezpieczenie (w razie jakby któraś pękła). Ludzie w sklepach spozywczych i galeriach w rekawiczkach... Takie anomalia nie zdążają się czesto

Mc Dollar
Mc Dollar PREMIUM
1
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 48
Wysłane: 14 stycznia 2021 22:56:57 przy kursie: 443,00 zł
orzech napisał(a):
Być może macie rację, ja jednak zawsze - choć coraz trudniej mi to przychodzi - nie znając faktów i odkrytej na stole prawdy, staram się nie oceniać ludzi pochopnie i na zasadzie domysłów....Za jakiś czas mam nadzieję - pewnie tak będzie - karty wylądują na stole, wtedy to będzie można ocenić czy prezes, zarząd traktuje małych poważnie...

Ja uważam że niekoniecznie.
Spółkę pamiętam z czasów jej debiutu, rzuciło mi się w oczy, że Mercator płaci(ł?) Kruszewskiemu czynsz za wykorzystanie majątku trwałego. W ten sposób i miał firmę i stałe z niej przychody.
Wielokrotnie była mowa o sprzedaży rękawiczek na spot a nie longtermowo. Ryzykowne ale bardzo opłacalne, pokerowe zagranie.
Nie zdziwi mnie scenariusz:
Zrealizowana już sprzedaż 5% akcji za 200 mln.
Zysk zostanie w spółce (ewentualnie skup akcji zamiast dywidendy).
Powoli siądzie Covid to i zyski, to i kurs. Gotówka leży na majątku, ale nie generuje zysków.
Po roku, dwóch ludzie o spółce zapomną, kurs będzie powoli się osuwał w kierunku cen ze stycznia 2020, to przy kapitalizacji 500 mln za kasę ze sprzedanego pakietu można odkupić całą spółkę. Ewentualnie jak braknie to posiłkować się skupem z rynku.
Oczywiście można się podzielić zarobioną kasą z małymi lub ją świetnie zainwestować.
Tu mam tylko jedną wątpliwość: Po co?

DonG
49
Wpisów: 65
Wysłane: 14 stycznia 2021 23:46:49 przy kursie: 443,00 zł
@Mc Dollar:

Trochę ręce mi opadły, jak poczytałem o tym scenariuszu. Widzę, że mamy na forum płynne przejście od fazy "wycena spółki to łączne zyski 2020-2022 + wycena sprzed pandemii, bo od 2023 wracamy do bazy wynikowej" do fazy "spółka będzie wyceniana poniżej wartości gotówki w kasie i za tę kasę wykupi się z rynku". Już widzimy wszędzie wałki, złą wolę i chęć pokrzywdzenia mniejszościowych akcjonariuszy za wszelką cenę.

Problem polega jednak głównie na tym, że ten scenariusz jest ekonomicznie nieopłacalny dla prezesa. Wyda 200 milionów na przejęcie reszty FF dorzucając trochę ze skupu akcji własnych i co mu zostanie w porównaniu ze stanem przed pandemią? 100% akcji Mercatora uboższego o tę gotówkę, którą trzeba było wydać na skup, by odebrać firmę mniejszościowym.

Może dla odmiany inny scenariusz: spółka inwestuje w produkcję, dystrybucję rękawic, rozwija działalność o produkty komplementarne, część zysku przeznacza na dywidendę, a po zakończeniu pandemii co prawda działa na niższych marżach, ale korzysta z większego popytu na środki ochrony i efektów nowych inwestycji robiąc powtarzalne 300-500 milionów zysku rocznie. Zarządzający z funduszy rozdziawiają gęby ze zdumienia, że spółka, którą uznali za jednorazowy covidowy strzał, jest w stanie nadal zarabiać dobre pieniądze, a prezes sprzedaje im akcje w kolejnych ABB, a to po 500, a to może po 600 złotych za akcję. Prezes schodzi do 51% akcji / głosów w spółce (które jest same w sobie warte więcej niż 100% w pierwszym scenariuszu) i ma masę gotówki na inne inwestycje (lub jachty, domy w Monako itd).

Który scenariusz jest ekonomicznie bardziej korzystny dla prezesa? Przejęcie 100% akcji spółki za grosze czy zejście do 51% po sprzedaży akcji instytucjonalnym w jak najwyższej cenie? Zdecydowanie to drugie.

Tak naprawdę nie trzeba nawet rozsądnych inwestycji, by wcisnąć instytucjonalnym akcje, można sprzedać w miarę wiarygodnie wyglądające bajeczki i fundusze napompują kurs, po czym grzecznie dadzą sobie wcisnąć akcje nawet w zawyżonej cenie oderwanej od fundamentów, pokazali już to chociażby w przypadku CCC i emisji akcji po 250 kilka lat temu.

twojbyly
2
Wpisów: 29
Wysłane: 15 stycznia 2021 09:52:59 przy kursie: 420,00 zł
Przypominam że prezesem firmy jest osoba, która potrafiła w szacunkach podać stratę a w oficjalnych wynikach zysk, myląc się o pare mln złotych. Tak że dzisiejsze zagrywki prezesa w porównaniu do tamtych to nic.

nowe reko, podobno 'sprzedaj'

https://bossa.pl/analizy/rekomendacje
Edytowany: 15 stycznia 2021 10:10

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, marcin12333, Misieq74
70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82